Ajeti, hadisi, dove....

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
taylors
Posts: 177
Joined: 07/09/2013 00:11
Location: sarajevo

#576 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by taylors »

"Nit' Sunce može Mjesec dostići nit' noć dan prestići, svi oni u svemiru plove."
Kur' an, sura Jasin, ajet 40
User avatar
taylors
Posts: 177
Joined: 07/09/2013 00:11
Location: sarajevo

#577 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by taylors »

"Prihvatite se za Božije uže i ne cjepkajte se!"
Alu 'Imran 103
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#578 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Towelie »

Upis.
User avatar
taylors
Posts: 177
Joined: 07/09/2013 00:11
Location: sarajevo

#579 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by taylors »

"Dosta je čovjeku grijeha, da priča sve što čuje." Muhammed a.s.
User avatar
taylors
Posts: 177
Joined: 07/09/2013 00:11
Location: sarajevo

#580 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by taylors »

"Muhammed a.s. rekao je; "Naređena mi je mudara prema ljudima kao što mi je naređeno da izvršavam farzove." (Mudara- postupati prema onima koje ne voliš tako kao da ih voliš)"


"I spominji svoga Gospodara ujutru i uvečer, u sebi, ponizno i sa strahopoštovanjem i ne podižući glas..."
(A'raf, 205)
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#581 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Towelie »

"Znajte da život na ovome svijetu nije ništa drugo do igra, i razonoda, i uljepšavanje, i međusobno hvalisanje i nadmetanje imecima i brojem djece! Primjer za to je bilje čiji rast poslije kiše oduševljava nevjernike, ono zatim buja, ali ga poslije vidiš požutjela, da bi se na kraju skršilo. A na onome svijetu je teška patnja i Allahov oprost i zadovoljstvo; život na ovome svijetu je samo varljivo naslađivanj." (El-Hadid, 20)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#582 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

Image


" Allah je svjetlost nebesa i Zemlje! Primjer svjetlosti Njegove je udubina u zidu u kojoj je svjetiljka, svjetiljka je u kandilju, a kandilj je kao zvijezda blistava koja se užiže blagoslovljenim drvetom maslinovim, ni istočnim ni zapadnim, čije ulje gotovo da sija kad ga Vatra i ne dotakne; sama svjetlost nad svjetlošću! Allah vodi ka svjetlosti Svojoj onoga koga On hoće. Allah navodi primjere ljudima, Allah sve dobro zna."
User avatar
1korisnik
Posts: 421
Joined: 13/01/2013 16:11

#583 Re: Re:

Post by 1korisnik »

mamica papucarka wrote:jel zna neko...

prije nekoliko godina izgubila sam jednu jako blisku osobu . I rijetko je sanjam, iako svakodnevno razmisljam o njoj.
I sinoc sam je sanjala. San je bio jako upecatljiv i neobican.

Znam da stari ljudi kazu da sam duzna toj osobi proucit Fatihu. Jel ima jos nesto???
Ovo cu ti napisati iz licnog iskustva. Rodjen sam u Banja Luci 1982. godine. Mati me je ucila surama i dovama dok sam bio mali, kaze da sam sa 7 godina ''svaku znao''. Ja se toga ne sjecam, ali se sjecam kada mi je rahmetli otac umro u mojoj sestoj, a u njegovoj 52. godini zivota od infarkta srca, mozda treceg po redu. Sjecam se jos jednog dogadjaja iz tog razdoblja, kada smo prolazili pored mezarja gdje mi je rahmetli otac ukopan, da sam dosao do ograde i ''ucio'' Fatihu. Ne znam sta me spopalo u tom trenutku, ali ja je ne oducih. Ne sjecam se je li to bilo da je nisam znao prouciti, ili nesto drugo, znam da sam sacekao neko vrijeme a onda rukama presao preko lica, da ne naljutim mater. Mada se ona nikad nije ni ljutila, ali nejse, bio mali.

Nakon toga se zaratilo, tako da sam nekako ostao uskracen mekteba, a u tom svom ludilu i izbjeglistvu, pretucanju od kampa do kampa i one sure sam poboravio. Osim jedne, sure Ihlas. Ni danas mi nije jasno zasto bas ta.

2000 i neke godine, Sarajevo. Ja student, pojma o religiji nisam imao. Nisam znao ni abdest uzeti. Uglavnom izdesavalo se dosta stvari koje ne bih bas ovim putem pricao, dovoljno reci da sam izgubio skoro svaku nadu, zanijemio skoro 100%, izgovarao u prosjeku mozda jednu ili dvije rijeci dnevno. Oglusio, ne bukvalno oglusio vec nikako da povezem stvari koje se desavaju tu u istoj sobi, trenutno. Van pameti. Majka bila na rubu sloma zivaca, i da mi ne bi dva jarana, ne bih razmisljao ovako kako to danas radim. Obojica vjernici, bosanski muslimani sto bi se reklo. Jedan dan donesose oni meni nesto iskopirano, kad ono sure. Sjeo mi je jedan sa moje lijeve strane, a drugi sa desne, bukvalo rame uz rame, i polako, rijec po rijec, uz izgovor me ucili tim surama.

Ono sto sam ti htio reci, posto smo se mi preselili u Sarajevo, losa financijska situacija, i jos sav taj belaj nas izbio iz sina sto bi se reklo, meni je u glavi bilo jedno. Hocu da odem u Banja Luku, obidjem mezar rahmetli starom i da mu proucim Fatihu. Jedina, iskrena, iz dna duse, zelja. Evo i sad mi suze na oci krenuse samo sto sam to spomenuo. Ne mogu opisati zasto. Mozda sam bas ostao ''duzan''.

Elem, odemo mi (majka, brat i ja) jednog lijepog dana u Banja Luku, dodjemo do mezarja (mati mi je prije toga objasnila kako se ulazi na mezarje), i onu prvu Fatihu koju sam proucio svima mrtvima, isto kao da mi je neko rukom odnio sve tegobe, sve ono sto sam mrzio u sebi, kao da sam postao ''bolji'', ne bolji, nekako ''dobriji'' covjek u tom trenutku. Nakon toga sam jos proucio i Fatihu rahmetli tati, i danas, zelim opet otici tamo, obici rahmetli starog, kojeg se ne sjecam bas mnogo.

Eto, nadam se da sam pomogao i da nisam previse oduzio.

Selam
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#584 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

Iskustva sa smrti bliskih ljudi,nije tema ali ipak moram napisati da sam dozivjela isto gubitak bliznjeg I vrlo tesko se nosila I zivjela s tim, gooooodinama.
Ne mogu reci da sam s vjerom sebi sve objasnila ili da sam dobila sve odgovore ali jeste mi srce umirilo I nestao je osjecaj tezine ...

Smrt drugih ljudi pogotovo bliskih uvijek nas uz ogroman bol indirektno suoci i s vlastitom prolaznoscu koja otvara million pitanje pa, mislim da I zbog toga covjek tesko objasnjava sebi smrtnost jos teze je prihvata I onda to pokrene niz unutrasnjih preispitivanja I pitanja svrhe bilo cega na ovom svijetu.

:)


" A srca se doista, kad se Allah pomene smiruju. "
User avatar
1korisnik
Posts: 421
Joined: 13/01/2013 16:11

#585 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by 1korisnik »

Sto mi jaran rece, ''sad ne bas sva srca jel''' :)
Mene je vise bunilo to kako da nisam plakao taj dan, ma ni suze, a onda slijedi emocionalno zatupljivanje slijedecih 20 godina. To je valjda ostalo zakopano negdje duboko u meni, a onda, bas kako nasa rece, nadjes mir i nekako sve postaje lagano, da ne pretjeram, postaje mnogo jednostavnije, ne samo to da se osjecas bolje vec i ostale stvari tipa fakuleta i sl., manje se bojis, osjetis strah ali te ne paralizuje, vec imas vjeru u Boga, i da ce kad tad sve doci na svoje.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#586 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by m_l »

Image

1.Tako mi vremena -
2.čovjek, doista, gubi,
3.samo ne oni koji vjeruju i dobra djela čine, i koji jedni drugima istinu preporučuju i koji jedni drugima preporučuju strpljenje. (al-'Asr)


Neprocjenjivo. Hvala Ti Milostivi.

O vrijednosti ove sure, imam Šafija je rekao:"Kada bi ljudi istinski razmišljali o ovoj suri bila bi im dosta kao putokaz i uputa."



:)
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#587 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by vazi »

dova "proucih i ozdravih"

iz riznice Arsha

gdje je sh to je s ko suma


Allahumme inni eseluke ja'Alimel hafijjeti, ve ja menis-semau bi kudretihi mebnijjetun, ve ja menil erdu bi izzetihi medhijetun, ve ja menish -shemsu vel kameru bi nuri dzelalihi mushrikatun ve mudijjetun, ve ja mukbilen 'ala kulli nefsin mu'minetin zekijjetin, ve ja musekkine ru'bil ha'ifine ve ehlit-tekijjeti, ja men hava'idzul halki'indehu makdijjetun, ve ja men nedza Jusufe min rikkil 'ubudijjeti, ja men lejse lehu bevvabun junadi ve la sahibun jugshi ve la vezirun ju'ti ve la gajruhu rabbun jud'a , ve la jezdadu 'ala kesretil hava'idzi illa keremen ve dzuden, ve sallallahu 'ala Muhammedin ve Alihi , ve a'tini suali (reci potrebu , zelju koja se ima) inneke 'ala kulli shej'in kadir. 3X
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#588 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

Kada mu se, usljed stalnih pritisaka i prijetnji mušrika, obraća amidža Ebu Talib s molbom da malo popusti u misiji, Muhammed a.s. odgovara:

„Zar me se i ti, amidža odričeš?! Kunem ti se Onim Kojemu duša moja pripada, i da mi podare Sunce u desnu, a Mjesec u lijevu ruku, ne bih se odrekao svoje misije, pa ako me čak i ti napustiš, ostaje mi Allah, moj Gospodar, a On mi je dovoljan.“
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#589 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao obracajuci se Ibni Mes'udu:
"Ti živiš u vremenu u kojem ima mnogo ljudi koji razumiju propise Kur'ana, a malo ih je koji ga citaju. Mnogo ljudi živi po Kur'anu i cuvaju njegove propise, a malo ih je koji vode racuna o njegovim slovima. Ima malo prosjaka, a mnogo onih koji dijele. Ljudi mnogo ostaju u namazu, a vrlo malo razgovaraju."

"A doci ce vrijeme kada ce biti malo onih koji razumiju Kur'an, a mnogo onih koji ga citaju. Tad ce se gaziti propisi Kur'ana, a vodice se racuna o njegovim slovima. Bice mnogo prosjaka, a malo onih koji dijele, trošice se mnogo vremena u razgovoru, a malo u molitvi, malo ce se raditi, a mnogo udovoljavati svojim strastima."
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#590 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

Pa ko je Gospodar vaš, o Musa?" - upita faraon.

"Gospodar naš je onaj koji je svemu onom što je stvorio dao ono što mu je potrebno, zatim ga, kako da se time koristi nadahnuo."

"A šta je sa narodima davnašnjim?" - upita on.

"O njima zna sve Gospodar moj, u Knjizi je, Gospodaru mome ništa nije skriveno i On ništa ne zaboravlja.
On je za vas Zemlju posteljom učinio i po njoj vam prolaze utro, i On spušta s neba kišu!" - Samo Mi dajemo da uz njenu pomoć u parovima niče bilje raznovrsno.

Jedite i napasajte stoku svoju! To su dokazi za one koji pameti imaju.

Od zemlje vas stvaramo i u nju vas vraćamo i iz nje ćemo vas po drugi put izvesti..I Mi smo faraonu sve dokaze Naše pokazali, ali je on ipak porekao i da povjeruje odbio.



Ta- Ha, 49-56
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#591 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

Mi smo ti, uistinu, mnogo dobro dali,


zato se Gospodaru svome moli i kurban kolji,


onaj koji tebe mrzi sigurno će on bez spomena ostati.


El Kevser
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#592 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

I, iz oholosti, ne okreći od ljudi lice svoje i ne idi zemljom nadmeno, jer Allah ne voli ni gordog ni hvalisavog. Luqman [31:18]
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#593 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by vazi »

nasa wrote:Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, je rekao obracajuci se Ibni Mes'udu:
"Ti živiš u vremenu u kojem ima mnogo ljudi koji razumiju propise Kur'ana, a malo ih je koji ga citaju. Mnogo ljudi živi po Kur'anu i cuvaju njegove propise, a malo ih je koji vode racuna o njegovim slovima. Ima malo prosjaka, a mnogo onih koji dijele. Ljudi mnogo ostaju u namazu, a vrlo malo razgovaraju."

"A doci ce vrijeme kada ce biti malo onih koji razumiju Kur'an, a mnogo onih koji ga citaju. Tad ce se gaziti propisi Kur'ana, a vodice se racuna o njegovim slovima. Bice mnogo prosjaka, a malo onih koji dijele, trošice se mnogo vremena u razgovoru, a malo u molitvi, malo ce se raditi, a mnogo udovoljavati svojim strastima."

pa, reklo bi se da nismo daleko od ovoga, skoro pa haman-ha :)
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#594 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by vazi »

sour cherry wrote:I, iz oholosti, ne okreći od ljudi lice svoje i ne idi zemljom nadmeno, jer Allah ne voli ni gordog ni hvalisavog. Luqman [31:18]
ovaj ajet mi je posebno drag :thumbup:
sour cherry
Posts: 4015
Joined: 21/12/2012 20:57

#595 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by sour cherry »

“Allah neće promijeniti stanje jednog naroda sve dok taj narod ne promijeni samoga sebe!” (Er-Ra’d, 11.)
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#596 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by m_l »

Image
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#597 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by kritichar »

Uistinu! Oni koji vjeruju i koji su jevreji i kršćani i Sabijci - ko vjeruje u Allaha i Dan posljednji i čini dobro - pa imaće oni nagradu svoju kod Gospodara njihovog, i bez straha nad sobom će biti i neće oni žaliti. (2:62)

Oni kojima smo dali Knjigu,a uče je ispravnim učenjem njenim. Takvi vjeruju u nju. A ko ne vjeruje u nju - pa ti takvi su gubitnici. (2:121)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#598 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

Poslanikov posljednji vasijjet







Alija bin Ebi Talib je rekao: „Kada je objavljen ajet: Kada Allahova pomoć i pobjeda dođu./Nasr/, Poslanik je bio bolestan. Nedugo poslije toga izašao je među ljude, u četvrtak, ispeo se na minber, a zatim sjeo. Lice mu je bilo požutjelo a oči ispunjene suzama. Pozvao je Bilala i naredio mu da poziva ljude po Medini jer Allahov Poslanik hoće nešto da im oporuči. Bilal je pozivao, i stari i mladi su se sakupili. Sva svoja vrata ostavili su otvorena, a njihova roba na tržnici, ostala je bez čuvara. I djevojke su izašle iz svojih odaja kako bi čule Poslanikov vasijjet.

Džamija je postala tijesna da sve primi, pa je Poslanik ponavljao: 'Napravite mjesta za one koji dolaze.' Ustao je, zaplakao, zahvalio se Allahu, donio salavat na prijašnje poslanike i na sebe a zatim rekao: „Ja sam Muhammed sin Abdullahov, Poslanik poslije kojeg poslanika nema. Ljudi, znajte da sam iscrpljen i približilo se vrijeme mog odlaska sa dunjaluka. Čeznem za susretom sa svojim Gospodarem. Kolika li je samo tuga zbog rastanka sa mojim ummetom?! Šta li će oni govoriti poslije mene? Allahu moj, spasi ih, spasi ih. Ljudi, poslušajte moju oporuku, upamtite je, čuvajte i neka oni koji su prisutni prenesu onima koji nisu s nama. Ovo vam je moja posljednja oporuka. Ljudi, Allah vam je u svojoj Knjizi pojasnio šta je halal a šta haram, šta treba da radite, a čega se treba kloniti. Ono što vam je dozvoljeno i smatrajte dozvoljenim a ono što vam je zabranjeno i vi zabranjujte. Vjerujte u ono što je manje jasno i radite po onome što je jasno. Uzimajte pouku iz primjera koji su u Kur'anu navedeni.“ Onda je podigao glavu prema nebu i rekao: „Allahu moj, dostavio sam i budi mi svjedok.“

„Ljudi, dobro se čuvajte prohtjeva koji vode u zabludu i koji su daleko od Allaha i Dženneta a blizu Džehennema. Dobro čuvajte džemat i budite čestiti. To vam je blizu Allaha i blizu Dženneta a daleko od Džehennema.“ Onda je rekao: „Allahu moj, dostavio sam.“

„Ljudi, tako vam Allaha, Allah neka vam bude na pameti kada se ophodite prema onima koji su u vašoj vlasti. Hranite ih onim što i sami jedete, odijevajte ih onako kako se i sami odijevate i nemojte ih zaduživati nečim što je iznad njihovih mogućnosti. I oni su meso i krv i stvorenja kao i vi sami. Znajte, onoga ko im bude nepravdu činio, ja ću dočekati kao protivnik na Danu Sudnjem, a Allah će presuditi. Tako vam Allaha, neka vam Allah bude na umu u odnosu prema vašim suprugama. Nemojte im nepravdu činiti, pa da vam budu uskraćena vaša dobra djela na Kijametskom danu. Jesam li dostavio?

Ljudi, sebe i porodice čuvajte od vatre, podučavajte ih, odgajajte, jer su vam oni pomoćnici i emanet koji vam je povjeren. Jesam li dostavio?

Ljudi, pokoravajte se onima koji su preuzeli na sebe poslove upravljanja i nemojte im se suprotstavljati, makar se radilo o sakatom robu Abesincu. Onaj ko se njima pokorava, taj se pokorava meni, a ko se pokorava meni, taj se pokorava Allahu. Ko njima odbije poslušnost, taj odbija poslušnost i meni, a ko meni odbija poslušnost, neposlušan je Allahu. Nemojte ustajati protiv njih i ne kršite svoje zavjete koje ste im dali sve dok su na pravom putu. Jesam li dostavio?

Ljudi, obavezni ste voljeti moju porodicu. Obavezni ste voljeti svoje učene. Nemojte ih nipošto mrziti, zavidjeti im i kuditi ih. Onaj ko ih voli, mene voli, a ko mene voli, voli i Allaha. Onaj ko njih mrzi, taj mrzi i mene, a ko mene mrzi i Allaha mrzi. Jesam li dostavio?

Ljudi, dobro vodite računa o dnevnim namazima, prethodno dobro vodeći računa o abdestu i vodite računa da u potpunosti obavljate ruku i sedždu.

Ljudi, dajite zekat na svoj imetak, jer onaj koji ne daje zekat, taj nema namaza, a ko nema namaza nema ni vjere, ni posta, ni hadždža a ni džihada. Allahu moj da li sam dostavio?

Ljudi, Allah je obaveznim hadždž učinio svakom onome ko za to ima mogućnosti, a ko to ne učini, neka umre kako hoće; kao židov ili kao kršćanin ili kao vatropoklonik. Jedino opravdanje mu je bolest koja bi ga onemogućila da obavi hadždž, ili nepravedan vladar. U protivnom neće imati mog šefa'ata, niti će se napojiti sa moga izvora. Da li sam dostavio?

Ljudi, Allah će vas na Kijametskom danu okupiti na jednoj ravnici, veličanstvenom mjestu. Tada će biti teško, na taj Dan neće koristiti ni imetak, ni potomstvo, osim onome ko Allahu dođe sa čistim srcem. Da li sam dostavio?

Ljudi, čuvajte svoj jezik, oči učinite plačnim a srca poniznim. Svoja tijela izmorenim borbom protiv svojih neprijatelja. Svoje džamije izgradite i održavajte svojim prisustvom u njima, a vaša vjera neka bude čista i iskrena. Budite dobri prema braći vjernicima i nastojte da činite što više dobrih djela. Čuvajte svoja stidna mjesta, od imetka svog dijelite sadaku i ne budite zavidni pa da vam dobra djela nestanu. Nemojte se međusobno ogovarati, pa da propadnete. Jesam li dostavio?

Ljudi, nastojte da što više robova oslobodite i radite dobra za Dan kada će vam biti potrebna i kada ćete biti u velikoj nevolji. Ne nanosite nepravdu jer će Allah parničiti s onim ko nepravdu čini i On će račun svoditi. Njemu ćete se vratiti, a On neće biti zadovoljan vašim grijesima. Ko od vas uradi neko dobro djelo, to je za njegovu korist, a ko uradi nešto hrđavo, to je uradio na svoju štetu. Tvoj Gospodar nikome neće nanijeti nepravdu. Bojte se Dana kada ćete se Allahu vratiti i kada će svakome biti isplaćeno i dato onako kako je zaslužio i nikome neće nepravda biti nanesena.

Ljudi, ja idem svome Gospodaru. Iscrpljen sam i Allahu ostavljam vašu vjeru i vaše emanete. Neka je Allahov spas na vas, skupino mojih ashaba, i neka je spas na čitav moj ummet.

Neka je Allahov spas na vas, Njegova milost i blagoslov“.

Poslanik je završivši govor sišao sa minbera i otišao svojoj kući. Poslije toga nije više izlazio. Neka je salavat i selam na njega, njegovu porodicu, ashabe, sve one koji ga vole i čitav njegov ummet.

Uzvišeni Bože, učini nas od onih koji će predano živjeti Poslanikov vasijjet. Amin!
User avatar
Quaresma
Posts: 6658
Joined: 19/07/2010 16:37

#599 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Quaresma »

F5

ova trema treba da bude pod sticky, a gdje je miskin?
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#600 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Zatamnjena stakla »

Allahov Poslanik savs. kaže :

"Nemojte jedan drugome zaviditi, niti varati, i nemojte se mrziti niti jedna drugome leđa okrećati i ne kvarite trgovinu jedan drugome. Budite o Allahovi robovi braća, musliman je muslimanu brat, ne čini mu nepravdu, niti mu laže, niti ga omalovaža."
Post Reply