4G u BiH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#626 Re: 4G u BiH

Post by avaks »

visocicaguy wrote: Pa kako onda to napises kao iz rukava da znas tacno o cemu pricas.. jeste forum, ali brate moj dajte da pisemo istinito.. pa ako ne znas napises “ja mislim”... “ili ja sam cuo”... jer ovako se radjaju fake news... odosmo u off-topic
A recimo da sam koristio 4G u Hrvatskoj i mogu potvrditi da na mjestima gdje je 3G bio očajan ili nikakav imam 4G (Brela, Duboka, Klek) i onda malo logike ubacim...
I je li laički 4G "dalje baca" od 3G ili ne? Valjda kontaš šta hoću da kažem...
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#627 Re: 4G u BiH

Post by visocicaguy »

avaks wrote:
visocicaguy wrote: Pa kako onda to napises kao iz rukava da znas tacno o cemu pricas.. jeste forum, ali brate moj dajte da pisemo istinito.. pa ako ne znas napises “ja mislim”... “ili ja sam cuo”... jer ovako se radjaju fake news... odosmo u off-topic
A recimo da sam koristio 4G u Hrvatskoj i mogu potvrditi da na mjestima gdje je 3G bio očajan ili nikakav imam 4G (Brela, Duboka, Klek) i onda malo logike ubacim...
I je li laički 4G "dalje baca" od 3G ili ne? Valjda kontaš šta hoću da kažem...
ne baca, ako hoces velike brzine... mozda si imao takav osjecaj u loko-uzorku (mozda je raspored baznih stanica na tom podrucju bio takav da te navodi na takav zakljucak), ali ne mozes tako izvlaciti generalne zakljucke... opcenito se ide prema usitnjavanju ćelija, to će vjerovatno biti dodatno izraženo sa 5G

osnova je: sto veca frekvencija, to veca "brzina" prenosa podataka. medjutim, takodjer, sto veca frekvencija, to manji domet signala. slijedi -> sto veca "brzina" prenosa podataka, to manji domet signala. dakle, laicki receno, "brzina" prenosa podataka i domet su obrnuto proporcionalni. sad, mogu se kombinovati frekvencije i domet dinamicki, to ce se i raditi, ali dzaba tebi kad si spojen na niskoj frekvenciji kada to nije i nece biti taj "look and feel" koji ocekujes od nekih uber-brzina. fizika.
User avatar
Quaresma
Posts: 6696
Joined: 19/07/2010 16:37

#628 Re: 4G u BiH

Post by Quaresma »

avaks wrote:
visocicaguy wrote: Pa kako onda to napises kao iz rukava da znas tacno o cemu pricas.. jeste forum, ali brate moj dajte da pisemo istinito.. pa ako ne znas napises “ja mislim”... “ili ja sam cuo”... jer ovako se radjaju fake news... odosmo u off-topic
A recimo da sam koristio 4G u Hrvatskoj i mogu potvrditi da na mjestima gdje je 3G bio očajan ili nikakav imam 4G (Brela, Duboka, Klek) i onda malo logike ubacim...
I je li laički 4G "dalje baca" od 3G ili ne? Valjda kontaš šta hoću da kažem...
hrvati kazu da su imali problema sa 3G-om i da su se preporodili sa 4G mrezom, barem jedan od njih mi je to govorio
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#629 Re: 4G u BiH

Post by un1ted »

Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#630 Re: 4G u BiH

Post by Vladimir RUS »

Drzava se vratila nazad sa 4G mrezom. Hoce da naplati zastarjelu tehnologiju. Pozivaju se na region, a region davno uveo tu mrezu, a to znaci da i njihov cjenovnik nije primjenjiv danas. Bolje da su ostali pri namjeri da daju licencu dzaba. Grubo procjenjeno 500 miliona KM godisnje je promet samo jednog Telekoma godisnje. Samo PDV od toga je nekih grubo 100 miliona KM plus jos toliko na osnovu drugih poreza. To je 200 miliona KM u drzavnoj kasi i to samo od jednog Telekoma za jednu godinu tako da vise se isplati dati licencu dzabe jer ce u tom slucaju i usluge biti "mesnatije", a samim tim i vise korisnika, posla itd. Ako samo za godinu dana skoci profit za 10-20 odsto to je 20-40 miliona KM godisnje dodatnih para od jednog operatera, dok 10 miliona KM na 6 godina je sica. Bolje je dzaba. Narod zasluzuje sto bolju uslugu, a i Telekomu i drzavi ocigledno treba para. Mnogo je bolje dati dzaba licencu nego opteretiti operatere sa naknadom za zastarjelu tehnologiju, a oni potrosace i tako su svi na gubitku jer ce internet i dalje biti luksuz, a i 4G treba zaobici i uvesti odmah gigabitni 4G tj. zadnju evoluciju 4G mreze i to na period od 3 godine i krenuti na 5G mrezu. Trebamo smanjiti tehnolosku zaostalost u ovom segmentu.
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#631 Re: 4G u BiH

Post by mayab »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Još kad bi imao ko da te sasluša i posluša u ovoj državi ! :-?
User avatar
sagosen
Posts: 822
Joined: 24/08/2015 02:44

#632 Re: 4G u BiH

Post by sagosen »

Speedtest.net Global Index; Mobile internet download speed:

1. Iceland 72.54Mbps
.
19. Croatia 43.56Mbps
20. Montenegro 43.40Mbps
.
32. Serbia 37.41Mbps
.
38. Slovenia 32.27Mbps
.
118. Bosnia and Herzegovina 7.66Mbps

Inače, u rangu BiH su Nepal, Gana, Iraq, Venezuela i Avganistan. :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#633 Re: 4G u BiH

Post by avaks »

Bobi
Forum administrator
Posts: 32172
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#634 Re: 4G u BiH

Post by Bobi »

Bobi wrote:Racing for 4G...... 1 ...... X ....... 2
Moon - BiH .......1,25....4,00....18,00
Racing for 4G...... 1 ...... X ....... 2
Moon - BiH .......1,1....2,00....64,00

:roll:
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#635 Re: 4G u BiH

Post by avaks »

Kvote su život :lol:
Ubiše nas Afrikanci :bih:
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#636 Re: 4G u BiH

Post by Vladimir RUS »

Ima li sta u ovoj zemlji da ne zapne? Citam iskustva ljudi koji su pokrenuli biznis...izgube ljudi i godinu zbog papirologije, da vodis sudski spor za bilo sta pravni lijek je nemoj, neces docekati presudu, a ako je i docekas, skuplja pita od tepsije, a i moze biti u korist tuzenog, ko prijavi korupciju, ko mu je kriv sto je prijavio itd.

Na TV-u najiritantniji likovi i kriminalci u prvom planu u ulozi superzvijezda. Nije ni cudo zasto prodaja autobuskih i avio karata raste.

Svaki dan, mjesec i godina bez 4G mreze nije samo tehnoloska zaostalost za svijetom vec i ekonomska steta posto Telekomi ne mogu da se razvijaju jer su dostigli zid sa 3G mrezom, a i ljudi vise izbjegavaju 3G mrezu nego sto je koriste tako da slabije se koristi 3G mreza negoli sto bi se koristila 4G mreza koja je u startu nekoliko puta brza od 3G mreze. Nisu samo Telekomi na gubitku, vec i trziste, kao i sama cjelokupna priveda ukljucujuci i freelancere koji gube bitku usljed brzine isporuke svojih proizvoda i usluga, koja je i nekoliko puta sporija od konkurencije koja ima bolje uslove rada u ovom segmentu koji je i presudan za ovaj posao (brzina odgovora na zadati posao).
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#637 Re: 4G u BiH

Post by fortaleza »

Vladimir RUS wrote:Ima li sta u ovoj zemlji da ne zapne? Citam iskustva ljudi koji su pokrenuli biznis...izgube ljudi i godinu zbog papirologije, da vodis sudski spor za bilo sta pravni lijek je nemoj, neces docekati presudu, a ako je i docekas, skuplja pita od tepsije, a i moze biti u korist tuzenog, ko prijavi korupciju, ko mu je kriv sto je prijavio itd.

Na TV-u najiritantniji likovi i kriminalci u prvom planu u ulozi superzvijezda. Nije ni cudo zasto prodaja autobuskih i avio karata raste.

Svaki dan, mjesec i godina bez 4G mreze nije samo tehnoloska zaostalost za svijetom vec i ekonomska steta posto Telekomi ne mogu da se razvijaju jer su dostigli zid sa 3G mrezom, a i ljudi vise izbjegavaju 3G mrezu nego sto je koriste tako da slabije se koristi 3G mreza negoli sto bi se koristila 4G mreza koja je u startu nekoliko puta brza od 3G mreze. Nisu samo Telekomi na gubitku, vec i trziste, kao i sama cjelokupna priveda ukljucujuci i freelancere koji gube bitku usljed brzine isporuke svojih proizvoda i usluga, koja je i nekoliko puta sporija od konkurencije koja ima bolje uslove rada u ovom segmentu koji je i presudan za ovaj posao (brzina odgovora na zadati posao).
To je jedna strana percepcije.

Druga strana bi se odnosila na politicke odnose, regulaciju tko nabavlja i instalira opremu, za koje novce, po kojim pravilima, koje strucnjake odabrati, ponudjace i sve ostalo. Previse je krokodila i birokracije da bi se tu nesto pokrenulo i napravilo tek tako jednostavno. Svatko nekome odgovara.

Tu je i interes javnih televizija koje jedva da naplate nekakvu rtv taksu i zive na kreditima i rade sa tehnologijom iz 80-tih, ponajprije BHT, FTV. Pitanje je koliko njima odgovara uvodjenje digitalne televizije i koliko imaju mogucnosti za istu bez uplitanja vrha ili privatnih kompanija.

Dalje, ekonomski interes BH operatera je takodjer da uz postojecu tehnologiju nude odredjeni promet i pakete, sta mislite hoce li ponuditi 1GB prometa kao standardnu ponudu na 4G mrezi? Naravno da ne, istopilo bi se za par dana, a i brzine i ponuda bi bile ujednacenije u svim dijelovima drzave te bi dalo kakav takav privid konkuretnosti. Kome odgovara?

Realnost je takva da vecina BiH drustva ceka u nekoj neugodnoj, (ne)podnosljivoj inerciji netalasanja. Svi ostali su slobodni da odlaze iz ovakvog drustvenog poretka.
Spacedust
Posts: 44
Joined: 30/01/2017 14:43

#638 Re: 4G u BiH

Post by Spacedust »

Ajde ionako ce Elon Musk pustit internet na citavoj planeti za par godina.
User avatar
fusion_ba
Posts: 4408
Joined: 02/12/2017 20:10

#639 Re: 4G u BiH

Post by fusion_ba »

User avatar
oldtajmer
Posts: 5050
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#640 Re: 4G u BiH

Post by oldtajmer »

suti ba dobro je i ovako ,samo da nas ne vrate na 2g :lol:
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#641 Re: 4G u BiH

Post by Benq »

O... tugo :mrgreen: :bih:
User avatar
ElRe
Posts: 10844
Joined: 12/12/2011 11:28

#642 Re: 4G u BiH

Post by ElRe »

Posto su BH Telecom i MTEL uzeli Huawei opremu za LTE, sad će vjerovatno po naredjenju EU morati da je izbace.
Francuska, Češka, Mađarska... su već zabranile korištenje Huawei mrežne opreme. :D
User avatar
MTV
Posts: 14345
Joined: 21/08/2013 19:39

#643 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

Jasta ce. Hrvatska koja je u EU ima Huawei opremu.
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#644 Re: 4G u BiH

Post by escobar__ »

Da su je s Marsa nabavili džaba, nećemo mi 4G nikad ugledat.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#645 Re: 4G u BiH

Post by beni-bu-man »

IkaIJ wrote:Speedtest.net Global Index; Mobile internet download speed:

1. Iceland 72.54Mbps
.
19. Croatia 43.56Mbps
20. Montenegro 43.40Mbps
.
32. Serbia 37.41Mbps
.
38. Slovenia 32.27Mbps
.
118. Bosnia and Herzegovina 7.66Mbps

Inače, u rangu BiH su Nepal, Gana, Iraq, Venezuela i Avganistan. :lol: :lol: :lol: :lol:
:bih: :bih: :bih:

Image
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5952
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#646 Re: 4G u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Vidim neki zazivaju 5G, molite Boga da Vam do ne dođe u komšiluk, prvenstveno zbog ugrožavanja vlastitog zdravlja od jonizirajućeg zračenja, a drugo što ni Orvel nije mogao zamisliti tu vrstu kontrole ;)
User avatar
Benq
Moderator
Posts: 10189
Joined: 16/11/2009 18:00
Location: Sarajevo

#647 Re: 4G u BiH

Post by Benq »

escobar__ wrote:Da su je s Marsa nabavili džaba, nećemo mi 4G nikad ugledat.
Bar ne do 2023. a i poslije je upitno..
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5952
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#648 Re: 4G u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

visocicaguy wrote:
avaks wrote:
visocicaguy wrote: Pa kako onda to napises kao iz rukava da znas tacno o cemu pricas.. jeste forum, ali brate moj dajte da pisemo istinito.. pa ako ne znas napises “ja mislim”... “ili ja sam cuo”... jer ovako se radjaju fake news... odosmo u off-topic
A recimo da sam koristio 4G u Hrvatskoj i mogu potvrditi da na mjestima gdje je 3G bio očajan ili nikakav imam 4G (Brela, Duboka, Klek) i onda malo logike ubacim...
I je li laički 4G "dalje baca" od 3G ili ne? Valjda kontaš šta hoću da kažem...
ne baca, ako hoces velike brzine... mozda si imao takav osjecaj u loko-uzorku (mozda je raspored baznih stanica na tom podrucju bio takav da te navodi na takav zakljucak), ali ne mozes tako izvlaciti generalne zakljucke... opcenito se ide prema usitnjavanju ćelija, to će vjerovatno biti dodatno izraženo sa 5G

osnova je: sto veca frekvencija, to veca "brzina" prenosa podataka. medjutim, takodjer, sto veca frekvencija, to manji domet signala. slijedi -> sto veca "brzina" prenosa podataka, to manji domet signala. dakle, laicki receno, "brzina" prenosa podataka i domet su obrnuto proporcionalni. sad, mogu se kombinovati frekvencije i domet dinamicki, to ce se i raditi, ali dzaba tebi kad si spojen na niskoj frekvenciji kada to nije i nece biti taj "look and feel" koji ocekujes od nekih uber-brzina. fizika.
4G tj. LTE radi na frekvencijama od 800-2100 MHz čak do 5GHz, tvoja priča ima smisla u teoriji na nekom od fakulteta, ali u praksi LTE je novija tehnologija koja može bacati dalje nego 3G na istim frekvencijama.
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#649 Re: 4G u BiH

Post by escobar__ »

Benq wrote:
escobar__ wrote:Da su je s Marsa nabavili džaba, nećemo mi 4G nikad ugledat.
Bar ne do 2023. a i poslije je upitno..
Zato i rekoh nikad... I da budu spremni 2023. godine tada će to već bit zastarjela tehnologija i bit će suludo uopšte je i uvodit. Ali svakako ni 2023. neće bit spremni tako da nema potrebe da se zamaramo.
User avatar
fusion_ba
Posts: 4408
Joined: 02/12/2017 20:10

#650 Re: 4G u BiH

Post by fusion_ba »

mtel je spreman, oni su testirali 4G prije par godina u BL, problem nije u operaterima
Post Reply