3 najbolje knjige koje ste procitali

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

The Great Heisenberg
Posts: 149
Joined: 27/03/2014 10:25

#1 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by The Great Heisenberg »

U zadnje vrijeme knjige nisu popularne i to samo zato jer se ljudi nisu upoznali sa knjigom
Idemo napisati 3 najbolje knjige koje ste vi procitali, nadam se da ste bar tri knjige procitali
Idemo, mozda nekog nagovorimo da procita koju knjigu.... :D
Andjelka RaulMesa
Posts: 2
Joined: 20/09/2013 21:08

#2 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by Andjelka RaulMesa »

"Tvrdjava"- Mesa Selimovic :bih:
"Majstor i Margarita"- Mihail Bulgakov
"Na Drini cuprija"- Ivo Andric :)
Jedva sam izdvojila ove tri. ;) Moram reci da je i "Stranac"- Kami odlicna knjiga. Takodje, i da Remarkov nacin pisanja volim, tako je blizu nama Balkancima.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#3 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by njonjica »

The Kite Runner (Gonic zmajeva) - Khaled Hosseini
A Thousand Splendid Suns (Hiljadu cudesnih sunaca) - Khaled Hosseini
LOTR (Gospodar prstenova trilogija) - John Ronald Reuel Tolkien
User avatar
saepiel
Posts: 11
Joined: 10/03/2014 23:48

#4 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by saepiel »

Albert Camus - Stranac
Haruki Murakami - Norveška šuma
Jostein Gaarder-Sofijin Svijet

:thumbup:
User avatar
deer_hunter
Posts: 1012
Joined: 28/09/2012 15:46

#5 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by deer_hunter »

Karlo Štajner 7000 dana u Sibiru
Conn Iggulden Imperator serijal
Frederik Merijet Brodolom Pacifika
casanova123
Posts: 1495
Joined: 04/04/2011 22:16

#6 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by casanova123 »

Harry Potter, Twilight i The Mortal Instruments(svi dijelovi svih nabrojanih) :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#7 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by JThomas »

ime ruže
fukoovo klatno
praško groblje
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#8 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by julisiz es grant »

I ne čitam baš beletristiku koliko stručnu literaturu i istoriografska djela, ali ipak:

Prolom (Branko Ćopić) - Za mene najbolji roman sa tematikom iz Drugog svjetskog rata u nas. Epski široko djelo o prvim mjesecima ustanka u Bosanskoj krajini, sa serijom upečatljivih i kompleksnih likova, začinjenim natruhama prepoznatljivog ćopićevskog humora. Iako pisan još 1950, roman ne postavlja stvari crno-bijelo, već vjerno prenosi psihozu događaja i među ustanicima, ali i među "onim drugim". Nastavak ovog romana je poznatiji, mnogo ličniji i manje ambiciozan, "Gluvi barut" (poznatiji uglavnom po slabom istoimenom filmu). 600 stranica koje se čitaju u dahu.

Na Drini ćuprija (Ivo Andrić) - Roman o kojem danas svi znaju sve, ali malo ko ga je pročitao. I među srpskim nacionalistima i među "našima" se uzima kao djelo koje vjerno ili manje vjerno prenosi istoriju podrinjskog gradića uklete sudbine, mada mu nije ambicija da to bude. Ko je pročitao uvodno poglavlje, vidio je da je autor naznačio da se u nastajanju mosta prepliću istina i legenda, što daje scenama koje slijede (a čine najkontroverzniji dio romana) veliku širinu tumačenja, a ne odlike apsolutne istine. Kada su bošnjački negatori ovog djela u pitanju, navešću samo dva primjera da vide koliko je roman "antibošnjački" (mada prihvatam da se i tako može tumačiti): u cijeloj književnosti koju su pisali Bošnjaci teško da ima ljepše priče o bošnjačkoj ženi i njenom ponosu od Andrićeve Fate Avdagine sa Veljeg Luga. I, da li ima u romanu upečatljivijeg lika od tvrdoglavog, ali dobrog i poštenog Alihodže?

Grobnica za Borisa Davidoviča (Danilo Kiš) - Dokumentaristički pisana serija vinjeta o životima i sudbinama i egzekutora i žrtava (često u istoj osobi, kao što je slučaj sa naslovnim likom) staljinističkog terora. Upečatljiva, hladna, nepropovjednička, osuda totalitarizma svake vrste.
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#9 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by sinuhe »

Slazem se za Prolom i Gluvi barut. Citao sam ih nekad jos kao dijete od 11,12 godina. :D Izuzetno dobro opisana 1941.
A film je presmijesan, Copic je zasluzio bolje.
User avatar
Mračajski proto
Posts: 7292
Joined: 03/04/2012 12:06

#10 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by Mračajski proto »

''Istorija bolesti'' - Tvrtko Kulenović

''Istočno od Zapada'' - Vlado Mrkić

''Poljska konjica'' - Marko Vešović

Sve tri knjige su reprezenti ratnog pisma; govore o urbicidu i ogledalo su poetike svjedočenja - viktimološki prikaz, suprotan onom monumentalisitčkom.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#11 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by julisiz es grant »

sinuhe wrote:Slazem se za Prolom i Gluvi barut. Citao sam ih nekad jos kao dijete od 11,12 godina. :D Izuzetno dobro opisana 1941.
A film je presmijesan, Copic je zasluzio bolje.
Da za film (iako je offtopic): Na stranu što je jedan od najkompleksnijih likova iz Ćopićevog opusa, Trivun Drakulić, u filmu i u Pejakovićevoj interpretaciji sveden na karikaturalnog negativca iz Diznijevih crtanih (istina, njegova uloga u Gluvom barutu jeste epizodna u odnosu na Prolom), što je dva glavna lika (Vladu i Španca) film spojio u jedan, kojeg tumači Mustafa Nadarević, što Luku Kaljka prikazuje samo kao zlikovca, dok je u romanu njegova priča vrlo tragična...ali najgore od svega što filmotvorci izgleda umislili da film prave 1970, a ne 1990, pa su najkontroverznije dijelove iz knjige naprosto izbacili. Tako da je film ispao prilično good vs bad guys, jer su dali motiv za Špančevo postupanje u ubistvu komesara Vlade (čega u knjizi uopšte nema), a ne u njegovoj slijepoj odanosti partiji. Velika je šteta što je potpuno izbačen i aspekt međunacionalnih odnosa Srba i Muslimana, što je u knjizi (kao i u Prolomu) važan motiv za ponašanje seljaka u ustanku, a mogao je biti i zgodna paralela i sa vremenom nastanka filma, kada su se nacionalne strasti ponovo opasno uzburkavale. U filmu se Muslimani i ne pominju, nema ih.
Uglavnom, propuštena prilika.
Mibej
Posts: 40
Joined: 27/04/2013 21:28

#12 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by Mibej »

Pripovijetke Ive Andrica
Some came running (Trkaci olovnih nogu) - James Jones
Notes of a dirty old man - Charles Bukowski
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#13 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by sinuhe »

julisiz es grant wrote:
sinuhe wrote:Slazem se za Prolom i Gluvi barut. Citao sam ih nekad jos kao dijete od 11,12 godina. :D Izuzetno dobro opisana 1941.
A film je presmijesan, Copic je zasluzio bolje.
. Velika je šteta što je potpuno izbačen i aspekt međunacionalnih odnosa Srba i Muslimana, što je u knjizi (kao i u Prolomu) važan motiv za ponašanje seljaka u ustanku, a mogao je biti i zgodna paralela i sa vremenom nastanka filma, kada su se nacionalne strasti ponovo opasno uzburkavale. U filmu se Muslimani i ne pominju, nema ih.
Uglavnom, propuštena prilika.
I tu si u pravu. Meni je Copic sa ove dvije knjige cak i pomogao u zivotu pa sam se znao postaviti u ratu. Najozbiljnije!
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#14 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by Ambrozija »

Slazem se sa vecinom nabrojanih, ja bih jos izdvojila i:
"The Fault in Our Stars" - John Green
"Pride and Prejudice" - Jane Austen
"Veronika Decides to Die " - Paulo Coelho
Last edited by Ambrozija on 02/05/2014 20:15, edited 1 time in total.
Fact
Posts: 767
Joined: 21/04/2014 01:18

#15 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by Fact »

Dostojevski - Idiot
Dostojevski - Braća Karamazovi
Tolstoj - Rat i mir
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#16 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by Straza »

1.Genocid nad Muslimanima. Autori: Vladimir Dedijer i Antun Miletić
2.Genocid nad Muslimanima. Autori: Vladimir Dedijer i Antun Miletić
3.Genocid nad Muslimanima. Autori: Vladimir Dedijer i Antun Miletić


VLADIMIR DEDIJER i ANTUN MILETIĆ (autor)
Izdavač: SVJETLOST SARAJEVO
Stanje: kao nova
REFLEKSI/ I-VIII glava... I.Koreni genocida nad Muslimanima, II.Stradanja Muslimana u Hercegovini i Istočnoj Bosni 1941-1942, III.Drugi pokolj Muslimana u Foči... VI.Muslimani u koncetracionim logorima NDH 1941-1845, VIII.Žrtve zločina imenom i prezimenom... Priloga 11 (spiskovi), Latinica, Šiven povez, Omot, 885 str, Mag
User avatar
sarajlija80
Posts: 2074
Joined: 26/07/2013 10:37

#17 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by sarajlija80 »

Crveni ban :D
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#18 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by Grean »

Tesko pitanje, ne bih to mogao formulisati nikako kao tri najbolje. Svaki period zivota ima svoje knjige, od onih iz djetinjstva, preko lektira pa do danas. Ako bih izdvojio tri preporuke od onog sto je procitano u posljednjih nekoliko godina na brzinu.

1. "Andjelin pepeo" - Franc McCourt

Jedna od najboljih koje sam ikad procitao. Nevjerovatan dar pripovijedanja, iako se radi o autobiografiji pravo interesantna a u isto vrijeme opustajuca. Ne vjerujem da iko moze opisivati tako zalosne stvari i tragedije kroz koje je prosla njegova porodica a da citaocu suze idu na oci od smijeha. Majstor crnog humora. Kroz ovu knjigu sam zavolio Irsku.

2. "The Road" . Comac McCarthy

Ova na zalost nije prevedena na nas, bar nije bila u vrijeme kad sam je ja procitao a izgleda nije ni sad. Sve sto sam nasao na netu je njegov drugi roman "Svi lijepi konji". Sto se romana "Na putu" tice za kojeg je dobio Pulitzera, apokalipticna prica ali docarana na takav nacin da te uhvati jeza i da shvatis da ono sto on opisuje, koliko god danas izgledalo nerealno je ipak sasvim moguce s obzirom na prirodu covjeka. Ono kad se kaze, covjek je covjeku vuk. Steta sto nije prevedena na nas jezik.

Napravljeni su filmovi na osnovu oba romana ali ni u jednom slucaju a pogotovo za "Andjelin pepeo" ne bih preporucio film. Jednostavno ne da se porediti sa knjigom.

3. "Snijeg" - Orhan Pamuk

Radnja smjestena na istok Turske u grad Kars, opsisuje sukobe tradicionalista islamista na jednoj strani i kemalista na drugoj, zacinjeno Kurdima i kroz sve to se provlace price o ostavstini armenske zajednice koja je protjerana sa tog prostora krajem I svjetskog rata.
User avatar
Afanasi_94
Posts: 2349
Joined: 21/06/2013 00:19
Location: Са.

#19 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by Afanasi_94 »

I nije baš lako izdvojiti samo 3 knjige ali ove mi prve padaju na pamet i to su knjige na koje bih se rado vratila i opet pročitala. Osim njih izdvajam i Derviš i smrt i Tvrđavu od Meše Selimovića, Khaledovu "trilogiju" (Lovac na zmajeve, Hiljadu sjajnih sunaca, A planine odjeknuše), To je bilo jedne noći na Jadranu od Mir-Jam i još dosta knjiga od Agathe Christie ... :D

1. Orkanski visovi - Emily Bronte
2. Mi djeca s kolodvora ZOO - Christiane F.
3. Božiji špijun - Huan Gomez Juardo
andalib
Posts: 213
Joined: 06/03/2013 06:41

#20 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by andalib »

super tema!

1. mihail bugalkov - majstor i margarita
2. nikolaj gogolj - mrtve duse
3. javier marias - u boju sutra na me misli ILI srce tako bijelo
svi u napad
Posts: 1869
Joined: 14/10/2012 14:40

#21 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by svi u napad »

Super tema!!! Vidim preko 2 000 komentara(prijedloga) vezano za temu. Ovo je najbolji pokazatelj gdje se nalazimo kao drustvo i zasto nam je drzava takva kava jest. Zista ne treba nikakva studija/analiza naseg drustva. Dovoljno je otvoriti ovu temu i sve ti je jasno. Zivi i zdravi mi bili. Naprijed BiH.
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#22 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by MaD_ProfessoR »

Možda bi tema bila uspješnija da je naslovljena kao: Knjige koje su vam promijenile tok života/način razmišljanja.

Teško se odlučiti koje knjige izdvojiti kao 3 najbolje, barem onim koji malo više čitaju :)
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#23 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by shmizlica »

teško da mogu i tri najdraža pisca, al hajd ovako na prvu :mrgreen:

drugi bogovi - pearl buck
šeširdžijin zamak - archibald cronin
tessa iz porodice d'uberville - thomas hardy
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by Truba »

teška tema...ako si malo knjiga pročitao to mogu biti gluposti ili betoni... ili sve knjige što si pročitao :D
a ako si pročitao puno knjiga to je nemoguće reći jer je moguće da su većina dobre :D ili barem 50

od 2010. sam pročitao oko 70 knjiga
to je ništa za brze čitače ali je mnogo za one koji nikad ne otvaraju knjige


evo od tih 70 možda najbolje jer su mi u svježem sjećanju a i vodio sam evidenciju

Fjodor M. Dostojevski: Braća Karamazovi
Lav Tolstoj: Ana Karenjina
Fjodor Dostojevski: Zločin i kazna ALI beze u poređenju s karamazovima
Ivo Andrić: Prokleta avlija
Meša Selimović: Tvrđava
Meša Selimović: Derviš i smrt
Ursula Legvin: Rokanov svijet
Ursula Legvin: Čovjek praznih šaka
Den Simons: Hiperion
Erih Koš: Sneg i led
Artur Klark: Sastanak s Ramom
George Martin: Igra prestolja i sve poslije do 4. knjige
Boban Knežević: Posljednji Srbin
Ivo Andrić: Na Drini ćuprija
Boban Knežević: Čovjek koji je ubio leptira
Zoran Živković: Vremenski darovi
Stanislav Lem: Eden

od ovih bih izdvojio 3

Fjodor M. Dostojevski: Braća Karamazovi samo ta... sve što trebate znati o ljudima nalazi se ovdje
Ivo Andrić :D ovo živimo
Meša Selimović :D ovo živimo na osobnom nivou... svaki čovjek koji imalo razmišlja i o čemu osim famoznih 3P (pojest popit i poklopit)

+
Ursula Legvin... žena je stvarno uvela SF u književnost
i Erih Koš: Sneg i led... najbolja knjiga o snijegu i kataklizmi

i MARTIN :D stil mu je nenadjebiv

a uvijek sam se smijao ljudima koji su mešu stavljali u spiskove... jer nisam čitao te knjige mislio sam da je to jedina lektira koju su pročitali u životu :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#25 Re: 3 najbolje knjige koje ste procitali

Post by Ramzess Veliki »

1. Građevinski priručnik
2. Yamaha Manual Repair
3. Bosanski kuhar
Post Reply