Advokati

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#1 Advokati

Post by Ma.Le.Na »

Zanima me slijedece..
Kako prijaviti advokata u advokatsku komoru za nesavjesan rad?
Da li uopce postoji nacin da se isti kazni?
Stalno slusam kako svaki advokat unaprijed naplati posao a onda ...prst u uho...i nikakve angazovanosti da se predmet sto prije zavrsi...da pokusa da ubrza proces..nista..
Da ne govorim o bezobrazluku tipa ne javljanja na telefon ..ignorisanja emailova stranke i sl...
Kako stati u kraj bezobraznom advokatu?
I nemojte reci..promijeni advokata :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#2 Re: Advokati

Post by JThomas »

pa drugog lijeka apsolutno nema, promijeni advokata. otkaži punomoć i uzmi cijeli spis. sve drugo je mazohizam i bacanje teško zarađenih para.

a ovog prijavi komori, za to nema nikakve posebne forme, napišeš pritužbu i opišeš u njoj šta je bilo, kako i zbog čega si nezadovoljna. oni će morati provesti postupak, a ni najvećem đon obrazu nije svejedno da ide na disciplinsku komisiju i sud časti. i bogam' bude i kazni, nije da ne bude.
User avatar
velikibrnjo
Posts: 948
Joined: 26/05/2009 12:11

#3 Re: Advokati

Post by velikibrnjo »

Kako stati u kraj bezobraznim strankama
koje misle da su jedine
i da za svaku glupost mogu prijavljivat advokatskoj komori :-) :D


ps
ko ti je advokat, beli neki divlji anonimus :oops:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4 Re: Advokati

Post by JThomas »

naravno da ima i toga. ali pravo na prijavu mora postojati.
BASS
Posts: 881
Joined: 11/07/2007 04:51

#5 Re: Advokati

Post by BASS »

Ne znam kako da ti objasnim ili nacrtam - da advokat NE MOZE da ubrza proces.

Moze da napise urgenciju, koju mozes i ti da napises, koja je obicni dopis bez ikakvog ucinka i koju u sudu samo uloze u spis i koju sudija cita sa podsmjehom.
Sve oko duzine trajanja je iskljuciva krivica suda (ili nekog organa ako je upravni postupak). Advokat ako je npr. naplatio tuzbu ili neku drugu radnju i uradio je u roku za to predvidjen je uradio ono sto je njegov posao. Ako je naplatio vise onda je to tvoja krivica. Ako je rijec o necemu trecem,necemu OSNOVANOM -onda pisi prijavu komori.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#6 Re: Advokati

Post by Ma.Le.Na »

Mislim da su advokati postali poprilicno arogantni..
Nije to jedan slucaj nego i vise kojih se naslusam svako malo..
Urgencija ok...mozda se sudija i nasmije ali zasto to ne predloziti klijentu..?
I zasto bi ja to pisala ako imam njega?
Zasto ja moram nazvati sud da vidim kad je rociste i njemu javiti?
Zasto doticni ignorise svako postavljeno pitanje...a javim mu se svakih mjesec dana..?
Dakle :D
Ima vas groznih :skoljka: :D
Mislim da klijenti jako rijetko prijave advokata za takav odnos i bezobrazluk i da je to i razlog bahatog ponasanja pojedinih :D
Zato :D treba tome stati u kraj :wink:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#7 Re: Advokati

Post by JThomas »

to da ti advokatu javljaš kad je ročište, to je neprihvatljivo i zaista nema drugog savjeta nego da promijeniš advokata.

ali ovo za ubrzavanje je čovjek sto posto u pravu. napisati urgenciju je posao od pet minuta, ali te urgencije se pišu bukvalno 99% radi stranke a 1% što stvarno mogu nešto ubrzati. ni najjači advokat ne može uspješno urgirati stalno i za veći broj predmeta...izbacili bi ga s noge na nogu.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#8 Re: Advokati

Post by zvrk »

BASS wrote:Ne znam kako da ti objasnim ili nacrtam - da advokat NE MOZE da ubrza proces.

Moze da napise urgenciju, koju mozes i ti da napises, koja je obicni dopis bez ikakvog ucinka i koju u sudu samo uloze u spis i koju sudija cita sa podsmjehom.
Sve oko duzine trajanja je iskljuciva krivica suda (ili nekog organa ako je upravni postupak). Advokat ako je npr. naplatio tuzbu ili neku drugu radnju i uradio je u roku za to predvidjen je uradio ono sto je njegov posao. Ako je naplatio vise onda je to tvoja krivica. Ako je rijec o necemu trecem,necemu OSNOVANOM -onda pisi prijavu komori.
advokat ne moze ubrzati proces, ali se moze pojaviti na rocistu, a ne uzeti 200 stranaka i otkazivati rocista zbog toga sto mu je zakazano drugo rociste..
i tako iz godine u godinu

svojim sam usima slusala kad advokati (ured dva advokata) psuju strankama jer su ih nazvali da pitaju zasto im nisu dostavili presudu u njihovu korist koja je donesena prije pola godine...

prijaviti komori
i prijaviti
i prijaviti
i ocrnjivati imenom i prezimenom

pa ce nekad nesto da se promijeni
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#9 Re: Advokati

Post by sokkia »

meni kao totalnom laiku dosta toga nije jasno.
recimo kao da neko bude tužen za neki javni dug kome je nastupila zastara.
i sad recimo ako je stranka neuka i ne pozove se na zastaru duga sud ce presuditi u korist tužitelja umjesto da po nekom automatizmu odbije tužbu zbog zastare (znam za ovo jer mu je prije objasnio @Tomas :D )
ovim želim reci da su pravno neuki građani zbog nekih banalnih stvari izloženi velik troškovima advokatskih usluga koje su po mom mišljenju bezobrazno veliki .
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#10 Re: Advokati

Post by zvrk »

sokkia, sud ne pazi na zastaru po sluzbenoj duznosti
:)

tim ti je sve na stranci :)
User avatar
velikibrnjo
Posts: 948
Joined: 26/05/2009 12:11

#11 Re: Advokati

Post by velikibrnjo »

sokkia wrote:meni kao totalnom laiku dosta toga nije jasno.
recimo kao da neko bude tužen za neki javni dug kome je nastupila zastara.
i sad recimo ako je stranka neuka i ne pozove se na zastaru duga sud ce presuditi u korist tužitelja umjesto da po nekom automatizmu odbije tužbu zbog zastare (znam za ovo jer mu je prije objasnio @Tomas :D )
ovim želim reci da su pravno neuki građani zbog nekih banalnih stvari izloženi velik troškovima advokatskih usluga koje su po mom mišljenju bezobrazno veliki .


Cuj bezobrazno veliki, bilo bi vas dobro cuti da sve ide po tarifi kao kod notara
Da je to docekati!
U drugim zemljama su usluge advokata, luksuzne usluge, a kod nas je to 'scerano' na najgori moguci nivo
i jos skupo raji :-)


Daj malena reci ko je advokat, ako nisi preuvelicala datu situaciju
jos nisam cuo da stranka advokata obavjestava o zakazanom rocistu :D
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#12 Re: Advokati

Post by zvrk »

Cuj bezobrazno veliki, bilo bi vas dobro cuti da sve ide po tarifi kao kod notara
Da je to docekati!
U drugim zemljama su usluge advokata, luksuzne usluge, a kod nas je to 'scerano' na najgori moguci nivo
i jos skupo raji :-) :D[/quote]

zar ne ide po tarifi - advokatskoj

+ sto vecina advokata trazi 10% od namirenja u radnim sporovima

sto se tice same tarife

600 KM za pisanje tuzbe - meni nije nimalo bezazleno obzirom na zivotini standard
i kvalitet iste

(ne generaliziram, nego govorim o vecini)
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#13 Re: Advokati

Post by Melami »

velikibrnjo wrote:
sokkia wrote:meni kao totalnom laiku dosta toga nije jasno.
recimo kao da neko bude tužen za neki javni dug kome je nastupila zastara.
i sad recimo ako je stranka neuka i ne pozove se na zastaru duga sud ce presuditi u korist tužitelja umjesto da po nekom automatizmu odbije tužbu zbog zastare (znam za ovo jer mu je prije objasnio @Tomas :D )
ovim želim reci da su pravno neuki građani zbog nekih banalnih stvari izloženi velik troškovima advokatskih usluga koje su po mom mišljenju bezobrazno veliki .


Cuj bezobrazno veliki, bilo bi vas dobro cuti da sve ide po tarifi kao kod notara
Da je to docekati!
U drugim zemljama su usluge advokata, luksuzne usluge, a kod nas je to 'scerano' na najgori moguci nivo
i jos skupo raji :-)


Daj malena reci ko je advokat, ako nisi preuvelicala datu situaciju
jos nisam cuo da stranka advokata obavjestava o zakazanom rocistu :D
I ti ga pretjerujes.
Eto sad advokati nemaju za hljeba, jadni prose po Ferhadiji. Daj ne se*i
selma halilović
Posts: 2
Joined: 19/10/2012 12:41

#14 Re: Advokati

Post by selma halilović »

imala sam slučaj sa advokaticom koja ništa nije uradila, sve što sam ja uradila lično je pripisala sebi.
Kad sam joj otkazala zastupanje i tražila račun, dala mi je rukom napisan spisak radnji sa svojim pečatom, kao račun. Priložila mi je nota blok iz Općine centar gdje je izuzimala navadno dokumetaciju bez pečata.
Vodila je slučaj skoro godinu dana, a da nije vidjela da dokument nema pečat pravosnažnosti.
Sve sam činjenice napisala i dostavila advokatskoj komori, odgovor nikad nisam dobila, vjerovatno su svi isti.
Za sve to je naplatila 1.280,00 KM, možda se i prepozna ako ikad posjeti ovaj forum.
Prijavila sam i tržišnoj inspekciji, ali dotična nije PDV obaveznik.....
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#15 Re: Advokati

Post by Sandra N. »

Ma.Le.Na wrote:Zanima me slijedece..
Kako prijaviti advokata u advokatsku komoru za nesavjesan rad?
Da li uopce postoji nacin da se isti kazni?
Stalno slusam kako svaki advokat unaprijed naplati posao a onda ...prst u uho...i nikakve angazovanosti da se predmet sto prije zavrsi...da pokusa da ubrza proces..nista..
Da ne govorim o bezobrazluku tipa ne javljanja na telefon ..ignorisanja emailova stranke i sl...
Kako stati u kraj bezobraznom advokatu?
I nemojte reci..promijeni advokata :D
Samo gledaj koji advokat ce te zastupati to ti je bitno, od svega najbitnije.

Ako prijavljujes advokata moras imati jake dokaze protiv njega.

ja cu ti reci da je mene moj advokat pripremao za svako rociste a onda mi sve zapisnike slao putem emaila, presude, sve ono sto je napisao i poslao u sud, dokaze da je poslao, sve skenirano, emailom, tako da imam uvid i o svakoj zalbi i o bilo cemu sto je pisano zato sam ja 100% sretna u izboru sta vise presretna.

Evo pogledaj http://www.advokat-prnjavorac.com - imas cak rubliku za pristupu sudskom predmetu dostavis podatke i dadne ti izvod iz suda kako stvari stoje, dokle je dosao sud sa radom kad ce biti zakazan predmet sve sto te zanima.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#16 Re: Advokati

Post by zvrk »

ovaj ured ima jedan od najprofesionalnijih webova, od ranije su mi poznati
to su valjda izuzeci o kojima govorimo :)
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#17 Re: Advokati

Post by Sandra N. »

zvrk wrote:ovaj ured ima jedan od najprofesionalnijih webova, od ranije su mi poznati
to su valjda izuzeci o kojima govorimo :)
Kao i u svakoj struci - neko jednostavno zabusava, poluzabusava, radi polu-profesionalno ili radi najbolje sto umje i moze.

na nama je da se potrudimo i nadjemo sebi ono sto je najbolje i sto si mozemo priustiti.

ne samo u advokaturi nego u bilo kojem zanimanju, notar, revizor, doktor, stomatolog...
User avatar
TurioSamGa
Posts: 198
Joined: 21/11/2012 14:46

#18 Re: Advokati

Post by TurioSamGa »

Angazuj Mirnesa Ajanovica :D
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#19 Re: Advokati

Post by Salcho »

zvrk wrote:ovaj ured ima jedan od najprofesionalnijih webova, od ranije su mi poznati
to su valjda izuzeci o kojima govorimo :)
Slažem se, pogledaj samo zakone, Krivicni zakon FBiH ima sve izmjene i dopune do danasnjeg dana 2012 godine, cak i stavove Vrhovnog suda Federacije BiH iz novembra 2012 godine, toliku posvecenost profesionalizmu nemaju ni vladini sluzbenici zapsleni koji primaju platu - njihove web stranice su stare po 2-3 godine.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#20 Re: Advokati

Post by Melami »

selma halilović wrote:imala sam slučaj sa advokaticom koja ništa nije uradila, sve što sam ja uradila lično je pripisala sebi.
Kad sam joj otkazala zastupanje i tražila račun, dala mi je rukom napisan spisak radnji sa svojim pečatom, kao račun. Priložila mi je nota blok iz Općine centar gdje je izuzimala navadno dokumetaciju bez pečata.
Vodila je slučaj skoro godinu dana, a da nije vidjela da dokument nema pečat pravosnažnosti.
Sve sam činjenice napisala i dostavila advokatskoj komori, odgovor nikad nisam dobila, vjerovatno su svi isti.
Za sve to je naplatila 1.280,00 KM, možda se i prepozna ako ikad posjeti ovaj forum.
Prijavila sam i tržišnoj inspekciji, ali dotična nije PDV obaveznik.....
Ti si veliki lazov i blatis advokate. Pa kod nas advokat lebdi oko tebe 2 godine i oko tvog slucaja i u prosjeku naplati samo 15KM mjesecno.
hahhaa
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#21 Re: Advokati

Post by Salcho »

TurioSamGa wrote:Angazuj Mirnesa Ajanovica :D
Haaahahhaha, dobar vic.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#22 Re: Advokati

Post by sokkia »

velikibrnjo wrote:
sokkia wrote:meni kao totalnom laiku dosta toga nije jasno.
recimo kao da neko bude tužen za neki javni dug kome je nastupila zastara.
i sad recimo ako je stranka neuka i ne pozove se na zastaru duga sud ce presuditi u korist tužitelja umjesto da po nekom automatizmu odbije tužbu zbog zastare (znam za ovo jer mu je prije objasnio @Tomas :D )
ovim želim reci da su pravno neuki građani zbog nekih banalnih stvari izloženi velik troškovima advokatskih usluga koje su po mom mišljenju bezobrazno veliki .


Cuj bezobrazno veliki, bilo bi vas dobro cuti da sve ide po tarifi kao kod notara
Da je to docekati!
U drugim zemljama su usluge advokata, luksuzne usluge, a kod nas je to 'scerano' na najgori moguci nivo
i jos skupo raji :-)


Daj malena reci ko je advokat, ako nisi preuvelicala datu situaciju
jos nisam cuo da stranka advokata obavjestava o zakazanom rocistu :D
dobro rece ovo za notare i u pravu si -oni su još bezobrazniji :(
ali kad jednog dana i njih bude koliko advokata i oni ce svoje tarife smanjiti
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#23 Re: Advokati

Post by Salcho »

sokkia wrote:
velikibrnjo wrote:
sokkia wrote:meni kao totalnom laiku dosta toga nije jasno.
recimo kao da neko bude tužen za neki javni dug kome je nastupila zastara.
i sad recimo ako je stranka neuka i ne pozove se na zastaru duga sud ce presuditi u korist tužitelja umjesto da po nekom automatizmu odbije tužbu zbog zastare (znam za ovo jer mu je prije objasnio @Tomas :D )
ovim želim reci da su pravno neuki građani zbog nekih banalnih stvari izloženi velik troškovima advokatskih usluga koje su po mom mišljenju bezobrazno veliki .


Cuj bezobrazno veliki, bilo bi vas dobro cuti da sve ide po tarifi kao kod notara
Da je to docekati!
U drugim zemljama su usluge advokata, luksuzne usluge, a kod nas je to 'scerano' na najgori moguci nivo
i jos skupo raji :-)


Daj malena reci ko je advokat, ako nisi preuvelicala datu situaciju
jos nisam cuo da stranka advokata obavjestava o zakazanom rocistu :D
dobro rece ovo za notare i u pravu si -oni su još bezobrazniji :(
ali kad jednog dana i njih bude koliko advokata i oni ce svoje tarife smanjiti

Kod notara je takva situacija da je kod svih njih identicna cijena, a nikom ne mogu smanjiti istu.

Znaci ako je cijena za kupoprodajni ugovor nekretnine 2.400,00 KM plus PDV tolika je cijena za sve i ne mozes mu rec "dobro odoh ja kod drugog gdje je jeftinije", kad je kod svih IDENTICNA CIJENA - tadako da ti mozes ici koliko hoces, ali ce ti svaki notar reci da je cijena 2.400 KM kupoprodajni ugovor za nekretninu od pola miliona km.

sad ce uskoro notara biti duplo vise, umjesto na 20.000 ljudi 1 notar, bit ce na 20.000 ljudi 2 notara, ali ce notari umjesto suda raditi i ostavinske rasprave.
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#24 Re: Advokati

Post by Salcho »

JThomas wrote:to da ti advokatu javljaš kad je ročište, to je neprihvatljivo i zaista nema drugog savjeta nego da promijeniš advokata.

ali ovo za ubrzavanje je čovjek sto posto u pravu. napisati urgenciju je posao od pet minuta, ali te urgencije se pišu bukvalno 99% radi stranke a 1% što stvarno mogu nešto ubrzati. ni najjači advokat ne može uspješno urgirati stalno i za veći broj predmeta...izbacili bi ga s noge na nogu.
Tako je - Opcinskom sudu u Sarajevu treba bar 2-3 godine da zakaze prvo sudsko rociste - imamo najlosiji sudski sistem na svijetu.

Tu ti ni jedan advokat ne moze pomoc, osim da urgira, a sud nece da radi.

Evo kome ako zatreba imena advokati na svim jezicima, sem Bosanskohercegovackog :-)

Bosna i Hercegovina advokati
Albania - Avokat
Armenia - Pastaban
Austria - Rechtsanwalt
Belgium avocat / advocaat / Rechtsanwalt;
Bulgaria - advokat
Croatia - odvjetnik / odvjetnici
Cyprus - dikegóros
Czech Republic - advokát
Denmark - advokat
Estonia - vandeadvokaat
Finland asianajaja - advokat
FYROMacedonia - advokat
France - avocat
Georgia - Advokati / Advokatebi
Germany - Rechtsanwalt
Greece - dikegóros
Hungary - ügyvéd
Iceland - lögmaður
Ireland - barrister, solicitor
Italy - avvocato
Latvia zvērināts - advokāts
Liechtenstein - Rechtsanwalt
Lithuania - advokatas
Luxembourg - avocat, Rechtsanwalt
Malta avukat, prokuratur legali;
Montenegro - advokat;
Moldova - Avocat
Netherlands - advocaat;
Norway - advokat;
Poland - adwokat, radca prawny;
Portugal - advogado
Romania - avocat
Serbia - advokat - advokatska kancelarija
Slovakia advokát - advokátka;
Slovenia odvetnik - odvetnica;
Spain abogado / advocat / abokatu / avogado;
Sweden - advokat
Switzerland - Rechtsanwalt / Anwalt / Fürsprech /
Fürsprecher - avocat / avvocato /advokat;
Turkey - avukat;
Ukraine - advokat;
United Kingdom - advocate, barrister, solicitor.
Bosnia and Herzegovina: advokat / odvjetnik
Last edited by Salcho on 22/11/2012 20:37, edited 1 time in total.
selma halilović
Posts: 2
Joined: 19/10/2012 12:41

#25 Re: Advokati

Post by selma halilović »

Ja ne blatim advokate, ovo su činjenice. Ja sam tražila orginal račun za usluge (nijednu raspravu nije vodila), da bih mogla isti predočiti ostalim strankama u zajedničkom sporu.
Advokat je Danijela Seller, čuvam kompletnu dokumetaciju.
Post Reply