A Song of Ice & Fire

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
rizi-bizi
Posts: 17
Joined: 04/05/2012 13:56

#351 Re: A Song of Ice & Fire

Post by rizi-bizi »

Black swan wrote:na pauzi listam knjigu i to 5. u knjizari ono hrvatsko izdanje pa me zanima KO je PROMATRAČ :mrgreen:

jel to ime u tom svijetu
ili funkcija


:D u narativnom smislu sakralne ratifikacije ako me kontate :? :? :?
to mu je funkcija, ako sam ja dobro razumjela....
ime tog ''promatrača'' je Areo Hotah i on je u Dorne nesto kao što su bijeli vitezovi u Kraljevom grudobranu (Zmajodromu :D ) Služi. Štiti. Slušaj.
upaljac01
Posts: 292
Joined: 02/02/2011 09:27

#352 Re: A Song of Ice & Fire

Post by upaljac01 »

mah totalna katastrofa procitah par hiljada stranica i vidjeh da ovaj 100 godisnjak tek da zapleta doguro, tesko da ce stic zavrsit ovu knjigu... taman kad sam pomislio da ce snow krenut na winterfall on se okliznu... zao mi ovih starkova
rizi-bizi
Posts: 17
Joined: 04/05/2012 13:56

#353 Re: A Song of Ice & Fire

Post by rizi-bizi »

upaljac01 wrote:mah totalna katastrofa procitah par hiljada stranica i vidjeh da ovaj 100 godisnjak tek da zapleta doguro, tesko da ce stic zavrsit ovu knjigu... taman kad sam pomislio da ce snow krenut na winterfall on se okliznu... zao mi ovih starkova
rasplice..rasplice :D ... sve je manje kraljeva a prije kraja serijala mora doci preokret a to ce biti kad zmajica sa zmajicima dođe u sedam kraljevstva ( a mozda to nije preokret...ko zan kod matina?) :?
upaljac01
Posts: 292
Joined: 02/02/2011 09:27

#354 Re: A Song of Ice & Fire

Post by upaljac01 »

rizi-bizi wrote:
upaljac01 wrote:mah totalna katastrofa procitah par hiljada stranica i vidjeh da ovaj 100 godisnjak tek da zapleta doguro, tesko da ce stic zavrsit ovu knjigu... taman kad sam pomislio da ce snow krenut na winterfall on se okliznu... zao mi ovih starkova
rasplice..rasplice :D ... sve je manje kraljeva a prije kraja serijala mora doci preokret a to ce biti kad zmajica sa zmajicima dođe u sedam kraljevstva ( a mozda to nije preokret...ko zan kod matina?) :?
mah imas sad rehagela juniora ,boltonove,dorn,pyke a otisli su robb,stanis,renly... brann,sansa,arya rikon o kome ni traga ni glasa, snow, jamie,cersei, pa cak i onaj brendon amidza nije sigorno da je mrtav,tyron, svi daleko od kuce a mislim da ce ih vratit u winterfell/kings landing
rizi-bizi
Posts: 17
Joined: 04/05/2012 13:56

#355 Re: A Song of Ice & Fire

Post by rizi-bizi »

User avatar
sadowl
Posts: 1111
Joined: 06/07/2010 13:50

#356 Re: A Song of Ice & Fire

Post by sadowl »

dImage

Dobra ;) Jos mi treba Tyriona ubiti i necu vise ni citati :)
User avatar
Truba
Posts: 81765
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#357 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

Image

kolekcija eseja Beyond the Wall: Exploring George R. R. Martin’s A Song of Ice and Fire, From A Game of Thrones to A Dance with Dragons
ed. James Lowder (izlazi u junu 2012)

Foreword: Stories for the Nights to Come by R.A. Salvatore
Introduction: In Praise of Living History by James Lowder
The Palace of Love, the Palace of Sorrow by Linda Antonsson, Elio M. Garcia, Jr.
Men and Monsters by Alyssa Rosenberg
Same Song in a Different Key by Daniel Abraham
An Unreliable World by Adam Whitehead
Back to the Egg by Gary Westfahl
Art Imitates War by Myke Cole
The Brutal Cost of Redemption in Westeros by Susan Vaught
Of Direwolves and Gods by Andrew Zimmerman Jones
A Sword Without a Hilt by Jesse Scoble
Petyr Baelish and the Mask of Sanity by Matt Staggs
A Different Kind of Other by Brent Hartinger
Power and Feminism in Westeros by Caroline Spector
Collecting Ice and Fire in the Age of Nook and Kindle by John Jos. Miller
Beyond the Ghetto by Ned Vizzini
User avatar
am0niman
Posts: 1337
Joined: 04/06/2012 11:48
Location: Beyond the Wall

#358 Re: A Song of Ice & Fire

Post by am0niman »

Procitao sam 2/3 FFC i do sada najveci mi je sjeb "Red Wedding". Cijelo vrijeme "navijam" za Stark-ove i na kraju ubije Robb-a. 7 dana nisam htio dalje da citam koliko mi je krivo bilo :D. Nije im uopce naklonjen, a kako stvari stoje ni u FFC :(. Nadam se da ce biti bolje u DWD (necu da citam druge postove teme zbog spoilera :oops: ).

Jel iko od vas slusao ebook? Dobro dodje kad putujes a previse "treskav" put za citanje :D. Od ovih ponudjenih na torrentima najbolji mi je Roy Dotrice. Tacno me vrati u djetinjstvo sa svojim glasom, kao da sam neki klinjo i da mi neki deda cita 8) .

http://awoiaf.westeros.org

Mozda je neko postavljao link, ali ne moze da skodi ako se ponovi :D. Nije losa stranica ako se treba prisjetiti nekih detalja, krvnog srodstva, neke "kuce", karte itd.
rizi-bizi
Posts: 17
Joined: 04/05/2012 13:56

#359 Re: A Song of Ice & Fire

Post by rizi-bizi »

am0niman wrote:Procitao sam 2/3 FFC i do sada najveci mi je sjeb "Red Wedding". Cijelo vrijeme "navijam" za Stark-ove i na kraju ubije Robb-a. 7 dana nisam htio dalje da citam koliko mi je krivo bilo :D. Nije im uopce naklonjen, a kako stvari stoje ni u FFC :(. Nadam se da ce biti bolje u DWD (necu da citam druge postove teme zbog spoilera :oops: ).

Jel iko od vas slusao ebook? Dobro dodje kad putujes a previse "treskav" put za citanje :D. Od ovih ponudjenih na torrentima najbolji mi je Roy Dotrice. Tacno me vrati u djetinjstvo sa svojim glasom, kao da sam neki klinjo i da mi neki deda cita 8) .

http://awoiaf.westeros.org

Mozda je neko postavljao link, ali ne moze da skodi ako se ponovi :D. Nije losa stranica ako se treba prisjetiti nekih detalja, krvnog srodstva, neke "kuce", karte itd.
hvala za stanicu!! :kiss:
vec dugo trazim kartu svih zemalja :D sad mi je sve mnooogo jasnije
trebali su jednu vaku i u knjigu zalijepiti :-?
DON_eARL
Posts: 3733
Joined: 31/10/2010 22:26

#360 Re: A Song of Ice & Fire

Post by DON_eARL »

Ko je poručivao sa ebaya ili amazona, nek mi se javi na PP, treba mi par informacija. :)
User avatar
Truba
Posts: 81765
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#361 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

imaš ispred BBIa onaj sajam na engl skoro sve knjige mislim
User avatar
am0niman
Posts: 1337
Joined: 04/06/2012 11:48
Location: Beyond the Wall

#362 Re: A Song of Ice & Fire

Post by am0niman »

Redom mi ubija drage likove :x . Ako Jon "Snijeg" ostane mrtav onda mi jos jedino Tyron i Arya preostaju :-) . Tacno cu mu poslat "hate" e-mail. :lol:
majstorina
Posts: 219
Joined: 26/01/2010 15:27

#363 Re: A Song of Ice & Fire

Post by majstorina »

Dok čekam šesti nastavak vrijeme prekraćujem sa "The Name of the Wind " by Patrick Rothfuss. Obećavajuće.
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#364 Re: A Song of Ice & Fire

Post by sarajevomd »

Re: Game of thrones (zabranjeni spoileri!)

PostPostao/la sarajevomd dana 24/07/2012 22:42
Evo jedno pitanje u nadi da cu dobiti odgovor:

Za sada ove knjige su izasle:
A Clash of Kings
A Storm of Swords
A Feast for Crows

Negdje sam citao da je izasao i 5 dio ? Ples zmajeva ? Negdje sam opet citao da je Gozba vrana iz dva dijela, te da je Ples zmajeva objedinjena knjiga :S

Moze li malo pojasnjenje ?

Posto sam citao podavno oluju maceva, ko je Missandei :S, Orell, Shiren Baratheno (ona mala od Sersei, sestra Dzofrija ?)

sarajevomd

Postovi: 254
Pridružen/a: 12/12/2010 20:42
someone_
Posts: 308
Joined: 26/12/2006 15:03

#365 Re: A Song of Ice & Fire

Post by someone_ »

sarajevomd wrote:Re: Game of thrones (zabranjeni spoileri!)

PostPostao/la sarajevomd dana 24/07/2012 22:42
Evo jedno pitanje u nadi da cu dobiti odgovor:

Za sada ove knjige su izasle:
A Clash of Kings
A Storm of Swords
A Feast for Crows

Negdje sam citao da je izasao i 5 dio ? Ples zmajeva ? Negdje sam opet citao da je Gozba vrana iz dva dijela, te da je Ples zmajeva objedinjena knjiga :S

Moze li malo pojasnjenje ?

Posto sam citao podavno oluju maceva, ko je Missandei :S, Orell, Shiren Baratheno (ona mala od Sersei, sestra Dzofrija ?)

sarajevomd

Postovi: 254
Pridružen/a: 12/12/2010 20:42
Imas evo iznad link za Song of Ice and Fire Wiki. Tu imas sve infromacije koje ti trebaju, pogotovo oko likova.

A sad da ti odgovorim. Na ovoj listi ti fali prva knjiga koja je Game of Thrones. Peta knjiga je A Dance with Dragons i ona je zasebna. I ja sam negdje cuo da je jedna od knjiga (3. ili 4.) razdvojena kod nekih izdavaca.

Sto se tice likova Missandrei je sluskinja Daenerys koju je ova uzela kad je preuzimala Unsullied (vojsku robova). Orell je wildling i skinchanger koji kontrolise orla. Shiren Baratheon nije sestra Dzofrija vec njegova rodica. Ona je Stanisova cerka. To ti je ukratko opet pogledaj na ovom gore linku naci ces vise infromacija.
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#366 Re: A Song of Ice & Fire

Post by sarajevomd »

Ahh, nakon oluje maceva ovo vec dobiva neki drugi tok :D
Inace, imam jedno pitanje na koje ne mogu cekati sljedeci nastavk da mi stigne pa da otkrijem, te se nadam da cete mi vi napisati.

Radi se o sljeedecem:
Kejtlin i Rob su smaknuti od Freja na Crvenoj svadbi, Rob je smaknuta glava, dok je koliko sam shvatio na Kejtlin pustene vrane, pa onda joj prerezan vrat, da bi na kraju bila bacena u vodu, zar ne ?
Eh sada, Arija joj je kao vucica izvukla tijelo dok su se neki ljudi priblizavali i on je pobjegla. Kako se sada Kejtlin pojavljuje ziva ? Da li je to neka magija, znam da su odetnici imali neku babu da im madjija i predvidja ili je nesto drugo u pitanju ?
User avatar
Riddle
Posts: 8196
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#367 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Riddle »

Nju je ozivio Beric Dondarrion. I pritom je umro.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#368 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

sarajevomd wrote:Ahh, nakon oluje maceva ovo vec dobiva neki drugi tok :D
Inace, imam jedno pitanje na koje ne mogu cekati sljedeci nastavk da mi stigne pa da otkrijem, te se nadam da cete mi vi napisati.

Radi se o sljeedecem:
Kejtlin i Rob su smaknuti od Freja na Crvenoj svadbi, Rob je smaknuta glava, dok je koliko sam shvatio na Kejtlin pustene vrane, pa onda joj prerezan vrat, da bi na kraju bila bacena u vodu, zar ne ?
Eh sada, Arija joj je kao vucica izvukla tijelo dok su se neki ljudi priblizavali i on je pobjegla. Kako se sada Kejtlin pojavljuje ziva ? Da li je to neka magija, znam da su odetnici imali neku babu da im madjija i predvidja ili je nesto drugo u pitanju ?
zar se već ranije, prije Red Weddinga, nije pominjao onaj debeli sveštenik i ti detalji oko Berica, kako je više puta pogibao, i više puta bivao oživljavan... :?

čudi me da to nisi uvezao...
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#369 Re: A Song of Ice & Fire

Post by sarajevomd »

Nije mi ni na pamet moglo pasti da ce je ta druzina pronaci a posto sam bio nestrpljiv da saznam prije citanje knjige-nastavka upitao sam. Ovaj dio, gozba za vrane je extremno dosadan i naporan:S Milion likova...

Da li se u ovom djelu pojavljuje najvise likova ili sam ja umoran od knjige i ucenja ispita pa ne mogu pofatati sve ? :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#370 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

opet, meni je Gozba vrlo dobra... jer se tu najviše bježi od sterotipa dobro vs. loše... dodatno se likovi razrađuju, i njihovi motivi. meni jeta knjiga do kraja posložila dešavanja u Westerosu :)
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#371 Re: A Song of Ice & Fire

Post by saga »

Meni je Gozba pri prvom čitanju bila povremeno smor... ali kad sam čitala drugi put plaho mi draga postala i baš fino posloži kockice :-D

Zna li se je l' još ko potvrđen za POV poglavlja za The Winds of Winter osim Arye, Sanse, Arianne, Aerona, Theona, Victariona i Tyriona (wiki njih navela)
Volila bih znati šta bi s Davosa...
User avatar
Riddle
Posts: 8196
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#372 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Riddle »

Meni je Gozba bolja od Plesa. Citajuci zadnju knjigu, cesto sam gubio koncentraciju na poglavljima o Dany. I Meerenu uopste. Jedva sam se suzdrzavao da nesto ne preskocim. Dok sam prosto gutao poglavlja cija radnja je u Westerosu.

Poglavlja o blizancima Lannister u Gozbi su naravno najbolja i ne mogu da vjerujem koliko sam samo promijenio misljenje o Jamieu u odnosu na ono koje sam imao na pocetku. Kupio me je onom svojom zadnjom recenicom u knjizi. Ono sto se desilo Cersei na kraju je svakako izvuklo ogroman kez na mom licu. Tesko je povjerovati koliki je idiot ispala. Njen mali brat vrlo lako moze biti Jamie, iako ona cvrsto vjeruje da je to Tyrion. To bih jako volio. Petyrov plan za Sansu je takođe bio jedan od vrhunaca u knjizi. Zinuo sam nakon onog njegovog objasnjenja. Koji mastermind jebote. :lol:

Poceo sam ozbiljno navijati za Dorne. Jako me zanima sta ce Doran sad uraditi kad mu se veliki dio plana izjalovio. Zmije i kcerka su mu fini aduti i bice zanimljivo vidjeti kako ce vuci te konce.

Sto se tice Jona - nije istina. Ne moze biti. :D
User avatar
Spear
Posts: 270
Joined: 01/07/2011 20:27
Location: in your head

#373 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Spear »

Jedva sam sam preletio postove na prvoj stranici a već me mlatnulo par ozbiljnih spojlera :(

no nema veze sad, ono što sam htio pitati je - imal gdje ove knjige kupit kod nas?
sarajevomd
Posts: 706
Joined: 12/12/2010 20:42

#374 Re: A Song of Ice & Fire

Post by sarajevomd »

Na sajmu, ili merkator onaj najveci (lozionicka vlajda ?) prvi sprat, lijevo od lutrije. To je lagunina knjizara i imaju sve knjige. Kakve su cijene na laguna.rs takve su i tu, a ako nisi iz Sa mozes naruciti online na toj stranici.
In love with Bosnia
Posts: 573
Joined: 03/07/2012 22:14
Location: Beograd

#375 Re: A Song of Ice & Fire

Post by In love with Bosnia »

Riddle wrote:Sto se tice Jona - nije istina. Ne moze biti. :D
i ja se nadam. :D
Post Reply