3G/4G router

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#1 3G/4G router

Post by tnt-tunja »

Namjeravam da kupim jedan 3G/4G router u koji bi stavio sim karticu i imao net u kuci preko njega. U biti koliko ja shvatam to je isto kao preko mobilnog telefona kada pokrenemo mobilni hotspot pa se neko spoji. Jedina mana toga jeste sto ne mogu preko telefona spojiti se lan kablom koje mi je potrebno.

Da li je za to potrebna obicna SIM kartica ili se mora kupiti neka podatkovna sim kartica koja je namijenjena za to?
User avatar
nagibSA
Posts: 895
Joined: 19/10/2017 01:21

#2 Re: 3G/4G router

Post by nagibSA »

Trebalo bi da moze.

Je l' kupujes MiFi Router ili bas klasicni 3G/4G Router sa napajanjem.

Ja sam nekad razmisljao pas odustao kupiti USB Modem+Router (Huawei ili ZTE bili su oko 80KM sa podrskom za 4G sve bandove), tako da bih mogao korisiti i na USB punjacu i na power banku u pokretu /baterija veceg kapaciteta svakako od MiFi. Onako kad kupis MiFi jeste dobro, baterija brze strada, skuplji je dosta, a klasicni 4G/3G nije portabilan.

Odustao od svega toga jer imam jedan stari kineski telefon koji arcim za te stvari kad mi zatreba (negdje u drugoj drzavi najcsesce).
tnt-tunja
Posts: 1037
Joined: 19/08/2014 21:08

#3 Re: 3G/4G router

Post by tnt-tunja »

Ee sad sam se prvi put susreo sa pojmom mifi...
i meni je zasada telefon prelazno rjesenje, al kazem treba mi nesto sa lan izlazom, jer imam toliku interferenciju sa mrezama na kanalima da mi wifi non stop puca, svakih pola sata...
tako da moram mijenjati nacin neta...
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#4 Re: 3G/4G router

Post by Vladimir RUS »

MiFi je mobilni WiFi. To kod nas jako slabo je zastupljeno posto nijedan provajder kod nas ne nudi mobilni internet preko 3G rutera, osim Eroneta koji tu uslugu ne reklamira. To je u regionu hit posto Tele2 (u Hrvatskoj) i Vip Mobile (u Srbiji) nude potpuno neogranicen 4G (bez ogranicenja gigabajtima nakon kojih brzina se znacajno spusta). I kod nas MiFi ce imati smisla tek kada dodje 4G i ako bude potpuno neogranicene ponude (kao na fiksnom internetu) posto ne isplati se kupovati 3G ruter koji kosta koliko i najjeftiniji 4G ruter (oko 70 KM kosta 3G ruter koji podrzava brzinu do 21 megabit dok isto toliko kosta i 4G ruter koji podrzava brzinu do 150 megabita). Treba sacekati 4G mrezu. Osim toga, mozda budu nudili ruter za 1 KM kao sto rade sa 3G USB.
Dady
Posts: 739
Joined: 22/02/2010 12:38

#5 Re: 3G/4G router

Post by Dady »

Vladimir RUS wrote:MiFi je mobilni WiFi. To kod nas jako slabo je zastupljeno posto nijedan provajder kod nas ne nudi mobilni internet preko 3G rutera, osim Eroneta koji tu uslugu ne reklamira. To je u regionu hit posto Tele2 (u Hrvatskoj) i Vip Mobile (u Srbiji) nude potpuno neogranicen 4G (bez ogranicenja gigabajtima nakon kojih brzina se znacajno spusta). I kod nas MiFi ce imati smisla tek kada dodje 4G i ako bude potpuno neogranicene ponude (kao na fiksnom internetu) posto ne isplati se kupovati 3G ruter koji kosta koliko i najjeftiniji 4G ruter (oko 70 KM kosta 3G ruter koji podrzava brzinu do 21 megabit dok isto toliko kosta i 4G ruter koji podrzava brzinu do 150 megabita). Treba sacekati 4G mrezu. Osim toga, mozda budu nudili ruter za 1 KM kao sto rade sa 3G USB.
Ovaj 3G MiFi router je vec 4 godine u ponudi BHT koliko ga i imam i moze se dobiti za 1KM u paketu Mnet Flat2.
https://www.bhtelecom.ba/modem-single.h ... Buid%5D=10
Nedavno sam kupio za 25€ 4G router također Huawei, jer sam često van BIH.
User avatar
nagibSA
Posts: 895
Joined: 19/10/2017 01:21

#6 Re: 3G/4G router

Post by nagibSA »

Vrijedi to imati kad covjek skonta, da ne arcis telefon kao hotspot. Samo bih ja uzim'o USB Modem/Router, da moze i bez baterije. Mozes ga korisiti i u autu na auto punjacu npr.

Npr kad imas priliku za napajanje utaknes ga, kad si negdje gdje nema poneses power bank. Na MiFiu baterija kad strada od arcenja, mozes ga baciti.

Kao sto rekoh bas sam bio zahrijan uzeti. Ima ovih otkljucanih 4G ZTE/Huawei za 30-40ak €.
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#7 Re: 3G/4G router

Post by rida1976 »

Dady wrote:
Vladimir RUS wrote:MiFi je mobilni WiFi. To kod nas jako slabo je zastupljeno posto nijedan provajder kod nas ne nudi mobilni internet preko 3G rutera, osim Eroneta koji tu uslugu ne reklamira. To je u regionu hit posto Tele2 (u Hrvatskoj) i Vip Mobile (u Srbiji) nude potpuno neogranicen 4G (bez ogranicenja gigabajtima nakon kojih brzina se znacajno spusta). I kod nas MiFi ce imati smisla tek kada dodje 4G i ako bude potpuno neogranicene ponude (kao na fiksnom internetu) posto ne isplati se kupovati 3G ruter koji kosta koliko i najjeftiniji 4G ruter (oko 70 KM kosta 3G ruter koji podrzava brzinu do 21 megabit dok isto toliko kosta i 4G ruter koji podrzava brzinu do 150 megabita). Treba sacekati 4G mrezu. Osim toga, mozda budu nudili ruter za 1 KM kao sto rade sa 3G USB.
Ovaj 3G MiFi router je vec 4 godine u ponudi BHT koliko ga i imam i moze se dobiti za 1KM u paketu Mnet Flat2.
https://www.bhtelecom.ba/modem-single.h ... Buid%5D=10
Nedavno sam kupio za 25€ 4G router također Huawei, jer sam često van BIH.
Gdje si uzeo ovaj 4G za ovu cijenu? Treba mi jedan također
User avatar
nagibSA
Posts: 895
Joined: 19/10/2017 01:21

#8 Re: 3G/4G router

Post by nagibSA »

https://www.aliexpress.com/item/Unlocke ... autifyAB=0

Nema dalje, za ove pare, kome treba, dobra, kompaktna stvar kad se ode vani, a i ovde moze valjati, podrzava i 800MHz. Mnogo bolje od MiFi-a jer nema bateriju, pa ce potrajati. Ima podrsku i za 2 antene, taj paket je 10-15KM skuplji. Mada mislim da ce biti odlican signal i bez externe antene. :)
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#9 Re: 3G/4G router

Post by Vladimir RUS »

To je 4G USB WiFi. Nije lose, jeftiniji je od 4G rutera samo mana mu je nedostatak autonomije tj. baterije pa mora na laptop ili desktop, dok ruter ide na struju, gdje se puni i mozes sa njim u dzepu da ga nosis napolju naprimjer. Mozes i 4G USB WiFi samo treba ti prikljucenje na laptop da bi dijelio internet.
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#10 Re: 3G/4G router

Post by probook »

Ima na prodaju skoro nov HUAWEI B970b 3G Wireless Router ako kome treba.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: 3G/4G router

Post by Sanjarko »

Ima li 4G ruter igdje u telekomima nabaviti i hoce li biti u ponudi posto su sad uveli 4G i ako nema bi li se mogla 4G kartica USIM telefonska ubaciti u njega i kako bi se internet dokupio na njoj preko njega itd.

Duduk sam sto se tice tehnologije pa pitam.
sasagrbic
Posts: 245
Joined: 08/04/2019 13:53
Location: Karanovac - Banjaluka
Contact:

#12 Re: 3G/4G router

Post by sasagrbic »

E, i mene ova tematika zanima. Za sada imam par nekih starih telefona pa ih arčim za ovakve stvari. No, u perspektivi, moraću nešto ovako kupiti da imam kad idem vani.
Vladimir RUS
Posts: 363
Joined: 11/05/2018 16:51

#13 Re: 3G/4G router

Post by Vladimir RUS »

USIM kartica ide u njega. BH Telecom i Eronet su nudili izmedju ostalog i 3G ruter, vrlo vjerovatno ce i 4G ruter, kada zvanicno krene mreza sa paketima. Cak sto vise, mozda sada 4G ruter ce biti u prvom planu sparam 4G USB-a. Nadam se da ce i M:Tel nuditi 4G ruter. Prizeljkujem kucni mobilni internet bez ogranicenja kolicinom potrosenih gigabajta. To bi bila revolucija. Obicno mobilni ruter pozadi ima poklopac. Skine se poklopac i ubaci se kartica isto kao kao u mobilnog telefona. Nakon ubacivanja kartice, zatvori se poklopac, ukljuci ruter u struju, pojavi se lampica i to je to. Najjednostavnije podesavanje interneta je upravo kod mobilnog rutera.
sasagrbic
Posts: 245
Joined: 08/04/2019 13:53
Location: Karanovac - Banjaluka
Contact:

#14 Re: 3G/4G router

Post by sasagrbic »

Nešto sam gledao TP-Link M7450 myfi router. Djeluje mi baš dobra mašina, ali čini mi se malo preskupa.
Gustar
Posts: 93
Joined: 23/06/2019 17:25

#15 Re: 3G/4G router

Post by Gustar »

Valjda će uskoro Telekomi početi sa uslugom 4G neta preko rutera i USB điđa.
sasagrbic
Posts: 245
Joined: 08/04/2019 13:53
Location: Karanovac - Banjaluka
Contact:

#16 Re: 3G/4G router

Post by sasagrbic »

Ma meni ne treba ovdje. Meni treba kad idem van države.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#17 Re: 3G/4G router

Post by MehmedPasaMoric »

Ne isplati se to kad nema mogucnosti da se uzme neograniceni 4G paket... Sama pomisao na ogranicen promet mi daje flashbackove na vrijeme kad je Telecomov ADSL imao ogranicen promet pa si morao svako malo provjeravati koliko si potrosio i paziti da ne prekoracis :skoljka: bilo ne ponovilo se
sasagrbic
Posts: 245
Joined: 08/04/2019 13:53
Location: Karanovac - Banjaluka
Contact:

#18 Re: 3G/4G router

Post by sasagrbic »

Kad su bili ti paketi aktuelni ja sam još uvijek bio na dialupu i molio sam Boga da dobijem M:tel adsl pa makar i sa tim ograničenim prometom. Sad imamo svašta i nezadovoljni smo. Kako gore već rekoh meni treba kad putujem van države da ne vučem dva telefona sa sobom.
User avatar
Radar71
Posts: 7293
Joined: 21/07/2010 15:43

#19 Re: 3G/4G router

Post by Radar71 »

Teško je kad ti jedan telefon zauzme čitav kofer :-)
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#20 Re: 3G/4G router

Post by MehmedPasaMoric »

Ja koliko vidjoh, vecina tih modema su zapravo vecih dimenzija nego bilo koji telefon :-)
Post Reply