Ajeti, hadisi, dove....

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#551 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

"O vjernici, živite svi u miru i ne idite stopama šejtanovim, on vam je, zaista, neprijatelj otvoreni."(El-Bekare, 208)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#552 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

'A srca se doista, kad se Allah pomene smiruju.' (Er-Ra'd, 28.)
User avatar
Muderris
Posts: 126
Joined: 23/01/2011 14:53

#553 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Muderris »

Ebu Hurejre: “Da sjednem jedan trenutak i izučavam svoju vjeru draže mi je nego da klanjam do zore.” (Djami' Bayan-il-'Ilm 1/60)

Hasan el Basri: “Učenjak je bolji od onoga ko se odrekne ovoga svijeta i onoga ko je marljiv u ibadetu.” (Djami' Bayan-il-'Ilm 1/61)

Eš-Šafi: “Tražiti znanje je bolje nego klanjati dobrovoljni namaz.” (Djami' Bayan-il-'Ilm 1/63)

Sufjan es-Sevri: “Ne postoji ni jedno djelo koje je bolje od traženja znanja ukoliko je namjera ispravna.” (Djami' Bayan-il-'Ilm 1/63)

Umer ibn Abdulaziz: “Da hiljadu pobožnjaka koji klanjaju noću i poste danju umru, je blaže nego da umre osoba koja se razumije u halal i haram.” (Djami' Bayan-il-'Ilm 1/65)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#554 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

Omer r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao:
„Doći će vrijeme kada će svijet imati ljudske oblike ali će im srca biti poput srca pustinjskih vukova. Prolijevaće krv, a neće se libiti od zla kojeg čine! Ako im dadneš prisegu na vjernost – prevariće te, a ako ti se obrate – lagaće te, ako im se povjeriš – iznevjeriće te, a kada ne budeš sa njima – ogovaraće te. Djeca će im biti bezobrazna, omladina devijantna, a njihovi stari će biti poročni – neće naređivati dobro niti će odvraćati od zla. Biti sa njima je poniženje, a tražiti ono što je njihovo je pravo siromaštvo! Dobri među njima je zalutao, dok je zalutali među njima dobar! Sunnet je za njih bid'at, dok je bid'at za njih sunnet. Onaj koji dobro među njima naređuje je sumnjiv, fasik među njima je častan čovjek, dok je vjernik kod njih potlačen! Kada se ljudi počnu ponašati tako Allah će dati da njima ovladaju ljudi koji će ih ubijati ako što prozbore, koji će ih eksploatirati ako budu ćutali, koji će im uzimati ono što zarade, i koji će se nepravedno prema njima odnositi dok budu vladali njima!“ (Džami'ul-Ehadis)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#555 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

Od Ebu Hurejre radijallahu anhu se prenosi da je rekao: "Allahov Poslanik s.a.v.s rekao je:
"Dvije riječi su lahke za jezik(za izgovor),a teške na vagi,i drage Milostivom(Allahu) :
SubhanAllahi ve bi hamdihi - SubhanAllahil`azim



(SUBHANALLAHI VE BIHAMDIHI, SUBHANALLAHIL-AZIM.“

“Slavljen i hvaljen neka je Allah, neka je slavljen Allah Uzvišeni! )
Hasharijast
Posts: 182
Joined: 05/08/2009 12:57

#556 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Hasharijast »

nasa wrote:Omer r.a., prenosi da je Allahov Poslanik s.a.w.s., rekao:
„Doći će vrijeme kada će svijet imati ljudske oblike ali će im srca biti poput srca pustinjskih vukova. Prolijevaće krv, a neće se libiti od zla kojeg čine! Ako im dadneš prisegu na vjernost – prevariće te, a ako ti se obrate – lagaće te, ako im se povjeriš – iznevjeriće te, a kada ne budeš sa njima – ogovaraće te. Djeca će im biti bezobrazna, omladina devijantna, a njihovi stari će biti poročni – neće naređivati dobro niti će odvraćati od zla. Biti sa njima je poniženje, a tražiti ono što je njihovo je pravo siromaštvo! Dobri među njima je zalutao, dok je zalutali među njima dobar! Sunnet je za njih bid'at, dok je bid'at za njih sunnet. Onaj koji dobro među njima naređuje je sumnjiv, fasik među njima je častan čovjek, dok je vjernik kod njih potlačen! Kada se ljudi počnu ponašati tako Allah će dati da njima ovladaju ljudi koji će ih ubijati ako što prozbore, koji će ih eksploatirati ako budu ćutali, koji će im uzimati ono što zarade, i koji će se nepravedno prema njima odnositi dok budu vladali njima!“ (Džami'ul-Ehadis)
Ko da je pisano za današnji vakat...


Sent from mobile device
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#557 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by vazi »

nasa wrote:Od Ebu Hurejre radijallahu anhu se prenosi da je rekao: "Allahov Poslanik s.a.v.s rekao je:
"Dvije riječi su lahke za jezik(za izgovor),a teške na vagi,i drage Milostivom(Allahu) :
SubhanAllahi ve bi hamdihi - SubhanAllahil`azim



(SUBHANALLAHI VE BIHAMDIHI, SUBHANALLAHIL-AZIM.“

“Slavljen i hvaljen neka je Allah, neka je slavljen Allah Uzvišeni! )
cula sam da je dobro zikriti SubhanAllahi ve bi hamdihi (poslje namaza po 20 X , pet namaza = 100x dnevno), a moze i odmah iza sabah namaza 100 X, radim to a nisam znala sta tacno znaci, hvala ti na prevodu, neka te Allah dz s nagradi amin.
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#558 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Zatamnjena stakla »

Pa to redovno poslije svakog namaza po 100x, nije puno.
User avatar
merjema
Posts: 59
Joined: 13/09/2008 13:31

#559 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by merjema »

Ako si pod dugom, reci: "Gospodaru, zadovolji me Tvojim halalom od Tvoga harama, i Tvojom blagodati me neovisnim učini od bilo koga drugoga osim Tebe." (Tirmizi i Hakim)

ALLAHUMMEKFINI BIHALKIKE AN HARAMIKE VAGNINI BIFADLIKE AMMEN SIVAKE
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#560 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by vazi »

merjema wrote:Ako si pod dugom, reci: "Gospodaru, zadovolji me Tvojim halalom od Tvoga harama, i Tvojom blagodati me neovisnim učini od bilo koga drugoga osim Tebe." (Tirmizi i Hakim)

ALLAHUMMEKFINI BIHALKIKE AN HARAMIKE VAGNINI BIFADLIKE AMMEN SIVAKE
:thumbup:
User avatar
SugarCookie
Posts: 249
Joined: 09/02/2010 22:52

#561 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by SugarCookie »

ALLAHUMME ENTE RABBI, LA ILAHE ILLA ENTE
HALAKTENI VE ENE ABDUKE.
VE ENA 'ALA 'AHDIKE VE VA'DIKE MAS -TETA'TU.
'EUZU BIKE MI N ŠERRI MA SANA'TU.
EBŪU LEKE BI NI'METIKE 'ALEJJE.
VE EBŪU BI ZENBI FA -GFIR LI FE INNEHU LA JAGFIRUZ
ZUNUBE ILLA ENTE.

Allahu moj, Ti si Gospodar, nema boga osim Tebe.
Stvorio si me i ja sam rob Tvoj
Tebi sam obavezu i obećanje dao u granicama mogućnosti svojih.
Tebi se utječem od zlih djela koje počinih.
I priznajem svoje grijehe, s toga molim Te oprosti mi, jer ne oprašta
grijehe niko osim Tebe.

"Ko je prouči ujutro ubijeđen u nju, a zatim umre istog dana prije nego omrkne biti će od stanovnika Dženneta, a ko je prouči navečer ubijeđen u nju a zatim umre prije nego osvane, biti će od stanovnika Dženneta" (Buharija)
User avatar
SugarCookie
Posts: 249
Joined: 09/02/2010 22:52

#562 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by SugarCookie »

"O, čovječe, grijeh koji prouzrokuje poniznost prema Meni, draži mi je od pokornosti koja će te učiniti uobraženim i oholim. Draži Mi je jecaj griješnika dok me doziva da mu oprostim od slavljenja umišljenog. “
User avatar
merjema
Posts: 59
Joined: 13/09/2008 13:31

#563 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by merjema »

Kaže Allah Uzvišeni:

“ Sve što je na zemlji prolazno je, ostaje samo lice Gospodara Tvoga, Veličanstvenog, Plemenitog. ” (Prevod značenja, Er-Rahman, 26-27)
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#564 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Zatamnjena stakla »

merjema wrote:Ako si pod dugom, reci: "Gospodaru, zadovolji me Tvojim halalom od Tvoga harama, i Tvojom blagodati me neovisnim učini od bilo koga drugoga osim Tebe." (Tirmizi i Hakim)

ALLAHUMMEKFINI BIHALKIKE AN HARAMIKE VAGNINI BIFADLIKE AMMEN SIVAKE
Guho bilo ali ovo nama stvarno treba.
User avatar
Muderris
Posts: 126
Joined: 23/01/2011 14:53

#565 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Muderris »

Gospodaru moj,

Ti se osveti onima koji nam nasilje i nepravdu čine
i pomozi nas protiv onih koji su s nama u neprijateljstvu.
Nemoj nam dati nesreću u našoj vjeri, nemoj učiniti ovaj svijet
našom najvećom brigom niti koncem naše spoznaje
i nemoj pustiti na nas onoga ko nam se smilovati neće.

Amin ja Alim, ja Hakim, ja Azim
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#566 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

one koji, kada ih kakva nevolja zadesi, samo kazu: "Mi smo Allahovi i mi cemo se Njemu vratiti"
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#567 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

'A srca se doista, kad se Allah pomene smiruju.' (Er-Ra'd, 28.)
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#568 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by славянин »

theTruePath wrote:'A srca se doista, kad se Allah pomene smiruju.' (Er-Ra'd, 28.)
Bgm zavisi od situacije :mrgreen:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#569 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by theTruePath »

славянин wrote:
theTruePath wrote:'A srca se doista, kad se Allah pomene smiruju.' (Er-Ra'd, 28.)
Bgm zavisi od situacije :mrgreen:
Zar ga ti spominjes?
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#570 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

http://youtu.be/ljl8al3nY3Y



Ono što žele – vjernici će postići,

الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ ( 2 )
oni koji molitvu svoju ponizno obavljaju,

وَالَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ ( 3 )
i koji ono što ih se ne tiče izbjegavaju,

وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ ( 4 )
i koji milostinju udjeljuju,

وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ ( 5 )
i koji stidna mjesta svoja čuvaju –
.....
Hasharijast
Posts: 182
Joined: 05/08/2009 12:57

#571 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Hasharijast »

Baš da se čovjek uplaši poslije ovog ajeta:


Surah Al-Baqara, Verse 214:
أَمْ حَسِبْتُمْ أَن تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَأْتِكُم مَّثَلُ الَّذِينَ خَلَوْا مِن قَبْلِكُم مَّسَّتْهُمُ الْبَأْسَاءُ وَالضَّرَّاءُ وَزُلْزِلُوا حَتَّىٰ يَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذِينَ آمَنُوا مَعَهُ مَتَىٰ نَصْرُ اللَّهِ أَلَا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَرِيبٌ

Zar vi mislite da ćete ući u Džennet, a još niste iskusili ono što su iskusili oni koji su prije vas bili i nestali? Njih su satirale neimaština i bolest, i toliko su bili uznemiravani da bi i poslanik, i oni koji su s njim vjerovali – uzviknuli: "Kada će već jednom Allahova pomoć!?" Eto, Allahova pomoć je zaista blizu!

(Bosnian - Korkut)

via iQuran

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#572 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by nasa »

Ebu Hurejre prenosi da je jedna od Vjerovjesnikovih dova bila ova:


"Gospodaru, oprosti mi što sam učinio i što ću učiniti, što sam obznanio i skrio i ono za što Ti bolje znaš od mene, samo Ti uzvisuješ i unizuješ, pored Tebe nema drugog boga."


Allahumma-gfirli ma qaddemtu we ma ehhartu we ma esrartu we ma e'alentu we ma ente e'alemu bihi minni, inneke entel-muqaddimu wel-muahhiru la ilahe illa ente.






Buharija 6398 i Muslim 2719
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#573 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by zagortenej »

Od Ebu Umame r.a., prenose se sljedeće riječi:

"Allahov Poslanik a.s., učio bi mnoge dove koje mi nismo mogli popamtiti, pa ga jedanput upitasmo:
-Božiji Poslaniče, ti učiš mnoge dove koje mi ništa ne pamtimo!, a on reče:
-Hoćete li da vas uputim na dovu koje sve njih objedinjuje?, pa nam tada prouči:
'Bože, molim Te za svako dobro za koje Te je molio Tvoj pejgamber Muhammed, salavat i selam neka su na njega!, i utječemo Ti se od zla od kojeg se Tvoj pejgamber Muhammed utjecao, salavat i selam neka su na njega! Ti si Taj od Koga se pomoć traži i Koji molbe uslišavaš, dok nema ni snage ni moći osim s Bogom dragim!"

(Tirmizi)
User avatar
Janjicar
Posts: 5450
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#574 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Janjicar »

User avatar
Quaresma
Posts: 6688
Joined: 19/07/2010 16:37

#575 Re: Ajeti, hadisi, dove....

Post by Quaresma »

bump :|
Post Reply