300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
alma123alma
Posts: 9
Joined: 03/04/2020 18:59

#1 300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Post by alma123alma »

Forumasi, pravnici ili oni koji su prosli slicnu situaciju, pomagajte please!

Dakle, beba rodjena dok jos prosli brak nije bio okoncan i kao otac upisan bivsi muz jer mora proći 300 dana od punomoćne presude razvoda braka da bi novi partner, odnosno, otac djeteta mogao biti naveden kao isti.

Sada je proslo tih 300+ dana, kakva je procedura?

Zvala sam Sud, nisu mi dali nikakavu informaciju.

Sa bivsim partnerom sam u odlicnom odnosu tako da ce on doci i dati izjavu, sta god treba. Ali, sta ja podnosim i kome, ko koga tu tuzi? :-)

Grozna situacija, molim Boga samo da ovo rijesim i da svi nastavimo normalno zivjeti.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2 Re: 300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Post by moonca »

slican slucaj

Molim Vas da mi pomognete oko mog problema. Moja supruga i ja već godinu dana ne živimo zajedno i predali smo predlog za sporazumni razvod braka, čekamo poziv. U međuvremenu gospođa je osnovala vanbračnu zajednicu u kojoj je danas dobila i dete (nije moje, već tog vanbračnog partnera koliko ja znam). Ona i ja smo faktički još uvek u braku jer nas sud još nije razveo. Moje pitanje je sledeće: Da li ona može da zavede dete na tog čoveka ili mora na mene? Kakve ja mogu posledice da imam ako ga zavede na mene? Jer opet kažem nije moje i neću da mu dam prezime. I mogu li da je tužim ako to uradi? Mislim da Vam je moja tema vrlo zanimljiva i iščekujem brz odgovor da bi znao kako da se postavim. Unapred zahvalan!

Poštovani,

prema članu 45. Porodičnog zakona (“Sl. glasnik RS”, br. 18/2005, 72/2011 – dr. zakon i 6/2015), ocem deteta koje je rođeno u braku smatra se muž majke deteta. Po samom zakonu Vi ćete se smatrati ocem deteta. Možete dokazati suprotno, tako što ćete podneti tužbu radi osporavanja očinstva u roku od jedne godine od dana saznanja da dete nije vaše, a ni u kom slučaju tužbu ne možete podneti nakon što protekne deset godina od dana rođenja deteta. Tužba se podnosi Višem sudu na čijem području tuženi ima prebivalište (u ovom slučaju to su majka i dete). Takođe, ovu tužbu mogu podneti i majka deteta, dete ili lice koje za sebe smatra da je otac deteta.
User avatar
jazzer
Posts: 7151
Joined: 20/12/2004 14:44

#3 Re: 300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Post by jazzer »

Jest ovo ludo, ostavi te zena zbog nekog lika, isti je oplodi a onda ti moras podnijeti tuzbu i dokazivati da dijete nije tvoje.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#4 Re: 300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Post by kica »

jazzer wrote: 01/06/2021 16:27 Jest ovo ludo, ostavi te zena zbog nekog lika, isti je oplodi a onda ti moras podnijeti tuzbu i dokazivati da dijete nije tvoje.
To je tako jos od rimskog doba.
User avatar
Truba
Posts: 81193
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: 300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Post by Truba »

I onda se cude sto je manje brakova nece ljudi da se zene itd
alma123alma
Posts: 9
Joined: 03/04/2020 18:59

#6 Re: 300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Post by alma123alma »

@moonca hvala, cekam da vidim hoce li se jos neko javiti sa korisnim informacijama.

Mis mo se rastali sporazumno, sasvim ok, ali, eto, igrom slucaja, razvod se otegao i desilo se tako kako jeste.
Najgore je sto ne mozes nigdje naci kako, sta sad uraditi. Sud kaze uzmi advokata, kao da svi imaju para za advokata. Sad citam, moze da se rijesi i u Opcini.. :?
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#7 Re: 300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Post by Matzan »

....
Last edited by Matzan on 26/01/2022 02:01, edited 1 time in total.
alma123alma
Posts: 9
Joined: 03/04/2020 18:59

#8 Re: 300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Post by alma123alma »

Nisam pogresno razumjela. Nakon tog perioda, moze otac djeteta biti upisan sasvim normalno. Samo ne znam kako ie postupak, da li ja formalno tuzim bivseg muza, ili on mora podici tuzbu? Ako moze u Opcini, onda niko nikog ne tuzi, pretpostavljam.. Zato pitam pravnike ili osobe koje su prosle slicno ili isto.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9 Re: 300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Post by moonca »

Ne vjerujem da se na osnovu izjava u opstini .. . moze promjeniti-- bilo sta.... morate proci kroz cijelu proceduru dokazivanja. ..
...da.. ili novi muz, istu proceduru dokazivanja da je bioloshki otac... :-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: 300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Post by Haris.ba »

Član 54.
(1) Ocem djeteta rođenog u braku ili periodu do 300 dana od prestanka braka smatra se muž
majke djeteta.
(2) Ako je dijete rođeno u kasnijem braku majke, ali prije isteka 300 dana od prestanka njenog
prethodnog braka, ocem će se smatrati muž majke iz kasnijeg braka.

Član 55.
Ako se materinstvo ili očinstvo djeteta ne može utvrditi na način normiran u članu 53. i stavu 1.
član 54. ovog Zakona, utvrđuju se priznanjem roditelja ili sudskom odlukom.

Član 83.
(1) Majka može osporavati očinstvo djeteta rođenog u braku ili u periodu do 300 dana od
prestanka braka.
(2) Ako je majci oduzeta poslovna sposobnost, tužbu radi osporavanja očinstva može podnijeti
njen staratelj, uz odobrenje organa starateljstva.
(3) Tužba iz st. 1. i 2. ovog člana može se podnijeti u roku od šest mjeseci od rođenja djeteta.

Član 84.
(1) Muškarac koji sebe smatra ocem djeteta rođenog u braku ili u periodu do 300 dana od
prestanka braka, može osporavati očinstvo mužu majke djeteta ako je živio u zajednici sa majkom
djeteta u vrijeme začeća djeteta, ili je zajednicu života sa njom zasnovao prije rođenja djeteta, pod
uvjetom da istom tužbom traži da se utvrdi njegovo očinstvo.
Sto otac djeteta nije dao izjavu da je dijete njegovo? I sto muz koji se razvodio nije osporio ocinstvo?
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#11 Re: 300 dana od razvoda braka - ocinstvo

Post by TheGodfather001 »

Zašto je bivši muž dao izjavu o priznanju očinstva u toku brakorazvodne parnice? Je li otac djeteta upisan u matične knjige pri rođenju ili naknadno? I pretpostavljeni i biološki otac, majka, dijete, organ starateljstva mogu pokrenuti postupak osporavanja očinstva.
Udruženje Vaša prava BiH je nekad pomagalo "ugroženim kategorijama" u vezi sa rješavanjem ovih problema.
Post Reply