Abortus

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#51

Post by cyprus »

bedifferent12 wrote:stvarno vise ne mogu da ovo citam!!

svi koji tvrde da se radi o zeninom tijelu, lazu! radi se o tijelu djeteta, koje je u zeni... vjerovatno nikad nisu vidjeli ultrazvucne snimke djeteta koje se bori za zivot tokom abortusa.. djeteta koje bjezi od sprava koje doktor gura u maternicu.. nikad nisu vidjeli male noge i ruke, crijeva i pluca u krvi... nikad nisu culi price zena, koje sanjaju nerodjenu djecu, koje kazu da nema razlike izmedju silovanja i abortusa...

abortus je star koliko i ljudski rod... medjutim, prije su to bili ocajnicki potezi.. o njima se samo saptalo... danas je abortus postao drustveno prihvatljiv... imam osjecaj da djevojke vise u abortusu ne vide posljednji izlaz.. nego, vise-manje, ma ako se sta desi.. ima i abortus! to me ljuti! ljute me neodgovorni ljudi! ljuti me sto je takav jedan nasilan cin postao dio svakodnevice!

jos me vise ljute ljudi, koji pokupe fraze koje se vrte po medijima tipa: zena odlucuje o svome tijelu, bez truna kriticke analize!! bez kritickog preispitivanja posiljaoca poruke!! dajte, molim vas! smislite nesto orginalnije i obrzlozite!!

asicare primjer:
evy wrote:
Sto sam zapravo htjela da kazem jeste da je zena odgovorna za svoje tijelo. Ona odlucuje da li je spremna i za sto i ona odlucuje da li ima mogucnosti i da li se moze nositi citav zivot sa svojom odlukom. O idealnim uslovima za trudnocu ne trebamo ni raspravljati, mozda je danas sve kako zelimo ali ko zna sta ce biti sutra? Dakle slazem se s tobom.

A mislim da partner zasluzuje priliku da se izjasni ali konacna odluka je zenina jer ona, uvijek ili u vecini slucajeva, mora da se nosi sa posljedicama.
svi mi ganjamo naka svoja prava... da li iko ispunjava svoje duznosti?
E, ovo ja potpisujem :thumbup:
bedifferent12
Posts: 99
Joined: 18/02/2007 12:11

#52

Post by bedifferent12 »

jOFLA wrote:
boletus67 wrote:ne pricaj gluposti cuj vjerski motivirana laz , svega na ovome svijetu

GLEDAJ GLEDAJ GLEDAJ

http://www.pro-leben.de/abtr/uebersicht_bilder.php
Evo gledam, i ništa od onog što je onaj drugi pisao o razvijenim organima i licu, u vremenskom okviru zakonski dozvoljenog abortusa.

Neće se ovo mnogima svidjeti što ću sad napisati, ali, žena koja nosi fetus u sebi je ta koja odlučuje o svemu tome, i sa punim pravom jedina koja o tome ima posljednju riječ. Sve drugo je ili uticaj religije, ili prikupljanje političkih poena.
@jofla, mozda prica pro life jeste skupljanje politickih poena, ali je prica pro abortion zgrtanje para!! 800$ kosta jedan abortus, prosjecno 1,3 miliona abortusa godisnje u americi, pa ti izracunaj!
ponasas se k´o oni ameri po texasu, koji misle da je bush fakat napao irak zbog prava iracana, slobode i demokratije! smijesno!
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#53

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/07/2010 21:11, edited 2 times in total.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#54

Post by tempora »

Koliko me moje skromno znanje sluzi, propaganda tj koristenje kontracepcije i misljenje o istome je jos uvijek na razini srednjeg vijeka.Mnogi muskarci odbijaju koristenje prezervativa i zene ostavljaju da se za kontracepciju pobrinu same, misleci tako samo o nezeljenoj trudnoci a rijetko o spolnim bolestima.
Treba prvo povesti pitanje koristenja prezervativa i cijelu mitologiju oko istoga i zasto vecinska muska populacija nije odgovorna po tom pitanju?
Mozda zato, sto se sva odgovornost u seksualnom cinu svodi na zenu? :? I muske poene? :?
Zasto su prezervativi skupi? A toliko mnogo znace? I koliko zena godisnje oboljeva od raka dojke ili raka grlica materice? Zasto zena ima 4 puta vecu sansu da dobije AIDS?
Zasto se toliko malo polaze na preventivu a toliko moralise o abortusu? Zasto zena ima 4 puta vecu sansu da bude zrtva nasilja-ukljucujuci silovanje?
Ne, nije ovo indoktrinacija, vec moje cvrsto ubjedjenje na pravo fizickog integriteta.Kao sto smatram da neko obolio od raka sam moze odluciti da li ce otici kod travara ili ljekara, jer se radi o njegovom organizmu ( to vec nikome nije upitno? ) tako smatram da i zena ima pravo da odluci da li ce uciniti abortus ili ne?
Zasto? Pa ne radi se tu valjda, samo" o silovanjima ili bolesti kao zelenom svjetlu ( vi dali!) vec i mnogim drugim zivotnim segmentima, za koje ce mo svi povikati da nisu dio nas-ali eto nesto nam se precesto desavaju u okolini!?
Kao sto je zaostalost, glupost, tradicija,neimastina, nemogucnost , ponajprije okoline pa onda i zene-milion razloga zasto i zbog cega se neko odluci za abortus.A vama sud kroz oko vidjen?
Na zeni je nerijetko velika odgovornost.Od okoline koja je zeli vidjeti plodnom,zdravom, ukljucujuci seksualno zdravom!
Da ne pricam sada o ginekologiji, nacinu tretmana zene i nepriznavanju ginekologije za zenske probleme.
Abortus mora postojati kao opcija a moralna nacela prvenstveno trazite u svome organizmu.Onom koji zenu danas radije vidi kako guzla na video spotu i kako se prodaje po tv kanalima i onu koja je tu da zadovolji vase seksualne potencijale.Naravno uz naplatu.Ili silom.Ili zlostavljanjem.Ili prodajom.
Kada pocnemo ozbiljno razgovarati o pravim i polozaju zene u drustvima, onda mozemo pricati i o moralnim nacelima.Do tada, kondom na usta ! :oops:
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#55

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/07/2010 21:11, edited 2 times in total.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#56

Post by Vozdra_123 »

jofla

take a pill :D
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#57

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/07/2010 15:11, edited 1 time in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#58

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/07/2010 15:11, edited 1 time in total.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#59

Post by Nosferatu »

jOFLA - seljancice - de mi dadni - zakonsku regulativu Bosnie i Hercegovine - po pitanju abortusa - na pismeno. De da vidim. Odakle - je vadis.

Ja pricam o onome - sto znam. I moje je znanje - o abortusu u Americi. Tema nije - abortus u Bosni. A embrion i trudnoca - su isti i u Bosni i u Americi. Dokazao ti je Vozdra123 - da pojma nemas o embriolgoiji. Ja sam dokazao - da ne znas gramatiku svog jezika. Dakle - sta ces bolan ti - ovdje raspravljati sa nama o "propagandistickoj" prici - nas dvojice? Ja sam 5 djece abortirao do sada, 4-ta sam godina medicine u Americi. Ko si i sta si ti? I koje je tvoje znanje - o ovome? I koja to - religija - proklamira dozvolu za abortus? Dakle - kako ces ti bolan nekoga - ko je abortirao djecu zenama - nazivati vjerski indoktriniranim po pitanju abortusa?

Ne, ovdje se radi o jednoj sujeti seljanicice nepismena, koja je dosla da svojim sranjem - unisti temu. Jer ti smeta. To je tvoja - skrivena motivacija.a Ovdje ces - samo srati o pitanjima koja nisu uopste bitna. Nije ni bitno - kako je zakonom regulisan abortus u Bosni. Jer - ako nije u Bosni, a onda jest u Srbiji dozvoljen poslje 12 sedmica. Ali - ti mislis - da niko nece uzeti i otici - abortirati iz Bosne u Srbiju. Nadalje. Nije bitno ima li dijete lice - sa 12 ili 16 sedmica. Po problematici ovoj. To je sasvim - nebitno - al' znas o cemu se radi - sistematski pokusavas svojim seljackim podjeblicama - da kao narusis moj kredibilitet. Ali - gdje je TVOJ kredibiltet? Nema ga. Sva je prica - red po red, odgovor. Jesi li ikad ti ABORTIRALA? I ako nisi, da li si ti - ucestvovala - u necijem abortusu? Ako nisi - onda nemoj da pricas o stvarima o kojima - nemas pojma, na kraju dana i kad sve bude receno. To ti je moj - iskren savjet. Uz put - ako cemo iskreno - izadji ispod plasta uvreda s kojima pokusavas nekog isprovocirati da ti odgovori istom mjerom, i reci - sta je to sto tebe muci cakana, jer ocigledno je da ti JEDINA - imas problema s onim sto JA napisem. A ima - na ovom forumu 1000 mojih poruka pod ovim, i 800 pod nickom Nesferatu, procitaj ih sve, pa pocni pricati o vjerskoj indoktrinaciji, propagadni i lazima.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#60

Post by Vozdra_123 »

jOFLA wrote:
Vozdra_123 wrote:joflatake a pill :D
koju pill konkretno ? Religijsku, ili kakvu drugu ? Ako je kakva druga molim vas argumenirajte.
chill out
relax... MAANNNNN!!!
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#61

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/07/2010 21:10, edited 1 time in total.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#62

Post by Nosferatu »

Jasnije su mi neke stvari. Sad je 3 ujutro u BiH. U Bosni sigurno nisi, a ni u Europi. Odnekud - iz Amerike/Kanada - se javljas, sto mi je jasno po temi UN dijeta (omecali se haburgeri, valja malo opseg guze smanjti) ili tema o Vehabijama. Zbog toga - i ne znas svoj maternji jezik. Pocelo se zaboravljati - kako se to uopste pravilno govori "maternji" narucito kad ga ni mati nije nikad znala ni pravilno naucila. Nadalje - ima da ti se ne-jebe po tome - kako je u Srbiji ili Americi, jer u Americi je 10% Bosanaca, i u Americi se - Bosanska dijeca abortiraju kao i sva druga - samo sto ti to ne znas jer ne zelis da znas. Jebi ga - treba se izgraditi - da znas sabrati 2+2. Koliko skole - samo to uzme? Nadalje. Srbija je bitna - jer kod nas svi trendovi dolaze iz Srbije, od nacionalizma, do turbo folka, pa cak i do abortusa. I ako ne dodju - oni nama, onda cemo - mi njima. tj. sta je nekome otici abortirati dijete u Srbiju, ukoliko je to JEDINO rijesenje koje postoji za takvu zenu? Nije problem, samo bitte zahlen.

Ja ne postavljam argumente - jer postujem zenu koja zeli da ima pravo da abortira i onu koja to nikad uradila nebi. Za mene ne postoji - jedna ispravna odluka, i sve drugo krivo. Sve zavisi od situacije u kojoj si, kao i osobe koja si, koje su ti vrijednosti bitne i sta je problematika, to je kompleksan problem. I normalno - da necu naturati nista svoje, nikom drugome - dovoljno je emotivna tema, kao prvo, kao drugo - ja nemam pravo, da to radim. To pravo - NEMA NIKO. Ovo - sto Amerika radi - je protiv ustavno. Crkveno mjesanje u neciju maternicu samo da bi se kitom sirila - masa indoktriniranih malih glasaca koji ce i dalje dolaziti do pozicija da sire "bozju" volju - u ovoj ili onoj zemlji ce ovu zemlju odvuci - u provaliju, jer nije Ckrva - stvorila Ameriku. I ako ima - institucija koja je ubila - najveci broj ljudi - to jest - korporativna religija, koja je biznis, i nista drugo. Ako ti je nejasno o cemu pricam, prije 2 sedmice je Vrhovni sud SAD donjeo odluku, o onome sto si TI prva spomenula, a to je da je ilegalno abortirati trudnocu stariju od 12 sedmica jednom od tehnika koje su se koristile. Ta odluka - jos nije uspostavljena, tj. jos uvijek se stari zakon primjenjuje, koji sam objasnio u svojim prijasnjim postovima, al' taj novi zakon koji je - na Federalnom nivou - ce biti nametnut - u dogledno vrijeme, s cim se steze omca, da se u dogledno vrijeme preventiraju svi abortusu kod trudnica koje su dalje od 1-vog trimestra.

Samo budi uvjerena u jedno. Da doktor koji vjeruje u abortus, ce i dalje abortirati djecu. I isti broj - djece ce biti abortiran. To je u Americi - 1 milion godisnje. Postoje razni nacini - mahinacije sistema - koje ljudi koji nisu u struci ne mogu ni nazrijeti - kao npr. klauzula - da trudnoca ugrozava zdravlje majke - sta mislis - koliko se samo taj dio zakona - moze
"zlouptrijebiti" - jer nijedna trudnoca nije bez rizika, i ako se zeli, uvijek se moze pronaci razlog - zbog cega terminirati trudnocu, ako ga cak treba i izmisliti - nije problem za one - koji duboko vjeruju da zena ima pravo da odlucuje o ovome, dokle god dijete koje nosi u svojo utrobi, ne moze prezivjeti - bez majke, dakle do 6-7 mjeseci trudnoce. Dakle - nije se postiglo nista s "novim" zakonom. Niti su crkvenjaci - dobil ista - osim sto su politicki dovedene sudije isposlovale "pobjedu" - koju ce naplati u lovi i glasovima - "vjernih idolopoklonika" za rezim u kojem zive. Dakle - ovo je jedna od onih pobjeda koje su slicne sa politickim pobjedama u BiH - gdje se slavi kad se promjeni naziv ulice bez da se ulica i po cemu promjeni na bolje. I jednako efikasna kao - i zabrana eutanazije. Danas postoje na svakom koraku doktori - koji ce ti reci tacno koliko tableta - trebas uzeti, da se ubijes, i potpisati se ne recept, ukoliko imas terminalnu neku bolest. Naravno, nacin na koji ce ti to reci, je takav, da se ne mogu oni licno - implicirati kao umjesani al' to je problematika sintagme i sintakse jezika. A, moguce je da abortus ode i u podzemlje. Ako se moze nabavljati heroin, kokain, sta god, sta je onda - nabavka abortivnih medikamenta? Bitno je samo da postoji potraznja, gdje ima potraznje, ima i nacina kako da se do tih stvari dodje. Zalosno je samo - da neki svoju vjeru u boga - jacaju preko tudjih pleca tako sto nezeljenu djecu tjeraju da dodju na svijet, a onda ih isporucuju na mjesta kao sto su Irak ili Afganistan, na kojima - nema previse zalosti - za covjeka kojem ni iz kakve koristi i razloga - odkine neko glavu kao sto rade i prilikom abortusa - 3000 - takvih, je vec prodefilovalo, bez da se je ista bitno promjenilo. Ali crkvenjaci aplaudiraju - na takve i slicne aktove "hrabrosti". Jer - kad treba spasavati - one u koje se je investiralo 20 godina truda, da se podignu, da se osposobe, da budu ljudi kako bog zapovjeda - tu ih nigdje nema, osim da im serviraju tanjur supice ukoliko spadnu na prosjacki stap a i to - samo da se osjete kako su veliki dobrocinitelji. Tih i takvih - nigdje nema - kad treba kupiti shizofrenicare ispod mostova, beskucnike i slicne druge - kojima ne treba supa - vec ljek koji kosta $900 mjesecno, i koji ne moze priustiti neko ko dozivotno ne moze da radi. Ali - treba abortus zabraniti. Jer - tako to "vjera i crkva" nalaze. Ovdje govorim striktno - o evandjelistima, i o djelovima drugih crkava, koznervatnih - koje pokusavaju manifest boga ostvariti kroz vlast koju kupju svojim glasovima, misleci da tako - cine i sebi i drugima - dobro.

I za kraj. Nazvala si me lazovom. I nazivas i mene i Vozdra123, vjerski indoktriniranim, te nekakvim "propagandicarima" - kako bi to na tvom, bosanskom, jelte zvucalo. Procitaj svoje postove, ako ne vjerujes meni, bolan. Shvati samo jedno. Nemam ja sta tebi dokazati. Jer ti - sve znas. I ne samo to, vec si dosla nazor na pamet, da 20+ godina necijeg skolovanja - ti nipodistavas, svojim brabonjanjem. Kljucno je ovo. Ti ovoj temi - nemas nista doprinjeti, to je vidljivo iz tvojih postova koji su samo - trla baba lan, da joj muda narastu. Zbog cega je to tako, moze se samo nazrijeti. Ja mogu postovati tvoje misljenje po pitanju kojeg se ti nisi uopste ni izjasnila - tj. da li si ili nisi - za abortus - to nigdje nisi ni napisala - a drugom bi nesto da "govoris", ali pazi ako ti ne mozes postovati ono sto ja napisem onda nece biti ni od mene reciprociteta. Sve i da ne znam nista, samo da sam investirao ovo vrijeme u temu, to bi se trebalo cijeniti, osim - ako nismo "seljaci iz grada ili gradjani sa sela" gdje se ne cijeni - nista tudje a svoje i govno je zlatno. Ja znam da ti likovi kao ja - bude kompleks nize vrijedosti i da je sujeta u tebi - jaca, od svijesti da je mene lakse zaobici nego preskociti, al' shvati - nije problem u meni, vec je do tebe. Ja sam napisao svoje iskustvo u vezi abortusa - kao neko ko se je posvjedocio, vise puta o cemu se radi, bez nametanja icega ikome. Ti - uopste nisi shvatila, nista od recenog, a uzela si da se igras sudije, i trazis, sta li je od recenog - istina a sta ne. U procesu - si dokazala samo svoju licnu ublehu - da bi sad dosli do temeljnog zakljucka - a taj je sljedeci. Ja i ti - ni lopatu kad u ruke uzmemo - ne drzimo je na isti nacin. Kamoli tastaturu, covjeka ili dijete. Iz tog - jednostavnog fakta - je i nikla - razlika izmedju nas. Samo - rekoh ti - nisam ja za ovo kriv. Niti zelim - da ti namecem svoje, kao ispravno. Al' neces ni ti meni - drzati liturgije o stvarima koje ja zivim, radim, i poprilicno dobro poznajem, pa neka je cak i u Americi, za kojom se tebi - jebe.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#63

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/07/2010 15:06, edited 1 time in total.
dejanz
Posts: 1
Joined: 01/10/2007 10:11

#64

Post by dejanz »

Abortus je ubistvo. Da li ste videli snimak deteta dok se vrsi abortus, cupaju im noge ,ruke, ostale delove tela. Najstrasnije je to sto se to desava uz saglasnost njihovih roditelja. Nece dete biti srecno ako nemogu da mu kupim patike od 100eura. Pa boljen cu da imam vise deteta i da im kupim patike od 20eur. , nego da gradim svoju srecu na detinjoj krvi. Za 80-te se govorilo da je postojalo isuvise novca,koliko je jedna porodica imala u proseku dece? Danas u EU gde je zivotni standard dosta visok porodice imaju po 1. do 2 . deteta. Abortus,ciscenje ploda itd. su nazivi koji se koriste za umirivanje savesti i samoopravdanje. Postoje i takva kontraceptivna sredstva koja onemogucavaju ishranu deteta nakon zaceca ili ga na drugi nacin ostecuju i time ono umire u trenutku kada se njegova majka mozda smeje. Sve bih ovo nazvao deteubistvm. Pa kakvi smo mi to ljudi ako stavljamo skolu , karijeru, posao, novac ispred dece.Ne zelim da ovim svojim stavom okrivim one koji podrzavaju ili su cinili abortuse vec da pomognem da se njihova svest po ovom pitanju promeni . Svi smo mi donosili po nekad pogresne odluke u ziotu i to ne treba da dovede ljude do ocajanje vec da se prekine sa ovim u buducnosti . Sve je to dobrim delom i posledica "emancipacie" stanovnistva nakon drugog svetskog rata kada se govorilo da je to nista i da je to isto kao i odlazak kod zubara. Pozdrav.
nausnica
Posts: 1291
Joined: 25/09/2007 02:13
Location: Cyberspace

#65

Post by nausnica »

Teska tema. Jako teska.

Ipak, moram se sloziti sa svima koji vjeruju da je to izbor zene jer je to njeno tijelo i ona ima pravo odluciti sta ce uraditi s njim.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#66

Post by shin »

Image
User avatar
Daphna
Posts: 4124
Joined: 20/09/2006 17:18
Location: U njegovom srcu!

#67

Post by Daphna »

Ljudi, a hajde da se malo osvrnemo na psiholoski aspekt abortusa? Kako to recimo podnose oba partnera?

Ja mogu komentarisati sa aspekta zene! Ma koliko trudnoca bila nezeljena, odluciti se na abortus je jako tesko! Jer, nema te zene koja ce olako da se odrekne necega sto nosi u svojoj utrobi (osim ako nije zrtva silovanja).

Da li je iko od vas prozivio to? Donijeti odluku? Leci na sto? Pretrpjeti fizicki bol? Pretrpjeti emocionalnu bol? Nositi se sa tim svaki dan svog zivota? Pitati se zasto? Ne pomisliti na to svaki put kada vidis nasmijanog bebaca na ulici?
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#68

Post by mamica papucarka »

nausnica wrote:Teska tema. Jako teska.

Ipak, moram se sloziti sa svima koji vjeruju da je to izbor zene jer je to njeno tijelo i ona ima pravo odluciti sta ce uraditi s njim.
nije vise samo zenino tijelo u pitanju. To je tijelo u tijelu. Jako teska tema i teska odluka.
Poslije dvije trudnoce i dva prirodna poroda, znam da ne bih mogla izvrsit abortus, izuzev ako je zaista neophodan (ako nesto nije u redu sa plodom i sl :( )

Kada sam sa nekoliko sedmica trudnoce mogla prepoznat djeciju glavicu, sakicu, stopalo... ne bih mogla :(

posebni su slucajevi silovane zene. U to ne bih ulazila, jer zaista ne znam kako bih moj izbor bio tada :(
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#69

Post by Michun »

Mogu li primjetiti da su muski uglavnom protiv abortusa - jeste da nisam sve procitala ali eto...Muski koji ne znaju ni kako je imati PMS (o MS de ne govorim) u kojem te hormoni lupaju pa postanes druga sasvim neprepoznatljiva sebi i drugima.
Ne bi da elaboriram puno o abortusu, nuzno je kao i kontracepcija uostalom. Znam nekoliko singl mama koje su bile hrabre i odlucile roditi bez obzira na sve. Da roditelji tih mama nisu bili zivi, mama i beba bi tesko imale sta jesti kada bi cekale na tatu da preuzme barem dio finansijskog tereta. Kazu prvih 10 godina mi je bilo tesko...uzas!!! I tako jedna mlada osoba postane ogorcena na ostatak muskog svijeta i mrzi sve oko sebe. Da li je ponekad abortus bolje rjesenje :? :roll:
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#70

Post by pitt »

AKo je iz nekih opravdanih razloga onda DA, ali kao sredstvo kontracepcije definitivno NE! Problem je kako definisati 'opravdane razloge". Mislim lako je tu svrstati silovanja, opasnosti po zivot bebe i majke i ostalo.....ali to nisu jedini razlozi i pitanje je gdje povuci granicu.

malo o temi od drugih

Abortion

A question of life and death

May 17th 2007
From The Economist print edition


The struggle between “pro-choice” and “pro-life” forces around the world


Image

THE scan showed the four-month-old fetus had anencephaly, a rare, incurable condition; the baby would be born without a scalp or most of its brain. It could live only a few days. The mother, an unmarried 17-year-old known as Miss D, wanted an abortion. But in her native Ireland, abortion is banned unless the mother's life is at risk. The health authorities would not let her leave the country for a termination. On May 9th Ireland's High Court ruled that Miss D should be allowed to go to Britain to have the procedure. The unborn baby's “right to life”, enshrined in the constitution, did not take precedence over Miss D's right to travel, it suggested.

On the same day, Pope Benedict, starting his first visit to Latin America, reiterated the Vatican's deep opposition to abortion: the politicians in Mexico City who had just voted to legalise the practice were excommunicating themselves, he said. This was “not something arbitrary”, but part of long-established canon law.

At the other end of the debate over abortion is China, where the practice is controversial not because it is banned but because it is obligatory—for mothers whose pregnancy violates strict curbs on family size. News came this week of a father who was fined 600,000 yuan ($78,000) for breaking the “one-child” policy, which came into force in 1979. Meanwhile, in the United States, abortion promises once again to be a big issue in the next presidential race. Rudy Giuliani, the Republican front-runner, is struggling to avoid alienating conservative voters with his mildly “pro-choice” line.


Four decades after controversy over abortion and the law began to sweep the world, the battle between the “pro-lifers” and “pro-choicers”—with its heady mix of sex, religion and morality—rages on. Supporters of easier access to legal abortion say that despite reversals in some places, and staunch resistance in others, their cause is advancing. According to the New York-based Centre for Reproductive Rights, over 60% of the world's 6.5 billion people now live in countries where abortion is generally allowed. Just a quarter live in states where it is generally banned.

It is 12 years since the so-called Beijing Platform, signed by 189 states, urged a review of all laws that punish women for having abortions. Since then, 18 countries have made it easier for women to obtain a termination. But in at least four countries—America, Russia, Hungary and Poland—things have become more restrictive (with limits on the time, grounds or method), while another two, Nicaragua and El Salvador, have banned the practice outright. More than 50 countries now allow abortion virtually on demand up to at least the 12th week of pregnancy; some (including Britain) permit it up to 24 weeks, and some (like parts of China) have no time limit.

But for those who agree with a formula coined by Bill Clinton—that abortion should be “safe, legal and rare”—the world is still far from ideal. Of a total of 46m abortions thought to be carried out each year (more than one in four pregnancies are terminated), some 20m are illegal, resulting in the death of around 70,000 women a year, according to the World Health Organisation. Abortion is either banned outright or is confined to cases of rape, incest or risk to the mother's life across most of the Muslim world, Catholic Latin America and Africa.

Although China reports 7m abortions a year (the real figure is much higher), it does not have the world's highest rate. That place is held by Romania, where some three-quarters of pregnancies are terminated (the same ratio as in New York City and Shanghai). Russia, the first country to allow abortion (in 1920), comes second with two in three pregnancies terminated. Rates are high across the former Soviet block, with the termination of more than one in two pregnancies in most countries.

In the United States, Australia, Canada, Britain and most of the rest of western Europe, around 15-25% of pregnancies are terminated. In India, an estimated 6.4m abortions take place every year (most involving female fetuses), representing one in four pregnancies. In many African and Muslim countries the rate is probably less than 5%, says William Robert Johnston, an American pundit. But he notes that data are elusive, and that the link between law and reality is often tenuous.

Image

Indeed, some of the world's highest abortion rates are to be found in Latin America, where it is all but outlawed. The Mexican legislators who voted to decriminalise abortion cited the brutal effects of this gap between theory and practice: an estimated 5,000 women die in Latin America every year from botched back-street or self-administered abortions; a further 800,000 have to be treated in hospital.

In the same spirit, Brazil's new health minister has called for a “wide-ranging debate” on abortion, despite the opposition of two-thirds of Brazilians to any change. The pope's visit and the Mexican move have exposed strong feelings on both sides. Most Colombians, Mexicans and Chileans oppose legalising abortion. But in Argentina, where perhaps four in ten pregnancies are illegally ended, over 75% say it should be legal in some cases.

Like the Catholic church, Islam regards life as sacred from conception. But unlike the Vatican, Muslim thinkers tend to calibrate the gravity of the “sin” according to the timing—early abortions are viewed less seriously. Most Muslim countries outlaw the practice unless the mother's life is at risk; but Turkey and Tunisia allow abortion on demand during the first ten weeks or three months respectively.

In some countries, judges are stepping in. In May last year Colombia's Constitutional Court ruled that an outright ban on abortion was unconstitutional; it must be allowed in cases of rape, incest, severe deformity and danger to maternal health. In November, the Inter-American Commission on Human Rights said Nicaragua's total ban violated a woman's basic rights. And this March, the European Court of Human Rights ruled that governments must make it possible for women to have access to abortion, where it is legal.

As many states make abortion easier, America may be moving the other way. Last month the Supreme Court upheld a federal law, passed in 2003, banning “partial-birth” abortions, a late-term procedure involving the piercing of a fetus's skull. Some hope, and others fear, this could be a prelude to the overthrow of Roe v Wade, the 1973 ruling that has given America one of the strongest legal rights to abortion in the world. If that decision is quashed, abortion could be criminalised in about 30 states. Polls suggest that about half America's voters would approve.
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#71

Post by FFK as Lucy01 »

Abortus nije samo stvar rasprave ZA ili PROTIV. On sa sobom nosi i mnogo veca pitanja, kao sto je eticko, moralno, religijsko pa i politicko pitanje.

Neko vec napisa da se od davnina radio aburtus i svi vi koji ste protiv, sve i da se abortus zabrani, uvijek ce biti onih koji su spremni da ga urade ilegalno kao i zena koje ce iz ocajanja, pristati da legnu na sto nekog dzelata koji ce za veliku lovu i prljavim instrumentima da obavi posao.

Ja sam u skoli imala veliku debatu oko ove teme. Ali nije sve crno niti bijelo i cesto puta se zaboravi koliko je ovo kompleksno pitanje.

1. Prije svega, zakonom zabranjen abortus ne znaci automatsko povecanje nataliteta. Zena koja odluci da ne rodi, nece roditi bez obzira koliko to kosta. Nekada plati i zivotom. Ilegalizovati abortus ustvari znaci staviti zenin zivot u opasnost. Nezeljene trudnoce ce se i dalje prekidati, ali u ovakvim uslovima uz povecan rizik za zdravlje majke. Je li to mudro?

2. prije nego sto donosem konacno misljenje pro life ili pro choice, zelim da se:
- informisem sto bolje
- dobijem informacije iz prve ruke (kroz razgovor sa onima koji su to uradili)
- razmislim o svom porijeklu, okruzenju, skolovanju, vaspitanju....svemu onome sto je moglo uticati da se odlucim za jedno ili drugo, jer ovo ne bi trebala biti emocionalna, vec racionalna odluka.

3. Religijsku aspekt abortusa je mozda najjaci argument u cijeloj raspravi pristalica pro life. Oni tvrde da su protiv abortusa iz jednostavnog razloga sto to smatraju ubistvom. Ako je tako (a necu da sumnjam, uzet cu to za "face value"), zasto nisu tako glasni protiv svih stvari koje mogu ugroziti zivot; prije svega rata, ilegalne prodaje djece (koju vjerovatno niko nije zelio), djecije prostitucije (jeste li znali da je Atlanta centar djecije prostitucije u svijetu) i naravno prodaja organa na crno..????

4. Eticki i moralni aspekt gdje se obicno potezu pitanja kontracepcije kao prevencije trudnoce, a ne abortusa. U ovu grupu spadaju i muskarci koji apsolutno nemaju pravo glasa ako nisu spremni da podrze zenu u njenom izboru (sta god je taj izbor). Velika vecina zena bi se odlucila da rodi. Ali, kako to izvesti, ako to recimo znaci da moras napustiti srednju skolu ili koledz u drugoj-trecoj godini (a on ne mora)? Promijeniti zivot iz temelja, a on ne mora? Pa iako ste oboje "krivi", zasto samo zena snosi posljedice? Ko je dakle nemoralan i zao u svemu ovome: zena koja prihvata da sama snosi posljedice svog cina ali i da donese odluku ili muskarac koji moralise o svemu ovome i drzi samo jednu stranu, ali ga ni u pro life niti u pro choice nema da da i konkretnu podrsku???

Zeljela bih samo da pitam muskarce koji su ovako principijelno protiv abortusa, sta misle o vasektomiji (koja, btw, nije nepovratna) kao obliku kontracepcije i da li misle da osoba sa kojom su u vezi ima pravo glasa u vezi toga (s obzirom da se pola buduce djece, jel, nalazi tu gdje se nalazi :D-druga genetska polovina je kod nas )?
_Jenny_
Posts: 184
Joined: 21/08/2007 18:19
Location: Zagreb

#72

Post by _Jenny_ »

Abortus...teska tema...po meni svaka zena koja se nade u situaciji da zatrudni(a da to ne zeli) treba sama ili uz pomoc (rijetko jer ne prihvacaju da su oni isto krivi,nazalost) partnera treba donijeti tu odluku....
Moj osobni stav je DA ako je iz medicinski opravdanih razloga,a inace NI POD RAZNO.
Ovo pod medicinski mislim ukolko bi se mogle razviti neke komplikacije koje bi mogle ugrozit zivot majke prije svega a potom i djeteta.Ipak,nekako mi je logicnije da u takvim okolnostima majka abortira ranije nego da ostavi iza sebe nekolko mladih zivota kojima treba jer su se nasli na milost i nemilost svijata,nego da rodi i na taj nacin priusti jos jednu brigu muzu (ako ga ima) i ostaloj djeci...
Ali,na kraju svako zna sta je za njega najbolje...
Poslje .... nema kajanja :D:D:D
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#73

Post by encian »

abortus je toliko licna stvar da se nikad u zovotu nikome ne bih usudila dati savjet oko toga niti smatrati da treba postojati neko generalno misljenje koje bi svi trebali prihvatiti. stoga cu iznijeti samo svoje.

abortirala bih u slucaju silovanja. takav jedan monstruozan cin definitivno nema potrebe okruniti trudnocom i rodjenjem monstrumovog djeteta, dati ga ili odgajati i poslije mu objasnjavati da je nezeljeno i od zlog oca.

u slucaju deformiteta ploda, ne znam, ne smijem da razmisljam.

u slucaju opasnosti po moje zdravlje, ni to ne znam.

a da sad ostanem trudna i dragi me ostavi, ne bih. rodila bih svoje dijete jer mislim da zdrava ja zdravo dijete ja koja sam radno sposobna i mentalno spremna nemam pravo abortirati.

da mi se to desilo tokom skole, eh ni to ne znam.

sto se vjere tice, ne tako davno islam je dozvoljavao abortus. nekoliko vijekova nakon Poslanikovog zivota islamska literatura obilovala je kontracepcijskim metodama i savjetima. u nekim zemljama zene su imale pravo obaviti abortus a da cak ne kazu ni muzu.

mislim da je 24 sedmice previse. to je skoro 6 mjeseci i takvo dijete moze prezivjeti bez majke. 12 puno lakse prihvatam. bilo bi dobro kad bi svaka zena razgovarala sa psihijatrom prije i poslije abortusa. ali u bosni je to utopija.

mislim da je od mizerne majke koja svaki dan misli na abortus koji je napravila gore jedino mizerna majka koja ne voli svoje dijete jer misli da ju je sprijecilo da nesto napravi od svoga zivota i jadno dijete koje odrasta u takvoj sredini.
justika_sa
Posts: 214
Joined: 10/07/2005 15:40

#74

Post by justika_sa »

u principu sam protiv abortusa... smatram ga zločinom...
smatram da u današnje vrijeme kad kontracepciju u vidu prezervativa možeš kupiti na bilo kojoj trafici da je jakoooo licemjerno i jadno doći u situaciju "dogodilo se" i hajmo se "očistiti"...
doduše ljudi bi u životu trebali prihvaćati i mnogo manje odgovornosti od ove... pa to ne čine...
s druge strane... toliko je obitelji koje nemogu izdržavati djecu... toliko je napuštene djece u domovima...
no ipak svako začeće je jedna mala beba... svaki abortus jeste ubojstvo... male bebe... oduzimanje nekome prava da živi... da dobije šansu da živi... da uspije... da propadne... da iskuša život... odakle nama pravo da to činimo? da nekome oduzmemo šansu da živi?
šta bi bilo da je moja mama tako razmišljala... ili bilo čija od nas...

s druge strane... prije par godina... iz zdravstvenih razloga... prošla sam isti postupak kao kod abortusa... nije bilo ploda... ali je sve drugo bilo isto kao kod "čiščenja"... ja ništa ružnije u životu nisam prošla... to je toliko užasno... neugodno... bolno... ja inače imam visok prag tolerancije na bol... ovo nisam mogla podnijeti... i pored inekcije... vrištala sam i plakala istovremeno... a osjećaj neugode je bio užasan... poslije sam padala u nesvjest i danima se oporavljala... užas... nikome ne bih poželjela...
pinkzelena
Posts: 1260
Joined: 29/06/2007 00:18

#75

Post by pinkzelena »

Mislim da bi na ovoj temi svoje mišljenje trebale ostavljati samo žene pod br 1.
Mišljenja sam također da žena ima pravo da radi sa svojim tijelom apsolutno šta ona hoće i da niko nema pravo da njenu odluku nazove zločinom.Svaka zrela i prisebna žena,ili djevojka koja abortira ima i valjan razlog za to i nijednoj ne bude tako lako nakon tog istog čina..štaviše..ona time rizikuje da možda više nikad ne zatrudni,a da ne govorimo o psihičkom stanju kroz koje prođe nakon.
Uglavnom,da ne bih dalje pisala,nisam protiv abortusa ako za to postoji jak razlog i ako je u pravo vrijeme i ponavljam žena je gospodar svog tijela i njena odluka o njenom tijelu treba biti na prvom mjestu..s tim da ne treba odbaciti ni tuđa mišljenja,pogotovo niko nema pravo abortus nazivati ZLOČINOM,niko ko se nije našao u takvoj situaciji i ko ne razumije.
Post Reply