Afera Ilidža 1986.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#176 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

julisiz es grant wrote:
Sarajmen wrote:Preko puta benzinske pumpe ''Proming'' , lijevo kada ideš iz pravca Ilidze ka Rimskom mostu . Auto kamp ''Oaza '' pa ide ova kafana-hotel.
Image
Hvala :thumbup:
Prema slikama iz knjige, izgleda da je u vrijeme "Idu dana" postojao samo ovaj srednji, prizemni dio objekta. Ovaj "dvorac" okolo vjerovatno je podignut iza rata.
Juliuz,
Vjerovatno nisi odavno bio na Ilidži čim kažeš da je ovaj "dvorac" VJEROVATNO podignut iza rata.Jašta je nego iza rata,znam ko ga je prodao a znam i ko ga je izgradio.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#177 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Znam samo za tragičnu sudbinu gazde prvobitnog objekta. Kako je dalje i kroz čije ruke išao ne znam, ali očito je da je neki "ugledni građanin" a la Budnjo, Kajević i slični.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#178 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by supercali »

sarajmen aludiras na 4 s?

pa sada mozes naci milion stvari koje su tada postojale a mogu aludirati na 4 s kao sto je alipasino b i c faza i sl
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#179 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

julisiz es grant wrote:Znam samo za tragičnu sudbinu gazde prvobitnog objekta. Kako je dalje i kroz čije ruke išao ne znam, ali očito je da je neki "ugledni građanin" a la Budnjo, Kajević i slični.
Koliko znam,prvobitni gazda je bio Sreto Ćorić ,vlasnik Terex pumpe i kompanije.I sad živi u Plandištu a posluje u RS.Sadašnji vlasnik nije ni Kajević ni Budnjo nego Imamović.Zaboravio sam ime ali vrlo skroman i nenametljiv tip.Novce je zaradio u Njemačkoj.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#180 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

PM72 wrote:
julisiz es grant wrote:Znam samo za tragičnu sudbinu gazde prvobitnog objekta. Kako je dalje i kroz čije ruke išao ne znam, ali očito je da je neki "ugledni građanin" a la Budnjo, Kajević i slični.
Koliko znam,prvobitni gazda je bio Sreto Ćorić ,vlasnik Terex pumpe i kompanije.I sad živi u Plandištu a posluje u RS.Sadašnji vlasnik nije ni Kajević ni Budnjo nego Imamović.Zaboravio sam ime ali vrlo skroman i nenametljiv tip.Novce je zaradio u Njemačkoj.
Ne, prvi vlasnik je bio pokojni Nikica Toholj, koji je na placu koji je kupio od Asima Međedovića izgradio objekat iz temelja (ovaj prizemni dio u sredini), još daleke 1972. Umro je 1984, uslijed bolesti koju je zaradio trpeći dugogodišnje pritiske ilidžanskih i sarajevskih komunističkih moćnika.
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#181 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by muha_sa »

PM72 wrote:
julisiz es grant wrote:Znam samo za tragičnu sudbinu gazde prvobitnog objekta. Kako je dalje i kroz čije ruke išao ne znam, ali očito je da je neki "ugledni građanin" a la Budnjo, Kajević i slični.
Koliko znam,prvobitni gazda je bio Sreto Ćorić ,vlasnik Terex pumpe i kompanije.I sad živi u Plandištu a posluje u RS.Sadašnji vlasnik nije ni Kajević ni Budnjo nego Imamović.Zaboravio sam ime ali vrlo skroman i nenametljiv tip.Novce je zaradio u Njemačkoj.
vlasnik "Imzit" benzinskih--čaršija prica da je do agresije radio u sarajevskom zatvoru
User avatar
muha_sa
Posts: 128455
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#182 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by muha_sa »

a sjecam se kad su hapsili u kafani "Idu dani"---novine nas svakodnevno bombardovali tom "aferom" il aferom--veze nemam :-)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#183 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by supercali »

Ja to kod tebe nazivam paranoja kao i strucnjaci
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#184 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Nastavljamo sa skenovima.

Vukašin Mišo Koprivica, direktor Energoinvestove fabrike alata, pokušao samoubistvo nakon "obrade" u Udbi. Nakon "afere" odselio u Gornji Milanovac.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image



Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#185 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Ljubo Bosiljčić, advokat

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#186 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Ommadawn »

Uglavnom imućni i uspješni ljudi - ovi što ih ganjaše pokazaše svoje pravo lice 1990-e i pogotovo 1992-e.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#187 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

Ljubo Bosiljčić je koliko znam jedan od osnivača SDS-a na Ilidži.A drob mi se okrene kad pročitam kako je porodica Bosiljčić 2 vijeka na Ilidži.Jest ako računa 20 i 21 vijek jer mu je dedo jal đed bio kmet kod Bega Čardakovića pa mu kralju 1930 dao begovsku zemlju - bez pare i dinara.Tako i Krajišnici i Jokići.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#188 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Ommadawn »

PM72 wrote:Ljubo Bosiljčić je koliko znam jedan od osnivača SDS-a na Ilidži.A drob mi se okrene kad pročitam kako je porodica Bosiljčić 2 vijeka na Ilidži.Jest ako računa 20 i 21 vijek jer mu je dedo jal đed bio kmet kod Bega Čardakovića pa mu kralju 1930 dao begovsku zemlju - bez pare i dinara.Tako i Krajišnici i Jokići.
Gdje je Bosiljčić danas, da li je uopšte živ?

Koliko sam čuo i Vladimir Srebrov je bio član SDS-a pa se kasnije isključio te bio i u nekom srpskom logoru.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#189 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

PM72 wrote:Ljubo Bosiljčić je koliko znam jedan od osnivača SDS-a na Ilidži.A drob mi se okrene kad pročitam kako je porodica Bosiljčić 2 vijeka na Ilidži.Jest ako računa 20 i 21 vijek jer mu je dedo jal đed bio kmet kod Bega Čardakovića pa mu kralju 1930 dao begovsku zemlju - bez pare i dinara.Tako i Krajišnici i Jokići.
To je neko rekao na početku teme. Jedino se za njega od svih navedenih ljudi može reći da je igrao bilo kakvu ulogu u ratnim dešavanjima, ali je ona, po svjedočenju forumaša sa "njihove" strane (trocadero) bila uglavnom dekorativna. Iz svjedočenja se vidi da kod njega ima određene sklonosti pozerstvu i bombanju, npr. kada tvrdi da nema nikakve imovine i sl.
Njegov sin ima stranicu na FB, na kojoj objavljuje svoje likovne radove, među kojima ih ima i sa motivimaa Sarajeva. Po onome što postavlja, nema traga nacionalizmu, čak u nekim komentarima predlaže prijateljima da posjete Sarajevo i da u njemu ima svašta lijepo za vidjeti.
Ljubo Bosiljčić je živio poslije u Crnoj Gori i umro je 2010. Prema podacima koje sam prikupio, među živima više nisu ni Sveto Petković i Budo Đurić. Jedan od "Ilidžanaca" se vratio na Ilidžu i živi tamo (poštujući želju osobe od koje sam dobio taj podatak, ne mogu otkriti o kome se radi) a postoje jake indicije za još jednoga od njih da danas živi na Ilidži.
Sin Miše Koprivice, direktora u "Energoinvestu" koji se pokušao ubiti i potom odselio u Gornji Milanovac, dr Zoran Koprivica, i danas živi u Gornjem Milanovcu, bio je čak i predsjednik te opštine. Za oca mu ne znam da li je živ.
O sudbinama ostalih "Ilidžanaca" još uvijek nemam podataka.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#190 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Slijedeće na redu (postaviću ga večeras) je kazivanje Ratka Ćućila, dugogodišnjeg profesora fizike u SŠC "Igmanski marš", koji je prvi put priveden i maltretiran godinu dana prije "afere". Kao što će se vidjeti iz svjedočenja, čuvari tekovina revolucije, bratstva i jedinstva i ravnopravnosti svih naroda Jugoslavije (oličeni u inspektorima Subotiću i Blagovčaninu, kasnijim ratnim pripadnicima MUP-a i vojske RS) za zlo su mu uzeli i to što je čitao beogradsku "Politiku" a ne sarajevsko "Oslobođenje", što je išao u Beograd na sajam knjiga i što piše ćirilicom u školi (ćirilica je tada, kao i danas, bila jedno od dva službena pisma).
Podsjećam, sve se ovo dešava 1985. i 1986, a ne 1993, a isljednici nisu pripadnici policije ni vojske ARBiH ni drugih "Alijinih" postrojbi, već Srbi, funkcioneri SDB-a.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#191 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Prva rečenica zadnjeg pasusa sve objašnjava.
Dobar dio povećanja broja otkrivenih "neprijatelja" bio je na račun ove afere, jer je, kao što će se vidjeti iz svjedočanstava ostalih privođenih mimo udarne "desetorke", a svi su tretirani kao "neprijatelji", jasno je da je privedeno desetine osoba, ne samo sa područja Sarajeva, nego i Kalinovika, Glamoča, Livna...
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#192 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

Valjalo je svu stoku od Triglava do Đevđelije držati pod kontrolom jer smo svjedoci šta se desi kad toj istoj stoci daš pravo glasa i demokratiju.Što se tiče službe,da su bili još više revnosniji i efikasniji (pa poklofali sve šoviniste i nacionaliste) sad bi bili rahatniji...Da su u korjenu sasjekli četništvo,ustaštvo,mlade muslimane,iredentiste...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#193 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Profesor Ratko Ćućilo, nastavnik u SCŠ "Igmanski marš" na Ilidži

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#194 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Ommadawn »

PM72 wrote:Valjalo je svu stoku od Triglava do Đevđelije držati pod kontrolom jer smo svjedoci šta se desi kad toj istoj stoci daš pravo glasa i demokratiju.Što se tiče službe,da su bili još više revnosniji i efikasniji (pa poklofali sve šoviniste i nacionaliste) sad bi bili rahatniji...Da su u korjenu sasjekli četništvo,ustaštvo,mlade muslimane,iredentiste...
Niko nikada nije uspio u korijenu sasjeći neku ideologiju pa nije ni SDB.
Više smo svjedoci kad ljude držiš u strahu, namećeš im svoju ideologiju kao jedinu i istinsku bez prava da istu kritikuješ i onda ljudima preko noći daš potpunu slobodu. Nastane kaos!
SDB nije riješila problem nacionalizma zabranjujući ga i zataškavajući.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#195 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

Četništvo,ustaštvo i baliluk nije "ideologija" - da si ti živ i zdrav.To je trebalo sasjecati u korjenu,ubijati kao paščad.Da su pripadnici SDB pobili sve ostatke kolaboracionističkih iliti fašističkih falangi na Zelengori i Blajburgu 1945 - sad bi naša generacija bila rahat.Trebalo je svakom pripadniku četničkih,ustaških i ostalih fašističkih formacija sprašit metak u čelo pa ne bi sad postavljali temu o Handžar diviziji i njenom veličanju.

Šta su trebali - pustiti stoku da se razmaše? Doduše,u jednom se slažem.Dolazak demokracije/demokratije nije trebala upamtiti ova moja generacija 1970 - 1973 nego su to trebali preživjeti oni prije nas pa da se mi ne koljemo džaba.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#196 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Ommadawn »

PM72 wrote:Četništvo,ustaštvo i baliluk nije "ideologija" - da si ti živ i zdrav.To je trebalo sasjecati u korjenu,ubijati kao paščad.Da su pripadnici SDB pobili sve ostatke kolaboracionističkih iliti fašističkih falangi na Zelengori i Blajburgu 1945 - sad bi naša generacija bila rahat.Trebalo je svakom pripadniku četničkih,ustaških i ostalih fašističkih formacija sprašit metak u čelo pa ne bi sad postavljali temu o Handžar diviziji i njenom veličanju.

Šta su trebali - pustiti stoku da se razmaše? Doduše,u jednom se slažem.Dolazak demokracije/demokratije nije trebala upamtiti ova moja generacija 1970 - 1973 nego su to trebali preživjeti oni prije nas pa da se mi ne koljemo džaba.
Četništvo, ustašluk i kako ti kažeš baliluk počivaju upravo na nekoj ideologiji. A čak i da tako nije - gotovo je nemoguće to iskorijeniti.
I šta smo trebali - živjeti u laži?? Ko eto volimo se, braća smo svi samo se eto malo drugačije Bogu molimo?
Nisu se ljudi počeli klati jer su se jedno jutro probudili i odlučili da nekog mrze zato jer je drugačiji. Otkud samo tolika mržnja??

Eto baš je na ovoj temi, oni koji su proganjali i kao se borili protiv nacionalizma - ispali najveći nacionalisti i u službi onih protiv kojih su se ko biva borili.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#197 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Ommadawn »

Sarajmen wrote:Nije korektno ka autoru teme koji je sadržajno popunjava konkretnim slučajem i akterima u određenom vremenskom periodu. Dajte da ga ispoštujemo.
Za ostala mišljenja, imate najmanje dvije adekvatne teme da posjetite i na njima komotno iznesete a možda i razmijenite mišljenje sa drugim.
Javni ili tajni sistem bezbjednosti i njegove službe, link: http://forum.klix.ba/udba-t141363s75.html
Bosna i Hercegovina u periodu 1940-1946, link: http://forum.klix.ba/bosna-i-hercegovin ... 41386.html
Hvala na razumijevanju.
Izvini, kasno vidjeh.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#198 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

Ovaj novi moderator je postao kao desetar u JNA...neda nam ni da se raspričamo.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#199 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Drinski »

Ommadawn wrote:
PM72 wrote:Valjalo je svu stoku od Triglava do Đevđelije držati pod kontrolom jer smo svjedoci šta se desi kad toj istoj stoci daš pravo glasa i demokratiju.Što se tiče službe,da su bili još više revnosniji i efikasniji (pa poklofali sve šoviniste i nacionaliste) sad bi bili rahatniji...Da su u korjenu sasjekli četništvo,ustaštvo,mlade muslimane,iredentiste...
Niko nikada nije uspio u korijenu sasjeći neku ideologiju pa nije ni SDB.
Više smo svjedoci kad ljude držiš u strahu, namećeš im svoju ideologiju kao jedinu i istinsku bez prava da istu kritikuješ i onda ljudima preko noći daš potpunu slobodu. Nastane kaos!
SDB nije riješila problem nacionalizma zabranjujući ga i zataškavajući.
ma naravno, ne moze SDB ili represija rjesavati nacionalno pitanje ili pitanje odgoja i sl. pitanja.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#200 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

Nisam čuo za slučaj da je SDB nekom smetala ili branila da bude Srbin,Hrvat,Musliman itd.Nije branila ni da idu u crkvu ili džamiju.Njen posao je bio zaštita države što je odlično radila 45 godina.
Post Reply