7 bosanskih čuda

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...
Post Reply
dijaliza

7 bosanskih čuda

Post by dijaliza » 24/07/2007 11:41

7 bosanskih čudaPiše: Eldin Karić

Tadž Mahal nije jedno od padinskih dijelova Sarajeva; bez obzira koliko Semir Osmanagić duboko kopao ali Čičen Ica nikada neće biti eufemizam za visočke piramide u izgradnji; Kineski zid je restoran lokalnog karaktera i sumnjivog renomea, a ime je dobio po istoimenoj građevini koja se, kažu, vidi i sa mjeseca... Nijedno od sedam svjetskih čuda, za sada, se ne nalazi u Bosni a, za nepovjerovat, ni u Hercegovini! Niko, od skoro sto miliona ljudi na ovoj planeti nije shvatio da je Bosna i Hercegovina sama po sebi jedno veliko čuđenje svijeta. E, za taj neprosvijetljeni, ovodunjalučki puk mi smo odlučili da predstavimo sedam najvećih bosanskih čuda. Redoslijed nije bitan jer svako od njih ravnopravno konkuriše za bilo koje Marquezovo štivo:

1. AUTOPUT Vc: Jedinstvena građevina na planeti - nema puta, ali imaju naplatne rampe za putarinu. Djeca koja sada idu u školu nisu se ni rodila kada je postavljen temeljac za autoput Vc. Protračit će svoj život u nadi da bi sa svojom skromnom mirovinom makar na dva dana mogli otići do mora a da iz Sarajeva do tamo stignu za manje od pet sati. Brzina gradnje ove meta građevine obrnuto je proporcionalna razvoju mnogih drugih čudesa u ovim krajevima, a o nekima će se i ovdje ponešto reći.

U antologijama moderne bošnjačke misli vijekovima će se prepisivati rečenica izrečena prilikom svečanog postavljanja kamena temeljca za gradnju naplatnih rampi na nekom kilometru nečeg što se u djelima Isaka Asimova naziva autoput kroz BiH. Premijer grotesknog dijela BiH Nedžad Branković slavodobitno je poručio: Postavljanje ovih rampi je u skladu sa evropskim standardima. Neobaviještenoj, suncem ošamućenoj masi ostalo je nejasno da li se po tim istim standardima podrazumijeva da u paketu sa rampama dobijemo i autoput.

2. AVAZ: Novinska izdavačka (od, vjerovatno, glagola izdati nešto ili nekom) kuća. Navodni vlasnik je samozatajni Fahrudin Radončić. Legenda bilježi kako je tvorac ovog bosanskog čuda jednog dana uzeo sve što ima para i kupio papir. Potom je oštampao novinu. Kada je prodao nekoliko primjeraka, ponovo je kupio papir i oštampao drugi broj novine, od prodatih primjeraka je ponovo kupio papir... A onda je jednog dana sreo starca blagog pogleda i umilnoga glasa. Godinama kasnije će se ustanoviti da je to bio eletkričar koji je poznatom bošnjačkom pjesniku osvijetlio avliju i da on ustvari posjeduje nadnaravne moći. Od tog susreta, svaka uložena marka se množila sa sto, a naš glavni lik postaje jedan od najmoćnijih ljudi u Bosni, a djelimično i Hercegovini. Teško se odlučiti da li je veće čudo starac ili ono što je poslije njega ostalo.

3. PEKARI: Glup je svako onaj ko misli da se kriminal isplati. Prosječan životni vijek kriminalca je, uvrh glave, desetak godina. Šta se može steći za tako malo vremena? Herpes simplex od loših zatvorskih uslova, metak u plućima, nož u leđima i parcela na Kovačima. Ni politika nije unosan posao, a teško se obogatiti i gradnjom tornjeva jer slabo to ko hoće kupit. Pa kako se u Bosni obogatiti? Nedavno je narodu otkriveno jedno od najvećih ovozemaljskih čudesa: najunosniji zanat u državi je pekarski. Kifla po kifla - kuća, zrno po zrno - palača, ili ona poznata pekarska formula perec + perec + ...+ perec=F1. Naravno, ne obogati se svaki pekar, ali u tome i jeste posebnost bosanskog čuda. Istina, svi koriste skoro pa isto brašno, vodu i so, ali za pecivo ne koriste svi isti prašak. E, u tom prašku je magija, i to bosansko čudo.

4. i 5. KARADŽIĆ i MLADIĆ: To je ono, što kažu, čudo neviđeno. Gdje god ima kakva utakmica, parastos ili predizborni skup tu su i Radovan Karadžić i Ratko Mladić. Svuda su: na majicama, na posterima, u srcima nazočnih... Ima ih i na pojernicama, u mašti haških uposlenika..., samo ih nema tamo gdje bi trebalo, u Haagu. Svakog septembra saznamo kako će tamo biti do Nove godine, a kada novogodišnji mamurluk malo popusti, shvatimo da će oni ipak biti tamo do septembra. Ali, ko bi se čudu čudio kada bi se obećanje ostvarilo? Problem je jedino to što njihovo nepostojanje nije više nikakvo čudo. Veće bi čudo bilo da se nekom čarolijom njih dvojica pojave u dvorcu Scheweningen.

6. STRANKA ZA BiH: E, ovo je čudo neobjašnjivo. Pamet tu mnogo ne pomaže. Jedno od osnovnih pravila demokratije kaže: ako želite vlast, morate na izborima imati najviše glasova. Ako nemate, onda niste na vlasti. Stranka čudo ili poznatija kao Stranka za BiH ne povinuje se tim osnovnim zakonima logike. Deceniju i po nikada nisu pobijedili na izborima a sve vrijeme vladaju. Kako? Nikako!... Aaaa, mislite kako im to uspijeva? E, pa to je čudo!

7. KRIŽ IZNAD MOSTARA: Jedno od novih 7 svjetskih čuda je kip Isusa Iskupitelja iznad Rio de Janeira. Kažu vidi se iz svakog ćoška jednog od najraskalašenijih gradova na svijetu. E, pa u Bosni iznad Mostara ima veliki križ koji se vidi iz oba dijela podijeljenog grada. Nije on ni veći, ni bolji, ni stariji od spomenika u Riju, ali što reče jedan svećenik kada su ga pitali šta je ono na vrh brda: A to, to je veliki plus za Bosnu i Hercegovinu!

Bajrin najmladji

Post by Bajrin najmladji » 24/07/2007 14:49

Kamo anketa? Da glasujemo.

Mesari?
Autoputevi: Foča - Srbinje&Gornji Vakuf - Uskoplje?
Dvije škole pod jednim krovom?
Last edited by Bajrin najmladji on 24/07/2007 14:52, edited 1 time in total.

amrino

Post by amrino » 24/07/2007 14:51

Imam ja jos jedno cudo!!!
Niko para nema- a svi puni ko brod!!!

Evo jos jedno...najsiromasnija i najnerazvijenija zemlja u Evropi - a u njoj se najvise Porsea prodalo! :D

Motokultivator

Post by Motokultivator » 24/07/2007 15:05

amrino wrote:Imam ja jos jedno cudo!!!

Evo jos jedno...najsiromasnija i najnerazvijenija zemlja u Evropi - a u njoj se najvise Porsea prodalo! :D

E ako je ista cudno na ovom dunjaluku, onda je cudno ovo. Ja skoro svaki dan, pricam s rajom, kako je ovo moguce i jos nikad nismo nasli odgovor :D

daduli_sa

Post by daduli_sa » 24/07/2007 15:05

amrino wrote:Imam ja jos jedno cudo!!!

... u odnosu na sta? Po glavi stanovnika?
Po broju prodanih vozila zasigurno ne.
Cista igra rijeci i statistike.

Post Reply