Afganistanska i ostale istine

User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#1 Afganistanska i ostale istine

Post by turban »

Arnold Karskens Holandski ratni izvjestac(25 godina iskustva)bio je veceras gost u popularnoj holandskoj emisiji Pouw&Witteman.

Gospodin Arnold iznio je sokantne cinjenice a u vezi zbivanja u Avganistanu.Govorio je o odmazdi holandski vojnika.Ako recimo pogine jedan holandski vojnik onda dolzi odmazda.Odmazda nad civilima.OD SEPTEMBRA DO DECEMRA PROSLE GODINE POGINULO JE NA STOTINE NEDUZNIH CIVILA.Holandezi sa saveznicima ubili su visestruko vise civila od samih talibana.Ovaj veki borac za istinu izjavio je sav potresen da ni jedna prava informacija ne dolazi iz Afganistana do holandskog gradjanina jer se sve cenzurise.Isti smatra da je rat u Afganistanu bez potreban te da nece rjesiti nikada nista.Mrznja holandskih vojnika nemoze se vise kontrolisati,duboko je pustila korjene,istice Arnold.
Postavlja se pitanje dali je ikada trebalo doci do vojne intervencije na Afganistan?Dali ce vojna intervencija donjeti boljitak ovoj napacenoj zemlji.
Sjetih se Srebrenice i nas u Srebrenici te Holandeza.Sjetih se izjave tadasnjeg holandskog generala Karremansa nakon Srebrenicke katastrofe.Isti je izjavio da su u Bosni svi isti.Nema dobrih momaka.I tada je to bila istina u Holandiji.Afganistanska istina je dakle drukcija od one koja nam se godinama servirala.
Dokle ce biti Iraka,Afganistana,Palestine,Cecenije itd.Kada ce istina biti istina?
Last edited by turban on 19/04/2008 13:11, edited 3 times in total.
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#2 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by turban »

Upravo sam odsusao najnovije vjesti.Dzimi Karter posjeto grob Arafata te razgovarao sa bivsim celnikom Hamasa.Suprotno dakle politici Amerike te politici Izraela.Dobar pocetak,valjda treba sa svima pricati.Ili samo bombardovati?Ja sam za razgovor!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#3 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by Maraschino »

Danas jos dva mrtva holandska vojnika u Afganistanu . :(


http://www.nu.nl/news/1531872/20/Opnieu ... uzgan.html
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#4 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by turban »

Maraschino wrote:Danas jos dva mrtva holandska vojnika u Afganistanu . :(


http://www.nu.nl/news/1531872/20/Opnieu ... uzgan.html
Da,to je bio i razlog da Arnold Karskens bude gost u emisji Pauw&Witteman.
http://pauwenwitteman.vara.nl/artikelen.php?id=31

Holandski vojnici su otisli u Afganistan kao pojacanje u tzv obnovi zemlje.Medjutim dok recimo grade skolu sruse na desetine kuca :(
Ovaj ratni izvjestas razgovarao je sa mnogim Afganistancima koji su se glasom izjasnili da za vrjeme vladavine talibana nije bilo rusenja,bombardovanja.Talibani su uspostavili mir tada u Avganistanu rekli su Afganistanci.Dakle bilo bolje neko pod okupacijom zapadne demokratije.Zanimljivo je da kod zapadnjaka vlada mentalitet slicnom onom iz doba Hitlera.Sto za jednoga.Tako je sada u Afganistanu otprilike.
Ne kazem da je i jedan totaliralni rezim dobar,ali ovo sto su zapadnjaci uradili u Iraku prevazilazi svaku mjeru.Sadam Husejn je bio diktator.Ali isto tako Iracki dinar bio je svojevremeno najaca valuta na svjetu.Amerika zajedno sa svojim saveznicima razorila je ovu zemlju.Ubila je zdrav razum.Iracaka istina je drukcija od one koju Amerika pokusava prodati svjetu.
Zasto Amerika nije otisla u Ceceniju da brani demokratiju?Zasto nije bombardovala Izrael?Zasto nije pomogla Bosni?Zasto nije otisal u Afriku?Sjeca li se jos neko Ruwande,Kongo.Koliko je tamo krvi proliveno?
Pa nemoze mi niko objasniti niti me uvjeriti da CIA nije jos krajem sedamdestih znala sta ce se dogoditi sa Yugoslavijo.Znala je CIA i za mrznju koja je vladala u bivsoj Yugi.Znali su oni ali nisu dosli?Da skratim.Nema danas medjunarodnog prava.Ima samo teror.Danas su svi podjednako krvavi i oni sto napadaju i oni sto se brane.Doduse oni sto okupiraju vise imaju krvi na rukama.Ali se njihova krv ne vidi.Ta krv sto oni prosipaju neduznom Irackom pa i ostalm narodima jeste nesto sto je legalno.Tako to treba????????To je bio i cilj,da se u jednom zamucenom vremenu ostvare Americke zelje i ciljevi.
Last edited by turban on 19/04/2008 13:04, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#5 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by Bosanac sa dna kace »

Maraschino wrote:Danas jos dva mrtva holandska vojnika u Afganistanu . :(


http://www.nu.nl/news/1531872/20/Opnieu ... uzgan.html
v
men je vise zao afaganistanskog naroda, a ko sljivi vala holandske vojnike, njiohove porodcie ce dobit neku odstetu il penziju, a porodice od ubijenih afganistanskih porodica mogu dobit samo metak u celo
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#6 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by Fair Life »

turban wrote:....
Ovaj ratni izvjestas razgovarao je sa mnogim Avganistancima koji su se glasom izjasnili da za vrjeme vladavine talibana nije bilo rusenja,bombardovanja.Talibani su uspostavili mir tada u Avganistanu rekli su Avganistanci.Dakle bilo bolje neko pod okupacijom zapadne demokratije.
...
Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#7 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by turban »

Ja sam samo citirao Arnolda!
A sto se tice ovih slika pa ni Amerika nije drukcije postupala,samo sto Ti to ne vidis.To se zove umjece manipulacije.
JA SAM ISTO PROTIV TIH TALIBANA ZATO SU SU ISKLJUCIVI,ALI ONI SU PO Arnoldu DONJELI MIR I POD KONRTOLU STAVILI SVE TADASNJE FRAKCIJE.A kad se zavodi rezim to nazalost nosi dosta zla.Ali opet kazem ako je Afganima bilo dobro pod talibanima sta je mene onda briga za to???Ovo za rusenje se odnosilo na kuce i stambene objekte a ne na spomenike,i citaj dobro sta neko napise.
OVDJE SE RADI O OKUPACIJI.

P.S
Dakle ti stojis iza okupatorske akcije u Afganistanu,e moj ti...
Last edited by turban on 19/04/2008 13:01, edited 1 time in total.
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#8 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by Epitop »

Da su drogu proizvodili Afganistanici u doba vladavine Talibana može samo pričati neko ko je neupučen u tematiku. Za vrijeme Talibana za proizvodnju i prodaju droge kazna je bila smrt, tako da tu sva priča prestaje. To su priznale i taj podatak objavile policijske agencije koje se bore protiv droge. Sada je veliki problem sa drogom jer vlada bezzakonje u Afganistanu, a dok su bili Talibani cijena droge na svjetskom tržištu je bila mnogostruko veča jer se nije uopšte proizvodila u Afganistanu.
Pojedini problemi u Afganistanu potječu od toga da tamo vladaju plemenski zakoni koji nemaju veze sa Islamom, dok to pojedinci koriste u svojoj borbi protiv terorizma. Holandski vojnici su dokazali svoje lice u Srebrenici i oni ne zaslužuju da se o njima priča.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#9 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by osa »

u ovoj zemlji nitko ne može ispričati istinu o bih (onu koju bi svi prihvatili) a kako ćete ispričati istinu o avganistanu.
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#10 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by turban »

osa wrote:u ovoj zemlji nitko ne može ispričati istinu o bih (onu koju bi svi prihvatili) a kako ćete ispričati istinu o avganistanu.
Bosansku istinu ne vide oni a,ONI znaju ko su oni.
Afganistanska istina jeste sledeca;
Okupirana zemlja.
Last edited by turban on 19/04/2008 13:00, edited 1 time in total.
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#11 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by Luke Perry »

aVganistan, aVganistanci
Kad neko trubi o bosnjastvu, a srpski uticaj ovako jak :-?
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#12 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by turban »

Luke Perry wrote:
aVganistan, aVganistanci
Kad neko trubi o bosnjastvu, a srpski uticaj ovako jak :-?
Sigurno je u pitanju srpski taster.. :-) :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#13 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by Maraschino »

Epitop wrote:Da su drogu proizvodili Afganistanici u doba vladavine Talibana može samo pričati neko ko je neupučen u tematiku. Za vrijeme Talibana za proizvodnju i prodaju droge kazna je bila smrt, tako da tu sva priča prestaje. To su priznale i taj podatak objavile policijske agencije koje se bore protiv droge. Sada je veliki problem sa drogom jer vlada bezzakonje u Afganistanu, a dok su bili Talibani cijena droge na svjetskom tržištu je bila mnogostruko veča jer se nije uopšte proizvodila u Afganistanu.
Pojedini problemi u Afganistanu potječu od toga da tamo vladaju plemenski zakoni koji nemaju veze sa Islamom, dok to pojedinci koriste u svojoj borbi protiv terorizma. Holandski vojnici su dokazali svoje lice u Srebrenici i oni ne zaslužuju da se o njima priča.

proizvodnja droge u Afganistanu = hemijsko i biolosko oruzje u Iraku :(

ali koga to jos interesuje, treba naci povod da se rat zapocne



Fair Life ,

imam osjecaj da si ti sakupio svu prljavstinu ovog svijeta, :shock:
kako se ti s'time nosis, imas li ista pozitivno u svojoj arhivi da nam s'vremena na vrijeme popravis raspolozenje
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#14 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by kijameta »

Epitop wrote:Da su drogu proizvodili Afganistanici u doba vladavine Talibana može samo pričati neko ko je neupučen u tematiku. Za vrijeme Talibana za proizvodnju i prodaju droge kazna je bila smrt, tako da tu sva priča prestaje. To su priznale i taj podatak objavile policijske agencije koje se bore protiv droge. Sada je veliki problem sa drogom jer vlada bezzakonje u Afganistanu, a dok su bili Talibani cijena droge na svjetskom tržištu je bila mnogostruko veča jer se nije uopšte proizvodila u Afganistanu.
Pojedini problemi u Afganistanu potječu od toga da tamo vladaju plemenski zakoni koji nemaju veze sa Islamom, dok to pojedinci koriste u svojoj borbi protiv terorizma. Holandski vojnici su dokazali svoje lice u Srebrenici i oni ne zaslužuju da se o njima priča.
Ovoliko gluposti na jednom mjestu nisam nikad vidio :D :D :D :D
Proveo sam dvije i po godine u Afghanistanu,skoro 3 godine,prosao sam cijelu zemlju,upoznao sam na hiljade Afghana,radio sa stotinama.
Talibani su proizvodili drogu i te kako,to im je osim Saudijske,Pakistanske i USA pomoci bio glavni izvor financiranja.
Mula Omar je napravio cestu od Kandahara do rodnog Tirin Kota(nekih 150 kilometara) da bi se mogla transportovati heroin iz destilacija u Tirin Kotu u Kandahar.Nije mogao koristiti staru cestu koju je Hamin(Hamid Karzai-Tito) stari podigao a bila srusena uoslobodilackom ratu protiv Rusa,pa je napravio novu.
Afghanistan nije okupiran,tamo se odrzavaju demokratski visestranacki izbori,pobjednici na izborima,drze vlast.Izdvojio bih predsjednika Hamu,koji je prosto obozavan u narodu.USA ima isto kultni status i svaki prosjecan Afghan se kune u USA i ne dao ti bog,medzu Afghanima reci bilo sta protiv Amerike.A Talibani,kada se 2002 moglo jos uhvatiti kojeg Talibana,samo ga izbacis iz auta na nekom trgu Kabula i kazes Taliban,narod Kabula u 5 minuta pretvara Talibana u krvavu mrlju na asfaltu.Afghanistan od 2002 prolazi kroz nevjerovatan ekonomski bum i ovo imje zlatno doba u svoj historiji i narod zna da su za to zahvalni USA i Hami
Afghanska narrko-mafija je 100 puta jaca od Talibana,koji su po snazi i iza transportne i obicne svercerske mafije.Ove 3 organizacije korumpiraju mnoge Afghanske politicare i u talu sa njima 99 % svojih nedjela natovare talibanima,koji osim u planinama oko Tirin Kota i uz granicu sa Pakistanom uopste ne postoje.
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#15 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by water »

kijameta wrote:
Epitop wrote:Da su drogu proizvodili Afganistanici u doba vladavine Talibana može samo pričati neko ko je neupučen u tematiku. Za vrijeme Talibana za proizvodnju i prodaju droge kazna je bila smrt, tako da tu sva priča prestaje. To su priznale i taj podatak objavile policijske agencije koje se bore protiv droge. Sada je veliki problem sa drogom jer vlada bezzakonje u Afganistanu, a dok su bili Talibani cijena droge na svjetskom tržištu je bila mnogostruko veča jer se nije uopšte proizvodila u Afganistanu.
Pojedini problemi u Afganistanu potječu od toga da tamo vladaju plemenski zakoni koji nemaju veze sa Islamom, dok to pojedinci koriste u svojoj borbi protiv terorizma. Holandski vojnici su dokazali svoje lice u Srebrenici i oni ne zaslužuju da se o njima priča.
Ovoliko gluposti na jednom mjestu nisam nikad vidio :D :D :D :D
Proveo sam dvije i po godine u Afghanistanu,skoro 3 godine,prosao sam cijelu zemlju,upoznao sam na hiljade Afghana,radio sa stotinama.
Talibani su proizvodili drogu i te kako,to im je osim Saudijske,Pakistanske i USA pomoci bio glavni izvor financiranja.
Mula Omar je napravio cestu od Kandahara do rodnog Tirin Kota(nekih 150 kilometara) da bi se mogla transportovati heroin iz destilacija u Tirin Kotu u Kandahar.Nije mogao koristiti staru cestu koju je Hamin(Hamid Karzai-Tito) stari podigao a bila srusena uoslobodilackom ratu protiv Rusa,pa je napravio novu.
Afghanistan nije okupiran,tamo se odrzavaju demokratski visestranacki izbori,pobjednici na izborima,drze vlast.Izdvojio bih predsjednika Hamu,koji je prosto obozavan u narodu.USA ima isto kultni status i svaki prosjecan Afghan se kune u USA i ne dao ti bog,medzu Afghanima reci bilo sta protiv Amerike.A Talibani,kada se 2002 moglo jos uhvatiti kojeg Talibana,samo ga izbacis iz auta na nekom trgu Kabula i kazes Taliban,narod Kabula u 5 minuta pretvara Talibana u krvavu mrlju na asfaltu.Afghanistan od 2002 prolazi kroz nevjerovatan ekonomski bum i ovo imje zlatno doba u svoj historiji i narod zna da su za to zahvalni USA i Hami
Afghanska narrko-mafija je 100 puta jaca od Talibana,koji su po snazi i iza transportne i obicne svercerske mafije.Ove 3 organizacije korumpiraju mnoge Afghanske politicare i u talu sa njima 99 % svojih nedjela natovare talibanima,koji osim u planinama oko Tirin Kota i uz granicu sa Pakistanom uopste ne postoje.
ma sta ti znas papak. to sto si bio tamo i sve svojim ocima vidio i svojim usima cuo: pih ko da mi je to nesto. Epitopi znaju sve, oni imaju pravu informaciju, oni i kad nemaju informaciju znaju kako osmisliti jednu. Sve dok je meni epitopa ja cu znati sta mi je raditi a ti kijameta poklopi se usima
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#16 Re: Afganistanska i ostale istine

Post by pitt »

med i mlijeko bilo prije amera :D :D :D :-) :-)
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#17 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by lady midnight »

kijameta wrote:
Epitop wrote:Da su drogu proizvodili Afganistanici u doba vladavine Talibana može samo pričati neko ko je neupučen u tematiku. Za vrijeme Talibana za proizvodnju i prodaju droge kazna je bila smrt, tako da tu sva priča prestaje. To su priznale i taj podatak objavile policijske agencije koje se bore protiv droge. Sada je veliki problem sa drogom jer vlada bezzakonje u Afganistanu, a dok su bili Talibani cijena droge na svjetskom tržištu je bila mnogostruko veča jer se nije uopšte proizvodila u Afganistanu.
Pojedini problemi u Afganistanu potječu od toga da tamo vladaju plemenski zakoni koji nemaju veze sa Islamom, dok to pojedinci koriste u svojoj borbi protiv terorizma. Holandski vojnici su dokazali svoje lice u Srebrenici i oni ne zaslužuju da se o njima priča.
Ovoliko gluposti na jednom mjestu nisam nikad vidio :D :D :D :D
Proveo sam dvije i po godine u Afghanistanu,skoro 3 godine,prosao sam cijelu zemlju,upoznao sam na hiljade Afghana,radio sa stotinama.
Talibani su proizvodili drogu i te kako,to im je osim Saudijske,Pakistanske i USA pomoci bio glavni izvor financiranja.
Mula Omar je napravio cestu od Kandahara do rodnog Tirin Kota(nekih 150 kilometara) da bi se mogla transportovati heroin iz destilacija u Tirin Kotu u Kandahar.Nije mogao koristiti staru cestu koju je Hamin(Hamid Karzai-Tito) stari podigao a bila srusena uoslobodilackom ratu protiv Rusa,pa je napravio novu.
Afghanistan nije okupiran,tamo se odrzavaju demokratski visestranacki izbori,pobjednici na izborima,drze vlast.Izdvojio bih predsjednika Hamu,koji je prosto obozavan u narodu.USA ima isto kultni status i svaki prosjecan Afghan se kune u USA i ne dao ti bog,medzu Afghanima reci bilo sta protiv Amerike.A Talibani,kada se 2002 moglo jos uhvatiti kojeg Talibana,samo ga izbacis iz auta na nekom trgu Kabula i kazes Taliban,narod Kabula u 5 minuta pretvara Talibana u krvavu mrlju na asfaltu.Afghanistan od 2002 prolazi kroz nevjerovatan ekonomski bum i ovo imje zlatno doba u svoj historiji i narod zna da su za to zahvalni USA i Hami
Afghanska narrko-mafija je 100 puta jaca od Talibana,koji su po snazi i iza transportne i obicne svercerske mafije.Ove 3 organizacije korumpiraju mnoge Afghanske politicare i u talu sa njima 99 % svojih nedjela natovare talibanima,koji osim u planinama oko Tirin Kota i uz granicu sa Pakistanom uopste ne postoje.

kijameta,
koliko sam ja upoznata sa stanjem u afganistanu (a nisam iz prve ruke, priznajem :D :D), ni one trupe koje ce kasnije postati sjeverna alijansa i saveznici NATOa nisu bili nishta manje krvolochno nastrojeni od talibana, niti su zaostajali po ubistvima, zlostavljanju, otimanju i silovanju zhena, pljachkama...
zamolila bih te da nam neshto malo napishesh o njima, te o danashnjim "warlords" i njihovom nachinu vladavine na podruchjima koja kontrolishu, ako ti nije mrsko. :)

isto tako bih te zamolila da pojasnish to za ekonomski boom.
koliko ja znam iz ovih izvjehstaja shto ih pratim, investicije i pomoc dolaze u zemlju, medjutim samostalni ekonomski razvoj je problematichan, a proizvodnja opijuma je josh uvijek glavni ekonomski oslonac zemlje, pored strane pomoci. nekih 34 do 42 stanovnishtva zhivi ispod granice siromashtva, sa jako loshom infrastrukturom, loshom stambenom i sanitarnom situacijom, slabim pristupom zdravstvenom i obrazovnom sistemu... tako bar kazhu izvjeshtaji ujedinjenih nacija (http://www.unodc.org/pdf/research/AFG07_ExSum_web.pdf; http://daccessdds.un.org/doc/UNDOC/GEN/ ... penElement).
ne znam, sudeci po ovome, izvjestan ekonomski napredak je sigurno vidljiv, ali je li to bash "zlatno doba" afganistana... :-)
laku noć
Posts: 580
Joined: 09/04/2008 15:09
Location: ulica

#18 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by laku noć »

Maraschino wrote:Danas jos dva mrtva holandska vojnika u Afganistanu . :(


http://www.nu.nl/news/1531872/20/Opnieu ... uzgan.html
Koga za to boli.....ja sa čim se vi zamarate :-)
User avatar
krivorijek
Posts: 688
Joined: 13/02/2008 11:58
Location: Iščašenja ili preloma?

#19

Post by krivorijek »

Ma dajte ljudi, Afganistan je u totalnom rasulu, kakav ba Hamo i bakraci i ljudi zadovoljni i proamericki (nemoj ni slucajno sad da bi me kakav od vas kamenovo, kao sad je sa izjavom protaliban kofol').

U Afganistanu se mozes malo opustit (znaci ne gledat stalno s koje strane bi ti metak mogo uletit u glavu) samo u nekoliko dobro branjenih utvrdenja, branjenih i utvrdenih od americke vojske najvise. Cak ni cijeli Kabul nemaju pod kontrolom, hej. I sad neko blagostanje i demokratija, i Hamo (stari Rumsfeldov friend) se napuho sa engleskim prdit svijetu o pojmovima o kojima ga je na brzinu poducio onaj isti hipnotizer koji i Busha sprema prije znacajnijih pojavljivanja u javnosti. Ma daj ej.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#20 Re: Afganistanska i ostale istine

Post by Maraschino »

pitt wrote:med i mlijeko bilo prije amera :D :D :D :-) :-)
med i mlijeko posle amera :D :D

to je narod koga ne treba dirati, oni imaju svoj svijet i u njemu pravila igre :-)

taman posle rusa pokrpali fasade u kabulu , a ono amer ih ponovo izmijeni ( da nije zalosno, smijao bi se ) :(
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#21 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by Epitop »

kijameta wrote:
Epitop wrote:Da su drogu proizvodili Afganistanici u doba vladavine Talibana može samo pričati neko ko je neupučen u tematiku. Za vrijeme Talibana za proizvodnju i prodaju droge kazna je bila smrt, tako da tu sva priča prestaje. To su priznale i taj podatak objavile policijske agencije koje se bore protiv droge. Sada je veliki problem sa drogom jer vlada bezzakonje u Afganistanu, a dok su bili Talibani cijena droge na svjetskom tržištu je bila mnogostruko veča jer se nije uopšte proizvodila u Afganistanu.
Pojedini problemi u Afganistanu potječu od toga da tamo vladaju plemenski zakoni koji nemaju veze sa Islamom, dok to pojedinci koriste u svojoj borbi protiv terorizma. Holandski vojnici su dokazali svoje lice u Srebrenici i oni ne zaslužuju da se o njima priča.
Ovoliko gluposti na jednom mjestu nisam nikad vidio :D :D :D :D
Proveo sam dvije i po godine u Afghanistanu,skoro 3 godine,prosao sam cijelu zemlju,upoznao sam na hiljade Afghana,radio sa stotinama.
Talibani su proizvodili drogu i te kako,to im je osim Saudijske,Pakistanske i USA pomoci bio glavni izvor financiranja.
Mula Omar je napravio cestu od Kandahara do rodnog Tirin Kota(nekih 150 kilometara) da bi se mogla transportovati heroin iz destilacija u Tirin Kotu u Kandahar.Nije mogao koristiti staru cestu koju je Hamin(Hamid Karzai-Tito) stari podigao a bila srusena uoslobodilackom ratu protiv Rusa,pa je napravio novu.
Afghanistan nije okupiran,tamo se odrzavaju demokratski visestranacki izbori,pobjednici na izborima,drze vlast.Izdvojio bih predsjednika Hamu,koji je prosto obozavan u narodu.USA ima isto kultni status i svaki prosjecan Afghan se kune u USA i ne dao ti bog,medzu Afghanima reci bilo sta protiv Amerike.A Talibani,kada se 2002 moglo jos uhvatiti kojeg Talibana,samo ga izbacis iz auta na nekom trgu Kabula i kazes Taliban,narod Kabula u 5 minuta pretvara Talibana u krvavu mrlju na asfaltu.Afghanistan od 2002 prolazi kroz nevjerovatan ekonomski bum i ovo imje zlatno doba u svoj historiji i narod zna da su za to zahvalni USA i Hami
Afghanska narrko-mafija je 100 puta jaca od Talibana,koji su po snazi i iza transportne i obicne svercerske mafije.Ove 3 organizacije korumpiraju mnoge Afghanske politicare i u talu sa njima 99 % svojih nedjela natovare talibanima,koji osim u planinama oko Tirin Kota i uz granicu sa Pakistanom uopste ne postoje.
Ja sam samo naveo Interpolove podatke, a nikada ne govorim nešto napamet. Gledao sam kada su Britanski vojnici priznali činjenicu da sada cvjeta proizvodnja maka i to u mnogo večem procentu u odnosu na doba Talibana.
Ne znam ja odakle vam zaključak da ja podržavam Talibane, ali makar po pitanju droge tada je bilo manje problema.
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#22 Re: Afganistanska i ostale istine

Post by turban »

Maraschino wrote:
pitt wrote:med i mlijeko bilo prije amera :D :D :D :-) :-)
med i mlijeko posle amera :D :D

to je narod koga ne treba dirati, oni imaju svoj svijet i u njemu pravila igre :-) taman posle rusa pokrpali fasade u kabulu , a ono amer ih ponovo izmijeni ( da nije zalosno, smijao bi se ) :(
Taman tako.To je formula za mir u svjetu.Narod Afganistana bi kad tad a, pod uslovom da je zelio neke promjene uradio TO sam,bez okupacionih snaga.Afganistanski narod ima kao kolektivitet jedan tradicionalni mentalitet.Bio neko taliban ili ne pravila recimo vezana za zenidbu,udaju,razvod su ista za sve.To je njihov izbor i tacaka.Sta ja imam stim?!Medjtim Ameri nadju uvek razlog da nekog okupiraju.Cilj Americke kolonijalne politike ne trebam objasnjavati?!
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#23 Re: Avganistanska i ostale istine

Post by kijameta »

lady midnight wrote:
kijameta wrote:
Epitop wrote:Da su drogu proizvodili Afganistanici u doba vladavine Talibana može samo pričati neko ko je neupučen u tematiku. Za vrijeme Talibana za proizvodnju i prodaju droge kazna je bila smrt, tako da tu sva priča prestaje. To su priznale i taj podatak objavile policijske agencije koje se bore protiv droge. Sada je veliki problem sa drogom jer vlada bezzakonje u Afganistanu, a dok su bili Talibani cijena droge na svjetskom tržištu je bila mnogostruko veča jer se nije uopšte proizvodila u Afganistanu.
Pojedini problemi u Afganistanu potječu od toga da tamo vladaju plemenski zakoni koji nemaju veze sa Islamom, dok to pojedinci koriste u svojoj borbi protiv terorizma. Holandski vojnici su dokazali svoje lice u Srebrenici i oni ne zaslužuju da se o njima priča.
Ovoliko gluposti na jednom mjestu nisam nikad vidio :D :D :D :D
Proveo sam dvije i po godine u Afghanistanu,skoro 3 godine,prosao sam cijelu zemlju,upoznao sam na hiljade Afghana,radio sa stotinama.
Talibani su proizvodili drogu i te kako,to im je osim Saudijske,Pakistanske i USA pomoci bio glavni izvor financiranja.
Mula Omar je napravio cestu od Kandahara do rodnog Tirin Kota(nekih 150 kilometara) da bi se mogla transportovati heroin iz destilacija u Tirin Kotu u Kandahar.Nije mogao koristiti staru cestu koju je Hamin(Hamid Karzai-Tito) stari podigao a bila srusena uoslobodilackom ratu protiv Rusa,pa je napravio novu.
Afghanistan nije okupiran,tamo se odrzavaju demokratski visestranacki izbori,pobjednici na izborima,drze vlast.Izdvojio bih predsjednika Hamu,koji je prosto obozavan u narodu.USA ima isto kultni status i svaki prosjecan Afghan se kune u USA i ne dao ti bog,medzu Afghanima reci bilo sta protiv Amerike.A Talibani,kada se 2002 moglo jos uhvatiti kojeg Talibana,samo ga izbacis iz auta na nekom trgu Kabula i kazes Taliban,narod Kabula u 5 minuta pretvara Talibana u krvavu mrlju na asfaltu.Afghanistan od 2002 prolazi kroz nevjerovatan ekonomski bum i ovo imje zlatno doba u svoj historiji i narod zna da su za to zahvalni USA i Hami
Afghanska narrko-mafija je 100 puta jaca od Talibana,koji su po snazi i iza transportne i obicne svercerske mafije.Ove 3 organizacije korumpiraju mnoge Afghanske politicare i u talu sa njima 99 % svojih nedjela natovare talibanima,koji osim u planinama oko Tirin Kota i uz granicu sa Pakistanom uopste ne postoje.

kijameta,
koliko sam ja upoznata sa stanjem u afganistanu (a nisam iz prve ruke, priznajem :D :D), ni one trupe koje ce kasnije postati sjeverna alijansa i saveznici NATOa nisu bili nishta manje krvolochno nastrojeni od talibana, niti su zaostajali po ubistvima, zlostavljanju, otimanju i silovanju zhena, pljachkama...
zamolila bih te da nam neshto malo napishesh o njima, te o danashnjim "warlords" i njihovom nachinu vladavine na podruchjima koja kontrolishu, ako ti nije mrsko. :)

isto tako bih te zamolila da pojasnish to za ekonomski boom.
koliko ja znam iz ovih izvjehstaja shto ih pratim, investicije i pomoc dolaze u zemlju, medjutim samostalni ekonomski razvoj je problematichan, a proizvodnja opijuma je josh uvijek glavni ekonomski oslonac zemlje, pored strane pomoci. nekih 34 do 42 stanovnishtva zhivi ispod granice siromashtva, sa jako loshom infrastrukturom, loshom stambenom i sanitarnom situacijom, slabim pristupom zdravstvenom i obrazovnom sistemu... tako bar kazhu izvjeshtaji ujedinjenih nacija (http://www.unodc.org/pdf/research/AFG07_ExSum_web.pdf; http://daccessdds.un.org/doc/UNDOC/GEN/ ... penElement).
ne znam, sudeci po ovome, izvjestan ekonomski napredak je sigurno vidljiv, ali je li to bash "zlatno doba" afganistana... :-)
Postovana Lady

Pokusat cu vam odgovoriti na neka pitanja.Apsolutno je tacno da su snage koje su se ujedinile u sjevernu alijansu imale svojih nedjela i da su bile daleko krvolocnije i cinile vise ratnih zlocina od Talibana.Oni su dok nije postala jasna namjera USA da intervenise i dok se pod USA pritiskom promijenio pakistanski stav,medzusobno zestoko ratovali.Posebno sklone su nasilju su bile hazarska vojska i Uzbeci pod komandom generala Dostama,koji je sada poslanik ili ministar u vladi(ne znam tacno).No za razliku od njih Tadzici pod komandom Massouda,najvaznije politicke i vojne figure u antitalibasnkoj koaliciji nisu cinili zlocine.Massoud je ubijen u atentatu 2001,koji su na njega izvrsili saudijski dobrovoljci.
Za razliku od njih Talibani nisu nikad nisu i nigdje cinili ratne zlocine(osim pri zauzimanju Mazari Serifa 94,kada su ubili oko 8 hiljada Hazara,sto je bila osveta za isti takav pokolj Talibana od strane Hazara pri neuspjelom zauzimanju Mazari Serifa 93 i moze se pripomenuti izgladnjivanje i unistavanje Hazarjata-Bamiyana,domovine Hazara 94-95).Talibani su u svim zauzetim podrucjima uvodili red i zakon ali sam njihiv zakon je vrsenje konstantne represije.Imali su ministarstvo vjerske policije,koja se je brinula za provodzenje vjerskih zakona,da navedem samo neke;zabrana kretanja zene bez muske pratnje,obavezno nosenje brade za muskarce,obavezno nosenje burke za zene,zabrana nosenja cipela sa stiklama za zene,zabrana isticanja fotografija,zabrana upotrebe auto kasetofona,kasetofona ,slusanje bilo koje muzike osim vjerske,zabrana TV.Ovo se sve provodilo drugacije od regije do regije u zavisnosti od snage lokalnog warlorda ali i za prekrsaje ovih zakona mogla dobiti smrtna kazna.Za bilo koje krivicno djelo kazna je bila uglavnom smrtna kazna,kao i za homoseksualizam(koji je nevjerovatno rasiren) i narkomaniju(koja je isto nevjerovatno rasirena).Naravno bilo je tu puno zloupotreba i licnih tumacenja tih zakona.Da su na primjer pobili sve narkomane i homoseksualce,ne bi 5 % muskaraca ostalo zivo u Kandaharu.
Da bi se razumio Afghanistan,bitno je znati strukturu afghanskog drustva i historiju.Najveci i drzavotvorni afghanski narod(osnovao je kraljevinu 1763 i dao sve kraljeve do 1972,do vojnog udara) su Pashtuni.U ratovima sa Britanskom imperijom u 19 stoljecu,morali su prihvatiti Thompsonovu(cini mi se da se tako zove) demarkacionu liniju,izmedzu Britanske indije i Afghanistana,po toj liniji najmanje 40 % pashtunskog naroda je ostalo u Britanskoj Indiji,danasnjem Pakistanu.Oni su i poslije decenijama pruzali otpor Englezima,da bi se poslije ukljucili u pakistansko drustvo i danas predstavljaju okosnicu afghanistanskih mafija-narko,transportne,svercerske.Pogodovanju razvoja mafija pomaze i struktura pashtunskoga naroda koji zivi u plemenima i prvo duguje poslusnost sefu plemena i njegovim zamjenicima a onda drzavi,to je pogodovalo razvoju warlodova,koje niko ni Talibani ni USA nisu dirali,nego su pregovarali sa njima,Rusi su ih pokusali srusiti pa se zavrsilo u opcoj pobuni.Par rijeci o mafijma,prvo o najslabijoj,transportnoj.Afghanistan,zemlja velicine 3 Jugoslavije nema metar zeljeznice i kamionski transport je izuzetno bitan,velike gazde kamionskih kompanija se sa warlordima,prave dogovore i kompromise o prolazu preko teritorije,strane se mjenjaju,mrtve glave padaju.Intervencija u jednom ovakvom slucaju je bio pocetak oruzanog preuzimanja zemlje od Talibana.Druga je svercerska-lopovska,Afghanistan nema more,zato im je Pakistan ustupio luku Karaci na koristenje.Afghanistanska roba se ne carini i ne porezuje u Pakistanu,nego u Afhanistanu.Znaci kada kamioni neocarinjene i neoporezovane stignu u Afghanistan,pretovare se na druge kamione i samo prevezu preko granice u pashtunske gradove u Pakistanu i onda hajmo,evo pick-upa po fabrickoj cijeni.Hercegovci na desetu.Posao je vrijedan desetine milijardi $ godisnje.Jednom sam rekao jednom afghanskom bezbednjaku zasto ih policija ne pokusa zaustaviti,umalo covjek nije umro od smijeha,kada je dosao sebi,rekao mi je da puno pricam a poznato je da 'talibani' ne vole strance.Takodze u Pakistanu se krade masovno i prebacuje u Afghanistan,oko 1000 kola mjesecno u Karachiju.2-3 godine stara Toyota Corolla se moze kupiti 2500-3000 $ sve sa papirima.
Narko-mafija je najjaca,opijum i heroin,trava je nacin zivota u Afgahnistanu.Upotreba opijuma i maka i trave je nesto svakodnevno,travu i hasis ti ponudi taksista kao kod nas neko cigaru.Trava raste oko ceste podivljala.Drugo uzgoj maka je jedino finansiski isplativ i narod hoce samo da odgaja mak,jer sto bi na maku dobio 1000 $ godinje na istoj povrsini zemlje bi na rizi dobio 50 $ .U posao sa narkoticima su upleteni svi od sitnih seljaka do vrha drzave.I mozes slobodno pregledati sela,hapsiti ljude ako se radi o Talibanima,imaces u nagorem slucaju ravnodusnost ali mozes ocekivati i saradnju ali ako taknes jedan makov cvijet,otvorio si pakao,odmazda je brza i zestoka.Bio sam u Kunaru,najistocnija pokrajina prema Pakistanu(gdjeje poceo ustanak protiv Rusa) i guverner i sef policije su se godinama borili protiv Talibana,hapsili,ubijali i zaveli red,Talibani su uzvratili sa par bombi po cestama.Onda su se guverner i sef policije osilili zaustavili su mali transport oko 5 kg heroina u Pakistan(1 kg heroina je 750 $) Odmah sutra je uslijedio napad na policijske chek-pointove,od kojih su dva zbrisana i dvije zasjede policiji,imali su oko 10-ak mrtvih.U roku od mesec dana guverner je ubijen u atenatatu a sef policije je pobjegao u Kabul,gdje je poslije par mjeseci i on ubijen.Naravno sve je pripisano talibanima,koje blage veze sa tim nisu imali.
Sto se tice ekonomskog buma,ne znam statisticke podatke ali dosao sam 2002 odmah poslije Amera i sa prekidima bio do 2006,razlika je ogromna.Afghani imaju svoju pashtunsku dijasporu u Pakistanu,drze pola trgovina u Dubai-u,imaju oko milijun izbjeglica u USA i Britaniji i to nisu siromasne izbjeglice nego bogate(kao Hamid Karzai) i njihove investicije u zemlju su ogromne.2002 na primjer nisu postojali mobiteli,2004 vec su postojala 2 privatna operatere koja su pokrivala cijelu zemlju a aparata si mogao kupiti u hiljadu radnji sa boljim izborom i boljim cijenama nego u BiH. Osnovana je privatna avio-agencija Kam-Air.Grade se trzni centri,otvara na desetine hiljada privatnih radnji.Toyota ima nebrojeno,sarajevska prometna spica je nesto kao nocni najmirniji sati u prometu u Kabulu.
A neovisno o bilo kojoj ekonomiji,promet droga ce i dalje cvjetati ,jer je jednostavno najisplativiji i jer nema nista protiv nacionalnog kodeksa Afghana.
Toliko od mene ako vas sta jos zanima,slobodno pitate,ne znam postirati slike inace bih stavio koju.
jasana
Posts: 33
Joined: 09/11/2006 15:44

#24 Re: Afganistanska i ostale istine

Post by jasana »

pa evo da i ja ostavim jedan komentar u vezi afganistana
povodom ovih fakta koje je iznosio turban hm ta holandija u zadnje vrijeme po nekim statistickim podacima na listama zemalja sa dobrim i kao "regularnim"
odnosima prema strancima,a gledam neki dan snimke i raskalaseno ponasanje njihovih vojnika u Srebrenici,dok je to zemlja u kojoj su droge prostitucija i ostale nisko moralne vrijednosti ovog svijeta legalizovane tu je i mentalni sklop ljudi "bolestan".i hocu reci i te podatke sto oni iznose na kraju krajeva ispada
oni se ponasaju prema tom narodu ko prema stoci.......
e sto s etice Afganistana ne moze se njima zabraniti proizvodnja i obrada maka,hasisa itd........to bi bilo ko kad bi sad poceli o naftnim derivatima u Iranu ,Saudijskoj itd.
Amerikanci su vjecno vodili hladni rat sa Rusima o preuzimanju markta maka itd...jer gdje je opijum tu je i dobra proizvodnja lijekova ,farma koncerne dolaze do izrazaja,a koliko mi se cini to niko nije naveo dosada,e to je to zbog cega se svijet taliba....(ali uvijek postoji i tkz.crna linija trzista):uvijek ce opijum ispod ruku mafijaskim vodama biti prenosen u svijet dalje).nije samo Afganistan problem citavo podrucje Latinoamerike ima isti problem!
sto s etice Cia i njenih iznosa i podataka i promasaja i uspjeha,CIA je poznata o curenju i prenosu falsinformacija koje iznosi vanjskom ministarstvu USA
njihovi agenti nisu dovoljno obuceni,imaju premalo iskustva,CIu zanima posebno podrucje Kine i Arapski svijet,uz Kinu mislim i juzna koreja ,sjeverna itd..
Njima ne leze bas jezici,jer jedan agent treba u vise smjerova biti obrazovan,na karju krajeva je to jako rizican posao!

npr.neko je spomenuo Ceceniju(Afganistanci Cecene usporedjuju sa Kosovom npr.)
Gruzija npr. je u nekoj slicnoj situaciji ko i Bosna,Amerikanci dolaze ,probijaju se preuzimaju firme Gruzijanci kazu da ne vide razliku vise izmedju Rusa i Amerikanaca,vazno im je da imaju posao i sta da jedu i skoluju djecu....(svi s ebore za osnovne egzesticijalne potrebe.)
bolje da odredjeni ljudi uloze snage pa da svoju majku zemljicu izvlace iz govana a Afganistan Cecenija Irak ne sikirajte se,kako kaze Njemac:Sie kommen schon zu Recht.....irgendwie .....schon............(Snaci se svi oni .......nekako ..vec...........)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#25 Re: Afganistanska i ostale istine

Post by Bosanac sa dna kace »

a niko da spomene slucajno namjerene masakre svatova i skolske djece od strane amerikanaca :-? :(
Post Reply