5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#26 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

amko76 wrote:
Alfons Kauders wrote:
amko76 wrote:Ljudi pare nisu problem, para nema. :D

Nema dovoljno za sve, pa ko je jači taj više i zagrabi iz budžeta. Tako je kako je, štrajkujte vi do sudnjeg dana, para nema :-)
kratko i jasno :D
Hvala :D

Pa da, sve ostalo je šuplja.
Da, šuplja.
Osim pitanja dokle ćemo trpiti ovakvu Vlast?
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#27 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by amko76 »

zelenashica wrote:
amko76 wrote:Čuj drugim klikom, pa nisam ja na pogrešnom forumu, već ti. Hajd pročitaj naslov stranice ponovo.
Kolega na osnovu tvog staža na forumu i mog upitno je ko je ovdje domaćin.
_________________________________________________________________
Kao što rekoh, hajd pročitaj naslov stranice ponovo.
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#28 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by amko76 »

convict wrote:
zelenashica wrote:
convict wrote:Ovaj štrajk je sramotan. Obrazovanje je na kantonalnom nivou, finansira se iz kantonalnog budzeta i solidarisanje nastavnika iz Sarajeva sa nastavnikom iz Livna nema nikakvog smisla. Otprilike kao kad bi radnici GRAS-a štrajkovali što Livnobusu kasne plate.

Nastranu što je po efektivnom satu rada ovo najplaćenije zanimanje u državi.
Solidarisanje nam taj smisao koji ti vid.
Pogledaj izjave federalnog ministra Mašića, pa ćeš shvatiti poentu.
Cilj je da se obrazovanje u svim kantonima svede na iste principe i aršine.
Kantoni su problem, kantoni JEDU novac, kantonalne administracije.
Tk je specivičan i po činjenicu da su trenutni manjak Budžeta od 50 mil.KM napravljeni za vrijeme vlasti SDA,a trenutna koalicija SDA-SDP nije u poziciji da na štetu koalicionih partnera proziva krivce za manjak i krađu novca iz budžeta.
Opet politka u obrazovanju.
I sama činjenica da je ista koalicija smijenila SVE Školske odbore je dovoljan pokazatelj o stanju na TK.
Sorry, nisam vidio da si iz TK, ne mogu govoriti o stanju tamo i ko je kriv. Danas sam se iznervirao kad sam čuo da će i u Sarajevu štrajkovati nakon što nisu radili 7 semica. Ja sam toliko slobodnih dana iskoristio za 3 godine kod poslodavca pa mi nije baš jasno to nezadovoljstvo.
Eto vidiš, unosiš zabunu ovdje. :D
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#29 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

amko76 wrote:
zelenashica wrote:
amko76 wrote:Čuj drugim klikom, pa nisam ja na pogrešnom forumu, već ti. Hajd pročitaj naslov stranice ponovo.
Kolega na osnovu tvog staža na forumu i mog upitno je ko je ovdje domaćin.
_________________________________________________________________
Kao što rekoh, hajd pročitaj naslov stranice ponovo.
Ne chataj temu.
Ako je to jedino što imaš za reći, rekao si i kapak.
Administracija je još uvijek budna.
Hvala.
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#30 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by convict »

zelenashica wrote:
convict wrote:Ovaj štrajk je sramotan. Obrazovanje je na kantonalnom nivou, finansira se iz kantonalnog budzeta i solidarisanje nastavnika iz Sarajeva sa nastavnikom iz Livna nema nikakvog smisla. Otprilike kao kad bi radnici GRAS-a štrajkovali što Livnobusu kasne plate.

Nastranu što je po efektivnom satu rada ovo najplaćenije zanimanje u državi.
Ovo je najveći problem što ni sam nisi svjestan radnih poslova jednog nastavnika.
Ali posaljem ti na pp detaljne info. :wink:
Svjestan sam ja šta bi jedan nastavnik trebao, imam priliku vidjeti izbliza. Svaka čast rijetkima koji vole svoj poziv i daju si truda, ali znaš sigurno i među svojim kolegama koliko ih se posvećuje poslu a koji procenat gusla jedno te isto decenijama, diktira djeci iz knjige itd.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#31 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

convict wrote:
zelenashica wrote:
convict wrote:Ovaj štrajk je sramotan. Obrazovanje je na kantonalnom nivou, finansira se iz kantonalnog budzeta i solidarisanje nastavnika iz Sarajeva sa nastavnikom iz Livna nema nikakvog smisla. Otprilike kao kad bi radnici GRAS-a štrajkovali što Livnobusu kasne plate.

Nastranu što je po efektivnom satu rada ovo najplaćenije zanimanje u državi.
Ovo je najveći problem što ni sam nisi svjestan radnih poslova jednog nastavnika.
Ali posaljem ti na pp detaljne info. :wink:
Svjestan sam ja šta bi jedan nastavnik trebao, imam priliku vidjeti izbliza. Svaka čast rijetkima koji vole svoj poziv i daju si truda, ali znaš sigurno i među svojim kolegama koliko ih se posvećuje poslu a koji procenat gusla jedno te isto decenijama, diktira djeci iz knjige itd.
To je isto tako problem države.Eto načina da ustede, neka rade svoj posao inspekcije i PPZavodi i neka smanjuju neradnicima.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#32 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Alfons Kauders »

amko76 wrote:
Alfons Kauders wrote:
amko76 wrote:Ljudi pare nisu problem, para nema. :D

Nema dovoljno za sve, pa ko je jači taj više i zagrabi iz budžeta. Tako je kako je, štrajkujte vi do sudnjeg dana, para nema :-)
kratko i jasno :D
Hvala :D

Pa da, sve ostalo je šuplja.
Naravno, red socijale, red patetike... :D

Nego samo bih da dodam...

Da li se ovdje svi pravimo budale, ili mozda fakat ima ljudi koji ne znaju kakav je "kvalitet" naseg obrazovnog sistema?

Prvi cu priznati, nisu iskljucivo obrazovni radnici krivi, ali ljudi moji, djeca su nepismena i tacka. Da li je neko slucajno u zadnjih pet godina pokusao zaposliti nekog od te mlade raje? Ja jesam, nazalost.

Da se ne lazemo, djeca danas dobiju diplome sa prosjekom preko 4.0 u srednjoj bez problema, a jedva da se znaju potpisati. Na fakultetima nije nimalo bolje, zapravo gore je. Prije par godina sam gledao skripte jednog drustvenog faksa - u moje vrijeme bi se za takvu nepismenost padalo na godinu vec u prvom gimnazije, a te skripte su pisali jebeni apsolventi. Ne sumnjam da su neki od njih danas magistri i da iza sebe imaju vise skole od mene, barem na papiru.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#33 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

Alfons Kauders wrote:
Naravno, red socijale, red patetike... :D

Nego samo bih da dodam...

Da li se ovdje svi pravimo budale, ili mozda fakat ima ljudi koji ne znaju kakav je "kvalitet" naseg obrazovnog sistema?

Prvi cu priznati, nisu iskljucivo obrazovni radnici krivi, ali ljudi moji, djeca su nepismena i tacka. Da li je neko slucajno u zadnjih pet godina pokusao zaposliti nekog od te mlade raje? Ja jesam, nazalost.

Da se ne lazemo, djeca danas dobiju diplome sa prosjekom preko 4.0 u srednjoj bez problema, a jedva da se znaju potpisati. Na fakultetima nije nimalo bolje, zapravo gore je. Prije par godina sam gledao skripte jednog drustvenog faksa - u moje vrijeme bi se za takvu nepismenost padalo na godinu vec u prvom gimnazije, a te skripte su pisali jebeni apsolventi. Ne sumnjam da su neki od njih danas magistri i da iza sebe imaju vise skole od mene, barem na papiru.
Slažem se da dijelom tvojih izjava, pa i ovom.
Ali ipak mislim da je generalizacija gadna klopka u koju lako padamo svi.
I opet napominjem da je država ta koja je za to kriva, jer zaboga PPZ ne priznaje da ima posao da vrši nadzor i kontrolu, da to radi, kao što je radio prije rata vjeruj bilo bi sve drugačije.
convict
Posts: 2996
Joined: 10/02/2008 01:20

#34 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by convict »

.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#35 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Alfons Kauders »

zelenashica wrote:
Alfons Kauders wrote:
Naravno, red socijale, red patetike... :D

Nego samo bih da dodam...

Da li se ovdje svi pravimo budale, ili mozda fakat ima ljudi koji ne znaju kakav je "kvalitet" naseg obrazovnog sistema?

Prvi cu priznati, nisu iskljucivo obrazovni radnici krivi, ali ljudi moji, djeca su nepismena i tacka. Da li je neko slucajno u zadnjih pet godina pokusao zaposliti nekog od te mlade raje? Ja jesam, nazalost.

Da se ne lazemo, djeca danas dobiju diplome sa prosjekom preko 4.0 u srednjoj bez problema, a jedva da se znaju potpisati. Na fakultetima nije nimalo bolje, zapravo gore je. Prije par godina sam gledao skripte jednog drustvenog faksa - u moje vrijeme bi se za takvu nepismenost padalo na godinu vec u prvom gimnazije, a te skripte su pisali jebeni apsolventi. Ne sumnjam da su neki od njih danas magistri i da iza sebe imaju vise skole od mene, barem na papiru.
Slažem se da dijelom tvojih izjava, pa i ovom.
Ali ipak mislim da je generalizacija gadna klopka u koju lako padamo svi.
I opet napominjem da je država ta koja je za to kriva, jer zaboga PPZ ne priznaje da ima posao da vrši nadzor i kontrolu, da to radi, kao što je radio prije rata vjeruj bilo bi sve drugačije.
Ne, ja govorim o prosjeku, ne radi se o generalizaciji.

Npr. Svjetska Banka je davno u svojim izvjestajima navela da je nas najveci problem sto imamo neobrazovano i nesposobno stanovnistvo. Naravno, to bas i nije popularna tema, pa se u medijima uvijek prica o nekim pojedinacnim uspjesima talentovanih i motivisanih mladih ljudi. Oni su izuzetak, a ne pravilo.

Problem je prosjek.

Problem je sto djeca koja zavrse srednju, nakon cetiri godine engleskog i njemackog ne znaju kako treba sastaviti ni recenicu na bosanskom, pa onda zamisli kako im tek njemacki ide od ruke.

Zato sad imamo generaciju polupismenih debila koji nikad u zivotu nece biti produktivni clanovi drustva. Ne krivim samo profesore za ovo, ali jebes ga, "rezultat" je tu.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#36 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

Alfons Kauders wrote:
Ne, ja govorim o prosjeku, ne radi se o generalizaciji.

Npr. Svjetska Banka je davno u svojim izvjestajima navela da je nas najveci problem sto imamo neobrazovano i nesposobno stanovnistvo. Naravno, to bas i nije popularna tema, pa se u medijima uvijek prica o nekim pojedinacnim uspjesima talentovanih i motivisanih mladih ljudi. Oni su izuzetak, a ne pravilo.

Problem je prosjek.

Problem je sto djeca koja zavrse srednju, nakon cetiri godine engleskog i njemackog ne znaju kako treba sastaviti ni recenicu na bosanskom, pa onda zamisli kako im tek njemacki ide od ruke.

Zato sad imamo generaciju polupismenih debila koji nikad u zivotu nece biti produktivni clanovi drustva. Ne krivim samo profesore za ovo, ali jebes ga, "rezultat" je tu.
Jasno je meni o čemu govoriš.
I sama se ponekad pitam zar je moja generacija bila debilna jer nas je 5% diplomiralo u roku, a sad kako vidim pa i do 90%.
Ali to treba sistemski mijenjati.
Ovdje je problem što su Vlasti dosle do pozicije da druge okrivljuju za manjkove koje su ONE napravile.
User avatar
Sasvim_Obican
Posts: 1784
Joined: 17/08/2010 16:58
Location: partijska dalekovidnica

#37 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Sasvim_Obican »

Ne podržavam štrajk prosvjetnih ranika ! Smatram to direktnim udarom na elementarno ljudsko pravo, odnosno pravo dijete na obrazovanje. Prosvjetni radnici u mom kantonu su štrajkali puni mjesec dana, a na kraju su sva djeca sa područja USK morala moljakati i obijati pragove po fakultetima da im se produže upisni rokovi, a o djeci koja su do jula kaskala u školu da i ne govorim ! Ne podržavam štrajk prosvjetnih radnika jer smatram da u vremenu kada postoje porodice koje jednu bukvalno brašno i vodu, žaliti se na plate od preko 850 KM jednostavno nema nikakvo moralno uporište.

Borba za prava - DA ! Štrajk, nerad i žrtvovanje djece - NE !
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#38 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

Sasvim_Obican wrote:Ne podržavam štrajk prosvjetnih ranika ! Smatram to direktnim udarom na elementarno ljudsko pravo, odnosno pravo dijete na obrazovanje. Prosvjetni radnici u mom kantonu su štrajkali puni mjesec dana, a na kraju su sva djeca sa područja USK morala moljakati i obijati pragove po fakultetima da im se produže upisni rokovi, a o djeci koja su do jula kaskala u školu da i ne govorim ! Ne podržavam štrajk prosvjetnih radnika jer smatram da u vremenu kada postoje porodice koje jednu bukvalno brašno i vodu, žaliti se na plate od preko 850 KM jednostavno nema nikakvo moralno uporište.

Borba za prava - DA ! Štrajk, nerad i žrtvovanje djece - NE !
Oni su krsili zakon!
Zakon o Štrajku nalaže sporazum izvođenju nastave za zavrsne razrede!
Sjeti se da ima porodica koje imaju po članu i preko 1500KM. Zasto se uvijek sjecas onih nizih?
Ne mislis li da jedan zapisničar "struje" u ovoj bijedi zasluzuje 1500KM :-)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#39 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Alfons Kauders »

zelenashica wrote:
Alfons Kauders wrote:
Ne, ja govorim o prosjeku, ne radi se o generalizaciji.

Npr. Svjetska Banka je davno u svojim izvjestajima navela da je nas najveci problem sto imamo neobrazovano i nesposobno stanovnistvo. Naravno, to bas i nije popularna tema, pa se u medijima uvijek prica o nekim pojedinacnim uspjesima talentovanih i motivisanih mladih ljudi. Oni su izuzetak, a ne pravilo.

Problem je prosjek.

Problem je sto djeca koja zavrse srednju, nakon cetiri godine engleskog i njemackog ne znaju kako treba sastaviti ni recenicu na bosanskom, pa onda zamisli kako im tek njemacki ide od ruke.

Zato sad imamo generaciju polupismenih debila koji nikad u zivotu nece biti produktivni clanovi drustva. Ne krivim samo profesore za ovo, ali jebes ga, "rezultat" je tu.
Jasno je meni o čemu govoriš.
I sama se ponekad pitam zar je moja generacija bila debilna jer nas je 5% diplomiralo u roku, a sad kako vidim pa i do 90%.
Ali to treba sistemski mijenjati.
Ja prvi nisam diplomirao u roku, ni blizu... :D

Ali ne radi se o tome - neko ko je zavrsio srednju ili faks prije 15 godina za ove danas je doktor nauka.

Sta tacno treba sistemski mijenjati? Djeca danas imaju bolje programe i daleko bolje uslove od nas, a rezultata nigdje...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#40 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Alfons Kauders »

zelenashica wrote:
Sasvim_Obican wrote:Ne podržavam štrajk prosvjetnih ranika ! Smatram to direktnim udarom na elementarno ljudsko pravo, odnosno pravo dijete na obrazovanje. Prosvjetni radnici u mom kantonu su štrajkali puni mjesec dana, a na kraju su sva djeca sa područja USK morala moljakati i obijati pragove po fakultetima da im se produže upisni rokovi, a o djeci koja su do jula kaskala u školu da i ne govorim ! Ne podržavam štrajk prosvjetnih radnika jer smatram da u vremenu kada postoje porodice koje jednu bukvalno brašno i vodu, žaliti se na plate od preko 850 KM jednostavno nema nikakvo moralno uporište.

Borba za prava - DA ! Štrajk, nerad i žrtvovanje djece - NE !
Oni su krsili zakon!
Zakon o Štrajku nalaže sporazum izvođenju nastave za zavrsne razrede!
Sjeti se da ima porodica koje imaju po članu i preko 1500KM. Zasto se uvijek sjecas onih nizih?
Ne mislis li da jedan zapisničar "struje" u ovoj bijedi zasluzuje 1500KM :-)
Dakle standardna nemojte-od-nas odbrana...

A koji je ono prosjek plata u privredi? Koliko zaradi VSS ili SSS u preradjivackoj industriji? Sa priblizno isto godina iskustva kao radnik u prosjveti, ili bilo gdje drugo u javnom sektoru?
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#41 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

Alfons Kauders wrote:
Ja prvi nisam diplomirao u roku, ni blizu... :D

Ali ne radi se o tome - neko ko je zavrsio srednju ili faks prije 15 godina za ove danas je doktor nauka.

Sta tacno treba sistemski mijenjati? Djeca danas imaju bolje programe i daleko bolje uslove od nas, a rezultata nigdje...
Djeca danas nemaju nikakve uslove.
Evo ti primjer prosvjetnog radnik u mojoj porodici koji je vec 35 godina nastavnik.
Kaze fino, 80-tih godina kabinet fizike, hemije, biologije,...je bio tehnički opremljen milion puta bolje nego danas.
Danas je epruveta u školi misaona imenica.Očiglednih sredstava NEMA.
Naravno da je teorija bez praktične nastave NULA!
Škole na TK na ime održavanje( znači krpe, deterdženti i ostalo) mjesečno imaju po 40KM :x
De budi ti frajer pa sa tim novcem odrzavaj stan jedan mjesec.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#42 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

Alfons Kauders wrote:
Dakle standardna nemojte-od-nas odbrana...

A koji je ono prosjek plata u privredi? Koliko zaradi VSS ili SSS u preradjivackoj industriji? Sa priblizno isto godina iskustva kao radnik u prosjveti, ili bilo gdje drugo u javnom sektoru?
Jadna je država koja obrazovanje smatra potrošnjom kolega.
A još jadnije je od privrede koja niti šta proizvodi, niti ima dobit, očekivati da imaju solidan prosjek.
Dobre plate imaju oni koji zarađuju, koji proizvode, EP,Telekom,....a prosvjeta nije potrošnja, nego proizvodnja.
Ona proizvodi kadrove koji kako vidim jos uvijek dobro kotiraju i na našem i na stranom tržištu. :-)
Vakat meni nastaviti crtanje, a vi slobodno udrite po onima koji su vam dali i to malo znanja.
Frooteky
Posts: 443
Joined: 20/09/2010 19:39

#43 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Frooteky »

Alfons Kauders wrote:
Naravno, red socijale, red patetike... :D

Nego samo bih da dodam...

Da li se ovdje svi pravimo budale, ili mozda fakat ima ljudi koji ne znaju kakav je "kvalitet" naseg obrazovnog sistema?

Prvi cu priznati, nisu iskljucivo obrazovni radnici krivi, ali ljudi moji, djeca su nepismena i tacka. Da li je neko slucajno u zadnjih pet godina pokusao zaposliti nekog od te mlade raje? Ja jesam, nazalost.

Da se ne lazemo, djeca danas dobiju diplome sa prosjekom preko 4.0 u srednjoj bez problema, a jedva da se znaju potpisati. Na fakultetima nije nimalo bolje, zapravo gore je. Prije par godina sam gledao skripte jednog drustvenog faksa - u moje vrijeme bi se za takvu nepismenost padalo na godinu vec u prvom gimnazije, a te skripte su pisali jebeni apsolventi. Ne sumnjam da su neki od njih danas magistri i da iza sebe imaju vise skole od mene, barem na papiru.
Nama rečeno da idemo u Istru na ekskurziju (srednja škola), i nakon nekoliko dana odlučeno da se ide u Poreč kad će jedan intelektulac: Ja mislio mi idemo u Istru :mrgreen: ´nuff said
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#44 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Alfons Kauders »

zelenashica wrote: Djeca danas nemaju nikakve uslove.
Evo ti primjer prosvjetnog radnik u mojoj porodici koji je vec 35 godina nastavnik.
Kaze fino, 80-tih godina kabinet fizike, hemije, biologije,...je bio tehnički opremljen milion puta bolje nego danas.
Danas je epruveta u školi misaona imenica.Očiglednih sredstava NEMA.
Naravno da je teorija bez praktične nastave NULA!
Škole na TK na ime održavanje( znači krpe, deterdženti i ostalo) mjesečno imaju po 40KM :x
De budi ti frajer pa sa tim novcem odrzavaj stan jedan mjesec.
Sorry, ali ne mogu se sloziti. Ja sam 80tih i pocetkom 90tih u toj istoj Tuzli isao u skolu, pa se ne sjecam da smo radili eksperimente po kabinetima, nikad. Naprotiv, bili su mrtvi krs, i u osnovnoj i u gimnaziji.

Prakticna nastava? Misaona imenica, osim RTV-a, gdje smo svakako sami donosili borbeni komplet. :D

Iskreno, za odrzavanje ne znam, ali ne vjerujem da je gore nego prije 20 godina.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#45 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

Alfons Kauders wrote:
Sorry, ali ne mogu se sloziti. Ja sam 80tih i pocetkom 90tih u toj istoj Tuzli isao u skolu, pa se ne sjecam da smo radili eksperimente po kabinetima, nikad. Naprotiv, bili su mrtvi krs, i u osnovnoj i u gimnaziji.

Prakticna nastava? Misaona imenica, osim RTV-a, gdje smo svakako sami donosili borbeni komplet. :D

Iskreno, za odrzavanje ne znam, ali ne vjerujem da je gore nego prije 20 godina.
E vidiš ja sam pohađala prije rata O.Š."Vjekoslav Tunjić" Lukavac i moja nastavnica Borka ni jedan čas fizike nije završila bez praktičnih eksperimenata.

Održavanje, eh moja učionica vrvi od miševa kolega,.....vjerovao ili ne čistačica ih jadna "peca" po cijele dane.A ima minimalac. :-)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#46 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Alfons Kauders »

zelenashica wrote: Jadna je država koja obrazovanje smatra potrošnjom kolega.
Pa sve je potrosnja - ako se na nesto trose pare... To je potrosnja. Ja nemam nista protiv da se u obrazovanje ulupa duplo vise para, ali ako cemo onda imati neke rezultate.
A još jadnije je od privrede koja niti šta proizvodi, niti ima dobit, očekivati da imaju solidan prosjek.
A sta mislis ko placa poreze od koji javni sektor prima plate? Mozda mi "jadnici" iz privrede?
Dobre plate imaju oni koji zarađuju, koji proizvode, EP,Telekom,....a prosvjeta nije potrošnja, nego proizvodnja.
Ona proizvodi kadrove koji kako vidim jos uvijek dobro kotiraju i na našem i na stranom tržištu. :-)
Sta to BH Telecom proizvodi? Usluge?

A sto se tice "kadrova" koje proizvodimo, ne znam odakle ti da kotiraju dobro na nasem, a jos manje stranom trzistu. Mi smo se jednom zajebali, pa raspisali javni konkurs za solidno placen posao, SSS ili VSS, nije bitno, samo nam je bilo stalo do znanja... Od 150 ljudi koji su se prijavili samo troje je zavrsilo na razgovoru, jedan danas radi kod nas - a nije zavrsio skolu u BiH. Cak nam se u par navrata desilo da angazujemo ljude iz EU ili Amerike preko neta, jer su nas kostali manje nego 2-3 nasa radnika. A omladina nam je tako sposobna i perspektivna da ce nam i najmladji radnik za par godina zagaziti u tridesete. Naravno nemamo koga zaposliti s faksa ili iz srednje, jer im je ispod casti da rade za manje od milju, mada nemaju nikakvog iskustva i blage veze sa zivotom.
Vakat meni nastaviti crtanje, a vi slobodno udrite po onima koji su vam dali i to malo znanja.
Oni koji su meni dali moje znanje su odavno u penziji, i od mene nikad neces cuti nijednu losu rijec o njima, naprotiv... :wink:
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#47 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Kemo BA »

amko76 wrote: Ma ovo je Sarajevo x, nije Tuzla x, šta nas u ovom kantonu zamaraš time. :D :D :D
Hej! Ovo je Bosna i Hercegovina.Odakle ti ideja za takav komentar?Demokratija je imaš pravo iznijeti svoje razmišljanje ali mi nije jasno da zdrav um može postati ovako nešto. :dance: Ako ti se ne sviđa idi na jednu od najposjecenijih tema o Dodiku i staviš post u smislu ovo je Sarajevo-X.

Uporedite vaše place sa "potrošackom korpom" a ne sa osobama koje nemaju ništa.Uporedite ih i sa primanjima onih za koje smatrate da dobijaju nezarađeno i nezasluženo a u vašoj su radnoj sredini.Uostalom uporedite ih sa placom te iste ministrice pa onda post.
User avatar
Kemo BA
Posts: 783
Joined: 11/12/2011 18:34

#48 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by Kemo BA »

Alfons Kauders wrote: Dakle standardna nemojte-od-nas odbrana...

A koji je ono prosjek plata u privredi? Koliko zaradi VSS ili SSS u preradjivackoj industriji? Sa priblizno isto godina iskustva kao radnik u prosjveti, ili bilo gdje drugo u javnom sektoru?
radim u JP. VSS pripravnik start cca 900 KM po pravilu nakon 2 god 1200 KM
SSS-pripravnik start cca 520 KM jako teško nakon 30 god cca 650

na ovo gore topli cca 160KM + karta za prevoz

Ja SSS onaj sa 30 god staža i podržavam prosvjetare!

Što se tice otalog iz tvoj posta moj odgovor možeš naci ovdje:http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 37&t=91863
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#49 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

http://www.sarajevo-x.com/vijesti/bih/m ... /120303029

Sindikati osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja donijeli su Odluku o organiziranju štrajka upozorenja na području cijele Federacije BiH u ponedjeljak 5. marta, i to zbog umanjenja plaća u pojedinim kantonima te destrukcije obrazovnog sistema.

Mašić ističe da Koordinacija ministara obrazovanja i nauke u Federaciji Bosne i Hercegovine nije imala nesuglasica sa sindikatima obrazovanja jer predstavnici sindikata osnovnog, srednjeg i visokog obrazovanja učestvuju u radu Koordinacije.

Ministar je naglasio da bi ustroj Federacije, koji prouzrokuje brojne probleme, trebalo vrlo brzo promijeniti, budući da FBiH ima 10 kantonalnih ministarstava obrazovanja koja su u potpunosti nadležna nad obrazovanjem te da se plate radnicima izdvajaju iz kantonalnih budžeta.

Tako prosvjetni radnici u različitim kantonima imaju potpuno različite platne razrede i visine plata, što ne bi trebao biti slučaj, mišljenja je Mašić, koji naglašava da bi svi radnici koji rade u obrazovanju trebali imati iste plate bez obzira u kojem kantonu rade.

"S te strane ovakva odluka sindikata trebala bi nam biti povod da napravimo kompletnu reviziju stanja u Federaciji BiH i ponudimo konkretna rješenja koja će voditi ujednačavanju stanja u svim kantonima", istaknuo je Mašić i dodao da je nedopustivo da državni službenik na bilo kojem nivou ima veću platu od prosvjetnog radnika.

Prosvjetni radnici u ponedjeljak će u osam kantona od 12 do 12.30 sati biti u štrajku upozorenja, dok će u Tuzlanskom kantonu tada početi generalni štrajk, dok je u obrazovnim institucijama u Kantonu 10 štrajk u toku već mjesec dana.
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#50 Re: 5.Mart-GENERALNI ŠTRAJK PROSVJETE NA TK!

Post by zelenashica »

Ovako to radi Vlada TK-a.
Režim ko kod Staljina. :D


http://www.bportal.ba/index.php?option= ... &Itemid=66

"-Zahtjevamo od direktora osnovnih i srednjih Škola da organizuju nastavu i uspostave nastavni proces po Nastavnom planu i programu, najdalje do srijede 07.03 .2012. godine. Ukoliko usljed obustave nastavnog procesa to ne bude u cijelosti moguće, tražim da se svi zaposleni, koji ne žele učestvovati u obustavi nastave, pismeno izjasne i svojim potpisom potvrde da su spremni izvoditi nastavu, odnosno obavljati poslove i radne zadatke svojih radnih mjesta-navodi se u instrukciji koju je potpisala ministrica Nađa Avdibašić-Vukadinović.

Spiskove sa pomenutim izjavama zaposlenih, prethodno ovjerene pečatom Škole i potpisom rukovodioca, dodaje se, bez odlaganja dostaviti u Ministarstvo obrazovania, nauke, kulture i sporta Tuzlanskog kantona.

-Predmetni dokumenti poslužit će isključivo kao osnova za obračun i isplatu plaća zaposlenicima koji nisu učestvovali u obustavi nastavnog procesa-stoji u instrukciji resorne ministrice."
Post Reply