9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post Reply
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#176 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by seln »

cogni wrote:
seln wrote: Dobro je da smo skinuli maske. 8-)
Samo, ono sto sa silom dodje, obicno sa silom i ode....

Kakve maske? Ja nikada nisam tvrdio da sam sasvim nerazuman, niti cu.
Jarane, nisi ti nerazuman, vec ljigav. Ne mozes mi prodavati pragmatizam ako je u pitanju genocid i etnicko ciscenje.
I lesinar ne ubija, vec jede zivotinju koju je ubila neka zvijer.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#177 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by nokia6170 »

bosss wrote:
nokia6170 wrote:Mislim da bi ovo trebalo biti obavezno osnovno stivo svakom ko zeli da raspravlja o politici bosanskih Srba u periodu 1991-95. godina i bitku RS-a.

http://www.un.org/icty/bhs/cases/milose ... _ednref166

p.s. radi se o zapisnicima sa zasjedanja Skupstine RS-a od '92-95. godine. Naravno, imati na umu da se ovdje radi o oficijelnim, javnim raspravama i odlukama koje covjeka mogu da raspamete citajuci iste, te se zapitati sta se sve onda planiralo i odobravalo tajno, van javnosti. Rezultate javne i tajne politike bosanskih Srba jos uvijek sumiramo trazeci nestale osobe i popisujuci ubijene, sva raseljena lica i izbjeglice, invalide i unistenu imovinu u Bosni i Hercegovini.

Dakle, rezultate volje srpskog naroda u BiH koji i dan danas javno i glasno smatra ispravnim sve odluke politicko-vojnog establismenta bosanskih Srba u ratu i rade sve da zadrze te rezultate inspirisani svetim slovom Dejtona, pa cak i u ravni same Biblije koje promovise Srpska pravoslavna crka kada kaze da je sveta obaveza svih Srba da brane Republiku Srpsku.
Nedime dragi, šta nam ovo rade?
Nemoj mi reći da si do danas bio ubjeđen kako su Srbi u prošlom ratu prevashodno bili zainteresovani za uzgajanje krompira i svoju politiku temeljili u tom pravcu.
misljenja sam da oko 80% stanovnistva BiH ni dan danas nema predstavu o najosnovnijim cinjenicama vezanih za minuli rat i kreiraju sliku na osnovu onoga sto im plasira politicko-vjerska-medijska masinerija...koja se apsolutno ne razliku od one ratne, izuzev sto nam ne zuje meci oko glave i ne gledamo raskomadana tijela po ulicama od granata.

p.s. od ovih 20% sto nesto ko natuknu da se istinski desavalo...opet imamo podjelu na one kojima to sve sto se desavalo ni najmanje ne smeta, odnosno da cak i opravdavaju i one koji to ne prihvataju i pokusavaju da svoje zivotne principe grade na ljudskim vrijednostima, a ne zlocinima.
User avatar
cogni
Posts: 1479
Joined: 01/09/2007 12:17

#178 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by cogni »

seln wrote:
cogni wrote:
seln wrote: Dobro je da smo skinuli maske. 8-)
Samo, ono sto sa silom dodje, obicno sa silom i ode....

Kakve maske? Ja nikada nisam tvrdio da sam sasvim nerazuman, niti cu.
Jarane, nisi ti nerazuman, vec ljigav. Ne mozes mi prodavati pragmatizam ako je u pitanju genocid i etnicko ciscenje.
I lesinar ne ubija, vec jede zivotinju koju je ubila neka zvijer.
Josh malo se potrudi i ispasce poezija. Ako ocekujesh da se zalazem za genocid i etnicko ciscenje moraces da i dalje ocekujesh.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#179 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by seln »

cogni wrote:
seln wrote:
cogni wrote:
Kakve maske? Ja nikada nisam tvrdio da sam sasvim nerazuman, niti cu.
Jarane, nisi ti nerazuman, vec ljigav. Ne mozes mi prodavati pragmatizam ako je u pitanju genocid i etnicko ciscenje.
I lesinar ne ubija, vec jede zivotinju koju je ubila neka zvijer.
Josh malo se potrudi i ispasce poezija. Ako ocekujesh da se zalazem za genocid i etnicko ciscenje moraces da i dalje ocekujesh.
RSovac, bolan, jami demagogije. Nisam ja rekao da se zalazes za genocid, i ti znas da to nisam ni rekao ni mislio, ali se malo pravis grbav.
Ne zalazes se za genocid, ali uzivas plodove genocida. To ti je ono: razbojnik ubije covjeka, ti razbojnika glasno osudis, posaljes u zatvor a onda mejtu ispraznis dzepove.
Zato, nemoj meni toga, ziv bio. Znam da si majstor u izvrtanju recenica i izbjegavanju odgovora.
bosss
Posts: 540
Joined: 27/11/2008 16:54

#180 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by bosss »

nokia6170 wrote:misljenja sam da oko 80% stanovnistva BiH ni dan danas nema predstavu o najosnovnijim cinjenicama vezanih za minuli rat i kreiraju sliku na osnovu onoga sto im plasira politicko-vjerska-medijska masinerija...koja se apsolutno ne razliku od one ratne, izuzev sto nam ne zuje meci oko glave i ne gledamo raskomadana tijela po ulicama od granata.

p.s. od ovih 20% sto nesto ko natuknu da se istinski desavalo...opet imamo podjelu na one kojima to sve sto se desavalo ni najmanje ne smeta, odnosno da cak i opravdavaju i one koji to ne prihvataju i pokusavaju da svoje zivotne principe grade na ljudskim vrijednostima, a ne zlocinima.
Dopusti da se nasmijem :lol: Ja ti garantujem da 99% ljudi zna šta se dešavalo u prošlom ratu.
Nemoj biti naivan.
Svi znaju šta se dešavalo u Srebrenici. Pošto pričamo o RS, reci mi koliko je Srba izrazlio iskreno žaljenje zbog toga što se dogodilo, koliko ih je ravnodušno a koliko njih je ponosno zbog toga ?
Zar je toliko teško prihvatiti i shvatiti da te neko ne voli ili mrzi.

Ljudi mogu živiti zajedno, ne moraju se voliti, samo nemoj imati emotivna očekivanja.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#181 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by seln »

bosss wrote:
nokia6170 wrote:misljenja sam da oko 80% stanovnistva BiH ni dan danas nema predstavu o najosnovnijim cinjenicama vezanih za minuli rat i kreiraju sliku na osnovu onoga sto im plasira politicko-vjerska-medijska masinerija...koja se apsolutno ne razliku od one ratne, izuzev sto nam ne zuje meci oko glave i ne gledamo raskomadana tijela po ulicama od granata.

p.s. od ovih 20% sto nesto ko natuknu da se istinski desavalo...opet imamo podjelu na one kojima to sve sto se desavalo ni najmanje ne smeta, odnosno da cak i opravdavaju i one koji to ne prihvataju i pokusavaju da svoje zivotne principe grade na ljudskim vrijednostima, a ne zlocinima.
Dopusti da se nasmijem :lol: Ja ti garantujem da 99% ljudi zna šta se dešavalo u prošlom ratu.
Nemoj biti naivan.
Svi znaju šta se dešavalo u Srebrenici. Pošto pričamo o RS, reci mi koliko je Srba izrazlio iskreno žaljenje zbog toga što se dogodilo, koliko ih je ravnodušno a koliko njih je ponosno zbog toga ?
Zar je toliko teško prihvatiti i shvatiti da te neko ne voli ili mrzi.

Ljudi mogu živiti zajedno, ne moraju se voliti, samo nemoj imati emotivna očekivanja.
Jedno je ne voliti nekoga (recimo jedan narod) a nesto sasvim drugo ostati ravnodusan nad genocidom i, stavise, iskazivati zluradost zbog toga.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#182 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by nokia6170 »

bosss wrote:
nokia6170 wrote:misljenja sam da oko 80% stanovnistva BiH ni dan danas nema predstavu o najosnovnijim cinjenicama vezanih za minuli rat i kreiraju sliku na osnovu onoga sto im plasira politicko-vjerska-medijska masinerija...koja se apsolutno ne razliku od one ratne, izuzev sto nam ne zuje meci oko glave i ne gledamo raskomadana tijela po ulicama od granata.

p.s. od ovih 20% sto nesto ko natuknu da se istinski desavalo...opet imamo podjelu na one kojima to sve sto se desavalo ni najmanje ne smeta, odnosno da cak i opravdavaju i one koji to ne prihvataju i pokusavaju da svoje zivotne principe grade na ljudskim vrijednostima, a ne zlocinima.
Dopusti da se nasmijem :lol: Ja ti garantujem da 99% ljudi zna šta se dešavalo u prošlom ratu.
Nemoj biti naivan.
Svi znaju šta se dešavalo u Srebrenici. Pošto pričamo o RS, reci mi koliko je Srba izrazlio iskreno žaljenje zbog toga što se dogodilo, koliko ih je ravnodušno a koliko njih je ponosno zbog toga ?
Zar je toliko teško prihvatiti i shvatiti da te neko ne voli ili mrzi.

Ljudi mogu živiti zajedno, ne moraju se voliti, samo nemoj imati emotivna očekivanja.
apsolutna laz ovo boldirano:
konkretan primjer:

do 2007. godine, vlasti RS-a nisu htjele priznati da se u Srebrenici desio genocid...u tri navrata tokom pisanja izvjestaja, po usvojenoj odluci Doma za ljudska prava u pogledu meritorne odluke, zvanicne vlasti RS-a su frizirali izvjestaj, nijednom ne spominjuci rijec genocid.

1. prvo su bosnjaci vristali 1995. godine da se u srebrenici desio genocid...jebalo se Srbima sto Bosnjaci vriste i tokom genocida i nakon genocida.
2. pa je medjunarodni krivicni tribunal rekao da se u srebrenici desio genocid...ali to Srbima nista nije znacilo
3. pa je Dom za ljudska prava to jos jednom potvrdio...e tek se onda RS-u pocelo jebavati jer su dobili direktno naredjenje-obavezu da istraze i sastave izvjestaj o genocidu...ali RS je ismijavao genocid u tim izvjestajima
4. pa je Mile Dodik u januaru 2007. godine govorio da ga ne zanima nikakav Medj. sud pravde i da RS nikada nece prihvatiti sta god da taj sud kaze.
5. PUF, Mile Dodik izjavio da prihvata stav medj. suda pravde i poce vristati kako se genocid desio samo u Srebrenici, a ne u cijeloj Bosni.
6. i dan danas politicko-intelektualne elite dovode u pitanje genocid (citirajuci npr Comskog kada je dao izjavu da ako je genocid ono sto desilo u Srebrenici, onda bi trebalo preispitati definiciju genocida...naravno Comski se kasnio izvinio i ispravio)

Naravno u medjuvremenu mediji u RS-u sute i SPC mudro suti.

te price da se tebi neko za nesto izvinjavao mozes svezati macku o rep...uostalom, ne znam zasto bi se tebi iko izvinjavao u necije kolektivno ime...jedino ako ti neko licno nesto nije uradio lose, pa se izvinio.

p.s. socioloska istrazivanja smatraju da je glavni uzrok ratova na Balkanu bio, u sustini, rezultat dva kumulativno povezana faktora: neobrazovanost i tradicionalno drustvo. i jedno i drugo su vrlo aktuelni i plodno tlo da se historija ponovi.
bosss
Posts: 540
Joined: 27/11/2008 16:54

#183 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by bosss »

seln wrote:Jedno je ne voliti nekoga (recimo jedan narod) a nesto sasvim drugo ostati ravnodusan nad genocidom i, stavise, iskazivati zluradost zbog toga.
Ovo je ovdje Balkan.
Šta misliš koliko Hrvata iskreno žali zbog zločina u Oluji, koliko ih je ravnodušno a koliko ih slavi to što se dogodilo i čak slavi ono što je NDH radila nad Srbima ?
Čak i na ovom forumu možeš primjetiti oduševljenost "traktorijadom".
bosss
Posts: 540
Joined: 27/11/2008 16:54

#184 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by bosss »

nokia6170 wrote:apsolutna laz ovo boldirano:
konkretan primjer:

do 2007. godine, vlasti RS-a nisu htjele priznati da se u Srebrenici desio genocid...u tri navrata tokom pisanja izvjestaja, po usvojenoj odluci Doma za ljudska prava u pogledu meritorne odluke, zvanicne vlasti RS-a su frizirali izvjestaj, nijednom ne spominjuci rijec genocid.

1. prvo su bosnjaci vristali 1995. godine da se u srebrenici desio genocid...jebalo se Srbima sto Bosnjaci vriste i tokom genocida i nakon genocida.
2. pa je medjunarodni krivicni tribunal rekao da se u srebrenici desio genocid...ali to Srbima nista nije znacilo
3. pa je Dom za ljudska prava to jos jednom potvrdio...e tek se onda RS-u pocelo jebavati jer su dobili direktno naredjenje-obavezu da istraze i sastave izvjestaj o genocidu...ali RS je ismijavao genocid u tim izvjestajima
4. pa je Mile Dodik u januaru 2007. godine govorio da ga ne zanima nikakav Medj. sud pravde i da RS nikada nece prihvatiti sta god da taj sud kaze.
5. PUF, Mile Dodik izjavio da prihvata stav medj. suda pravde i poce vristati kako se genocid desio samo u Srebrenici, a ne u cijeloj Bosni.
6. i dan danas politicko-intelektualne elite dovode u pitanje genocid (citirajuci npr Comskog kada je dao izjavu da ako je genocid ono sto desilo u Srebrenici, onda bi trebalo preispitati definiciju genocida...naravno Comski se kasnio izvinio i ispravio)

Naravno u medjuvremenu mediji u RS-u sute i SPC mudro suti.

te price da se tebi neko za nesto izvinjavao mozes svezati macku o rep...uostalom, ne znam zasto bi se tebi iko izvinjavao u necije kolektivno ime...jedino ako ti neko licno nesto nije uradio lose, pa se izvinio.

p.s. socioloska istrazivanja smatraju da je glavni uzrok ratova na Balkanu bio, u sustini, rezultat dva kumulativno povezana faktora: neobrazovanost i tradicionalno drustvo. i jedno i drugo su vrlo aktuelni i plodno tlo da se historija ponovi.
Nisu htjeli da priznaju ali su znali, danas priznaju.
Ne znam šta hoćeš da kažeš ? Srbi kao ne znaju da su njihovi sunarodnjaci napravili genocid u Srebrenici a da saznaju zaprepastili bi se i jako rastužili ?
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#185 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by nokia6170 »

bosss wrote:
seln wrote:Jedno je ne voliti nekoga (recimo jedan narod) a nesto sasvim drugo ostati ravnodusan nad genocidom i, stavise, iskazivati zluradost zbog toga.
Ovo je ovdje Balkan.
Šta misliš koliko Hrvata iskreno žali zbog zločina u Oluji, koliko ih je ravnodušno a koliko ih slavi to što se dogodilo i čak slavi ono što je NDH radila nad Srbima ?
Čak i na ovom forumu možeš primjetiti oduševljenost "traktorijadom".
Postoji velika razlika: Traktorijada, kako je ti nazivas, je imala legalan i legitiman cilj koji je sproveden ilegalnim putem...dok RSK i RS niti su imali legalan cilj, niti su svoj ilegalan cilj ostvarivali na legalan nacin.

Tu se bitno razlikuje i BiH i Hrvatska od RSK i RS-a...jer sve mozes dovesti u pitanje, ali legalnost i legitimnost borbe HV-a i ARBiH neces moci.
bosss
Posts: 540
Joined: 27/11/2008 16:54

#186 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by bosss »

nokia6170 wrote:Postoji velika razlika: Traktorijada, kako je ti nazivas, je imala legalan i legitiman cilj koji je sproveden ilegalnim putem...dok RSK i RS niti su imali legalan cilj, niti su svoj ilegalan cilj ostvarivali na legalan nacin.

Tu se bitno razlikuje i BiH i Hrvatska od RSK i RS-a...jer sve mozes dovesti u pitanje, ali legalnost i legitimnost borbe HV-a i ARBiH neces moci.
Dakle cilj opravdava sredstvo.
Ako ti je cilj legitiman smiješ činiti zločine ?

Vidiš u BiH se desilo kontra, nelegalan cilj RS je legalizovan 1995. Da li legalizacija opravdava cilj Srba u BiH ?
Last edited by bosss on 12/01/2009 13:12, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56807
Joined: 09/08/2004 16:35

#187 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by madner »

bosss wrote:
nokia6170 wrote:Postoji velika razlika: Traktorijada, kako je ti nazivas, je imala legalan i legitiman cilj koji je sproveden ilegalnim putem...dok RSK i RS niti su imali legalan cilj, niti su svoj ilegalan cilj ostvarivali na legalan nacin.

Tu se bitno razlikuje i BiH i Hrvatska od RSK i RS-a...jer sve mozes dovesti u pitanje, ali legalnost i legitimnost borbe HV-a i ARBiH neces moci.
Dakle cilj opravdava sredstvo.
Ako ti je cilj legitiman smiješ činiti zločine ?
Ko je to rekao?
Cilj je bio legitiman. Tacka.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#188 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by nokia6170 »

bosss wrote:
nokia6170 wrote:apsolutna laz ovo boldirano:
konkretan primjer:

do 2007. godine, vlasti RS-a nisu htjele priznati da se u Srebrenici desio genocid...u tri navrata tokom pisanja izvjestaja, po usvojenoj odluci Doma za ljudska prava u pogledu meritorne odluke, zvanicne vlasti RS-a su frizirali izvjestaj, nijednom ne spominjuci rijec genocid.

1. prvo su bosnjaci vristali 1995. godine da se u srebrenici desio genocid...jebalo se Srbima sto Bosnjaci vriste i tokom genocida i nakon genocida.
2. pa je medjunarodni krivicni tribunal rekao da se u srebrenici desio genocid...ali to Srbima nista nije znacilo
3. pa je Dom za ljudska prava to jos jednom potvrdio...e tek se onda RS-u pocelo jebavati jer su dobili direktno naredjenje-obavezu da istraze i sastave izvjestaj o genocidu...ali RS je ismijavao genocid u tim izvjestajima
4. pa je Mile Dodik u januaru 2007. godine govorio da ga ne zanima nikakav Medj. sud pravde i da RS nikada nece prihvatiti sta god da taj sud kaze.
5. PUF, Mile Dodik izjavio da prihvata stav medj. suda pravde i poce vristati kako se genocid desio samo u Srebrenici, a ne u cijeloj Bosni.
6. i dan danas politicko-intelektualne elite dovode u pitanje genocid (citirajuci npr Comskog kada je dao izjavu da ako je genocid ono sto desilo u Srebrenici, onda bi trebalo preispitati definiciju genocida...naravno Comski se kasnio izvinio i ispravio)

Naravno u medjuvremenu mediji u RS-u sute i SPC mudro suti.

te price da se tebi neko za nesto izvinjavao mozes svezati macku o rep...uostalom, ne znam zasto bi se tebi iko izvinjavao u necije kolektivno ime...jedino ako ti neko licno nesto nije uradio lose, pa se izvinio.

p.s. socioloska istrazivanja smatraju da je glavni uzrok ratova na Balkanu bio, u sustini, rezultat dva kumulativno povezana faktora: neobrazovanost i tradicionalno drustvo. i jedno i drugo su vrlo aktuelni i plodno tlo da se historija ponovi.
Nisu htjeli da priznaju ali su znali, danas priznaju.
Ne znam šta hoćeš da kažeš ? Srbi kao ne znaju da su njihovi sunarodnjaci napravili genocid u Srebrenici a da saznaju zaprepastili bi se i jako rastužili ?

ovo sto sam ja naveo se zove popularno i naucno "brain washing-ispiranje mozga".

metoda koju RS koristi kod svog pucanstva je: ispiranje mozga na nacin:

1. 100 ponovljena laz postaje istina
2. sve lose opravdaj visim ciljem i sto rjedje ili nikako govori o losem

p.s. ako je tako kao sto ti kazes...zasto onda RS u nastavni program ne uvede pricu o srpskim zlocinima RS-a i VRS-a.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#189 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by nokia6170 »

bosss wrote:
nokia6170 wrote:Postoji velika razlika: Traktorijada, kako je ti nazivas, je imala legalan i legitiman cilj koji je sproveden ilegalnim putem...dok RSK i RS niti su imali legalan cilj, niti su svoj ilegalan cilj ostvarivali na legalan nacin.

Tu se bitno razlikuje i BiH i Hrvatska od RSK i RS-a...jer sve mozes dovesti u pitanje, ali legalnost i legitimnost borbe HV-a i ARBiH neces moci.
Dakle cilj opravdava sredstvo.
Ako ti je cilj legitiman smiješ činiti zločine ?

Vidiš u BiH se desilo kontra, nelegalan cilj RS je legalizovan 1995. Da li legalizacija opravdava cilj Srba u BiH ?
1995. godine, nije legalizovan cilj RS-a jer je cilj RS-a bila nezavisna drzava, odnosno ujedinjenje srpskih zemalja-Velika Srbija...tj. bivsa i nikad sastavljena Bosna i Hercegovina.

od 1995. godine do dana zive i u sastavljenoj i sadasnjoj Bosni i Hercegovini.

1995. godine se desilo da je jedna drzava promijenila svoj ustavno-pravni poredak na nacin da je modificirala svoje unutrasnje ustavno uredjenje. Dakle modificirala....to je daleko od cilja srpske politike. Sada to naravno pravdaju samo prijelaznom fazom ka ostvarenju svog konacnog cilja. Srpska politika je uvijek mijenjala osnove borbe, tako da njima nije problem, ako im se polazna osnova daleko razlikuje od trenutne.
palermo
Posts: 22479
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#190 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by palermo »

nokia6170 wrote:
p.s. socioloska istrazivanja smatraju da je glavni uzrok ratova na Balkanu bio, u sustini, rezultat dva kumulativno povezana faktora: neobrazovanost i tradicionalno drustvo. i jedno i drugo su vrlo aktuelni i plodno tlo da se historija ponovi.
I dodao bih nepostojanja srednjeg sloja kao bazičnog elementa svake stabilnosti.

Općenito se slažem sa tvojom tezom, sa tim što mislim da ona u sebi krije i zrncu optimizma, naime ako je na drugačiji način gledamo onda se kroz ovo mogu nazrijeti kakv bi trebali biti putevi izlaska iz ovog stanja besperspektivnosti.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#191 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by seln »

nokia6170 wrote:
p.s. ako je tako kao sto ti kazes...zasto onda RS u nastavni program ne uvede pricu o srpskim zlocinima RS-a i VRS-a.
Zato sto bi djeca imala sta uciti pune 4 godine.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#192 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by nokia6170 »

palermo wrote:
nokia6170 wrote:
p.s. socioloska istrazivanja smatraju da je glavni uzrok ratova na Balkanu bio, u sustini, rezultat dva kumulativno povezana faktora: neobrazovanost i tradicionalno drustvo. i jedno i drugo su vrlo aktuelni i plodno tlo da se historija ponovi.
I dodao bih nepostojanja srednjeg sloja kao bazičnog elementa svake stabilnosti.

Općenito se slažem sa tvojom tezom, sa tim što mislim da ona u sebi krije i zrncu optimizma, naime ako je na drugačiji način gledamo onda se kroz ovo mogu nazrijeti kakv bi trebali biti putevi izlaska iz ovog stanja besperspektivnosti.
pa upravo ja i akcentiram prvi dio uzroka: neobrazovanost. tradicionalno drustvo ne ovisi toliko od ustavnog uredjenja ili zakona koliko o globalnom kretanju drustva, dok drzava putem svojih normi i programa moze itekako da utice na obrazovanost svojih drzavljana i da usmjerava ponasanje svojih gradjana...ako treba i sankcijama.
bosss
Posts: 540
Joined: 27/11/2008 16:54

#193 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by bosss »

nokia6170 wrote:pa upravo ja i akcentiram prvi dio uzroka: neobrazovanost. tradicionalno drustvo ne ovisi toliko od ustavnog uredjenja ili zakona koliko o globalnom kretanju drustva, dok drzava putem svojih normi i programa moze itekako da utice na obrazovanost svojih drzavljana i da usmjerava ponasanje svojih gradjana...ako treba i sankcijama.
Jesu li ljudi u SFRJ bili obrazovani ? Jesu, daleko bolje nego danas i to u duhu bratstva i jedinstva. Je li to spriječilo rat ? Jok.
palermo
Posts: 22479
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#194 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by palermo »

bosss wrote:
nokia6170 wrote:pa upravo ja i akcentiram prvi dio uzroka: neobrazovanost. tradicionalno drustvo ne ovisi toliko od ustavnog uredjenja ili zakona koliko o globalnom kretanju drustva, dok drzava putem svojih normi i programa moze itekako da utice na obrazovanost svojih drzavljana i da usmjerava ponasanje svojih gradjana...ako treba i sankcijama.
Jesu li ljudi u SFRJ bili obrazovani ? Jesu, daleko bolje nego danas i to u duhu bratstva i jedinstva. Je li to spriječilo rat ? Jok.
Nisu bili obrazovani......ili ako hoćeš malo blže, bili su jednodimenzionalno i ideološki obrazovani. Dio uzroka rata upravo leži u tome.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#195 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by nokia6170 »

bosss wrote:
nokia6170 wrote:pa upravo ja i akcentiram prvi dio uzroka: neobrazovanost. tradicionalno drustvo ne ovisi toliko od ustavnog uredjenja ili zakona koliko o globalnom kretanju drustva, dok drzava putem svojih normi i programa moze itekako da utice na obrazovanost svojih drzavljana i da usmjerava ponasanje svojih gradjana...ako treba i sankcijama.
Jesu li ljudi u SFRJ bili obrazovani ? Jesu, daleko bolje nego danas i to u duhu bratstva i jedinstva. Je li to spriječilo rat ? Jok.
Samo ti se cini da su ljudi u SFRJ bili obrazovani. Imati diplomu nekog sistema ne znaci i imati samosvijest i obrazovanost pojedinaca. SFRJ je bila izrazito funkcionalna drzava sto niko i ne spori sa jednom finom idejom, ali drzava koja je svoj nimalo los cilj ostvarivala na pogresan nacin. To je bila drzava koja nije poznavala najelementarnija ljudska prava i vrijednosti na kojima pocivaju zemlje clanice Evrope, vrijednosti koje je preuzela i Bosna i Hercegovina kao drzava...ali izgleda jos uvijek njeni politicari ili toga nisu svjesni ili ne zele da budu svjesni...sto se odrazava i na stanje duha onih koji ti politicari vode i predstavljaju.

SFRJ je bila drzava koja glorifikacijom svoga ustavnog sistema i vrijednosti bjezala od realnih i potencijalnih problema, stvarajuci laznu sliku savrsenosti...slon na staklenim nogama koje se sve potiskivano i silom nametano vratilo 1991. godine kao bumerang.
Last edited by nokia6170 on 12/01/2009 13:48, edited 1 time in total.
palermo
Posts: 22479
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#196 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by palermo »

nokia6170 wrote:
palermo wrote:
nokia6170 wrote:
p.s. socioloska istrazivanja smatraju da je glavni uzrok ratova na Balkanu bio, u sustini, rezultat dva kumulativno povezana faktora: neobrazovanost i tradicionalno drustvo. i jedno i drugo su vrlo aktuelni i plodno tlo da se historija ponovi.
I dodao bih nepostojanja srednjeg sloja kao bazičnog elementa svake stabilnosti.

Općenito se slažem sa tvojom tezom, sa tim što mislim da ona u sebi krije i zrncu optimizma, naime ako je na drugačiji način gledamo onda se kroz ovo mogu nazrijeti kakv bi trebali biti putevi izlaska iz ovog stanja besperspektivnosti.
pa upravo ja i akcentiram prvi dio uzroka: neobrazovanost. tradicionalno drustvo ne ovisi toliko od ustavnog uredjenja ili zakona koliko o globalnom kretanju drustva, dok drzava putem svojih normi i programa moze itekako da utice na obrazovanost svojih drzavljana i da usmjerava ponasanje svojih gradjana...ako treba i sankcijama.
da, al nažalost opet dolazimo do kokoške i jajeta, odnosno pitanja, je li moguće išta uraditi dok ne postoji država, država u svom punom kapacitetu.I meni se čini da je ipak kokoška starija od jajeta, tj.dok se ne uspostavi država koja ima ovlasti i mehanizme da izgrađuje provodi svoj sistem vrijednosti, mi jednostavno ništa ne možemo uraditi.
bosss
Posts: 540
Joined: 27/11/2008 16:54

#197 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by bosss »

nokia6170 wrote:Samo ti se cini da su ljudi u SFRJ bili obrazovani. Imati diplomu nekog sistema ne znaci i imati samosvijest i obrazovanost pojedinaca. SFRJ je bila izrazito funkcionalna drzava sto niko i ne spori sa jednom finom idejom, ali drzava koja je svoj nimalo los cilj ostvarivala na pogresan nacin. To je bila drzava koja nije poznavala najelementarnija ljudska prava i vrijednosti na kojima pocivaju zemlje clanice Evrope, vrijednosti koje je preuzela i Bosna i Hercegovina kao drzava...ali izgleda jos uvijek njeni politicari ili toga nisu svjesni ili ne zele da budu svjesni...sto se odrazava i na stanje duga onih koji ti politicari vode i predstavljaju.

SFRJ je bila drzava koja glorifikacijom svoga ustavnog sistema i vrijednosti bjezala od realnih i potencijalnih problema, stvarajuci laznu sliku savrsenosti...slon na staklenim nogama koje se sve potiskivano i silom nametano vratilo 1991. godine kao bumerang.
Nokia danas imamo 3 škole pod jednim krovom.
Kako obrazovanje imaju djeca već 17 godina ?
Bolje od onog iz SFRJ ?
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#198 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by nokia6170 »

palermo wrote:
da, al nažalost opet dolazimo do kokoške i jajeta, odnosno pitanja, je li moguće išta uraditi dok ne postoji država, država u svom punom kapacitetu.I meni se čini da je ipak kokoška starija od jajeta, tj.dok se ne uspostavi država koja ima ovlasti i mehanizme da izgrađuje provodi svoj sistem vrijednosti, mi jednostavno ništa ne možemo uraditi.
zato i imamo trenutno drzavu i drustvo kojem se elementarne vrijednosti namecu s vana, a ne iznutra...nazalost.
palermo
Posts: 22479
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#199 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by palermo »

bosss wrote:
nokia6170 wrote:Samo ti se cini da su ljudi u SFRJ bili obrazovani. Imati diplomu nekog sistema ne znaci i imati samosvijest i obrazovanost pojedinaca. SFRJ je bila izrazito funkcionalna drzava sto niko i ne spori sa jednom finom idejom, ali drzava koja je svoj nimalo los cilj ostvarivala na pogresan nacin. To je bila drzava koja nije poznavala najelementarnija ljudska prava i vrijednosti na kojima pocivaju zemlje clanice Evrope, vrijednosti koje je preuzela i Bosna i Hercegovina kao drzava...ali izgleda jos uvijek njeni politicari ili toga nisu svjesni ili ne zele da budu svjesni...sto se odrazava i na stanje duga onih koji ti politicari vode i predstavljaju.

SFRJ je bila drzava koja glorifikacijom svoga ustavnog sistema i vrijednosti bjezala od realnih i potencijalnih problema, stvarajuci laznu sliku savrsenosti...slon na staklenim nogama koje se sve potiskivano i silom nametano vratilo 1991. godine kao bumerang.
Nokia danas imamo 3 škole pod jednim krovom.
Kako obrazovanje imaju djeca već 17 godina ?
Bolje od onog iz SFRJ ?
nemaju, nitko ti ne kaže, zato i imamo stanje kakvo jeste, tri potpuno različita sistema vrijednosti koja kao svoj proudkt imaju stanje u kojem se nalazimo.
Al to što je danas tako, ne znači da su ljudi U SFRJ bili obrazovani, nisu..........nažalost, bilo bi bolje da jesu, ali nisu.
I kao što ti Nokia reče, obrazovanost je malo širi pojam od obične diplome, pa čak i znanja koje dobiješ kroz školu.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#200 Re: 9. januar-Dan Zla (Fasizma)

Post by nokia6170 »

bosss wrote:
nokia6170 wrote:Samo ti se cini da su ljudi u SFRJ bili obrazovani. Imati diplomu nekog sistema ne znaci i imati samosvijest i obrazovanost pojedinaca. SFRJ je bila izrazito funkcionalna drzava sto niko i ne spori sa jednom finom idejom, ali drzava koja je svoj nimalo los cilj ostvarivala na pogresan nacin. To je bila drzava koja nije poznavala najelementarnija ljudska prava i vrijednosti na kojima pocivaju zemlje clanice Evrope, vrijednosti koje je preuzela i Bosna i Hercegovina kao drzava...ali izgleda jos uvijek njeni politicari ili toga nisu svjesni ili ne zele da budu svjesni...sto se odrazava i na stanje duga onih koji ti politicari vode i predstavljaju.

SFRJ je bila drzava koja glorifikacijom svoga ustavnog sistema i vrijednosti bjezala od realnih i potencijalnih problema, stvarajuci laznu sliku savrsenosti...slon na staklenim nogama koje se sve potiskivano i silom nametano vratilo 1991. godine kao bumerang.
Nokia danas imamo 3 škole pod jednim krovom.
Kako obrazovanje imaju djeca već 17 godina ?
Bolje od onog iz SFRJ ?
postratno drustvo je jos gore od prijasnjeg...jer su jos dodatno pored neobrazovanosti zadojeni nacionalno-vjerskom mrznjom, koju im, opet ponavljam, serviraju vjersko-eliticke elite putem svojih medija, kao sto su im i servirali i sam rat.

ja sam samo rekao da je uzrok rata na ovim prostorima kombinacija: neobrazovanosti + tradiocionalnog drustva.

ocito da to odgovara radi lakse konktrole vlastiti sirih narodnih masa. nemam nista protiv tradicionalnog drustva, ali itekako imam protiv neobrazovanosti.

ja upravo i osudjujem ovako drzavno-drustveno uredjenje od 1995. godine, jer je ono plodno tlo i za buduce ratove i predstavlja samo predah da se baterije iz 1992. godine napune.
Post Reply