217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#51 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Vodenjak »

Vidim, ima ovdje pominjanja i mene u negativnom kontekstu...
Iznenadi me... :-) :-) :D

Osmanlije su bili osvajaci! Ognjem i macem su porobili sta su htjeli i sami su odlucivali kako i koliko ce rushiti a koliko graditi.
Austrougarska je dosla nakon Berlinskog mirovnog kongresa i otjerana ratom!
Republika Srpska je dosla i ognjem i macem ali i Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Iz tog razloga treba sve sto se stvori u ime Republike Srpske voljeti i postivati i sve sto ostavi maziti i paziti.
Njegovati, ponositi se time...

I tako i tako ce Srebrenica jednom postati samo istorija...
Kao sto su istorija i zrtve svih drugih osvajanja... I turskog i njemackog i ustaskog i cetnickog i...
Ma treba zrtve pustiti da na miru pocivaju. Zar ne?

Istina, ima nekih kojih se trebamo i sjetiti.
Treba otici recimo na Musalu i prouciti fatihu dvadeset dvojici hrabrih sehida, sjajnih Osmanlijskih vojnika koji svoje zivote ostavise u genocidnoj odbrani starobosanskog grada Kamengrada! Ah, da... Proucimo je i slavnom Sultanu Fatihu koji ih je vodio u njihovom oslobodilackom pohodu.
Mihram je procvao, ocuvan i obnovljen, nacionalnim spomenikom proglasen a sve skupa stavljeno u isti nivo sa najvecim kulturno-istorijskim spomenicima BiH kao recimo, onih iz perioda antifasisticke borbe.

A zidine kamenog grada s kojih su se drski i divlji gorshtaci mjesecima odupirali hrabrim osmanlijskim oslobodiocima, ako jos uopste postoje, vjerovatno su zarasle u korov...
Zarasle u trice i kuchine slicne ovima kojima se u nebesa dize osmanlijska opsada Bosne i Hercegovine duga nekih 400 godina... :roll:
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#52 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by hrabren miloradovic »

Da se malo uključim , jer mi je neverovatno da neko može govoriti o Osmalijama(stranci) kao nečemu što je usrećilo Beograd , i da domicilno stanovništvo ne zaslužuje bisere njihove! :roll:

Da se zna! ,gotovo da nema niti ijednog manastira u Srbiji,BiH,Hrvatskoj koji nije više puta rušen,oštećivan i minaret dodavan!

Ali to je ništa sprem najvećeg duhovnog genocida koji su najsmišljenmije odradili Osmanilije!! , a to je spaljivanje moštiju sv.Save na Vračaru 1o.maja 1594!!

Znači doneti čak iz Mileševe svete mošti gde se klanjo narod osnivaču narodne hrišćanske duhovnosti , i demonstrativno ih spaliti pred okupljenim narodom!!

Na tom mestu se danas nalazi hram sv.Save!!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#53 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Bosanac sa dna kace »

Jazz_Junkie wrote:Npr. na tlu danasnje Turske postoji rijetko grad koji su Turci podigli. Fakt je da su naselili drevne grcke gradove, pa i tada najveci evropski grad Konstantinopel u kojem su jednostavno porusili vecinu crkava iz kasnog antickog perioda ili ih pretvorili u dzamije kao Hagiju Sofiju (koja je danas muzej) i dali mu novo ime Istanbul. Ne zaboravi da je Konstantinopel bio centar ortodoksnog krscanstva i kao sto sam vec spomenuo najveci grad u Evropi, pa zamisli koliko je crkava imao. Otidji u Istanbul i reci mi koliko ih je ostalo iz predosmanskog doba. Konstantinopel je bio drugi Rim gospodine. Rusenje krscanskih objekata je bilo praksa kroz cijeli period osmanske vladavine.
Pa nije bilo potrebe da Osmanlije osnivaju nove gradove, uglavnom su ih dogradjivali i prosirivali s novim ulicama, vodovodima, hamamima, trgovima itd...Oni su smatrani za legalne nasljednike Bizanta tako da uopste nije bilo ni najmanje potrebe da se rusi postojece ili gradi novo...
Rusenje vecina antickih crkvi u Istanbulu je iz novog doba-poslije osnivanja moderne turske drzave, vecina crkvi je dozivjela 20. vijek, izgradjene su i nıve kao sto su: grcka-pravoslavna crkva Aya Triada (Sveto trojstv, u srcu samog gradai na glavnom trgu Taksim), katolicka katedrala sv.Antuan (isto u samom centru grada), bugarska pravoslavana crkva na Balatu, gruzijska pravoslavna crkva, gruzijska katolicka crkva na Sisliju, tokom osmanske vladavine u gradu je izgradjeno na desetine jermenskih crkvi, jer Jermena prije Osmanske vladavine u zapadnom dijelu Male Azije uopste nije bilo.
Aja Sofija je otkupljena, postoji vakufnama Sultana Fatiha gdje se navodi da je platio sa vrecom zaltnika, ime Istanbul je grckog porijekla i znaci Grad, najvjerovatnije da je taj naziv preuzt od Grka koji su tada zivjeli u Istanbulu.
Ako to bas zanima danas u Istanbulu ima preko 150 crkvi, najvise ima grckih-pravoslavnih u vlasnistvu Patrijarsije, i vecina tih grckih crkvi su zakljucane jer zajednica pravoslavnih Grka u Istanbulu danas broji maksimalno 7000 ljudi. Pored regularnih crkvi, postoje tzv. kuce crkve, uglavnom mali evangelisticki misionarski centri, u gradu ih ima oko 30.
Rusenje krscannskih objekata nije bila praksa osmanske vlasti, to je bila praksa pohlepnih pojedinaca kojima kad se nadigne za parama nije bitno jel dzamija ili crkva.
@shaledin je fino reko da su rusili i klali kao sto mnogi predstavljaju danas bi Balkan bio homogena sredina. Ne zaboravi da je vecina pravoslavnih manastira u BiH izgradjena tokom vladavine Osmanlija, gradjene su i crkve ; Predojevic iz okoline Bilece je za svoju majku izgrado crkvu, ostalo je i predanje, crkva i dan danas postoji, dzamiju koju je izgradio srusili su...
Jazz_Junkie wrote:U Olovu je na kraju 18. stoljecu naprimjer spaljena olovska crkva Sv. Katarina. Domaci muslimani su platiti nekog Roma da to ucini. Obnovljena je 1936. godine na inicijativu Ljudevita Zlousica, a ostaci stare crkve koju je dao izgraditi bosanski kralj Stjepan Tomas u cast svoje supruge Katarine Kosaca danas dan stoje u dvoristu danasnje crkve. Ja ovdje spominjem samo povijesne cinjenice i svjedoke u formi gradjevina. Vjera me uopce ne interesuje i u njoj vidim svako zlo, a tvoja izreka "branim svoje, tudje ne diram" nazalost nije efikasna i dokazana. Radi ovih stvari o kojima ovdje pisemo se upravo desavalo i desava svo sranje u BiH.
to da li je crkva zapaljena jos uvijek je diskutabilno, crkvu vec gotovo 100 godina nije koristio, jer zadnji katolici su otisli iz Olova za vrijeme beckog rata.
A uostalom naveo si da su u je srusili domaci muslimani a ne zvanicna osmanska vlast, to je jos i bolje, srusena je dakle zbog koristoljuljba pojedinca, ne iz interesa zvanicne vlasti, vjeorvatno je neko imao ineteres da na tom mjestu napravi neki poslovni obkekat :-) :D .

Jazz_Junkie wrote: Vjera me uopce ne interesuje i u njoj vidim svako zlo, a tvoja izreka "branim svoje, tudje ne diram" nazalost nije efikasna i dokazana. Radi ovih stvari o kojima ovdje pisemo se upravo desavalo i desava svo sranje u BiH.
Da te vjera ne interesuje ne i bio toliko pristrasan.
Bosnjaci su ovu podvucenu izreku dokazali i pokazali, nazaalost nase komsije oko nas nisu, oni jos uvijek zive u mraku Srednjeg Vijeka.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#54 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Bosanac sa dna kace »

osa wrote:
uči potomke da ne rasturaju rs, jer za 100 godina i oni će nešto napraviti, sagraditi i razviti, i bit će tu "odvajkada".
a ti svoje ucis da rasturaju ono sto je nastalo prije 150 godina???? ili prije 500???? :skoljka:
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#55 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by osa »

Bosanac sa dna kace wrote:
osa wrote:
uči potomke da ne rasturaju rs, jer za 100 godina i oni će nešto napraviti, sagraditi i razviti, i bit će tu "odvajkada".
a ti svoje ucis da rasturaju ono sto je nastalo prije 150 godina???? ili prije 500???? :skoljka:
ja svoje učim da prije svega budu ljudi, da znaju tko su i što su , da im to ne treba nitko objašnjavati, nadam se da nikad više neće morati ništa rasturati, a ako se i bude moralo to će tata odraditi za njih oni nek se bave pametnijim stvarima.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#56 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by saibaba »

shefko wrote:UB,,Odmah sam prepoznao da si " INTELEKTUALAC" :lol: :lol: :lol:

Denny 84,Turci su jedva dopustili da se izradi nova ckrva posto su one pretvorili u dzmije,poput Ferhat bega Vukovica dzamije i ostalih...Srbi su trazili ,molili,i nakon slane sale od strane Turaka da naprave novu koliko se prostire jedna koza od Goveda ,neko se dosjetio i kozu u jednom djelu isjekao ,kao na tanke kiseve,ali sve u jednom komadu,(nevjerovatno)i onda se Turci odobrovolje i daju da se zida ponovo nova,tj stara crkva na Bascarsiji,kojai dan danas postoji,Takodje i ima jos par u crkvi u Sarajevu,vise kao kulturni spomenici ,prakticno nista za rusenje...one ukojima ste mucili ljude za vrijeme rata i pisali po njima...i razmisljali multietnicki
Ti bi volio da su crkve srušene pa da budemo isti ..
ali nismo..
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#57 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by saibaba »

hrabren miloradovic wrote:Da se malo uključim , jer mi je neverovatno da neko može govoriti o Osmalijama(stranci) kao nečemu što je usrećilo Beograd , i da domicilno stanovništvo ne zaslužuje bisere njihove! :roll:

Da se zna! ,gotovo da nema niti ijednog manastira u Srbiji,BiH,Hrvatskoj koji nije više puta rušen,oštećivan i minaret dodavan!

Ali to je ništa sprem najvećeg duhovnog genocida koji su najsmišljenmije odradili Osmanilije!! , a to je spaljivanje moštiju sv.Save na Vračaru 1o.maja 1594!!

Znači doneti čak iz Mileševe svete mošti gde se klanjo narod osnivaču narodne hrišćanske duhovnosti , i demonstrativno ih spaliti pred okupljenim narodom!!

Na tom mestu se danas nalazi hram sv.Save!!
Izgleda da su za sve zločine krivi turci pa i u ovom ratu, da se opravda genocid izvuce se instant legenda stara 1000 godina koju niko ne može ni dokazati ni opovrgnuti i onda je sve dozvoljeno, I Mladić se u srebrenici svetio dahijama.
Ako je to sve tako kao što ti kazeš kako su srbi uopšte prezivjeli kao narod ?
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#58 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Prozor »

Jazz_Junkie wrote:
Prozor wrote: Tvoja mrznja prema Osmanskoj Imperiji, bez koje tesko da bi postoj´o ijedan pravi grad i u BiH i u Srbiji je (previse) ocita... Sta ova tvoja slika pokazuje? Eto kao nije bio tvrdjava, ima i jedan zid i jos jedno (u vrh glave) 30-50 kuca... A koliko je imao 1660. godine? 90.000 stanovnika! Eto ti moj Jazz sta Turci uradise...
U proteklom tekstu gdje sam medjuostalom ubacio i ovu staru panoramu Beograda sam namjeravao napisati "da samo jos fali da se pojavi lik koji ce tvrditi da su u BiH sve gradove osnovali Turci" i zbilja se evo pojavio. Sljedeci stupanj takvih likova ce biti tvrdnja da su Bosnu Turci izmislili i tako ce te se konacno zbliziti bratiji s one strane - cetnicima. Uopce necu komentarisati tvoju drskost i "iznosenje podataka" obicnog neznalice i turkofila koji misli da na ovaj podforum dolazim u sjeni misije za sirenje mrznje protiv Osmanskog carstva. Ja to carstvo nemam sto mrziti, jer ga svom srecom vise nema niti ce kada vise biti. Svi osvajaci padaju. Osmansko carstvo za mene ne predstavlja nista osim simbol proslosti kada je pocelo razaranje Bosne. Osmanlije su dosle, vladale, zavadile narod i opet zbrisali, a vi se eto koljite. To je strategija svake imperijalne sile.
Navedi mi ijedan grad u Turskoj koji su Osmanlije podigli, pa onda pricaj o Srbiji i Turskoj. Turci su u Bosni gradove samo promjenivali i davali im orijentalni izgled, no svaki grad u Bosni osim Bosanskog Samca, Orasja i npr. Novog Travnika ima daleko duzu povijest. Interesantni su mi ovi "Bosnjaci" koji negiraju sopstvenu povijest.
Aha, pa reci mi koji je to grad postojao prije njih? To sto ti zoves "grad", je bilo nista drugo do tvrdjava - utvrdjenje, malo kuca okolo(gdje su najobicnije bile sluge mocnog plemica koji je obitavao unutar velikog zdanja) i jedan zid! Klasicni primjer ti je Visoko, kojeg si i naveo, bio nam je stolni grad, a pogledaj molim te kako je Grad Visoki izgledao? Jedan dvorac + jos ponesto + zid i to na vrhu brda i nista vise... Boze sacuvaj da ja ismijavam srednjovjekovnu Bosnu, pa njeni ljiljani su mi omiljeni simbol, ali budi covjek pa priznaj da su sve te "gradove" u gradove pretvorile Osmanlije, ili Bosanci pod Osmanlijama...
Jazz_Junkie wrote:Vijecnica i dzamija su dvije potpuno razlicite gradjevine sa potpuno razlicitom svrhom. Nakon progona muslimana Srbije, pa i Beograda, kome su bile potrebno 217 dzamija u tom gradu? One su pored toga bile i simbol jednog dugotrajnog vazalstva i strane okupacije sto nije smetalo domacem slavenskom stanovnistvu koji je konvertirao na islam. Ti ljudi, iako domaci, su takodjer protjerani i zavrsili su u Bosni. Vijecnica je bila sjediste gradske adminstracije i ponovo se radi na tome da se gradsko poglavarstvo vrati u nju. Narodna biblioteka je u njoj izvorno bila privremeno smjestena nakon Drugog svjetskog rata i tako je pod kakvim god uslovima ostalo sve dok je cetnici nisu spalili 1992. godine. Vijecnica je tu da sluzi svakom covjeku i gradjaninu, no dzamija je utociste za jednu skupinu ljudi i sto ce dakle 217 dzamija u jednom gradu gdje te skupine ljudi nema? Da li su pogromi muslimana u Srbiji bili zlocin? Naravno da jesu i to se uopce ne dovodi u pitanje, no nisu muslimani bili jedini koji su bili prinudjeni napustati svoja vjekovna ognjista zbog promjeranja granica stranih imperija. Iz Kosova su isle citave seobe Srba prema danasnjoj Vojvodini, katolici su bjezali ili bili primorani bjezati iz Bosne u Hrvatsku, Madjarsku i Vojvodinu odnosno u one dijelove sjeveroistocne Evrope pod vlascu Habsburgovaca. Bjezali su Bunjevci, bjezali su katolicki Albanci kao Arberese grupa koja danas zivi u Italiji. To je povijest, a ona nam nazalost najvise pokazuje monstruozne strane iz povijesti covjeka. Ponovno: tvoje poredjenja Vijecnice i dzamije nema nikakve veze kao da poredis grobni epitaf i automobil.

Eto nek´ si uporedio dzamiju i automobil, ku´ces bolje.. A tvoje opravdavanje zlocina drugim zlocinama je...nikakvo
Jazz_Junkie wrote:Otkud znas koliko je Sarajevo 1580. godine imalo stanovnika? Postoje li uopce potvrdjeni popisi stanovnistva BiH iz tog doba? Da makar malo poznajes statistiku i kvantifikaciju, ne bi valjao te gluposti. I da Sarajevo jeste imalo toliko stanovnistva, izgledalo je kao obicna mahala sa kucicama, sokacima i dzamijama. U srednjovjekovlju su gradovi bili Venecija, Konstantinopel, Kijev, Praha, Nirnberg, Rim, London, Pariz, Bec. To su bili gradovi.
Eto trebalo je imat´ nebodere... Sarajevo je imalo Bascarsiju + niz manjih carsija, gdje se obrtala roba od dalekog Istoka do Zapada, imala je bezistan, imalo je dzamije i crkve, imalo je cetvrti za stanovanje - mahale, imalo je ulice i sokake, imalo je vodovode(!) tok ih tvoji "pravi" gradovi do 19. stoljeca nisu uveli, i cijelih 169 cesmi! Procitaj ponesta od Evlije Celebije, a ostavi turkofobicna stiva koja bi da porede 15. i 19. stoljece pa tako zaostavstine Turaka i Austrijanaca iz tih doba...

I na kraju, uz duzno postovanje ovoj domovini, Kraljevina Bosna jeste bila obicna njiva spram velikih Imperija tog doba, i tesko da bi mi dozivjeli imalo vise kulture da nije bilo stranih Imperija, sto turskih sto austrijskih, istine radi, i to vazi i za susjede nase...
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#59 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by hrabren miloradovic »

saibaba wrote:
hrabren miloradovic wrote:Da se malo uključim , jer mi je neverovatno da neko može govoriti o Osmalijama(stranci) kao nečemu što je usrećilo Beograd , i da domicilno stanovništvo ne zaslužuje bisere njihove! :roll:

Da se zna! ,gotovo da nema niti ijednog manastira u Srbiji,BiH,Hrvatskoj koji nije više puta rušen,oštećivan i minaret dodavan!

Ali to je ništa sprem najvećeg duhovnog genocida koji su najsmišljenmije odradili Osmanilije!! , a to je spaljivanje moštiju sv.Save na Vračaru 1o.maja 1594!!

Znači doneti čak iz Mileševe svete mošti gde se klanjo narod osnivaču narodne hrišćanske duhovnosti , i demonstrativno ih spaliti pred okupljenim narodom!!

Na tom mestu se danas nalazi hram sv.Save!!
Izgleda da su za sve zločine krivi turci pa i u ovom ratu, da se opravda genocid izvuce se instant legenda stara 1000 godina koju niko ne može ni dokazati ni opovrgnuti i onda je sve dozvoljeno, I Mladić se u srebrenici svetio dahijama.
Ako je to sve tako kao što ti kazeš kako su srbi uopšte prezivjeli kao narod ?
O čemu ti pobogu brate? , kakav Mladić i ostali zlikovci???? :?

Ovde je tema rušenje džamija od strane Srba koji su izgleda kovali petstogodišnji plan o njihovom uništenju , u sasvim slučajno njihovom gradu!! :roll: , gde su delovali predstavnici liberalno-gay osmanskog društva!

Ono što sam napisao to je istina u vezi sv.Save i spaljivanja njegovih moštiju !

A uostalom gde si se ti tu pronašao?? , nema veze to sa Bošnjacima!! , lepo napisah Osmanlije da su to činili! , a spaljivanje je sasvim slučajno bio Albanac Sinan-Paša!

Aj batali priču ako tako nastupaš!!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#60 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Bosanac sa dna kace »

hrabren miloradovic wrote:
saibaba wrote:
hrabren miloradovic wrote:Da se malo uključim , jer mi je neverovatno da neko može govoriti o Osmalijama(stranci) kao nečemu što je usrećilo Beograd , i da domicilno stanovništvo ne zaslužuje bisere njihove! :roll:

Da se zna! ,gotovo da nema niti ijednog manastira u Srbiji,BiH,Hrvatskoj koji nije više puta rušen,oštećivan i minaret dodavan!

Ali to je ništa sprem najvećeg duhovnog genocida koji su najsmišljenmije odradili Osmanilije!! , a to je spaljivanje moštiju sv.Save na Vračaru 1o.maja 1594!!

Znači doneti čak iz Mileševe svete mošti gde se klanjo narod osnivaču narodne hrišćanske duhovnosti , i demonstrativno ih spaliti pred okupljenim narodom!!

Na tom mestu se danas nalazi hram sv.Save!!
Izgleda da su za sve zločine krivi turci pa i u ovom ratu, da se opravda genocid izvuce se instant legenda stara 1000 godina koju niko ne može ni dokazati ni opovrgnuti i onda je sve dozvoljeno, I Mladić se u srebrenici svetio dahijama.
Ako je to sve tako kao što ti kazeš kako su srbi uopšte prezivjeli kao narod ?
O čemu ti pobogu brate? , kakav Mladić i ostali zlikovci???? :?

Ovde je tema rušenje džamija od strane Srba koji su izgleda kovali petstogodišnji plan o njihovom uništenju , u sasvim slučajno njihovom gradu!! :roll: , gde su delovali predstavnici liberalno-gay osmanskog društva!

Ono što sam napisao to je istina u vezi sv.Save i spaljivanja njegovih moštiju !

A uostalom gde si se ti tu pronašao?? , nema veze to sa Bošnjacima!! , lepo napisah Osmanlije da su to činili! , a spaljivanje je sasvim slučajno bio Albanac Sinan-Paša!

Aj batali priču ako tako nastupaš!!
covjek pise o pokusaju pravdanja agresije i genocida nad bosnjackim narodom 1992-1995 pestogodisnjom osmanskom upravom....
....mosti nisu spaljene da bi se nastetilo Srbima, spaljene su da bi se oni koji su vec presli na islam odlucili jesul muslimani ili nisu....a SPC nam fino veli da je Sinan pasa bio ''poturica'' ne Aljbanac na tvoju zalost...
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#61 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Jazz_Junkie »

Bosanac sa dna kace wrote: Pa nije bilo potrebe da Osmanlije osnivaju nove gradove, uglavnom su ih dogradjivali i prosirivali s novim ulicama, vodovodima, hamamima, trgovima itd...Oni su smatrani za legalne nasljednike Bizanta tako da uopste nije bilo ni najmanje potrebe da se rusi postojece ili gradi novo...
Rusenje vecina antickih crkvi u Istanbulu je iz novog doba-poslije osnivanja moderne turske drzave, vecina crkvi je dozivjela 20. vijek, izgradjene su i nıve kao sto su: grcka-pravoslavna crkva Aya Triada (Sveto trojstv, u srcu samog gradai na glavnom trgu Taksim), katolicka katedrala sv.Antuan (isto u samom centru grada), bugarska pravoslavana crkva na Balatu, gruzijska pravoslavna crkva, gruzijska katolicka crkva na Sisliju, tokom osmanske vladavine u gradu je izgradjeno na desetine jermenskih crkvi, jer Jermena prije Osmanske vladavine u zapadnom dijelu Male Azije uopste nije bilo.
Aja Sofija je otkupljena, postoji vakufnama Sultana Fatiha gdje se navodi da je platio sa vrecom zaltnika, ime Istanbul je grckog porijekla i znaci Grad, najvjerovatnije da je taj naziv preuzt od Grka koji su tada zivjeli u Istanbulu.
Ako to bas zanima danas u Istanbulu ima preko 150 crkvi, najvise ima grckih-pravoslavnih u vlasnistvu Patrijarsije, i vecina tih grckih crkvi su zakljucane jer zajednica pravoslavnih Grka u Istanbulu danas broji maksimalno 7000 ljudi. Pored regularnih crkvi, postoje tzv. kuce crkve, uglavnom mali evangelisticki misionarski centri, u gradu ih ima oko 30.
Rusenje krscannskih objekata nije bila praksa osmanske vlasti, to je bila praksa pohlepnih pojedinaca kojima kad se nadigne za parama nije bitno jel dzamija ili crkva.
@shaledin je fino reko da su rusili i klali kao sto mnogi predstavljaju danas bi Balkan bio homogena sredina. Ne zaboravi da je vecina pravoslavnih manastira u BiH izgradjena tokom vladavine Osmanlija, gradjene su i crkve ; Predojevic iz okoline Bilece je za svoju majku izgrado crkvu, ostalo je i predanje, crkva i dan danas postoji, dzamiju koju je izgradio srusili su...
Pa da, nije bilo potrebno graditi nove gradove kao sto nije bilo potrebno podizati nove gradove u BiH, iako se Bosna ne moze porediti sa antickom Grckom i Bizantijom. Samo zato sto je jedna strana sila nametnula jednu stranu kulturu, strani pravni sistem i gradove oblikovala po uzoru na jednu stranu kulturu ne znaci da je ona i osnivac tih gradova. Iako se Isa-beg Ishakovic spominje kao tvorac modernog Sarajeva (sto ne namjeravam negirati), povijest tog grada je starija. No u Bosni postoji dovoljno gradova i naselja koja su jos starija od Vrhbosne i Hodidjeda i zalosno je gledati kako se od strane Bosnjaka spaljuje medievalna proslost Bosne dok se licemjerno istovremeno pozivaju na taj period da bi samo dokazali svoju autohtonost. Zato je taj narod ipak samo politicki narod, rijec na papiru, jer negira sopstvenu povijest. To naravno dolazi u korist nekim hrvatskim intelektualnim i politickim krugovima kojoj nece biti tesko citavu jednu epohu koja cini temelj bosanske drzave svrstati u povijest Hrvatske i hrvatskog naroda.
Ia za nastavak moram reci da veoma plitko branis Osmansko carstvo i izbjegavas priznati njihovu osvajacku politiku. Sve crkve koje si nabrojao su nastale u kasnim periodima dok je Konstantinopel gorio uoci osvajanja pa i poslije. Ne znam gdje si procitao ili cuo da su Turci smatrani nasljednicima Bizantije, jer takvo nesto je bilo apsolutno nemoguce. Jedini koji su smatrani (i sami sebe smatrali) nasljednicima Bizantije su Rusi. Moskva je dobila nadimak "Treci Rim" i njegovala ostavstinu Bizantije, odbijajuci svaku suradnju sa katolickim Zapadom. Mrznja prema katolicima je u ortodoksnoj istocnoj Evropi bila tako velika, da je cak bizantski car izjavio "da bi radije nosio turban nego latinsku krunu". Jos prije turskog osvajanja Konstantinopela je u tom centru moci odrzana konferencija o krscanskoj uniji sto su Rusi odbili. Njihova delegacija je na tom skupu takodjer ucestvovala i to pod vodstvom kijevskog mitropolita Izidora, inace Grka. Bizantska vlast i ruska delegacija su sa Vatikanom sklopili ugovor o uniji, no nakon sto se Izidor vratio u Moskvu, odma je bio uhapsen i pritvoren u jednom manastiru. To se desavalo i sa onim vjerskim dostojanstvenicima koji su posjecivali zapadne humanisticke skole i vracali se s ubjedjenjem o potrebi krscanskog ujedinjenja. Takvi pogromi su bili takodjer zvanicna politika Bizanta dok se nije nasao na udaru Turaka kojima je inace jos od 14. stoljeca morao placati tribut. Nakon pada je patrijarhija uzivala autonoman status, no u tradiciji Bizantije je car bio poglavar crkve i posto njega vise nije bilo je sultan imao direktan pristup na crkvu u Moskvi. To je za Ruse, koji su preko Bugarske svu kulturu preuzeli od Bizantije, bilo apsolutno neprihvatljivo. Koliko se gledalo u Bizantiju dokazuje i cinjenice da se nijedan vladar ortodoksne istocne Evrope nije proglasio carom ili kraljem nego je najvisocija titula bila "veliki knjaz". Kao sto sam vec rekao, nakon pada Konstantinopela je poceo uspon Moskve koja je uspjela otarasiti se Mongola koji su Evropi nanijeli nezaboravnu stetu ("Zlatna horda") i postala trecim Rimom. Toliko o Osmanlijama kao navodnim nasljednicima Bizantije i zelio bi te pitati na osnovu kojih izvora to tvrdis, ili si to sam izmislio?
Kako vidis, fobija pravoslavaca prema katolicima je znatno otezala obranu protiv osmanske invazije i u tome mozda i lezi objasnjenje zasto su pravoslavci prosli daleko bolje od katolika. No, sultan nije bio glupan, jer ortodoksi su bila vecinska populacija u evropskom dijelu Osmanskog carstva i dodjela privilegija pravoslavnoj crkvi je bila mudra taktika protiv bilo kakvih ustanaka pravoslavnog zivlja sto Osmanlije ne bi mogle lako rijesiti.

to da li je crkva zapaljena jos uvijek je diskutabilno, crkvu vec gotovo 100 godina nije koristio, jer zadnji katolici su otisli iz Olova za vrijeme beckog rata.
A uostalom naveo si da su u je srusili domaci muslimani a ne zvanicna osmanska vlast, to je jos i bolje, srusena je dakle zbog koristoljuljba pojedinca, ne iz interesa zvanicne vlasti, vjeorvatno je neko imao ineteres da na tom mjestu napravi neki poslovni obkekat :-) :D .
Ova izjava polako potvrdjuje moju pomisao da informacijama raspolazes iz gaca i rukava. Moj otac je iz grada Olova u kojem je zivjelo mnogo katolika, a kako nece kada je to region usko povezan sa starim korijenom Bosne Vares-Olovo-Kakanj. Da su zadnji katolici otisli iz Olova tokom Beckog rata je, izvini, vrhunac gluposti na ovoj temi. U olovskoj crkvi danas dan rade ljudi kojih se moj otac sjeca iz djetinstva, u Olovu se svake godine odrzava tzv. "Gospa olovska" kada se okuplja na tisuce katolika pa i nekatolika. U Olovu danas vise nema puno Hrvata, no ima ih jos u okolnim selima, a i da jesu tokom zadnjeg Beckog rata isparili, ne bi se radilo bas o emigraciji nego o zavrsnoj fazi islamizacije, jer Olovo je bilo nekada cisto katolicko naselje i pogodi gdje je to stanovnistvo "otislo". To sto su domaci muslimani spalili tu crkvu ne opravdava osmanski zulum ciji je spektrum u praksi zavisio od pojedinih sultana i njihovih raspolozenja. Vjeruj mi, mjesto gdje se nalazi crkva nije nimalo podobno za poslovne objekte, jer se nalazi u Gornjem Olovu i moglo bi mozda biti prosjecna plaza za skijanje da nema kuca.

Da te vjera ne interesuje ne i bio toliko pristrasan.
Bosnjaci su ovu podvucenu izreku dokazali i pokazali, nazaalost nase komsije oko nas nisu, oni jos uvijek zive u mraku Srednjeg Vijeka.
[/quote]

Primoran sam sve ove detalje navesti posto danasnje politicke okolnosti polu-informiranim osobama daju povod za brisanje jednog perioda bosanske povijesti i modifikaciju iste po politickim potrebama tzv. bosnjacke elite i njihovih sljedbenika. Rijetko ce se danas naici na druge slucajeve gdje odredjena populacija slavi svoje okupatore.
Last edited by Jazz_Junkie on 06/11/2008 10:57, edited 1 time in total.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#62 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Vodenjak »

Sve u svemu. iz diskusija pojedinih se moze zakljuciti da bi mi, da nam nije bilo Osmanlija, zivjeli i dan danas u kamenom dobu...
Pardon, u kamenim tvrdjavama i bili samo necija provincija..
Jer, znaju oni...
Sve one zemlje do kojih sultan nije uspio da se popne, danas su propale, pune beterluka, nerada, anarhije...
Npr. dijelovi Hrvatske, Slovenija, Austrija i sve tamo gore do sjevernog pola..
Sve je to jos uvijek na nivou srednjeg vijeka i ceka sudnji dan da se osmanlije ponovo pojave i da ih oslobode od mraka i uvedu u civilizaciju...
Kralj Tvrtko XXVIII
Posts: 562
Joined: 11/02/2007 16:03

#63 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Kralj Tvrtko XXVIII »

Vodenjak wrote:Sve u svemu. iz diskusija pojedinih se moze zakljuciti da bi mi, da nam nije bilo Osmanlija, zivjeli i dan danas u kamenom dobu...
Pardon, u kamenim tvrdjavama i bili samo necija provincija..
Jer, znaju oni...
Sve one zemlje do kojih sultan nije uspio da se popne, danas su propale, pune beterluka, nerada, anarhije...
Npr. dijelovi Hrvatske, Slovenija, Austrija i sve tamo gore do sjevernog pola..
Sve je to jos uvijek na nivou srednjeg vijeka i ceka sudnji dan da se osmanlije ponovo pojave i da ih oslobode od mraka i uvedu u civilizaciju...
Sigurno je da ne bi smo jer bi umjesto Turaka na ova podrucja dosao neki drugi osvajac i sa sobom donio neku drugu kulturu. Turci su sa sobom donijeli fascinantnu orijentalnu kulturu, donijeli su Islam (koji je veliki dio naroda u BiH) bash u vrijeme njihove duge vladavine prihvatio. Inace u vrijeme kad su Turci osvajali Balkan bili su daleko napredniji od ostalih velikih evropskih naroda, i to iz vise razloga.
B-rank
Posts: 38
Joined: 13/09/2008 16:52

#64 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by B-rank »

MOSTAR - Prema povijesnim zapisima, spomenuta džamija sagrađena na temeljima franjevačkoga sakralnog zdanja - samostana i crkve sv. Ante što su franjevci sagradili oko 1390. godine, stoji u dijelu priopćenja HKD Napredak, kojeg je potpisao fra Andrija Nikić. Priopćenje prenosimo u cijelosti:.

Nedavno je objavljena vijest o obnovi treće džamije u zapadnom dijelu Mostar. Radi se o džamiji Ali-bega Lafe na Pijesku u naselju Zahum.

Ova je džamija sagrađena prije 1631. godine. Njezin osnivač, stoji u vijesti koju je objavio Dnevni list, pripada obitelji Bakamovića. Ova je džamija uvrštena na listu spomenika pod zaštitom države. Spada u kategoriju najvrjednijeg graditeljskog nasljeđa iz osmanskog razdoblja. Toliko iz objavljene vijesti na stranici Dnevnog lista.[1][1]

Prema povijesnim zapisima, spomenuta džamija sagrađena na temeljima franjevačkoga sakralnog zdanja - samostana i crkve sv. Ante što su franjevci sagradili oko 1390. godine. To znači samostansko zdanje je starije za oko 240 godina?!

Konkretno obnova oronuloga franjevačkoga samostan u Zahumu spominje se u povijesnim dokumentima iz Dubrovačkog arhiva iz 1426. godine. Nadalje, uz crkvu i samostan sv. Ante postojalo je još šest crkava. Ostale crkve su: sv. Ivana – u današnjoj Sutorini, sv. Stjepana (nad njom dzamija) i sv. Luke /kula sa zvonikom) s lijeve strane Neretve, a s desne strane su postojale crkve: sv. Ane (nad njom dzamija) u Podhumu, sv. Ruže Viterbijske u Ilićima (nad njom dzamija) i Gospe Snježne na Smrčenjacima.

To znači da je na području današnjeg Mostara prije turske okupacije živjelo brojno katoličko pučanstvo, koje je sagradilo sedam crkava za svoje potrebe. I nitko se kroz minulih šest stotina godina nije pobrinuo da bi starija zdanja stavio na listu spomenika pod zaštitom države.

Franjevački samostan u Zahumu kao i onaj na Bišću, Turci su nakon okupacije ovih područja s ostalih šest katoličkih crkava porušili i, da bi franjevcima izbili iz glave obnovu njihove crkve i samostana, te njihovo daljnje djelovanje u Mostaru i na širem području, na temeljima bivšega samostanskoga zdanja sagradili džamiju.

I ne samo da su Turci porušili katolička zdanja u Mostaru nego i na ostalom oklupiranom području Hercegovine. Rušitelji kršćanske civilizacije porušili su na području Hercegovine svih 13 samostana i preko 155 crkava sa svim dragocjenostima, arhive s dokumentima, knjižnice s rukopisima i ostalim povijesnim spomenicima.

Na dalje, da se dobije bolji uvid u rušenje kršćanske civilizacije ne smije se zaboraviti da su Turci u Bosni Hercegovini porušili još 4 samostana sestara klarisa, preko 50 franjevačkih samostana i preko 450 crkvana sa svim sakralno-kulturnim blagom. To su bila reprezentativna zdanja sa svim oznakama ondašnjega graditeljstva.

Kako je to izgledalo pomažu nam franjevačka I crkvena sakralna zdanja koje se susreću na području Dubrovnika i njegove okolice. Od rušenja je prošlo više stoljeća I, žalosno je, da još nitko za taj sakralni kulturocid nije odgovarao, niti se ispričao katoličkom i hrvatskom pučanstvu![2]

U ime Hrvatskog kulturnog društva Napredak Mostar koje, uz ostalo, skrbi i o zaštiti hrvatskih i katoličkih kulturnih spomenima, tražim da se prije bilo kakvih radova na lokalitetu Pijesak izvrše arheološka iskapanja, te se ustanove temelji porušenoga franjevačkoga samostana, a potom da se pomogne obnoviti starije crkveno zdanje nad kojim je sagrađena mlađa džamija.

U ime Hrvatskog kulturnog društva Napredak koje uz ostalo brine i za hrvatsku i katoličku baštinu, pitam tko nam je u Bosni i Hercegovini učinio da su katolička zdanja postala arhiv pod zemljom, koji nam još uvijek nije dopušteno obnoviti. U našoj akciji mogu nam i drugi pomoći.

Primjerice, neka nam odgovore potomci onih koji su naslijedili predaju o spomenutom kulturocidu s točnim podatcima tko i kada je to počinio. Stoga poručujem nadležnim ustanovama u gradovima, županijama i Federaciji da nam pomognu obnoviti starija zdanja nad kojima su sagrađene mlađe džamije!

Pretvaranje crkve u sjevernom logoru u Mostaru nakon Obrambenog rata u džamiju suvremeni je primjer da se i danas crkve pretvaraju u džamije a na što se nitko od međunarodnih dužnosnika i ne osvrće. Bojim se kako međunarodna zajednica u Mostaru od Hrvata katolika želi naplatiti neke azijske dugove. A što se radi na Cipru nije daleka prošlost. Tamo je i katedrala pretvorena u džamiju, a kršćanske svetinje se nezaustavivo uništavaju na razne načine.

Predlažem da se ne gradi džamija na crkvi jer to je "kamen mali velike smutnje" jer se u ovom kraju mnogo toga rješava na račun Katoličke crkve nego, ako se želi da na ovim stranama bude mira onda neka se reizgradi džamija pokraj crkve a ne na crkvi jer bi to bilo verificiranje povijesnih zločina.

Ovaj naš prosvjed upućujemo javnosti, a proslijedit ćemo ga Ujedinjenim narodima i Sudu za ljudska prava u Strassbourgu te očekujemo njihovo skoro očitovanje.

6.11.2008.
Pincom.info
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#65 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Jazz_Junkie »

Kralj Tvrtko XXVIII wrote:
Vodenjak wrote:Sve u svemu. iz diskusija pojedinih se moze zakljuciti da bi mi, da nam nije bilo Osmanlija, zivjeli i dan danas u kamenom dobu...
Pardon, u kamenim tvrdjavama i bili samo necija provincija..
Jer, znaju oni...
Sve one zemlje do kojih sultan nije uspio da se popne, danas su propale, pune beterluka, nerada, anarhije...
Npr. dijelovi Hrvatske, Slovenija, Austrija i sve tamo gore do sjevernog pola..
Sve je to jos uvijek na nivou srednjeg vijeka i ceka sudnji dan da se osmanlije ponovo pojave i da ih oslobode od mraka i uvedu u civilizaciju...
Sigurno je da ne bi smo jer bi umjesto Turaka na ova podrucja dosao neki drugi osvajac i sa sobom donio neku drugu kulturu. Turci su sa sobom donijeli fascinantnu orijentalnu kulturu, donijeli su Islam (koji je veliki dio naroda u BiH) bash u vrijeme njihove duge vladavine prihvatio. Inace u vrijeme kad su Turci osvajali Balkan bili su daleko napredniji od ostalih velikih evropskih naroda, i to iz vise razloga.
Daj ba molim te, ne znam odakle vam ove tvrdnje da su oni bili najnapredniji narod u Evropi. Niti su Evropljani, niti su bili napredni. Mislite ako su napravili Stari most, da su bili vrhunac ljudske civilizacije. BiH je zahvaljujuci ropstvu u Osmanskom carstvu ostala postedjena svih najbitnijih promjena u Evropi od Novog doba (era od 1492-danas). U Bosni nije bilo renesanse, prosvjetiteljstva, baroka, humanizma, romantike, klasike, a industrijalizacija je mnogo kasnila i dosla tek s Austrijancima. Sistem koji je bio na snazi u sitavom carstvu je bio sam po sebi korumpiran, a u Bosni se posebno isticao nepotizam kojeg se i danas dan ne mozemo rijesiti. Nepotizam znaci da slabo sto mozes postici ukoliko nemas kakvih rodjackih odnosa na visokim pozicijama, bas kao i danas dan. U Austrougarskom carstvu toga npr. nije bilo. Korupcija je postojala u veoma malom broju. Ovdje postoje svi racuni i svi su dokumentovani u drzavnom arhivu, Nacionalnoj biblioteci i drugim sluzbenim institucijama. Ako ostanemo pri primjeru Austrije, ona je na polju kulture i nauke bila daleko ispred mnogih tadasnjih drzava, pa i Osmanskog carstva, bilo to u likovnoj umjetnosti, glazbi, kiparstvu, arhitekturi, knjizevnosti, adminstrativnom sistemu, prirodnim znanostima ili vojnoj masineriji. Bosna, kao tadasnji dio Osmanskog carstva, je bila vrhunac covjecanstva sa preko 80 % nepismenih i zahrdjala u feudalnom sistemu iz kojeg se ostatak Evrope davno izvukao. I poslije kada je Austrija uvela elektroniku u svakodnevni zivot, te gradila zeljeznicu i prijevozna sredstva poput tramvaja u Sarajevu, nasi ljudi u Bosni su se odupirali modernizaciji i mislili da je bolje magarcem putovati nego vlakom. Toliko o napretku Osmanlija. I odgovorite mi tko je pokrenuo prve institucije za istragu i njegovanje bh. povijesti, tko je dakle gradio muzeje i nacionalne biblioteke, tko je pisao publikacije na temu bh. povijesti itd., iako Austrijancima zamjeravam sto su filtrirali ridikuloznu hipotezu o "bogumilima" kao nacionalnom vjerskom pokretu Bosanaca srednjeg vijeka sto danas koriste neo-Bosnjaci koji vole jos ici dalje, te trabunjaju o nekakvim vezama s islamom koje su kao cinile motive glede konvertiranja. Austrijanci su sa bogumilizmom ljude u BiH jos vise odstranili te katolicima i pravoslavcima dodijelili status dosljaka koji ce se ne bas mnogo nakon toga odluciti za srpstvo i hrvatstvo. Dakle, Austrijanci su samo dokrajcili ono sto su Turci zapoceli, a to jeste podjela naroda u BiH od cega se BiH danas dan ne moze da oporavi. Imperijalne sile su odgovorne za vecinu danasnjih globalnih kriza: za ratove u Africi (Englezi, Francuzi, Portugalci, Nijemci), za rasizam u Americi (Afroamerikanci kao robovi na juznjackim plantazama), sukobi na Balkanu (Osmanlije, dijelom Austrougarska i Hitlerova Njemacka uvezi domacih izdajnika poput ustasa, cetnika, domobrana, handzara i ostalog sljama), Istocni Timor (Portugal), Sjeverna Irska (Engleska), Juzna Afrika (Holandija, Belgija, aparthajd) itd.
Zasto je toliko tesko razumjeti da nijedna imperija nije vrijedna obrane? Imao sam cesto proliku citati clanke osoba koje npr. uzdizu bosnjacki doprinos u osmanskoj i austrijskoj vojsci, pisajuci o njima kao hrabrim vojnicima. Sigurno su bili hrabri i dobri vojnici, jer nema losih vojnika, ali to je za mene cisti cinizam i drskost. Ti ljudi su ginuli za tudje interese. Nekakav strani vladar odlucuje o sudbinama ljudi, odvaja ih od njihovih obitelji i salje ih na kraj svijeta da ginu za njega. Bosanci su stoljecima bili obicni vazali i robovi stranaca, a neki dan danas izrazavaju nostalgiju za vremenima sa kojim nemaju nista i poznaju ih iz citanki.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#66 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Jazz_Junkie »

B-rank, o zlodjelima Turaka protiv franjevaca se vrlo dobro zna, no Andrija Nikic je veoma sumnjiv izvor za bilo sto. Taj covjek pali vatru gdje god stigne i mijesa se tamo gdje mu nije mjesto. Radi se o hercegbosanskom nacionalisti koji radi na cijepanju Napretka na sarajevski i mostarski, a ta crta vec i postoji.
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#67 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by saibaba »

hrabren miloradovic wrote:
saibaba wrote:
hrabren miloradovic wrote:Da se malo uključim , jer mi je neverovatno da neko može govoriti o Osmalijama(stranci) kao nečemu što je usrećilo Beograd , i da domicilno stanovništvo ne zaslužuje bisere njihove! :roll:

Da se zna! ,gotovo da nema niti ijednog manastira u Srbiji,BiH,Hrvatskoj koji nije više puta rušen,oštećivan i minaret dodavan!

Ali to je ništa sprem najvećeg duhovnog genocida koji su najsmišljenmije odradili Osmanilije!! , a to je spaljivanje moštiju sv.Save na Vračaru 1o.maja 1594!!

Znači doneti čak iz Mileševe svete mošti gde se klanjo narod osnivaču narodne hrišćanske duhovnosti , i demonstrativno ih spaliti pred okupljenim narodom!!

Na tom mestu se danas nalazi hram sv.Save!!
Izgleda da su za sve zločine krivi turci pa i u ovom ratu, da se opravda genocid izvuce se instant legenda stara 1000 godina koju niko ne može ni dokazati ni opovrgnuti i onda je sve dozvoljeno, I Mladić se u srebrenici svetio dahijama.
Ako je to sve tako kao što ti kazeš kako su srbi uopšte prezivjeli kao narod ?
O čemu ti pobogu brate? , kakav Mladić i ostali zlikovci???? :?

Ovde je tema rušenje džamija od strane Srba koji su izgleda kovali petstogodišnji plan o njihovom uništenju , u sasvim slučajno njihovom gradu!! :roll: , gde su delovali predstavnici liberalno-gay osmanskog društva!

Ono što sam napisao to je istina u vezi sv.Save i spaljivanja njegovih moštiju !

A uostalom gde si se ti tu pronašao?? , nema veze to sa Bošnjacima!! , lepo napisah Osmanlije da su to činili! , a spaljivanje je sasvim slučajno bio Albanac Sinan-Paša!

Aj batali priču ako tako nastupaš!!
U srbiji se istoriske mitološke poluistine obično koriste u dnevnopolitičke svrhe.
Evo recimo tvoj post, navodno paljenje moštiju bi trebalo na neki način da opravda rušenje džamija u beogradu.. ne ulazim jeli to istina ili nije,
Bošnjaci imaju veze sa turcima isto kao i srbi..
Mladićevo sam izjavu naveo samo kao ilustraciju načina razmišljanja.
Misliš li da je rušenje bogomolja opravdano sredstvo osvete za učinjenu nepravdu ?
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#68 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Vodenjak »

Kralj Tvrtko XXVIII wrote:
Vodenjak wrote:Sve u svemu. iz diskusija pojedinih se moze zakljuciti da bi mi, da nam nije bilo Osmanlija, zivjeli i dan danas u kamenom dobu...
Pardon, u kamenim tvrdjavama i bili samo necija provincija..
Jer, znaju oni...
Sve one zemlje do kojih sultan nije uspio da se popne, danas su propale, pune beterluka, nerada, anarhije...
Npr. dijelovi Hrvatske, Slovenija, Austrija i sve tamo gore do sjevernog pola..
Sve je to jos uvijek na nivou srednjeg vijeka i ceka sudnji dan da se osmanlije ponovo pojave i da ih oslobode od mraka i uvedu u civilizaciju...
Sigurno je da ne bi smo jer bi umjesto Turaka na ova podrucja dosao neki drugi osvajac i sa sobom donio neku drugu kulturu. Turci su sa sobom donijeli fascinantnu orijentalnu kulturu, donijeli su Islam (koji je veliki dio naroda u BiH) bash u vrijeme njihove duge vladavine prihvatio. Inace u vrijeme kad su Turci osvajali Balkan bili su daleko napredniji od ostalih velikih evropskih naroda, i to iz vise razloga.
Onda u redu!
I bolje da su nas oni pokorili nego neki drugi..
Opet kazem, ne daj boze da nam je ko u Sloveniji, Austriji, Njemackoj, Svicarskoj...
Brrrrr! Stresem se kad pomislim da bi mogli zivjeti njihovim dosadnim i nazadnim zivotom...
Zamisli da smo i mi morali imati industrijsku revoluciju kad i Shvabe recimo? Zamisli da smo jos morali i raditi kao oni?
Pa zamisli onda da bi u tom slucaju zivjeli bez beterluka koji su nam Osmanlije donijele (i ostavile!), zamisli da bi morali zivjeti bez naseg minderasenja, bez nase nesposobnosti da sami uzmemo svoje zivote u svoje ruke..
Age i begovi su nas naucili saburu. Naucili su nas da sve prepustimo vodi da nosi a kad sta treba i da se uradi, da onda pitamo seoskog uchu ili lokalnog hodzicu ili pak americkog predsjednika sta treba da radimo...

Nebitno je koga cemo pitati, bitno je samo da od nas niko nista ne trazi da poduzmemo! Poturicemo i gu3icu ako treba samo neka nam ne daju moc u ruke da sami o sebi odlucujemo.

Jer, kako cemo onda, sa svojih mindera, moci okriviti sve i svakoga sto nas svrbi desni gu3 a mi chesemo lijevi? :x
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#69 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by sodom »

clan_foruma wrote:Ne razumijem sta je ovde tebi cudno. Turci u Srbiju nisu dosli sa cvjecem u rukama, bili su osvajaci. Kao takvi, podrazumjebva se da su nepozeljni na toj teritoriji. Te dzamije koje su gradili, gradili su na TUDJOJ zemlji bez saglasnosti domacina. Stanovnistvo u Srbiji je ostalo vjerno Pravoslavlju tako da s odlaskom Turaka nije ni bilo potrebe za tolikim dzamijama.

Naravno, ti ces sada reci da je skrnavljenje vjerskih objekata zlocin, varvarizam ... i sta li vec. Ali kako to objasniti obicnom covjeku koji svojim ocima vidi da neko iz objesti potegne preko 2000km da dodje iz Istanbula u Beograd da ga porobi i izrabljuje ... normalna stvar je da su ljudi to porusili.

Uvjek kada se govori o ovakvim tema treba sebe staviti u pozicju onog drugog. Pretpostavljam da si ti Musliman i da ti smeta rusenje Dzamija, zato cu napraviti malu paralelu. Isto kao sto ispravno srusiti Crkvu u Konjevic Polju, koja je sagradjena u avliji nane Fate, ispravno je bilo srusiti i tih 200 ili koliko vec dzamija.

Cisto sumnjam da su Turci kad su dolazili ponijeli sa sobom livade da na njima grade Dzamije. A tih 300 Dzamija? Jesi li ikad pomislio da su to bile necije avlije silom otete, kao sto je oteta i Fatina.

Nadam se da smo se razumjeli.
A sta je sa silnim otetim imanjima muslimana protjeranih odatle?
NE SERI!
I ne pokusavaj da opravdas srbijanski vandalizam!
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#70 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Bodkin »

sodom wrote:
clan_foruma wrote:Ne razumijem sta je ovde tebi cudno. Turci u Srbiju nisu dosli sa cvjecem u rukama, bili su osvajaci. Kao takvi, podrazumjebva se da su nepozeljni na toj teritoriji. Te dzamije koje su gradili, gradili su na TUDJOJ zemlji bez saglasnosti domacina. Stanovnistvo u Srbiji je ostalo vjerno Pravoslavlju tako da s odlaskom Turaka nije ni bilo potrebe za tolikim dzamijama.

Naravno, ti ces sada reci da je skrnavljenje vjerskih objekata zlocin, varvarizam ... i sta li vec. Ali kako to objasniti obicnom covjeku koji svojim ocima vidi da neko iz objesti potegne preko 2000km da dodje iz Istanbula u Beograd da ga porobi i izrabljuje ... normalna stvar je da su ljudi to porusili.

Uvjek kada se govori o ovakvim tema treba sebe staviti u pozicju onog drugog. Pretpostavljam da si ti Musliman i da ti smeta rusenje Dzamija, zato cu napraviti malu paralelu. Isto kao sto ispravno srusiti Crkvu u Konjevic Polju, koja je sagradjena u avliji nane Fate, ispravno je bilo srusiti i tih 200 ili koliko vec dzamija.

Cisto sumnjam da su Turci kad su dolazili ponijeli sa sobom livade da na njima grade Dzamije. A tih 300 Dzamija? Jesi li ikad pomislio da su to bile necije avlije silom otete, kao sto je oteta i Fatina.

Nadam se da smo se razumjeli.
A sta je sa silnim otetim imanjima muslimana protjeranih odatle?
NE SERI!
I ne pokusavaj da opravdas srbijanski vandalizam!
Onim sto su bili tu kada su Osmanlije dosle ili??
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#71 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Prozor »

Bodkin wrote:
sodom wrote:
clan_foruma wrote:Ne razumijem sta je ovde tebi cudno. Turci u Srbiju nisu dosli sa cvjecem u rukama, bili su osvajaci. Kao takvi, podrazumjebva se da su nepozeljni na toj teritoriji. Te dzamije koje su gradili, gradili su na TUDJOJ zemlji bez saglasnosti domacina. Stanovnistvo u Srbiji je ostalo vjerno Pravoslavlju tako da s odlaskom Turaka nije ni bilo potrebe za tolikim dzamijama.

Naravno, ti ces sada reci da je skrnavljenje vjerskih objekata zlocin, varvarizam ... i sta li vec. Ali kako to objasniti obicnom covjeku koji svojim ocima vidi da neko iz objesti potegne preko 2000km da dodje iz Istanbula u Beograd da ga porobi i izrabljuje ... normalna stvar je da su ljudi to porusili.

Uvjek kada se govori o ovakvim tema treba sebe staviti u pozicju onog drugog. Pretpostavljam da si ti Musliman i da ti smeta rusenje Dzamija, zato cu napraviti malu paralelu. Isto kao sto ispravno srusiti Crkvu u Konjevic Polju, koja je sagradjena u avliji nane Fate, ispravno je bilo srusiti i tih 200 ili koliko vec dzamija.

Cisto sumnjam da su Turci kad su dolazili ponijeli sa sobom livade da na njima grade Dzamije. A tih 300 Dzamija? Jesi li ikad pomislio da su to bile necije avlije silom otete, kao sto je oteta i Fatina.

Nadam se da smo se razumjeli.
A sta je sa silnim otetim imanjima muslimana protjeranih odatle?
NE SERI!
I ne pokusavaj da opravdas srbijanski vandalizam!
Onim sto su bili tu kada su Osmanlije dosle ili??
A Srbi su kad su stigli zatekli njive i zarasle sume?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#72 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Bodkin »

nije @Prozor kako ne znas,oni su tu bili prije ameba :-D
ja samo ne mogu licemjerstva i dvostrukih arsina :wink:
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#73 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Ponekad s'proljeca »

Ja se pitam kako bi bilo da su te Osmanlije bile krvozedne kao Srbi, pa za 500 godina vladavine ne bi ostalo nista osim tih Osmanlija!!!!!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#74 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Bosanac sa dna kace »

Jazz_Junkie wrote:Pa da, nije bilo potrebno graditi nove gradove kao sto nije bilo potrebno podizati nove gradove u BiH, iako se Bosna ne moze porediti sa antickom Grckom i Bizantijom. Samo zato sto je jedna strana sila nametnula jednu stranu kulturu, strani pravni sistem i gradove oblikovala po uzoru na jednu stranu kulturu ne znaci da je ona i osnivac tih gradova. Iako se Isa-beg Ishakovic spominje kao tvorac modernog Sarajeva (sto ne namjeravam negirati), povijest tog grada je starija. No u Bosni postoji dovoljno gradova i naselja koja su jos starija od Vrhbosne i Hodidjeda i zalosno je gledati kako se od strane Bosnjaka spaljuje medievalna proslost Bosne dok se licemjerno istovremeno pozivaju na taj period da bi samo dokazali svoju autohtonost. Zato je taj narod ipak samo politicki narod, rijec na papiru, jer negira sopstvenu povijest. To naravno dolazi u korist nekim hrvatskim intelektualnim i politickim krugovima kojoj nece biti tesko citavu jednu epohu koja cini temelj bosanske drzave svrstati u povijest Hrvatske i hrvatskog naroda.
Ja ti kažem nije bilo potrebe da grade nove gradove u Anadoliji i terotrijama koje su osvojili direktno od Bizanta jer su to bili urbani centri koje su Osmanlije dopunjavali i proširivali. Na području BiH u to vrijeme bili svi gradovi su bili uglavnom na čukama, jedva dostupni bez neke posebne infrastrukture, sa dolaskom Osmanlija počinju se grdaiti gradovi kao urbane cjeline sa planski građenim ulicama, trgovima, mostovima...uz bivša utvđenja ili pored rijeka...
Niko, ama baš niko ne tvrdi da u Bosni nije bilo gradova, jeste bili su, ali ako utvrđenja čiiji je osnovni cilj gradnje bio odbrana i skrovište od mogućeg neprijatleja.
Mi nemamo šta dokazivat svoju autohtonost, mi smo tu oduvijek, i zdravo, fajront, ne sviđa ti se slobodno razguli.
A naše komšije su poznate po prisvajanju tuđeg to im nije prvi put da prisvajaju Bosnu protiv koje su se u Srednjem vijeku borili, samo ne ide to baš tako, valja dokazati da su se u Sredenjem vijeku borili protiv samih sebe, da su protiv samih sebe pokretali krstaške ratove i inkviziciju...
Jazz_Junkie wrote:Ia za nastavak moram reci da veoma plitko branis Osmansko carstvo i izbjegavas priznati njihovu osvajacku politiku. Sve crkve koje si nabrojao su nastale u kasnim periodima dok je Konstantinopel gorio uoci osvajanja pa i poslije.
Osmansko Carstvo prestaje 1918. godine, a zvanično proglašenjem Republike Turske i njegovim ukidanjem 29.10.1923.
Osmansko Carstvo je bilo imperijalna sila koja nije sistematski trijebila domorodačke narode, nije ih planski klala, nije ih vezala u lance i slala na plantaže...Jeste osvajala je kao i sve druge imperijalne sile, niko ne pobija činjenicu da su osvojili Istanabul sa mačem, ali mora se reć da nisu izvršili pokolje i da je većina zdanja od prije osvajanja ostala sačuvana, a dodate su i nove:
Since the establishment of the Istanbul Armenian Partiarchate in 1461, 55 Armenian Churches have been built. About 30 of them are still active...
St Anthony of Padua
This red brick neo-Gothic church was originally founded by an Italian Franciscan about 200 years ago and was rebuilt in 1912. The architect was Giulio Mongeri, an Italian born in Istanbul. It is directed by Italian priests and is the largest functioning Roman Catholic sanctuary in Istanbul. The
(mymerhaba.com)
Jazz_Junkie wrote: Ne znam gdje si procitao ili cuo da su Turci smatrani nasljednicima Bizantije, jer takvo nesto je bilo apsolutno nemoguce.
At the age of 21, he conquered Constantinople, bringing an end to the medieval Byzantine Empire. From this point onward, he claimed the title of Caesar in addition to his other titles. He had several wives: Berk Yaffe, Mehmet Aştı, Emre Bayır, Gulbahar Hatun, the mother of Bayezid II and Gevher Sultana; Gulshah Hatun; Sitti Mukrime Hatun[1]; Hatun Cicek; Helene Hatun; briefly Anna Hatun, the daughter of the Emperor of Trebizond; and Hatun Alexias, a Byzantine princess.
After the Fall of Constantinople, Mehmed claimed the title of Caesar of Rome (Kayser-i Rûm), since Byzantium was what had become of the Roman Empire after the transfer of its capital to Constantinople in 330 AD. Mehmed also had a blood lineage to the Byzantine Imperial family, as his predecessors like Sultan Orhan I had married a Byzantine princess. (uvijke nama draga :wink: wikipedija)
Jazz_Junkie wrote: Jedini koji su smatrani (i sami sebe smatrali) nasljednicima Bizantije su Rusi.
Moskva jeste izgrađena kao 3.Rim, sultanu nije bilo potrebe da gradi novi Rim kad je imao već jedan....
Jazz_Junkie wrote:Moskva je dobila nadimak "Treci Rim" i njegovala ostavstinu Bizantije, odbijajuci svaku suradnju sa katolickim Zapadom. Mrznja prema katolicima je u ortodoksnoj istocnoj Evropi bila tako velika, da je cak bizantski car izjavio "da bi radije nosio turban nego latinsku krunu". Jos prije turskog osvajanja Konstantinopela je u tom centru moci odrzana konferencija o krscanskoj uniji sto su Rusi odbili. Njihova delegacija je na tom skupu takodjer ucestvovala i to pod vodstvom kijevskog mitropolita Izidora, inace Grka.
evo odkud tolka mržnja prema katolicima:
Like Muslims, Eastern Orthodox Christians also see the Crusades as attacks by "the barbarian West", but centered on the sack of Constantinople in 1204. Among vast quantities of gold[39], which was accumulated for more than 1300 years by the Roman Empire, many relics and artifacts taken from Constantinople are still to be found in the West, in the Vatican and elsewhere, like the Greek Horses on the façade of St. Mark's in Venice. Both the cultural and the economic capital gained after of the sack of Constantinople played a significant part in the rise of the Italian cities that gave birth to renaissance.
Četvrti križarski rat 1201 - 1204. Pohod na Carigrad. Prvo osvajanje grada koji je bio u kršćanskim rukama (17. srpnja 1203.) slijedi pokolj i pljačka njegovih stanovnika - kršćana.
uporedi ovaj križarski rat gdje grad spaljen, žene silovane, crkve pretvorene u katoličke ili u štale, uporedi to sa tihim ulaskom Osmanlija u Bursu gdje ni jedna crkva nije darnuta....uporedi to sa ulsakom Mehmeda II koji je kleknuo u dvorištu sa svojom vojskom i poljubio zemlju....i zašto bi pravoslavci podržali katolike u tom trenutku kad katolici protiv njih vode krstaške ratove i inkvizicikju???
Jazz_Junkie wrote: Njihova delegacija je na tom skupu takodjer ucestvovala i to pod vodstvom kijevskog mitropolita Izidora, inace Grka. Bizantska vlast i ruska delegacija su sa Vatikanom sklopili ugovor o uniji, no nakon sto se Izidor vratio u Moskvu, odma je bio uhapsen i pritvoren u jednom manastiru. To se desavalo i sa onim vjerskim dostojanstvenicima koji su posjecivali zapadne humanisticke skole i vracali se s ubjedjenjem o potrebi krscanskog ujedinjenja. Takvi pogromi su bili takodjer zvanicna politika Bizanta dok se nije nasao na udaru Turaka kojima je inace jos od 14. stoljeca morao placati tribut.
Vidi za razliku od zapada gdje su neistomišljenici spsljivani na lomači, na istoku u ovom slučaju u Bizantiji oni su ili zatvarani u manastire ili su protjerivani na drugi kraj carevine ili Seldžucima.
Ako je Katolička crkva težila ka ujedinjenju sa pravoslavnima zašto je slala inkviziciju i pokretala krstaške ratove prtov njih?
Bizantinci su plaćali Seldžucima za osiguravanje trgovačkih puteva a ne porez....
Jazz_Junkie wrote:Nakon pada je patrijarhija uzivala autonoman status, no u tradiciji Bizantije je car bio poglavar crkve i posto njega vise nije bilo je sultan imao direktan pristup na crkvu u Moskvi. .
Patrijaršija nakon pada dobiva i duhovnu i svjetovnu vlast nad pravoslavnima Osmanskoj carevini, Fanarioti su direktni potomci bizantijske aristokratije. Sultan nije imo ama baš nikakav pristup crkvu u Moskvi, za to prvi put čujem.
Jazz_Junkie wrote: Koliko se gledalo u Bizantiju dokazuje i cinjenice da se nijedan vladar ortodoksne istocne Evrope nije proglasio carom ili kraljem nego je najvisocija titula bila "veliki knjaz". Kao sto sam vec rekao, nakon pada Konstantinopela je poceo uspon Moskve koja je uspjela otarasiti se Mongola koji su Evropi nanijeli nezaboravnu stetu ("Zlatna horda") i postala trecim Rimom. .
a bugarski car Samuilo?
a car Dušan?
a Trapezuntsko carstvo???
Moskva je bila već u usoponu još prije pada Bizantije...
Jazz_Junkie wrote:Toliko o Osmanlijama kao navodnim nasljednicima Bizantije i zelio bi te pitati na osnovu kojih izvora to tvrdis, ili si to sam izmislio?
ne, ja to nisam izmislio, to su jako fino obradili Halil Inalcik i Ilber Ortayli poznati i priznati turski historičari današnjice....oooppsss truski :skoljka:
Jazz_Junkie wrote: Kako vidis, fobija pravoslavaca prema katolicima je znatno otezala obranu protiv osmanske invazije i u tome mozda i lezi objasnjenje zasto su pravoslavci prosli daleko bolje od katolika.
radi se o obrnutoj sitaciji, već sam gore napisao, a ima i to da su pravoslavci Krete i Kipra molili Osmanlije da ih oslobode od katoličkog proganjanja koje su provodile venecijanske vlasti...
Ti negdje reče da si ateista, a ovdje pokazuješ sasvim suprotno...
Kako misliš prošli bolje od katolika? po čemu? koje je to katoličke zemlje osvojilo Osmansko carstvo???
Jazz_Junkie wrote: No, sultan nije bio glupan, jer ortodoksi su bila vecinska populacija u evropskom dijelu Osmanskog carstva i dodjela privilegija pravoslavnoj crkvi je bila mudra taktika protiv bilo kakvih ustanaka pravoslavnog zivlja sto Osmanlije ne bi mogle lako rijesiti.
Nije sultan Mehmed bio glup:
Mehmed II spoke seven languages (including Turkish, Greek, Hebrew, Arabic, Persian and Latin) when he was 21 years old (the age at which he conquered Constantinople).[11][12] After the fall of Constantinople, he founded many universities and colleges in the city, some of which are still active. Mehmed II is also recognized as the first Sultan to codify criminal and constitutional law long before Suleiman the Magnificent (also "the Lawmaker" or "Kanuni") and he thus established the classical image of the autocratic Ottoman sultan (padishah).
Kažu da mu je jedan od glavnih savjetnika bila Mara Despotova, šćer srpskog despota, jedna od mnogobrojnih žena iz harema njgeovog oca, na neki način njegova maćeha...
Ugnjetavati pravoslavno stanovništvo koje je u Osmanskoj carevini činilo više od 50% bilo bi jednako samoubistvu, vjerotavno bi isto tako prošlo i katoličko da je činilo 50% i više...
Jazz_Junkie wrote:Ova izjava polako potvrdjuje moju pomisao da informacijama raspolazes iz gaca i rukava. Moj otac je iz grada Olova u kojem je zivjelo mnogo katolika, a kako nece kada je to region usko povezan sa starim korijenom Bosne Vares-Olovo-Kakanj. Da su zadnji katolici otisli iz Olova tokom Beckog rata je, izvini, vrhunac gluposti na ovoj temi. U olovskoj crkvi danas dan rade ljudi kojih se moj otac sjeca iz djetinstva, u Olovu se svake godine odrzava tzv. "Gospa olovska" kada se okuplja na tisuce katolika pa i nekatolika. U Olovu danas vise nema puno Hrvata, no ima ih jos u okolnim selima, a i da jesu tokom zadnjeg Beckog rata isparili, ne bi se radilo bas o emigraciji nego o zavrsnoj fazi islamizacije, jer Olovo je bilo nekada cisto katolicko naselje i pogodi gdje je to stanovnistvo "otislo". To sto su domaci muslimani spalili tu crkvu ne opravdava osmanski zulum ciji je spektrum u praksi zavisio od pojedinih sultana i njihovih raspolozenja. Vjeruj mi, mjesto gdje se nalazi crkva nije nimalo podobno za poslovne objekte, jer se nalazi u Gornjem Olovu i moglo bi mozda biti prosjecna plaza za skijanje da nema kuca.
Od sredine 17. st. katolici u pojačanoj mjeri iseljavaju u prekosavske krajeve. Samostan je zapao u velike dugove zbog raznih nameta i globa, tako da je oko 1670. bio privremeno napušten. Franjevci su za kratko prevladali krizu, ali se u vrijeme Bečkoga rata (1683-99) stanje veoma pogoršalo. Zbog iseljavanja i islamizacije gotovo je nestalo katoličkoga pučanstva u Olovu i okolici. God. 1687. svi su franjevci, osim gvardijana, napustili samostan, a 1700. definitivno su se preselili u Ilok. U noći 1. na 2. kolovoza 1704. god. samostan i crkva su zapaljeni. Za podmetanje požara počinitelj je, prema zapisima u kronici, naručen i nagrađen....U tom cijelom području godine 1991. živjelo je oko 500 katolika, dok ih je u samom Olovu bilo tek nekoliko desetaka. http://www.bosnasrebrena.ba/php/modules ... &artid=163
Jazz_Junkie wrote: Primoran sam sve ove detalje navesti posto danasnje politicke okolnosti polu-informiranim osobama daju povod za brisanje jednog perioda bosanske povijesti i modifikaciju iste po politickim potrebama tzv. bosnjacke elite i njihovih sljedbenika. Rijetko ce se danas naici na druge slucajeve gdje odredjena populacija slavi svoje okupatore.
Bošnjačka elita??? :lol: :lol: :lol: nešto tako postoji???
Mrzim elite, pogtovo one koji na sva zvona govore kako su elite, a ni e od elite nisu :run:...
Još kad bi nam se ti informiso da Dretelj i Heliodrom nisu osnovala mala šućmurasta stvorenja sa jupitera, da ista ta stvorenja nisu spalila Stolac...itd đe bi nam kraj bio...
ovdje nije riječ o zatiranju jednog perioda historije naših prostora, konkretno srednjovjekovni period, ne vidim zašto bi se davo tolki nagglasak na 300 godina srednjeg vijeka dok se 500 godina pod Osmanlijama uopšte ne spominje???
Historija je kompletna, ne znam odkud ti informacija da Bošnjaci brišu predosmansku historiju?
Zar je objektivno pisanje o 500 godina osmanske vladavine negiranje vlastite historije??? :?
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#75 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by hrabren miloradovic »

saibaba wrote:
hrabren miloradovic wrote:
saibaba wrote:
U srbiji se istoriske mitološke poluistine obično koriste u dnevnopolitičke svrhe.
Evo recimo tvoj post, navodno paljenje moštiju bi trebalo na neki način da opravda rušenje džamija u beogradu.. ne ulazim jeli to istina ili nije,
Bošnjaci imaju veze sa turcima isto kao i srbi..
Mladićevo sam izjavu naveo samo kao ilustraciju načina razmišljanja.
Misliš li da je rušenje bogomolja opravdano sredstvo osvete za učinjenu nepravdu ?
Gde sam ja to napisao za opravdavanje??? , baš je ova tema dnevno-politička , u kojoj se bulazni da niko ništa ne radi nego vekovima planira da ruši džamije !
Ispade da su jadni Turci bili potlačeni , a sirotinja raja zli podmukli gadovi , neverovatno!!

Sad ja trebam otvoriti temu o bezbroj crkava koje su porušene i spaljene , i milionima proteranih,ubijenih tokom 500 godina! :roll:

Žao mi je što nećeš da imaš svoj identitet bez Turaka , kulturni uticaji su jedno , a identitet drugo , a on proističe iz jezika kojim govoriš(glavni segment) , ostalo sve je sklono promenama u datim istorijskim momentima!

p.s
Sv.Sava je zaista bio problem tada Osmalijama , tj. njegovim moštima u Mileševi su se klanjali i molili jednako pravoslavni i muslimani! , a bio je čuven i kod katolika(Dalmacija , Andrija Kačić-Miošić)
Taj potez Sinan-Paše je kao kad bi Englezi spalili sv.Patrika Ircima usred Dablina!! , rušenje crkava i džamija u ratovima redovno se događalo , ali ovo je zaista bio nameran potez ubijanja duhovnog bića u narodu!
Međutim dobio je suprotan efekat i još jaču volju za slobodom!
Post Reply