Ajeti, hadisi, dove....

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
neJbzid
Posts: 216
Joined: 22/08/2012 23:19
Location: tranzit....

#501 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by neJbzid »

Al-Baqara
156. ajet
one koji, kada ih kakva nevolja zadesi, samo kazu: "Mi smo Allahovi i mi cemo se Njemu vratiti"

selam
User avatar
Tigar1
Posts: 443
Joined: 24/10/2012 17:38

#502 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Tigar1 »

fekir wrote:Image

Da se pohvalim :) ''Hasbunallahu ve ni'mel vekil''
moj ručni rad
MašaAllah... da te Gospodar nagradi najljepšom nagradom... baš je lijepo vidjeti :thumbup:
User avatar
fekir
Posts: 51
Joined: 07/01/2013 15:27

#503 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by fekir »

za sour cherry i sve one koji bi željeli naučiti rezbarenje levhi u drvetu :)

Za izradu levhi prvi preduslov je da je drvo suho. Ja sam do sada sve levhe radio u orahu ,a kažu da se levhe mogu raditi u trešnji i javoru. Upravo ove vrste drveta zbog svoje strukture su najpogodnije za rezbarenje. Moj prijatelj stolar mi pripremi drvo tako što od letvica lijepljenjem sastavi jednu glatku dasku dimenzija koje mu ja kažem i takva jedna daska je spremna za rezbarenje. To izgleda od prilike ovako :
Image ,
Levhi ima jako lijepi na internetu onu koju odabereš možeš isprinati u većem formatu negdje u kopirnici i uz pomoć indiga precrtaš levhu s papira na drvo. Ja imam ručni frezer kojim izvadim drvo tamo gdje nema harfova ,a sve oko harfova radim dlijetima za rezbarenje drveta. Za ovaj rad frezerom takođe možeš zamolit nekog stolara da to uradi to je 15 min posla. Izrezbarenu levhu istačkam nešto tačkašem ,a nešto ekserom i lakiram lakom za drvo. To bi bilo ukratko procedura izrade koliko sam ja uspio objasniti iz skromnog znanja koliko mi je dato :) Da Vam Allah dž.š olakša rad . Kad sve lakirate to izgleda ovako (moja zadnja levha) :) :
Image
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#504 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

MashaAllah.Hvala,brate,da te Allah obilato nagradi.Amin.Ta podloga ti je tamnija.Kako si to postigao?Jel'posebno farbaš okolo harfova drugačijim lakom od boje drveta?To nije providni lak,jel tako?Malo je tamniji,tamno smeđi ili se meni čini.Prelijepo mi izgleda zbog kontrasta.
iraa
Posts: 82
Joined: 08/12/2012 20:37

#505 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by iraa »

Muhammed a.s. je jednom prilikom rekao: "Ne želi drugom da se desi, ono što ne želiš da se desi tebi".
User avatar
fekir
Posts: 51
Joined: 07/01/2013 15:27

#506 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by fekir »

sour cherry wrote:MashaAllah.Hvala,brate,da te Allah obilato nagradi.Amin.Ta podloga ti je tamnija.Kako si to postigao?Jel'posebno farbaš okolo harfova drugačijim lakom od boje drveta?To nije providni lak,jel tako?Malo je tamniji,tamno smeđi ili se meni čini.Prelijepo mi izgleda zbog kontrasta.

Amin :) Kada uradim levhu čitavu prelakiram bezbojnim lakom, a ovu sam dodatno obojio bojom za drvo samo podlogu iza harfova ( Boja za drvo - orah). Može se kombinovati kasnije kako želiš, neko uzme oboji harfove u zlatnu boju i to lijepo izgleda :)
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#507 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

:) Hvala.
User avatar
Muderris
Posts: 126
Joined: 23/01/2011 14:53

#508 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Muderris »

Prodajes li te levhe, koje su dimenzije i koja je cijena?

Omer r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „Doći će vrijeme kada će svijet imati ljudske oblike ali će im srca biti poput srca pustinjskih vukova. Prolijevaće krv, a neće se libiti od zla kojeg čine! Ako im dadneš prisegu na vjernost – prevariće te, a ako ti se obrate – lagaće te, ako im se povjeriš – iznevjeriće te, a kada ne budeš sa njima – ogovaraće te. Djeca će im biti bezobrazna, omladina devijantna, a njihovi stari će biti poročni – neće naređivati dobro niti će odvraćati od zla. Biti sa njima je poniženje, a tražiti ono što je njihovo je pravo siromaštvo! Dobri među njima je zalutao, dok je zalutali među njima dobar! Sunnet je za njih bid'at, dok je bid'at za njih sunnet. Onaj koji dobro među njima naređuje je sumnjiv, fasik među njima je častan čovjek, dok je vjernik kod njih potlačen. Kada se ljudi počnu ponašati tako Allah će dati da njima ovladaju ljudi koji će ih ubijati ako što prozbore, koji će ih eksploatirati ako budu ćutali, koji će im uzimati ono što zarade, i koji će se nepravedno prema njima odnositi dok budu vladali njima!“ (Džami'ul-Ehadis, Sujuti, br.31621.)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#509 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

Prekrasna je lehva ova s tamnom podlogom,pa i mene interesuje da li prodaje :)
User avatar
fekir
Posts: 51
Joined: 07/01/2013 15:27

#510 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by fekir »

Prodao sam par levhi :) Trenutno nemam ni jednu levhu urađeno, pa ako bi netko želio uzet morao bi sačekat. Ova levha sa slike je dimenzija širina 75cm X visina 35cm i bila bi 170 KM.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#511 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by vazi »

Muderris wrote:Prodajes li te levhe, koje su dimenzije i koja je cijena?

Omer r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „Doći će vrijeme kada će svijet imati ljudske oblike ali će im srca biti poput srca pustinjskih vukova. Prolijevaće krv, a neće se libiti od zla kojeg čine! Ako im dadneš prisegu na vjernost – prevariće te, a ako ti se obrate – lagaće te, ako im se povjeriš – iznevjeriće te, a kada ne budeš sa njima – ogovaraće te. Djeca će im biti bezobrazna, omladina devijantna, a njihovi stari će biti poročni – neće naređivati dobro niti će odvraćati od zla. Biti sa njima je poniženje, a tražiti ono što je njihovo je pravo siromaštvo! Dobri među njima je zalutao, dok je zalutali među njima dobar! Sunnet je za njih bid'at, dok je bid'at za njih sunnet. Onaj koji dobro među njima naređuje je sumnjiv, fasik među njima je častan čovjek, dok je vjernik kod njih potlačen. Kada se ljudi počnu ponašati tako Allah će dati da njima ovladaju ljudi koji će ih ubijati ako što prozbore, koji će ih eksploatirati ako budu ćutali, koji će im uzimati ono što zarade, i koji će se nepravedno prema njima odnositi dok budu vladali njima!“ (Džami'ul-Ehadis, Sujuti, br.31621.)
meni se cini da mi vec zivimo u ovakvom vremenu..
Hasharijast
Posts: 182
Joined: 05/08/2009 12:57

#512 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Hasharijast »

To sam 1000 puta do sada pomislio...

Sent from mobile device
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#513 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

"O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vjest, dobro je provjerite, da u neznanju nekome zlo ne učinite, pa da se zbog onoga što ste učinili pokajete."
(El-Hudžurat, 6.)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#514 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

Ebu Hurejre, r.a., kaže da je Allahov Poslanik, s.a.w.s., rekao:
"Nije silan onaj ko je dobar hrvač, nego onaj koji sebe u srdžbi savlada."
(Buharija)
neJbzid
Posts: 216
Joined: 22/08/2012 23:19
Location: tranzit....

#515 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by neJbzid »

Poslanik s.a.v.s. je rekao: "Ibadet u vrijeme anarhije i fitneta je kao hidzra meni" (Muslim)


pozz
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#516 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Mustang1 »

De par o tome kako zenu treba postivati svaki dan a ne samo 8. mart .. Danas je hodza vazio o tome .. Svake godine vazi ali nisam zapamtio ni jedan tacno :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#517 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

evo :)

Image
User avatar
fekir
Posts: 51
Joined: 07/01/2013 15:27

#518 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by fekir »

“i jedan od dokaza Njegovih je to što za vas, od vrste vaše, stvara žene da se uz njih smirite, i što između vas uspostavlja ljubav i samilost; to su, zaista, pouke za ljude koji razmišljaju.” (Prevod značenja, Er-Rum, 21)
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#519 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by miskin »

Nije hadis, ali...

Ako možeš biti nepoznat, budi. Nije bitno što nisi poznat i nije bitno što nisi hvaljen. Nije bitno ako si prijekora vrijedan kod ljudi ako si hvale vrijedan kod Allaha, Uzvišenog i Veličanstvenog.“ Fudajl ibn Ijjad rahimehullah (predaju biljezi imam Bejheki, Zuhd El-Kebîr, str.100)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#520 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

Enes, radijallahu anhu, prenosi da je čuo Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je rekao:"Uzvišeni Allah kaže: 'Čovječe, opraštat ću ti grijehe ne obazirući se na njih sve dok Me budeš dozivao i molio. Čovječe, kada bi ti grijesi dostigli nebeske visine a potom Me zamolio za oprost, oprostio bih ti. Čovječe, kada bi Mi došao sa punom Zemljom grijeha i susreo Me bez truna širka, obasuo bih te sa isto toliko oprosta!'" (Muslim,3540)
User avatar
Muderris
Posts: 126
Joined: 23/01/2011 14:53

#521 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Muderris »

Enes b. Malik r.a., prenosi da je Poslanik s.a.w.s., rekao: „Doći će vrijeme kada će ljudi sjediti u grupama u mesdžidu, a najveća briga će im biti dunjaluk. Allah nema nikakvu potrebu za takvima, pa nemojte ni vi sjediti s njima!“ (Mustedrek, Hakim, br.7916.)
User avatar
Muderris
Posts: 126
Joined: 23/01/2011 14:53

#522 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Muderris »

Alija b. Ebi Talib r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „Bojim se da će doći vrijeme kada će od islama ostati samo ime, a od Kur'ana samo slova. Džamije će im biti izgrađene ali će uputa biti oštećena! Ulema će im biti najgori ljudi pod nebeskim svodom. Od njih će se javljati fitna, i njima će se vraćati!“ (Šu'abul-Iman, br.1763.)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#523 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

Muderris wrote:Alija b. Ebi Talib r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao: „Bojim se da će doći vrijeme kada će od islama ostati samo ime, a od Kur'ana samo slova. Džamije će im biti izgrađene ali će uputa biti oštećena! Ulema će im biti najgori ljudi pod nebeskim svodom. Od njih će se javljati fitna, i njima će se vraćati!“ (Šu'abul-Iman, br.1763.)

Doslo je to vrijeme
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#524 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

Gospodaru moj,oprosti mi.Ja sam se doista ogriješila prema sebi.Amin.
User avatar
Muderris
Posts: 126
Joined: 23/01/2011 14:53

#525 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Muderris »

Muhammed ibn al-‘Ala ibn Musejjib iz Basre je napisao Muhammedu Jusufu al-Asbahaniju riječi: „O brate moj, ko god voli Allaha, voli da ostane nepoznat (među ljudima)“.

Bišr ibn al-Haris: „Ne poznajem nijednog čovjeka koji voli slavu a da nije izgubio svoju vjeru i postao ponižen. Niko, ko se boji Allaha, ne voli da bude poznat među ljudima“.
Takođe je rekao: “Čovjek koji voli da ga svako poznaje nikad neće osjetiti slatkoću Ahireta“.

Abdullah ibn Abbas: „Uistinu Allah ima robove koje je ućutkao strah od Allaha iako su veoma elokventni u govoru“.

Ibn Mesud, radijallahu anhu, je rekao: „O ljudi budite izvori znanja i svjetiljke upute. Držite se svojih kuća i budite poput svjetla u noći, oživljavajte srca, nosite iznosanu odjeću, tako ćete postati poznati među stanovnicima nebesa a ostati nepoznati među stanovnicima Zemlje“.

Ibrahim al-Nehai i al-Hasan su imali običaj reći: „Dovoljno je čovjeku zla da se u njega upire prstom u pitanju vjere ili dunjaluka (iz želje za slavom) osim onoga koga je Allah zaštitio. Bogobojaznost je ovdje i pokaza na svoje grudi tri puta“.
Post Reply