Afera Ilidža 1986.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#151 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by llull »

Jedina veza sa Loparama je bio Cvijetin Mijatovic Majo, a kako ja znam nista nije bilo vezano za njega ... mada ko zna... bas me zanima i jedva cekam da cujem sta je mislio reci.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#152 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Banksy »

julisiz es grant wrote: Help me, please :D (pojede me ovo :D )
Možda pomogne:

http://dovla.net/

Idi na pretragu, pa traži Velika aleja, Ilidža, kafana, itd
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#153 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Banksy wrote:
julisiz es grant wrote: Help me, please :D (pojede me ovo :D )
Možda pomogne:

http://dovla.net/

Idi na pretragu, pa traži Velika aleja, Ilidža, kafana, itd
Hvala puno. Znam da na toj str. ima puno informacija o starom Sarajevu.
Potražiću.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#154 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

julisiz es grant wrote:
llull wrote:
KENJAC wrote:Danas reci da je Agrokomerc bio ni peti dio (po plasiranju mjenica bez pokrica) izmedju ostalih BiH preduzeca , da je Neumska afera (Boze dragi sto su izbjegnute kuce po Sokocima, Bugojnima i Loparama) sva do zadnjeg dinara izmisljena i prenapuhana. Da su novinari , koji su do juce pisali "pijacni barometar" i bavili se iskljucivo cijenama kupusa i mladog luka po sarajevskim pijacama isli "po svoje misljenje " u 2, 30 u noci izmedju subote i nedelje na dvije adrese u Djure Djakovica i Vojvode Stepe (iza kina Partizan) i od sutra bili ekspresno prekomandovani za clanke na prvoj stranici ! Da sada neko kaze da je SDA i svo ono "stradanje Mladih Muslimana" dirigovano od Milosevica i Cosica. Da neko kaze da su kvalitetni kadrovi anti Milosevicevski nastrojeni (braca Pozderac) unisteni iskljucivo zahvaljujuci muslimanima... Da neko sve to kaze i potkrijepi argumentima , na sta bi licila ta tema ? Zamisli ti da neko kaze da je Bosnjancki Narodni Heroj iz redova Srpskog naroda poznatiji kao tvorac najdebilnije parole jos od doba Staljina "Imas kucu vrati stan" plod te takve politike .... Ma bjezi ba streljali bi me ! Nema govora !
Da li bi mi mogao pojasniti ovu pricu za Lopare, ja sam porijeklom iz tog mjesta pa me bas zanima ako ti nije tesko bio bih veoma zahvalan.
Vjerovatno misli da je neko od tadašnjih funkcionera tu imao kuću ili vikendicu koju je stekao mutnim radnjama.
Dakle...kuca ko kuca nije bitna za nasu temu. Lopare ko Lopare jos manje. Koncept stvaranja afera u Bosni je bi zasnovan na cilju a ne na uzrocima. Cilj je bio sklanjanje (milom ili silom) kadrova koji su predstavljali potencijalnu opasnost za sirenje Miloseviceve politike. Vlasnik kuce u Loparama sigurno nije predstavljao takvu opasnost ! Ako bolje pogledate ni svi vlasnici kuce u Neumu nisu predstavljali takvu opasnost. Milanko Renovica i Nenad Kecmanovic su mozda dva najzvucnija imena.Branko nije diran zbog dvorca u Bugojnu ! Bitna su bila imena , a razloge cemo lako naci. Pozderce je trebalo "ubiti" i to su uradili. Oni jesu bili opasnost za sirenje Miloseviceve politike. Pored njih sigurno nebi moglo da se radi ovo sto se uradilo ! Uz pozderce , pogledajte malo bolje, su otjerani ljudi od kojih se malo ko (mislim niko) nije stavio u sluzbu nacionalistickih politika. Mislim da sam bio jasTan u objasnjenju!
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#155 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Banksy »

Čini mi se da je Mikulić imao ''svoju'' aferu oko kuće na Mejtašu (kasnije ambasade Libije) ...
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#156 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

Ono ako je Mejtaš...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#157 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Ali fakat, zar niko sa foruma nije živio na Ilidži 80-ih?
Mislim, masa ljudi se javlja sa sjećanjima iz Sarajeva baš iz tih godina na drugim temama, ali sa Ilidže...iko? :-)
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#158 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Banksy »

Nego šta je? Bjelave, Mejtaš, svejedno ...
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#159 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

Banksy wrote:Čini mi se da je Mikulić imao ''svoju'' aferu oko kuće na Mejtašu (kasnije ambasade Libije) ...
Da. Dirigovanu iz sasvim drugih centara. Nema veze sa kasnim nacionalistickim previranjima. Nije afera nego "pricala se prica" i nista se nije desilo ! I nije Mejtas nego Bjelave !
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#160 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Banksy »

Kako se nije desilo, čovjek nikad nije uselio u nju ...
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#161 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

Ljudi se javljaju sa sjećanjima iz Sarajeva a Ilidža nije čak ni u sastavu grada.Šta me vezalo za Ilidžu? Ništa sem obaveznog izleta na Vrelo Bosne i što sam ponekad otišao na bazen.Malo je i tuknula na sumpor.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#162 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

PM72 wrote:Ljudi se javljaju sa sjećanjima iz Sarajeva a Ilidža nije čak ni u sastavu grada.Šta me vezalo za Ilidžu? Ništa sem obaveznog izleta na Vrelo Bosne i što sam ponekad otišao na bazen.Malo je i tuknula na sumpor.
Pa ok, al živio je valjda neki forumaš na Ilidži prije 25-30 godina...ili imao rodbinu kojoj je često išao...šta ja znam...
PM72
Posts: 17537
Joined: 30/04/2012 16:54

#163 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by PM72 »

Šalim se.Ilidža je bila najpitomije mjesto za život u sarajevskoj kotlini.Doduše,malo je bilo zajebano zimi,dugo se zadržavala magla i vlaga ali je meni bila sasvim OK.Pogotovo one male zgrade u Lužanima.Sad su je usrali skroz.Nema niti jedan izgrađeni objekat da nije nakaradan.A sadašnji stanovnici...što bi rek'o onaj iz Živinica "Bože"...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#164 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by supercali »

kafana kod bude je kasnije bila picerija
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#165 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

supercali wrote:kafana kod bude je kasnije bila picerija
Znam to iz knjige (upravo je razlog ovo što se desilo gazdi i pojedinim mušterijama da je promijenjeno ime, namjena i klijentela). Ali gdje se nalazila, ili bolje, šta se danas na tom mjestu nalazi?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#166 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:Ima na FB-u par grupa koje okupljaju raju sa Ilidze svih uzrasta i etnija, pridruži se i pitaj šta te zanima i ne brini.... :D uvijek ima onih koji kažu ''znam ja ''
Evo tražim, al ne znam kako da ukucam. Ako stavim samo Ilidža, izbaci mi sve moguće stranice gdje se spominje.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#167 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:https://www.facebook.com/groups/2824270 ... ts&fref=ts
Probaj u ovoj grupi, ima stare raje sa Ilidze i komuniciraju na pristojan način :D ja sam im pregledavao fotke tražeći ono što i ti tražiš, ali mi se prispavalo... :D halali
Super :-D Hvala :thumbup:
aut
Posts: 205
Joined: 05/09/2010 14:43

#168 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by aut »

julisiz es grant wrote:Dolaskom hladnijih dana i za mene, kao za izrazitog outdoors tipa, stiže vrijeme povlačenja u kuću, pa će biti vremena da se nastavi skeniranje i postavljanje listova knjige :) .
Ali prije toga, još jednom molim ako iko zna lokaciju nekadašnjeg Budinog restorana neka napiše. Znam da se nalazio u Maloj Aleji i, prema slici u knjizi (još je nisam skenirao) radi se o tipičnoj kući "na dvije vode", sa verandom na spratu. Takvih kuća u Aleji danas nema. Jedino donekle ona kuća na početku gdje je Turkish Ziraat banka, ali po slici nije ta.
Je li moguće da je 1986. u M. Aleji još bilo jednospratnica za individualno stanovanje, pa su poslije porušene, pa tako i Budina kafana?
Kako je Mala aleja izgledala sredinom 80-ih? Da li su i tada postojale ove zgrade od, čini mi se, 5 spratova i oni poslovni prostori u dugačkim jednospratnim objektima ispred njih? Ako jesu, gdje je onda mogla biti kafana? Možda na prostoru zgrade lijevo na početku, gdje je Konzum?
Help me, please :D (pojede me ovo :D )
Tropicana nekadašnja a i sadašnja.
navigator61
Posts: 33
Joined: 16/02/2015 11:41

#169 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by navigator61 »

Budina kafana je I dan danas na starom mjestu u Maloj Aleji , doduse dosta izmjenjena ali jos uvijek prepoznatljiva.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#170 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Da, al gdje je to? Ja nisam na Ilidži da sad mogu provjeriti, a google images ništa ne izbacuje.
Je li to u onom prolazu pored turske banke?
navigator61
Posts: 33
Joined: 16/02/2015 11:41

#171 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by navigator61 »

Kuca u kojoj se nalazila kafana je tik uz danasnju zgradu Orange a sa zadnje strane granici dvoriste sa gimnazijom , mogu to i uslikati ovih dana ako te interesuje .
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#172 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

navigator61 wrote:Kuca u kojoj se nalazila kafana je tik uz danasnju zgradu Orange a sa zadnje strane granici dvoriste sa gimnazijom , mogu to i uslikati ovih dana ako te interesuje .
Bilo bi lijepo od tebe :)
Ne znam zašto sam mislio da se nalazila na suprotnoj strani aleje, prema Rustem-pašinoj ulici.
navigator61
Posts: 33
Joined: 16/02/2015 11:41

#173 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by navigator61 »

Na toj strani nije bilo privatnih kuca osim prema Zeljeznici a inace na Ilidzi sam odrastao i jos sam uvijek tamo pa ako te interesuje sta u vezi ove teme mozemo to na PP .
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#174 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Na pomenutoj FB grupi nađoh sliku ovog hotela:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

i saznadoh u komentarima da su to bivši "Idu dani", čiji je vlasnik Nikica Toholj umro zbog pritisaka kojeg su na njega vršili moćnici sa Ilidže (navodno okupljali se i kod njega nacionalisti), malo prije ove afere, možda 1984.
Pitanje: gdje se ovo nalazi?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#175 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Sarajmen wrote:Preko puta benzinske pumpe ''Proming'' , lijevo kada ideš iz pravca Ilidze ka Rimskom mostu . Auto kamp ''Oaza '' pa ide ova kafana-hotel.
Image
Hvala :thumbup:
Prema slikama iz knjige, izgleda da je u vrijeme "Idu dana" postojao samo ovaj srednji, prizemni dio objekta. Ovaj "dvorac" okolo vjerovatno je podignut iza rata.
Post Reply