Advokatska ulica

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#1 Advokatska ulica

Post by Ivo Lola »

ima li ovdje mozda neko ko zna nesto o zgradama u advokatskoj ulici (petra kocica)...
ja koliko sam uspio saznati gradjene su tokom 50-ih godina, kakav je standard gradnje bio u tom periodu ?
poznajete mozda nekog ko zivi, neke utiske ?

generalno da li mislite da je pametno uzeti stan u zgradama tih godina ?
njoj je znaci sad vec 60-70 godina, za mog zivota ce vjerovatno preci 100 godina, da li ce tada uopste biti moguce prodati takav stan... ?
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#2 Re: Advokatska ulica

Post by kmirsad »

To su zgrade perfektno građene, barem ova koju ja znam... jedan mi je dajđa tu imao stan, u onom prolazu do Dalme... baš je bio prva liga... doduše ne znam za druge zgrade... :-D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#3 Re: Advokatska ulica

Post by seln »

Ne znam, spolja izgledaju malo ofucano...
kakav je standard gradnje, u kakvom su stanju steoenista, podrumi, zajednicke prostorije.. imaju li grijanje, kakva je stolarija?
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#4 Re: Advokatska ulica

Post by Ivo Lola »

konkretan stan koji ja gledam je djelimicno renoviran, vanjska stolarija i kupatilo
trebalo bi uradit unutrasnju stolariju, gletovat zidove.... i instalacije, osim kupatila
znaci jedno 10-ak hiljada...

ali ono sto mene zanima je dugorocna perspektiva takvih zgrada, jer ovo je stan od 90 m2, dakle tu planiram ostat do kraja karijere :)
kako se takve zgrade ponasaju kad dodju do 100 godina ?

moja logika je da su najskuplji i najeltiniji stanovi u becu stariji od 100 godina vec sad, isto vazi za sarajevo npr...
jel po toj logici starost zgrade od preko 100 godina ne bi trebala biti problem ako je kvalitetno gradjena ?

zato se i raspitujem zna li neko nesto o standardu gradnje ovih konkretno zgrada ?
gradjene su, opet ponavljam, pred kraj 50-ih godina
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#5 Re: Advokatska ulica

Post by Maraschino »

Pretpostavljam o kojim zgradama se radi i mogu ti reci da su kvalitetnije radjene od ovih novih(debljina zidova, gusane ili keramicke kanalizacione cijevi, podovi izolacija...). Na drugu stranu, nemas puno stanara pa je lakse i odrzavanje.

Sta bi ja uradio prije useljenja, struganje zidova, uradio novu elektro instalaciju, ponovo uradio zidove, podove po zelji, unutrasnju stolariju bih zamijenio...i doveo taj stari stan u jedan ''moderno'' uradjen prostor.
Gletovanje zidova je samo krpanje, krpanje i farbanje unutrasnje stolarije koja je stara je samo privremeno rjesenje, elektro instalacija je ''izgorjela'' u zidovima...tako da ces trebati zasukati rukave i dovesti to u jedan pristojan red.

Slicnu situaciju i ja imam samo je kuca koju je radila Vranica pocetkom 70-tih god. Dok se neke pravne stvari okoncaju oko nje, planiram sve mijenjati tako da idem kao da je kuca tek pokrivena. Ima jake temelje i zidove a sve drugo je krs(nikada nije nista mijenjano). Mislim da se moze to fino uraditi za dugorocni boravak.
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#6 Re: Advokatska ulica

Post by Ivo Lola »

e hvala maraschino
to je druga zgrada od zatvora...
a ovo sto si napisao vezano za debljinu zidova... je li to znas iz nekog izvora konkretno za te zgrade ili onako generalno govoris za zgrade gradjene u tom periodu ?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7 Re: Advokatska ulica

Post by Maraschino »

Ivo Lola wrote:e hvala maraschino
to je druga zgrada od zatvora...
a ovo sto si napisao vezano za debljinu zidova... je li to znas iz nekog izvora konkretno za te zgrade ili onako generalno govoris za zgrade gradjene u tom periodu ?
Zgrade iz tog perioda mahom su se zidale punom ciglom. Ne vjerujem da su one izuzetak a kako sam vidio oronule fasade(ako se ne varam i one su od pune cigle).
Ako mislis renovirati, uradi to momacki makar to kostalo i vremena i novaca jer se isplati a dobra lokacija.
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#8 Re: Advokatska ulica

Post by SSemir »

jesu li u njima visoki plafoni? ili normalni?
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#9 Re: Advokatska ulica

Post by Ivo Lola »

SSemir wrote:jesu li u njima visoki plafoni? ili normalni?
normalni plafoni
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#10 Re: Advokatska ulica

Post by Heller »

To su iste zgrade ko i na Slatini u Albina Herljevica, Rudarskoj, Meše Selimovića, Dragodolu itd. Ako imaš nekog tu pogledaj malo i raspitaj se. Bolje od Giproma i Dženexa sigurno.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66774
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#11 Re: Advokatska ulica

Post by plain vanilla »

ma sigurno da nisu lose, posebno ako se sve renovira. bolje su od ovih novih kad cujes kad komsija kaslje pet spratova nize.
plus sto je ona ulica bas lijepa i u centru
sumirprimus
Posts: 80479
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#12 Re: Advokatska ulica

Post by sumirprimus »

najskuplja ulica. fino ivo lola fino.
zidovi su ti najmanji problem.
pitanje komšija je vaznije, zbog odrzavanja zajednickih instalacija, krova,ulaznih vrata, fasade, podruma.
inace najslicnije zgrade tim su one u batvi sadasnje jure kerosevica?? onda ona ulica oko behrambegove medrese, i pojedine zgrade u dragodolu i mesi selimovicu.
nekretnina kao nekretnina vrijedi, i tu nece gubit na vrijednosti sigurno. tako da si s te strane miran, ako si spreman uloziti naravno.
ko ima novaca i spreman je uloziti al ne samo u stolarijcu i molerske radove itekako se isplati! :thumbup:

problem nikada ne bi trebao biti, sto se tice gradnje iz tog perioda, ako su redovno odrzavane. e tu smo vec tanki.. :D
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#13 Re: Advokatska ulica

Post by Ivo Lola »

e Boze...
krenem u realizaciju ovog projekta, kupovine ovog stana u advokatskoj
i onda jedna poznanica koja ima stan u zgradi prekoputa kaze od kako se panonsko napravilo, pocele im pucat zgrade, pukotine u zidovima i slicno...
jel moguce to, imal to ikakve logike
valjda je taj proces tonjenja trebao biti zaustavljen do sad ?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66774
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#14 Re: Advokatska ulica

Post by plain vanilla »

Ivo Lola wrote:e Boze...
krenem u realizaciju ovog projekta, kupovine ovog stana u advokatskoj
i onda jedna poznanica koja ima stan u zgradi prekoputa kaze od kako se panonsko napravilo, pocele im pucat zgrade, pukotine u zidovima i slicno...
jel moguce to, imal to ikakve logike
valjda je taj proces tonjenja trebao biti zaustavljen do sad ?
ili je to zbog izgradnje Melaina?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#15 Re: Advokatska ulica

Post by Maraschino »

Ivo Lola wrote:e Boze...
krenem u realizaciju ovog projekta, kupovine ovog stana u advokatskoj
i onda jedna poznanica koja ima stan u zgradi prekoputa kaze od kako se panonsko napravilo, pocele im pucat zgrade, pukotine u zidovima i slicno...
jel moguce to, imal to ikakve logike
valjda je taj proces tonjenja trebao biti zaustavljen do sad ?
Sve je moguce u Tuzli pa i da ih dzomba proguta. :D

Taj dio i svi drugi blize centru su podlozni jos uvijek tonjenju ali znatno manje i sporije nego ranije. Nemoguce je na takvom terenu zaustaviti pomjeranje tla da se ne pojavi pukotina.
Mislim da to nije strasno osim estetski sto nekome smeta.

p.s. ja sam bio u jednom stanu na sjenjaku(zadnji sprat), pukotina je da moze prst stati. Vjeruj mi da ja tu ne bih mogao mirno spavati. :roll:
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#16 Re: Advokatska ulica

Post by Ivo Lola »

plain vanilla wrote:
Ivo Lola wrote:e Boze...
krenem u realizaciju ovog projekta, kupovine ovog stana u advokatskoj
i onda jedna poznanica koja ima stan u zgradi prekoputa kaze od kako se panonsko napravilo, pocele im pucat zgrade, pukotine u zidovima i slicno...
jel moguce to, imal to ikakve logike
valjda je taj proces tonjenja trebao biti zaustavljen do sad ?
ili je to zbog izgradnje Melaina?
nebi trebalo zbog melaina biti
jer su ove zgrade na kontra strani ulice, prve od zatvora

@maraschino

nisi me uopste utjesio :)
cak naprotiv
LongDong
Posts: 789
Joined: 22/04/2008 23:08

#17 Re: Advokatska ulica

Post by LongDong »

pa nešto kontam ako su napravljene one dvije zgrade ispod tenisa valjda je to sigurno što se tiče tonjenja

nisu valjda tolki kreteni da prave zgrade kojima će pucat zidovi, tonuti... mada opet šta se kod nas može za bilo šta garantovati
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#18 Re: Advokatska ulica

Post by Maraschino »

LongDong wrote:pa nešto kontam ako su napravljene one dvije zgrade ispod tenisa valjda je to sigurno što se tiče tonjenja

nisu valjda tolki kreteni da prave zgrade kojima će pucat zidovi, tonuti... mada opet šta se kod nas može za bilo šta garantovati
Svaka gradnja u ''centru'' Tuzle meni je suhveli ali ne mozemo porediti staru i novu gradnju. To su totalno drugaciji sistemi gradnje.
Pogledajte samo zgrade oko Korza koliko puta su renovirane
Post Reply