Abortus - za ili protiv ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply

Abortus - za ili protiv ?

1. Da, apsolutno podržavam abortus u bilo kojem slučaju.
76
47%
2. Podržavam abortus, samo zbog ekonomskih ili socijalnih razloga.
6
4%
3. Ukoliko je život majke u pitanju zbog djeteta, ili zbog nečega drugoga (silovanja, opasnosti od mentalnoga poremećaja itd) podržavam abortus.
39
24%
4. Ne podržavam abortus, ukoliko nije u opasnosti život od majke toga djeteta.
12
7%
5. Protiv sam abortusa, sa izuzećem ako je žena silovana ili je nešto drugo u pitanju.
17
10%
6. Ne podržavam abortus nikako.
12
7%

Total votes: 162

Tesla10

#1 Abortus - za ili protiv ?

Post by Tesla10 » 20/10/2013 22:59

Da li podržavate abortus ? Da li ste protiv njega ? Zanima me vaše mišljenje, jer evo svakim danom sve više žena radi abortuse, što iz nedostatka želje da se brine za svoje dijete ili zbog neke druge stvari (silovanja, poremećaja koje bi dijete moglo da ima itd). Da li je abortus za vas ubistvo ? Da li je ono "pravo" majke da to uradi ? Evo vam i svjetski podaci o zemljama u kojima je dozvoljen i zemljama u kojim nije dozvoljen, kao i zemljama u kojima abortus ima određen status i određene uvijete.

Image

Šta vi mislite o abortusu ?
Last edited by Tesla10 on 24/10/2013 00:09, edited 3 times in total.

zznnnnn

#2 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by zznnnnn » 20/10/2013 23:05

Ja mislim da nisi dobro napravio anketu, trebao si bas kako je i na slici navedeno jer neko podrzava abortus ako je u pitanju silovanje ili spasavanje zivota majke, a ne podrzava ga ako nije izvadjen na vrijeme, takvi nemaju za sta glasati :D

Ja sam inace ZA u svakom slucaju, jer sex nije samo da se prave djeca vec i za uzivanje, pa ako se omladini omakne bolje i abortus nego unisten zivot :)

Tesla10

#3 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by Tesla10 » 20/10/2013 23:09

zznnnnn wrote:Ja mislim da nisi dobro napravio anketu, trebao si bas kako je i na slici navedeno jer neko podrzava abortus ako je u pitanju silovanje ili spasavanje zivota majke, a ne podrzava ga ako nije izvadjen na vrijeme, takvi nemaju za sta glasati :D

Ja sam inace ZA u svakom slucaju, jer sex nije samo da se prave djeca vec i za uzivanje, pa ako se omladini omakne bolje i abortus nego unisten zivot :)
Da, to sam odmah primijetio za anketu :D . Promijeniti ću evo odmah :) ;) .

bizet

#4 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by bizet » 20/10/2013 23:28

mislim da je lako palamudit dok se ne nadjes u situaciji da o tome razmisljas...na ovakva pitanja se trebaju javljati i one koje su se odlucile na abortus, pa da cujemo i razmisljanja druge strane

na jednom forumu citam kako zena treba da uradi testove kako bi znala da li je sa bebom sve uredu, downov sindrom, ispod se javlja bruka zena koja joj govori da sacuva trudnocu, pa sta fali, i to je dijete i sl...a onda ona odgovara da vec ima jedno sa istim poremecajem i zna vrlo dobro koliko brige je potrebno, mislim da vise nijedna nije smogla drskosti da joj moralise

u slucaju silovanja, tesko da covjek moze biti pametan

u slucaju nezeljene trudnoce, pa oboje bi trebali da se dovogore, vjerovatno se djevojke odlucuju na abortus jer nemaju podrsku od druge strane da ce to dijete zajedno izdrzavati, pa makar to bila avatura za jednu noc, oboje su jednako krivi...to da ce nekome se unistiti zivot treba staviti na vagu sa mentalnim posljedicama koje ostaju do kraja zivota takodje, bas moras biti bez mozga da te takva stavr ne dotakne, mada cujem, sad koliko je to istina, da ima zena koje svako malo abortiraju, kazu gore im je zubaru otici :sad:,a trebalo bi im organizovati kakav kurs o zastiti, umalo ne napisah na radu

ma nisam za abortus, sem da se spasi zivot majke, a sad koliko grijesim, ne znam, trenutna percepcija stvari

Keiko

#5 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by Keiko » 20/10/2013 23:51

Ja sam za striktno kontroliranu mogucnost izbora. Pod tim smatram zabranu abortusa kao post-koncepcijske kontracepcije ali podrzavam dostupnost procedure u slucajevima silovanja, incesta, znacajnih razvojnih poremecaja fetusa ili opasnosti za zivot majke. Isto smatram da mentalno zdravlje a ponekad i socio-ekonomski faktori ponekad igraju bitnu ulogu u odluci o abortusu. Da pojasnim, po meni zena sa mentalnom retardacijom ili fizickim tezim invaliditetom mozda i nije najidealniji kandidat za majcinstvo jer je cesto i sama ovisna o tudjoj pomoci i njezi. Ovisno od uzroka retardacije ili invaliditeta, mozda postoje pokazatelji da su sanse za rodjenje djeteta bez genetskih poremecaja minimalne. Ne zalazem se ni za kakvu super-rasu ili naciju ali covjek treba biti objektivan i pazljivo izvagati ovakve situacije.

Sto se tice socio-ekonomskih razloga, ako je nekome vec oduzeto troje djece i predato na skrb drzavi ili hraniteljskim porodicama iz bilo kakvih razloga (ovisnost, nasilje, nepostojanje najosnovnijih uvjeta za zivot,...) onda im treba omoguciti da se ciklus zaustavi, da se tako izrazim.

Gojeni H

#6 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by Gojeni H » 21/10/2013 13:11

Odlicna tema

Ja sam protiv. Osim u slucajevima kada je zivot majke u opasnosti, slucajevi fizickih ili mentalnih poremecaja, i sl. I ovo u slucajevima kada je prisutan konsenzus ljekara a ne misljenje doktora kome je mrzak zivot, njegov posao, kolege, te pacijenti od kojih on zivi i zbog kojih ima posao.

Kod nas malo skakljiva tema. Nekada davno sam cuo izraz "ocistila se". Ja klinac, kontam gospoja sigurno pesinjusa nekakva pa da se "ocisti". Jer, po logici, sigurno je nesto prljavo pa treba da se odstrani. Kakav i jezicki zlocin nad nerodjenim djetetom. :-)

Inace, ukoliko su ovi "za" i dalje "za" ja se slazem ali ne od mojih para. DakleM, mrsko hadzi da vadi, plati svojim novcem svoj ceif, i ubijaj svojom odlukom i parama a ne mojim.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#7 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by plain vanilla » 21/10/2013 13:19

Da, u svakom slucaju

i glasove je trebalo razdvojiti na muske i zenske jer lako je tudjim qrzem gloginje mlatit'

klaki

#8 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by klaki » 21/10/2013 13:22

Za abortus ako je u pitanju zivot majke, silovanje etc i ako su osobe ekonomski slabe ili socijalno fucked up.

Znaci ako se nekom zaposlenom/ekonomski stabilnom muskarcu i zeni "omakne" ne vidim razlog zasto ne dati tom malom bicu sansu.

Ali ako oni nece dijete to je vec neka vrsta socijalnog problem pa bolje i da ne odrasta u porodici gdje ima velike sanse da nece nikada biti voljen.

Znaci dodjoh na to da je moj finalni odgovor - Da on request. Cim se trazi abortus nema od tog zivota nista...

drunken tiger

#9 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by drunken tiger » 21/10/2013 13:26

Ovo su vječite moralne dileme, abortus, eutanazija smrtna kazna... Za abortus jesam ne ulazeći u razloge. Mislim da je to pitanje koje treba da riješavaju žene jer to je ono što se njih lično tiče, barem u slučaju legalizacije abortusa i da li ga treba izvršiti. Muškarci ne bi trebalo da se "petljaju" u taj dio priče o abortusu.

thea

#10 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by thea » 21/10/2013 13:30

Abortus Da, svaka zena treba sama odluciti za isto!
Cesta nezeljena trudnoca, zavrsava se sa samohrana majka, medicina je napredovala tako da zene i ako abortiraju prvo dijete mogu lako i jednostavno ponovo imati porodicu.

Svaka zena je kraljica svoje odluke a nikako tudje.

debelimedo

#11 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by debelimedo » 21/10/2013 13:38

Podrzavam. Osnovno ljudsko pravo.

lajk

#12 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by lajk » 21/10/2013 13:43

Ne ! Ako se znas handrit bez zastite onda znas i izdrzavat djete !
Da,u slucaju silovanja,teskih bolesti ,ugrozen zivot majke !
Ne trba zaboraviti da abortusom narusavas svoje zdravlje i takodje postoji rizik da kroz zivot vise ne moze biti trudnoce
:)

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#13 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by plain vanilla » 21/10/2013 13:50

lajk wrote:Ne ! Ako se znas handrit bez zastite onda znas i izdrzavat djete !
Da,u slucaju silovanja,teskih bolesti ,ugrozen zivot majke !
Ne trba zaboraviti da abortusom narusavas svoje zdravlje i takodje postoji rizik da kroz zivot vise ne moze biti trudnoce
:)
jest, ali se i musko handri bez zastite, pa samo nestane...dok njega zena tuzi, dok se utvrdi ocinstvo, alimentacija..pa dok putem suda natjeras hairliju da plati izdrzavanje za dijete, oboje mogu krepati od gladi..i to nikoga ne brine, ali lako je moralizirati i pisati da si protiv abortusa :-)

thea

#14 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by thea » 21/10/2013 13:50

laJK
Pa po tebi svaki sex novo zacece, ljudi se seksaju i nakon porodice, a sve radi orgazma, jer orgazam tijelo stavlja na dan, svaki stres, bolesti, orgazam pomaze za bolju vitalnost.

Mislim da muskarci tu trebaju vise povesti racuna, koristiti vise prezervativ!

dust in the wind

#15 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by dust in the wind » 21/10/2013 13:53

apsolutno za...jedno od ljudskih pava...drzave koje ga uskrate su ogranicene ko balkon.

lavorpunvode

#16 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by lavorpunvode » 21/10/2013 13:58

povodom ovog pitanja, jako je tesko objektivno sagledati situaciju... vjerovatno nikoga ne bih osudjivala da dodje u situaciju da izvrsi abortus jer svako poznaje svoje mogucnosti, ali bih ipak osudjivala neodgovornost koja je dovela do potrebe za istim.
sto se mene licno tice, mislim da nikad ne bih pristala na isti, izuzev u slucaju da nesto ne daj Boze nije uredu sa plodom i sl.

harač

#17 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by harač » 21/10/2013 14:00

dust in the wind wrote:apsolutno za...jedno od ljudskih pava...drzave koje ga uskrate su ogranicene ko balkon.
:lol: :thumbup:

Pasiflora

#18 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by Pasiflora » 21/10/2013 14:02

drunken tiger wrote:Ovo su vječite moralne dileme, abortus, eutanazija smrtna kazna... Za abortus jesam ne ulazeći u razloge. Mislim da je to pitanje koje treba da riješavaju žene jer to je ono što se njih lično tiče, barem u slučaju legalizacije abortusa i da li ga treba izvršiti. Muškarci ne bi trebalo da se "petljaju" u taj dio priče o abortusu.
thea wrote:Abortus Da, svaka zena treba sama odluciti za isto!
Cesta nezeljena trudnoca, zavrsava se sa samohrana majka, medicina je napredovala tako da zene i ako abortiraju prvo dijete mogu lako i jednostavno ponovo imati porodicu.

Svaka zena je kraljica svoje odluke a nikako tudje.
+1 :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

ptičica

#19 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by ptičica » 21/10/2013 14:10

Apsolutno ZA! To treba da bude samo zenina odluka, jer se najvise tice nje i njenog zivota.

cvrcak i mrav

#20 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by cvrcak i mrav » 21/10/2013 14:28

ZA! Jedno od osnovnih ljudskih prava!
Druga je stvar prosvjecivanje i muskaraca i zena da abortus nije kontracepcija!

eluna

#21 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by eluna » 21/10/2013 14:31

plain vanilla wrote:Da, u svakom slucaju

i glasove je trebalo razdvojiti na muske i zenske jer lako je tudjim qrzem gloginje mlatit'
tamam tako ......... šta muški inače znaju o svemu tome i trudnoći uopšte :-) :-) :-) :-)

Gojeni H

#22 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by Gojeni H » 21/10/2013 14:42

dust in the wind wrote:apsolutno za...jedno od ljudskih pava...drzave koje ga uskrate su ogranicene ko balkon.
Kao Irska vjerovatno?

AnaSime

#23 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by AnaSime » 21/10/2013 14:47

Ja sma apsolutno protiv abortusa izuzev u slucaju silovanja ili nekih deformiteta u razvoju ploda i slicno...

takodjer moram reci i da poznajem djevojku koja je bila silovana i usprkos pritisku obitelji nije zeljela na abortus, sada, skoro 10 godina nakon kobnog dogadjaja kaze da tog muskarca (mada je za mene ljigavac) mrzi iz dna duse, ali da to "njihovo" dijete voli vise od sebe i da bi dala zivot za njega....

eluna

#24 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by eluna » 21/10/2013 14:51

drunken tiger wrote:Ovo su vječite moralne dileme, abortus, eutanazija smrtna kazna... Za abortus jesam ne ulazeći u razloge. Mislim da je to pitanje koje treba da riješavaju žene jer to je ono što se njih lično tiče, barem u slučaju legalizacije abortusa i da li ga treba izvršiti. Muškarci ne bi trebalo da se "petljaju" u taj dio priče o abortusu.
ne podržavam ovaj stav. .... i muškarac je roditelj djetetu, i muškarci imaju osjećaje i vole svoju djecu ....... da - jeste ženino tijelo u pitanju, ali i krv i meso nekoga muškarca koje nosi to dijete ..... o abortusu se trabaju dogovoriti oboje - i muškarac i žena

edit:

na kraju krajeva - neka izvoli gospodin snositi svoj dio odgovornosti - nijedna žena nije sama sebi napravila dijete

lemniskata

#25 Re: Abortus - za ili protiv ?

Post by lemniskata » 21/10/2013 14:59

Gojeni H wrote:Kod nas malo skakljiva tema. Nekada davno sam cuo izraz "ocistila se". Ja klinac, kontam gospoja sigurno pesinjusa nekakva pa da se "ocisti". Jer, po logici, sigurno je nesto prljavo pa treba da se odstrani. Kakav i jezicki zlocin nad nerodjenim djetetom. :-)
Ja sam do sada za izraz "očistila se" čula kada je poznanici rečeno da je fetus mrtav. U tom slučaju je naziv opravdan potpuno.
A što se abortusa tiče nemam neki čvrst stav za ili protiv. Nisam bila u situaciji, hvala Bogu, ali imam neki osjećaj da to ne bih mogla uraditi. Opet, sve je do situacije. Neželjenu trudnoću sa osobom koju volim a nisam u braku ne bih prekinula dok bih uradila abortus da saznam da sa djetetom nesto nije uredu, ne zbog sebe, nego djeteta i njegovog života.

Sent from my LT26ii using Tapatalk

Post Reply