Afera Ilidža 1986.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#201 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Ommadawn »

PM72 wrote:Nisam čuo za slučaj da je SDB nekom smetala ili branila da bude Srbin,Hrvat,Musliman itd.Nije branila ni da idu u crkvu ili džamiju.Njen posao je bio zaštita
države što je odlično radila 45 godina.
Nisi naravno. Jesi čuo da je neko zaposlen u SDB-u bio vjernik? Nisi i nećeš ni čuti. Jedino kao špija.
Jarane, ishod znamo. Nije se niko ujutro probudio i odlučio "Eh danas mrzim Srbe/Hrvate/Muslimane".
70-ih godina je moj stari bio svjedok pjevanja četničkih pjesama u kafani u Šumadiji - mislili momci da je i on Srbin pa se raspjevali. I nikom ništa.
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#202 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

Jesi čuo da je neko zaposlen u SDB-u bio vjernik? Nisi i nećeš ni čuti. Jedino kao špija
:-)

SDB nije bio vjerska organizacija nego služba za očuvanje socijalističkog poretka.Čuj da zaposle vjernika...zato sad imamo hodže kao direktore osnovnih škola, načelnike opština,vlasnike benzijskih pumpi itd.I sad nam je cool.

a za pjevanje.pa šta? Ko pjeva zlo ne misli. :wink: pjevali su ustaške pjesme i po Hercegovini i Dalmaciji.samo potajno naravno jer bi ih milicija razgulila od batina i plus u hapsanu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#203 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Ommadawn »

PM72 wrote:
Jesi čuo da je neko zaposlen u SDB-u bio vjernik? Nisi i nećeš ni čuti. Jedino kao špija
:-)

SDB nije bio vjerska organizacija nego služba za očuvanje socijalističkog poretka.Čuj da zaposle vjernika...zato sad imamo hodže kao direktore osnovnih škola, načelnike opština,vlasnike benzijskih pumpi itd.I sad nam je cool.

a za pjevanje.pa šta? Ko pjeva zlo ne misli. :wink: pjevali su ustaške pjesme i po Hercegovini i Dalmaciji.samo potajno naravno jer bi ih milicija razgulila od batina i plus u hapsanu.
U to vrijeme vjera nije bila institucionalna kao danas nego eto ko biva stvar individa. Ali hajde ti kao vjernik u to vrijeme budi zaposlen u SDB-u? Dakle da ti je vjera privatna stvar? Mogao si ali u Laponiji...

Ovo danas je samo iz krajnosti u krajnost - sa komunizma, socijalizma prešlo se na religiju koja se upetljala u sve moguće sfere.

I veliš da je SDB obavljala posao savršeno svih 45 godina. Pa šta joj bi nakon 45 godina? Umorili se? Nije mog starog uhapsio 92-e u BL-u neki okorjeli četnik koji se skrivao po šumama nego dotadašnji komunista koji petokraku preobrati u četiri "S". Mađioničar...

Ko pjeva zlo ne misli? Kako ono ide ona pjesma sa famozne svadbe "Oj Pazaru novi Vukovaru..."
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#204 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

Nakon 45 godina dosadio nam mir i stabilna država pa smo poletjeli u zagrljaj demokratije koja nam je upalila svjetlo...nakon 45 godina mraka.Onda su došli popovi/hodže pa topovi i na kraju lopovi.Sad ti ni cipele nisu sigurne pred džamijom. ;-)

Šta ćeš,nije nam valjalo ali da nas ne bi Sarajmen ružio - o ovoj temi ćemo na drugom mjestu.Ova je otvorena za onog solufaša iz aleje....

Komentar moderatora:
Komunkacija uz međusobno uvažavanje je korisna i nešto se novo može saznati ili naučiti, naročito mlađi od starijih. Ponudio sam vam dvije teme već, a evo i treću na kojoj vam niko neće reći da ''trolate'' , komotno pređite i nastavite:
Link: http://forum.klix.ba/feedback-t141481s25.html
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#205 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

U ovom konkretnom slučaju ljudi nisu privođeni i maltretirani zato što su pravili ili samo pripremali oružanu pobunu, niti čak što su uvrijedili ljude drugih nacionalnosti, već zato što su, navodno, pričali da su Srbi ugroženi na Kosovu i u BiH (u demokratiji dozvoljeno i normalno iznošenje mišljenja, privatno, javno, kroz političko djelovanje ili kakogod), komentarisali knjigu "Nož", pjevali četničke pjesme u kafani, što neko od njih nije ustao na sirenu na godišnjicu Titove smrti i sl.
Svi svjedoci na suđenju Kovačeviću, svi svjedoci u knjizi (koji će se javiti na stranama koje dolaze), od kojih je nemali broj Muslimana, negirali su ove navode. Zapravo, jedini koji su podržali SDB-ovu verziju bili su nastavnik Ratko Kovač (odranije u zavadi sa Kovačevićem, što ga je i po tadašnjem zakonu činilo nepodobnim za svjedoka na sudu) i Milorad Vlačić, mutan tip, o čemu govori i nadimak Raspop, koji je navodno doveden iz Engleske da radi za Udbu. Obojica, treba li reći, Srbi.
Ova akcija nije mogla ostati bez posljedica, jer su ljudi počeli naglo gledati ko je Srbin, Musliman itd. Mogu se zamisliti ojećaji Muslimana nekog kad mu kažu da mu je komšija, prijatelj, kolega, pobratim...uhapšen zbog "četništva"? Ako taj Musliman povjeruje verziji bezgrešne Službe, kako onda više da vjeruje ijednom Srbinu, ikad?
I na kraju, kako rekoh, svi ovi "četnici" imali su priliku skoro pet dugih godina (1991-1996) da "četnikuju" po Ilidži do mile volje, bez kazne, pa nisu. Što li? A imali su u CV referencu kakvu su nacionalisti na svim stranama 90-ih mogli samo poželjeti, progon od komunističkog režima.
S druge stran, ko se i dalje zavarava oko toga gdje su završili progonitelji, neka gugla imena Duška Zgonjanina (ja ne vjerujem da je i u komunizmu za tog čovjeka iko išta pozitivno mogao misliti, reći šta misli svakako nije smio), Slobodana Škipine, pokojnog, jednog od tvoraca Karadžićevog MUP-a, inspektora Mirka Subotića, načelnika CJB na Palama u ratu i nakon rata i drugih.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#206 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Danas je tačno 30 godina kako je započela ova "afera" (koja je, kako smo vidjeli iz svjedočenja, imala dužu predistoriju) masovnim privođenjima ljudi na Ilidži i Sarajevu, kao i na području Kalinovika, Glamoča, Livna.
Kako je sve išlo, i šta se dešavalo, vidjeli smo iz kazivanja na ovim stranicama, kao što ćemo vidjeti i na onima koje slijede.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#207 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Drinski »

ma četnička posla, kamo sreće da su svi streljani.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#208 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Drinski wrote:ma četnička posla, kamo sreće da su svi streljani.
Ti i dalje trubiš svoje a nisi slova pročitao ni iz knjige, ni iz postova ljudi koji su malo diretnije upućeni u cijelu stvar.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#209 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Drinski »

julisiz es grant wrote:
Drinski wrote:ma četnička posla, kamo sreće da su svi streljani.
Ti i dalje trubiš svoje a nisi slova pročitao ni iz knjige, ni iz postova ljudi koji su malo diretnije upućeni u cijelu stvar.
Da nema interneta i ovih medija danas, vjerovatno bi bilo i onih koji sasvim iskreno uvjereni tvrde da je Seselj nedužan. A ti ako zelis da o tome pišeš, nemoj nam davati priču okrivljenih (oni ce uvijek tvrditi da su nevini), nego fino skeniraj presudu, i to cijelu, da pa da samo ocijenimo sta je njima stavljano na teret i jel objektivna ili nije. Eto, mislim da je ovo pošteno i da odatle treba krenuti diskusija.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#210 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Drinski »

julisiz es grant wrote:
udrch wrote:
julisiz es grant wrote:kao što su učinili "zvorničani" nakon što ih je pustilo.
mlad sam bio da bih ovo upamtio, ali se nešto i ne sjećam da je neko pričao..možeš li mi neki link da vidim o kome se radi..
1985. godine uhapsili su u Zvorniku trojicu građana srpske nacionalnosti, dr Bogdana Antića, ljekara, Obrena Jovića, nastavnika, pjesnika i slikara i Jovana Antića, zubotehničara. Optuženi su da su djelovali sa velikosrpskih pozicija (isključivo verbalno), vrijeđali Bošnjake, govorili da su Srbi ugroženi, uglavnom tipične konstrukcije. Joviću je zamjereno i zbog nekih pjesama koje je pisao, u kojima su prepoznali druga Tita i tadašnje rukovodstvo. Poseban je kuriozitet da ih se teretilo da su se slikali sa šajkačom, tobože četnička uniforma. Svi su dobili vremenske kazne, po nekoliko godina zatvora. Kasnije su im kazne smanjili (tipično za politička suđenja u Jugoslaviji bilo je da viši sudovi ili ukinu prvostepenu presudu i vrate predmet sudu ili da smanje kaznu), i svi su se odselili u Srbiju.
U štampi, na TV i radiju digla se tih dana i mjeseci prava haranga na "četničku trojku", sa naslovima tipa "Zvornički bal vampira", izjavama podobnih građana kako trojci nema mjesta ne u Zvorniku, nego ni u Jugoslaviji i sl.
Od pomenute trojice jedino je Obren Jović aktivan, opisao je sve u knjigama koje je objavio. Više o njemu i o samom slučaju ima ovdje:
http://riznicasrpska.net/knjizevnost/in ... topic=74.0
također, i za ove mozes skenirati i objaviti presudu .
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#211 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Drinski wrote:
julisiz es grant wrote:
Drinski wrote:ma četnička posla, kamo sreće da su svi streljani.
Ti i dalje trubiš svoje a nisi slova pročitao ni iz knjige, ni iz postova ljudi koji su malo diretnije upućeni u cijelu stvar.
Da nema interneta i ovih medija danas, vjerovatno bi bilo i onih koji sasvim iskreno uvjereni tvrde da je Seselj nedužan. A ti ako zelis da o tome pišeš, nemoj nam davati priču okrivljenih (oni ce uvijek tvrditi da su nevini), nego fino skeniraj presudu, i to cijelu, da pa da samo ocijenimo sta je njima stavljano na teret i jel objektivna ili nije. Eto, mislim da je ovo pošteno i da odatle treba krenuti diskusija.
Može i to, nije problem. Ali presuda nema nikakvog konkretnog djela (i suđeno je samo jednom čovjeku), već isključivo verbalne stvari, kako su Srbi ugroženi na Kosovu i u BiH, kako je u "Nožu" napisana istina, zatim pjevanje nacionalističkih pjesama ili takve stvari kakve su neustajanje na sirenu u času Titove smrti.
Ti si, skontao sam, pravnik, pa znaš da je verbalni delikt davno prevaziđena stvar i nije zakonski inkriminisan u većini normalnih zemalja.
Pročitaj i načine na koji su ljudi privođeni i kako je postupano sa njima, mislim da je to bilo protivno i tada postojećim zakonima.
Ali i to pod pretpostavkom da je sve navedeno istina. Nisam skenirao iskaze svjedoka na sudu, mogu i to uraditi. Ali mogu reći da su svi (među kojima je bilo i Bošnjaka) negirali navode optužbe i o Kovačeviću se pozitivno izražavali. Samo su dvojica (oba Srbi) potvrđivala navode optužnice, i obojicu svi navode kao mutne tipove koji su radili za Službu.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#212 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Drinski »

ma taj verbalni delikt i sada postoji na zapadu, samo sto se tako ne zove, ali nije niti bitno. daj postavi presudu, pa cemo moci kazati, pa jest nisu ili jesu u pravu. međutim, ovaj rad SDB-a, bez obzira na sve manjkavosti, je bio dobro sredstvo da se ne poubijamo jos 50 i neke.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#213 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Na jednoj današnjoj vijesti pročitah ovo
Dragan Međović, predsjednik Nezavisnog odbora za izbor i reviziju rada komesara MUP-a KS, rekao je na današnjoj hitnoj sjednici Skupštine KS posvećenoj sigurnosti u KS da se na slučaju smrti Dženana Memića pokazala potpuna nesaradnja MUP-a KS i Tužilaštva KS.
Dragan Međović je bio jedan od inspektora čije se ime često pominjalo u knjizi, a koji je isljeđivao ljude privedene u ovoj "aferi".
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#214 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Nakon što su prošle godine od otvaranja teme, i nakog dugog istraživanja i kontaktiranja ljudi preko društvenih mreža, da napravimo rekapitulaciju sudbina "Ilidžanaca". Dakle, šta je bilo sa desetoricom progonjenih (iako je broj privođenih nekoliko puta viši), a to su, da se podsjetimo:

Radomir Kovačević (trgovački putnik), Sveto Petković (ugostitelj), Budimir Đurić (ugostitelj), Milorad Babalj i Vlado Elez-Pop (trgovački putnici), Zdravko Mišeljić i Ljubo Bosiljčić (advokati), Vukašin Koprivica (direktor "Energoinvestove" Tvornice alata na Stupu), Ratko Ćućilo (profesor fizike u srednjoj školi), Kapular Branko (radnik RSUP-a u penziji).

Uspio sam saznati šta je bilo sa većinom nabrojanih, pa ću ovdje navesti što znam, bez navođenja imena, jer sam zamoljen od mojih izvora, zbog ljudi koji su još živi, da ne otkrivam identitete i mjesto boravka.
Dakle, od njih destorice:
-Petorica nisu više među živima. Jedan je umro još pred rat, u januaru 1992, a ostali u zadnjih nekoliko godina (jedan od njih na području Ilidže, drugi u raznim inostranstvima). Sin jednog od umrlih ima FB profil, koji je prožet nostalgijom za Sarajevom...ni traga nekom nacionalizmu.
-Trojica su živi, od njih dvojica žive na Ilidži kao i prije rata. Treći živi u Srbiji, ima FB profil.
-Za dvojicu nisam uspio saznati ništa o konačnoj sudbini. Oba su napustila Sarajevo i BiH još prije rata, što je zabilježeno i u knjizi. Ako su živi, imaju 80+godina.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#215 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

julisiz es grant wrote:Nakon što su prošle godine od otvaranja teme, i nakog dugog istraživanja i kontaktiranja ljudi preko društvenih mreža, da napravimo rekapitulaciju sudbina "Ilidžanaca". Dakle, šta je bilo sa desetoricom progonjenih (iako je broj privođenih nekoliko puta viši), a to su, da se podsjetimo:

Radomir Kovačević (trgovački putnik), Sveto Petković (ugostitelj), Budimir Đurić (ugostitelj), Milorad Babalj i Vlado Elez-Pop (trgovački putnici), Zdravko Mišeljić i Ljubo Bosiljčić (advokati), Vukašin Koprivica (direktor "Energoinvestove" Tvornice alata na Stupu), Ratko Ćućilo (profesor fizike u srednjoj školi), Kapular Branko (radnik RSUP-a u penziji).

Uspio sam saznati šta je bilo sa većinom nabrojanih, pa ću ovdje navesti što znam, bez navođenja imena, jer sam zamoljen od mojih izvora, zbog ljudi koji su još živi, da ne otkrivam identitete i mjesto boravka.
Dakle, od njih destorice:
-Petorica nisu više među živima. Jedan je umro još pred rat, u januaru 1992, a ostali u zadnjih nekoliko godina (jedan od njih na području Ilidže, drugi u raznim inostranstvima). Sin jednog od umrlih ima FB profil, koji je prožet nostalgijom za Sarajevom...ni traga nekom nacionalizmu.
-Trojica su živi, od njih dvojica žive na Ilidži kao i prije rata. Treći živi u Srbiji, ima FB profil.
-Za dvojicu nisam uspio saznati ništa o konačnoj sudbini. Oba su napustila Sarajevo i BiH još prije rata, što je zabilježeno i u knjizi. Ako su živi, imaju 80+godina.
Govori li ti ista ime "Totva" ?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#216 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

KENJAC wrote: Govori li ti ista ime "Totva" ?
Znam sa teme da je to sin Bude Đurića. Imaš li mi šta reći o njemu?
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#217 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

julisiz es grant wrote:
KENJAC wrote: Govori li ti ista ime "Totva" ?
Znam sa teme da je to sin Bude Đurića. Imaš li mi šta reći o njemu?
Ko je pisao na temi a da ga zna pod tim imenom ???
Uglavnom lik je super i N od nacionaliste ne mozes kod njega naci.
...barem dok sam imao kontakta s njim.
A znao sam za njega i iz doba te afere....! Afera ko afera jedna velika suplja prica ! Izmisljanje neprijatelja da strazar ne zaspe !
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#218 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

KENJAC wrote:
julisiz es grant wrote:
KENJAC wrote: Govori li ti ista ime "Totva" ?
Znam sa teme da je to sin Bude Đurića. Imaš li mi šta reći o njemu?
Ko je pisao na temi a da ga zna pod tim imenom ???
Uglavnom lik je super i N od nacionaliste ne mozes kod njega naci.
...barem dok sam imao kontakta s njim.
A znao sam za njega i iz doba te afere....! Afera ko afera jedna velika suplja prica ! Izmisljanje neprijatelja da strazar ne zaspe !
Ti si rekao da poznaješ Totvu, a onda mi je neki drugi forumaš rekao da je to Budin sin, na pp doduše, zaboravio sam da nije na temi ;)
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#219 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

:D jebi ga, otki ti sada :lol: ! Nema veze, bas sam se iznenadio da ga jos neko zna pod tim imenom. Ma momak ok skroz.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#220 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

KENJAC wrote::D jebi ga, otki ti sada :lol: ! Nema veze, bas sam se iznenadio da ga jos neko zna pod tim imenom. Ma momak ok skroz.
Ma ne vidim razloga da ne spomenem ime čovjeka, i ja kontam da je OK, a pogotovo što ne živi ovdje.
A za Ilidžance nisam spominjao imena kad sam pisao o njihovim sudbinama, baš zbog ovih koji žive ovdje, jer sam zamoljen od strane čovjeka koji mi je rekao za njih. Da ljudi ne bi imali neprijatnosti, jer kako se i na temi vidi, još je mnogo onih koji smatraju da je progon bio opravdan i da se radilo o nekim "četnicima".
Ja iz svega što sam saznao u ove 4 godine o tim ljudima mogu reći: da su bogdo svi četnici (i ustaše i balije) bili kao oni...vjerovatno rata ne bi ni bilo, bar ne onakvog.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#221 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

Imam i ja moju viziju ove i svih ostalih afera....
...ali se ne uklapa u sadasnji momenat, a ja sam malo umoran od svadje sa ljudima sto nisu ni "Tko je Puheku sašio košuljicu" završili a da ne pricamo o ozbiljnijoj literaturi !
Zivio ti meni !
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#222 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Donji tekst napisao je sin jednog od "neprijatelja" šikaniranih kao nacionalisti tokom ove afere, na svom fb profilu. Prenosim ga samo da se stekne osjećaj o kakvoj se "nacionalističkoj i četničkoj" porodici moglo raditi kada njihov potomak piše ovako. A i da se sačuva tekst zbog njegove ljepote.
Vidjeh sinoć fotografiju ćerkice mog predratnog komšije, (ime redigovao JSG) . Esma. Dobila je ime po babi, teta Esmi. Pretpostavljam. Bi mi drago nekako. Milina me neka obuze. Kao da teta Esma oživje kroz tu sliku. Sjećanja na tu dobru ženu iz Aleje su mi vrlo vividna. Mada sam po njenim godinama, mogao komotno da je zovem nana, zvao sam je eto tako, jednostavno i toplo, teta Esma. Kakve je samo kolače pravila. Nešto slično "tuti frutiju", sa malinom na vrhu. Zašto sve ovo pišem? Naime, pričao sam starijem sinu nedavno o tome kako sam kao klinac, u jedno predvečerje, vidio čovjeka na Vrelu Bosne kako klanja i nisam imao pojma šta to radi. Mislio sam da je u pitanju fiskultura, kako sam tada i rekao roditeljima. Svi su se smijali i pokušali mi pobliže objasniti o čemu se tu radi. Zainteresovala me ta pojava. Nedugo posle toga, shvatio sam da to rade i ljudi u mom komšiliku. Konkretno teta Esma. Normalno, ja sam svoja opčinjenija svijetom dijelio sa svima pa sam tako i teta Esmi ispričao o "zanimljivoj fiskulturi" koju je neki čovjek praktikovao na Vrelu Bosne. Teta Esma mi je rekla da i ona radi tu fiskulturu i da čak i ja mogu ako hoću, da "vježbam" pored nje. Dala mi je i "mali tepih" (serdžada) kako bih u potpunosti bio opremljen kao i ona. Ne znam koliko dugo sam tako "praktikovao" Islam, ali jedno je sigurno, dovoljno dugo da se čestica Islama zakači za mene i da nikad ne zaboravim drage komšije iz Aleje.
Janko me sinoć upita ko je djevojčica sa slike. Rekoh mu ko je i objasnih, da je to unuka od teta Esme, žene sa kojom sam kao dijete klanjao, u Aleji prema Vrelu Bosne. Pitao me šta je to "klanjane". Objasnih mu.
Znači da sam i ja sad jednim dijelom musliman? - zaključi pitanjem Janko.
Jesi - potvrdih mu.
Post Reply