5 najboljih knjiga koje ste procitali

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
annoy
Posts: 4645
Joined: 09/01/2014 02:52

#201 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by annoy »

Teško mi je odabrat, ali probat ću. Poredano je bez nekog redosljeda:

F. Kafka - Preobražaj
J.R.R.Tolkien - Trilogija Gospodar prstenova (ne mogu izabrat jednu knjigu)
G.R.R.Martin - Oluja mačeva
A. Min - Posljednja carica
M. Brooks - Svjetski rat Z
User avatar
madridist
Posts: 1043
Joined: 07/07/2012 22:34
Location: Middle Earth

#202 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by madridist »

Hobit+Trilogija LOTR - Tolkien
Avanture H. Finna i naravno T. Sawyera-Twain
sve od A. Christie
Da Vincijev kod -D.Brown
Rat i Mir -Tolstoj
User avatar
mirz_a
Posts: 96
Joined: 16/05/2011 09:50

#203 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by mirz_a »

Ne citira mi se niko, ali vidim da se na temu ovoga puno spori ustvari o prisvajanju necijih krvnih zrnaca te dodjeljivanja nacionalistickog karaktera tim istim prisvojenim zrncima, meni je toliko nebulozno pricati o necemu sto je TOLIKO ocito i poznato skoro pa i pticama na granama. Kazu Ivo Andric nacionalista, maaa daj, otkud, kako?! O takvim stvarimo mogu raspravljati ljudi koji i nisu nesto znatno upuceni u lik i djelo Ive Andrica, da ne bude da pricam u prazno sve gore napisano cu potkrijepiti meni licno najdrazim dokazom Andricevog nacionalizma. Pa kaze nas (ili ciji vec) nobelovac:

“Naročito me veseli tvoja lijepa zbirka pjesama, u kojoj ima i jedna posvećena meni. Mene takođe ova sredina smrada, loja, lenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Beogradu nego u Bosni”.

Ivo Andrić odgovorio je svome prijatelju Niki Miroševiću koji ga je pozvao na promociju svoje knjige pismom u kojem je napisano upravo ovo gore. Kopija ovoga pisma čuva se u univerzitetskoj biblioteci u Frieburgu.

Da ne bude zabune nisam nacionalista, cak sta vise osudjujem bilo kakav vid nacionalizma, ali pomalo je suludo raspravljati o nekome ili necemu u slucaju da bas ne poznajemo materiju.
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#204 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Stoner »

mirz_a wrote:Ne citira mi se niko, ali vidim da se na temu ovoga puno spori ustvari o prisvajanju necijih krvnih zrnaca te dodjeljivanja nacionalistickog karaktera tim istim prisvojenim zrncima, meni je toliko nebulozno pricati o necemu sto je TOLIKO ocito i poznato skoro pa i pticama na granama. Kazu Ivo Andric nacionalista, maaa daj, otkud, kako?! O takvim stvarimo mogu raspravljati ljudi koji i nisu nesto znatno upuceni i lik i djelo Ive Andrica, da ne bude da pricam u prazno sve gore napisano cu potkrijepiti meni licno najdrazim dokazom Andricevog nacionalizma. Pa kaze nas (ili ciji vec) nobelovac:

“Naročito me veseli tvoja lijepa zbirka pjesama, u kojoj ima i jedna posvećena meni. Mene takođe ova sredina smrada, loja, lenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Beogradu nego u Bosni”.

Ivo Andrić odgovorio je svome prijatelju Niki Miroševiću koji ga je pozvao na promociju svoje knjige pismom u koje je napisano upravo ovo gore. Kopija ovoga pisma čuva se u univerzitetskoj biblioteci u Frieburgu.

Da ne bude zabune nisam nacionalista, cak sta vise osudjujem bilo kakav vid nacionalizma, ali pomalo je suludo raspravljati o nekome ili necemu u slucaju da bas ne poznajemo materiju.
Ne znaš šta je nacionalizam.
Nacionalizam je ideologija u kojoj je nacionalni identitet pojedinca ili kolektiva glavni element u formiranju vlasti, društva i društvenog sistema vrijednosti.
Gore navedeni citat bi prije mogao biti šovinizam , jer Andrić nigdje ne veliča svoju niti vrijeđa tuđu nacionalnu pripadnost.
Nacionalizmi su spasili neke narode, Irce, Francuze, Bošnjake, Hrvate itd.
Slažem se da je suludo raspravljati o nekome ili nečemu ako bas ne poznajemo materiju :thumbup:
wolf07
Posts: 1718
Joined: 29/08/2010 02:44

#205 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by wolf07 »

mirz_a wrote:Ne citira mi se niko, ali vidim da se na temu ovoga puno spori ustvari o prisvajanju necijih krvnih zrnaca te dodjeljivanja nacionalistickog karaktera tim istim prisvojenim zrncima, meni je toliko nebulozno pricati o necemu sto je TOLIKO ocito i poznato skoro pa i pticama na granama. Kazu Ivo Andric nacionalista, maaa daj, otkud, kako?! O takvim stvarimo mogu raspravljati ljudi koji i nisu nesto znatno upuceni u lik i djelo Ive Andrica, da ne bude da pricam u prazno sve gore napisano cu potkrijepiti meni licno najdrazim dokazom Andricevog nacionalizma. Pa kaze nas (ili ciji vec) nobelovac:

“Naročito me veseli tvoja lijepa zbirka pjesama, u kojoj ima i jedna posvećena meni. Mene takođe ova sredina smrada, loja, lenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Beogradu nego u Bosni”.

Ivo Andrić odgovorio je svome prijatelju Niki Miroševiću koji ga je pozvao na promociju svoje knjige pismom u kojem je napisano upravo ovo gore. Kopija ovoga pisma čuva se u univerzitetskoj biblioteci u Frieburgu.

Da ne bude zabune nisam nacionalista, cak sta vise osudjujem bilo kakav vid nacionalizma, ali pomalo je suludo raspravljati o nekome ili necemu u slucaju da bas ne poznajemo materiju.
Još kad neki dan naletjeh na njegove ideje o "albanskom pitanju" i kako to rijesiti, pa i Milosevic bi mu pozavidio!
User avatar
mirz_a
Posts: 96
Joined: 16/05/2011 09:50

#206 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by mirz_a »

Stoner wrote:
mirz_a wrote:Ne citira mi se niko, ali vidim da se na temu ovoga puno spori ustvari o prisvajanju necijih krvnih zrnaca te dodjeljivanja nacionalistickog karaktera tim istim prisvojenim zrncima, meni je toliko nebulozno pricati o necemu sto je TOLIKO ocito i poznato skoro pa i pticama na granama. Kazu Ivo Andric nacionalista, maaa daj, otkud, kako?! O takvim stvarimo mogu raspravljati ljudi koji i nisu nesto znatno upuceni i lik i djelo Ive Andrica, da ne bude da pricam u prazno sve gore napisano cu potkrijepiti meni licno najdrazim dokazom Andricevog nacionalizma. Pa kaze nas (ili ciji vec) nobelovac:

“Naročito me veseli tvoja lijepa zbirka pjesama, u kojoj ima i jedna posvećena meni. Mene takođe ova sredina smrada, loja, lenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Beogradu nego u Bosni”.

Ivo Andrić odgovorio je svome prijatelju Niki Miroševiću koji ga je pozvao na promociju svoje knjige pismom u koje je napisano upravo ovo gore. Kopija ovoga pisma čuva se u univerzitetskoj biblioteci u Frieburgu.

Da ne bude zabune nisam nacionalista, cak sta vise osudjujem bilo kakav vid nacionalizma, ali pomalo je suludo raspravljati o nekome ili necemu u slucaju da bas ne poznajemo materiju.
Ne znaš šta je nacionalizam.
Nacionalizam je ideologija u kojoj je nacionalni identitet pojedinca ili kolektiva glavni element u formiranju vlasti, društva i društvenog sistema vrijednosti.
Gore navedeni citat bi prije mogao biti šovinizam , jer Andrić nigdje ne veliča svoju niti vrijeđa tuđu nacionalnu pripadnost.
Nacionalizmi su spasili neke narode, Irce, Francuze, Bošnjake, Hrvate itd.
Slažem se da je suludo raspravljati o nekome ili nečemu ako bas ne poznajemo materiju :thumbup:

Grijesis, i to polijepo. Termin nacionalizam si sagledao u okviru svoje subjektivnost, to sto si definiciju preuzeo sam wikipedije ne znaci nuzno da se znas i koristiti njome, a po pitanju Andricevog komentara gdje on jasno i otvoreno kaze da mu sredina smrada od pokvarenosti poklonika arapskog varalice tesko da se tu moze povuci jasna granica koja bi razgranicila pojmove musliman/Bosnjak/Bosna.
Svoju viziju nacionalizma skoro da si poistovijetio sa patriotizmom, i tu opet grijesis.
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#207 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Stoner »

mirz_a wrote:
Stoner wrote:
mirz_a wrote:Ne citira mi se niko, ali vidim da se na temu ovoga puno spori ustvari o prisvajanju necijih krvnih zrnaca te dodjeljivanja nacionalistickog karaktera tim istim prisvojenim zrncima, meni je toliko nebulozno pricati o necemu sto je TOLIKO ocito i poznato skoro pa i pticama na granama. Kazu Ivo Andric nacionalista, maaa daj, otkud, kako?! O takvim stvarimo mogu raspravljati ljudi koji i nisu nesto znatno upuceni i lik i djelo Ive Andrica, da ne bude da pricam u prazno sve gore napisano cu potkrijepiti meni licno najdrazim dokazom Andricevog nacionalizma. Pa kaze nas (ili ciji vec) nobelovac:

“Naročito me veseli tvoja lijepa zbirka pjesama, u kojoj ima i jedna posvećena meni. Mene takođe ova sredina smrada, loja, lenosti i pokvarenosti poklonika arapskog varalice guši, pa sam više u Beogradu nego u Bosni”.

Ivo Andrić odgovorio je svome prijatelju Niki Miroševiću koji ga je pozvao na promociju svoje knjige pismom u koje je napisano upravo ovo gore. Kopija ovoga pisma čuva se u univerzitetskoj biblioteci u Frieburgu.

Da ne bude zabune nisam nacionalista, cak sta vise osudjujem bilo kakav vid nacionalizma, ali pomalo je suludo raspravljati o nekome ili necemu u slucaju da bas ne poznajemo materiju.
Ne znaš šta je nacionalizam.
Nacionalizam je ideologija u kojoj je nacionalni identitet pojedinca ili kolektiva glavni element u formiranju vlasti, društva i društvenog sistema vrijednosti.
Gore navedeni citat bi prije mogao biti šovinizam , jer Andrić nigdje ne veliča svoju niti vrijeđa tuđu nacionalnu pripadnost.
Nacionalizmi su spasili neke narode, Irce, Francuze, Bošnjake, Hrvate itd.
Slažem se da je suludo raspravljati o nekome ili nečemu ako bas ne poznajemo materiju :thumbup:

Grijesis, i to polijepo. Termin nacionalizam si sagledao u okviru svoje subjektivnost, to sto si definiciju preuzeo sam wikipedije ne znaci nuzno da se znas i koristiti njome, a po pitanju Andricevog komentara gdje on jasno i otvoreno kaze da mu sredina smrada od pokvarenosti poklonika arapskog varalice tesko da se tu moze povuci jasna granica koja bi razgranicila pojmove musliman/Bosnjak/Bosna.
Svoju viziju nacionalizma skoro da si poistovijetio sa patriotizmom, i tu opet grijesis.
Svjestan sam ja svih mogucih interpretacija i stavova o nacionalizmu, ali ti ne shvatas da Andric bar u okvirima definicije te rijeci jednostavno ne može biti nazvan nacionalistom jer je rekao ono gore. Ja mogu biti izdajnik svoga naroda na bilo koji način ali ako kažem da ne mogu da izdržim u sredini smrada od poklonika nazaretskog klauna to me ne čini nacionalistom. Andrić je mogao biti tvrdokorni nacionalista i obožavati Bošnjake/Muslimane.
Ja dobro znam razliku između patriotizma i nacionalizma ali izgleda da ti ne razlikuješ nacionalizam i šovinizam.
User avatar
mirz_a
Posts: 96
Joined: 16/05/2011 09:50

#208 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by mirz_a »

Stoner wrote:
mirz_a wrote:
Stoner wrote:
Ne znaš šta je nacionalizam.
Nacionalizam je ideologija u kojoj je nacionalni identitet pojedinca ili kolektiva glavni element u formiranju vlasti, društva i društvenog sistema vrijednosti.
Gore navedeni citat bi prije mogao biti šovinizam , jer Andrić nigdje ne veliča svoju niti vrijeđa tuđu nacionalnu pripadnost.
Nacionalizmi su spasili neke narode, Irce, Francuze, Bošnjake, Hrvate itd.
Slažem se da je suludo raspravljati o nekome ili nečemu ako bas ne poznajemo materiju :thumbup:

Grijesis, i to polijepo. Termin nacionalizam si sagledao u okviru svoje subjektivnost, to sto si definiciju preuzeo sam wikipedije ne znaci nuzno da se znas i koristiti njome, a po pitanju Andricevog komentara gdje on jasno i otvoreno kaze da mu sredina smrada od pokvarenosti poklonika arapskog varalice tesko da se tu moze povuci jasna granica koja bi razgranicila pojmove musliman/Bosnjak/Bosna.
Svoju viziju nacionalizma skoro da si poistovijetio sa patriotizmom, i tu opet grijesis.
Svjestan sam ja svih mogucih interpretacija i stavova o nacionalizmu, ali ti ne shvatas da Andric bar u okvirima definicije te rijeci jednostavno ne može biti nazvan nacionalistom jer je rekao ono gore. Ja mogu biti izdajnik svoga naroda na bilo koji način ali ako kažem da ne mogu da izdržim u sredini smrada od poklonika nazaretskog klauna to me ne čini nacionalistom. Andrić je mogao biti tvrdokorni nacionalista i obožavati Bošnjake/Muslimane.
Ja dobro znam razliku između patriotizma i nacionalizma ali izgleda da ti ne razlikuješ nacionalizam i šovinizam.
Kad se vec toliko strogo vodis definicijama sa najdraze ti wikipedie da ti proslijedim jednu od brojnih teorija sovinizma, cik pogodi sa wikipedie: "Šovinizam je u izvornom smislu oblik pretjeranog ili čak i agresivno pretjeranog nacionalizma."
Ne spori se meni sa tobom.
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#209 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Stoner »

mirz_a wrote:.Kad se vec toliko strogo vodis definicijama sa najdraze ti wikipedie da ti proslijedim jednu od brojnih teorija sovinizma, cik pogodi sa wikipedie: "Šovinizam je u izvornom smislu oblik pretjeranog ili čak i agresivno pretjeranog nacionalizma."
Ne spori se meni sa tobom.
Šta si zapeo toliko za wikipediu. Pročitaj tu "jednu od brojnih" teorija još jednom pa mi reci jel šovinizam čovjeka koji se odriče svoje nacije produkt pretjeranog nacionalizma. Mozda je bio i muski sovinista. Tvoj je problem što neke pojmove ne možeš da shvatis i sagledaš van granica balkanskih stereotipa i ustaljenih matrica od kojih se Andrić davno izdigao. Nemoj zaboraviti reći da je i Bosnu mrzio. :D
Vozdra.
gospodja
Posts: 4
Joined: 13/09/2013 12:56

#210 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by gospodja »

Imam jedno pitanje...ako je neko ljubitelj Mome Kapora...preporuka neke njegove dobre stvari. Čitala Zoe i Beleške jedne Ane. A Unu sam čitala 2x i mogu opet. Ako neko može da me posavjetuje koju knjigu da kupim. Ako ima nešto bolje od Une :-)
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#211 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by sadmire »

gospodja wrote:Imam jedno pitanje...ako je neko ljubitelj Mome Kapora...preporuka neke njegove dobre stvari. Čitala Zoe i Beleške jedne Ane. A Unu sam čitala 2x i mogu opet. Ako neko može da me posavjetuje koju knjigu da kupim. Ako ima nešto bolje od Une :-)
Meni su Foliranti daleko bolji od Beleske jedne Ane, dok ostale njegove nisam citao...imam namjeru procitati jos Unu i dosta od njega...
gospodja
Posts: 4
Joined: 13/09/2013 12:56

#212 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by gospodja »

sadmire wrote:
gospodja wrote:Imam jedno pitanje...ako je neko ljubitelj Mome Kapora...preporuka neke njegove dobre stvari. Čitala Zoe i Beleške jedne Ane. A Unu sam čitala 2x i mogu opet. Ako neko može da me posavjetuje koju knjigu da kupim. Ako ima nešto bolje od Une :-)
Meni su Foliranti daleko bolji od Beleske jedne Ane, dok ostale njegove nisam citao...imam namjeru procitati jos Unu i dosta od njega...
Moj je savjet za Unu. Kapor se lako čita. Beleške jedne Ane dobra za period adolestencije. Una je vrhunska. Dobar je i film snimljen po knjizi. Glume Rade Serbadzija i neprksnoveni ekscentrik yu filma sonja savić. divno. a folirante čitam od večeras :-) hvala na savjetu.
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#213 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by sadmire »

Imam Unu u elektronskoj formi, ali mi se cini nekako prekratka, svega pedesetak stranica, malo gusce ispisanih, pa sad uopce ne znam je li to cijela knjiga...a procitat cu je u svakom slucaju, samo dok dodje na red...
gospodja
Posts: 4
Joined: 13/09/2013 12:56

#214 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by gospodja »

sadmire wrote:Imam Unu u elektronskoj formi, ali mi se cini nekako prekratka, svega pedesetak stranica, malo gusce ispisanih, pa sad uopce ne znam je li to cijela knjiga...a procitat cu je u svakom slucaju, samo dok dodje na red...

Mislim da i jeste neka skraćena verzija. Knjiga koju sam ja pročitala,čini mi se,ima oko 150 strana. Malo manje--više, ali toliko otprilike...
User avatar
Boateng
Posts: 1406
Joined: 15/02/2011 00:10

#215 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Boateng »

Pdf dokument je A4 format, zbog toga je manji broj stranica.
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#216 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Lalena »

Najboljih... napisanih od strane ljudi...

1. "Ne tuguj" Aid El Karni (otkriva jedan psiholoski pristup vjeri)

2."Autostoperski vodic kroz galaksiju" Douglas Adams (volim SF)

3.Poezija, razno... posebno volim Jesenjina i Musu Cazima Catica

4."1984" George Orwell (klasika)

5."Legenda o Ali Pasi" Enver Colakovic :)
User avatar
Zaitsev
Posts: 1937
Joined: 08/10/2011 14:31
Location: Zenica
Contact:

#217 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Zaitsev »

1. Lovac na zmajeve - Halid Hoseini

2. Anđeli i demoni - Dan Brown

3. Čovjek iz sjenke - Cody McFadyen

4. Čovjek sa dva lica - Lee Child

5. Druga šansa - James Patterson
palmica
Posts: 102
Joined: 16/03/2011 20:40

#218 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by palmica »

Uh ovo će biti teško i biće jedan bućkuriš :)

Ptice umiru pjevajući - Colleen McCullough
Lovac na zmajeve i Hiljadu čudesnih sunaca - Haled Hoseini
Dama s kamelijama - Alexsandre Dumas
Sigma protokol - Robert Ludlum
1984 - Orwel
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#219 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by All Apologies »

Od svih procitanih knjiga, isključujući vjerske, izdvajam

Mein Kampf.

Na stranu to što prezirem cionizam i židovstvo uopće,
tadašnja njemačka je identična današnjoj bosni, a židovi tadašnje njemačke su političari današnje bosne.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#220 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Tesla10 »

All Apologies wrote:Od svih procitanih knjiga, isključujući vjerske, izdvajam

Mein Kampf.

Na stranu to što prezirem cionizam i židovstvo uopće,
tadašnja njemačka je identična današnjoj bosni, a židovi tadašnje njemačke su političari današnje bosne.
Je li to kakva šala? Bože dragi kakvih sve pacijenata ovdje ima :roll: :roll: :roll: .
User avatar
Boateng
Posts: 1406
Joined: 15/02/2011 00:10

#222 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Boateng »

Neko će izgleda put Banovića.
User avatar
mayab
Posts: 27209
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#223 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by mayab »

Tesla10 wrote:
All Apologies wrote:Od svih procitanih knjiga, isključujući vjerske, izdvajam

Mein Kampf.

Na stranu to što prezirem cionizam i židovstvo uopće,
tadašnja njemačka je identična današnjoj bosni, a židovi tadašnje njemačke su političari današnje bosne.
Je li to kakva šala? Bože dragi kakvih sve pacijenata ovdje ima :roll: :roll: :roll: .
Počeo sam čitati M K prije nekih 15-tak godina kad je postao legalan u Hrvatskoj, odustao poslije 70 strana, bolesno, i preteško za ljeto kad sam to bio počeo čitati! Nemam namjeru nastavljati
Nocni Monni
Posts: 367
Joined: 06/10/2016 18:07

#224 Re: 5 najboljih knjiga koje ste procitali

Post by Nocni Monni »

1. Braća Karamazovi
2. Tihi Don
3. Kandid
4. Povratak Filipa Latinovića
5. Odjel za rak, Rijeka bez ušća
Post Reply