Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#1 Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by nOrMaLaC »

Molim sve članove ukoliko imaju neke knjige, ali u oblik pdf file ili slično vezano za rat u BiH 1992 1995 i na tadašnju situaciju da objave na grupu!
Unaprijed Hvala :)
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#2 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by nOrMaLaC »

Kraj teme neka objave :)

Ma slabo ja lajkam po fejsu :-D
User avatar
Bali beg Malkoč
Posts: 30
Joined: 11/12/2012 17:07

#3 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by Bali beg Malkoč »

ima dobrih knjiga, ima...

"Smrt Jugoslavije" - Lora Silber & Alan Litl
realno pisana knjiga o raspadu SFRJ od samih početaka i uzroka i samog rata link

te dio koji se odnosi na samu Bosnu:

dio knjige koja odlično opisuje događaj oko Dobrovoljačke u Sarajevu maja 1992.godine link

opis događaja prilikom prvog pada Srebrenice 1993.godine link

o Vens-Ovenovom planu 1993.godine koji je rasplamsao sukob ARBH i HVO link

o Vašingtonskom sporazumu 1994.g. link

stvarna istina o padu Srebrenice jula 1995.godine link

operacija Oluja i NATO bombardovanje položaja pobunjenih srba link

istina o 20 dana pregovora u Dejtonu i rovovskoj borbi prilikom "crtanja" granica entiteta, u glavnim ulogama Silajdžić i Milošević link
User avatar
Bali beg Malkoč
Posts: 30
Joined: 11/12/2012 17:07

#4 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by Bali beg Malkoč »

odlična knjiga sa hronološkim prikazom najvažnijih dešavanja na sarajevskom ratištu

1992.godina
16.5.92 pofalička bitka - sarajevsko ratište link

8.juni 92. oslobađanje kote Orlić link

juni 92 -operacija deblokade Sarajeva "Ljeto 92" link

31.7.92. akcija pokušaja deblokade Sarajeva link

avgust 92. operacija deblokade Sarajeva - "Jug 92" link

decembar 92-operacija "Koverta"-oslobađanje kote Golo brdo link

Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#5 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by argyle »

Hasib Musinbegovic - Boj odbrana Bugojna
Image


Hasib Mušinbegović - Sloboda 7. Korpusa
Image


Hasib Mušinbegović, Osman Kavazović - Drugi Korpus slobodi pjeva
Image


Šefko Hodžić - Bosanski ratnici
Image


Naser Oric - Srebrenica Svjedoci i Optuzuje - 1992-1994
Image


Vahid Karavelic - Agresija Na Bosnu i Hercegovinu
Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#6 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by argyle »

Mevludin Mahmutbegovic - Zivinicke Ose
Image


Sead Omerbegovic - Vrijeme Odluka i Otpora, Kalesija 92-95
Image


Nedzad Latic, Zehrudin Isakovic - Armija Bosne i Hercegovine
Image


Zene Zrtve Rata - Women Victims of War
Image


Ni Krivi Ni Duzni - Knjiga Nestalih Opcine Prijedor
Image


Mato Ðakovic - Moji razgovori sa Alijom
Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#7 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by argyle »

Sead Omerbegovic H. Tubic - Kalesija, Priprema i Odbrana Od Agresije 1992
Image


Armija BiH - Operacija Uragan 95 - Oslobadjanje Vozuce i Ozrena
Image


Izudin Durakovic Mirzet Hamzic - Press OG-2 - Od OpSTO Do OG-2
Image


Kemal Durakovic - Na Istocnom Bedemu Bosne 3 (1994 Godina)
Image


Robert J Donia - Geneza Opsade Sarajeva
Image


Hasib Mušinbegović, Fahrudin Zolota - Bedr i u Bosni
Image


Izudin Durakovic Mirzet Hamzic - Press OG-2 - Uspjesi u Devedest i Cetvrtoj (u z.o. OG-2)
Image
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#8 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by Sezam »

Nezaobilazna literatura, ako se hoce shvatiti kakve su se prljave igre igrale iza kulisa...

http://balkanwitness.glypx.com/Hodge-SerbLobby.pdf
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#9 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by nOrMaLaC »

Hvala Vam svima koji ste objavili ove knjige! :)
Lug
Posts: 2530
Joined: 09/02/2009 15:27

#10 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by Lug »

Dobrodošli na blog Semira Halilovića 08.01.2013.

HARIS SILAJDŽIĆ: „PROKLELI SU NAS. JEDNA ŽENA MI JE REKLA DA BOG DA VAM SE STOPE ZATRLE SVIMA! BILO JE I DRUGIH PSOVKI I KLETVI POJEDINAČNO ALI OVA JE BILA SVIMA NAMA!“

ALIJA IZETBEGOVIĆ: „MUHANAT SI TI MALO HARISE. RADI SE O OSOBINAMA KOJE OVDJE STVARAJU TEŠKOĆE.“

Dana 10.8.1995.g. s početkom u 12 sati otpočela je maratonska sjednica Predsjedništva RBiH na kojoj je osnovna tema bila Silajdžićeva ostavka koja će, međutim, pokrenuti čitav niz pitanja koja su tinjala u vrhu države. Taj dan će se, također, sudariti i dvije sujete, ona Izetbegovićeva i Silajdžićeva, po pitanju količine vlasti u njihovim rukama. Treba kazati da Silajdžićeva ostavka nije bila nikakvog principijelnog karaktera po pitanju neslaganja sa suštinom politike SDA kojom je Izetbegović rukovodio, već je Silajdžićeva nervoza izazvana frustracijom da je de iure premijer a de facto mu vladom upravlja Izetbegović. Sve je puklo u trenutku kada je Silajdžiću zabranjen istup na TVBiH što je u djelo sprovela SDA direktor TVBiH Amila Omersoftić - još jedna iz plejade kadrova za koju bi bilo bolje da je nikada nismo imali "čast" upoznati. To Silajdžićeva sujeta nije mogla podnijeti. Na početku sjednice otpočeo je sa žestokim optužbama rezimirajući princip Izetbegovićeve vladavine.

Silajdžić: ...Za svo vrijeme mandata, po vojnim pitanjima, posebno planiranjima i izvođenju vojnih operacija nisam znao ništa od pažljivijeg čitaoca novina. Činjenica je da je Vlada unatoč svemu postigla značajne uspijehe. Povodom ostavke dobio sam brojne poruke građana, organizacija, udruženja kao i stranih državnika, političara i prijatelja Bosne. Osnovni problem je da li će se otkloniti neustavna praksa i stvoriti uvijeti da Vlada odgovorno vrši svoje ustavne nadležnosti ili neće... Svi znaju da Vlada ne vlada. Cijela zemlja je imala priliku da vidi kako postoji moć koja uslovljava predsjdeniku Vlade nastup na državnoj televiziji... Imate mirnodopski dnevni red, a imamo na nekoliko desetina kilometara od nas 5.000 ljudi pod šatorima iz Srebrenice. Oni koji su bili vidjeli su. Prokleli su nas! Jedna žena mi je rekla: “Da Bog da vam se stope zatrle svima!” Bilo je i drugih psovki i kletvi i pojedinačno, ali ova je svima nama. Ne znaju oni ko šta radi, ko je odgovoran ali... Druga stvar ne može se desiti da ja ne znam gdje je ministar. Može, ali ja to onda smatram neustavnim! Pitanje je ovo, hoće li se stanje popraviti ili neće. To je osnovno.

Izetbegović: ...Napravljen je čitav niz koraka koji su napravili dramu u društvu. Mislim da ti je ta drama trebala Harise, zato da osvojiš što više vlasti u njemu. Ti kažeš da si postigao rezultate, pa kako si ih postigao ako kažeš da nisi imao vlasti. Kako to? Kažeš Vlada ne može da radi, bila je prikraćena. U čemu si ti to bio prikraćen? Predsjedništvo ima funkciju u tri domena i to odbrana, bezbjednost i vanjski poslovi. Ne možeš ti zahtjevati da imaš isključivo pravo u ogledu tih nadležnosti. To što narod nije gladan više ne treba da zahvalimo Vladi Harise nego UNHCR-u i orgomnoj humanitarnoj pomoći koju dobijamo... Ambasadori su u direktnoj nadležnsti ovoga tijela ovdje i ne možeš ti postavljati ambasadore i sve ljude u službi i sve direktore preduzeća... Na kraju ispada da ja, koji sam izabran na izborima, treba da budem praktički engleska kraljica, a ti koji si imenovan sa naše strane ti trebaš da vladaš. Onda je bolje da se povučem! Ti si imao dovoljno vlasti, čak i preko Ustava, a ako ti smatraš da ja ne mogu kontaktirati direktno sa ministrom unutrašnjih poslova, inostranih i sa komandantom, onda se ti varaš i to će biti tako i ubuduće...Mi smo imali situaciju u vojsci, ponekad bi čovjek zamijenio nekoga oficira na vrhu, ali se odmah postavlja pitanje koga staviti, gdje su ti ljudi, jako mnogo dobrih kadrova je otišlo! Mi smo kasnije, kada je riječ o ovome vojnom dijelu, na neki način uspijeli da i njega sačuvamo i nije se dogodila tragedija Sreberenice! A šta je vlada učinila za Srebrenicu, osim apela? Ono što smo mi preduzeli možda je moglo spasiti Srebrenicu, da je bilo više saradnje od strane srebreničkih organa nad kojima nismo imali velikog uticaja... Kukaju za ljekarima, mi nađemo, dvojicu mobilišemo jedan se javi dobrovoljno i svi pooginu u onom helikopteru u onoj nesreći. Ima puno reklamerskog u radu Vlade i ubuduće se toga klonite...Vidite, logistika vojske počiva na niz nepoznatih ljudi koji su po prirodi posla moraju ostati takvi. Mi smo u zadnjih 15 dana dovukli 26 aviona oružja. Čovjek koji je došao, bio u Njemačkoj, onaj ranjeni Ćatić zna Armiju 1992.godine i sad se vratio i kaže ovo je prava Armija, dobro naoružana, obučena. Sve smo to ipak mi uradili nije Vlada...

Silajdžić: Izvinjavam se, ali moram se ne složiti sa 90% ovoga što je rečeno. Od toga da treba ovo Predsjedništvo okrenuti protiv mene tako što će se reći da je ono engleska kraljica. Ja to gospodo nisam rekao!

Izetbegović: Onda je Šaćirbegović slagao!

Silajdžić:...Dakle o Srebrenici je riječ, šta je to Vlada uradila, osim priče. Ne znam šta je uopšte iko učinio, ali mogu vam reći da su antitenkvoski projektili koje tamo imamo nabavljeni na inicijativu Vlade. Ako je i to priča onda je sve drugo priča...Nudio sam se da idem helikopterom UN-a tamo...Smatrao sam da vojska treba prvo da ide u Srebrenicu i da bude sa ljudima tamo, ali dobro...Pa se ovdje spominju 26 aviona oružja, a ako kažem šta je sa 10.000 RPG raketa, 10.000 raketa za VBR i 800 avio bombi!?

Izetbegović: To još nije stiglo.

Silajdžić: Kad sam govorio četiri leta su već bila otišla, to znači da je stizalo, a to je nabavila moja sestra ambasador koja je dala ostavku u Pakistanu, a ja sam se za pare pobrinuo i plaćeno je preko Brunej – Malezije...Kaže se nije Vlada...

Izetbegović: Odnos je 90%:10%...

Silajdžić: Ako je takav odnos onda to znači da je stigla milijarda i pol ili dvije oružija. Onda ja to ne znam...Jer kada si mi ti zamjerao što će ti to oružije kada je prebačeno u Tursku, to je bilo između 70 i 80 miliona dolara. E ako je to 1 ili 2%,onda se ja pitam kako Vlada može 2%, a neko drugi 100%? Moć je u rukama tih koji imaju 98%, a tvrdim da nije toliko jer bi se radilo o milijardama. A ako govoriš o zadnjih 26 aviona, ti kažeš mi smo to uradili, pa ko smo to mi?

Izetbegović: Ja i moja ekipa...U čitavom modernom svijetu uz Vladu, 90% stvari se završava privatnim linijama...

Silajdžić: Nije tačno!

Izetbegović: Privatne inicijative, lične...

Silajdžić: Sam si rekao da 90% novaca ide izvan Vlade, e onda je tu i 90% moći.

Izetbegović: Ja sam rekao da kontrolišem fond za odbranu, a ostalo je u rukama Vlade... Silajdžić: Zašto fond ne bi bio u Ministarstvu odbrane?

Izetbegović: Ti znaš razloge zbog čega. Vladu vode Pelivan i Akmadžić, taman sam njima trebao dati...

Silajdžić:...Što se tiče Bihaća, šta je za Bihać urađeno i ko je radio i šta je mogao učiniti, uradio je. Vlada je slala koliko je mogla slati. Koliko sam ja vidio zbir dobili su puno više novaca nego Goražde. Trebali smo ići helikopterima. Rahmetli Ljubijankić je otišao i poginuo i ako znaš predsjedniče da sam ja trebao sjesti u taj helikopter. I ti si rekao da to ne treba da radim...

Izetbegović: Ne mislim da si trebao ići u onaj naš helikopter...

Silajdžić: Ja sam predlagao da idem tim helikopterom. Ti si rekao ne trebaš da ideš time, nego prijavi da ideš sa UN-om, jer je isuviše opasno. U čemu sam prikraćen? Prikraćen sam u vlasti, Vlada nema vlasti. Od tunela, do visočkog aerodroma, do toga šta se uopšte dešava u zemlji! Ja nisam imao Alija ništa protiv da većina vlasti bude u tvojim rukama, ja sam to tebi i rekao. Ona i jeste 90% u tvojoj ruci. Ali dozvolite jedno, ja ne mogu raditi ako ne znam gdje mi je ministar!

Izetbegović: Koji ministar?

Silajdžić: Evo Šaćirbegović!

Izetbegović: Šta će ti on?

Silajdžić: Ja sam predsjednik Vlade!

Izetbegović: Dobro, eto trebaš da znaš gdje je, a što je baš tu problem?

Silajdžić: Ne samo da trebam da znam gdje je nego i da sam obavješten o njegovom poslu. Molim te, ja imam pismene naloge gdje ti naređuješ mome ministarstvu šta da plati, isplati itd...

Izetbegović: Bio si odsutan.

Silajdžić: Alija dozvoli da kažem, nemoj da se nadvikujemo. Ja ne raspolažem većinom para nego ti...I ne prihvatam da ne znam gdje mi je ministar vanjskih poslova!

Izetbegović: Šta tražiš?

Silajdžić: Ono što piše u Ustavu...Vjerujte mi taj Šaćirbegović ni prije ni poslije kada sam poslao pismo predsjedniku Izetbegoviću, nije me ni nazvao i danas me blati na sva usta, jer je izgleda dobio takvu instrukciju...

Izetbegović: Kaže da si ti rekao: Ovaj čovjek neće biti ministar dok sam ja premijer itd.

Silajdžić: On je izgleda dobio nalog...Jeste li i neki dan dali nalog mome ministru da radi ovo ili ono? Jeste! Prema tome, ako je ovo predsjednički sistem, molim vas da to odmah usvojimo i ja ću glasati za to, vjerujte...Ali ako ima predsjednik Vlade ne može Predsjedništvo dati nalog i to se ponavlja stalno...

Izetbegović: Muhanat si ti malo Harise...Radi se o osobinama koje ovdje stvaraju teškoće.

Silajdžić: Ja Alija, kad već tražiš, pojma nemam o vojsci, pojma nemam zadnjih mjeseci šta se radi u vanjskim poslovima. Zoveš Smailbegovića bez mene, zoveš Lemeša bez mene. Nema koga ne zoveš i dalje daješ instrukcije! Ja nikakve vlasti ovdje nemam i to cijela Bosna zna. 90% vlasti je u tvojim rukama e onda snosi i toliko odgovornosti.

Izetbegović: Pa i snosim, ali ne sa toliko vlasti!

Pejanović: Hoćete li omogućiti nama nešto da kažemo?

Izetbegović: Vi budite neka vrsta porote. Problem je između mene i Harisa.

Silajdžić: I zadnje pitanje je, kad sam ja to rekao da Vlada treba da određuje ambasadore? Jesam li ikada ikome rekao? Ti hoćeš da određuješ ambasadore i službenike u ministarstvima.

Izetbegović: Tako je napisano u zakonu koji si ti redigovao, mislim ovaj novi.

Silajdžić: Nisam ga ja redigovao! Nikad ni jednog ambasadora i službenika MIP-a ja nisam postavio, niti sam se miješao u to.

Izetbegović: Hadžimusića si ti postavio, pa Bijedića pa Sadžidu...Nemam ništa protiv, to su svedobri ljudi.

Silajdžić: Nisam ih ja postavio, nego su bili tamo. Nismo imali nikog drugog, nisu Harisovi kadrovi...

Međutim, kada je između Izetbegovića i Silajdžića počela rasprava oko ARBiH i njenih neuspjeha u razgovor se upleo Delić koji je odbraniti svoju nesposobnost oličenu u manjku teritorije i hiperprodukciji kancelarijskih "generala" od izdajnika Muslimovića, preko špijuna Jašarevića, salonskog brke Muniba Bisića, ekonoma mlina iz Ustikoline Halida Čengića, predratnog kerovođe u MUP-u Fikreta Prevljaka, budale Suleta Vranja, vojnog dezertera Hasana Efendića i, zašto ne kazati, čitave plejade vojnih diletanata koji su u poslušničko-izdajničkom sistemu podjele RBiH mogli postati ono što nisu - generali. Optužen da je kriv za pad Srebrenice, Žepe, stanje Bihaća te fijasko deblokade Sarajeva, Delić, prethodno uvrijeđen od strane Silajdžića nekoliko dana ranije u Zenici, odmah reaguje. Ali da je ARBiH, misleći na ovaj komandantski kadar, postala neka vrsta JNA govori i smiješna Delićeva tvrdnja da se on „lično“ nalazi na 100 – 200 metara od prve borbene linije i da tog presedana nema u historiji. Stvar koja je potpuno normalna, koju su Sefer, Divjak, „Talijan“, Karavelić, Bilajac, Karić i ostali radili potpuno redovno – išli na prvu liniju fronta i čak učestvovali u borbama na nekoliko kritičnih tačaka, Deliću je „historijski presedan“ kada je njegova koža bila u pitanju. Svoju odbranu je počeo optužujući druge što je inače bio Delićev manir.

Delić:...Tamo u Srebrenici je postojala neka unutrašnja destrukcija gdje se nije moglo uticati da funkcioniše. Ti komandanti su dovođeni na slobodnu teritoriju, izdate su im instrukcije i da su postupili kako im je naređeno ne samo da Srebrenica ne bi pala nego bi se mi spojili sa njima...Ja bih molio da se starješine ne napadaju. 700 oficira mi je poginulo od prošle godine, i ne govori li to dovoljno da meni ljudi vode. Meni je komandant korpusa na prednjem kraju. Komandant korpusa, to nema nigdje u istoriji! Ja sam na 100 – 200 metara od mjesta gdje se neposredno vodi borba.

Toga presedana nema nigdje.

Međutim zašto je Delić ovako reagovao? Nekoliko dana ranije, na sastanku u Zenici, Silajdžić je gledajući karte ARBiH iz 1992.g. i iz tada aktuelne 1995.g. rekao da se radi o katastrofi koliko je terotorije izgubljeno i da Sefera, pod hitno, treba vratiti na čelo ARBiH. To je, Delića, pogodilo najteže. Čitav rat je, između ostalog, proveo pokušavajući uništiti Seferove zasluge i njegovu harizmu među borcima. Ali to nije bilo sve.

Delić je Seferu pokušao svaliti na leđa i ratni zločin podvaljujući sopstvene i laži svojih saradnika. Posebno se Delić "istakao" istjerujući iz stana staricu Zemu Rondić, majku troje djece koji su ubijeni tokom agresije na RBiH od koje su dvojica sinova bili pripadnici ARBiH. Delić je za njenu deložaciju poslao dvojicu vojnih policajaca a sve to da bi: naudio emotivno Seferu Haliloviću jer se radilo o majci Seferove ubijene rahmetli supruge, i da bi uselio Ekrema Durića, jugogenerala koji je dezertirao iz RBiH za vrijeme agresije.

U vezi sa Silajdžićevim optužbama, Delić će na sjednici od 20.8.1995.g. izjaviti:

Delić:...Ja sam se neki dan osjećao neprijatno, kada mi je prva stvar bila kada mi je premijer izašao sa kartom i rekao ovo je 1992. a ovo 1995. E, sada izvolite objasniti poslanicima šta je bilo 1992. godine, to je kada je rat počeo. A 1995. godinu je Armiju bez HVO-a. I onda je premijer rekao: e ovo je rezultat Armije u odnosu na TO i...

Izetbegović: Jeste ona karta je...

Silajdžić: To su vaše karte nisu moje...

Delić: Ali čekajte, Vi ste rekli ovo je stanje 1992., a ovo je 1995. godine. Evo gdje su rezultati rekli ste!

Izetbegović: Karte Harise jesu njihove, ali je obrazloženje tvoje...

Delić: Ja završavam. Ovo sam morao reći, jer je riječ o mnogim pitanjima. A vi procjenite kao Predsjedništvo, ukoliko se niste, vratite se unazad dvije tri godine. Kakav je odnos prema vama bio tada, a kakav je sada, kakva je vojska bila tada a kakva je sada. Ako treba ocijeniti moj rad, rezultate vojske, ja sam spreman. Treba vidjeti koje su mogućnosti. Evo da vidimo koliko sam dobio kamiona i sanitetskih vozila od 1993. godine?

Silajdžić: Koliko god ti je trebalo Rasime. Nemoj nam pričati priče. Koliko vam je trebalo uzeli ste. Do toga da ovaj Vranj otima ljudima šlepere. Koliko ti je trebalo uzeo si!

Delić: Nije analizirajte...Ako je riječ o Vranju to nije tako. Molim vas samo argumenti.

Silajdžić: Događa li se da uzmu kamione pa švercuju sa njima? Događa li se to?

Delić: Molim vas, dajte mi argumente!

Kljuić: Mislim da se nalazimo na jednoj historijskoj prekretnici i kamo sreće da do ovoga nije ni došlo...Narod je vrlo iscrpljen za razliku od nekih ljudi ovdje. Ja primam svakodnevno građane i možda sam tako kompezirao svoju djelatnost, jer sam bačen u aut od zvanične državne politike. Pravo da vam kažem ja dobijem kompleks kad vi pričate šta je ko uradio. Ja nisam ništa. Ja sam smjestio 50 ljudi u bolnicu, odnio dvadesetorici ručak, jer ja nikakve pare nisam dobio, a niti znam gdje su pare!? Ja vidim u ovom jednopartijskom sistemu i diktaturi SDA da su sve pare kod vas, ali te pare nisu došle vama nego na osnovu muke BiH i njenih žitelja...

Duraković:...U onome zeničkome izlaganju tvome, Alija, koje je uglavnom protumačeno za sve one koji znaju politički misliti kao nepovjerenje ostatku Predsjedništva i tu se otvara niz teških i ključnih pitanja...Jer niko ne optužuje Armiju i Delića osobno, ali doista je paradoks da pada Srebrenica, pada Žepa, zaustavlja se ili propada ofanziva deblokade Sarajeva. Povijesno dramatična situacija, egzodus desetina hiljada ljudi, veliko nezadovoljstvo, pad morala i među narodom i borcima, a da mi sve to pojedinačno saznajemo iz novina. To nije tvoj problem nego problem predsjednika...Pa i do ovih običnih stvari i različitog tretmana pojedinih članova Predsjedništva, koje već idu do granice neukusa. Ako pođe Tanja u Zenicu, ne da joj se ni auto, nego je vozi jedan privatnik u jednom rashodovanom golfu i ne dočeka ju se. I ako joj se u Zenici govori – Idi u Banja Luku, mislim da si ti predsjedniče prvi trebao reagirati i zaštitii njen integritet. Idemo li mi stvarno u jednu vrstu ektremizma i primitivizma?

Izetbegović: A idemo li stvarno?

Duraković: Idemo! Dođe reis u Tuzlu i poziva na džihad. Ambasadori kažu, to je duhovni vođa. On preuzima politiku u ovoj državi. Tvoje je Alija da mu kažeš.

Izetbegović: Ja sam njemu do sada što – šta rekao.

Silajdžić: Alija, dozvoli molim te. Ljudi govore o drugom računu koji postoji. I ako treba neka postoji. Ali ako sredstva idu tamo ne može se onda Vlada kriviti što ih nema...Ako se dogovorimo da to ne bude Vlada, ti kažeš Hasan Čengić! Molim te...

Izetbegović: Ne raspolaže Hasan Čengić, nego odbor jedan.

Naravno da je problem dotoka novca u RBiH bio i ostao rak rana bh.društva jer su ogromne količine novca date za RBiH, njenu odbranu i obnovu a do tog novca građani naše zemlje nikada nisu došli. Da li taj novac, danas, dolazi u BiH u vidu misterioznih "stranih" kompanija koje prave tržne centre, veleljepne zgrade i hotele, otvaraju banke i sl.odgovoriće neke istrage ako ikada BiH bude bila makar 50% poštena državamkoja je u stanju da odgovori na ova pitanja. Imam u svom posjedu priznanice iz kojih se vidi da su Hasan Čengić, Fatih El Hasanein, "Šaja" i slični proturili, skupa, kroz ruke milione maraka. Gdje je taj novac završio - država BiH ne zna.

Za sam kraj sjednice Predsjedništva RBiH, čiji stenogram iznosi 150 kucanih stranica, ostavljeno je ubjeđivanje Silajdžića da povuče ostavku i traženje modela da svi kz ove rasprave izađu neokrznuti. Nakon što je Silajdžić rekao da ne želi sam sebi da skakati u usta, Izetbegović i Silajdžić su se nastavili nadmudrivati oko raspodjele vlasti i modaliteta po kojem bi se Silajdžić pristao vratiti na funkciju s koje još nije ni otišao.

Izetbegović: I bilo bi dobro da sam ga ja pozvao i on rekao da. On je mlađi čovjek, ja sam predsjednik. On bi trebao da se odazove na to kada kažem: Harise!

Silajdžić: Kamo sreće Alija da je to tako. Ja sam se prema tebi do sada postavljao stotinu puta. Problem je u tome što ispod tebe ima 50 brojeva praznih. Što mene ne samo svaki ministar, nego svaki predsjednik opštine zaobilazi zato što ti sa njim kontaktiraš. Sa svakim ambasadorom kontaktiraš. Više nemam šta kome reći. Nemam!

Izetbegović: Harise, ostaje ti veliko polje rada, vjeruj mi...Ako hoćeš mi se možemo dogovoriti oko opština...

Silajdžić:...Stotinu puta sam ti rekao da neću ništa uraditi bez tebe. Ja znam šta je stariji. Zašto za Bihać nisam imao informaciju, zašto za Srebrenicu nisam imao informaciju. Kad je u pitanju stariji i mlađi ja znam svoje mjesto. Neću da budem predsjednik Vlade koja se bavi špediterstvom i komunalijama...Imam li ja mandant za rekonstrukciju Vlade?

Izetbegović: Imaš uvijek!
______________________________________________________________________
autor: Semir Halilović
______________________________________________________________________
Tekst je ogoljen od ličnih komentara, kako bi svako sam donio svoj SUD o ovoj sjednici ! Jasmin Mayor
User avatar
Dionysios
Posts: 601
Joined: 18/06/2010 16:23

#11 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by Dionysios »

"Ljubi bliznjeg svog" - Peter Maass
Tacticus
Posts: 481
Joined: 24/04/2012 21:38

#12 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by Tacticus »

u osnovi ono sto ja trubim vec neko vrjeme na forumu, mada je i silajdzic poslje rata postao isti
jumpstyle
Posts: 37
Joined: 10/01/2013 17:02

#13 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by jumpstyle »

tražim neke knjige na internetu, pa ako neko ima link od neke kgnjige sa spiska, bio bih mu vrlo zahvalan da proslijedi.. :)

neke

1) Dogovoreni rat ( sejo omeragić)
2) Smrti i pobjede ( sejo omeragić i mirsad sinanović)
3) Prevare, zablude, istina ( stjepan šiber)
4) Lukava strategija ( sefer halilović)
5) Od smrti tita do smrti Jugoslavije ( raif dizdarević)
6) Istina o Bratuncu ( nijaz mašić)
7) Magistarski rad od Izeta Hadžića FPN Sarajevo 2001.
8 ) Kalesija-priprema i odbrana od agresije ( sead omerbegović, halid tubić)
9) Zemlja između istoka i zapada (dževad pašić)
10) Brčko-genocid i svjedočenja ( jusuf kadrić)
11) Bosna i bošnjaci, država i narod koji su trebali nestati ( omer ibrahimagić)
12) Odbrana od agresije (ćamil husejnbašić)
13) Geneza jedne zablude (ciril ribičić)
14) Hrvatska i veliko ratište ( davor domazet-lošo)
15) Ko je branio Bosnu ( hasan efendić)
16) Uloga jna kao srpske imperijalne sile u bh ratu (davor domazet-lošo)
17) Tuzla od izbora do agresije ( mehmed žilić)
18) Historija bosanske vojske (enver imamović)
19) Bosna sama na svijetu (hasan fazlić)
20) Bosna u kandžama KOS-a (munir alibabić)
21) Izvještaj o PL Bijeljina (muriz ibrahimović)
22) Izvršenje agresije i masovnog progona u zvorniku ( štefan miler)
23) Zvornik od izbora do Dejtona (mirzet hamzić)
24) Zločinci i žrtve o ratnim zločinima počinjenim u tuzlansko – podrinjskom kraju od 1992-1994 (državna komisija za prikupljanje činjenica o ratnim zločinima)
25) Nezaborav usjeklina genocida (ismet dizdarević)
26) Molila sam da me ubiju, zločin nad ženama BiH (savez logoraša BiH)
27) Odbrana Sarajeva (nedžad ajnadžić)
28) Vojna iskustva iz rata u BiH 1992-1995 (rifat bilajac)
29) Bosnom slava pronijeta ( jusuf malkić)
30) Rat u bosni 1992-1995 (muhamed borogovac)
31) Kazamati jednoumlja kamena suza (reuf huseinagić)
32) Živinice na braniku sjeveroistočne bosne (asim bojić-učo)
33) Zločinci i žrtve (općinska komisija Živinice)
34) Lukavac 1992-1996 (atif kujundžić, rifat hasković)
35) Kladanj za vrijeme agresije 1992-1995 (hazim šarić)

ps. sad sam vidio, linkovi nekih knjiga sa spiska su već postirani...ako neko ima još neku...hvala :)
User avatar
madesa
Posts: 4214
Joined: 26/07/2013 02:37

#14 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by madesa »

.
FASIZMU SMRT
Posts: 32
Joined: 28/02/2010 22:58

#15 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by FASIZMU SMRT »

https://www.youtube.com/watch?v=dxcbX2GvPyU

Kulturno društvo Bošnjaka-džemat Ženeva vam predstavlja novu jedinstvenu knjigu o najvećim herojima odbrane Bosne, o velikim i nezaboravnim bitkama za odbranu Republike Bosne i Hercegovine
User avatar
demetra22
Posts: 209
Joined: 22/06/2009 15:59

#17 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by demetra22 »

Zna li neko gdje ima PDF "Živinice na braniku sjeveroistočne Bosne"?

Zna li neko bazu gdje se imaju skinuti slične knjige u PDF? Da nije scribd. Ja sam to birvaktile znala sve, ali avaj interneti su se promijenili u međuvremenu.

ZAHVALJUJEM DOBROM SVIJETU KOJI POGURA OVU STVAR. :bih:
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#18 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by Woody »

To End a War: The Conflict in Yugoslavia

Image

https://www.amazon.com/End-War-Yugoslav ... 0375753605
User avatar
dragma
Posts: 3620
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle

#19 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by dragma »

Sezam wrote:Nezaobilazna literatura, ako se hoce shvatiti kakve su se prljave igre igrale iza kulisa...

http://balkanwitness.glypx.com/Hodge-SerbLobby.pdf
:shock: :thumbup:
Tromblon
Posts: 2172
Joined: 18/01/2015 19:37

#21 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by Tromblon »

Mustafa Cengic - "Alija Izetbegovic jahac apokalipse Ili glasnik mira".
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#22 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by BISTRIK100 »

Bosna u kandžama KOS-a Munir Alibabić-Munja

https://www.scribd.com/document/3840763 ... 4%87-Munja
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#23 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by argyle »

Tafro, Aziz - Ratni zločini u Tesliću, 2015. (War crimes in Teslić)
https://www.scribd.com/document/3739942 ... esli%C4%87
Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#24 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by argyle »

KOZARAC - oprostiti mozda zaboraviti nikada
https://www.scribd.com/doc/293349097/KO ... iti-nikada
Image
User avatar
argyle
Posts: 1853
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#25 Re: Agresija na BiH 1992-1995 Literatura

Post by argyle »

''ŽRTVE RATA'' 92 - 95 Tesanj - Esad dr Hasanicevic
https://www.scribd.com/doc/295037446/%C ... asanicevic
Image
Post Reply