Afera Ilidža 1986.

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#101 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by stakasa »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Nekako s proljeća wrote:Pretjeruješ @drvosječa, višestranački sistem a prije njega pad ''berlinskog zida'' je doveo do promjene vlasti , mada je zbog njegove višedecenijskog održanja ispravnije reći režima. Ako nema neprijatelja , bilo vanjskog ili unutrašnjeg, obaještajni sistem gubi smisao svog postojanja. Vrlo je to jednostavno.
Misliš kvazi višestranački sistem. :roll: Događaji koji su uslijedili nakon uspostave tog tzv. "višestranačkog sistema" su dovoljan pokazatelj sve nakaradnosti, apsurdnosti višestranačja na prostoru bivše YU. Obavještajni sistem nije tvorevina bivšeg sistema i partije a današnja dešavanja u svijetu te demantuju jer obavještajni sistemi nikada nisu bili jači pa ni za vrijeme Hladnog rata. Te sve strukture iz obavještajnih službi su samo nastavile svoje suptilnije postojanje kroz nacionalne stranke, para-milicije i vojske. Leševa od njihovog djelovanja je na pretek na svim stranama tako da ako bih mogao da biram birao bih djelovanje obavještajnih službi onog sistema, pa makar se zvao i režim, nego ovog kvazi klero-feudalno-kapitalističkog sistema. :oops:
Citas li ti uopste ovo sto je skenirano?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#102 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

stakasa wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Nekako s proljeća wrote:Pretjeruješ @drvosječa, višestranački sistem a prije njega pad ''berlinskog zida'' je doveo do promjene vlasti , mada je zbog njegove višedecenijskog održanja ispravnije reći režima. Ako nema neprijatelja , bilo vanjskog ili unutrašnjeg, obaještajni sistem gubi smisao svog postojanja. Vrlo je to jednostavno.
Misliš kvazi višestranački sistem. :roll: Događaji koji su uslijedili nakon uspostave tog tzv. "višestranačkog sistema" su dovoljan pokazatelj sve nakaradnosti, apsurdnosti višestranačja na prostoru bivše YU. Obavještajni sistem nije tvorevina bivšeg sistema i partije a današnja dešavanja u svijetu te demantuju jer obavještajni sistemi nikada nisu bili jači pa ni za vrijeme Hladnog rata. Te sve strukture iz obavještajnih službi su samo nastavile svoje suptilnije postojanje kroz nacionalne stranke, para-milicije i vojske. Leševa od njihovog djelovanja je na pretek na svim stranama tako da ako bih mogao da biram birao bih djelovanje obavještajnih službi onog sistema, pa makar se zvao i režim, nego ovog kvazi klero-feudalno-kapitalističkog sistema. :oops:
Citas li ti uopste ovo sto je skenirano?
Jeftin četnički propagandni materijal.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#103 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

KENJAC wrote:Lafe , nemoj da dosasjujem. Znam da trvor skenirat pa postavljat ovo. Ali , sve sto ti postavis ja citam. Pa ti vidi . :thumbup:
Idemo dalje, nema stajanja :thumbup:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#104 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Slijedi opširan iskaz ilidžanskog advokata Zdravka Mišeljića o onome kroz šta je prošao.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#105 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Zviz »

Zasto preskaces strane?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#106 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Zviz wrote:Zasto preskaces strane?
Nakon svakog svjedočenja nalazi se dokumentacija vezana za slučaj i isječci iz tadašnje štampe koji govore o ovome. Te sam stranice preskakao, jer se na njima ponavljaju stvari koje već pišu u svjedočanstvu (primjera radi, nakon upravo postavljenog svjedočenja advokata Mišeljića, nekoliko stranica knjige ispunjeno je njegovim žalbama zbog oduzetih stvari i pasoša i brisanja sa liste rezervnih oficira, a o svemu tome je čovjek već ispričao na postavljenim stranicama, pa se bojim da bi ljudima bilo nezanimljivo). Mislio sam da auditorijum najprije upoznam sa akterima priče, pa onda da ubacim i te stvari "između". Iz tog razloga sam preskočio cijelo suđenje Radomiru Kovačeviću, koje ću "ubaciti" nakon što završim sa kazivanjima svih deset "neprijatelja".
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#107 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by stakasa »

Julisiz svaka cast na temi i trudu. Meni je misterija nas vjeciti strah i kako se istina redovno nosi sa sobom u grob. Vjecito - nije jos vrjeme. Promjenio se sistem, akteri poumirali, ucesnici postali potpuno irelevantni - jok, nemoj da ja, sta znas, najbolje je zaboravit...
U Mostaru ni sad nece da kazu sta je razlog poraza u Tuzli 87-e. A ne nesto drugo.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#108 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

stakasa wrote:Julisiz svaka cast na temi i trudu. Meni je misterija nas vjeciti strah i kako se istina redovno nosi sa sobom u grob. Vjecito - nije jos vrjeme. Promjenio se sistem, akteri poumirali, ucesnici postali potpuno irelevantni - jok, nemoj da ja, sta znas, najbolje je zaboravit...
U Mostaru ni sad nece da kazu sta je razlog poraza u Tuzli 87-e. A ne nesto drugo.
Hvala lijepo, idemo dalje :thumbup:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#109 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Zviz »

julisiz es grant wrote:
Zviz wrote:Zasto preskaces strane?
Nakon svakog svjedočenja nalazi se dokumentacija vezana za slučaj i isječci iz tadašnje štampe koji govore o ovome. Te sam stranice preskakao, jer se na njima ponavljaju stvari koje već pišu u svjedočanstvu (primjera radi, nakon upravo postavljenog svjedočenja advokata Mišeljića, nekoliko stranica knjige ispunjeno je njegovim žalbama zbog oduzetih stvari i pasoša i brisanja sa liste rezervnih oficira, a o svemu tome je čovjek već ispričao na postavljenim stranicama, pa se bojim da bi ljudima bilo nezanimljivo). Mislio sam da auditorijum najprije upoznam sa akterima priče, pa onda da ubacim i te stvari "između". Iz tog razloga sam preskočio cijelo suđenje Radomiru Kovačeviću, koje ću "ubaciti" nakon što završim sa kazivanjima svih deset "neprijatelja".
Hvala na odgovoru :thumbup:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#110 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Ilidžanski ugostitelj Budimir-Budo Đurić, vlasnik restorana "Mala aleja" ("kod Bude"), još jedne "četničke kafane", nakon bliskog susreta sa "čuvarima tekovina revolucije" priznaje svoju naivnost zbog slijepog vjerovanja u proklamovane principe.

Image

Image

Image

Image

Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#111 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

Vlado Elez-"Pop"

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#112 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

UDBA je u zabačenom selu u kalinovačkoj opštini otkrila i onemogućila još jednog opasnog neprijatelja: 76-godišnjeg oca Vlade Eleza.

Image

Image

Image
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#113 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Zokipfc »

'Sarajevski proces' na al jazeeri
User avatar
ljevoruki
Posts: 4755
Joined: 20/05/2011 22:49

#114 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by ljevoruki »

Pratim, dobra tema. :thumbup:
Posebno mi je interesantna prica o Hamdiji Pozdercu, isao sam u skolu sa njegovom kcerkom, i njegovom smrcu. Trebao je postati predsjednik predsjednistvA SFRJ neposredno prije smrti.
Vjerujem da je umro u velikim mukama.
Zna li neko ko su bili UDBA-si koji su uselili u stambenu zgradu sa 4-5 stanova na cosku Himzarina i Takovske (danas Derebent) ulice? U neposrednoj blizini je nesudjena kuca Branka Mikulica, koja je kasnije prodata Libijskom konzulatu.
I kakva je njegova uloga u svemu ovome? Postoje neke kontradiktorne price o Branku kao probosankom patrioti i price koje pokusavaju da dokazu suprotno.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#115 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

ljevoruki wrote:Pratim, dobra tema. :thumbup:
Posebno mi je interesantna prica o Hamdiji Pozdercu, isao sam u skolu sa njegovom kcerkom, i njegovom smrcu. Trebao je postati predsjednik predsjednistvA SFRJ neposredno prije smrti.
Vjerujem da je umro u velikim mukama.
Zna li neko ko su bili UDBA-si koji su uselili u stambenu zgradu sa 4-5 stanova na cosku Himzarina i Takovske (danas Derebent) ulice? U neposrednoj blizini je nesudjena kuca Branka Mikulica, koja je kasnije prodata Libijskom konzulatu.
I kakva je njegova uloga u svemu ovome? Postoje neke kontradiktorne price o Branku kao probosankom patrioti i price koje pokusavaju da dokazu suprotno.
Drago mi je da vam se sviđa :thumbup:
Nisam skenirao cijelu knjigu. Glavni je razlog nedostatak vremena.
Zatim, volio bih da neko da i neki konkretan komentar za ono što pročita, da dopuni nekim podatkom koga nema u tekstu i sl. Najviše sam to očekivao od forumaša @trocadero, @KENJAC, @Reisova i još nekolicine čijih se nickova ne mogu momentalno sjetiti, uglavnom, onih iz čijih ranijih komentara sam vidio da poznaju temu. Ako se libe neke stvari da kažu ovdje, neka mi poručr da otključam pp.

Pitanje za sve: prikazuju li Vam se skenirane stranice? Ja ih sa jednog kompjutera vidim, a sa drugog ne, zato pitam.

Ukoliko postoji interes, nastaviću sa skeniranjem i postavljanjem u najskorije vrijeme.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#116 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

Vidi Julisis , ja ovo sa velikom paznjom pratim. Sve sam iscito ! Ja nisam bas u ovu aferu verziran. Cuo sam sta je bilo , ali sam cuo od nekih ljudi za koje ne mogu svaku rijec garantovat (u svjetlu dogadjanja godina 90') Znam sina jednog od ucesnika (vlasnika kafane) i sudeci po njemu , mislim da je sve do u detalje stvar izmisljena , tacnije receno namjestena. Razlog iz koga ovo sve pratim je sam sistem na kom je onaj sistem gradio svoju buducnost. Tada se vidilo da nije puno ostalo od onoga sto se nekad zvalo Jugoslovenstvo i vec su se mogle vidjeti naznake (u ovom slucaju Srpskog ) nacionalizma u "nasim redovima". Pratim ovo da dodjem do zajednickog imenitelja "svih" afera. Lako je reci par imena koje manje - vise svi znamo. Ono sto ne mogu da upratim je , da li cika Slobo (citaj cika Dusko) sam birao miseve koji ce da grickaju i rovare ili su se misevi sami nabacivali. Bilo je u tim aferama prvih naznaka "narodne koalicije" , jer nemojmo zaboravit da su u aferi Agrokomerc najvecu ulogu odigrali bas Bosnjaci i oni su tu isli Slobi na ruku. Vrlo je znacajan taj momenat da se u svim aferama bili "svoji" protiv "svojih" ! Vidi samo ko je Mladim Muslimanima bio tuzitelj !? Inace jos jedna stvar pada u oci. Jako malo "nastradalih" u ovim aferama (sa izuzetkom Sarajevskog procesa) se kasnije nacionalno eksponiralo ! Iz ove afere niko ! A sjecam se jednom sam licno bio prisutan kad je profesor Marksizma sa Ekonomskog Fakulteta dr. Mitar Miljanovic drzo prediku o neophodnosti "zatucanja zmije u glavu" aludirajuci na bas ovu aferu. Mislim da vrlo dobro znas ko je i sta je taj dr. Mitar Miljanovic ! Ovdje se drzave mogu mijenjat i mogu se zvat svim mogucim imenima al ono sto im je zajednicko je cinjenica da je policijski aparat nesto najtrulije sto svaka drzava moze dati !
P.S. Ako kad pozelis da prosiris polje interesovanja van ove afere , tu sam !
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#117 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

ljevoruki wrote:Pratim, dobra tema. :thumbup:
Posebno mi je interesantna prica o Hamdiji Pozdercu, isao sam u skolu sa njegovom kcerkom, i njegovom smrcu. Trebao je postati predsjednik predsjednistvA SFRJ neposredno prije smrti.
Vjerujem da je umro u velikim mukama.
Zna li neko ko su bili UDBA-si koji su uselili u stambenu zgradu sa 4-5 stanova na cosku Himzarina i Takovske (danas Derebent) ulice? U neposrednoj blizini je nesudjena kuca Branka Mikulica, koja je kasnije prodata Libijskom konzulatu.
I kakva je njegova uloga u svemu ovome? Postoje neke kontradiktorne price o Branku kao probosankom patrioti i price koje pokusavaju da dokazu suprotno.
Ljevoruki ! Pitas o Branku ? Nije vrijeme. Da se ne lazemo, Branko je neko za koga se prica da je volio Bosnu kao takvu ! Ja ne mislim tako. Branko je itekako bio umijesan u borbu za vlast. Njegov veliki hendikep je bio taj sto u toj borbi nije ucestvovao iz nacionalnih nego iz licnih pobuda. On je najvecu opasnost za sebe vidio u Pozdercima ! Neke indicije imam ( znam da ce ovo izazvat hiljadu nekih komentara) da je dosta toga u "agrokomercu" poteklo od njega. Izbjegao je sve afere (unatoc Bugojanskoj kuci mnogo vecoj od Neumskih) samo zahvaljujuci cinjenici da je Hrvat i kao takav nije predstavljo cika Slobin problem. O njemu je trebao mislit drugi ucesnik Karadjordjeva! Uz njega se veze uspjeh Olimpijade. Sto bi reko nas narod "lako je tudjim kurcem gloginje mlatit" ! Tu je bilo ljudi koji se nisu slikali nego radili. Jako bih volio izmjeniti par rijeci sa ljudima koji su upoznati LICNO sa svim ovim dogadjanjima! Ponavljam , sve gore nadeno je licno moje misljenje , zasnovano na nekim licno mojim saznanjima !
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#118 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

KENJAC wrote:Vidi Julisis , ja ovo sa velikom paznjom pratim. Sve sam iscito ! Ja nisam bas u ovu aferu verziran. Cuo sam sta je bilo , ali sam cuo od nekih ljudi za koje ne mogu svaku rijec garantovat (u svjetlu dogadjanja godina 90') Znam sina jednog od ucesnika (vlasnika kafane) i sudeci po njemu , mislim da je sve do u detalje stvar izmisljena , tacnije receno namjestena. Razlog iz koga ovo sve pratim je sam sistem na kom je onaj sistem gradio svoju buducnost. Tada se vidilo da nije puno ostalo od onoga sto se nekad zvalo Jugoslovenstvo i vec su se mogle vidjeti naznake (u ovom slucaju Srpskog ) nacionalizma u "nasim redovima". Pratim ovo da dodjem do zajednickog imenitelja "svih" afera. Lako je reci par imena koje manje - vise svi znamo. Ono sto ne mogu da upratim je , da li cika Slobo (citaj cika Dusko) sam birao miseve koji ce da grickaju i rovare ili su se misevi sami nabacivali. Bilo je u tim aferama prvih naznaka "narodne koalicije" , jer nemojmo zaboravit da su u aferi Agrokomerc najvecu ulogu odigrali bas Bosnjaci i oni su tu isli Slobi na ruku. Vrlo je znacajan taj momenat da se u svim aferama bili "svoji" protiv "svojih" ! Vidi samo ko je Mladim Muslimanima bio tuzitelj !? Inace jos jedna stvar pada u oci. Jako malo "nastradalih" u ovim aferama (sa izuzetkom Sarajevskog procesa) se kasnije nacionalno eksponiralo ! Iz ove afere niko ! A sjecam se jednom sam licno bio prisutan kad je profesor Marksizma sa Ekonomskog Fakulteta dr. Mitar Miljanovic drzo prediku o neophodnosti "zatucanja zmije u glavu" aludirajuci na bas ovu aferu. Mislim da vrlo dobro znas ko je i sta je taj dr. Mitar Miljanovic ! Ovdje se drzave mogu mijenjat i mogu se zvat svim mogucim imenima al ono sto im je zajednicko je cinjenica da je policijski aparat nesto najtrulije sto svaka drzava moze dati !
P.S. Ako kad pozelis da prosiris polje interesovanja van ove afere , tu sam !
Hvala na mišljenju :thumbup:
U narednim danima postavljaću i ostala svjedočenja. Od kazivanja progonjenih preostali su:
- Vukašin (Mišo) Koprivica, direktor Energoinvestove fabrike na Stupu, nakon saslušanja u Udbi pokušao samoubistvo, poslije toga odselio u Gornji Milanovac
- Ljubo Bosiljčić, advokat, prema komentarima najpoznatiji učesnicima na ovoj temi
- Ratko Ćućilo, profesor fizike u Srednjoškolskom centru "Igmanski marš" u Maloj aleji (danas je to Četvrta gimnazija), isključen iz nastave nakon "tretmana" u SDB-u
- Mihajlo-Mišo Babalj, trgovački putnik, još jedno uzbudljivo svjedočenje
-Branko Kapular, milicioner u penziji, etnički Hrvat, nacionalno Jugosloven, nekim čudesnim Udbinim inžinjeringom našao se u ovoj grupi "srpskih nacionalista"

Nakon toga slijede iskazi desetina svjedoka , od koji su mnogi privođeni i maltretirani u Udbi, ne samo na području Sarajeva, već naročito Glamoča, Kalinovika i Nevesinja. Vrlo uzbudljivi i emotivni.
Na kraju knjige, prije epiloga, data su kazivanja o nekolicini ljudi koji progone SDB-a nisu uspjeli preživjeti. Umjesto njih, o njima su govorili članovi porodice, prijatelji i radne kolege.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#119 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

Oprosti , znas li je li Ljubo Bosiljcic u srdstvu sa pokojnim Srdjanom Bosiljcicem sto je kao policajac R BiH nastradao od ruke Musana Topalovica ?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#120 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

KENJAC wrote:Oprosti , znas li je li Ljubo Bosiljcic u srdstvu sa pokojnim Srdjanom Bosiljcicem sto je kao policajac R BiH nastradao od ruke Musana Topalovica ?
U knjizi navodi da ima jednog sina i dvije kćeri, i da mu se sin zove Tanasije. Od muških srodnika spominje još brata Stanišu. E sad, da li mu je taj Srđan bio šta u rodu, ne znam, ali nije isključeno da jeste.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#121 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by KENJAC »

julisiz es grant wrote:
KENJAC wrote:Oprosti , znas li je li Ljubo Bosiljcic u srdstvu sa pokojnim Srdjanom Bosiljcicem sto je kao policajac R BiH nastradao od ruke Musana Topalovica ?
U knjizi navodi da ima jednog sina i dvije kćeri, i da mu se sin zove Tanasije. Od muških srodnika spominje još brata Stanišu. E sad, da li mu je taj Srđan bio šta u rodu, ne znam, ali nije isključeno da jeste.
Otac nije sigurno , poznavao sam dosta te familije. Sama cinjenica da su ostali u Sarajevu govori o kakvim se "Srpskim nacionalistima" radilo !
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#122 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

KENJAC wrote:
julisiz es grant wrote:
KENJAC wrote:Oprosti , znas li je li Ljubo Bosiljcic u srdstvu sa pokojnim Srdjanom Bosiljcicem sto je kao policajac R BiH nastradao od ruke Musana Topalovica ?
U knjizi navodi da ima jednog sina i dvije kćeri, i da mu se sin zove Tanasije. Od muških srodnika spominje još brata Stanišu. E sad, da li mu je taj Srđan bio šta u rodu, ne znam, ali nije isključeno da jeste.
Otac nije sigurno , poznavao sam dosta te familije. Sama cinjenica da su ostali u Sarajevu govori o kakvim se "Srpskim nacionalistima" radilo !
Ma samo neko ko nije pročitao ni slova iz ove knjige, i za koga su "Tito i partija" i čuvari revolucije (SDB) uvijek bili u pravu, može tvrditi da se i kod jednog od ovih ljudi radilo o nekakvom nacionalizmu. Srećom, takvih je vrlo malo na ovoj temi, jer gdje se govori snagom isključivo argumenata, oni se tu ne javljaju.
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#123 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by calculator »

@julisiz es grant, kroz ovu temu citirao si stajališta "žrtava" progona službe SDB BiH. Možeš li pronaći i staviti na čitanje stajališta ondašnjih inspektora SDB, učesnika ovog procesa?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#124 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by julisiz es grant »

calculator wrote:@julisiz es grant, kroz ovu temu citirao si stajališta "žrtava" progona službe SDB BiH. Možeš li pronaći i staviti na čitanje stajališta ondašnjih inspektora SDB, učesnika ovog procesa?
Za ovu knjgu su svi od strane vlasti odbili da govore (autor to navodi u epilogu i nabraja njihova imena), osim tri lokalna političara sa Ilidže, od kojih je samo jedan, Marko Živanović, predsjednik Opštinskog komiteta u vrijeme afere, opravdavao rad tadašnjih organa.
Ono što sam uspio saznati o kasnijim sudbinama nekih od SDB-ovih ljudi koji su "obrađivali" progonjene, već sam postavio negdje na temi.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#125 Re: Afera Ilidža 1986.

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Kakva ogavna tema koja relativizira četnička orgijanja u praskozorje raspada jedne države. I onda tobože nisu oni bili nacionalisti to sve mrski Tito i partija izmislili, "random" uzeli Srbe i optužili. Moš si mislit, što bi rekli. :roll:

@julisiz es grant još malo pa ćeš voditi monolog na ovoj temi. :thumbup:
Post Reply