A Song of Ice & Fire

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1 A Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

Tema posvećena ovom genijalnom fantasy serijalu...

Upozorenje da će se na temi pisati bez upozorenja o spojlerima, tako da oni koji nisu čitali sve knjige i koji prate seriju bez da su čitali knjige, ne listaju po temi.

pa dobro Starkoljupci, koliko vas ima tamo? :mrgreen:

znamo da se el Saik loži na Danny :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#2 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

evo bannera velikih kuća :)

Image

House Arryn - As High As Honour

Image

House Baratheon - Ours Is The Fury

Image

House Greyjoy - We Do Not Sow

Image

House Lannister - Hear Me Roar

Image

House Martell - Unbowed, Unbent, Unbroken

Image

House Stark - Winter Is Coming

Image

House Targaryen - Fire and Blood

Image

House Tully - Family, Duty, Honour

Image

House Tyrell - Growing Strong
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

i evo link za kartu Westerosa :mrgreen:

http://gameofthrones.net/images/Westero ... itical.gif (prevelika je za forum, a i ne želim zatrpavati temu slikama) :mrgreen:

elem, kako sam ustanovio poslije druge knjige, mnooooooooooooooooooooogo lakše pratiti radnju sa ovom kartom. i interesatnije svakako...
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#4 Re: Song of Ice & Fire

Post by pezzar »

Imam osjecaj da cu biti aktivan na ovoj temi. :D

Jedan sam od rijetkih koji je ovo procitao 2 puta (sve 4 knjige). Ma strasno. :D

Isfur'o se drama kad posjekose Neda, sve kontam, sad ce ga nekako ozivjeti. Al' dzaba. Pa onda ubiše i Robba, al' za njega sam znao da su ga pravo ubili jer su ubili i njegovog strahovuka. Onda pade i Winterfell... A jebo sam im idje ista. :D

Pa Arya oslijepi... Sta je, reko' ovo, kako on misli napraviti sretan kraj? I to mi jos uvijek nije jasno...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

:lol:

još kaže da su Davosu odsjekli glavu... ali čisto sumnjam :) mislim da je to ubleha Starkovog vazala samo da izvuče sina iz zarobljeništva.

btw, već sam govorio, Red Wedding mi je vjerovatno najjači dio dosadašnjih knjiga. lago bih kad bih reko da mi nije knedla u grlu bila. i ne samo što su i Catelyn i Robb ubijeni, nego i njegovi pratioci :-)

a nešto mi i Lady Bear bi žao :-? osto samo još Jorah, jer su i Starog Međeda ubili oni levati kod Crastera...

btw, vidim da si vjerovatno čitao prevedene knjige... moram reći da mi je užasno glupav taj prevod "strahovuk" :lol: mada je precizan, ali opet... :lol: :lol: :lol:

al' hajd, saznaćemo šta se dešavalo sa Branom, Jonom i Tyronom sve ovo vrijeme :oops: za par mjeseci :)
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#6 Re: Song of Ice & Fire

Post by pezzar »

Prvi put sam "A Feast for Crows" čitao na eng, nisam mogao naći prevod. :)

A bilo mi je žao i Psa, kad umre jadan, a nije u boju...

U seriji je previše izbjegnuta fantazija. Fali, i primjeti se da fali.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#7 Re: Song of Ice & Fire

Post by Margita81 »

U zurbi sam sad ali zacas da napisem da mi je Ned Stark bio najomiljeniji lik.
Ipak Tirion je prevaziso sva ocekivanja, lik je beton i najradije sam citala dijelove u kojima on igra vaznu ulogu.
Dzejmi mi je bio mozda najomrazeniji a poslije sam ga zalila.


Iz nekog razloga nisam volila da citam Deneris dijelove. Previse surovo sta li :p Tek nakon sto su zmajevi rodjeni meni postalo zanimljivo tamo preko mora.
Krvava svadba...tuzno i pretuzno. Jebeni Valder :x

Stanis kad se pojavi na zidu gore-sva sam se bila najezila. E onda je uzbudjenje splahnulo citajuci dalje :D
Davos-volim ga :)
Arja-odigrat ce veliku ulogu na raspetljavanju sveg haosa.

E a najvaznije sam zaboravila! Naime ja imam teoriju koja kaze pazi sad:
Dzon Snjezni je ustvari Targarjen-sin starkove sestre Lijene i Regara Targarjena i na kraju ce on da se vjenca sa Deneris.
Sta velite ima li to smisla? :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#8 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

nisam gledao seriju iz dva razloga, nisu gotove sve epizode, a žao mi razbijati sliku koju sam sam stvorio čitajući knjigu...

Cersei ne može biti lijepa ko u mojoj mašti, na Zidu ne može biti hladno ko u mojoj mašti, strah od Bijelih Šetača ne može biti jak ko u mojoj mašti. džaba... ko da mi neko prepričava knjige :mrgreen:

btw, i uknjigama nema puno fantazije, jer kada priča o zmajevima, priča o prošlosti, a sumnjam da će se serija baviti tim detaljima. Bijeli Šetaći su tek u kojoj knjizi? Drugoj, na onoj Fist of the First Man? a u Trećoj je bitka protiv Wildlingsa na Zidu?

...

a jebote... ja kontam koji pas... pa mozgaj, mozgaj... :lol: :mrgreen: Sandor Cleagan :mrgreen: :lol:

no, jesi li skonto da Gregor još nije mrtav? brrrrrrrrrrrr, najogavniji lik definitivno...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

Margita81 wrote:U zurbi sam sad ali zacas da napisem da mi je Ned Stark bio najomiljeniji lik.
Ipak Tirion je prevaziso sva ocekivanja, lik je beton i najradije sam citala dijelove u kojima on igra vaznu ulogu.
Dzejmi mi je bio mozda najomrazeniji a poslije sam ga zalila.


Iz nekog razloga nisam volila da citam Deneris dijelove. Previse surovo sta li :p Tek nakon sto su zmajevi rodjeni meni postalo zanimljivo tamo preko mora.
Krvava svadba...tuzno i pretuzno. Jebeni Valder :x

Stanis kad se pojavi na zidu gore-sva sam se bila najezila. E onda je uzbudjenje splahnulo citajuci dalje :D
Davos-volim ga :)
Arja-odigrat ce veliku ulogu na raspetljavanju sveg haosa.

E a najvaznije sam zaboravila! Naime ja imam teoriju koja kaze pazi sad:
Dzon Snjezni je ustvari Targarjen-sin starkove sestre Lijene i Regara Targarjena i na kraju ce on da se vjenca sa Deneris.
Sta velite ima li to smisla? :D
pa to se već provlači već neko vrijeme... mislim, u kuloarima Martinovih fanova :) Jon Snow omiljeni lik... al' sam jako volio čitati Brana. i jedva iščekujem ta poglavlja, jer će najvjerovatnije tu biti konkretnije objašnjeno ko su White Walkers...

samo, pitanje je kako će se vjenčati, jer je položio zakletvu :) a znate da svako kršenje zavjeta u Martinovim knjigama vuče posljedice :mrgreen: jednostavno, nema heppy enda bez visoke cijene :)
User avatar
sig_garret
Posts: 290
Joined: 24/06/2009 11:48
Location: Chozo Ruins

#10 Re: Song of Ice & Fire

Post by sig_garret »

Knjiga je vazda bolja od filma, al` se mora priznati da su neke stvari dobro snimili
Ova scena je ispala ko`da je Walter Hill svratio na kafu dok su je snimali :D

Image
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#11 Re: Song of Ice & Fire

Post by Margita81 »

Chmoljo wrote:
Margita81 wrote:U zurbi sam sad ali zacas da napisem da mi je Ned Stark bio najomiljeniji lik.
Ipak Tirion je prevaziso sva ocekivanja, lik je beton i najradije sam citala dijelove u kojima on igra vaznu ulogu.
Dzejmi mi je bio mozda najomrazeniji a poslije sam ga zalila.


Iz nekog razloga nisam volila da citam Deneris dijelove. Previse surovo sta li :p Tek nakon sto su zmajevi rodjeni meni postalo zanimljivo tamo preko mora.
Krvava svadba...tuzno i pretuzno. Jebeni Valder :x

Stanis kad se pojavi na zidu gore-sva sam se bila najezila. E onda je uzbudjenje splahnulo citajuci dalje :D
Davos-volim ga :)
Arja-odigrat ce veliku ulogu na raspetljavanju sveg haosa.

E a najvaznije sam zaboravila! Naime ja imam teoriju koja kaze pazi sad:
Dzon Snjezni je ustvari Targarjen-sin starkove sestre Lijene i Regara Targarjena i na kraju ce on da se vjenca sa Deneris.
Sta velite ima li to smisla? :D
pa to se već provlači već neko vrijeme... mislim, u kuloarima Martinovih fanova :) Jon Snow omiljeni lik... al' sam jako volio čitati Brana. i jedva iščekujem ta poglavlja, jer će najvjerovatnije tu biti konkretnije objašnjeno ko su White Walkers...

samo, pitanje je kako će se vjenčati, jer je položio zakletvu :) a znate da svako kršenje zavjeta u Martinovim knjigama vuče posljedice :mrgreen: jednostavno, nema heppy enda bez visoke cijene :)

Ali kad Deni dodje sa zmajevima ona ce da istrijebi bijele utvare i onda nece vise biti potrebe za Zidom a samim tim niti za Crnom Bracom. Vidis, ima smisla ha? :D
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#12 Re: Song of Ice & Fire

Post by pezzar »

Ma ne vjerujem...

Crna braca ce se ukinuti svakako, jer ce se oni divljaci naseliti oko Zida, pa ce oni biti prva linija odbrane. Al' da ce Danny istrijebiti Bijele setace, ne vjerujem, jer su i prije bili zmajevi pa ih nisu istrijebili. :)

Snow ce zavrsiti s Aryom, uvijek su imali nekakav incestuozan odnos (a na kraju ce se fkt ispostaviti da nisu u krvnom srodstvu).
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#13 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

Margita81 wrote:
Ali kad Deni dodje sa zmajevima ona ce da istrijebi bijele utvare i onda nece vise biti potrebe za Zidom a samim tim niti za Crnom Bracom. Vidis, ima smisla ha? :D
pitnanje je... prvo je pitanje kako White Walkers uopšte nastaju, osim toga, teško će ih potrijebiti Beyond the Wall :mrgreen: :oops: jer je tamo vječna zima.

osim toga, Winter is coming, što znači da će nakon što prođe zima, dođe ljeto koje će trajati dugo, ali će zima opet doći...

ne znam... to mi sve izgleda prejednostavno za završetak... :oops: nemoj me pogrešno shvatiti, volio bih da Jon Snow opali Danny :mrgreen:

a Davos mi je tako dobra kandidat za ubistvo... jedino što mu ide u prilog što su mu sva 4 sina izginula :mrgreen: :lol: pa ga možda i poštedi :lol: e da... baš me interesuje da li će i Brienne biti obješena... ali nisam siguran hoće lise to doznati u ovoj sad knjizi, budući da tu radnja teče parelelno sa onom iz FFC :-?

jer ko je čitao, zna da je zadnje poglavlje dok se ona obješena mučila nešto da kaže... :-?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#14 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

pezzar wrote:Ma ne vjerujem...

Crna braca ce se ukinuti svakako, jer ce se oni divljaci naseliti oko Zida, pa ce oni biti prva linija odbrane. Al' da ce Danny istrijebiti Bijele setace, ne vjerujem, jer su i prije bili zmajevi pa ih nisu istrijebili. :)

Snow ce zavrsiti s Aryom, uvijek su imali nekakav incestuozan odnos (a na kraju ce se fkt ispostaviti da nisu u krvnom srodstvu).
hm, ako je Jon Snow fakat sin Eddardove sestre... onda jesu u krvnom srodstvu... eh sad, simbolika njegovog vuka je da je albino, potpuno drugačiji od ostalih... da li se to odnosi samo na to da je kopile... sumnjam... ako nema u sebi "vučje" krvi, zašto ima vizije kao i sva ostala djeca Eddarda.

znate da ih i Arya ima...
elSaik
Posts: 11895
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#15 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Kome je još žao Theona? Lik je neshvaćen totalno. :-D

Najviše bih se nayebo keve vojnicima kuće Arryn. :mrgreen:
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#16 Re: Song of Ice & Fire

Post by pezzar »

Chmoljo wrote:
pezzar wrote:Ma ne vjerujem...

Crna braca ce se ukinuti svakako, jer ce se oni divljaci naseliti oko Zida, pa ce oni biti prva linija odbrane. Al' da ce Danny istrijebiti Bijele setace, ne vjerujem, jer su i prije bili zmajevi pa ih nisu istrijebili. :)

Snow ce zavrsiti s Aryom, uvijek su imali nekakav incestuozan odnos (a na kraju ce se fkt ispostaviti da nisu u krvnom srodstvu).
hm, ako je Jon Snow fakat sin Eddardove sestre... onda jesu u krvnom srodstvu... eh sad, simbolika njegovog vuka je da je albino, potpuno drugačiji od ostalih... da li se to odnosi samo na to da je kopile... sumnjam... ako nema u sebi "vučje" krvi, zašto ima vizije kao i sva ostala djeca Eddarda.

znate da ih i Arya ima...
Dobar argument...

Fali nam neka žena koja bi mogla biti Jonova mati... :)
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#17 Re: Song of Ice & Fire

Post by Margita81 »

pa ima vucje krvi od Lijene. Malo me zeki to sto nije plavokos kao Targarjeni ali jos se drzim svoje teorije :D
Mene zanima gdje je Tirion. Zadnje sto sam o njemu citala je kad je ubio oca i nestao. I najomrazeniji lik Teon fakingGrejdzoj...kako li ce on zavrsit bas me zanima...
elSaik
Posts: 11895
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#18 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Chmoljo wrote:
pezzar wrote:Ma ne vjerujem...

Crna braca ce se ukinuti svakako, jer ce se oni divljaci naseliti oko Zida, pa ce oni biti prva linija odbrane. Al' da ce Danny istrijebiti Bijele setace, ne vjerujem, jer su i prije bili zmajevi pa ih nisu istrijebili. :)

Snow ce zavrsiti s Aryom, uvijek su imali nekakav incestuozan odnos (a na kraju ce se fkt ispostaviti da nisu u krvnom srodstvu).
hm, ako je Jon Snow fakat sin Eddardove sestre... onda jesu u krvnom srodstvu... eh sad, simbolika njegovog vuka je da je albino, potpuno drugačiji od ostalih... da li se to odnosi samo na to da je kopile... sumnjam... ako nema u sebi "vučje" krvi, zašto ima vizije kao i sva ostala djeca Eddarda.

znate da ih i Arya ima...
?

Pa i ako je sin Nedove sestre, ima u sebi vučije krvi!? Ne može, u suštini, ni pod jednom važečom teorijom nemati vučije krvi u sebi. :-D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#19 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

ko ga jebe, zapalio Winterfell :roll: prije bih onda reko da je Jaime neshvaćen. zovu ga Kingslayer, a King skuho viteza ko vola :roll: :roll: :roll:

osim toga, Tywin otac... mogo je i gori biti... transformacija u FFC je briljantna... i koliko sam vidio, odjebo je Cersei za sva vremena :mrgreen:

:lol: ijao, moćna scena, kad Tyron ubija starog... i ovaj izdiše... i naravno, usere se... promrlja: "ipak ne sere zlato..."

:lol: :lol: :lol:
elSaik
Posts: 11895
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#20 Re: Song of Ice & Fire

Post by elSaik »

Aaaaaaaaa... morat ću pročitati FFC, sjebat ćete mi doživjalj ovdje, po svemu sudeći. :mrgreen:
User avatar
pezzar
Posts: 586
Joined: 14/07/2009 13:16

#21 Re: Song of Ice & Fire

Post by pezzar »

Tacno cu uzeti treci put da citam knjige. :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#22 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

@el saik, @margarita, pogrešno ste me skontali, pezzar je nabacio ideju kako bi Arya i Jon mogli završiti zajedno ako nisu u krvnom srodstvu. ja sam mu samo dao argument da je to teško vjerovatno, jer je ta veza incestuozna, jer je očigledno Jon Snow, ustvari, Stark. to se ipak ne očekuje od glavnih junaka...

hoćemo li se kladiti gdje bi mogo Tyron završiti? :mrgreen:

otišao je preko mora, pa su dvije opcije: da nabasa na Aryu ili Danny... ali na Danny samo ako se usudi. ipak je on Lannister.
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#23 Re: Song of Ice & Fire

Post by Margita81 »

Chmoljo wrote:ko ga jebe, zapalio Winterfell :roll: prije bih onda reko da je Jaime neshvaćen. zovu ga Kingslayer, a King skuho viteza ko vola :roll: :roll: :roll:

osim toga, Tywin otac... mogo je i gori biti... transformacija u FFC je briljantna... i koliko sam vidio, odjebo je Cersei za sva vremena :mrgreen:

:lol: ijao, moćna scena, kad Tyron ubija starog... i ovaj izdiše... i naravno, usere se... promrlja: "ipak ne sere zlato..."

:lol: :lol: :lol:

Dzejmiju ne mogu da oprostim Brena i Dzorija ali kad izgubi ruku i sve one putesestvije sa Brijenom i njegov povratak osakacen u Kraljevu Luku-nije mi vise bio tako odvratan :p
Ali Tirion je znaci king, lik ima najvise slifa da bude najbolji kralj ikad al jbg...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#24 Re: Song of Ice & Fire

Post by Chmoljo »

elSaik wrote:Aaaaaaaaa... morat ću pročitati FFC, sjebat ćete mi doživjalj ovdje, po svemu sudeći. :mrgreen:
:lol:

nemojte me zajebavati, naznačio sam spojlere...mada, iskreno, nema nekih velikih iznenađenja :) najveća su na kraju knjige, kada Samwell dolazi u Citadelu, da izučava da Maestera...

nemojte zamjeriti štoja koristim engleske izraze, jer sam ih tako popamtio. kad neko prvi put reče strahovuk, kontam šta je to koji klinac :lol: :lol: :lol:
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#25 Re: Song of Ice & Fire

Post by Margita81 »

Chmoljo wrote:@el saik, @margarita, pogrešno ste me skontali, pezzar je nabacio ideju kako bi Arya i Jon mogli završiti zajedno ako nisu u krvnom srodstvu. ja sam mu samo dao argument da je to teško vjerovatno, jer je ta veza incestuozna, jer je očigledno Jon Snow, ustvari, Stark. to se ipak ne očekuje od glavnih junaka...

hoćemo li se kladiti gdje bi mogo Tyron završiti? :mrgreen:

otišao je preko mora, pa su dvije opcije: da nabasa na Aryu ili Danny... ali na Danny samo ako se usudi. ipak je on Lannister.

I ja mislim da je preko mora. On i Varis zajedno pretpostavljam. Baristan je sad sa Deni a ona je pametna zena, mislim da bi bila spremna da uzme Tiriona u svoje stado.
I da srest ce Arju tamo..da li ce je prepoznati-ko zna heh
Post Reply