A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Podforum za motocikliste...
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#1 A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by kEN0 »

Pozdrav, imam vozacku dozvolu B kategorije ...

Zelio bih poloziti i A kategoriju, s tim da sam "cuo" tj. rekla - kazala, da je neki novi zakon u pitanju, te da prvo moram poloziti A1 kategoriju (50~125ccm) to "vozikat" 2 godine da bih TEK onda stekao pravo za polazem za kategoriju A (125~ 999ccm) ... kako sam skuzio...

eh sad ako je neko informisan bio bih zahvalan da odgovori i ako moze neka preporuka za auto skolu koja obucava A kategoriju, pa da se odem malo raspitati....

hvala!!
User avatar
phil manzanera
Posts: 720
Joined: 14/07/2005 12:26
Location: Sarajevo

#2 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by phil manzanera »

Probaj sve informacije dobiti u auto skoli "Selma" na Grbavici, sa druge strane (prema glavnoj ulici) restorana "Kapucino". Ili pronadji telefon i telefoniraj.

Javi sta si saznao.
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#3 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by kEN0 »

phil manzanera wrote:Probaj sve informacije dobiti u auto skoli "Selma" na Grbavici, sa druge strane (prema glavnoj ulici) restorana "Kapucino". Ili pronadji telefon i telefoniraj.

Javi sta si saznao.
hej hvala, evo sada odoh, pa javim!
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#4 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by kEN0 »

bio sam u autoskoli, i ljubazna teta mi je rekla slijedece...

posto vec imam B potrebno mi je ljekarsko uvjerenje, kopije licne i vozacke dozvole , te prijava cipsova (sve kopirano i ovjereno u opstini) ...

obuka i izlazak sveukupno 450km... na stranici pise da je cas 10km, te ukoliko imas B nemoras odraditi 35, vec je dovoljno 15, pa mi ova cijena bas i nije jasna..

stim da mi je rekla da od 1. iduceg mjeseca valjda stupa na snagu zakon gdje prvo moras polozit A1, pa tek onda nakon nekog perioda stices pravo da polazes A (to je ono sto sam naveo u prvom postu rekla-kazala, izgleda da je fakat tako) a sad oni to kazu svakog mjeseca, al kad ce to na snagu stupiti niko ne zna , al eto vjeruju da ce od iduceg slijedeceg mjeseca.

sad ako se prijavim da polazem odma dobivam a1 i a, jer kako ona rece da prodjem "kroz knjige" i to je to...

ako neko ima jos nekih informacija nek posta :]

pozdrav!
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#5 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by accent »

nisam 100% siguran ali mislim da sam, citajuci novi zakon, naletio na jednu recenicu gdje kaze da ne treba polagati za motore do 50ccm ili 125ccm nisam siguran
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#6 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by kEN0 »

accent wrote:nisam 100% siguran ali mislim da sam, citajuci novi zakon, naletio na jednu recenicu gdje kaze da ne treba polagati za motore do 50ccm ili 125ccm nisam siguran
treba treba..
hajde postavi to gdje si procitao.. il daj link da pregledam.
User avatar
accent
Posts: 309
Joined: 16/10/2007 11:08
Location: Sarajevo

#7 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by accent »

evo citajuci ove forume vidjeh da ipak treba polagat vozacki
a to sto sam ja citao je bio nacrt zakona znaci nije bio jos ni usvojen
ma kod nas ti je sve po sistemu hebe lud zbunjenog
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#8 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by kEN0 »

accent wrote:evo citajuci ove forume vidjeh da ipak treba polagat vozacki
a to sto sam ja citao je bio nacrt zakona znaci nije bio jos ni usvojen
ma kod nas ti je sve po sistemu hebe lud zbunjenog
ma usvojit ce ovaj sto sam gore naveo 100% samo je pitanje kada, ovi iz auto skole kazu da ce iduceg mjeseca , pa ko sad , jamio jamio !
bosniamaj
Posts: 251
Joined: 23/06/2005 21:47

#9 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by bosniamaj »

I ja sam, kad sam htio polagati za 125ccm, trazio puno toga i naisao na razlicite verzije prica, od jednog do drugogo covjeka, pa sam na kraju otisao u auto-skolu pa u MUP i oni su mi potvrdili ono sto sam i sam od pocetka smatrao tacnim :D
Ovako, bar kad sam ja polagao prosle godine, imao sam 17 godina i morao sam prvo A1 poloziti, ali ne zato sto moram to pa 2 god. vozat, nego zato sto se A1 moze sa 16, a A tek sa 18. Kad sam to polozio (naravno polozis voznju, kao za A), cekao rodjendan, polozio za auto, i ljudi mi onda kad su dopisivali B, B1 i onu BE, il sta vec, dopisali i A. Znaci, nije trebalo iskustvo nikakvo, ali ne znam da li ce biti nesto tako po ovom novom, jbg.

Za ovog sto misli da se ne mora polagat za 50 i 125ccm, da kazem da je greska. Za 50ccm ne moras, ako imas B, jer dobijes i B1, a to su ovi motori koji ne prelaze 50ccm. Sve sto ne prelazi 125ccm spada u A1, polazu se testovi i prva pomoc (ako nemas vec polozeno uz B), i voznja.

:sax: :D
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#10 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by AdnanSA »

Moraš položiti minimalno A1 za sve što ide na dva točka a manje je od 125 ccm i nije biciklo . Preko 125 ccm ti treba A i to je mislim jasno i apsolvirano.
Sa B kategorijom nemožeš voziti ni 49 ccm. Policija kažnjava i to je sigurno prema tome nemojte stvarati nepotrebnu zabunu.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#11 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by The 51st State »

Istina je da policija kažnjava za vožnju skutera bez položene kategorije A1, ali se postavlja pitanje na osnovu čega? Obratite pažnju vi koji ste kažnjeni da vam u prijavi piše da ste upravljali "lahkim motociklom bez položene A1 kategorije" (već viđeno). Skuter sa 49CCM koji ne može razviti brzinu veću od 50 Km/h spada u kategoriju bicikla s motorom.


ZAKON O OSNOVAMA SIGURNOSTI SAOBRAĆAJA NA PUTEVIMA U BOSNI I HERCEGOVINI

Član 9.
3) bicikl je vozilo koje ima najmanje dva točka i koje se
pokreće isključivo snagom vozača;

4) bicikl s motorom je vozilo na motorni pogon s dva ili tri
točka, čija radna zapremina motora nije veća od 50 cm3 i
koje na ravnom putu ne može razviti brzinu veću od 50
km/h;


5) lahki motocikl je vozilo na motorni pogon s dva ili tri
točka čija zapremina motora ne prelazi 125 cm3 a snaga
motora ne prelazi 11 kW;


4. Sticanje prava upravljanja motornim vozilom Član 185.
(3) U kategoriju A ubrajaju se motocikli sa ili bez bočne
prikolice, čija zapremina motora prelazi 125 cm3, a snaga
prelazi 11 kW.

(11) U potkategoriju A1 ubraja se lahki motocikl čija zapremina
motora ne prelazi 125 cm3, a snaga ne prelazi 11 kW.

17. Saobraćaj bicikala, bicikala s motorom, lahkih
motocikala i motocikala
Član 99.
(1) Biciklom na kategoriranom putu smije upravljati lice koje je
navršilo 12 godina, a biciklom s motorom lice koje je
navršilo 14 godina.


4. Sticanje prava upravljanja motornim vozilom
Član 184.
(2) Pravo na upravljanje motornim vozilom za pojedine
kategorije, odnosno potkategorije stiče lice koje ima:
1. 16 godina za potkategorije A1 i B1;
2. 18 godina za kategorije A, B, BE i potkategorije C1 i
C1E;


Da bi riješili neke nedoumice oko bicikla s motorom, pošto u našim saobraćajnim dozvolama piše vrsta vozila "moped". U našem zakonu nigdje ne piše ništa o mopedu. Moped = bicikl s motorom. Uporedite izvod iz hrvatskog zakona sa našim.




ZAKON O SIGURNOSTI PROMETA NA CESTAMA (Republika Hrvatska)

I. OSNOVNE ODREDBE

Članak 2.

(1) Pojedini izrazi u ovom Zakonu znače:

36) »moped« je motorno vozilo s dva ili tri kotača čiji radni obujam motora nije veći od 50 cm3 i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 50 km na sat,
hali gali halid
Posts: 2377
Joined: 08/10/2007 22:45

#12 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by hali gali halid »

Šta je sad s ovim polaganjem za A i A1 kategoriju, koliko košta, šta treba i tako to?
otsam
Posts: 363
Joined: 14/06/2011 10:36

#13 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by otsam »

hali gali halid wrote:Šta je sad s ovim polaganjem za A i A1 kategoriju, koliko košta, šta treba i tako to?

400km
User avatar
hogar strasni
Posts: 165
Joined: 27/11/2009 16:24

#14 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by hogar strasni »

Rekoh da ne otvaram drugu temu, malo me zbunjuju svi ovi postovi, mozda je najbolje da odem do auto skole al evo ovdje cu prvo.
Odluka je pala, zelim da polozim za motor,nesta sam se nalozio, pa me zanima od ove raje sto je kroz to prosla sta sve treba, imam znaci B-kategoriju.
Drugo, do sad sam samo po gradu ganjao male skutere,na to mi se svodi svo iskustvo,pa me zanima ovako za pocetak jel mi jako ovo 600-700 kubika, ima ih finih ocuvanih po Pik-u po simpaticnoj cijeni, enduro,naked i sl,i sta je najbolje uzeti s obzirom na odrzavanje.
Unaprijed hvala na odgovorima.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#15 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by esso_sa »

Nema sta bit zbunjujuce. Nadjes auto skolu, uplatis obuku i polazes. :D
Ja sam relativno davno polagao i tada nisu postojala ova ogranicenja koja postoje sada.
Sad je samo razlika sto kad polozis, ne mozes odmah voziti sta ti prahne nego si prve 2 godine ogranicen na motore do 125 kubika i 11 kw (nek me neko ispravi ako grijesim)
Kad to istekne, mozes vozit sta hoces. Znaci nesto slicno kao i sa onim "P" naljepnicima sto pocetnici B kategorije moraju da nose

Za pocetak, 600-700 kubika ti je previse (a i trenutni zakon ti to ne dozvoljava) ali sve zavisi koliku ko ima "kocnicu" u glavi. Neko ko je hladne glave moze sasvim normalno voziti i neku "zvijer" na 2 tocka

Obzirom da imas B kategoriju znaci da imas i iskustva u gradskoj voznji tako da ti ni za motor to nebi trebao biti problem. Kad sam ja polagao, glavni fokus je bio poligon, uvjezbavanje "osmica" tako da bi i tebi toplo preporucio da se na to fokusiras.
Znam da su ljudi na poligonima padali na banalnim stvarima a samo zato sto ga nisu dovoljno uvjezbavali
User avatar
hogar strasni
Posts: 165
Joined: 27/11/2009 16:24

#16 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by hogar strasni »

esso_sa wrote:Nema sta bit zbunjujuce. Nadjes auto skolu, uplatis obuku i polazes. :D
Ja sam relativno davno polagao i tada nisu postojala ova ogranicenja koja postoje sada.
Sad je samo razlika sto kad polozis, ne mozes odmah voziti sta ti prahne nego si prve 2 godine ogranicen na motore do 125 kubika i 11 kw (nek me neko ispravi ako grijesim)
Kad to istekne, mozes vozit sta hoces. Znaci nesto slicno kao i sa onim "P" naljepnicima sto pocetnici B kategorije moraju da nose

Za pocetak, 600-700 kubika ti je previse (a i trenutni zakon ti to ne dozvoljava) ali sve zavisi koliku ko ima "kocnicu" u glavi. Neko ko je hladne glave moze sasvim normalno voziti i neku "zvijer" na 2 tocka

Obzirom da imas B kategoriju znaci da imas i iskustva u gradskoj voznji tako da ti ni za motor to nebi trebao biti problem. Kad sam ja polagao, glavni fokus je bio poligon, uvjezbavanje "osmica" tako da bi i tebi toplo preporucio da se na to fokusiras.
Znam da su ljudi na poligonima padali na banalnim stvarima a samo zato sto ga nisu dovoljno uvjezbavali
Znaci osmice i znaci mali prdavac za pocetak, e tu ti se ja sjeba, ne za osmice nego vec ja pikiro jedan tormo. Nejma druge neg ga lagano u autoskolu po informejšn. Hvala na sugestijama bro.
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#17 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by daxon »

Već sam pisao o ovome, da ponovim, sa napunjenih 14 godina i položenim propisima mogu se voziti mopedi, motocikli koji zapreminom ne prelaze 49 ccm i čija snaga nije veća od 4 kw, sa napunjenih 16 godina stiče se pravo da se polaže za "A1" kategoriju, odnosno motocikle do 125 ccm i max. snage do 11 kw.
Sa napunjenih 18 godina života stiče se pravo na "A" kategoriju, sa "A" kategorijom može se voziti motocikle zapremine preko 125 ccm i snage preko 11 kw, dakle, kada vam u vozačkoj bude upisana "A" kategorija, možete voziti motocikle i od 1000+ ccm ukoliko se osjećate sposobni.

Meni lično, ne sviđa se ovakva kategorizacija i zakon, ali šta je tu je, nažalost zakon je predvidio da se može sa napunjenih 18 godina života, na nekoj vespi ili keway-u koji ima atest da ima veću zapreminu od 125 ccm i veću snagu od 11 kw (u stvarnosti nema), dakle, na takvom motoru kandidat može položiti "A" kategoriju, te nakon toga, bez ikakvog iskustva može sebi kupiti "zvijer" kakvu poželi i voziti je.
Postoje neke glasine o izmjenama zakona, ali ja još nisam čuo da se nešto promjenilo.
User avatar
BlueBlood
Posts: 5225
Joined: 20/06/2012 18:16
Location: JUG

#18 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by BlueBlood »

Evo sta kazu u auto skoli SELMA na grbavici
Nije složena procedura za polaganje A kategorije, a time dobiješ i A1 kategoriju.
Ko već ima vozačku dozvolu, ne polaže testove, već samo voznju motocikla.
Potrebno je izvaditi ljekarsko uvjerenje, i ovjeriti jednu kopiju vozačke dozvole, te donijeti kopiju lične i cips prijave.
Sve traje desetak dana i polože većina iz prvog puta.
Cijena ukupno obuke i polaganja iznosi 450 KM, a ko može naučiti sa pola obuke dobije popust od 100 KM.
Mi se nalazimo na Grbavici, ulica Grbavička 8a i radimo od 09 do 19 časova svaki dan osim nedelje.
Hvala ti na povjerenju i dobro nam došao.

Code: Select all

http://www.selma.ba/
Bosnian_Devil
Posts: 82
Joined: 12/05/2012 14:44

#19 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by Bosnian_Devil »

kEN0 wrote:Pozdrav, imam vozacku dozvolu B kategorije ...

Zelio bih poloziti i A kategoriju, s tim da sam "cuo" tj. rekla - kazala, da je neki novi zakon u pitanju, te da prvo moram poloziti A1 kategoriju (50~125ccm) to "vozikat" 2 godine da bih TEK onda stekao pravo za polazem za kategoriju A (125~ 999ccm) ... kako sam skuzio...

eh sad ako je neko informisan bio bih zahvalan da odgovori i ako moze neka preporuka za auto skolu koja obucava A kategoriju, pa da se odem malo raspitati....

hvala!!
a koja dozvola onda treba za nesto ovako: http://www.motorcycle-usa.com/26567/Buy ... iavel.aspx jer ima 1200ccm, neka obuka za space šatl ili nesto tako
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#20 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by sLLayer »

Bosnian_Devil wrote:
kEN0 wrote:Pozdrav, imam vozacku dozvolu B kategorije ...

Zelio bih poloziti i A kategoriju, s tim da sam "cuo" tj. rekla - kazala, da je neki novi zakon u pitanju, te da prvo moram poloziti A1 kategoriju (50~125ccm) to "vozikat" 2 godine da bih TEK onda stekao pravo za polazem za kategoriju A (125~ 999ccm) ... kako sam skuzio...

eh sad ako je neko informisan bio bih zahvalan da odgovori i ako moze neka preporuka za auto skolu koja obucava A kategoriju, pa da se odem malo raspitati....

hvala!!
a koja dozvola onda treba za nesto ovako: http://www.motorcycle-usa.com/26567/Buy ... iavel.aspx jer ima 1200ccm, neka obuka za space šatl ili nesto tako
polozis na keewayu 150 koji ne moze razviti vise od 100km/h i onda mozes voziti to :skoljka:
hamburg10
Posts: 19
Joined: 05/04/2015 18:16
Location: zenica

#21 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by hamburg10 »

Zdravo pisem iz zenice vec 3 puta su me oborili na voznju..testove sam iz prve polozio ja mislim da sam normalno vozio..naravno bilo je greski ja neznam vise sta da radim cak Pare nisu hteli nudio sam 100maraka neznam mozda im je malo..ja posivam javno na korrupciju platio bi i vise samo da vise polozim..ja kontam te selacine obaraju kako im nadoce..ima nego neki savjet..za mene.ovaj forum je komplikovan ima me i na facebook zovem se ermin salihagic.ako nego zeli neka slobodno posalje zahtjev..ovde se nikago snaci..
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#22 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by vješalica »

kako si ljekarsko prošao?
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#23 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by franceska »

hamburg10 wrote:Zdravo pisem iz zenice vec 3 puta su me oborili na voznju..testove sam iz prve polozio ja mislim da sam normalno vozio..naravno bilo je greski ja neznam vise sta da radim cak Pare nisu hteli nudio sam 100maraka neznam mozda im je malo..ja posivam javno na korrupciju platio bi i vise samo da vise polozim..ja kontam te selacine obaraju kako im nadoce..ima nego neki savjet..za mene.ovaj forum je komplikovan ima me i na facebook zovem se ermin salihagic.ako nego zeli neka slobodno posalje zahtjev..ovde se nikago snaci..
Bože sačuvaj. Nadam se da nikada nećeš ni položiti.
hamburg10
Posts: 19
Joined: 05/04/2015 18:16
Location: zenica

#24 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by hamburg10 »

Napomena..ja sam sposoban za upravaljem b kategorije..nisam kupio ljekarsko..niti sam lud..niti sam ubica koj se ne smje pustit na cestu.kanditat za polaganje voznje iz zenice...
hamburg10
Posts: 19
Joined: 05/04/2015 18:16
Location: zenica

#25 Re: A kategorija , polaganje u Sarajevu..

Post by hamburg10 »

I m a good driver i know that..
Post Reply