Afganistan

Post Reply
Benjo34
Posts: 1916
Joined: 21/01/2018 00:49

#651 Re: Afganistan

Post by Benjo34 »

aldinjo wrote: 05/07/2021 18:14
Benjo34 wrote: 05/07/2021 08:37 Realno, ne treba ih niko dirati, nek uspostave ravnotežu na svoj način u svojoj državi. Bili to talibani ili neko drugi. To je društvo koje nije zrelo za demokratiju i svako strano uplitanje dovodi do većeg haosa. Zapad generalno opstaje na tome, pogotovo ameri. U nekoliko država u zadnjih 20 godina su napravili problem miješajući se. Libija, Irak, Afghanistan...sad su to prostori koji su upali u vitlo nasilja dok se ne iznjedri neki novi Gadafi, Sadam..drugačije ne mogu i ne znaju.
Šta će im demokratija kada imaju šerijat?
Koliko je demokratski nekom nametati demokratiju? Ako većina želi da živi po Šerijatu, neka živi.
User avatar
DuckZz
Posts: 3088
Joined: 07/05/2012 18:12

#653 Re: Afganistan

Post by DuckZz »

Gledam u naslov teme i pomislih jest dosadna, kad skontam da sam je napravio :skoljka:

Miješate temeljne probleme.
80% Afganistana cine sela i ruralna mjesta, tamo je ljudima svejedno da li vladao šerijat, zapadna demokratija, komunizam ili diktatura, njima je bitno da imaju gdje nasut goriva, orat njivu ili otici u prodavnicu.
Ko misli da nije tako nek pita nekog zapadnog vojnika koji je vršio patrole van gradova kao što su Kabul.
Talibani sve živo uzimaju jer je ljudima jednostavno svejedno, kao i vojnicima koji su tu radi novca, Talibani imaju ideologiju i nije uopšte bitno koliko je ispravna prema tipa ženama ili stranim državama.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#654 Re: Afganistan

Post by Satrap_Darije »

Talibani lansirali neku svoju verziju besplatnog oklopnog ubera sa Humvejima u glavnoj ulozi.

Image

Što se tiče tih Humveya, na wikipediji piše da ih Afganistanska vlada ima oko 8,5 tisuća.
Pitaj boga koliko će ih završiti u talibanskim rukama.
User avatar
Rothmans
Posts: 2845
Joined: 21/11/2019 21:32

#655 Re: Afganistan

Post by Rothmans »

Satrap_Darije wrote: 03/07/2021 23:27
Grean wrote: 03/07/2021 23:24

Prvo i nisu bas ljudi a zatvorio bi ih vojskom. Blokirati granice.
A Turguta izbrisali sa foruma.
Prije ce bit da je nakon svega sto je napisao isao plakati moderaciji da to sve ukloni zajedno s racunom
Franco Baresi
Posts: 111
Joined: 04/01/2021 14:10

#656 Re: Afganistan

Post by Franco Baresi »

aldinjo wrote: 05/07/2021 18:14
Benjo34 wrote: 05/07/2021 08:37 Realno, ne treba ih niko dirati, nek uspostave ravnotežu na svoj način u svojoj državi. Bili to talibani ili neko drugi. To je društvo koje nije zrelo za demokratiju i svako strano uplitanje dovodi do većeg haosa. Zapad generalno opstaje na tome, pogotovo ameri. U nekoliko država u zadnjih 20 godina su napravili problem miješajući se. Libija, Irak, Afghanistan...sad su to prostori koji su upali u vitlo nasilja dok se ne iznjedri neki novi Gadafi, Sadam..drugačije ne mogu i ne znaju.
Šta će im demokratija kada imaju šerijat?
Kakav serijat žene djecu od deset godina.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#657 Re: Afganistan

Post by aldinjo »

Franco Baresi wrote: 08/07/2021 09:12
aldinjo wrote: 05/07/2021 18:14
Šta će im demokratija kada imaju šerijat?
Kakav serijat žene djecu od deset godina.
:lol: :lol: :lol:
Franco Baresi
Posts: 111
Joined: 04/01/2021 14:10

#658 Re: Afganistan

Post by Franco Baresi »

aldinjo wrote: 08/07/2021 15:39
Franco Baresi wrote: 08/07/2021 09:12
Kakav serijat žene djecu od deset godina.
:lol: :lol: :lol:
Samo se ti cerekaj
Onaj tvoj jaran Pezić to javno govori.
Veli on da je razgovarao sa jednom ženom koja se udala u tim godinama i da ne vidi problem u tome.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#659 Re: Afganistan

Post by aldinjo »

Franco Baresi wrote: 08/07/2021 15:46
aldinjo wrote: 08/07/2021 15:39
:lol: :lol: :lol:
Samo se ti cerekaj
Onaj tvoj jaran Pezić to javno govori.
Veli on da je razgovarao sa jednom ženom koja se udala u tim godinama i da ne vidi problem u tome.
:lol:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7476
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#660 Re: Afganistan

Post by AleksoMKD »

Image
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#661 Re: Afganistan

Post by Satrap_Darije »

Franco Baresi wrote: 08/07/2021 09:12
aldinjo wrote: 05/07/2021 18:14
Šta će im demokratija kada imaju šerijat?
Kakav serijat žene djecu od deset godina.
Mislim da to ne rade, a i da rade, Sahih Al Buhari i njegovi hadisi su tu jasni a isto tako treba napomenuti da njihove revizije na zadanu temu nije niti bilo do početka ovoga stoljeća.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#662 Re: Afganistan

Post by Bloo »

User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#663 Re: Afganistan

Post by Satrap_Darije »

https://www.youtube.com/watch?v=i7YQDHH ... eraEnglish

Kaže Biden da nisu išli u Afganistan da "grade naciju".

Možda sam u krivu, ali mi se čini da sam u zadnjih 15-20 godina riječi "nation building" + Afganistan čuo ne jedanput. Rekao bih... svaki put :-D
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#664 Re: Afganistan

Post by Hajvan »

User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#665 Re: Afganistan

Post by Satrap_Darije »

To su ko oni propagandni snimci žena Pešmergi. Kad Šije napadoše i osvojiše Kirkuk nije bilo ni snimaka ni žena.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#666 Re: Afganistan

Post by Satrap_Darije »

Kaže Biden da su odobrili 2000 specijalnih viza za one koji su radili za Američku vojsku ali da je manje od polovice njih prihvatilo te otišlo u Ameriku i da svi ostali žele ostati u Afganistanu :lol:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#667 Re: Afganistan

Post by General War »

Satrap_Darije wrote: 08/07/2021 22:36 Kaže Biden da su odobrili 2000 specijalnih viza za one koji su radili za Američku vojsku ali da je manje od polovice njih prihvatilo te otišlo u Ameriku i da svi ostali žele ostati u Afganistanu :lol:
Dobro i sta je smjesno? Talibani nisu osvojili nijedan veliki grad, vec pustahije gdje ionako slabo postoji centralna vlast...sve ce biti teze, veca teritorija, veci problem pokrivenosti, sad ce oni imati problem da budu prisutni na svakom mjesstu.
sumirprimus
Posts: 80477
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#668 Re: Afganistan

Post by sumirprimus »

nikakav problem, radice ko i dosad, dodju jednom "odrade" par bundzija drugima za primjer i idu dalje, pa ti stisni i ne plati danak i ne slusaj :D
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#669 Re: Afganistan

Post by Satrap_Darije »

General War wrote: 09/07/2021 08:38
Satrap_Darije wrote: 08/07/2021 22:36 Kaže Biden da su odobrili 2000 specijalnih viza za one koji su radili za Američku vojsku ali da je manje od polovice njih prihvatilo te otišlo u Ameriku i da svi ostali žele ostati u Afganistanu :lol:
Dobro i sta je smjesno? Talibani nisu osvojili nijedan veliki grad, vec pustahije gdje ionako slabo postoji centralna vlast...sve ce biti teze, veca teritorija, veci problem pokrivenosti, sad ce oni imati problem da budu prisutni na svakom mjesstu.
Mislim da nisi shvatio.
Prvo je Biden rekao da će pomoći da se izvuku svi oni koji su radili za američku vojsku.
Onda je rekao da su izdali te vize onima koji ih traže ali da ih je, eto, manje od pola odlučilo otići u Ameriku.
Znači, već se izvlači za moguće vješanje ljudi po stablima govoreći "nismo mi krivi, oni nisu htjeli otići" :lol:

To sa vizama za Afganistance koji su radili za Ameriku je problem koji se proteže već dugo vremena, i snimane su i reportaže gdje ljudi doslovno govore da će ih talibani sve pobiti i da ne mogu toliko dugo čekati. Čak je bio i prijedlog da ih se izvede iz Afganistana negdje u treće zemlje i da se tamo obrade njihovi slučajevi, u takvoj su panici. Spominjao se i otok Guam u pacifiku kao jedno od odredišta.

Sad najedanput kao ipak ne žele ići iz Afganistana DIREKTNO U AMERIKU a imaju tu mogućnost.

Jeli ti sada malo jasnije?
Last edited by Satrap_Darije on 09/07/2021 10:02, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 80477
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#670 Re: Afganistan

Post by sumirprimus »

ameri se izvlace i libo ih.
afganistan je rupa bez dna, nema tamo zivota po mjeri zapada sa amerima i bez amera jos zadugo, zali boze i ovog troska, novca i ljudskih zivota.
hoce ljudi srednji vijek, neka ih tamo. samo nek ne preljevaju svoje ideje dalje.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#671 Re: Afganistan

Post by General War »

Satrap_Darije wrote: 09/07/2021 08:47
General War wrote: 09/07/2021 08:38
Dobro i sta je smjesno? Talibani nisu osvojili nijedan veliki grad, vec pustahije gdje ionako slabo postoji centralna vlast...sve ce biti teze, veca teritorija, veci problem pokrivenosti, sad ce oni imati problem da budu prisutni na svakom mjesstu.
Mislim da nisi shvatio.
Prvo je Biden rekao da će pomoći da se izvuku svi oni koji su radili za američku vojsku.
Onda je rekao da su izdali te vize onima koji ih traže ali da ih je, eto, manje od pola odlučilo otići u Ameriku.
Znači, već se izvlači za moguće vješanje ljudi po stablima govoreći "nismo mi krivi, oni nisu htjeli otići" :lol:

To sa vizama za Afganistance koji su radili za Ameriku je problem koji se proteže već dugo vremena, i snimane su i reportaže gdje ljudi doslovno govore da će ih talibani sve pobiti i da ne mogu toliko dugo čekati. Čak je bio i prijedlog da ih se izvede iz Afganistana negdje u treće zemlje i da se tamo obrade njihovi slučajevi, u takvoj su panici. Spominjao se i otok Guam u pacifiku kao jedno od odredišta.

Sad najedanput kao ipak ne žele ići iz Afganistana DIREKTNO U AMERIKU a imaju tu mogućnost.

Jeli ti sada malo jasnije?
Shvatio sam ja to dobro, ko biva Amerikanci se povlace u rasulu i ostavljaju sve iza sebe...ukratko opisano.
Medjutim, avganistanci imaju specijalnu vizu za ulazak u USA koju nema ni jedna druga nacija. Kako rekoh pred talibanima je dug put, i vise psiholoski pritisak na pro zapadne avganistance nego sto talibani stvarno mogu poklopiti teritoriju. Sad ne znam sta ti je toliko cudno sto mozda neki ne zele napustiti svoj dom ili porodicu, zemlju. Talibani su drzali pod kontrolom 2009 godibe vise teritorije nego u ovom momentu prije NATO ofanzive...mozda i osvoje, ali taj PR im ne treba sa masovnim ubistvima....mislim i ISIL je tako pokusao pa su zavrsili brzo taj dio misije pokapani sa buldozerima.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#672 Re: Afganistan

Post by General War »

sumirprimus wrote: 09/07/2021 08:48 ameri se izvlace i libo ih.
afganistan je rupa bez dna, nema tamo zivota po mjeri zapada sa amerima i bez amera jos zadugo, zali boze i ovog troska, novca i ljudskih zivota.
hoce ljudi srednji vijek, neka ih tamo. samo nek ne preljevaju svoje ideje dalje.
Bosna je savrsen primjer da iz rata ne mozes direktno u demokratiju, korupcija je ta sto nas handri a i avganistan, nista mi nismo bolji ovdje, nego sto imamo srece sto smo u evropi.
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 471
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#673 Re: Afganistan

Post by Satrap_Darije »

General War wrote: 09/07/2021 10:28
Satrap_Darije wrote: 09/07/2021 08:47

Mislim da nisi shvatio.
Prvo je Biden rekao da će pomoći da se izvuku svi oni koji su radili za američku vojsku.
Onda je rekao da su izdali te vize onima koji ih traže ali da ih je, eto, manje od pola odlučilo otići u Ameriku.
Znači, već se izvlači za moguće vješanje ljudi po stablima govoreći "nismo mi krivi, oni nisu htjeli otići" :lol:

To sa vizama za Afganistance koji su radili za Ameriku je problem koji se proteže već dugo vremena, i snimane su i reportaže gdje ljudi doslovno govore da će ih talibani sve pobiti i da ne mogu toliko dugo čekati. Čak je bio i prijedlog da ih se izvede iz Afganistana negdje u treće zemlje i da se tamo obrade njihovi slučajevi, u takvoj su panici. Spominjao se i otok Guam u pacifiku kao jedno od odredišta.

Sad najedanput kao ipak ne žele ići iz Afganistana DIREKTNO U AMERIKU a imaju tu mogućnost.

Jeli ti sada malo jasnije?
Shvatio sam ja to dobro, ko biva Amerikanci se povlace u rasulu i ostavljaju sve iza sebe...ukratko opisano.
Medjutim, avganistanci imaju specijalnu vizu za ulazak u USA koju nema ni jedna druga nacija. Kako rekoh pred talibanima je dug put, i vise psiholoski pritisak na pro zapadne avganistance nego sto talibani stvarno mogu poklopiti teritoriju. Sad ne znam sta ti je toliko cudno sto mozda neki ne zele napustiti svoj dom ili porodicu, zemlju. Talibani su drzali pod kontrolom 2009 godibe vise teritorije nego u ovom momentu prije NATO ofanzive...mozda i osvoje, ali taj PR im ne treba sa masovnim ubistvima....mislim i ISIL je tako pokusao pa su zavrsili brzo taj dio misije pokapani sa buldozerima.
Da ne žele, ne bi tražili vizu. I ne bi kukali po medijima kako će ih talibani sve pobiti ako im Amerika ne olakša odlazak iz Afganistana.
Ovih dana su bili neki protesti ispred američke ambasade oko činjenice da cijeli proces traje predugo.

Postoje na tisuće ljudi koji godinama ne mogu napraviti nikakav progres po pitanju tih viza, moraju tražiti preporuke od firmi za koje su radili ili direktno od vojnih zapovjednika kojima su služili, prolaziti čitav niz sigurnosnih provjera, sakupljati novac od donatora za medicinski pregled koji viza zahtjeva....

I sad kao odobreno, ali ne žele ići?

Neki dan sam gledao jednog američkog diplomata kako govori da bi Guam, otok na pacifiku bio dobra privremena solucija.
Otpremitit Afganistance tamo, a onda ih obrađivati jednoga po jednoga dok legalno ne steknu pravo na život u Americi.
Drugi prijedlog je bio da idu negdje u centralnu Aziju, ili u zemlje perzijskoga zaljeva pa da tamo čekaju odluku.

E sad Biden kaže da su im odobrili vize po specijalnom, ubrzanom postupku, ali sad se njima ne ide.

Ne kažem ja da si ti u potpunosti u krivu, ali zar ti nimalo nije čudno ovo što Biden govori ako se to usporedi sa onime što tražitelji tih viza govore već godinama?
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#674 Re: Afganistan

Post by General War »

Satrap_Darije wrote: 09/07/2021 10:43
General War wrote: 09/07/2021 10:28

Shvatio sam ja to dobro, ko biva Amerikanci se povlace u rasulu i ostavljaju sve iza sebe...ukratko opisano.
Medjutim, avganistanci imaju specijalnu vizu za ulazak u USA koju nema ni jedna druga nacija. Kako rekoh pred talibanima je dug put, i vise psiholoski pritisak na pro zapadne avganistance nego sto talibani stvarno mogu poklopiti teritoriju. Sad ne znam sta ti je toliko cudno sto mozda neki ne zele napustiti svoj dom ili porodicu, zemlju. Talibani su drzali pod kontrolom 2009 godibe vise teritorije nego u ovom momentu prije NATO ofanzive...mozda i osvoje, ali taj PR im ne treba sa masovnim ubistvima....mislim i ISIL je tako pokusao pa su zavrsili brzo taj dio misije pokapani sa buldozerima.
Da ne žele, ne bi tražili vizu. I ne bi kukali po medijima kako će ih talibani sve pobiti ako im Amerika ne olakša odlazak iz Afganistana.
Ovih dana su bili neki protesti ispred američke ambasade oko činjenice da cijeli proces traje predugo.

Postoje na tisuće ljudi koji godinama ne mogu napraviti nikakav progres po pitanju tih viza, moraju tražiti preporuke od firmi za koje su radili ili direktno od vojnih zapovjednika kojima su služili, prolaziti čitav niz sigurnosnih provjera, sakupljati novac od donatora za medicinski pregled koji viza zahtjeva....

I sad kao odobreno, ali ne žele ići?

Neki dan sam gledao jednog američkog diplomata kako govori da bi Guam, otok na pacifiku bio dobra privremena solucija.
Otpremitit Afganistance tamo, a onda ih obrađivati jednoga po jednoga dok legalno ne steknu pravo na život u Americi.
Drugi prijedlog je bio da idu negdje u centralnu Aziju, ili u zemlje perzijskoga zaljeva pa da tamo čekaju odluku.

E sad Biden kaže da su im odobrili vize po specijalnom, ubrzanom postupku, ali sad se njima ne ide.

Ne kažem ja da si ti u potpunosti u krivu, ali zar ti nimalo nije čudno ovo što Biden govori ako se to usporedi sa onime što tražitelji tih viza govore već godinama?
Previse je budala u americi i bez njih, da ih puste na "na izvolte"...imali su izbore, date su im pare i oruzje, znaci avganistanci se moraju boriti za svoju buducnost, kao i mi ovdje...svejedno je, kako god amerika uradila opet ce se naci kriticar, ako ne intervenisu, eto boje se...ako intervenisu eto agresori...
sumirprimus
Posts: 80477
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#675 Re: Afganistan

Post by sumirprimus »

General War wrote: 09/07/2021 10:31
sumirprimus wrote: 09/07/2021 08:48 ameri se izvlace i libo ih.
afganistan je rupa bez dna, nema tamo zivota po mjeri zapada sa amerima i bez amera jos zadugo, zali boze i ovog troska, novca i ljudskih zivota.
hoce ljudi srednji vijek, neka ih tamo. samo nek ne preljevaju svoje ideje dalje.
Bosna je savrsen primjer da iz rata ne mozes direktno u demokratiju, korupcija je ta sto nas handri a i avganistan, nista mi nismo bolji ovdje, nego sto imamo srece sto smo u evropi.
naravno korupcija, nacionalizam, secesionizam, kleptokratija, nema sta nas ne muci, noi opet ne mozes nas poredit sa afganistanom. nebo i zemlja.
pa mi smo ovakvi nikakvi za njih zapad jebte :chmoljava:
oni su prekucali igricu, oce ljudi srednji vijek, ne treba im uskracivati to demokratsko pravo, samo da ne idu dalje od svojih granica
Post Reply