A Song of Ice & Fire

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
Riddle
Posts: 8178
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#777 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Riddle »

:thumbup:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#778 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Idemedosumom »

Pratim
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#779 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Idemedosumom »

Ljudi, da li se ove novele vezane za svijet asoiaf mogu kupiti kao jedna knjiga, set ili se isključivo pojedinačno prodaju? Nikad dočekati Winds of Winter, pa da je ovo pročitati u međuvremenu...

Koliko sam na wikipediji saznao, postoje slijedeći naslovi:
Tales of Dunk and Egg
The Princess and the Queen
The Rogue Prince
kao i historijat: The World of Ice & Fire

Nisam iz Sarajeva, u kojoj knjižari bi se ovo moglo naći ali na engleskom?

hvala :D
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#780 Re: A Song of Ice & Fire

Post by sizifinho »

brate mili ja san trazio na engleskom komplet asoiaf i ni u jednoj nije bio potpun
tek sad u decembru na sajmu knjige sam nasao.

Tako da iskreno, sumnjam da ces te novele naci u jednom kompletu a posebice ne vjerujem da imaju na engleskom.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#781 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Idemedosumom »

Da li je iko čuo za teoriju o "pink letter"?



Šta sve raja skonta analiziranjem, meni sadržaj tog pisma jest malo čudan bio, ali nisam se mnogo obazirao :D
Cregan
Posts: 435
Joined: 15/05/2016 13:51

#782 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Cregan »

Idemedosumom wrote:Ljudi, da li se ove novele vezane za svijet asoiaf mogu kupiti kao jedna knjiga, set ili se isključivo pojedinačno prodaju? Nikad dočekati Winds of Winter, pa da je ovo pročitati u međuvremenu...

Koliko sam na wikipediji saznao, postoje slijedeći naslovi:
Tales of Dunk and Egg
The Princess and the Queen
The Rogue Prince
kao i historijat: The World of Ice & Fire
Nisam iz Sarajeva, u kojoj knjižari bi se ovo moglo naći ali na engleskom?

hvala :D
Imas audio books na youtubu. Tales of Dunk and Egg su tri novele zajedno ih mozes naci kao Knights of Westeros, nisam siguran da se to moze naci kod nas, ja nisam uspio naci prevod na netu.
Cregan
Posts: 435
Joined: 15/05/2016 13:51

#783 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Cregan »

Novi sam na forumu, ali sam davno procitao knjige i sve ostalo sto ide uz njih. Vec 4 godine citam teorije i procito sam ne znamknjige ponove ne znam ni ja koliko puta. Evo link za nekoliko eseja koji predstavljaju jednu od najzanimljivijih teorija na koje sam naisao. https://weirwoodleviathan.wordpress.com ... -together/
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#784 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

baš čitam majmunsku terapiju...
riječ je o debelom liku koji voli jesti :D ( zvuči poznato?) i sreće takodjer kolegu koji je bio debeljuca ali sad je mršav... te mu ovaj nerado preporučuje terapiju...
joj kakvi opisi hrane
vidi se da se tek zagrijavao za ovaj serijal

u Ledenom zmaju se vidjelo kako ipak fantastika mu dobro leži
ali je u ostalim pričama pogotovo Kraljevima pijeska dokazao da je majstor napetosti i dramaturgije
dok je u ostalim SF i horor pričama dokazao kako zna izazvati pravu stravu opisima kasapljenja

čini se da je sve to objedinio u ovom posljednjem serijalu... takodjer ništa nije dovršio u životu što se planova tiče :D
Cregan
Posts: 435
Joined: 15/05/2016 13:51

#785 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Cregan »

Idemedosumom wrote:Da li je iko čuo za teoriju o "pink letter"?



Šta sve raja skonta analiziranjem, meni sadržaj tog pisma jest malo čudan bio, ali nisam se mnogo obazirao :D
Ovaj Preston je poznat po tome koliko dobro zna knjige i po ludackim teorijam. On cesto predstavlja cinjenice iz knjiga izvan konteksta i onako kako odgovara njegovim teorijama. Ima divoljno dokaza zato da su Stanis ili Mance napisali ovo pismo, carobni mac, informacije o vajdlinzima itd., ali najvjerovatnije da je Ramsy sve ovo saznao guleci par koza, moguce je da laze da je Stanis mrtav, ali to nije ni bitno. Glupo bi bilo da neko drugi zauzme Winterfell i samo tako ga preda Jonu, u tom slucaju on bi bio duzan ovom ili onom lord, Stanisu, tesko ce tako ujediniti Sjever protiv Othersa. Opet, sve zavisi sta mislis kakvu ce ko ulogu imati u nastavku.
Cregan
Posts: 435
Joined: 15/05/2016 13:51

#786 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Cregan »

Black swan wrote:baš čitam majmunsku terapiju...
riječ je o debelom liku koji voli jesti :D ( zvuči poznato?) i sreće takodjer kolegu koji je bio debeljuca ali sad je mršav... te mu ovaj nerado preporučuje terapiju...
joj kakvi opisi hrane
vidi se da se tek zagrijavao za ovaj serijal

u Ledenom zmaju se vidjelo kako ipak fantastika mu dobro leži
ali je u ostalim pričama pogotovo Kraljevima pijeska dokazao da je majstor napetosti i dramaturgije
dok je u ostalim SF i horor pričama dokazao kako zna izazvati pravu stravu opisima kasapljenja

čini se da je sve to objedinio u ovom posljednjem serijalu... takodjer ništa nije dovršio u životu što se planova tiče :D
Nisam napisao da ovo potpuno tacna teorija, nego da je najzanimljivija. Jesi citao njegov prvobitni plan za ASOIAF, hahah?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7777
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#787 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Idemedosumom »

Cregan wrote:
Idemedosumom wrote:Da li je iko čuo za teoriju o "pink letter"?



Šta sve raja skonta analiziranjem, meni sadržaj tog pisma jest malo čudan bio, ali nisam se mnogo obazirao :D
Ovaj Preston je poznat po tome koliko dobro zna knjige i po ludackim teorijam. On cesto predstavlja cinjenice iz knjiga izvan konteksta i onako kako odgovara njegovim teorijama. Ima divoljno dokaza zato da su Stanis ili Mance napisali ovo pismo, carobni mac, informacije o vajdlinzima itd., ali najvjerovatnije da je Ramsy sve ovo saznao guleci par koza, moguce je da laze da je Stanis mrtav, ali to nije ni bitno. Glupo bi bilo da neko drugi zauzme Winterfell i samo tako ga preda Jonu, u tom slucaju on bi bio duzan ovom ili onom lord, Stanisu, tesko ce tako ujediniti Sjever protiv Othersa. Opet, sve zavisi sta mislis kakvu ce ko ulogu imati u nastavku.
Meni mnogo više stil pisanja neodgovara Ramsay-u nego sadržaj samog pisma:

Niko južno od zida noćnu stražu ne naziva black crows, to čine jedino "divljaci" sjeverno od zida.

Poprilično sam siguran da u onim poglavljima koja prate Theona u Winterfellu, pred dolazak Stannisa, Ramsay i Roose Bolton nikad Stannisa nisu oslovljavali s "false king", kada su raspravljali o predstojećoj bitci/opsadi. Zašto bi ga u pismu oslovio s "your false king"? To nekako više zvuči kao fraza koju bi Mance upotrijebio.

Kad izađe Winds of Winter tad ćemo valjda saznati istinu :D
Cregan
Posts: 435
Joined: 15/05/2016 13:51

#788 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Cregan »

Idemedosumom wrote:
Cregan wrote:
Idemedosumom wrote:Da li je iko čuo za teoriju o "pink letter"?



Šta sve raja skonta analiziranjem, meni sadržaj tog pisma jest malo čudan bio, ali nisam se mnogo obazirao :D
Ovaj Preston je poznat po tome koliko dobro zna knjige i po ludackim teorijam. On cesto predstavlja cinjenice iz knjiga izvan konteksta i onako kako odgovara njegovim teorijama. Ima divoljno dokaza zato da su Stanis ili Mance napisali ovo pismo, carobni mac, informacije o vajdlinzima itd., ali najvjerovatnije da je Ramsy sve ovo saznao guleci par koza, moguce je da laze da je Stanis mrtav, ali to nije ni bitno. Glupo bi bilo da neko drugi zauzme Winterfell i samo tako ga preda Jonu, u tom slucaju on bi bio duzan ovom ili onom lord, Stanisu, tesko ce tako ujediniti Sjever protiv Othersa. Opet, sve zavisi sta mislis kakvu ce ko ulogu imati u nastavku.
Meni mnogo više stil pisanja neodgovara Ramsay-u nego sadržaj samog pisma:

Niko južno od zida noćnu stražu ne naziva black crows, to čine jedino "divljaci" sjeverno od zida.

Poprilično sam siguran da u onim poglavljima koja prate Theona u Winterfellu, pred dolazak Stannisa, Ramsay i Roose Bolton nikad Stannisa nisu oslovljavali s "false king", kada su raspravljali o predstojećoj bitci/opsadi. Zašto bi ga u pismu oslovio s "your false king"? To nekako više zvuči kao fraza koju bi Mance upotrijebio.

Kad izađe Winds of Winter tad ćemo valjda saznati istinu :D
Ako izadje ;D
gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#789 Re: A Song of Ice & Fire

Post by gidra »

Evo mene ko padobranac, pa halalite :D ..
Hocu da pocnem citati knjige pa da li da pocnem onim redom kako su izlazile ili ima neki drugi redoslijed?
Igra prijestolja (A Game of Thrones; 1996.)
Sraz kraljeva (A Clash of Kings; 1999.)
Oluja mačeva (A Storm of Swords; 2000.)
Gozba vrana (A Feast for Crows; 2005.)
Ples zmajeva (A Dance with Dragons; 2011.)

Citat cu na racunaru i tabletu u .pdf formatu i nasao sam neku verziju prevedeno na srpski ali mi ne svidja prevod iz razloga što je Winterfell preveden kao Zimrovel, Littlefinger-Maloprstić itd.
Ima li neki prevod gdje imena likova i dvoraca/gradova nisu prevedeni sa engleskog?
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#790 Re: A Song of Ice & Fire

Post by sizifinho »

ma čitaj onako kako su izlazili

što se prevoda tiče, nažalost moraš se ili skrasiti sa srpskim prevodima ili čitaj na eengleskom.

Lično, moj savjet - engleski.
Last edited by sizifinho on 25/05/2016 16:05, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#791 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

jedini ispravni put je kako su štampane

samo tako čitam sve redom...

sad recimo zadužbinu čitam koja ima 15+ knjiga + objedinjena još 2 serijala sa po 7-8 naslova
i nekoliko autora...

samo kako je izlazilo čitam
User avatar
zlaataan
Posts: 892
Joined: 31/05/2009 22:19
Location: Macondo

#792 Re: A Song of Ice & Fire

Post by zlaataan »

Radnja u četvrtoj i petoj knjizi ide uporedo, pa su neki ljudi predlagali kombinovano čitanje. :D

http://boiledleather.com/post/259025541 ... rder-for-a
http://afeastwithdragons.com/
Cregan
Posts: 435
Joined: 15/05/2016 13:51

#793 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Cregan »


Novo poglavlje iz Winds of Winter Aeron Damphair
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#794 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Kal El »

Ima li gdje da se kupe knjige u Sarajevu? Da su iskljucivo na engleskom,LP! :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#795 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Truba »

User avatar
Pandakonda
Posts: 4368
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#796 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Pandakonda »

Kal El wrote:Ima li gdje da se kupe knjige u Sarajevu? Da su iskljucivo na engleskom,LP! :mrgreen:
Ja mislim da sam vidio na onom sajmu ispred BBI al' nemoj me držat za riječ jer sam žurio tako da nisam vidio detaljno.
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#797 Re: A Song of Ice & Fire

Post by Kal El »

Pandakonda wrote:
Kal El wrote:Ima li gdje da se kupe knjige u Sarajevu? Da su iskljucivo na engleskom,LP! :mrgreen:
Ja mislim da sam vidio na onom sajmu ispred BBI al' nemoj me držat za riječ jer sam žurio tako da nisam vidio detaljno.
Hvala na odgovoru, dogovorio sam se sa rođakom, donijet će mi iz Amerike :mrgreen:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7376
Joined: 16/01/2007 23:38

#799 Re: A Song of Ice & Fire

Post by banjaluka078 »

Martin has officially released the full text of seven completed chapters from the book. Plus, he’s read another four chapters aloud at conventions — and those chapter contents have been dutifully summarized and posted on the internet by fans who attended those events.

We don’t know what order these chapters will be in in the final book — and the book will begin with a prologue that Martin hasn't yet released — but if you want to devour the full-text versions right now, here’s where to find them:

Theon Greyjoy
Arya Stark ("Mercy")
Sansa Stark ("Alayne")
Arianne Martell (first chapter)
Arianne Martell (second chapter)
Barristan Selmy: Released in the US paperback version of A Dance With Dragons
Tyrion Lannister: Available for free in the World of Ice and Fire app on iTunes or Google Play

The other chapters that Martin has read aloud at events, but not officially released the full text for, are:

Another Tyrion Lannister chapter, summarized here
Another Barristan Selmy chapter, summarized here
A Victarion Greyjoy chapter — there’s a video of that reading here
And an Aeron "Damphair" Greyjoy chapter titled "The Forsaken," summarized here

Since Martin’s longest book in the series so far contains 82 chapters, the fact that we’ve already seen 11 from Winds means that probably about a seventh of the book is already publicly available in some form.
linkovi za napisana poglavlja su u originalnom članku sa Vox-a:
http://www.vox.com/2016/6/28/12030458/w ... s-chapters
User avatar
vicious
Posts: 6826
Joined: 05/03/2006 15:41
Location: zrakopraz

#800 Re: A Song of Ice & Fire

Post by vicious »

banjaluka078 wrote:
Martin has officially released the full text of seven completed chapters from the book. Plus, he’s read another four chapters aloud at conventions — and those chapter contents have been dutifully summarized and posted on the internet by fans who attended those events.

We don’t know what order these chapters will be in in the final book — and the book will begin with a prologue that Martin hasn't yet released — but if you want to devour the full-text versions right now, here’s where to find them:

Theon Greyjoy
Arya Stark ("Mercy")
Sansa Stark ("Alayne")
Arianne Martell (first chapter)
Arianne Martell (second chapter)
Barristan Selmy: Released in the US paperback version of A Dance With Dragons
Tyrion Lannister: Available for free in the World of Ice and Fire app on iTunes or Google Play

The other chapters that Martin has read aloud at events, but not officially released the full text for, are:

Another Tyrion Lannister chapter, summarized here
Another Barristan Selmy chapter, summarized here
A Victarion Greyjoy chapter — there’s a video of that reading here
And an Aeron "Damphair" Greyjoy chapter titled "The Forsaken," summarized here

Since Martin’s longest book in the series so far contains 82 chapters, the fact that we’ve already seen 11 from Winds means that probably about a seventh of the book is already publicly available in some form.
linkovi za napisana poglavlja su u originalnom članku sa Vox-a:
http://www.vox.com/2016/6/28/12030458/w ... s-chapters
It’s worth noting that this slowness is nothing new for him. He finished the first three books in the series relatively quickly, but then took five years to write book four (A Feast for Crows) and nearly six years to write book five (A Dance With Dragons).
Ako nastavi ovim tempom, trebaće mu za ovu šestu knjigu 7 godina, tj. završiće je 2018. :D
Post Reply