Afera Ilidža 1986.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#126 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by stakasa »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Kakva ogavna tema koja relativizira četnička orgijanja u praskozorje raspada jedne države. I onda tobože nisu oni bili nacionalisti to sve mrski Tito i partija izmislili, "random" uzeli Srbe i optužili. Moš si mislit, što bi rekli. :roll:

@julisiz es grant još malo pa ćeš voditi monolog na ovoj temi. :thumbup:
Je li ovo neka zajebancija koju ja ne kontam ili frajer stvarno ovako misli?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#127 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

stakasa wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Kakva ogavna tema koja relativizira četnička orgijanja u praskozorje raspada jedne države. I onda tobože nisu oni bili nacionalisti to sve mrski Tito i partija izmislili, "random" uzeli Srbe i optužili. Moš si mislit, što bi rekli. :roll:

@julisiz es grant još malo pa ćeš voditi monolog na ovoj temi. :thumbup:
Je li ovo neka zajebancija koju ja ne kontam ili frajer stvarno ovako misli?
Kvazi knjiga napisana nabrzaka 1990. godine po nalogu nove vlasti dok su svi zajedno lizali med iz iste tikve a sve da bi se ocrnili komunisti kod naroda. Kasniji događaji, nepune dvije godine iza kada je tikva pukla, pokazali da su ti "zli" komunisti imali pravo te da jedina greška koju su napravili je što nisu agresivnije i radikalnije počistili ovo leglo prikrivenih četnika na Ilidži.

Šta ti nije jasno?
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#128 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by trocadero »

:lol: :lol: :lol:
Ниђе везе са везом Дрвосјечо!
Да си мало боље пратио шта покретач теме пише видио би да су неки од тих "комуниста" који су хапсили Илиџанце и смјештали им непосредно по избијању рата заузели високе позиције у МУП-у Републике Српске! То су ти болан прави "прикривени четници" који су се показали ликом и дјелом :D ! Од оних Илиџанаца слаба вајда,нико није ни омирисао мирис барута, већина их одмах разгулила, нису нам пружили ни моралну и логистичку подршку :D !
Замисли само ДВОЈИЦА су се вратили после рата и сад живе на Илиџи! :wink: Ја ћЕТНИКА и гована! :D
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#129 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

Covjek je ocigledno lupio komentar , 'nako po inerciji, ne citajuci nista. Jednostavno sabrao 2 plus 2 i ispo je komentar kakav je ispo. Zasto ljudi osjecaju potrebu da nesto kazu pa makar i na silu. Mogao si procitat , sto puta je ponovljeno da niko od optuzenih nije uzeo aktivno ucesce u poznatim dogadjanjima 92 - 95 no medjutim to se ne moze reci za isljednike.
Neko je trazio dokumente o percepciji tih dogadjanja iz ugla isljednika ! Mozda nije bas usko vezano ali ovi isljedjivani i isljednici nisu poslije ni u kom slucaju imali odnos ko sto su poslje Sarajevskog Procesa imali Edina Rasidovic i Munja Alibabic sa Mladim Muslimanima! Zanimljivo !
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#130 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Nekako s proljeća »

Stari si Kenjac, pismen dovoljno da se držiš teme jasnog naslova - ''Ilidzanci '86, i nema potrebe da se pravi neka komparacija sa sasvim drugim sudskim procesom. Za oba je samo zajedničko da su bili montirani, preciznije rečeno odraz su tadašnjeg društva prema članovima tog istog društva.
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#131 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by calculator »

julisiz es grant wrote:
calculator wrote:@julisiz es grant, kroz ovu temu citirao si stajališta "žrtava" progona službe SDB BiH. Možeš li pronaći i staviti na čitanje stajališta ondašnjih inspektora SDB, učesnika ovog procesa?
Za ovu knjgu su svi od strane vlasti odbili da govore (autor to navodi u epilogu i nabraja njihova imena), osim tri lokalna političara sa Ilidže, od kojih je samo jedan, Marko Živanović, predsjednik Opštinskog komiteta u vrijeme afere, opravdavao rad tadašnjih organa.
Ono što sam uspio saznati o kasnijim sudbinama nekih od SDB-ovih ljudi koji su "obrađivali" progonjene, već sam postavio negdje na temi.
Ako nema komentara "druge strane", ako je i kroz knjigu i kroz ovu temu opisano i prikazano samo jednostrano posmatranje procesa, kako misliš da tema i svo njeno pisanje može biti relevantno :-)

"Ilidžanski proces" vođen je sredinom '80. tih godina, tada je i SRBiH i SFRJ bila još uvijek kompaktna i poprilično homogenizirana, naročito službe koje su brinule o bezbjednosti države, i potpuno je nemoguće da je neka grupa SDB-ovaca mogla uzurpirati pozicije i činiti samovolje, a da ostale SDB službe ne reagiraju, na bilo kojem nivou, ili posebno da nema reakcije iz Saveza komunista, tako da je i ovo tvoje pisanje još jedan fašistički pamflet, tebi svojstveno kroz sve godine tvog prisustva na ovom forumu.
radostan dan
Posts: 27084
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#132 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by radostan dan »

calculator wrote:... i potpuno je nemoguće da je neka grupa SDB-ovaca mogla uzurpirati pozicije i činiti samovolje, a da ostale SDB službe ne reagiraju, na bilo kojem nivou, ili posebno da nema reakcije iz Saveza komunista, tako da je i ovo tvoje pisanje još jedan fašistički pamflet, tebi svojstveno kroz sve godine tvog prisustva na ovom forumu.
apsolutno je moguće...upravo zbog održanja privida homogenosti koju pominješ.
jedan proces protiv nečega, ukoliko je to nešto ili neko - jednonacionalno, uvijek je implicirao proces protiv nekoga ili nečega iz druge nacionalne skupine, sa pozivom - neka se treći pripremi. ...pa kriv, ili prav - to naknadno. bitan je reciprocitet.

tako ti je funkcionisala sr bih, i bh društvo.


drag mi je platon,ali mi je istina još draža...
Last edited by radostan dan on 09/05/2015 13:07, edited 1 time in total.
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#133 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by calculator »

radostan dan wrote:
calculator wrote:... i potpuno je nemoguće da je neka grupa SDB-ovaca mogla uzurpirati pozicije i činiti samovolje, a da ostale SDB službe ne reagiraju, na bilo kojem nivou, ili posebno da nema reakcije iz Saveza komunista, tako da je i ovo tvoje pisanje još jedan fašistički pamflet, tebi svojstveno kroz sve godine tvog prisustva na ovom forumu.
apsolutno je moguće...upravo zbog održanja privida homogenosti koju pominješ.
jedan proces protiv nečega, ukoliko je to neštoili neko - jednonacionalno, uvijek je implicirao proces protiv nekogaili nečega iz druge nacionalne skupine, sa pozivom - neka se treći pripremi. ...pa kriv, ili prav - to naknadno. bitnan je reciprocitet.
To što ti tvrdiš pripada teorijama zavjere :-)
tako ti je funkcionisala sr bih, i bh društvo.
Odlično znam kako je funkcionisala SRBiH, zato i tvrdim da je ovo piskaranje o nekakvom montiranom proceu samo još jedno pljuvanje po bivšoj državi i sistemu vlasti koji je bio uspostavljen. Slično piskaranju o "montiranom" procesu Alije Izetbegoviča i klike mu, a danas je i vrapcu na grani jasna ideja i ideologija koju su već davno prije rata osmislili i započeli upravo učesnici "montiranog" procesa.

Kad se spomene SFRJ, njen državotvorni i duštveni sistem i njene službe bezbjednosti, treba ustati i stajati 10 minuta mirno :oops:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#134 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

Kalkulatoru ! Tema je otvorena. Ako ti imas stav druge strane stavi ga ovdje. Ja , npr. ne mislim da je ovdje podjela na crno i bijelo. Ja sam neka zapazanja iznio zato sto sam poznavao sina od jednog od ucesnika i nije mi davao utisak nekog gojenog u nacionalistickom svjetlu. Ja ovu aferu posmatram (sto sam vec sto puta ponovio) u svjetlu svih BiH afera. Nisam narocito upucen u detalje pa upravo zato bih zelio da cujem sto vise detalja. Ako od postavljaca trazis da kazu obadvije strane , sta bi smo mi pisali. Kazem ti , ako imas ti kakve dokumente ili misljenja pri ruci ,iznesi ih. Ja bi ih sa zadovoljstvom procitao.
Za ovoga sto kazem da se drzim naslova (pri tom aludirajuci bez veze i na moje godine) mogu da kazem da sam ja rekao da je, pomenuta fraza, malo van ove teme ali ipak ima veze sa istom. Dakle nije bilo potrebe ponavljanje vec recenih stvari.
Dalje, ovo se jest dogadjalo u doba kad (smo mi mislili) je jos bilo hegemonizirano Bosansko politicko bice. Sto vise saznanja dobivam , sve vise vidim da od hegemonizma nije bilo ni H ali da se deklarisalo neko zajednistvo , to je tacno. U stvari zelim da proniknem u neke razlike deklarisanog i stvarnog iz tog perioda. Ako nekom smeta ova tema ... Boze moj ... ni prva ni posljednja. Vazda imate one jednoumne a imate i one "sta ste vi licno danas kuhali" ...
P.S. Sa slikom .....
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#135 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by calculator »

@KENJAC, stav druge strane treba da nam ponudi postavljač teme. A on nema drugu stranu, ili je neće da postavi.... Ovako, jednostrano stajalište o nekakvom montiranom procesu ništa drugo nije nego pljuvačina u režiji postavljača teme, što mu nije prvi put..
radostan dan
Posts: 27084
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#136 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by radostan dan »

druže, nisu tebe na ovom forumu prozvali advokatom sfrj, nego mene (vidi temu -juga 1950/1990).
tako da...nema potrebe da ti se pravdam, nadam se... :zoka:

nisu to teorije zavjere, poredaj hronološki sve procese, pa ćeš vidjeti.
ne moraju biti samo grupe u pitanju...evo pogledaj i pojedinačne slučajeve, od meše selimovića, esada ćimića, lubarde, itd, itd.

ne kaže se za džabe da smo -tamni vilajet.
u bosni je bio bitan-reciprocitet-, pa ko kriv, a ko prav - to se naknadno utvrđuje, ponavljam...

po pitanju jedinstva službi, takođe si u velikoj zabludi (ako pričamo o republičkim es de beovima).

dakle, da me bolje razumiješ -
Kad se spomene SFRJ, njen državotvorni i duštveni sistem treba ustati i stajati 10 minuta mirno.
- apsolutno...

Kad se spomene SFRJ i njene službe bezbjednosti, treba ustati i stajati 10 minuta mirno
- nikad u životu...
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#137 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

calculator wrote:@KENJAC, stav druge strane treba da nam ponudi postavljač teme. A on nema drugu stranu, ili je neće da postavi.... Ovako, jednostrano stajalište o nekakvom montiranom procesu ništa drugo nije nego pljuvačina u režiji postavljača teme, što mu nije prvi put..
A sta ako nema ili nece da stavi ? Stavi ti ! Ne zbog njega , nego zbog mene. Mene interesuje. Vidis li da su sve tema zasnovane na gledistu jedne strane. Ajmo probat da ovdje iznesemo i drugu stranu bez uvreda i teskih rijeci.
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#138 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by calculator »

KENJAC wrote:
calculator wrote:@KENJAC, stav druge strane treba da nam ponudi postavljač teme. A on nema drugu stranu, ili je neće da postavi.... Ovako, jednostrano stajalište o nekakvom montiranom procesu ništa drugo nije nego pljuvačina u režiji postavljača teme, što mu nije prvi put..
A sta ako nema ili nece da stavi ? Stavi ti ! Ne zbog njega , nego zbog mene. Mene interesuje. Vidis li da su sve tema zasnovane na gledistu jedne strane. Ajmo probat da ovdje iznesemo i drugu stranu bez uvreda i teskih rijeci.

Ja sam građevinski inženjer i vršim nadzor u izgradnji objekata, nisam istoričar, niti mi je istorija hobi pa da skupljam nekakve dokaze montiranim procesima. Jedino čega se sjećam su puni tanjiri mesa s ražnja i prazne gajbe klipača kod Svete u kafani, u separeu. Inače, kod Svete smo dolazili zbog njegove žene :D
radostan dan
Posts: 27084
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#139 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by radostan dan »

moReL slika? :zoka:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#140 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

calculator wrote:
KENJAC wrote:
calculator wrote:@KENJAC, stav druge strane treba da nam ponudi postavljač teme. A on nema drugu stranu, ili je neće da postavi.... Ovako, jednostrano stajalište o nekakvom montiranom procesu ništa drugo nije nego pljuvačina u režiji postavljača teme, što mu nije prvi put..
A sta ako nema ili nece da stavi ? Stavi ti ! Ne zbog njega , nego zbog mene. Mene interesuje. Vidis li da su sve tema zasnovane na gledistu jedne strane. Ajmo probat da ovdje iznesemo i drugu stranu bez uvreda i teskih rijeci.

Ja sam građevinski inženjer i vršim nadzor u izgradnji objekata, nisam istoričar, niti mi je istorija hobi pa da skupljam nekakve dokaze montiranim procesima. Jedino čega se sjećam su puni tanjiri mesa s ražnja i prazne gajbe klipača kod Svete u kafani, u separeu. Inače, kod Svete smo dolazili zbog njegove žene :D
Pricas sa pogresnim covjekom. Ja sam taj koji place za Jugoslavijom. Ja i dan danas imam kalendar sa titovim slikama (iz 2015 g.) Ja sam taj koji se i dan danas u inostranstvu izjasnjavam ko Jugosloven. Ja sam taj koji do danas nije prizno ni jednu od ovih smijurija koje neko naziva drzavama. Ja sam taj koji je neki dan sa svojim 10-godisnjim sinom u srcu jedne Evropske metropole u 15,05 stao u stav mirno da svom jedinom komandantu oda pocast !
.... i meni pricas o tanjirima punim mesa!
I bas zato me interesuje sva istina iz tog doba. Bez predrasuda, bez uvreda.
Svetovu zenu su mnogi ganjali , a nisam siguran da je iko uganjo :-D ! Ako si to sto kazes... onda jarane nastavi obavaljat nadzor. Pazi da ne kradu na cementu, a narocito pazi koje i kako zeljezo ugradjuju. Moze ti se kuca srusit. E tako i ja hocu da vidim ko mi je krao na cementu a ko se zaklinjo da je armatiru 12 stavljo a nije nikakvu nego jos temelje potkopavo! Znas... ja volim sam zakljucit o necem, na osnovu onoga sto cujem ili procitam.
Je'l dozvoljeno ?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#141 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Izjave "druge strane" mogu naći samo na ssvemoćnom googletu, kao i svi mi...i nema ih. Da ih ima, ja bih ih stavio.
Nije se radilo ni o kakvoj samovolji grupe pojedinaca iz SDB-a, već o sistemu koji je proizvodio neprijatelje i tamo gdje ih nije bilo i montirao političke procese (da, iza svih političkih procesa UVIJEK je stajala UDBA, sudske vlasti bile su samo slijepi izvršioci). Evo, ponovo ću navesti samo neke od montiranih procesa radi "verbalnog delikta" u BiH samo 80-ih godina. I, pošto se uvijek radilo po principu reciprociteta, gledalo se da se ubrzo nakon progone "neprijatelja" iz jednog naroda, potjeraju "neprijatelji" i iz druga dva. Zato navodim u zagradama nacionalnost progonjenih:

-pop Neđo Janjić i ostali (Srbi)
-fra Jozo Zovko (Hrvat)
-Sarajevski proces 1983 (Bošnjaci)
-dr Nino Ribičić (Hrvat)
-hafiz Halil Mehtić (Bošnjak)
-Zvornička trojka (Srbi)
-imam Muharem Hasanbegović (Bošnjak)
-Ilidžanci (Srbi)
-advokat Žarko Aleksić (Srbin, rezultiralo smrću progonjenog)

Kao što je već pomenuto, SDB-ovci iz ove afere bili su među tvorcima RS-a, dok, kako je već nekoliko puta ponovio @trocadero, kao živi svjedok sa "druge strane nišana", niko od progonjenih nije se u ratu ničim isticao (a progon od komunističkih vlasti je bio savršen pedigre za svakoga ko se mislio istaći i okoristiti 90-ih, na svim stranama, to je i budali jasno).
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#142 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

KENJAC wrote:[

Svetovu zenu su mnogi ganjali , a nisam siguran da je iko uganjo :-D ! Ako si to sto kazes... onda jarane nastavi obavaljat nadzor. Pazi da ne kradu na cementu, a narocito pazi koje i kako zeljezo ugradjuju. Moze ti se kuca srusit. E tako i ja hocu da vidim ko mi je krao na cementu a ko se zaklinjo da je armatiru 12 stavljo a nije nikakvu nego jos temelje potkopavo! Znas... ja volim sam zakljucit o necem, na osnovu onoga sto cujem ili procitam.
Je'l dozvoljeno ?
A ni Sveti nije bilo mahane kad je ganjanje žena u pitanju (po njegovom vlastitom priznanju, vidjeti svjedočenje) :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#143 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Usput, tvrditi da je "po nalogu nove vlasti" nastala knjiga koja je pisana 1989, a objavljena početkom 1990, dakle skoro punu godinu prije "smjene straže" može samo neko ko je zlonamjeran, ima problema sa elementarnom logikom ili nije pročitao ni slova od onoga što je postavljeno. A najvjerovatnije sve troje nabrojano.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#144 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by stakasa »

Sarajmen wrote:Berlinski zid je srušen pred sami kraj 1989. godine, a on je jedan od simbola pada komunizma. Drugovi i drugarice, ova tema je školski primjer pogrešnog pristupa zvaničnog sistema bezbjednosti ka svojim podanicima, metodom ubijanja čovjeka u čovjeku. Ma koliko bilo i samoubistava u pitanju.
Na osnovu ovog ''slučaja'' se ne bi smjelo zaključivati da je čitav tadašnji sistem bio rigidan ili loš, ali ako se nema snage, volje, hrabrosti i sl priznati očite greške dijela tog sistema... onda je razumljivo što se ova knjiga i slučaj obrađen u njoj pokušava obezvrijediti.

Jednoumlje i jednopartijski sistem, to je drugovi i drugarice bilo neodrživo bez stvarnih ili izmišljenih slučajeva. Naročito za dijelove-službe tog sistema, koje gube svrhu svog postojanja ukoliko ih nema. Ima da ih ima, ako ih stvarno nije bilo.
Eto, ne želim tvrditi da je ova afera u potpunosti izmišljena , al' da je blizu te kvalifikacije-jeste.

Ah, umalo zaboravih.... :D zakon o lustraciji usvojen na nivou BiH, iz podruma bi izvukao još tuce ovakvih, sličnih ili krupnijih ''slučajeva''. Do tada su ovakve knjige i ''teme'' vrlo korisne :mrgreen: internet još nije pod kontrolom. :ginisovac:
Bravo Sarajmen
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#145 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

Detala , dajte raji detalja ... Ovako uopsteno palamudit sam i ja u stanju !
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#146 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Dobrinja80 »

Sarajmen wrote:
Ah, umalo zaboravih.... :D zakon o lustraciji usvojen na nivou BiH, iz podruma bi izvukao još tuce ovakvih, sličnih ili krupnijih ''slučajeva''. Do tada su ovakve knjige i ''teme'' vrlo korisne :mrgreen: internet još nije pod kontrolom. :ginisovac:
Zakon o lustraciji nikad neće biti donesen jer neće političari sami sebe pod giljotinu.
Dobrinja80
Posts: 499
Joined: 31/10/2011 20:25

#147 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Dobrinja80 »

trocadero wrote::lol: :lol: :lol:
Ниђе везе са везом Дрвосјечо!
Да си мало боље пратио шта покретач теме пише видио би да су неки од тих "комуниста" који су хапсили Илиџанце и смјештали им непосредно по избијању рата заузели високе позиције у МУП-у Републике Српске! То су ти болан прави "прикривени четници" који су се показали ликом и дјелом :D ! Од оних Илиџанаца слаба вајда,нико није ни омирисао мирис барута, већина их одмах разгулила, нису нам пружили ни моралну и логистичку подршку :D !
Замисли само ДВОЈИЦА су се вратили после рата и сад живе на Илиџи! :wink: Ја ћЕТНИКА и гована! :D
Ko su i kakvi su ti komunisti UDBAŠI najbolje je opisano u jednom članku u 'Danima'


Home · Novi broj · Arhiva



Arhiva DANI 156

ZETVA POSIJANOG STRAHA

Najuticajniji bosanski bogatasi, branitelji deviza svojih naroda, objedinjeni su zajednickom prosloscu: sve i jedan bili su policajci. I to ne obicni. Godine su proveli u Sluzbi drzavne bezbjednosti, iz koje su ponijeli osnovu za bogacenje i nepromjenjivu naviku: samo se lazi govore javno. Tajno se zivi, bogati, stvaraju poslovne veze... Oproban recept, uostalom. Kao sto je provjereno da nema vlasti kojoj takvi ljudi ne trebaju: ona ih stvara, oni je cuvaju, a svi zajedno broje novce. Svako svoje, naravno. Udbasi, kako se jos uvijek ovdje nazivaju obavjestajci iz proslih vremena, danas su na stazama tajkunizacije. Bruno Stojic, Branko Kvesic, Ivo Lucic, Alija Delimustafic, Bakir Alispahic, Asim Dautbasic, Irfan Ljevakovic, Momo Mandic, Milenko Karisik, Ljuban Ecim... ljudi iz sjene, svjesni su da se najlakse zanje posijani strah, i da se sve moze unovciti: od dousnickih informacija, do oruzja potrebnog za ostvarenje nacionalnog cilja


Pise: Vildana Selimbegovic


Predsjednice, lazu Vas, tako smo i mi Titu lagali." Ova se izjava pripisuje jednom visokom i uglednom policijskom duznosniku iz onog sistema ciji rejting nisu uspjeli skrsiti ni svi logistici naklonjeni kadrovi predratne, ratne i poratne BiH. Isti je Bosnjak na ovaj nacin jos teske i ratne 1994. godine Aliji Izetbegovicu pokusao plasticno objasniti metodu funkcioniranja novopecenih policijskih i vojnih garnitura duboko zainteresiranih najvise za licne interese presvucene brigom za vodje, narod i drzavu. Primjer je takodjer bio plastican: 14.000 sto pusaka, sto pistolja koji su, u predvecerje ratne histerije, ulozeni u policijske karijere, a sve iz MUP-ovog skladista u Rakovici. Komercijalizacija oruzja odvijala se u dvije faze: pistolji su dijeljeni kao pokloni rukovodstvima stranaka tada na vlasti, a puske su za iste potrebe tajno prosljedjivane, ali za odabrane jedinice. No, kako je formalno skladistem nadlezovao Bruno Stojic, tada pomocnik ministra, sef magacina bio izvjesni Rahimic, a pravo kontrole koristio Momcilo Mandic, koji je uobicavao poslati Tomu Kovaca, tadasnjeg nacelnika ilidzanske policijske stanice kad god mu SDA odluka nije bila po volji, nas je junak s pocetka price ovim bratsvojedinstvenim primjerom zelio ukazati Izetbegovicu na vise interese oko kojih su se policajci lahko dogovarali.

Hercegovacka politicka hladovina No, kako objasniti neobjasnjivo, kako uopce ustati protiv vec uvrijezenog koncepta i kako zapravo dokazati da je policijska garnitura ustolicena sa novom demokracijom i svoj prvi i najveci zajednicki posao, veliku inventuru sve materijalno-tehnicke imovine, izvela sa vrlo jasnim ciljem: nesmetanog licnog bogacenja pod krinkom brige za svenarodnu buducnost. Kako tada, tako tokom rata, ali i danas, samo bez cinova i uniformiranih odora, prva garnitura naprasno demokratiziranog MUP-a brine za svoje narode sa zamamnim kapitalima, u medjuvremenu udvostrucenim, udesetostrucenim, pretvorenim u cifre sa enormnim brojem nula na tajnim racunima, i zgrade, najblaze receno, cudnovate vlasnicke transformacije. Njihove su predratne, ratne i poratne zasluge toliko neupitne u policijskim, vojnim i obavjestajnim segmentima da njihove supruge, braca, svastike, punice i ina rodbina bez mnogo opterecenja mogu direktovati preduzecima i bankama; njihovi su putevi ekonomije sivi, ali zato su im ovi domaci redovno otvoreni; njihove medjusobne veze i dan-danas umiju lahko rijesiti nerjesivi biznis. Mahom zive povuceno, daleko od novinara, i na javkama svojim narodnim sefovima tek da budu blizu ako zatrebaju. Svoju sutnju i odanost debelo su naplatili sto funkcijama sto kesom, a sa njihovim iskazima haski bi tuzitelji vrlo brzo i vrlo efikasno uspjesno okoncali svoje sudovanje. Na opce zadovoljstvo svih.

Onaj isti Bruno Stojic iz Rakovice, i bivsi pomocnik ministra za financije i logistiku, Sarajevo je napustio s vecim brojem materijalno-tehnickih sredstava, preuzetih od specijalnih postrojbi SUP-a, 1992. Bio je prvi ministar obrane Herceg-Bosne, i poslije Mate Bobana vjerovatno osoba od najveceg sluzbenog utjecaja u HVO-u. Nakon Daytona, zajedno sa bratom Matom (bivsim ugostiteljem i vlasnikom lanca robnih kuca u BiH), danas mozda najbogatijim covjekom u Hercegovini, pokrece poslovno ujedinjenje s obitelji Lucic. Prethodno su obje obitelji participirale u osiguravajucoj tvrtki Euroherc, iz koje su skupa i izasli. Prvi zajednicki poslovni projekt bio im je Dubrovacka banka Mostar, potom preuzimanje Energopetrola - istodobno kada se politicki priblizavaju Kresimiru Zubaku. Bruno Stojic je kroz to vrijeme obavljao duznost direktora banke. Pocetkom 1999. Stojici napustaju Dubrovacku banku i Energopetrol; direktor banke postaje Zdenko Lucic, a Bruno Stojic okrece se manjem biznisu - navodno posjeduje ribogojiliste. Zivi diskretno.

Branko Brana Kvesic, za ciji se rad zainteresirao i Haag (Dani su u proslom broju najavili zahtjev Tribunala da se Kvesicu sudi u Mostaru), radio je kao direktor Energopetrola Mostar d.d., tvrtke koja je u vecinskom vlasnistvu obitelji Lucic. Tvrtka se bavi uvozom i distribucijom nafte, raspolaze sa 17 benzinskih pumpi, a trenutacno najveci konkurenti su joj Croherc (naftna tvrtka u sklopu Hercegovinaholdinga - drugi po velicini uvoznik nafte u BiH) i Radoslav Dodig, naftas iz Ljubuskog kojeg navodno iz sjene podrzava Jadranko Prlic. Kvesic zivi dosta povuceno, ne daje intervjue, a smatrali su ga jednim od obrazovanijih duznosnika u strukturama bivse HR HB. Sa sobom je iz Sarajeva poveo dvojicu Bosnjaka: Omicu Djukica i Kemu Sabovica. Sarajevski poznavaoci udbaskih neprilika skloni su opkladi da su bas ova dvojica polovina od one cetvorke Bosnjaka iz iste optuznice namijenjene Kvesicu.

Pjesnici, hadzije i ministri No, sta je sa Ivom Lucicem, bivsim nacelnikom SIS-a HVO-a i bivsim pomocnikom sefa hrvatskog HIS-a za operativu koji je dao ostavke na funkcije u obavjestajnoj zajednici? Pred rat je bio mladi pravnik, s dvogodisnjim iskustvom u SDB-u Mostar. Rat je docekao kao nacelnik SDB-a u Mostaru, a upamcen je po tome sto se pobrinuo da djelatnici te sluzbe u Mostaru (drugih nacionalnosti) ne nastradaju u etnickim cistkama. Za vrijeme rata bio je sef vojne obavjestajne sluzbe SIS. U njegovom mandatu uhicen je Ivica Rajic, napravljena je i prva istraga o kriminalu u HVO-u (kodno ime akcije "Pauk"), a najveci dio dokumentacije koju je hrvatska vlada nedavno dala na raspolaganje Haagu i Blaskicevim braniteljima, proizasla je iz njegove operativne obrade.

Prije rata trenirao je karate, pisao pjesme (dobijao i nagrade za mlade pjesnike na Simicevim vecerima), a njegov literarni dar narocito je impresionirao Miroslava Tudjmana, koji je cesto znao reci kako mu najbolji operativac pise pjesme. U ratu se razvilo veliko prijateljstvo izmedju Miroslava Tudjmana i Ive Lucica, spominjala se gradnja Tudjmanove vikendice na Bracu, no nju nisu sagradili Lucici, nego inzinjerija Ljube Cesica Rojsa. Sukob izmedju poslovnog imperija Lucic - Stojic i aktualnog clana bh. Predsjednistva Ante Jelavica otpoceo je navodno oko trgovine s HVO-om. Jelavic je podrzavao Stipu Gabrica Jambu, a Lucici su vec imali poslove s HVO-om preko svoje tvrtke Hermes iz Ljubuskog. Lucic je neko vrijeme namjeravao upisati postdiplomski studij prava u Velikoj Britaniji, ali je odustao i upisat ce ga u Zagrebu.

Sto se Bosnjaka tice, utjelotvorenje policijske logistike predstavljao je prvi demokratski ministar sam: Alija Delimustafic. Trgovac i vlasnik Cenexa svoje je poslovno carstvo razvio na krhotinama Agrokomerca, no kada se Fikret Abdic vratio iz zatvora, stranacki su interesi povezali i trziste i robu i politicke kapitale; tek, Sefer Halilovic u svojoj Lukavoj strategiji tvrdi da je ovaj dvojac zajednickim snagama pripremao smjenu na celu Predsjednistva kada je Izetbegovic bio zarobljen u Lukavici?! Kontroverzni ministar i glava porodice je sluzbeno napustio zemlju na pocetku rata i privatno se u nju vratio pred sami kraj: sve potjernice za njim u medjuvremenu su mastilom SDA uredno precrtane, a krivicne prijave izdevalvirane. Sto i bez toga nije smetalo rastu i razvoju giganta Delimustafic, koji se prosirio na dvije banke, jedno osiguranje, pola hotela... i preko nezaobilaznog Senada Sahinpasica Saje veliko prijateljstvo sa bosnjackim Misom Brozom.

Deset godina kasnije ministarske zasluge postale su potpuno jasne: Delimustaficev pomocnik za pravne poslove Hilmo Selimovic vec je tradicionalni predsjednik Poslovnog odbora Sarajevske pivare, koja, pak, uz obavezno prisustvo jos tradicionalnijeg Mustafe Hafizovica, cini znacajan stub u logistickom sistemu SDA. Promucurni Delimustafic je na vrijeme shvatio i znacaj PTT sistema za Bosnjake: jedan od njegovih pomocnika bio je i elektroinzinjer Akif Sabic, koji se nakon uvezivanja dva bitna segmenta odbrane SDA vratio u svoju predjasnju radnu sredinu.

Jusuf Juka Pusina, Delimustaficev nasljednik u ministarskoj fotelji, svoj je mandat iskoristio za dobijanje predsjednickog povjerenja. I danas je jedan od savjetnika Alije Izetbegovica, ali se daleko uspjesnije bavi poslovnim prostorima na Skenderiji negoli Nogometnim savezom, u kojem primjenjuje pendrek-metode, ali samo na talentima. Visestrukom hadziji o unutarnjim poslovima vec odavno niko ne trazi savjet, jer je na toj duznosti stvarno, iako ne i formalno, jedan od najznacajnijih preostalih udbaskih kadrova u BiH: Asim Dautbasic. Cak se i njegove kolege sale da je najveca drzavna tajna spisak upravnih odbora u cijem radu participira, no najznacajnijim zadatkom ovog vjecnog lika iz sjene smatra se ustanovljavanje i njegovanje neceg sto jednom treba da dobije zvanicnu formu bosnjacke obavjestajne sluzbe.

No, ono za sto Jusuf Pusina nije imao petlje jeste njegov nasljednik: Bakir Alispahic, vjerovatno najznacajniji policajac u desetogodisnjoj povijesti SDA bavljenja ovim poslom, za Alijom Delimustaficem je potpisao sve one potjernice i prijave. Sto mu nije zasmetalo da u privredu krene upravo Alijinim stopama - bivsi je ministar danas fabrikant (u osnivacki kapital Fabrike boja Kabas Krasnici je unio novac, a Alispahic svoj ugled i veze), nakon novcanog rastaljivanja sa poslovnim partnerom, ali i suvlasnik rudnika, biznismen firme Quatro... Na adresu Bakira Alispahica upucene su najotrovnije i istovremeno najteze optuzbe: od nikad prebrojanog novca za sve odstampane i rasprodate pasose BiH, preko nikad rasvijetljenih nabavki automobila, do teskih optuzbi za promet narkotika... Ipak: njegova odanost Izetbegovicu, ali i bliskost sa logistickim lobijem Hasana i Halida Cengica dovoljan su zalog mirne sadasnjosti, uostalom kao i jednog od njegovih suradnika, Irfana Ljevakovica, danasnjeg vlasnika Alden printa i sarajevskih Vecernjih novina.

Gdje su srpski ratni policajci? Ni pripadnici srpske tajne i javne policije ne odstupaju od uobicajenog bosanskog stereotipa, prema kome je policajac prelazni oblik od nicega do biznismena. Momcilo Mandic, predratni pomocnik ministra policije BiH i jedan od najjacih u ratnoj hijerarhiji srpske policije, ovo pravilo je toliko radikalizirao da je postao bankar, i to veoma utjecajan. Jos tokom rata optuzivan od Biljane Plavsic da je ratni profiter, Mandic je veliki novac stekao na falsificiranju dokumenata, vozackih i saobracajnih dozvola, cije obrasce je sa sobom iznio iz Sarajeva. Godine 1995. postao je direktor Privredne banke Sarajevo u Beogradu, preko koje i danas u RS-u idu sve devizne penzije. Kao jednog od najodanijih ljudi Momcila Krajisnika, Milorad Dodik je nekoliko puta pokusao da ga skine sa cela banke, ali nije uspio. Vremenom je postao krupan tajkun i za beogradske prilike, sto se vidi iz toga sto mu je dodijeljeno predsjednikovanje Rukometnim klubom "Partizan", sto se u konkurenciji Milosevicevih socijalista i julovaca ne dobija lahko.

Prvi ministar policije RS-a Mico Stanisic nije imao takav poslovni nerv, ali nije ni umro od gladi u Beogradu, gdje se skrasio 1994. godine, posto se u sukobu rukovodstava RS-a i Srbije opredijelio za Milosevica. Iako mu je '97. ponovo ponudjeno mjesto ministra policije, Stanisic se uspjesno drzi po strani. U Beogradu mu rade dvije privatne firme, dok sam vecinu vremena provodi na vikendici u Sopotu, ispod Kosmaja, gdje sadi maline. Zavrsio je knjigu ratnih memoara, ali je jos nije objavio. Dosljedno se drzi podalje od medija.

Dragan Kijac, tokom cijelog rata sef srpske tajne policije, a kasnije, kazu, mozak obezbjedjenja Radovana Karadzica, rijetko boravi u RS-u, posto je u septembru '97. u Banjoj Luci izbjegao hapsenje, koje mu je tada u antiesdeesovskim nemirima pred Hotelom "Bosna" namijenio Jacques Klein. Poslije se, kako se tvrdi, nasao na tajnoj listi Haaga, tako da vrijeme uglavnom provodi u Beogradu. Kada je doslo do smjene vlasti u RS-u '98. godine, organizovao je sastanak izmedju Karadzica i tadasnjeg Dodikovog ministra policije Milovana Stankovica, koji je bivsem predsjedniku RS-a obecao da ce policija nastaviti da brine o njegovoj bezbjednosti. Poslije je Kijac snimljenom trakom razgovora ucjenjivao Stankovica i drzao ga pod kontrolom. Upuceni tvrde da, uprkos odlaska preko Drine, Kijac nikada nije prestao da se bavi Bosnom i policijskim poslovima. Sumnjice ga da je u ljeto '98. organizirao ubistvo Srdjana Knezevica, utjecajnog paljanskog policajca lojalnog Dodiku i Biljani Plavsic.

I Tomo Kovac, srpska policijska ratna vedeta sa Ilidze i Dobrinje, zavrsio je u biznisu. Kovac, koji se takodjer obogatio svercujuci tokom rata municiju i gorivo na liniji Ilidza - Kiseljak, otisao je na Crnogorsko primorje, gdje u nekoliko gradova ima lanac pekara. Prije dvije godine bio je proglasen za najboljeg jugoslavenskog pekara, a nagradu je posvetio Biljani Plavsic. U Crnoj Gori je i dugogodisnji Kijcev zamjenik Dragisa Mihic, covjek koji je vodio vecinu poslova u Centreksu i Selekt-impeksu, mocnim povlastenim firmama koje su se za vladavine SDS-a bavile svercom i uvozom deficitarnih artikala u RS-u, a koje su kontrolisali SDS i SDB. Mihic se skrasio u Budvi, gdje je kupio stan i krcka novac ustedjen u vrijeme kada mu je za samo jedan dan znalo kroz ruke proci po nekoliko miliona maraka.

Specijalci i Haag Najmanje se zna o Milenku Karisiku, nekadasnjem zamjeniku Dragana Vikica u specijalnoj jedinici policije BiH, a kasnije komandantu srpskih policijskih specijalaca. Karisik je u sukobu Pala i Banje Luke prije tri godine cvrsto drzao stranu Krajisniku, da bi pobjedom Plavsiceve otisao u anonimnost. Iako ga cesto vidjaju u Bijeljini, kazu da zivi u Beogradu, ali i da nije sasvim jasno cime se bavi. U dubokoj anonimnosti zivi i Stojan Zupljanin - uz Prijedorcanina Simu Drljacu, koga su pripadnici SFOR-a ubili pri pokusaju hapsenja u ljeto '97 - najmocniji ratni policajac u Krajini. Za lojalnost SDS-u Zupljanin, nekadasnji sef CSB Banja Luka, nagradjen je direktorskim mjestom u banjaluckoj Fabrici duvana. Posto se vjeruje da se za zlocine u Krajini nalazi na tajnom spisku Tribunala, pretpostavlja se da vec neko vrijeme zivi u Srbiji.

U Banju Luku se, kazu, vratio Ljuban Ecim, jedan od zloglasnih ratnih i poratnih debeovaca, koji je svojevremeno sumnjicen da je pokusao da eliminira Biljanu Plavsic. Takodjer se kaze da zbog njegovog povratka mnogima nije svejedno.

Ta fama straha i smrti koja kao oreol prati uspjesne policijske privrednike, privatnike i drzavotvorne djelatnike, reci ce i sami analiticari MUP-a, jedan je od najjacih i najbolje iskoristenih atributa. Cak nezaobilazna komponenta u izgradnji tajkunskog paralelnog policijskog zivljenja. Otuda valjda i onaj principima i pravilima sluzbe i danas sklon bivsi policajac, sa penzionerskom mudroscu pita: zar vam se ne cini zanimljivim da su se u posvemasnjem haosu najbolje snasli policajci i kriminalci? U objasnjenju koje slijedi, stoji: obje kategorije svoju uspjesnost duguju navici da siju strah oko sebe, vlasti koja ih nemilice proizvodi i podrzava i spasonosnoj formuli za kradju pronadjenoj u ratu - logistici.

Objavljeno u broju 156 DANA, 26. maj / svibanj 2000.




Na vrh
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#148 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Dolaskom hladnijih dana i za mene, kao za izrazitog outdoors tipa, stiže vrijeme povlačenja u kuću, pa će biti vremena da se nastavi skeniranje i postavljanje listova knjige :) .
Ali prije toga, još jednom molim ako iko zna lokaciju nekadašnjeg Budinog restorana neka napiše. Znam da se nalazio u Maloj Aleji i, prema slici u knjizi (još je nisam skenirao) radi se o tipičnoj kući "na dvije vode", sa verandom na spratu. Takvih kuća u Aleji danas nema. Jedino donekle ona kuća na početku gdje je Turkish Ziraat banka, ali po slici nije ta.
Je li moguće da je 1986. u M. Aleji još bilo jednospratnica za individualno stanovanje, pa su poslije porušene, pa tako i Budina kafana?
Kako je Mala aleja izgledala sredinom 80-ih? Da li su i tada postojale ove zgrade od, čini mi se, 5 spratova i oni poslovni prostori u dugačkim jednospratnim objektima ispred njih? Ako jesu, gdje je onda mogla biti kafana? Možda na prostoru zgrade lijevo na početku, gdje je Konzum?
Help me, please :D (pojede me ovo :D )
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#149 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by llull »

KENJAC wrote:Danas reci da je Agrokomerc bio ni peti dio (po plasiranju mjenica bez pokrica) izmedju ostalih BiH preduzeca , da je Neumska afera (Boze dragi sto su izbjegnute kuce po Sokocima, Bugojnima i Loparama) sva do zadnjeg dinara izmisljena i prenapuhana. Da su novinari , koji su do juce pisali "pijacni barometar" i bavili se iskljucivo cijenama kupusa i mladog luka po sarajevskim pijacama isli "po svoje misljenje " u 2, 30 u noci izmedju subote i nedelje na dvije adrese u Djure Djakovica i Vojvode Stepe (iza kina Partizan) i od sutra bili ekspresno prekomandovani za clanke na prvoj stranici ! Da sada neko kaze da je SDA i svo ono "stradanje Mladih Muslimana" dirigovano od Milosevica i Cosica. Da neko kaze da su kvalitetni kadrovi anti Milosevicevski nastrojeni (braca Pozderac) unisteni iskljucivo zahvaljujuci muslimanima... Da neko sve to kaze i potkrijepi argumentima , na sta bi licila ta tema ? Zamisli ti da neko kaze da je Bosnjancki Narodni Heroj iz redova Srpskog naroda poznatiji kao tvorac najdebilnije parole jos od doba Staljina "Imas kucu vrati stan" plod te takve politike .... Ma bjezi ba streljali bi me ! Nema govora !
Da li bi mi mogao pojasniti ovu pricu za Lopare, ja sam porijeklom iz tog mjesta pa me bas zanima ako ti nije tesko bio bih veoma zahvalan.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#150 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

llull wrote:
KENJAC wrote:Danas reci da je Agrokomerc bio ni peti dio (po plasiranju mjenica bez pokrica) izmedju ostalih BiH preduzeca , da je Neumska afera (Boze dragi sto su izbjegnute kuce po Sokocima, Bugojnima i Loparama) sva do zadnjeg dinara izmisljena i prenapuhana. Da su novinari , koji su do juce pisali "pijacni barometar" i bavili se iskljucivo cijenama kupusa i mladog luka po sarajevskim pijacama isli "po svoje misljenje " u 2, 30 u noci izmedju subote i nedelje na dvije adrese u Djure Djakovica i Vojvode Stepe (iza kina Partizan) i od sutra bili ekspresno prekomandovani za clanke na prvoj stranici ! Da sada neko kaze da je SDA i svo ono "stradanje Mladih Muslimana" dirigovano od Milosevica i Cosica. Da neko kaze da su kvalitetni kadrovi anti Milosevicevski nastrojeni (braca Pozderac) unisteni iskljucivo zahvaljujuci muslimanima... Da neko sve to kaze i potkrijepi argumentima , na sta bi licila ta tema ? Zamisli ti da neko kaze da je Bosnjancki Narodni Heroj iz redova Srpskog naroda poznatiji kao tvorac najdebilnije parole jos od doba Staljina "Imas kucu vrati stan" plod te takve politike .... Ma bjezi ba streljali bi me ! Nema govora !
Da li bi mi mogao pojasniti ovu pricu za Lopare, ja sam porijeklom iz tog mjesta pa me bas zanima ako ti nije tesko bio bih veoma zahvalan.
Vjerovatno misli da je neko od tadašnjih funkcionera tu imao kuću ili vikendicu koju je stekao mutnim radnjama.
Post Reply