Ajeti, hadisi, dove....

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
ragib
Posts: 2246
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#1 Ajeti, hadisi, dove....

Post by ragib »

Dosao je neki covjek Allahovom Poslaniku Muhammedu saws, pa mu se pozali rijecima : " Allahov Poslanice, zadesila me oskudica pa nemam sta da jedem ", pa je Poslanik saws poslao do svoje familije da pitaju dali imaju sta da dadnu ovom covjeku od hrane, ali kod njih nije bilo nista, pa Poslanik s.a.w.s. rece svojim ashabima: "Imali li iko ko ce nocas ugostiti ovog covjeka, Allah mu se smilovao." Tada ustade jedan ashab, Ebu Talha (r.a.) pa rece: " Ja cu, Allahov Poslanice".

Zatim ode svojoj kuci i rece supruzi : "Ovo je Poslanikov saws gost, pa cemo ga ugostiti i ne smijemo ga nicim omalovaziti". " Tako mi Allaha, imamo hrane samo za djecu" - odgovori mu supruga, a Ebu Talha (r.a.) predlozi supruzi da odulji da spremanjem vecere, kako bi djeca zaspala od umora. I tako bi, djeca zaspase, ali je problem bio da ako dadnu gostu hrane, onda oni sami nece imati sta da jedu a gostu moze biti neugodno da jede sam, dok domacini nemaju nista. Medjutim, dogovorili su se da ugase svijecu, te su usluzili gosta sa hranom a sebi su uzeli prazne posude i pravili se da i oni jedu, a da gost nije ni znao da oni ustvari nemaju hrane za sebe. Tako da su te noci legli gladni.

Sutradan je Allahov Poslanik saws nasmijan sreo Ebu Talhu (r.a.) i ispricao mu da ga je Allah swt obavjestio o njhovom lijepom postupku prema gostu i da je Uzviseni Allah zadovoljan s njima , te da je u vezi njih objavljen ajet "...i vise vole njima (potrebnima) nego sebi, mada im je i samima potrebno..." (sura - Progonstvo, 9)

(Hadis biljezi imam Buharija)
Last edited by ragib on 23/03/2006 22:35, edited 1 time in total.
musa_2004
Posts: 88
Joined: 17/06/2004 12:10

#2

Post by musa_2004 »

X
Last edited by musa_2004 on 22/11/2011 12:04, edited 1 time in total.
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#3

Post by vodolija_33 »

Ibn Mes’ud veli da je Muhammed a.s. rekao: “Nije pravi vjernik onaj koji napada i vrijeđa, koji proklinje, koji je bezobrazan, niti onaj koji je bestidan.” (Ahmed, Buharija u “Edebu”, Ibn Hibban i Hakim, -Sahih)

Hazreti Aiša veli da je Muhammed a.s. rekao: “Allahu je najmrži onaj čovjek koji se najžešće prepire i svađa.” (Buhari i Muslim, muttefekun alejhi)

Ebu Hurejra veli da je Muhammed a.s. rekao: “Ko se svađa dok raspravlja ili prepire a nedostaju mu (relevantne) informacije, stalno navlači na sebe Allahovu mržnju dok od toga ne odustane.” (Ibn ebu dun-ja, - Sahih)

Ebu Hurejre, Ibn Umer i drugi vele da je Muhammed a.s. rekao: “Bacite prašinu u lice onima koji se mnogo hvale,” a po jednom drugom predanju: “Bacite u usta onih koji se mnogo hvale, prašinu.” (Tirmizi, Ibn Hibban, Ibn Madždže i Ebu nu’ajm,-Sahgih) hadis bilježe i Muslim i Ebu Davud
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#4

Post by vodolija_33 »

Abdullah r.a. pripovijeda da je Poslanik a.s. rekao: «Kada se u društvu nađu tri osobe neka se dvojica ne sašaptavaju, zanemarujući trećega dok se ne pomješaju sa još osoba zbog toga što bi to izazvalo zabrinutost one (treće) osobe.» (Fethul-bari - 89)

Samo Allahovom milošću ti si blag prema njma;a da si osoran i grub, razbjegli bi se iz tvoje blizine. Zato im praštaj i moli se da im bude oprošteno i dogovaraj se s njima. A kada se odlučiš, onda se pouzdaj u Allaha, jer Allah zaista voli one koji se uzdaju u Njega. (Kur'an, 'Alu-Imran, 159)
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#5

Post by vodolija_33 »

Poslanik Muhammed s.a.v.s. kaze: “Ljubite često svoju djecu, jer svako iskazivanje ljubavi povećava vaš status u Džennetu.”
JaSmIn_Sa
Posts: 5
Joined: 23/02/2006 23:21

#6

Post by JaSmIn_Sa »

kako je ovaj musa pametan sve konta 8)
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#7

Post by Nesferatu »

Evo ih par za Musu Pusu.

"Umrlog prate troje: dvoje se vrati, a jedno ostane sa njim. Prate ga njegova porodica, imetak i djela, pa se porodica i imetak vrate, a ostanu njegova djela." (Buharija i Muslim)

"Voda naroda je njegov sluga." (Taberani)

"Mnogo li je postaca koji od svog posta nece imati nista osim gladi; i mnogo li je klanjaca koji od svog namaza nece imati nista osim bdijenja." (Nesai i Ibn Madze)

"Ebu Hurejre, potrudi se da imas lijep ahlak." Ebu Hurejre upita: "A sta je to Allahov Poslanice?" On rece: "Da odrzavas vezu s onim ko je prekinuo s tobom, oprostis onom ko ti je nepravdu nanio i das onome ko tebi uskracuje." (Bejheki)

Rekao je covjek, najbolji koji je ikad hodio Zemljom, Muhammed, alejhisselatu we selam: Rob nece pomaknuti noge na Sudnjen danu dok ne bude upitan za svoj zivot u sta ga je potrosio; znanje kako ga je koristio, imetak kako ga je stekao i u sta ga je potrosio, i o svome tijelu u sta ga je koristio.

Rekao je Allahov Poslanik, Muhammed, sallallahu alejhi we sellem: " Iskoristi petero prije peteroga; mladost prije starosti. zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromastva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i zivot prije smrti. "

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, govoreci o jetimima kaze: “Ko zbrine troje sirocadi kao da je klanjao citavu noc, postio citav dan, otišao ujutro i vratio se navece boreci se sa isukanom sabljom na Allahovom putu. Ja i on smo u Dzennetu k’o braca.”
.
Ebu-Hurejre r.a. prenosi da je Poslanik s.a.v.s. rekao: "I dobra rijec je sadaka".
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#8

Post by Kwaheri »

Rekao je Allahov Poslanik, Muhammed, sallallahu alejhi we sellem:
"U kretanju je bericet" :)

Selam alejkum, ja Resulallah :)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#9

Post by Ahmmed »

Aiša, r.a., kaže da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao:
"Džibril mi je neprestano preporučivao dobročinstvo prema komšiji tako da sam pomislio da će ga uključiti među nasljednike."


Aiša, r.a., kaže da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: "Zaista Allah voli blagost u svemu."


Ebu Hurejre, r.a., kaže da je neko rekao Vjerovjesniku, s.a.v.s.: - Daj mi savjet!
"Ne srdi se", reče mu.
Ovaj je to od njega više puta tražio i svaki put bi mu on govorio: "Ne srdi se!"

Ebu Hurejre, r.a., kaže da je neki čovjek došao Allahovom Poslaniku, s.a.v.s., i upitao:
- Allahov Poslaniče! Ko među ljudima zaslužuje moje najveće poštovanje?
"Tvoja majka", rekao je on.
- A ko zatim - upitao je?

"Opet tvoja majka", odgovorio je.

- A ko zatim? - upitao je.

"Opet tvoja majka", odgovorio je.

- A ko zatim? - upitao je.

"A zatim tvoj otac", odgovorio je.




Selam alejk, ja Resulallah :)
Vitez Obojenog Cela
Posts: 30
Joined: 19/02/2006 21:25

#10

Post by Vitez Obojenog Cela »

oprostite sto nece biti hadis
ali je jako, jako veliko.. mozda vece od svega ikada recenog iz srca


Simple Man

Mama told me when I was young
Come sit beside me, my only son
And listen closely to what I say.
And if you do this
It will help you some sunny day.
Take your time... don’t live too fast,
Troubles will come and they will pass.
Go find a woman and you’ll find love,
And don’t forget son,
There is someone up above.

And be a simple kind of man.
Be something you love and understand.
Be a simple kind of man.
Won’t you do this for me son,
If you can?

Forget your lust for the rich man’s gold
All that you need is in your soul,
And you can do this if you try.
All that I want for you my son,
Is to be satisfied.

Boy, don’t you worry... you’ll find yourself.
Follow you heart and nothing else.
And you can do this if you try.
All I want for you my son,
Is to be satisfied.
ragib
Posts: 2246
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#11

Post by ragib »

Allahu, popravi mi vjeru moju, koja je glavnica moja, popravi mi i moj ovaj svijet, jer ja na njemu zivim, popravi mi i moj buduci svijet jer ja njemu idem. Pozivi me dok mi je zivot dobar, a daj mi smrt, kada mi smrt bude dobra. Daj mi, nek mi moj zivot bude povecanje u svakom dobru, a moja smrt mir i spas od svakog zla!
ragib
Posts: 2246
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#12

Post by ragib »

Gospodaru moj,
Ne dopusti da me zavara uspjeh
Niti poraz baci u ocaj .
Podsjecaj me stalno
Da je neuspjeh iskusenje
Koje predhodi uspjehu.

Gospodaru moj,
Nauci me da je tolerancija
Najvisi stupanj moci,
A zelja za osvetom prvi znak slabosti.

Gospodaru moj
Ako mi uzmes imetak,
Ostavi mi nadu .
Ako mi podaris uspjeh ,
Podari mi snagu volje
Da savladam poraz.
A kad mi uzmes blagodat zdravlja
Podari mi blagost vjere.

Gospodaru moj,
Kada se ogrijesim o ljude
Podari mi snagu izvinjenja,
a kada se ljudi o mene ogrijese
podari mi snagu oprosta.

Gospodaru moj,
Kad ja zaboravim tebe
Nemoj Ti zaboraviti mene.
ragib
Posts: 2246
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#13

Post by ragib »

Najbolji medju vama su oni koji su najbolji prema zenama." (Ahmed)

"Prema zenama su velikodusni i pazljivi samo plemeniti ljudi, a zene ponizuju i zlostavljaju samo oni koji su losi i niske naravi." (Ibn Asakir)

"Oporucujem vam lijep postupak sa svojim suprugama." (Buhari)

"Bojte se Allaha u pogledu zena! Vi kod njih imate svoja prava, a i one kod vas imaju svoja prava." (Muslim)

"Kada neko od vas ima spolni odnos sa svojom suprugom, neka se ne udaljuje od nje sve dok i ona ne zadovolji svoje potrebe." (Ibn Adijj)

"Kod Allaha na Sudnjem danu najgore mjesto ce imati onaj covjek koji objelodani ono sto mu njegova zena povjeri pri spolnom snosaju kao i on njoj." (Muslim, Ahmed)

"Ashabi su razgovarali o planiranju porodice. Jedni su opravdavali postupak, pri polnom odnosu, u kojem su sprecavali spermi da dodje do maternice, ejaklukacijom van zenskog spolovila. Drugi su sumnjali u to. Pitali su Poslanika a on je rekao:

Radite sto zelite, ali bice onako kako Allah odredi. Od svake vode (sperme) ne nastaje djete." (Ahmed)

"Covjek ce biti nagradjen i za intimni zivot sa svojom zenom. Jedan od slusatelja, koga je ova rijec Allahova Poslanika ne malo iznenadila, zacudjeno upita:

Zar ce covjek biti nagradjen i za to sto zadovoljava svoju strast? – na sto mu Allahov Poslanik odgovori:
Zar ne znas da bi ucinio haram ako bi svoju strast zadovoljavao na nedozvoljen nacin, zato, ak oje zadovoljava na dozvoljen nacin, bice nagradjen." (Muslim)
JaSmIn_Sa
Posts: 5
Joined: 23/02/2006 23:21

#14

Post by JaSmIn_Sa »

BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM
Resulullahova, a.s. dova upućena poslije bitke na Uhudu nakon odlaska mušrika
Allahu dž.š.
«Gospodaru moj. Tebi pripada svaka hvala .Niko ne može nikome oduzeti život, ako mu je određeno da živi i niko ne može dati život ako mu je došao čas da umre., osim Ti. Nema spasa i upute onima koje si Ti ostavio u zabludi, a niti može zalutati onaj, koga si ti uputio.
Niko nikome ne može dati ono što mu Ti ne daš, a ni oduzeti ono što mu Ti daš. Niko se ne može približiti Tebi , ako si ga Ti udaljio , a ni udaljiti, ako si ga ti približio.
Gospodaru moj , prospi na nas svoj berićet, milost, dobrotu i opskrbu.
Gospodaru moj, molimo Te za život obasut tvojim blagodatima koje neće prestajati i nestajati.
Molimo Te, Gospodaru, za pomoć u teškom času i za sigurnost u času straha.
Utječemo se Allahu moj, Tebi, od svake vrste zla, znanog i neznanog.
Gospodaru naš, omili nam iman i s njim okiti naša srca, a učini da mrzimo nevjerstvo, griješenje i nepokornost. Uputi nas na pravi put. Kad dođe nam smrtni čas , učini da umremo kao muslimani, i da budemo proživljeni kao muslimani. Učini da se pridružimo tvojim dobrim robovima , koji nisu osramoćeni i na kušnju stavljeni.
Gospodaru moj, ubij nevjernike koji u laž utjeruju Tvoje poslanike i koji odvraćaju od Tvoga puta . Spusti na njih svoju srdžbu i stradanje.
Gospodaru moj, ubij nevjernike kojima je dana knjiga, a ne vjeruju Allaha.»
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#15

Post by Kwaheri »

Upoznaj Allaha i približi mu se kad si u blagostanju (i raspoloženju), jer će se on tebe sjetiti i pružiti ti pomoć kad ti bude najteže. Znaj da ono, što te je promašilo, nije te ni moglo pogoditi, a ono što te je pogodilo, nije te ni moglo mimoići. Znaj zatim, da je pomoć i uspjeh - u strpljenju; da ima utjehe poslije žalosti, i da zaista poslije svake tegobe slijedi olakšanje i blagostanje.
Selam alejkum ja Resulallah :)
Stari
Posts: 6795
Joined: 10/10/2003 00:00

#16

Post by Stari »

"Covjek ce biti nagradjen i za intimni zivot sa svojom zenom. Jedan od slusatelja, koga je ova rijec Allahova Poslanika ne malo iznenadila, zacudjeno upita:

Zar ce covjek biti nagradjen i za to sto zadovoljava svoju strast? – na sto mu Allahov Poslanik odgovori:
Zar ne znas da bi ucinio haram ako bi svoju strast zadovoljavao na nedozvoljen nacin, zato, ak oje zadovoljava na dozvoljen nacin, bice nagradjen." (Muslim)

Zanima me da li ovo gorenavedeno vazi i zene? Hoce li zene biti nagradjene ako su intimni zivot sa svojim partnerom uradile ...ono bas...svojski i kako treba. A ne onako ...ko ni sebi ni svom...uz simuliranje i kojekakvo prenemaganje. Ako je to to...to jest ako i zene ceka nagrada za "zivotno djelo"....e pa to je onda predivno...zene sta cekate? ...dajte se na pos'o.


Da me nebi sad optuzili za unistavanje teme evo jednog pejgamberovog izraza....nisam siguran da li se broji pod hadise...ili je ostao zabiljezen samo kao preporuka...no nije bitno ...izvolite:


"Trazite nafaku - dijeleci sadaku."
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#17

Post by Kwaheri »

...
Last edited by Kwaheri on 27/02/2006 15:42, edited 1 time in total.
Stari
Posts: 6795
Joined: 10/10/2003 00:00

#18

Post by Stari »

zena:
...ostatak tvog posta, cu odzvizdat...
Ne zeleci remetiti duhovni sklad ove teme ..htjedoh primjetiti...da ovo stvarno ne razumijem. Ibadet, preporuka , obicaj ....ili ne...ja jos uvijek ne kontam.


Pa vi sad vidite.


Srdacan pozdrav iz prohladnih krajeva.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#19

Post by Kwaheri »

...
Last edited by Kwaheri on 27/02/2006 15:43, edited 1 time in total.
Stari
Posts: 6795
Joined: 10/10/2003 00:00

#20

Post by Stari »

Zena:
"Nije od nas ko nije milostiv prema našim mlađima i ko ne poštuje naše starije."
Evo pokusavam i odustajem ....povezati ovu prekrasno slozenu misao...sa onom mislju o tvom zvizdanju u vezi one druge misli. Maloprije sam zatrazio objasnjenje ...a dobio jos goru zagonetku. Ovo je potpuno izvan domasaja mojih ionako skromnih enigmatskih kapaciteta. Postujem integritet forumskog dopisnika sa nickom zena, sto je jedan od presudnih cinilaca u opisu obima moje znatizelje ....koja je tako velika i jaka ...da cu rizikovati i banovanje sa ove teme (a i foruma u cijelini) i naoko skrenuti s teme te uputiti direktna pitanja....prvenstveno zeni a potom i onima koji si uzmu slobodu da se proglase boljim poznavaocima ove oblasti od moje malenkosti.

Dakle:
U smislu gorenavedene misli ...pitanja:

Kave veze ima postovanje prema starijima i ono o cemu sam ranije zatrazio pojasnjenje?

Kakve veze ima postovanje prema starijima prema cinjenici da ti "zvizduces" (umal ne rekoh fuckas) ...na jedan dio mog izlaganja?

Ti fuckas zato sto sam ...star?
Ti fuckas na to sto sam ...star?


Tvoje fuckanje nema nikakve veze sa starosnom dobi (bilo mojom ili tvojom)...?


Pitanja ima jos ....pregrst...al hajd mi prvo prosvjetli ovo ...pa cemo nekako lakse dalje.
dezurni-X
Posts: 18
Joined: 15/02/2006 11:00
Location: Planet Earth

#21

Post by dezurni-X »

ženo, stari

Kako bi bilo da sad otvorite novu temu ili da makar pređete na pp?

Hvala :)
Stari
Posts: 6795
Joined: 10/10/2003 00:00

#22

Post by Stari »

dezurni-X wrote:ženo, stari

Kako bi bilo da sad otvorite novu temu ili da makar pređete na pp?

Hvala :)
Dobro ...odaslacu forumskom dopisniku sa nickom zena privatnu poruku a onda je ...do nje hocel prihvatiti taj vid komunikacije ili ne. Samo da znate ....to radim uz protest. Naime ne vidim cime sam uprskao motku...diskusija je i dalje na zadanu temu...no ....kako god vi kazete.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#23

Post by Kwaheri »

...
Last edited by Kwaheri on 27/02/2006 15:17, edited 3 times in total.
User avatar
seljak_cojek
Posts: 1044
Joined: 09/02/2006 15:31
Location: Restoran na kraju vaseljene

#24

Post by seljak_cojek »

Uči u ime Gospodara tvoga koji stvara,....
Traži znanje, makar i u Kini.
Čovjek je uzvišeno Božije stvorenje i teško onome ko ga ponizi.
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#25

Post by forUMASH »

JaSmIn_Sa wrote:BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM
Resulullahova, a.s. dova upućena poslije bitke na Uhudu nakon odlaska mušrika
Allahu dž.š.
«Gospodaru moj. Tebi pripada svaka hvala .Niko ne može nikome oduzeti život, ako mu je određeno da živi i niko ne može dati život ako mu je došao čas da umre., osim Ti. Nema spasa i upute onima koje si Ti ostavio u zabludi, a niti može zalutati onaj, koga si ti uputio.
Niko nikome ne može dati ono što mu Ti ne daš, a ni oduzeti ono što mu Ti daš. Niko se ne može približiti Tebi , ako si ga Ti udaljio , a ni udaljiti, ako si ga ti približio.
Gospodaru moj , prospi na nas svoj berićet, milost, dobrotu i opskrbu.
Gospodaru moj, molimo Te za život obasut tvojim blagodatima koje neće prestajati i nestajati.
Molimo Te, Gospodaru, za pomoć u teškom času i za sigurnost u času straha.
Utječemo se Allahu moj, Tebi, od svake vrste zla, znanog i neznanog.
Gospodaru naš, omili nam iman i s njim okiti naša srca, a učini da mrzimo nevjerstvo, griješenje i nepokornost. Uputi nas na pravi put. Kad dođe nam smrtni čas , učini da umremo kao muslimani, i da budemo proživljeni kao muslimani. Učini da se pridružimo tvojim dobrim robovima , koji nisu osramoćeni i na kušnju stavljeni.
Gospodaru moj, ubij nevjernike koji u laž utjeruju Tvoje poslanike i koji odvraćaju od Tvoga puta . Spusti na njih svoju srdžbu i stradanje.
Gospodaru moj, ubij nevjernike kojima je dana knjiga, a ne vjeruju Allaha.»
....definitivno zanimljiv post......prije nego komentarisem, mozel' mi neko objasniti sta je to "hadis", jel' citirano hadis ili je u pitanju nesto drugo....sta???
....u stvari, interesuje me jel' ovo neka vrsta molitve koja se na pojedinacnoj osnovi izgovara iz dana u dan ili je ovo samo opis istorijskog dogadjaja....
Post Reply