ADD/ADHD

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
XeuX
Posts: 249
Joined: 28/02/2012 20:00

#1 ADD/ADHD

Post by XeuX »

Pozdrav.U zadnje vrijeme imam velikih problema u svakodnevnom životu.KOncentracija mi je jako loša,do te mjeere da ne mogu pročitati dvije rečenice.Čak kad pričam sa ljudima,ne mogu da pratim šta mi govore.Jako često zaboravljam i gubim stvari.Imam velikih problema na fakultetu.
U zadnje vrijeme sam malo istraživao i mislim da imam ADD/AHHD(sindrim deficita pažnje ili hiperaktivnosti)
Da li ima neka ustanova gdje bi mi mogli to dijagnosticirati?Da li mogu očekivati neku pomoć?
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72764
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#2 Re: ADD/ADHD

Post by Velkoski »

Postoji lijek koji se zove Ritalin, vjerovatno treba recept..
User avatar
XeuX
Posts: 249
Joined: 28/02/2012 20:00

#3 Re: ADD/ADHD

Post by XeuX »

Kome da se obratim za pomoć?Hoće li me obični ljekar shvatiti ozbiljno ako mu kažem svoj problem?
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#4 Re: ADD/ADHD

Post by Entropio »

.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72764
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#5 Re: ADD/ADHD

Post by Velkoski »

XeuX wrote:Kome da se obratim za pomoć?Hoće li me obični ljekar shvatiti ozbiljno ako mu kažem svoj problem?
Što te ne bi shvatio ozbiljno ?
User avatar
Vijetnamac13
Posts: 621
Joined: 14/07/2012 15:01

#6 Re: ADD/ADHD

Post by Vijetnamac13 »

XeuX wrote:Kome da se obratim za pomoć?Hoće li me obični ljekar shvatiti ozbiljno ako mu kažem svoj problem?
imas li djevojku?
ozbiljno pitam
User avatar
XeuX
Posts: 249
Joined: 28/02/2012 20:00

#7 Re: ADD/ADHD

Post by XeuX »

Vijetnamac13 wrote:
XeuX wrote:Kome da se obratim za pomoć?Hoće li me obični ljekar shvatiti ozbiljno ako mu kažem svoj problem?
imas li djevojku?
ozbiljno pitam
Kakve to veze ima?
User avatar
Vijetnamac13
Posts: 621
Joined: 14/07/2012 15:01

#8 Re: ADD/ADHD

Post by Vijetnamac13 »

bilo bi bolje po tebe da odmah odgovoris al et
evo ovako

spletom okolnosti sam upoznat sa slucajem a dijelom sam to i dozivio

ali ja cu ti ispricati matricu

lik je bio ubijedjen da ima istu stvar
lose ucio, dekoncentrisao se i trazio lijekove, otudjio se

nekim cudom upozna djevojku i normalno zaljubljenost cini cuda
postao zadovoljan zivotom i smirio se

e sad....sta to znaci

mozda nemas nikakav add i ostale picke materine
mozda si samo nesretan

znam da to zvuci glupo "samo nesretan" ali moguce je

ja takodjer ne mogu nikoga slusati 3 minute

uglavnom smanji internet, ako dobijas mnogo informacija dnevno opet mozes imati iste simptome
User avatar
XeuX
Posts: 249
Joined: 28/02/2012 20:00

#9 Re: ADD/ADHD

Post by XeuX »

Imam djevojku ali i dalje imam isti problem.Imam ga od otkako sam krenuo u osnovnu školu.Volio sam čitati ali jednostavno nisam mogao.Trebalo mi je jako puno vremena da pročitam jednu knjigu.Tad sam i donekle mogao funkcionisati normalno,ali kako vrijeme prolazi,stanje mi se pogoršava.Postao sam očajan.Zato mi i treba pomoć.
User avatar
Vijetnamac13
Posts: 621
Joined: 14/07/2012 15:01

#10 Re: ADD/ADHD

Post by Vijetnamac13 »

XeuX wrote:Imam djevojku ali i dalje imam isti problem.Imam ga od otkako sam krenuo u osnovnu školu.Volio sam čitati ali jednostavno nisam mogao.Trebalo mi je jako puno vremena da pročitam jednu knjigu.Tad sam i donekle mogao funkcionisati normalno,ali kako vrijeme prolazi,stanje mi se pogoršava.Postao sam očajan.Zato mi i treba pomoć.
Pa et ako imas nju, nek ti bude podrska da odes do psihologa prvo pa onda do ovih sto odmah lijekovima te nakrkaju neuropsihijatri.

Ako mislis da je to radikalno a nisi mi odgovorio primas li mnogo informacija dnevno pa pretpostavimo da primas i da je ona djecija hiperaktivnost koju svi imaju kod tebe dozivjela kriticnu tacku i postala problem. U tom slucaju opet smanjis te informacije koje dolaze, promijenis naviku, nadjes nekoga ko te opusta i provodis vrijeme sa njim.

Uglavnom, da ne pametujem kako ljubav sve lijeci :lol: jer moze biti tako protumaceno odes do psihologa a ovo moje je moje viđenje situacije.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#11 Re: ADD/ADHD

Post by modesti »

Vijetnamac13 wrote:
Pa et ako imas nju, nek ti bude podrska da odes do psihologa prvo pa onda do ovih sto odmah lijekovima te nakrkaju neuropsihijatri.
ADHD/ADD se liječi lijekovima. Osim toga, psihijatri uspostavljaju dijagnozu. Ako si imao od djetinjstva problema sa koncentracijom i misliš da bi ti trebala pomoć, konsultuj se prvo sa ljekarom.
User avatar
Vijetnamac13
Posts: 621
Joined: 14/07/2012 15:01

#12 Re: ADD/ADHD

Post by Vijetnamac13 »

modesti wrote:
Vijetnamac13 wrote:
Pa et ako imas nju, nek ti bude podrska da odes do psihologa prvo pa onda do ovih sto odmah lijekovima te nakrkaju neuropsihijatri.
ADHD/ADD se liječi lijekovima. Osim toga, psihijatri uspostavljaju dijagnozu. Ako si imao od djetinjstva problema sa koncentracijom i misliš da bi ti trebala pomoć, konsultuj se prvo sa ljekarom.
Ma samo ce ga skinuti sa dnevnog reda i dati mu tablete i na najslabije simptome. Tablete su droga i prvo treba razgovarati o tome, mozda i nema ADD i zato kazem da ide kod nekog ko ce mozda shvatiti sta ga muci a ne kod ljekara koji rade pa defaultu i izdaju lijekove samo tako.
User avatar
XeuX
Posts: 249
Joined: 28/02/2012 20:00

#13 Re: ADD/ADHD

Post by XeuX »

Vijetnamac13 wrote:
modesti wrote:
Vijetnamac13 wrote:
Pa et ako imas nju, nek ti bude podrska da odes do psihologa prvo pa onda do ovih sto odmah lijekovima te nakrkaju neuropsihijatri.
ADHD/ADD se liječi lijekovima. Osim toga, psihijatri uspostavljaju dijagnozu. Ako si imao od djetinjstva problema sa koncentracijom i misliš da bi ti trebala pomoć, konsultuj se prvo sa ljekarom.
Ma samo ce ga skinuti sa dnevnog reda i dati mu tablete i na najslabije simptome. Tablete su droga i prvo treba razgovarati o tome, mozda i nema ADD i zato kazem da ide kod nekog ko ce mozda shvatiti sta ga muci a ne kod ljekara koji rade pa defaultu i izdaju lijekove samo tako.

Toga i mene strah.Meni ona zubarka u studentskoj poliklinici neće zub da popravi kaže nije nije dovoljno pokvaren,čekaj da se skroz pokvari.Samo gledaju da te skinu sa dnevnog reda.
A meni je ideja da pijem lijekove jako odbojna,jer sam čuo gomilu negativnih stvari od ritalinu i ostalim lijekovima.Volio bih naći nekog psihijatra koji se razumije u ovo i koji zna kako će mi pomoći.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#14 Re: ADD/ADHD

Post by modesti »

XeuX wrote:
Vijetnamac13 wrote:
modesti wrote:
ADHD/ADD se liječi lijekovima. Osim toga, psihijatri uspostavljaju dijagnozu. Ako si imao od djetinjstva problema sa koncentracijom i misliš da bi ti trebala pomoć, konsultuj se prvo sa ljekarom.
Ma samo ce ga skinuti sa dnevnog reda i dati mu tablete i na najslabije simptome. Tablete su droga i prvo treba razgovarati o tome, mozda i nema ADD i zato kazem da ide kod nekog ko ce mozda shvatiti sta ga muci a ne kod ljekara koji rade pa defaultu i izdaju lijekove samo tako.

Toga i mene strah.Meni ona zubarka u studentskoj poliklinici neće zub da popravi kaže nije nije dovoljno pokvaren,čekaj da se skroz pokvari.Samo gledaju da te skinu sa dnevnog reda.
A meni je ideja da pijem lijekove jako odbojna,jer sam čuo gomilu negativnih stvari od ritalinu i ostalim lijekovima.Volio bih naći nekog psihijatra koji se razumije u ovo i koji zna kako će mi pomoći.
Mogu razumjeti strah od odlaska ljekaru radi eventualne dijagnoze, nuspojava lijekova koje pročitaš na netu, ali ADHD je organski poremećaj i zato se tretira lijekovima. Ima svakakvih ljudi, pa samim tim i svakakvih ljekara ali nisu svi isti i kome god da odeš sa tim problemom, uputiće te psihijatru opet. Ritalin može imati nuspojave kod djece, ako se uzima radi bolje koncentracije (a ne radi uspostavljene dijagnoze ADHD-a), svaki lijek (i aspirin) može dati neke nuspojave ali je ljekar išao na fakultet ca. 8-10 godina da bi postao psihijatar i valjda mu možemo vjerovati, zar ne? Osim toga, nećeš za pokvaren zub ići automehaničaru niti ćeš na šišanje ići hirurgu. Psihologu ideš nakon razgovora sa psihijatrom i konsultacija o daljem tretmanu. Ne bih dalje diskutovala, odluka je naravno tvoja.
Post Reply