Abortus

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#101

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/07/2010 20:50, edited 1 time in total.
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#102

Post by Bea_Trix »

Jessie B wrote:
Jessie B wrote:Postujem pravo da ljudi iznose svoja razmisljanja o bilo cemu ali meni jednostavno nema nikakvu, ali ama bas nikakvu tezinu, raspredanje o abortusu ljudi koji nisu nikad dosli u situaciju da moraju donijeti tako krupnu odluku.
Jos vise nego jutros...
Jos vise nego danas popodne... :)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#103

Post by danas »

Jessie B wrote:
Jessie B wrote:Postujem pravo da ljudi iznose svoja razmisljanja o bilo cemu ali meni jednostavno nema nikakvu, ali ama bas nikakvu tezinu, raspredanje o abortusu ljudi koji nisu nikad dosli u situaciju da moraju donijeti tako krupnu odluku.
Jos vise nego jutros...
nista lakse nego tudjim qurcem gloginje mlatiti... sta je novo U nas... :roll: :roll:
User avatar
Bea_Trix
Posts: 2954
Joined: 28/04/2007 17:37
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

#104

Post by Bea_Trix »

nije samo u nas danaske :roll: ima dusebriznika posvuda :roll: al jesmo mozda medju najvjestijim :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#105

Post by danas »

dawn_upon_dawn wrote:nije samo u nas danaske :roll: ima dusebriznika posvuda :roll: al jesmo mozda medju najvjestijim :D
ma mislila sam, na forumu...

a za ostalo -- nemam komentara... ionako 'svi znaju sve'... :roll:
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#106

Post by Irm@ »

kontraverzna tema...
mlada zena kada abortira mozda vishe nikad nece moci imati djecu... a opet roditi dijete u srednjoj skoli ili slicno... sto bi rekli "djeca radjaju djecu"...
u svakom slucaju kao sto vec neko rece prvo sam za zastitu da uopce ne dodje se u takvu situaciju... a ako se ipak desi... nazalost ma koliko god zvucalo odvratno bolje abortirati nego si unistiti zivot... ja razumijem da je dijete malo zivo bice koje zivi u zeni ali treba misliti na sebe i svoju buducnost...
trenutno tako mislim ko zna mozda kad mi se vishe razvije majcinski instinkt mozda i promijenim misljenje...
LjepoticaiZvjer
Posts: 190
Joined: 23/02/2007 05:52

#107

Post by LjepoticaiZvjer »

jOFLA wrote:
LjepoticaiZvjer wrote:znas postoji razlog zasto se do treceg mjeseca moze izvrsiti abortus,
Preciznije do dvanaeste ili desete sedmice, zavisi kako je gdje zakonom regulisano, sa naglaskom na do trećeg mjeseca. Što će reći ne u trećem mjesecu nego treći kao krajnja granica.
mada ja generalno smatram da je abortus (izuzev u slucajevima silovanja ili bolesti) posljedica nebrige i samim tim neopravdan.
Lakše bi bilo možda u velikim gradovima, recimo Antverpen, Pariz, Atena, možda čak Zagreb ili Sarajevo, itd.. ali hajde uzmi u obzir malu sredinu negdje u BiH. Djevojka se zaljubila, konj je iskoristio, ili je kondom pukao. Dijete će u primitivnoj sredini biti kopile, predmet poruge, podsmijeha, zajebavanja. Najmanje. Odlučivši se na porođaj u takvom slučaju, u našoj sredini kakva je BiH, razjebala je život i sebi, i djetetu u startu.
da, to je ono od dva zla izabrati manje.
teska tema u svakom slucaju, kao i ostalom sve koje se ticu ljudskog zivota ( eutanazija, smrtna kazna,) glavni odgovor za sve te slucajeve- da kada ga situacija opravdava. al opet sve se moze zlouporijebiti i svaka situacija se moze predstaviti opravdanom.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#108

Post by tempora »

Interesantna je stvar, da je zakon o abortusu u bivsim zemljama socijalizma stupio puno prije na snagu, nego u "zapadnim" zemljama Evope ili Amerike:u bivsoj Jugoslaviji recimo vec 1945e a u Holandiji, od 1981 godine.

Gospoda koja su protiv abortusa, trebala bi znati, da u zemljama u kojima je abortus zabranjen umire jako puno zena te da od svih mogucih abortusa u svijetu, skoro polovina se obavlja nelegalno-sto povlaci za sobom i odredjene posljedice. :oops: Pa bi, ako nista, covjek trebao da se zapita sta bi jedna zabrana abortusa donijela i da li je glavni razlog abortusa SAMOVOLJA zene koja iz bijesa ne zeli biti trudna ili roditi. :oops:

Pinkzelena ( neka mi oprosti opet na koristenju njenih rijeci :D ) rece da se "nije bas vrsila anketa o razlozima abortusa medju zenama"=sto nije istina,u nekim zemljama se takva pitanja postavljaju onima koje vrse abortus te je po istome, u Holandiji prvi razlog: " osoba se osjeca premladom", zatim prestarom,zatim ne zeli biti samohrana majka, te razlozi studija i sl.Pitam se, kakvi bi rezultati bili u nasoj zemlji po istom pitanju.Ovim ne zelim umanjiti ili povecati neciji razlog-jer on i dalje ostaje licni izbor-vec osvrt na razlicitosti od podneblja do podneblja i uloga kojekakvih kulturnih razlika-shvatanja, normi, uloga religije.

Gospoda koja se pitaju kako je moguce ubiti zivot, trebali bi takodjer da se zapitaju, kako je moguce da muska populacija na kojoj su radjena mnoga ispitivanja i dalje preza od kontracepcije te i dalje smatra kontracepciju "problemom zene" kao i odgoj u kojem zena nosi osnovnu i glavnu ulogu. :oops:

Cini mi se da mnogi misle da je odluka o abortusu tek tako dozvoljena i donesena na precac.U mnogim zemljama postoje zakoni koji odredjuju i vremenski rok za razmisljanje -sto kod nas nije slucaj, jer se privatne klinike osvrcu vise na profit, nego na sve ostale aspekte abortusa.Igrom slucaja, spoznah praksu.

I na kraju o cemu uopste raspravljamo? U nekim zemljama, u kojima je abortus dozvoljen i legalan, zena na kraju ipak u nekim drugim segmentima kao sto je trudnoca,porodjaj, pobacaj ne moze odlucivati o svome tijelu, jer ako joj se desi spontani pobacaj-duzna je cekati da plod izadje prirodnim putem. :? Pa ako ne izadje, treba ga vaditi, nakon nekog izvjesnog vremena. :?

Svi smo mi katkada neodgovorni, nekad manje nekada vise.Neke zivotne odluke donesemo na precac, o nekima razmisljamo i vagamo.Sumnjam da bi ovdje bilo ko-iko zelio da mu se zabrani licni izbor, ma kakav on bio, pogresan, dobar, los.Zato nam je uvijek lakse, vagati tudji izbor.
No sreca je, da zivimo u zemljama, gdje su ovakvi izbori ipak dozvoljeni i legalni!Jer pored takve mentalne i materijalne fukarastine, svi bi smo zasigurno bili =ako vec nismo, sirocad. :oops:

Moje jedino negodovanje po pitanju abortusa, se odnosi na maloljetnike, koji su najvise zastupljeni na abortus klinikama i o kojima se najmanje vodi racuna.I time ne prizivam zabranu, vec se molim za neko buduce vrijeme, u kojem ce se poklanjati vise paznje seksualnoj edukaciji. :(
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#109

Post by tempora »

I da ne zaboravim, ipak smatram da je krajnje bezobrazno uopste raspravljati na ovu temu a ne osvrnuti se spram jednog goruceg problema-koji trenutno hara svijetom a kojem se poklanja tako malo paznje.Sto opet govori nesto o polozaju zene. :( :oops: Masovna silovanja u Kongu, Somaliji, Sudanu i u mnogim drugim zemljama -koja prelaze misaone imenice a na koje nema osvrta. :oops:
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#110

Post by trinaesti »

"i zapamtite djeco, abortus je ubojstvo"

malo kasnije:
"s kim cete da se igrate?"
"sa muslimaaaanima"
sekretar
Posts: 250
Joined: 22/10/2006 06:28

#111

Post by sekretar »

trinaesti wrote:"i zapamtite djeco, abortus je ubojstvo"
offtopic
A muslimanska djeca imaju muzičko. Bolna stvarnost.
Vazda se uz ramazanski program sjetim ovog skeča, fakat kao da smo sposobni samo za ilahije i sevdalinke... :(


Nego kakve veze imaju nadrealisti s ovom temom?
4bosnia
Posts: 28
Joined: 17/10/2007 22:57
Location: bosna

#112

Post by 4bosnia »

jOFLA wrote:
4bosnia wrote:Takoder, prisustvovao sam jednom islamskom naucnom simpozijumu u kojem jedan ucenjak navodi hadis gdje se kaze da se u zametak udahnjuje dusha nakon cetrdeset dana od zaceca
Hajde idi gledat onu zagrebačku emisiju Na rubu znanosti, i oduševljavaj se.
Govorim o duhovnoj dimenziji, o dusi, o kojoj nauka nema jedinstvene stavove, ili bolje reci uopce je ne razmatra jer izlazi iz domena do danas nama poznatih materijalnih zakona. O tome kada dijete postaje zivo, sa udahnjenom dusom, kazano je u hadisu Poslanika islama u kojem kaze da se svako stvorenje formira se u utrobi majke nakon (ubacivanja sjemena) cetrdeset dana, kada se formira zakvacka i tada mu se udahnjuje dusa...

I zaista je uzivanje gledati svaku naucnu emisiju o ovoj temi.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#113

Post by encian »

4bosnia wrote:
jOFLA wrote:
4bosnia wrote:Takoder, prisustvovao sam jednom islamskom naucnom simpozijumu u kojem jedan ucenjak navodi hadis gdje se kaze da se u zametak udahnjuje dusha nakon cetrdeset dana od zaceca
Hajde idi gledat onu zagrebačku emisiju Na rubu znanosti, i oduševljavaj se.
Govorim o duhovnoj dimenziji, o dusi, o kojoj nauka nema jedinstvene stavove, ili bolje reci uopce je ne razmatra jer izlazi iz domena do danas nama poznatih materijalnih zakona. O tome kada dijete postaje zivo, sa udahnjenom dusom, kazano je u hadisu Poslanika islama u kojem kaze da se svako stvorenje formira se u utrobi majke nakon (ubacivanja sjemena) cetrdeset dana, kada se formira zakvacka i tada mu se udahnjuje dusa...

I zaista je uzivanje gledati svaku naucnu emisiju o ovoj temi.
ovo sam napisala 4 puta do sada, i nikad niko nije komentirao:

u islamskoj historiji bilo je perioda kada je seksualna znanost cvjetala. islam se mogao pohvaliti cijelim knjigama napisanim o kontracepciji vec u 8.steljecu. abortus je bio dozvoljen cak i kao vid kontracepcije. u nekim sredinama, zena je imala dozvolu abortirati a da cak ne kaze ni muzu.
4bosnia
Posts: 28
Joined: 17/10/2007 22:57
Location: bosna

#114

Post by 4bosnia »

encian wrote:
4bosnia wrote:
jOFLA wrote:Hajde idi gledat onu zagrebačku emisiju Na rubu znanosti, i oduševljavaj se.
Govorim o duhovnoj dimenziji, o dusi, o kojoj nauka nema jedinstvene stavove, ili bolje reci uopce je ne razmatra jer izlazi iz domena do danas nama poznatih materijalnih zakona. O tome kada dijete postaje zivo, sa udahnjenom dusom, kazano je u hadisu Poslanika islama u kojem kaze da se svako stvorenje formira se u utrobi majke nakon (ubacivanja sjemena) cetrdeset dana, kada se formira zakvacka i tada mu se udahnjuje dusa...

I zaista je uzivanje gledati svaku naucnu emisiju o ovoj temi.
ovo sam napisala 4 puta do sada, i nikad niko nije komentirao:

u islamskoj historiji bilo je perioda kada je seksualna znanost cvjetala. islam se mogao pohvaliti cijelim knjigama napisanim o kontracepciji vec u 8.steljecu. abortus je bio dozvoljen cak i kao vid kontracepcije. u nekim sredinama, zena je imala dozvolu abortirati a da cak ne kaze ni muzu.
Medicina je vrlo brzo napredovala po dolasku islama, pa tako i seksualna znanost, shodno nizu hadisa Poslanika na ovu temu.
I bila su poznata mnoga kontracepcijska sredstva, ali aborutus nije uopce bio rasiren niukojoj islamskoj sredini gdje je bilo iole autoritatvnijih ucenjaka, iz jednostavnog razloga sto je islamski imperativ u podizanju brojnije familije. Slucajevi u kojima se dozvoljava abortus su kada je trudnoca teska i ugrozava majcin zivot i kada je to prije cetrdesetoga dana trudnoce kada se po islamu smatra da dijete postaje zivo, tj. kada mu se udahne dusa. Neki dozvoljavaju abortus do 120-og dana trudnoce ako daljnje nosenje bebe prijeti majcinom zivotu.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#115

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 12/06/2023 20:50, edited 1 time in total.
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#116 Re: Abortus

Post by 1906 »

haj
User avatar
andolC
Posts: 1217
Joined: 20/03/2008 23:46
Location: bez recepta

#117 Re: Abortus

Post by andolC »

abortus je ubojstvo!
mozete to pravdat ovim ili onim, vise ili manje uspjesno, ali ostaje cinjenica da se oduzima jedan ljudski zivot koji nema mogucnosti da se brani, i koji nema pravo izbora.
znaci, ne radi se o "obicnom" ubojstvu, vec o zlocinu i svirepom cinu. strasno...
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#118 Re: Abortus

Post by 1906 »

aha - treba '' 5 celija'' odlucivati o odrasloj sposobnoj jediniki

strasno strasno cccc
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#120 Re: Abortus

Post by neprilagodjena »

lija86 wrote:Želim čuti vaše mišljenje o ovoj temi, iskustva u vezi toga, za ili protiv i razlozi. Hvala!
Nemam iskustva sa abortusom ali sam ZA.
Svaka zena ima pravo na abortus i to ne moze niko da joj zabrani.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#121 Re: Abortus

Post by bez_ideje »

Apsolutno ZA!
Danasnji abortus je humani zahvat,u odnosu na one u proslosti ,uvijek ce ga biti,pametnije ne praviti dreku oko toga,vec fino,lijepo,sa sto manje rizika za osobu,uraditi proceduru,i za nekih 10 godina ili kad vec bude vrijeme imati sretnu porodicu i djecu koja su planirana i zeljena,nego ostavit zenu da se po selima vucara kod kojekakvih nadriljekara i vracara,u nehigijenskim uvjetima,i vrlo cesto ostane bez te mogucnosti da kasnije ima djecu! Gdje je rezon za bijelu kugu tu?
User avatar
Adriatic
Posts: 3395
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#122 Re: Abortus

Post by Adriatic »

Ovo spada u neotuđivo pravo, dakle iz domena je ljudskih prava.
I samo žena i njen partner imaju pravo da odlučuju o tome.
Sve drugo je licemjerno i potiče uglavnom od klerikalnih krugova i lažnih moralista a s ciljem povećanja brojnog stanja nacije, kako bi se punili rovovi u budućim ratovima napr.
User avatar
Elzana
Posts: 355
Joined: 02/05/2009 18:49
Location: Sarajevo

#123 Re: Abortus

Post by Elzana »

Definitivno ZA.
User avatar
cutee_nina
Posts: 178
Joined: 09/11/2010 23:42

#124 Re: Abortus

Post by cutee_nina »

I ja sam definitivno ZA.
Naravno da poštujem svačije mišljenje, ali kada me ljudi napadnu zbog MOG mišljenja, to me baš nervira.
Na kraju ja ispadnem kao odvratna, nehumana, loša itd., a oni koji to ne odobravaju ispadnu sveci, pošteni, fini.
User avatar
because_of_you
Posts: 2275
Joined: 24/11/2009 21:58

#125 Re: Abortus

Post by because_of_you »




:(

Da, ženino pravo.....
Post Reply