Abortus

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
lija86
Posts: 96
Joined: 11/03/2007 15:07
Location: Između vrata i prozora

#1 Abortus

Post by lija86 »

Želim čuti vaše mišljenje o ovoj temi, iskustva u vezi toga, za ili protiv i razlozi. Hvala!
in medias res
Posts: 220
Joined: 06/09/2006 15:07

#2

Post by in medias res »

ja sam ZA ako se bas mora, odnosno ako postoji opravdan razlog!
sve ostalo, ne dolazi u obzir!

ali prije svega sam za preuzimanje odgovornosti tj. mjera da do toga ne bi doslo!
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#3

Post by Bumbar »

Definitivno za pravo izbora...nitko mi ne moze reci sta mogu raditi sa svojim tijelom. Naravno to nikako ne treba biti metoda kontracepcije ili ici onom logikom "jaoj, pa nece, kako nije do sada" :x ...treba paziti da se ne dodje u situaciju u kojoj moras razmisljati o tome a kamo li donijeti takvu odluku (naravno, odnosi se na situacije koje se mogu kontrolisati).

To nije laka odluka i ne moze se takvom smatrati, iz tog razloga u drugim zemljama postoje savjetovanja prije i nakon abortusa kako bi se: a) zena koja se odlucuju na abortus upoznala sa svim njegovim posljedicama i vidjela da li to zaista zeli, b) da bi se obratila paznja na potrebe zene nakon samog abortusa (kontracepcija, podrska)...Drago mi je da mogu reci da se i u BiH radi na tome :D
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#4

Post by cyprus »

100% protiv. Abortus je ubojstvo.

Ko ne želi dijete nije se trebo jebat. :D
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#5

Post by Nosferatu »

Bio sam za abortus, dok nisam imao prliku da "ocistim" par zena tj. djevojaka, najmladja od kojih je bila srednjoskolka, od 15-16 godina, komirala se na stolu, poplavila, mislio sam da cemo je morati prebaciti na masine za disanje i staviti joj cjevcicu plasticnu u grlo, no srecom, brzo se je vratila tamo gdje i pripada. Iako abortus sam po sebi, nije "opasan", ja sam sa uvjerio, u cinjenicu da to nije benigna procedura, ko kad ti bradavicu s ruke, zamrznu pa uklone.

Tu i tad, mi se nesto zgadilo, nema veze ni sa kakvim vjerskim popovanjima, ipak je jace od covjeka kad vidis od 5cm fetus, izgleda kao covjek, i pregledas onda - da li svi sve djelove izvukao il' je ostala, najcesce to bude glava. I tako, pincetom s povecalom, pregledas jetru, pluca, crijeva, noge, ruke, obije sa po 5 pristuju, i glava naravno, koja je morbidna, jer ima i lice.

Bizarno iskustvo, na granici s neralnim, skroz.

Doduse, ima i medicinski abortus, u kojem progutas par pilula, i onda "pobacis" dijete. To je obicno za trudnoce do nekih 12-16 sedmica. Hirurski je opcija za one, koji ne zele - kod kuce "eksperimentirati" i zele to uraditi pod kontrolisanim uslovima, plus sto se ide do 21 sedmice, ali poslje toga, rijetko da ces naci doktora koji ce abortirati starije dijete. Zbog cega, razlog je sto sa 23-24 sedmice, djeca koja se rode mogu prezivjeti, u inkubatoru, pa se smatra - nehumanim tj. ubistvom, da dijete tog uzrasta - pobacis. Plus, komplikacije se svake sedmice, sto je duza trudnoca, uduplavaju, tako da niko ne zeli - da dodje u priliku da izgubi i dijete i majku.

Cijena u USA, $800. Hard cold cash. Ne primaju se ni kartice, ni cekovi, ni nikakav drugi vid finansija. Sto? Zato sto imas sa svakakvom kastom posla (koja te prevari, pa na kraju, ne plate nista). Isto tako, kad zena - izbroji $800-ja, dadnu joj u paprinoj casici, mifepriston tkz. RU 486 pilule. To mora progutati - i onda joj pretraze usta, da nebi slucajno - negdje sa "strane" uvalila pilulu, koju ces iznjeti i nekom drugom onda - ili dati da abortira ili abortirati necije tudje dijete, bez da to ta osoba uopste zna. Ovakvih je slucaje - bilo, zbog toga svega i predostroznost.

Sve u svemu, bez mnogo moralisanja, meni je bilo tesko, i to moram priznati, poslje onog sto sam svjedocio, a kako je zenama koje su kroz to prosle, ne znam, dosta bolova, krvi i packa na "perfektnom rezimeu" majke, zene i covjeka, medjutim - dosta ih dodje i po drugi/treci put.

Ono sto ja iz teorije nauke mogu reci, ne abortiraj poslje 20 sedmica, i ako ces, ne odugovlaci vec ucini to sto prije. Koju metodu izabrati, ako se birati moze, ako je rana trudnoca, pilula je sasvim ok, jer nema neke vece razlika od "mjesecnice" do nekih 10-tak sedmica. Poslje toga je najbolje hirurski da te ociste, i kad kazem ociste, stvarno je nevjerovatno - koriste vakum, slican kao usisivac, koji ukljuce i onda gurnu u maternicu te okrecu u krug, da sve znaci iz nje, izvuku. Prije toga, zena dobije jednu turu sedativa, tako da je negdje izmedju neba i zemlje (kao u polu-snu). Najtezi dio svega, bi bio, sirenje grlica maternice. Posto je grlic - zatvoren, kod normalnih trudnica, mora se "otvoriti" to se radi, sa malim sipkama, dijametra od par mm, do par cm. Prvo se krene s najmanjom, pa do najsire. Cim se grlic relaksira dovoljno, da se moze cjeva vakuma uvuci, iznutra, prelazi se na konkretnih 30 seknudi u toku kojih sve bude gotovo. Inace procedura, ako sve bude u redu, ne uzima 15 minuta. Na kraju ono sto je vakumirano, se pregleda kao sto sam rekao, da se utvrdi da "nije sta ostalo". To sta sto "ostane" moze izazvati krvarenje, tj. krvarenje koje ne prestaje poslje abortusa, a svakom je jasno, gdje mozes nakon toga zavrsiti. Nakon sto se to ovjeri, prebace zenu u jednu sobicu da se malo oporavi, rastrijezni i razbudi. Dobije turu pain-killer-sa i za 1h, kroz vrata, u nove pobjede.

Inace interesatno je koliko su ove klinike, npr. u Americi cuvane. Imaju kamere svugdje, vrata su zakljucana, i obicno ima cuvar/strazar, jer dosta klinika je dobilo pretnje bombama ili skoro svake sedmice - dolaze crkvenjaci protestirati ispred njih. To je onda jako teska situacija, kad neki ljudi ulaze i odlaze, a drugi stoje pred vratima i nesto im dovikuju u lice. Znam kad sam isao da sam morao doci i otici u civilu. Dakle, nije niko smijeo prepoznati da sam po kojoj osnovi "umjesan" u sve rabote. Ima cak i drzava, u Americi kao npr. Missuri, gdje su zatvorili sve klinike za abortiranje, pa tako ljudi moraju ici, van drzave svoje, samo da bi dijete pobacili. Inace, proces kad hoces da se narucis se sastoji iz toga, sto zovnes, medicinsku sestru, koja te informise o svemu, svim drugim mogucim opcijama, kao i nacinu na koji ces poceti koristiti kontracepciju. Onda ti dadnu 48 sati, meni se cini, ali varira, da "razmislis". Poslje tog perioda, moras ih opet nazvati i tek onda, ako si 100% sigurna, zakazuju posjetu.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#6

Post by Bumbar »

Nosferatu wrote:Bio sam za abortus, dok nisam imao prliku da "ocistim" par zena tj. djevojaka, najmladja od kojih je bila srednjoskolka, od 15-16 godina, komirala se na stolu, poplavila, mislio sam da cemo je morati prebaciti na masine za disanje i staviti joj cjevcicu plasticnu u grlo, no srecom, brzo se je vratila tamo gdje i pripada. Iako abortus sam po sebi, nije "opasan", ja sam sa uvjerio, u cinjenicu da to nije benigna procedura, ko kad ti bradavicu s ruke, zamrznu pa uklone.

Tu i tad, mi se nesto zgadilo, nema veze ni sa kakvim vjerskim popovanjima, ipak je jace od covjeka kad vidis od 5cm fetus, izgleda kao covjek, i pregledas onda - da li svi sve djelove izvukao il' je ostala, najcesce to bude glava. I tako, pincetom s povecalom, pregledas jetru, pluca, crijeva, noge, ruke, obije sa po 5 pristuju, i glava naravno, koja je morbidna, jer ima i lice.

Bizarno iskustvo, na granici s neralnim, skroz.

Doduse, ima i medicinski abortus, u kojem progutas par pilula, i onda "pobacis" dijete. To je obicno za trudnoce do nekih 12-16 sedmica. Hirurski je opcija za one, koji ne zele - kod kuce "eksperimentirati" i zele to uraditi pod kontrolisanim uslovima, plus sto se ide do 21 sedmice, ali poslje toga, rijetko da ces naci doktora koji ce abortirati starije dijete. Zbog cega, razlog je sto sa 23-24 sedmice, djeca koja se rode mogu prezivjeti, u inkubatoru, pa se smatra - nehumanim tj. ubistvom, da dijete tog uzrasta - pobacis. Plus, komplikacije se svake sedmice, sto je duza trudnoca, uduplavaju, tako da niko ne zeli - da dodje u priliku da izgubi i dijete i majku.

Cijena u USA, $800. Hard cold cash. Ne primaju se ni kartice, ni cekovi, ni nikakav drugi vid finansija. Sto? Zato sto imas sa svakakvom kastom posla (koja te prevari, pa na kraju, ne plate nista). Isto tako, kad zena - izbroji $800-ja, dadnu joj u paprinoj casici, mifepriston tkz. RU 486 pilule. To mora progutati - i onda joj pretraze usta, da nebi slucajno - negdje sa "strane" uvalila pilulu, koju ces iznjeti i nekom drugom onda - ili dati da abortira ili abortirati necije tudje dijete, bez da to ta osoba uopste zna. Ovakvih je slucaje - bilo, zbog toga svega i predostroznost.

Sve u svemu, bez mnogo moralisanja, meni je bilo tesko, i to moram priznati, poslje onog sto sam svjedocio, a kako je zenama koje su kroz to prosle, ne znam, dosta bolova, krvi i packa na "perfektnom rezimeu" majke, zene i covjeka, medjutim - dosta ih dodje i po drugi/treci put.

Ono sto ja iz teorije nauke mogu reci, ne abortiraj poslje 20 sedmica, i ako ces, ne odugovlaci vec ucini to sto prije. Koju metodu izabrati, ako se birati moze, ako je rana trudnoca, pilula je sasvim ok, jer nema neke vece razlika od "mjesecnice" do nekih 10-tak sedmica. Poslje toga je najbolje hirurski da te ociste, i kad kazem ociste, stvarno je nevjerovatno - koriste vakum, slican kao usisivac, koji ukljuce i onda gurnu u maternicu te okrecu u krug, da sve znaci iz nje, izvuku. Prije toga, zena dobije jednu turu sedativa, tako da je negdje izmedju neba i zemlje (kao u polu-snu). Najtezi dio svega, bi bio, sirenje grlica maternice. Posto je grlic - zatvoren, kod normalnih trudnica, mora se "otvoriti" to se radi, sa malim sipkama, dijametra od par mm, do par cm. Prvo se krene s najmanjom, pa do najsire. Cim se grlic relaksira dovoljno, da se moze cjeva vakuma uvuci, iznutra, prelazi se na konkretnih 30 seknudi u toku kojih sve bude gotovo. Inace procedura, ako sve bude u redu, ne uzima 15 minuta. Na kraju ono sto je vakumirano, se pregleda kao sto sam rekao, da se utvrdi da "nije sta ostalo". To sta sto "ostane" moze izazvati krvarenje, tj. krvarenje koje ne prestaje poslje abortusa, a svakom je jasno, gdje mozes nakon toga zavrsiti. Nakon sto se to ovjeri, prebace zenu u jednu sobicu da se malo oporavi, rastrijezni i razbudi. Dobije turu pain-killer-sa i za 1h, kroz vrata, u nove pobjede.

Inace interesatno je koliko su ove klinike, npr. u Americi cuvane. Imaju kamere svugdje, vrata su zakljucana, i obicno ima cuvar/strazar, jer dosta klinika je dobilo pretnje bombama ili skoro svake sedmice - dolaze crkvenjaci protestirati ispred njih. To je onda jako teska situacija, kad neki ljudi ulaze i odlaze, a drugi stoje pred vratima i nesto im dovikuju u lice. Znam kad sam isao da sam morao doci i otici u civilu. Dakle, nije niko smijeo prepoznati da sam po kojoj osnovi "umjesan" u sve rabote. Ima cak i drzava, u Americi kao npr. Missuri, gdje su zatvorili sve klinike za abortiranje, pa tako ljudi moraju ici, van drzave svoje, samo da bi dijete pobacili. Inace, proces kad hoces da se narucis se sastoji iz toga, sto zovnes, medicinsku sestru, koja te informise o svemu, svim drugim mogucim opcijama, kao i nacinu na koji ces poceti koristiti kontracepciju. Onda ti dadnu 48 sati, meni se cini, ali varira, da "razmislis". Poslje tog perioda, moras ih opet nazvati i tek onda, ako si 100% sigurna, zakazuju posjetu.
Poucan tekst :)
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#7

Post by cyprus »

Ne, ozbiljno. Kako se došlo na ideju da se abortus uopšte legalizira? Možda jesam turbokonzervativan po ovom pitanju ali abortus je za mene ubistvo ko i svako drugo. Pored toga, mi ko i cjela Evropa imamo problem bijele kuge, te mislim da bi abortus trebalo najstrožije zabranit.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#8

Post by Vozdra_123 »

@ nosferatu

tekst je super

imao sam priliku otici na egzibiciju body worlds
tu su pokazali fetuse od par dana pa do pri porodjaju
stvarno fascinirajuce

da sam doktor ne bih nikada bio gyno ili radio abortuse
jer to bi mi bilo previse - ne bih nikada vise mogao na isti nacin gledati zene :)

licno sam za to da zene imaju izbor
ako neko nece dijete i nece mu moci pruziti ljubav i zivot zasto da to dijete ispasta?
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#9

Post by Vozdra_123 »

cyprus wrote:Ne, ozbiljno. Kako se došlo na ideju da se abortus uopšte legalizira? Možda jesam turbokonzervativan po ovom pitanju ali abortus je za mene ubistvo ko i svako drugo. Pored toga, mi ko i cjela Evropa imamo problem bijele kuge, te mislim da bi abortus trebalo najstrožije zabranit.
a sta je bolje
da ti isti roditelji "bace" djecu u dom?
da iskaljuju svoj bijes i nezadovoljstvo nad tom djecom?
hos' ti doci i zastiti tu istu djecu?
hos' ih ti nahraniti, presvuci, oprati i zasuskati u krevet?
hajde odgovori na ova pitanja
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#10

Post by Bumbar »

Vozdra_123 wrote:[
a sta je bolje
da ti isti roditelji "bace" djecu u dom?
da iskaljuju svoj bijes i nezadovoljstvo nad tom djecom?
hos' ti doci i zastiti tu istu djecu?
hos' ih ti nahraniti, presvuci, oprati i zasuskati u krevet?
hajde odgovori na ova pitanja
da ne govorimo o zenama koje zatrudne zato sto su silovane :( :(
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#11

Post by cyprus »

Vozdra_123 wrote:
cyprus wrote:Ne, ozbiljno. Kako se došlo na ideju da se abortus uopšte legalizira? Možda jesam turbokonzervativan po ovom pitanju ali abortus je za mene ubistvo ko i svako drugo. Pored toga, mi ko i cjela Evropa imamo problem bijele kuge, te mislim da bi abortus trebalo najstrožije zabranit.
a sta je bolje
da ti isti roditelji "bace" djecu u dom?
da iskaljuju svoj bijes i nezadovoljstvo nad tom djecom?
hos' ti doci i zastiti tu istu djecu?
hos' ih ti nahraniti, presvuci, oprati i zasuskati u krevet?
hajde odgovori na ova pitanja
Znači, bolje ih je ubit. Ljudski moral ide jako nisko.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#12

Post by cyprus »

Bumbar wrote:
Vozdra_123 wrote:[
a sta je bolje
da ti isti roditelji "bace" djecu u dom?
da iskaljuju svoj bijes i nezadovoljstvo nad tom djecom?
hos' ti doci i zastiti tu istu djecu?
hos' ih ti nahraniti, presvuci, oprati i zasuskati u krevet?
hajde odgovori na ova pitanja
da ne govorimo o zenama koje zatrudne zato sto su silovane :( :(
U slučaju silovanja, kakvih neizlječivih bolesti, teške retardacije, nekako abortus i mogu shvatiti, ali kad to neko učini ničim izazvan...
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#13

Post by Vozdra_123 »

abortirati nekoga je cin koji se desi u kratkom periodu, taj fetus nije svijestan sta mu se desava

muciti nekoga godinama i ne brinuti se on njemu je za mene mnogo gora stvar!

procitaj malo o roditeljima koji se "brinu" o djeci
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#14

Post by Vozdra_123 »

cyprus wrote:
Bumbar wrote:
Vozdra_123 wrote:[
a sta je bolje
da ti isti roditelji "bace" djecu u dom?
da iskaljuju svoj bijes i nezadovoljstvo nad tom djecom?
hos' ti doci i zastiti tu istu djecu?
hos' ih ti nahraniti, presvuci, oprati i zasuskati u krevet?
hajde odgovori na ova pitanja
da ne govorimo o zenama koje zatrudne zato sto su silovane :( :(
U slučaju silovanja, kakvih neizlječivih bolesti, teške retardacije, nekako abortus i mogu shvatiti, ali kad to neko učini ničim izazvan...
cekaj ... sad je ok otarasiti se nekog retardiranog ha??
nemoj mi o moralima molim te...
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#15

Post by Nosferatu »

Abortus je nemoguce zabraniti.

Abortiralo se od "Kulina Bana" do danasnjih dana, bez promjene. Jedino sto se mjenja je nacin. Ja znam Rumunku jednu, koja mi je pricala, kako su komunisti u Rumuniji zabranili bili abortus. Rezultat tog istog je bilo - da su zene, isle kod starijih zena, koje su opet, cuvale tajnu skrivenu koja se zvala - kako abortirati.

Postoji tu, toliko raznog bilja, kao i nekih drugih stvarcica, npr. danasnji kontracepcija, tkz. intra-uterine device, je komadic metala, najcesce bakra, koji se sveze, ili zakaci, u maternici, i time izazove imunu reakciju usljed koje je nemoguce zatrudniti jer tijelo odbija da "prihvati" zametak. Taj isti intra-uterine device, su otkrili Arapi. I to - prije hiljadu godina. Oni su uzeli - devama, prije put, znaci na duge karavane, stavljali su im kamenje u maternicu. Tako deva nije mogla - zatrudniti. A cini mi se da grbadeva je trudna 12 ili 18 mjeseci, meni se cini, najduza trudnoca od sisara, helem, ovaj problem je prisutan od kako je vijeka i covjeka, i nece nestati. U vezi ovoga, sjecam se jednog ginekologa koji je govorio, da je upravo ovaj dogadja, uzrok svih problema na Bliskom Istoku, jer je muska kamila, taman mislila kako joj je svanulo - da bi naletila na kamen kod zenke mu, sto je sigurno pokvarilo mnogima ceif.

Nadalje. Hvala bogu da ima abortusa. Jer, ima situacija tu raznih. Ne moze dijete od 16 godina - dizati dijete. Jer odakle, kud i sta? Roditi ga pa dati agenicji za usvajanje? Vecina zena, ne moze podnjeti da vidi, dijete na ultra-soundu, kamoli jos - da doceka da je udara nozicom i slicno, pa onda drzi u povojku, pa dadne na usvajanje. Neke zene mogu, al' obicno se tu radi o neisukusnim mladjim zenama, koje jednom kad prodju kroz takvo nesto, obicno za 15-20 godina pocnu onda traziti - gdje im je dijete i slicno. Najteze je sto - na to one nemaju prava. Jer predajom dijeteta, gube sve prava, tj. mogu kontatirati agencija ali je uglavnom - do druga strane - koja odlucuje da li ikad da stupi u kontakt ili ne. Najcesce je odgovor tu ne, dok dijete nije barem punoljetno pa onda ono donosi svoje odluke.

Sve u svemu - ja nalazim u crkvenoj ideologiji toliko mnogo parodije, da je to nevjerovatno. Oni zele - nametnuti da par kutija pelena i djecija kolica, te neka imagirana briga - mogu podinguti neko dijete tj. to je ono sto nude - nekom ko se je nasao - tu u procjepu svijetova, gdje nije u situaciji da podigne dijete sam, te razmislja da li mu drugi mogu pomoci, il' je abortus rijesenje. Ne moze se neko, upustiti u najvecu avanturu u zivotu a to je dizanje djece - na silu, ako nije spreman, ako nema uslova, ako nema partnera koji ce biti otac ako se radi o mladjoj djevojci. To sto je - nekim nemarom osoba zatrudnila, ne umanjuje cinjenice da i dijete - dovedeno u takvu sredinu, nebi nikad moglo ostvariti svoj puni potencijal. Jer - kako ce? Sve stvari - ovog svijeta, vec na samom porodu - rade kontra njega samoga. Ako te dize samostalna majka, koja nema podrske nicije, ako nemas oca, jer si proizvod x, y and z, ako ni majka nije mogla nikad stvoriti karijeru ili ako nista drugo - raditi, ako majka ni sama ne zna, koje su to obaveze npr. koje se podrazumjevaju s dolaskom dijeteta, onda - da li takvo dijete i ima sansu da bude raznopravo drugima? I ako nema, da li su u toj dijeci sutrasnji kriminalci, ljudi s margina, propalitet, drogerasi, alkoholicari, i slicno.

I na kraju, zene koje odluce pobaciti, obicno znaju da je to - ma kako izgledalo - dobro rijesenje za njih. Bolje je imati - 1 dijete, 10 godina kasnije - koje ce imati mogucnosti, i koje ce dati i majci sansu da nesto sa sobom napravi, nego - 2-3, od 2-3 razlicita oca, kojih nema i radi cije dijece - nijedan ozbiljan muskarac, nece da pogleda tu zenu jer - ko ce tolike tudje samare na sebi nositi. Da ne govorim o cinjenici - da nas je 6 milijardi i da smo vec - prenapuceni, i da nemamo resorsa, i da je tesko - u normlanim uslovima, sa dvoje normalnih ljudi - podignuti vise od 2 dijece, kako ce onda neko - sam?

Na drugoj strani, spektruma su starije zene, blizu 40 godina, koje zatrudne, slucajno, iznenandno i misle da ne mogu, ili nece ili nisu. Takvi vec imaju - djecu, ne zele jos jedno dijete, narucito ne sa svim rizicima koje ono nosi, i obicno - poslje abortusa - svezu svoje "tubes" tj trajno se onesposobe za trudnocu. Ne moze niko tjerati nekog - sa 40 godina, da radja dijete koje ima mnogo veci sansu da ima probleme, u samom starstu zdravstvene, i tu podrazumjevam Down Sindrom, trisomija 21. Iako najveci broj - Down beba se rode kod mladjih zena, starije zene disproprocionalno - imaju porast, u % djece koaj imaju ove anomalije. Ta sansa narucito je visoka poslje 35 godina. I desi se da - odredjeni testovi potvrde - da dijete ima kromosomsku aberaciju. 50% abortusa u prvom trimestru - sponatnih, je upravo zbog kromosomske aberacije. Dakle, tad se namece pitanje sta? I tu moraju odluciti oni koji ce se brinuti o djetetu - da li ce da rode mentalno retardirano dijete, il' ne.

U Americi isto tako, roditelji se pitaju - na kraju, za donosenje svih medicinskih odluka, do 18 godina, osim u slucaju tretiranja seksualno prenosivih bolesti, abortusa i alkohol/drug dependece/abuse. Za ove potrebe - cak i maloljetnik moze donijeti svoje odluke. I to je ono sto je najgore - u klinikama za abortus, gdje ti dadnu komad papira - da se potpisu "tvoji roditelji" - i kad djevojka to donese, i ne dodje u pratnji nikoga - u kliniku da pobaci, a njoj je 16 godina. I mozes pretpostaviti - da je potpisao - formalnost tu, u ime roditelja njeni, neka drugarica ili neko treci. Medjutim - zakon je tu jasan, ne moze mati ni otac natjerati tinejdzerku ni da pobaci ali ni da zadrzi trudnocu ukoliko to ona nece i ne zeli. Cak ima slucajeva - u kojima - ljudi idu da abortiraju s jednog kraja Amerike na drugi, pod pseudonima i slicno, da sutra - ne bi niko saznao. Odu samo - na "vakejsn" 7 dana - kad ono u Californiji, pobacila trudnocu za koju 99% ljudi nije ni znalo. U Danskoj npr. postoje - brod klinika, meni se cini koja ide od zemlje do zemlje, tamo gdje je politika vrlo konzervativna i nema se mnogo izbora, nudi zenama da pobace dijete u internacionalnim vodama. Npr. ne moze niko - natjerati niti sprovoditi zakone - u tim vodama. Jer nisu nicije i niciji zakon tu - ne vlada.

Tako da postoji tu - gomila raznih pitanja i situacija, svaka je po sebi specificna i ja jos nisam naisao na slucaj - u kojem je neko "olako" pobacio, tj. da ga nije - streslo to do same srzi. Zbog toga se nema sta "liturgisati" zenama koje su se nasle u toj situaciji jer je ocigledno sve vrlo jasno i njima samima, sta je problem i zbog cega smo tu, ali to nece rijesiti problem - trudna sam. Izbor su dakle, zadrzi, pobaci il' rodi pa se djeteta odrekni.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#16

Post by Shoshana »

Za... Iz sve i jednog razloga....

Protiv cega sam, a to je neko vec spomenuo, je abortus kao sredstvo kontracepcije. Danas bar ima izbora, a i ako se vec 'omakne' imaju i 'dan poslije' pilule.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#17

Post by encian »

za, ako bi me silovali, ili iz zdravstvenih razloga mojih ili fetusovih.

protiv, ako bih zatrudnila sa svojim momkom bez obzira sto se omaklo.

mogu vala razumjeti i drugacija misljenja ali ne i one ekstremno protiv jer sta ce ona zena koju ce to dijete cijeli zivot podsjecati na to kako ju je vod cetnika silovao? da li Bog to tako stvarno hoce? ima li to dijete pravo tako da unesreci svoju majku?

inace, islam je dozvoljivao abortus do ne tako davno. o kontracepciji da ne govorim. prema tome, izgleda da niko ne moze sa sigornoscu reci je li vako ili nako. na kraju se stvar svede na situaciju i zdrav razum a ne na pisana crkvena ili bilo cija druga pravila.


@nosferatu: hvala ti na postovima. veoma su informativni. ja na primjer znam za nasu cestu biljcicu kojom su zene radile abortus po bosni. stari su ljudi primijetili da bi kobile i krave pobacile kad bi je jele, pa je to i covjek usvojio.
mAAm
Posts: 65
Joined: 25/01/2007 19:54

#18 Re: abortus

Post by mAAm »

sheilak wrote:
cyprus wrote:Ne, ozbiljno. Kako se došlo na ideju da se abortus uopšte legalizira? Možda jesam turbokonzervativan po ovom pitanju ali abortus je za mene ubistvo ko i svako drugo. Pored toga, mi ko i cjela Evropa imamo problem bijele kuge, te mislim da bi abortus trebalo najstrožije zabranit.
Da si zensko, mislim da bi drugacije razmisljao. Posto nikad neces saznati ni osjetiti kroz sta jedna zena prolazi kad se odluci na prekid trudnoce, smatram da ne mozes biti objektivan.

Ja sam protiv abortusa, ali nakon 3. mjeseca trudnoce , osim u iznimnim slucajevima , poput silovanja, bolesti majke ili fetusa, i da, u slucaju retardacije. Ali me, fakat, razbjesni ovakav rezolutan stav muskaraca koji argumentiraju samo sa svog nekog stanovista. Kazu da govore i u ime nerodjenog djeteta, ali, vazan je i zivot majke.

I nemoj mi o bijeloj kugi ! Kao da je na zeni samoj da rjesava taj problem.

Dakle, smatram da zena ima pravo na abortus do 3. mjesec trudnoce, a i kasnije, u slucajevima koje sam navela. A ako je to i grijeh, kako neki " dusebriznici " navode, pa sto to drugih briga? Neka se oni brinu za svoje grijehe! Sigurna sam da nisu bezgresni.
podrzavam ovaj stav.

koja bijela kuga, pa u Sarajevu zena ne moze da prijavi svoje djete u knjigu rodjenih, jer nema otpusnicu iz bolnice, jer je pobjegla iz bolnice... nije imala novac da plati carski rez... :x :x :x
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#19

Post by cyprus »

Ma sad se ja mogu svađat vako s vama do Nove Godine. Sumnjam da ću ja vama moći nametnut svoje mišljenje, a nećete ni vi meni svoje. Nažalost, demokratija je na vašoj strani i ja tu ništa ne mogu. Kako god bilo, ja ženu koja se odluči na abortus smatram zlom (neračunajući silovanja i različite zdravstvene probleme), kao i muškarca koji nagovara ženu na to.
Kao što rekoh demokratija nam je donijela legalizaciju svakakvih sranja, koje ja ne bih ni mrtav pijan potpiso, a tu osim abortusa spadaju i: legalizacija gay brakova, davanje mogućnosti posvojenja djece istim, legalizacija eutanazije, legalizacija lakih droga, legalizacija prostitucije itd.
Last edited by cyprus on 02/05/2007 13:05, edited 1 time in total.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#20

Post by The Nightwatchman »

meni uopce nije potrebna dilema da li je abortus ubistvo ili ne- dovoljno mi je da sam siguran da on predstavlja negiranje života, a to mi je dosta da budem protiv.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#21 Re: abortus

Post by The Nightwatchman »

sheilak wrote:A ja samo kazem, da ste zene ,drugacije bi mislili o tome. Ne bi prekid trudnoce a priori odbijali. Lako je u teoriji biti protivnik toga.
ja bi kao muskarac sada, iste ove sekunde poginuo za svoje dijete
mAAm
Posts: 65
Joined: 25/01/2007 19:54

#22 Re: abortus

Post by mAAm »

geronimove mudrolije wrote:
sheilak wrote:A ja samo kazem, da ste zene ,drugacije bi mislili o tome. Ne bi prekid trudnoce a priori odbijali. Lako je u teoriji biti protivnik toga.
ja bi kao muskarac sada, iste ove sekunde poginuo za svoje dijete

a znasli koliko muskaraca, ostave zenu, da sama gine za njihovo djete???
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#23 Re: abortus

Post by cyprus »

mAAm wrote:
geronimove mudrolije wrote:
sheilak wrote:A ja samo kazem, da ste zene ,drugacije bi mislili o tome. Ne bi prekid trudnoce a priori odbijali. Lako je u teoriji biti protivnik toga.
ja bi kao muskarac sada, iste ove sekunde poginuo za svoje dijete

a znasli koliko muskaraca, ostave zenu, da sama gine za njihovo djete???
Ja kao muškarac znam da su muškarci veća govna po ovom pitanju. Većina nas bi umočila, a da nema nikakvih posljedica. Ali mislim stvarno da to stvarno treba trpat u zatvor (muškarce koji zagovaraju abortus nakon što su nekog napumpali ili još gore - napustili ženu nakon toga da se sama nosi sa novonastalom situacijom).
mAAm
Posts: 65
Joined: 25/01/2007 19:54

#24

Post by mAAm »

Ja sam mama, ali u nekim slucajevima sam ZA abortus... mislim da svi muskarci ne razmisljaju kao ti... na zalost...
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#25

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/07/2010 15:14, edited 1 time in total.
Post Reply