4G u BiH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#551 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

Puno te ovo izadze Beni. Mtel sad ima dobru ponudu. Signal po pokrivenim mjestima je dobar.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#552 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

beni-bu-man wrote: kaki je signal tj. DL/UL i ja nesto kontam otaj dodatno uzet
Nisam te citirao. Ima caka 24 mjeseca je ugovor.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#553 Re: 4G u BiH

Post by un1ted »

beni-bu-man wrote: kaki je signal tj. DL/UL i ja nesto kontam otaj dodatno uzet
U Sarajevu odličan, čak bolji od telekoma (u brzini).
Ima caka 24 mjeseca je ugovor.
Niakav problem ugovor na 24 mjeseca. Ako izađe bolja ponuda, prebacis se na jači paket bez problema. Ako trebas otkazati ugovor, penali za godinu dana su 160KM što opet nije puno.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#554 Re: 4G u BiH

Post by Vladimir RUS »

beni-bu-man wrote:
un1ted wrote:17KM mtel
100 minuta prema svima
neograničen SMS
20 GB interneta.
kaki je signal tj. DL/UL i ja nesto kontam otaj dodatno uzet
Do 42 megabita po sekundi je maksimalna brzina u M:Tel-a
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#555 Re: 4G u BiH

Post by un1ted »

Sasvim dovoljno, pa i blizu maksimuma 3G mreže.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#556 Re: 4G u BiH

Post by beni-bu-man »

Vladimir RUS wrote:
beni-bu-man wrote:
un1ted wrote:17KM mtel
100 minuta prema svima
neograničen SMS
20 GB interneta.
kaki je signal tj. DL/UL i ja nesto kontam otaj dodatno uzet
Do 42 megabita po sekundi je maksimalna brzina u M:Tel-a
to DO mogu pisat kolko hoce.......daj screenshot
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#557 Re: 4G u BiH

Post by baja »

ado_sar wrote:
crnivrag wrote:
Operateri su trebali omogućiti da prebacivanjem na bilo koju mrežu u BiH osim matične mreže, da se pozivi i poruke obračunavaju po istoj cijeni kao i u matičnoj mreži.

Međutim operateri nisu prihvatili taj prijedlog, i skroz su ukinuli nacionalni roaming, tako da sad ako npr. nemaš pristupa matičnoj mreži, ne možeš se spojiti ni na ostale 2, jer ne dozvoljavaju spajanje, dok su do nedavno dozvoljavali spajanje na druge mreže u BiH, ali je cijena poziva i poruka bila skuplja nego kad se nalaziš na matičnoj mreži.
haha, jasta ce. Znaci Bh Telecom kao operater sa najboljom pokrivenoscu treba omoguciti eronetu i mtelu da njihovi korisnici koriste njihove bazne stanice bez nadoknade? I tebi to ima logike?
Ovo nije tacno!
RAK je odlucio da se nacionalni roaming treba ukinuti radi razvoja mreza.
vojopd
Posts: 1800
Joined: 28/05/2018 18:14

#558 Re: 4G u BiH

Post by vojopd »

Zanemarite lika, smara previse, najgori je na banjaluka forumu, niko ga ne dozivljava ni 1%...sad je dosao i ovdje. Uglavnom nije dobar sa glavom. Cuj 42 Mbps, 21 Mbps je najvise, a i to je bajka za mtel.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#559 Re: 4G u BiH

Post by beni-bu-man »

vojopd wrote:Zanemarite lika, smara previse, najgori je na banjaluka forumu, niko ga ne dozivljava ni 1%...sad je dosao i ovdje. Uglavnom nije dobar sa glavom. Cuj 42 Mbps, 21 Mbps je najvise, a i to je bajka za mtel.
pa to, ja na eronetu nemrem 21-22 Mbps prekucat
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#560 Re: 4G u BiH

Post by un1ted »

vojopd wrote:Zanemarite lika, smara previse, najgori je na banjaluka forumu, niko ga ne dozivljava ni 1%...sad je dosao i ovdje. Uglavnom nije dobar sa glavom. Cuj 42 Mbps, 21 Mbps je najvise, a i to je bajka za mtel.
Pa nista drugacije nije ni na ostala dva operatera. Ne prelazi preko 25mbps.
vojopd
Posts: 1800
Joined: 28/05/2018 18:14

#561 Re: 4G u BiH

Post by vojopd »

Pa to da, na mtelu sam u paketu imao 21 Mbps max, to je sadasnji s net +, ostali su navodno, prema papiru imali maksimalno do 8, 9 Mbps, a bili su skuplji. Ne znam sada kakva je situacija. Na Eronetu sam pokusao sa dopunom, zakuca 23, 24 blizu bazne stanice. Sada na pretplati isti slucaj i to je super. Ne prave razliku ogromnu izmedju paketa.(Nadam se da npr na super 35, 50 itd je ista brzina). Nisam zadovoljan internetom u Prijedoru, na par mjesta, 2g, na putu BL - PD ima par mjesta gdje nema mreze. Kada bi malo poradili na tome, bilo bi ekstra.
Prema onoj mapi vidim da je BH telekom bolji na vecini mjesta u navedenim gradovima, dok mtel ima bas veliku pokrivenost, ali brzina 0.
Sad da li probati BH Telekom, ne znam ni sam.
User avatar
fusion_ba
Posts: 4408
Joined: 02/12/2017 20:10

#562 Re: 4G u BiH

Post by fusion_ba »

BHT ima odlicnu pokrivenost u Banjaluci i Prijedoru kao i na putu izmedju tih gradova, a i okolnih gradova u BL regiji.3G (H+) bez prekida.Cesto putujem pa znam.
A recimo put Sanski Most - Bihac je katastrofa, 3G ni na vidiku, cesto u potpunosti nestane signala na putu kroz nenaseljena podrucja.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#563 Re: 4G u BiH

Post by Vladimir RUS »

vojopd wrote:Zanemarite lika, smara previse, najgori je na banjaluka forumu, niko ga ne dozivljava ni 1%...sad je dosao i ovdje. Uglavnom nije dobar sa glavom. Cuj 42 Mbps, 21 Mbps je najvise, a i to je bajka za mtel.
Hajde ne brukaj se molim te. Brukas i sebe i mene, a sebe jedno 99 posto. I ovdje i tamo pokazujes neznanje za stvari u koje se ne razumijes ili se nedovoljno razumijes ili jednostavno nisi u toku. Osim toga imas i ovdje na M:Tel-ovom blogu pise 42 megabita. HSPA+ dual cell je verzija. To ti je duplo brze od HSPA+ tehnologije koja razvija brzinu do 21 megabit. Tu verziju uveo je M:Tel jos prije nekoliko godina. Osim toga, uvjeri se i sam. Ako lazem ja, ne laze M:Tel.

http://blog.mtel.ba/mtel-mobilni-internet/
vojopd
Posts: 1800
Joined: 28/05/2018 18:14

#564 Re: 4G u BiH

Post by vojopd »

Ne brukam se ja, nego ne vjerujem slijepo u sve sto procitam. To sto ti koristis wikipediju pa procitas tamo da hspa+ moze izvuci 42 Mbps, Mtel ima hspa+, onda je sigurno da mtel internet moze dostici brzinu 42 Mbps, to je problem tvog povrsinskog zakljucivanja. Ja ti kazem da ne moze, jer sam koristio vise razlicitih paketa i brzina je bila smijesna. Jedva 15 izvuce, 42 je nedostizan san. Ako neko ima 41 Mbps neka napise ovdje, ja mu skidam kapu. Na mtelu je max bilo 21 Mbps, i to na starom paketu moj mix net, paket, na kojem sam bio preko 5 godina, a na pretplati preko 10.
Kacis neke linkove sa mtelovog bloga, naravno da je sve sjajno i bajno, sto onda ne stavis skrinsot tih 42 Mbps ili nekog ko ima da vidimo svi?! A sitnim slovima sto ti pise 50% brzine moraju obezbijediti, to je 20 Mbps, a onda stave u ugovor da ovaj snet+ moze max imati brzinu od 21 Mbps, pa dodaj tih 50% to je 10. Toliko sam i imao uvijek na mtelu.
Pretpostavljam da uopste NISI NA MTEL mrezi, jer konstantno pises o necemu sto nemas, tako si pisao i o mtel optici i iptvu da ne valja, govorio kako su losi, a problem je u tebi i tvojoj lokaciji, jer zivis u nekoj čuki, gdje jedva imas 3 programa, pa ti je kriv mtel i svi ostali. Po tebi u BiH ima i 4G, jer je eto mtel 2011. spremio sve za prikljucenje, a?

Ne znam sta se pravis pametan, ja tamo nista i ne pisem oko cega bi se mogla praviti polemika, vec sam kudio eltu i veliki ping. Tako da ta izjava da ja pokazujem neznanje pada u vodu. Ne znas sta bi napisao, pa mislis mene spustiti sa tim izlizanim forama.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#565 Re: 4G u BiH

Post by beni-bu-man »

Vladimir RUS wrote:
vojopd wrote:Zanemarite lika, smara previse, najgori je na banjaluka forumu, niko ga ne dozivljava ni 1%...sad je dosao i ovdje. Uglavnom nije dobar sa glavom. Cuj 42 Mbps, 21 Mbps je najvise, a i to je bajka za mtel.
Hajde ne brukaj se molim te. Brukas i sebe i mene, a sebe jedno 99 posto. I ovdje i tamo pokazujes neznanje za stvari u koje se ne razumijes ili se nedovoljno razumijes ili jednostavno nisi u toku. Osim toga imas i ovdje na M:Tel-ovom blogu pise 42 megabita. HSPA+ dual cell je verzija. To ti je duplo brze od HSPA+ tehnologije koja razvija brzinu do 21 megabit. Tu verziju uveo je M:Tel jos prije nekoliko godina. Osim toga, uvjeri se i sam. Ako lazem ja, ne laze M:Tel.

http://blog.mtel.ba/mtel-mobilni-internet/
jel ti onako baljezgas ili iz iskustva govoris za tih 42 Mbps, ako je iskustvo u pitanju daj mi screenshot te brzine

Image
User avatar
MTV
Posts: 14345
Joined: 21/08/2013 19:39

#566 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

beni-bu-man wrote: jel ti onako baljezgas
Sam si odgovorio na postavljeno pitanje.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#567 Re: 4G u BiH

Post by beni-bu-man »

MTV wrote:
beni-bu-man wrote: jel ti onako baljezgas
Sam si odgovorio na postavljeno pitanje.
a znam, kolega na poslu ima mtel pretplatu i nemere dokuciti ovu brzniu sto ja imam
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#568 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

Ja kad sam bio na Mtel-u brzine su bile iste ko na Haloo. Znaci maks oko 10/2 ali davno je to bilo pa me sjecanje mozda nesluzi dobro.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#569 Re: 4G u BiH

Post by Vladimir RUS »

beni-bu-man wrote:
MTV wrote:
beni-bu-man wrote: jel ti onako baljezgas
Sam si odgovorio na postavljeno pitanje.
a znam, kolega na poslu ima mtel pretplatu i nemere dokuciti ovu brzinu sto ja imam
Kontaktiraj M:Tel, posalji im e-mail. Nista te ne kosta. Eronet i BH Telecom imaju maksimalnu brzinu mobilnog interneta do 21 megabit, dok M:Tel ima brzinu do 42 megabita. Mnogi faktori uticu na brzinu interneta kod korisnika: od udaljenosti od najblize bazne stanice, preko okoline, gustine mreznog saobracaja do tehnickih specifikacija prikljucka ili mobilnog uredjaja.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#570 Re: 4G u BiH

Post by beni-bu-man »

Vladimir RUS wrote: Kontaktiraj M:Tel, posalji im e-mail. Nista te ne kosta. Eronet i BH Telecom imaju maksimalnu brzinu mobilnog interneta do 21 megabit, dok M:Tel ima brzinu do 42 megabita. Mnogi faktori uticu na brzinu interneta kod korisnika: od udaljenosti od najblize bazne stanice, preko okoline, gustine mreznog saobracaja do tehnickih specifikacija prikljucka ili mobilnog uredjaja.
Jesi li korisnik m:tel-a ?
Imas li ti tu brzinu ?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#571 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

Ako je ovo istina ja cu se vratiti na Mtel opet. Inace vec razmisljam odredzeno vrijeme o tome.
User avatar
MTV
Posts: 14345
Joined: 21/08/2013 19:39

#572 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

Kad smo kod mtela odlicna im je ona opcija 3KM 30 GB 3 dana. Ako prije isteka opcije opet doplatis, novih 30 GB ce se dodati na ono sto nisi potrosio. :)
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#573 Re: 4G u BiH

Post by Vladimir RUS »

vojopd wrote:Ne brukam se ja, nego ne vjerujem slijepo u sve sto procitam. To sto ti koristis wikipediju pa procitas tamo da hspa+ moze izvuci 42 Mbps, Mtel ima hspa+, onda je sigurno da mtel internet moze dostici brzinu 42 Mbps, to je problem tvog povrsinskog zakljucivanja. Ja ti kazem da ne moze, jer sam koristio vise razlicitih paketa i brzina je bila smijesna. Jedva 15 izvuce, 42 je nedostizan san. Ako neko ima 41 Mbps neka napise ovdje, ja mu skidam kapu. Na mtelu je max bilo 21 Mbps, i to na starom paketu moj mix net, paket, na kojem sam bio preko 5 godina, a na pretplati preko 10.
Kacis neke linkove sa mtelovog bloga, naravno da je sve sjajno i bajno, sto onda ne stavis skrinsot tih 42 Mbps ili nekog ko ima da vidimo svi?! A sitnim slovima sto ti pise 50% brzine moraju obezbijediti, to je 20 Mbps, a onda stave u ugovor da ovaj snet+ moze max imati brzinu od 21 Mbps, pa dodaj tih 50% to je 10. Toliko sam i imao uvijek na mtelu.
Pretpostavljam da uopste NISI NA MTEL mrezi, jer konstantno pises o necemu sto nemas, tako si pisao i o mtel optici i iptvu da ne valja, govorio kako su losi, a problem je u tebi i tvojoj lokaciji, jer zivis u nekoj čuki, gdje jedva imas 3 programa, pa ti je kriv mtel i svi ostali. Po tebi u BiH ima i 4G, jer je eto mtel 2011. spremio sve za prikljucenje, a?

Ne znam sta se pravis pametan, ja tamo nista i ne pisem oko cega bi se mogla praviti polemika, vec sam kudio eltu i veliki ping. Tako da ta izjava da ja pokazujem neznanje pada u vodu. Ne znas sta bi napisao, pa mislis mene spustiti sa tim izlizanim forama.
Ono kad napises mnogo, a ne napises nista bazirano na cinjenicama. Prvo druze, ti se meni skini jer si me prvi napao i proganjas me ovdje sa onog foruma, odmah da ti to kazem u startu prije nego sto krenem na poentu ove teme. Ako je neko ko uleti da troluje i napada druge forumase na licnoj osnovi, i to na temi o 4G mrezi, normalan, onda blago se ludima. Osim toga, trudi se da se dodatno ne brukas iznosenjem neistina, no dzaba je tebi govoriti. To mozes nekom ludom covjeku reci, dok tebi pametnom sasvim je nemoguce. Kad me vec uhodis na Banja Luka forumu i prenosis price sa foruma mogao si da vidis da sam ja vec godinama bio M:Tel-ov pretplatnik tako da znas da nista ne govorim tek onsko, ako te to interesuje te, a ocigledno te interesuje cim umijes da napisea gomilu neistina, iskrivljenih i nepotpunih i besmislenih informacija. Trebao si se zaposliti u nekoj partiji cim i temu o 4G mrezi mozes da skrenes u bljuvacinu i blato. Meni licno nije mrsko da posem i odgovorim ti, ali ubuduce zamolio bih te da, za infornacije koje nemas dokaze ili su jednostavno razvodnjavanje price, trolovanje, spamovanje i druge radnje koje unistavaju forum, ne stavljas jer pravis od teme gomilu nicega korisnog za procitati..Ko je dosadan, licno ssm se uvjerio sada na cinjenici da na samo sto sam bio spomenuo da M:Tel-ov 3G ima brzinu do 42 megabita, krenuo si ti da me napadas tako da moracu te blokirati zbog licnog i direktnog dosadjivanja i smaranja ako nastavis ovako. Nemoj misliti da ti necu odgovoriti. Ti mislid da time sto se sa mnom takmicis da si nesto pametniji imas jace argumente. To ne vazi u svakom slucaju. U ovom tvom ocigledno cim si svoju poentu mogao napisati u nekoliko rijeci, ali nisi vec si uz to odlucio da jos i vrijedjas i tako pokazao svoje ne znsnje. Ja ne kazem da si ti glup. To nissm nikada ni tvrdio, samo da su ti informacije miks nedostatka, pogresnih i nepotpunih informacija itd. pa ispadne nerazumljivo.
Da me pratis na Banja Luka forumu pomno, kad me vec pratis i kad vec o tome pises na drugom forumu praveci pritom od istog septicku jamu sa takvom pricom, znao bi da sam pisao o svom visegodisnjem iskustvu sa M:Tel-ovim mobilnim internetom i to u X navrata sam pisao o tome da sam korisnik tj. bio korisnik M:Tel-ovog mobilnog intetneta na ptetplatu preko 3G USB prikljucka i to jos od 2011 do tamo negdje pred kraj 2017 godine. 2011 sam dobio 3G USB modem koji je tada podrzavao brzinu do 7.2 megabita, a onda mi je 2013 nesto crkao i otisao sam u M:Tel i kupio novi koji je bio i brzi. Sa tim sam modemom ostao sve do pred kraj 2017 godine. Eno i dan danas ga imam negdje u nekoj od kutija ga drzim posto vise ne koristim taj tip interneta. Uglavnom da predjem na poentu. Jos sada vec davne 2014 je M:Tel presao na verziju HSPA+ dual cell verziju (tu do 42 megabita), dok sam ja 2013 kupio modem koji je za to doba imao sporiju konekciju, a i bio sam na paketu od 11.70 KM koji ima sporiju brzinu od drugih paketa, a sto je dodatni razlog zasto mi je brzina bila spora jos kada dodam i fizicke parametre, sasvim je jasno da je ta brzina maksimalna i da zato pise DO, a ne da je ta brzina. Za razliku od optike kod koje se dobija oprema koja moze da podrzi brzine i do 300 megabita, dok je brzina interneta npr. 8 megabita, kod 3G opreme M:Tel, kao i drugi mobilni operateri, idu na to da na svakih dvije godine "moras" promjeniti modem, ako hoces najnoviju brzinu. To znam jer sam od 2013 do 2017 bio na istoj brzini uprkos M:Tel-ovom povecanju brzine jer mi modem klokovan da podrzi tu i tu brzinu, dok je u medjuvremenu M:Tel ubacio brzinu koju moj modem u medjuvremenu nije mogao da podrzi i tako sam godinama bio na istoj onoj brzini kao prije tog povecanja. Na brzinu mobilnog interneta utice i previse faktora tako da odatle i pojam do. Pozdrav ako si barem ista shvatio od ovog sto sam napisao.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#574 Re: 4G u BiH

Post by Vladimir RUS »

beni-bu-man wrote:
Vladimir RUS wrote: Kontaktiraj M:Tel, posalji im e-mail. Nista te ne kosta. Eronet i BH Telecom imaju maksimalnu brzinu mobilnog interneta do 21 megabit, dok M:Tel ima brzinu do 42 megabita. Mnogi faktori uticu na brzinu interneta kod korisnika: od udaljenosti od najblize bazne stanice, preko okoline, gustine mreznog saobracaja do tehnickih specifikacija prikljucka ili mobilnog uredjaja.
Jesi li korisnik m:tel-a ?
Imas li ti tu brzinu ?
Bio sam korisnik M:Tel-ovog mobilnog interneta 6 godina.
Ne mogu ti odgovoriti tacno na ovo pitanje. Sve zavisi od lokacije i niz drugih faktora.
vojopd
Posts: 1800
Joined: 28/05/2018 18:14

#575 Re: 4G u BiH

Post by vojopd »

Ja ne kazem da mtel nema maksimalno mogucu brzinu od 41 Mbps, vec da na papiru moze pisati sta hoce, u realnosti je 10. Previse korisnika i to je to. A ti pricaj romane, kad stavis skrinsot od tih 41 da neko ima na 3g mtelu, skidam kapu.
Smije ti se cijeli forum i ovdje i tamo. Ne uhodim te, blokiran si mi od samog pocetka na forumima, tako da te i ne vidim. Konkretno daj dokaz i potkrijepi svoje tvrdnje, a do tada zivio.
Post Reply