Ajeti, hadisi, dove....

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Muderris
Posts: 126
Joined: 23/01/2011 14:53

#526 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Muderris »

Nakon sto je halifin namjesnik Hadžadž ibn Jusuf izdao naredbu da se pogubi drug Allahova Poslanika s.a.w.s. Seid ibn Džubejr, Seid rece:
Ja svjedočim da nema božanstva osim Allaha, Jednog Jedinog koji nema druga i svjedočim da je Muhammed Allahov rob i poslanik. Uzmi moju glavu do Sudnjeg dana kada ćemo se ponovo sresti. Allahu moj, nemoj mu dozvoliti da nakon mene ikoga više ubije!

Allah s.w.t. mu je uslišao dovu a Hadžadž je nakon ovoga govorio:
„Vidio sam u snu da me Allah ubio po jednom za svakog čovjeka kojeg sam ubio osim za Seid ibn Džubejra, za njega me Allah ubio sedamdeset puta na sirat ćupriji“.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#527 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

'A srca se doista, kad se Allah pomene smiruju.' (Er-Ra'd, 28.)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#528 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »


Kome ahiret bude najveća briga – Allah, dž.š., dat će mu bogatstvo u srcu, bit će miran i spokojan, a dunjaluk će mu silom doći, a kome dunjaluk bude najveća briga – Allah će mu siromaštvo pred oči posaditi, neće biti miran i spokojan, a od dunjaluka će mu doći samo ono što mu je određeno!

sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#529 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

nasa wrote:
Kome ahiret bude najveća briga – Allah, dž.š., dat će mu bogatstvo u srcu, bit će miran i spokojan, a dunjaluk će mu silom doći, a kome dunjaluk bude najveća briga – Allah će mu siromaštvo pred oči posaditi, neće biti miran i spokojan, a od dunjaluka će mu doći samo ono što mu je određeno!

:) :) "Dovoljan je nama Allah i divan je On Gospodar!" (Al- Imran, 173)
User avatar
fekir
Posts: 51
Joined: 07/01/2013 15:27

#530 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by fekir »

Razmisli o sebi, svojoj porodici, domu, radu, zdravlju, prijateljima i svijetu oko sebe.

"Oni priznaju da je blagodat od Allaha, pa je poslije poriču." (En-Nahl, 83.)
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#531 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

Uzvišeni kaže: "Reci: O robovi Moji koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost, Allah će oprostiti sve grijehe, On puno prašta i milostiv je." (Ez-Zumer, 53.)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#532 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

Poslanik kaze: "Doci ce vrijeme u kojem ce covjeku biti draze da odgaja psa nego dijete...." taberani i hakim
User avatar
fekir
Posts: 51
Joined: 07/01/2013 15:27

#533 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by fekir »

Milost koju Allah podari ljudima niko ne može uskratiti, a ono što On uskrati niko ne može, poslije Njega, dati; On je silan i mudar.(Fatir - Stvoritelj-2)
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#534 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

Allahov poslanik je rekao: "Nećete ući u Džennet dok ne budete vjerovali, a nećete vjerovati dok se ne budete voljeli. Hoćete li da vas uputim na nešto što ako budete radili voljet ćete se? Širite među sobom selam."(Muslim, br.54)
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#535 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

Allah, dž.š., kaže: “Oni žele da ustima svojim utrnu Allahovo svjetlo, a Allah želi da vidljivim učini svjetlo Svoje, makar ne bilo po volji nevjernicima.“ (Et-Tevba, 32.)
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#536 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

“Dovoljan je nama Allah i divan je On Gospodar!” (Ali Imran, 173).
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#537 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#538 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

Allahov Poslanik, s.a.v.s. , rekao je: ''Svaki vjerovjesnik imao je uslišanu dovu, pa je svaki vjerovjesnik požurio sa dovom, a ja sam svoju dovu sačuvao za šefa'at za moj ummet na Sudnjem danu. Moje zauzimanje će se primiti, ako Allah da, za sve one iz moga ummeta koji umru a nisu Allahu širka činili.'' (Buharija i Muslim)
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#539 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

Allahov Poslanik, s.a.v.s. , rekao je: ''Najviše se za vas bojim malog širka", a ashabi ga upitaše: ''A šta je to mali širk, Allahov Poslaniče?'' On odgovori: "Licemjerstvo, jer Allah će na Sudnjem danu, kada bude nagrađivao Svoje robove, reći licemjerima: 'Idite onima kojima ste se prikazivali, pa vidite da li će vas oni nagraditi.''' (hadis bilježi imam Ahmed)
User avatar
fekir
Posts: 51
Joined: 07/01/2013 15:27

#540 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by fekir »

'Hoćete li da vas obavjestim o onome čega se bojim za vas više od Mesiha Dedždžala? - Svakako! Rekao je: 'Skrivenog širka, čovjek (u drugoj verziji: neko od vas) ustane da klanja pa uljepša namaz da bi izgledao lijepo kod ljudi.'' Bilježi Ahmed.
User avatar
Muderris
Posts: 126
Joined: 23/01/2011 14:53

#541 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Muderris »

Allahov Poslanik, s.a.v.s, u hadisu kojeg prenosi Mu'az b. Džebel, r.a. je rekao: «Nijedna žena neće uznemiriti svog muža na dunjaluku a da džennetska hurija ne kaže: «Ne uznemiravaj ga, Allah te ubio! On je kod tebe samo kratko a uskoro će te ostaviti i doći će kod nas!»
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#542 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by kritichar »

Od Tarika bin Ešjema se prenosi da je čuo Vjerovjesnika, kako mu je došao neki čovjek i kazao mu:
-O Allahov poslaniče šta da kažem kada nešto tražim od moga Gospodara?
On mu odgovori:
-Reci: Allahu moj, smiluj mi se, oprosti mi, zaštiti me i opskrbi me,pa je sabrao svoje prste osim palca i kazao:
-One (te riječi) će ti spojiti dobro dunjaluka i ahireta.

(Muslim)
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#543 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

' O vjernici, zašto jedno govorite, a drugo radite? O, kako je Allahu mrsko kada govorite riječi koje djela ne prate!'' (Es-Saff, 2-3)
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#544 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by kritichar »

"Sve što opija - zabranjeno je /haram, a što opija u velikim, zabranjeno je i u malim količinama."
Ebu Davud
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#545 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

‘’Nema nevolje koja zadesi Zemlju i vas, a koja nije, prije nego što je damo, zapisana u Knjizi, to je Allahu, uistinu, lahko.’’ (El-Hadid, 22.) ‘’Mi ćemo vas dovoditi u iskušenje malo sa strahom i gladovanjem, i time što ćete gubiti imanja i živote, i ljetine. A ti obraduj izdržljive, one koji, kad ih kakva nevolja zadesi, samo kažu: ‘’Mi smo Allahovi i mi ćemo se Njemu vratiti!’’ (El-Bekare, 155-156.)
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#546 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by kritichar »

"Ko pije alkoholna pića, doći će žedan na Sudnji dan."
Ahmed
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#547 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

Allah, dž.š, kaže:”Ima ljudi koji su umjesto Allaha kipove prihvatili, vole ih kao što se Allah voli, ali pravi vjernici još više vole Allaha.” (El-Bekare, 165)

Buharija i Muslim bilježe sljedeći hadis:”Ko bude imao troje, osjetiće slast imana: da mu Allah i Njegov poslanik budu draži od svega ostalog, da voli čovjeka samo radi Allaha i da mrzi da se vrati u kufr nakon što ga je Allah iz njega izbavio, kao što mrzi da bude bačen u vatru.”
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#548 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by kritichar »

Kada čovjek čini blud, od njega ode iman i stane iznad njega kao oblak. Kada završi taj čin, on se vrati.
Ebu Davud
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#549 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

"O vjernici, ako vam nekakav nepošten čovjek donese kakvu vjest, dobro je provjerite, da u neznanju nekome zlo ne učinite, pa da se zbog onoga što ste učinili pokajete."
(El-Hudžurat, 6.)
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#550 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by kritichar »

"Čovjek će na budućem svijetu biti s onim koga je volio."
Buharija
Post Reply