Aerodrom Željava kod Bihaca

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#26 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Luke Perry »

susc_ovjek wrote:
Luke Perry wrote: Zato kazem ... paranoja je gadna stvar :D
Paranoja koga?!
Tito se bojao necega, pa sebi napravio aerodrom?
Sta hoces da kazes? Mozda paranoja Jugoslavije, a sve u cilju da zastiti samu sebe... tj. usput i tebe.
Luke Perry wrote: Mada tu se radi samo o podzemnim sklonistima za avione. Ne znam kako bi poletli kada bi izbombardovali pistu. :-)
Ti mora da si neki veliki strucnjak koji je neke velike skole zavrsio...


Shto ne mogu ovakvih izjava... uh!

Ne znam vala sto branite neke stvari koje niko normalan ne brani. eto nastavite. A za civilni aerodrom nikakva osnova ne postoji.
zimomor
Posts: 555
Joined: 17/07/2007 14:58

#28 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by zimomor »

Pretece me Banjaluka078. :thumbup:

User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#29 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Hrast »

Jazz_Junkie wrote:
Luke Perry wrote:Koji paranoik moras biti da skrhas tolike pare na to i ono u Konjicu, Han Pijesku, Splitu itd. Krasan izbor prioriteta.
Pa Zeljavu si uvijek mogao pretvoriti u medjunarodni aerodrom, mislim nije djaba baceno toliko novca u ovaj projekt. Svi su znali da Hladni rat jednog dana mora stati. Ovdje je mozda pretjerano, jer Jugoslavija nije bila u stanju snositi troskove za ovolike projekte. Da samozvana JNA kompleks nije minirala, danas bi to bilo itekako na raspolozenju.

Upravo ovo citam..i ..mrzim.

Pa mamu im jebem nije dovoljno sto su opsjedali gradove sirom bivse Juge, pogotovo u Bosni, vec su morali unistiti sve ono za sta su nasi starci radili po triest i vise godina. Koja je to bagra nevidjena, ja bi to sve strijeljo, ma sta strijeljo ja bi ih zapalio, bi matere mi. Cu povuci se i sve unistiti ko da se povlacis iz hitlerove Njemacke..ne znam stvarno, ali ta JNA je po meni najveci propali projekat 20. vijeka.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#30 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Hrast »

fixer wrote:
Luke Perry wrote:Koji paranoik moras biti da skrhas tolike pare na to i ono u Konjicu, Han Pijesku, Splitu itd. Krasan izbor prioriteta.
imas cak 40 takvih objekata vojne namjene! promatraj to u kontekstu tog vremena - s danasnjeg stajalista nije bilo potrebe, a u to vrijeme je postojala jasna spremnost sssr-a , a i amerike s druge strane da napadnu jugoslaviju. uostalom, planovi su skovani, mislim da su cak sad i javni!
A i ovo je jedna od gluposti. Na konferenciji saveznika u Teheranu 1943. godine su tacno dogovorene takozvane zone uticaja - na maramici takoreci, ko njofra i zlobo u Karadjordjevu. Tamo je fino stajalo, a ima to i danas u nekom muzeju za pogledati: Madjarska: 10% zapad - 90% CCCP, Bugarska: 10% zapad - 90% CCCP, Italija: 90% zapad - 10% CCCP, Jugoslavija: 50% zapad - 50% CCCP, CSSR: 50% zapad - 50% CCCP.

Problem je bio u tome sto se Staljin nije bas obicavao pridrzavati dogovora. Tako je iskoristena kriza, glad 1946. godine za preuzimanje vlasti od strane komunistickih partija u nekoliko istocno i srednjoevropskih zemalja za koje su predvidjeni demokratski izbori. Na taj nacin su Rusi preuzeli kontrolu nad CSSR-om. Ameri to uvidise i krenuse sa Marshal Planom od kojeg smo mi kurac dobili.

Dakle, postojala je mogucnost napada od strane CCCPa ali samo do 1953., dakle dok ruski Hitler nije crko.

Ostavimo se propagande..nismo vise titovi pioniri. Radilo se o cistoj paranoji.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#31 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by madner »

Normalno je da ce ga onesposobiti ako misle da bi buduci protivnik mogao imati korsiti od istog.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#32 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by madner »

Hrast wrote:
fixer wrote:
Luke Perry wrote:Koji paranoik moras biti da skrhas tolike pare na to i ono u Konjicu, Han Pijesku, Splitu itd. Krasan izbor prioriteta.
imas cak 40 takvih objekata vojne namjene! promatraj to u kontekstu tog vremena - s danasnjeg stajalista nije bilo potrebe, a u to vrijeme je postojala jasna spremnost sssr-a , a i amerike s druge strane da napadnu jugoslaviju. uostalom, planovi su skovani, mislim da su cak sad i javni!
A i ovo je jedna od gluposti. Na konferenciji saveznika u Teheranu 1943. godine su tacno dogovorene takozvane zone uticaja - na maramici takoreci, ko njofra i zlobo u Karadjordjevu. Tamo je fino stajalo, a ima to i danas u nekom muzeju za pogledati: Madjarska: 10% zapad - 90% CCCP, Bugarska: 10% zapad - 90% CCCP, Italija: 90% zapad - 10% CCCP, Jugoslavija: 50% zapad - 50% CCCP, CSSR: 50% zapad - 50% CCCP.

Problem je bio u tome sto se Staljin nije bas obicavao pridrzavati dogovora. Tako je iskoristena kriza, glad 1946. godine za preuzimanje vlasti od strane komunistickih partija u nekoliko istocno i srednjoevropskih zemalja za koje su predvidjeni demokratski izbori. Na taj nacin su Rusi preuzeli kontrolu nad CSSR-om. Ameri to uvidise i krenuse sa Marshal Planom od kojeg smo mi kurac dobili.

Dakle, postojala je mogucnost napada od strane CCCPa ali samo do 1953., dakle dok ruski Hitler nije crko.

Ostavimo se propagande..nismo vise titovi pioniri. Radilo se o cistoj paranoji.
Staljin je sa Churchilom dogovorio da je Grcka u zapadnoj a Jugoslavija u istocnoj sferi utjecaja.
Time je USSR imala mogucnost intervencije u Jugoslaviji da joj se cefnulo. Sa smrti Staljina to nije odklonjeno, pogledaj pod Madjarska i Czehoslovacka.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#33 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Hrast »

Staljin je sa Churchilom dogovorio da je Grcka u zapadnoj a Jugoslavija u istocnoj sferi utjecaja.
Time je USSR imala mogucnost intervencije u Jugoslaviji da joj se cefnulo. Sa smrti Staljina to nije odklonjeno, pogledaj pod Madjarska i Czehoslovacka.
Nije tacno jarane. Jugoslavija, fino stoji, a trenutno ucim za zavrsni ispit koji je slijedeci ponedjeljak (jedna od tema: Hladni Rat), Jugoslavija: 50%-50%.

Govoris li njemacki?
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#34 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Hrast »

Osim toga, Staljin do 48. godine uopste nije imao razloga za intervenciju, Tito mu je bio, kao i cijela KPJ, mali poslusni psic. Realna opasnost intervencije CCCPa je postojala od pocetka 49. godine do kraja 53., dakle nesto oko cetiri, pet godina. A kad je Zeljava izgradjena?
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#35 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by madner »

Hrast wrote:
Staljin je sa Churchilom dogovorio da je Grcka u zapadnoj a Jugoslavija u istocnoj sferi utjecaja.
Time je USSR imala mogucnost intervencije u Jugoslaviji da joj se cefnulo. Sa smrti Staljina to nije odklonjeno, pogledaj pod Madjarska i Czehoslovacka.
Nije tacno jarane. Jugoslavija, fino stoji, a trenutno ucim za zavrsni ispit koji je slijedeci ponedjeljak (jedna od tema: Hladni Rat), Jugoslavija: 50%-50%.

Govoris li njemacki?
Govorim. De link.
Mislim da su to poslje Teherana dalje pregovarali i da je za Italiju Churchil dao Jugoslaviju.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#36 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by madner »

Hrast wrote:Osim toga, Staljin do 48. godine uopste nije imao razloga za intervenciju, Tito mu je bio, kao i cijela KPJ, mali poslusni psic. Realna opasnost intervencije CCCPa je postojala od pocetka 49. godine do kraja 53., dakle nesto oko cetiri, pet godina. A kad je Zeljava izgradjena?
Zaboravljas da je USSR tri puta intervenisao u istocnoj Evropi poslje Staljinove smrti da bi zastitio svoju zonu interesa.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#37 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Hrast »

madner wrote:
Hrast wrote:Osim toga, Staljin do 48. godine uopste nije imao razloga za intervenciju, Tito mu je bio, kao i cijela KPJ, mali poslusni psic. Realna opasnost intervencije CCCPa je postojala od pocetka 49. godine do kraja 53., dakle nesto oko cetiri, pet godina. A kad je Zeljava izgradjena?
Zaboravljas da je USSR tri puta intervenisao u istocnoj Evropi poslje Staljinove smrti da bi zastitio svoju zonu interesa.
Vec sam naglasio da je opasnost postojala samo od strane CCCPa, i to na odredjeno vrijeme, ali ne i od Amerike kao sto si ti to tvrdio.

citat hrast
Dakle, postojala je mogucnost napada od strane CCCPa ali samo do 1953., dakle dok ruski Hitler nije crko.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#38 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by madner »

Gdje sam rekao da je postojala opasnost od druge strane (mada jeste)? Pogledaj pod odnosi sa Italijom i ponovni zaokret prema USSRu nakon 1955.

I naveo sam kako je USSR i poslje Staljinove smrti bila spremna da vojno dovede u red ono sto je smatrala svojim.
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#39 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Hrast »

madner wrote:Gdje sam rekao da je postojala opasnost od druge strane (mada jeste)?
citat madner
imas cak 40 takvih objekata vojne namjene! promatraj to u kontekstu tog vremena - s danasnjeg stajalista nije bilo potrebe, a u to vrijeme je postojala jasna spremnost sssr-a , a i amerike s druge strane da napadnu jugoslaviju. uostalom, planovi su skovani, mislim da su cak sad i javni!
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#40 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Hrast »

Ako razumijes njemacki, ali mislim da ima i na engleskom, imas jednu dobru dokumentaciju o Hladnom Ratu na netu. 24 dijela.

Ovo je prva..imas svih 24 kao stream.

http://www.dokustream.org/?p=117
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#41 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by madner »

madner != fixer :D
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#42 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Hrast »

madner wrote:madner != fixer :D
Ja sam u devedeset posto slucajeva kad pisem na forumu naduvan..tako da ovo tvoje i nije tako strasno. :D
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#43 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by madner »

Dobra vutra :D
User avatar
Hrast
Posts: 664
Joined: 09/02/2009 01:38

#44 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Hrast »

madner wrote:Dobra vutra :D

Mjesam sa shitom..trenutno mi rodilo.. :D
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#45 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by slavkoimamodilera »

Oooo ne! Madner alert!! Everybody run for your liveeeeessss! :run:
:mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#46 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by madner »

Bicu dobar, ovo mi je ozbiljni podforum :D

Tako mi Ming dinastije :D
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#47 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Ponekad s'proljeca »

Zamislite koliko se autoputeva moglo napraviti u BiH za te pare koje su sprcane u sve te podzemne aerodrome????

Stas kad smo imali uvijek supke za politicare, stace Bosni more ona ima planine ili sta ce nam putevi u Bosni ima konja. Zatim dodje nas merhametlija pa gandijevskom politikom udari pecat na BiH.
LupusREBEL
Posts: 3
Joined: 31/10/2009 20:51

#48 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by LupusREBEL »

Dobili smo vježbone-manevarske pogodke na aerodromsko-zrakoplovnom vježovnom-manevarskom poligoni u Medulinu:

Image

Image

Gdje Mig-ovi 21 s Bihaćke zrakoplovne baze Željava u 100% pogađaju mete, pogledajte exksluzivne snimke 1z 1998. goodine:

Naslov: Neviđena Željava (osim onih koji su službovali tamo) VIDEO SNIMCI VJEŽBE

BTW postavljen je video VTR-a na Željava-LYBI forum, pa tkoga zanima nek pogleda...

Image


Naslov teme: Neviđena Željava (osim onih koji su službovali tamo)
LupusREBEL
Posts: 3
Joined: 31/10/2009 20:51

#49 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by LupusREBEL »

Image Image Image
Jaramaz
Posts: 8
Joined: 16/01/2021 23:36

#50 Re: Aerodrom Željava kod Bihaca

Post by Jaramaz »

[youtube]https://youtu.be/jXWhhyNwMIY[/youtube]
Post Reply