4G u BiH

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#176 Re: 4G u BiH

Post by valjuga »

@Vizionar
Ono pitanje je šala i namijenjeno je hadži Insomniji :kiss: to
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#177 Re: 4G u BiH

Post by -Ekser- »

TESLA_EDISON wrote:
zrakomlat wrote:
TESLA_EDISON wrote:500 MB je i više nego dovoljno za svakog korisnika i ne samo za prosječnog već za svakog (al za pola marke 24 sata).

Bez razvoja telekomunikacija nema ni razvoja ekonomije. Jedno vuče drugo. Džabe nam autoputevi bez adekvatnog nadzora, džabe željeznice bez adekvatne komunikacije. Bez puteva i željeznica nema ni privrede. Bez privrede ekonomija je u banani.

Sad da li je H+ dovoljan ili ne, to je rasprava za širi auditorij. Telekom operateri su već skoro deceniju spremni za 4G ali politika koči.

Taksisti su već počeli sa uvođenjem interneta u vozila, javni prijevoz odavno a bezgotovinsko plaćanje je u ekspanziji. To sve radi preko mobilne mreže i kad uzmemo fisklaizaciju dolazimo do zaključka da su kapaciteti 3G mreže već skoro pa popunjeni.

P.S. Zna li neko dokle se došlo sa digitalizacijom? Ja još u Krajini ne mogu uhvatiti niti jedan domaći digitalni kanal dok hrvatske, slovenačke i italijanske hvatam bez problema. U Sarajevu uhvatim svega 4 i to BHT, FTV, PTPC i neki K3.
Ne pratim baš ovu problematiku oko 4G a plaho se i ne razumijem u to, pa me zanima kako to politika koči? Vidim dosta puta se to spominjalo na ovoj ili drugim temama. Šta politika ima od toga da odgađa i na koji način to radi.

Fala.
Da bi se oslobodio frekvencijski opseg za 4G mora se osloboditi 800MHz frekvencija (4G može raditi i na drugoj, dosta većoj frekvenciji ali zbog kratkog dometa ne isplati se to uvoditi). Tu frekvenciju koristi trenutno analogna televizija (UHF). Oslobađanje je moguće jedino ako se analogni signal zamjeni sa digitalnim. E tu politika nastupa. Digitalizaciju koči PTPC koji je u privatnom vlasništvu osobe inicijala M.D. iz Laktaša. Izvjesni M.D. iz Laktaša ne dozvoljava da se digitalizacija provede na cijeloj teritoriji BiH po jednoj strategiji i jednim planom već želi posebno za tzv. RS da to provede po svojim nekim planovima. Zbog toga digitalizacija kasni ravno 15 godina a prije jedno 5 je bio krajnji rok da se to i provede. Trenutno su nekako uspjeli da puste u pogon 3 predajnika sa 3 kanala (simbolično zar ne?) i to je sve.
Ovo sa RTRS nije tacno. Cak sto vise, RTRS je pionir u digitalizaciji u BiH, a onda se pojavio RAK, rekao no no i kaznio RTRS novcanom kaznom. Osim toga. kako moze RS da koci kad je radiodifuzija u nadleznosti BiH, tacnije RAK-a.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#178 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

valjuga wrote:@Vizionar
Ono pitanje je šala i namijenjeno je hadži Insomniji :kiss: to
Ma znam. I ja se zaj-bajem. Ali stvarno jb-no je imati poremecaj paznje. Nolki razmak ne vidi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#179 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

-Ekser- wrote: Ovo sa RTRS nije tacno. Cak sto vise, RTRS je pionir u digitalizaciji u BiH, a onda se pojavio RAK, rekao no no i kaznio RTRS novcanom kaznom. Osim toga. kako moze RS da koci kad je radiodifuzija u nadleznosti BiH, tacnije RAK-a.
Pisalo se o tome. Nece nadleznost nesto da prebacuju i tako to. Ne sjecam se. A nacekati ces se na edisonov odgovor jer je baniran 15 dana.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#180 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

Nego meni niko ne odgovori na ono moje pitanje. Sta to znaci. Hocemo li mi koji nemamo kablovsku umjesto 6 kanala sadasnjih imati 11 ili ne. Hocemo li imati vise ili cemo imati isto.
User avatar
diablobih
Posts: 8252
Joined: 28/12/2015 02:17

#181 Re: 4G u BiH

Post by diablobih »

Vizionar 1985 wrote:Nego meni niko ne odgovori na ono moje pitanje. Sta to znaci. Hocemo li mi koji nemamo kablovsku umjesto 6 kanala sadasnjih imati 11 ili ne. Hocemo li imati vise ili cemo imati isto.
Ako mislis na antenu, mozes imati samo manje.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#182 Re: 4G u BiH

Post by -Ekser- »

Vizionar 1985 wrote:Nego meni niko ne odgovori na ono moje pitanje. Sta to znaci. Hocemo li mi koji nemamo kablovsku umjesto 6 kanala sadasnjih imati 11 ili ne. Hocemo li imati vise ili cemo imati isto.
Da, duplo (tako nekako). Ja sam u doba kada su i srbijanski i hrvatski kanali bili emitovani u analogiji imao 17 kanala. Sada imam 30 digitalnih i 4 analogna kanala. Kada i BiH bude presla na digitalno emitovanje bice novih kanala to je sigurno. Slika je kao u kablovske, i bolja. U kablovske su kanali uglavnom u SD formatu, dok kod zemaljske svi kanali su u HD formatu. Tu svako daljnje poredjenje sa placenom televizijom prestaje no dobro je i sa 30 kanala + 4 analogna, ne zalim se s obzirom da je besplatno. Imam sve sto sam imao i prije + neke nove kanale. Jos samo kad bi i nasa drzava presla vec jednom na digitalu posto mrsko mi stalno prebacivati sa jednog sistema na drugi, a i zapostavio sam domace, prebacim samo kad je Dnevnik.
User avatar
MTV
Posts: 14316
Joined: 21/08/2013 19:39

#183 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

-Ekser- wrote: Da, duplo (tako nekako). Ja sam u doba kada su i srbijanski i hrvatski kanali bili emitovani u analogiji imao 17 kanala. Sada imam 30 digitalnih i 4 analogna kanala. Kada i BiH bude presla na digitalno emitovanje bice novih kanala to je sigurno. Slika je kao u kablovske, i bolja. U kablovske su kanali uglavnom u SD formatu, dok kod zemaljske svi kanali su u HD formatu. Tu svako daljnje poredjenje sa placenom televizijom prestaje no dobro je i sa 30 kanala + 4 analogna, ne zalim se s obzirom da je besplatno. Imam sve sto sam imao i prije + neke nove kanale. Jos samo kad bi i nasa drzava presla vec jednom na digitalu posto mrsko mi stalno prebacivati sa jednog sistema na drugi, a i zapostavio sam domace, prebacim samo kad je Dnevnik.
Ma sta rece.
Svi srpski, hrvatski i bih free kanali preko zemaljske mreze su u SD formatu (720x576i) dok preko kablovske i IPTV idu HD kanali (1920x1080i). Znaci preko zemaljske mreze BHT, FTV, RTRS, HRT 1,2,3,4, RTL HR, RTL 2, RTL Kockica, Nova TV, Doma TV, CMC, Sportska TV, RTS 1, RTS 2, RTS 3, pink, Prva TV, O2.TV, RTV 1, RTV2 su u SD formatu. Preko kablovskih i IPTV operatera ide BHT HD i RTS HD a u hrvatskoj Nova TV HD i Doma TV HD kojih nema na zemaljskoj mrezi.
Vizionar 1985 wrote:Nego meni niko ne odgovori na ono moje pitanje. Sta to znaci. Hocemo li mi koji nemamo kablovsku umjesto 6 kanala sadasnjih imati 11 ili ne. Hocemo li imati vise ili cemo imati isto.
Za sada idu 3 digitalna kanala BHT, FTV i RTRS. Kad prebace sa DVB T mpeg4 u DVB T2 Mpeg4 onda ce se dodati jos 5 komercijalnih televizija i jos 5 kanala koji ce biti promjenjivi po digitalnim regijama... Ukupno 13 al su najavili jos 3 nova TV kanala javnog servisa vjerovatno BHT 2, RTRS 2 i FTV 2 sto se broj penje na 16 TV kanala preko zemaljske mreze. Za to ce ti trebati, ako vec nemas, TV sa ugradjenim DVB T2 mpeg4 tjunerom ili DVB T2 mpeg4 resiver. A analogna mreza ce se gasiti postepeno po regijama. I kad se sve to desi onda se moze krenuti u 4G mobilne mreze.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#184 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

-Ekser- wrote:
Vizionar 1985 wrote:Nego meni niko ne odgovori na ono moje pitanje. Sta to znaci. Hocemo li mi koji nemamo kablovsku umjesto 6 kanala sadasnjih imati 11 ili ne. Hocemo li imati vise ili cemo imati isto.
Da, duplo (tako nekako). Ja sam u doba kada su i srbijanski i hrvatski kanali bili emitovani u analogiji imao 17 kanala. Sada imam 30 digitalnih i 4 analogna kanala. Kada i BiH bude presla na digitalno emitovanje bice novih kanala to je sigurno. Slika je kao u kablovske, i bolja. U kablovske su kanali uglavnom u SD formatu, dok kod zemaljske svi kanali su u HD formatu. Tu svako daljnje poredjenje sa placenom televizijom prestaje no dobro je i sa 30 kanala + 4 analogna, ne zalim se s obzirom da je besplatno. Imam sve sto sam imao i prije + neke nove kanale. Jos samo kad bi i nasa drzava presla vec jednom na digitalu posto mrsko mi stalno prebacivati sa jednog sistema na drugi, a i zapostavio sam domace, prebacim samo kad je Dnevnik.
Imao sam i ja jednom oko 30-tak kanala. Hvatao ih nekako sa kablovske ali ne znam kako. Tek kada su uvodili kablovsku, napocetku, u povoju kablovske. Danas vise ne hvatam. Sto, kako, nemam pojma.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#185 Re: 4G u BiH

Post by Sanjarko »

MTV wrote:
Vizionar 1985 wrote:Nego meni niko ne odgovori na ono moje pitanje. Sta to znaci. Hocemo li mi koji nemamo kablovsku umjesto 6 kanala sadasnjih imati 11 ili ne. Hocemo li imati vise ili cemo imati isto.
Za sada idu 3 digitalna kanala BHT, FTV i RTRS. Kad prebace sa DVB T mpeg4 u DVB T2 Mpeg4 onda ce se dodati jos 5 komercijalnih televizija i jos 5 kanala koji ce biti promjenjivi po digitalnim regijama... Ukupno 13 al su najavili jos 3 nova TV kanala javnog servisa vjerovatno BHT 2, RTRS 2 i FTV 2 sto se broj penje na 16 TV kanala preko zemaljske mreze. Za to ce ti trebati, ako vec nemas, TV sa ugradjenim DVB T2 mpeg4 tjunerom ili DVB T2 mpeg4 resiver. A analogna mreza ce se gasiti postepeno po regijama. I kad se sve to desi onda se moze krenuti u 4G mobilne mreze.
Znaci isto ko sad. Reprize, reprize. Pih, jb-to. Moram i odavno hocu sebi nekako nabaviti preko interneta da ih gledam. Naravno ako budu davali vise interneta posto televizije vuku pravo internet, pa sad pa sad mi spice dokupljeni internet.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#186 Re: 4G u BiH

Post by -Ekser- »

MTV wrote:Ma sta rece.
Svi srpski, hrvatski i bih free kanali preko zemaljske mreze su u SD formatu (720x576i) dok preko kablovske i IPTV idu HD kanali (1920x1080i). Znaci preko zemaljske mreze BHT, FTV, RTRS, HRT 1,2,3,4, RTL HR, RTL 2, RTL Kockica, Nova TV, Doma TV, CMC, Sportska TV, RTS 1, RTS 2, RTS 3, pink, Prva TV, O2.TV, RTV 1, RTV2 su u SD formatu. Preko kablovskih i IPTV operatera ide BHT HD i RTS HD a u hrvatskoj Nova TV HD i Doma TV HD kojih nema na zemaljskoj mrezi.
Ne znam kako je u tebe, ali znam da u mene su zemaljski kanali u HD rezoluciji (1080p), a ne u SD (720x576i). Preko kablovske uglavnom ne idu HD kanali, vec imaju i HD kanali. I ti HD kanali cisto sumnjam da su u Full HD rezoluciji. Cak sto vise kablovska ima jos uvijek i analogne kanale tako da na kablovskoj dominira SD format. Zemaljska kod mene je u HD rezoluciji, ne znam kako je kod tebe, to zavisi i od televizora. Preko kablovskih i iptv sistema idu samo neki kanali u HD rezoluciji (1080p). To o cemu ti govoris, a kazes da je HD nije HD vec Full HD, a koji kod nas tek treba da dodje za nekoliko godina. Preko kablovske uglavnom idu kompresovani kanali koji su zbog toga losijeg kvaliteta nego na zemaljskoj.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5935
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#187 Re: 4G u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

kakve veze vaše trkeljanje ima sa 4G?
User avatar
MTV
Posts: 14316
Joined: 21/08/2013 19:39

#188 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

-Ekser- wrote: Ne znam kako je u tebe, ali znam da u mene su zemaljski kanali u HD rezoluciji (1080p), a ne u SD (720x576i). Preko kablovske uglavnom ne idu HD kanali, vec imaju i HD kanali. I ti HD kanali cisto sumnjam da su u Full HD rezoluciji. Cak sto vise kablovska ima jos uvijek i analogne kanale tako da na kablovskoj dominira SD format. Zemaljska kod mene je u HD rezoluciji, ne znam kako je kod tebe, to zavisi i od televizora. Preko kablovskih i iptv sistema idu samo neki kanali u HD rezoluciji (1080p). To o cemu ti govoris, a kazes da je HD nije HD vec Full HD, a koji kod nas tek treba da dodje za nekoliko godina. Preko kablovske uglavnom idu kompresovani kanali koji su zbog toga losijeg kvaliteta nego na zemaljskoj.
Imam Samsung 48 JU6472 4K TV. Onda ja mogu rec da mi je FTV i RTRS u 4K formatu. A to nije tako. Tako da ja znam o cemu pricam i da ti nazalost nisi u pravu. Kamo srece da su svi kanali u regionu 1080p.

Da ne gledas slucajno preko resivera gdje je output namjesten na 1080p pa mislis da su svi kanali 1080p?!

Par cinjenica koje mozes provjeriti i po drugim forumima.

Digitalni kanali preko zemljske mreze BHT, FTV i RTRS su u SD formatu 720x576i nema tu nikakvog HD. I tacka. Tako je sa RTS, HRT, RTL i ostalim zemaljskim kanalima u regionu. Prvo u Hrvatskoj je DVB T mpeg 2 koji je zastario i ogranicen kanalima i ici ce na nadogradnju u DVB T2 HEVC H.265 i tek tada se otvara prostor da svi nacionalni kanali predju u HD ali to znaci trosak za kanale a nema nikog ko ih tjera na HD ili Full HD. Tek u Sloveniji i Njemackoj je radio televizija u Full HD formatu. Njemacki javni servis je 1280x720p a 1920x1080i pay kanali tipa RTL HD, Pro7 HD, sat1 HD dok su njihove SD verzije slobodne.

HD rezolucije su 1280x720i/p i full HD 1920x1080i. Rijetko koji kanal u svijetu je 1920x1080p. Jedna od 1080p je npr Al Jazzera Balkans HD.
Nece biti HD kanala dok nepredju na najnoviji DVB T2 HEVC 265 ili makar na DVB T2 mpeg4 jer ovaj trenutni DVB T mpeg4 ima mali bandwich i nije moguce imati puno SD kanala a kamoli nekoliko HD.

U hrvatskoj bude za vrijeme svjetskih prvenstava HRT 2 HD (1920x1080i) i on je jedini free HD kanal. U Srbiji RTS HD ide samo preko kablovskih i IPTV kao i kod nas BHT HD.
Evo par mojih slika sa druge teme gdje se vidi da su kanali 720x576i

Evo kako izgleda testni DVB-T
Image

Image

Image

Image

studiorum_tuzlaensis wrote:kakve veze vaše trkeljanje ima sa 4G?
Mozda uvodjenje digitalne zemljaske mreze, tacnije nadogradnja, gasenje analogne zemaljske mreze za oslobadjanje frekventnog spektra za 4G i dalje za 4,5G ili 5G. Samo sam momka ispravio u tezi da zemaljskom mrezom idu svi kanali u HD ili Full HD sto to nije tacno. Na kraju krajeva ovo je forum gdje se moze slobodno pisat. Ako krsimo nas dvojica neko pravilo nek brisu ili nas banuju. Pozz
KomunistaTZ
Posts: 324
Joined: 11/11/2016 22:34

#189 Re: 4G u BiH

Post by KomunistaTZ »

Koliko znam, 4G se uvodi u 7. mjesecu.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#190 Re: 4G u BiH

Post by avaks »

Ali 2020te :lol:
Pitanje je hoće li i tada...
User avatar
Radar71
Posts: 7276
Joined: 21/07/2010 15:43

#191 Re: 4G u BiH

Post by Radar71 »

Image
a ona je u UO BHT-a pa vidjećemo
User avatar
MTV
Posts: 14316
Joined: 21/08/2013 19:39

#192 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

Boze jesu li ono izbori ove godine.


Kako su neki vjerovali kad je receno bit ce krajem 2017 ili pocetkom 2018. 7 mjesec je vec sredina 2018. Taman ce se jos razvuci do izbora negdje u 9 mjesecu.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#193 Re: 4G u BiH

Post by avaks »

A uposlenici BHT na ovom forumu trube od 2013te da imaju spremno 4G samo ih svi ostali koče (prvo RAK pa onda politika a sada i ovi anamotamo biće) :lol:
Daj Bože da bude u julu 2018te a živi bili pa vidjeli... Taman mi s Erom ističe ugovor pa da onda vidimo ko će bolje da ponudi a uz 4G bi bilo idealno :bih:

p.s.
Vijest iz 5 mjeseca prošle godine:
https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/bo ... eca/263436
User avatar
MTV
Posts: 14316
Joined: 21/08/2013 19:39

#194 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

Ma bit ce do 2020 ili 2022 opet pred neke izbore.

Jadni nikad nije do njih uvijek je do nekog drugog.
User avatar
sagosen
Posts: 821
Joined: 24/08/2015 02:44

#195 Re: 4G u BiH

Post by sagosen »

diablobih wrote:Hahaha, eno price opet da nekome ne treba vise od 500 MB, 5 Mbit/s brzina i tako to :D Pa sa 500 MB na 4G mrezi mozes za sat potrositi, samo ako pogledas youtube nekoliko puta, twitter, instagram. Trosio bi se i na 3G za dan-dva ovo sto imamo, nego niko nije nenormalan da upali youtube na mobilnom internetu, vec ceka da nafata wifi.
Haha, baš. De previše je i 500MB, kakvih 5Mbit/s, daj nam pola megabita da može samo Viber i Messenger, to je najbitnije. Jebenih 500MB koje potrošiš na 10-minutni klip na youtubeu. Problem je što ljudi ovdje nisu navikli da može bolje, pa ono daj 500MB dobro je i to :D
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#196 Re: 4G u BiH

Post by -Ekser- »

User avatar
MTV
Posts: 14316
Joined: 21/08/2013 19:39

#197 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

User avatar
mk ultra
Posts: 19218
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#198 Re: 4G u BiH

Post by mk ultra »

IkaIJ wrote:
diablobih wrote:Hahaha, eno price opet da nekome ne treba vise od 500 MB, 5 Mbit/s brzina i tako to :D Pa sa 500 MB na 4G mrezi mozes za sat potrositi, samo ako pogledas youtube nekoliko puta, twitter, instagram. Trosio bi se i na 3G za dan-dva ovo sto imamo, nego niko nije nenormalan da upali youtube na mobilnom internetu, vec ceka da nafata wifi.
Haha, baš. De previše je i 500MB, kakvih 5Mbit/s, daj nam pola megabita da može samo Viber i Messenger, to je najbitnije. Jebenih 500MB koje potrošiš na 10-minutni klip na youtubeu. Problem je što ljudi ovdje nisu navikli da može bolje, pa ono daj 500MB dobro je i to :D
3g samo za poruke i koristim

Image

I bude otprilike mjesec...
Al imam u rezervi na sluzbenom broju 1GB :mrgreen:
User avatar
diablobih
Posts: 8252
Joined: 28/12/2015 02:17

#199 Re: 4G u BiH

Post by diablobih »

Pa to, naravno da ce ti biti dovoljno, siguran sam da nisi ni pomislio pogledati youtube, jer da jesi, ne bi ti bilo ni 2 dana :D Nego svugdje u svijetu ljudi na 4G gledaju youtube i sta im se cefne, mi ovdje moramo pazljivo klikati da slucajno ne bi video klip pokrenuli na twitteru, instagramu ili facebooku :D
User avatar
MTV
Posts: 14316
Joined: 21/08/2013 19:39

#200 Re: 4G u BiH

Post by MTV »

Prosjecnom korisniku je dosta 500 MB ma sta 500 MB bolje je 300 MB.


Ja cu se ponoviti po 100 put. Zadnje sad ljeto u mjesec dana sprzio preko 30 GB na Tele2 4G mrezi. Omako mi se YT al zato nisam morao bubreg prodat al ovdje bi morao i to na 5Mbps jer sta ce prosjecnom korisniku ista brze i bolje. Brzina 75/10 Mbps. Brze nego u mene mi kuci 50/3.
Naravno vip i Tcom su brzi ali su bili i skuplji. A gdje god sam obitavao 4G je bio na 3 do 4 crtice.
Post Reply