217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#101 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Jazz_Junkie »

Bosanac sa dna kace wrote: Da, planski je druze kad se izgradi dzamija i oko nje muhtar tj. vodja lokalne zajednice sa lokalnim stanovnistvom odredjuje gdje ce koja kuca bit izgradjena i kolko ce biti daleko od drugih, kuda ce ici kaldrma, kuda vodovod, itd... Nemoj mislit da se vlast u Osmanskoj carevini svodila samo na kadije i napuhane begove sa homoseksualnim sklonostima.
E kad vec spominjes homoseksualnost, zaboravih vec prije o tome koju napisat. Pozitivna strana Osmanskog carstva generalno je bila tolerancija prema homoseksualcima. Naime, nije postojao nijedan zakon koji je zabranjivao i kaznjavao homoseksualne odnose. Cak su postojali prominentni homseksualni pjesnici. U tome su se razlikovali od tadasnjeg Zapada, no zakonska tolerancija ne znaci da je i samo drustvo akceptiralo ljude drugih seksualnih sklonosti. I danas dan, nakon osnivanja turske republike kada je preuzet tzv. Kod Napoleon, se nije nista promijenilo, mada vojska i policija sprovode drukciju politiku prema homseksualcima, a hendikep ustava je nepostojanje zakona protiv diskriminacije.
Carevina je imala citavu administraciju, i nije samo BiH bila dio Osmanskog Carstva, to su bile i Makedonija, i Albanija, i Bugarska, i Sirija i Irak...
Arhitektura u BiH mozda jeset imala elemene minimalizma, al se nije svodila samo na mostove i gradjenje cetverebojki sa cardacima, gradjeno je mnogo vise, kule, konaci, dzamije, medrese, ruzdije, biblioteke, crkve, sinagoge, mostovi, hamami itd... Postoji arhivska gradja o svemu tome diljem zemlaja koje su bile pod osmanskom vlascu.
Zasto bih preskako diskusije o gradovima?
Tebi tvoje, meni tvoje, ti si sam sebi kontradiktoran govoreci, navedi mi grad prije Osmanlija na podrucju BiH da nije bio dobro utvdjen negdje na nekoj uzvisini.
Vec sam nabrojao nekoliko gradova, naselja, tvrdjava i kako hoces. Ti spominjes kule, medrese itd., sto je gradjeno samo u korist vladajuceg sloja i klerusa. Kule su sluzile samo u vojne potrebe i kao rezidencije begova, aga i kako vec. Medrese su teoloske skole dok ustanova za proucavanja drugih predmeta nije bilo. Univerzitet u Zagrebu je osnovan 1669. godine gdje su bili smjesteni filozofski i teoloski fakultet. 1776 je pod naredbom Marije Terezije dodan jos jedan: pravni. Od 1874 postoji i medicinski. To je samo primjer Zagreba, no na univerzitetima u Becu, Parizu, Fiorentini, Prahi (tu je osnovan najstariji univerzitet na "njemackom govornom prostoru") i dr. si mogao studirati daleko vise predmeta, od gradjevinarstva do prirodnih nauka. U Bosni si imao samo medrese, a moderni i opsirne univerzitetske mogucnosti donose tek Austrijanci. Mogao si se baviti povijescu, arheologijom, pravom, gradili su se muzeji, arhivi itd.
Razlog zasto zelim preskociti diskusije o gradovima je besmislenost diskusije, jer ponavljamo jedno te isto, te ispada da se kao djeca svadjamo oko toga tko je bio bolji i napredniji. To nije moja svrha ove teme. Zna se tko je sto donio, ostavio i pokrao.

Aham, tu smo dakle, temelji imperija, ja ti navodim zasto Bizantinci nisu pristajali na pomoc katolickog zapada, a to je novac i pljacka, vrlo je dobro poznato da su krstasi opljackali Konstantinopolj 1204, bili koga su stigli, i na tron patrijarha postavili prostituku. Pljackanje Konstantinopolja se mstara jednim od najgorih u historiji, poput vandalskog unistenja Rima.
Samo jos fali da kazes kako su Bizantinci opljackali jadnu krstasku rulju :skoljka:
Ova zadnja fraza je van konteksta, jer nigdje nisam implicirao na takvo nesto. Ne znam otkud ti to, a na ostalo ti mogu reci da ponavljas sto si vec napisao. Ja sam vec rekao zasto je Bizant odbijao svaku kooperaciju sa katolickim Zapadom: apetiti pape na prevlast, imperijalna natjecanja. Uporedi to sa Hladnim ratom: Amerika se borila za sto veci globalni isto kao i Sovjetski savez. Krizarski ratovi su druga stvar. Upadali su i Mongoli, Tatari, Huni, Avari i pljackali, ubijali i palili po Evropi, pa to nema nista sa nekakvom mrznjom. Citava povijest covjeka je barbarska i ako nas ikada posjete neka civilizacija iz dalekih suncanih sistema, mogu se samo zgroziti na cinjenicu da povijest covjeka o njemu predstavlja sliku usi i djubreta. Historia est magistra vitae i nadam se da na osnovu mozemo shvatiti gdje su greske.

da nijedna crkva nije taknuta ni Bursi, ni u Halepu,( osvojili ga sa 25 vojnika), ni u Damasku, ni u Mersinu, ni u Trabzonu...
Vidi, Vatikan je poveo te ratove u ime vjere, tako su ih definisali, kad im Bizantinci nisu htjeli pmoc, onda su ih napali pod izgovorom da su shizamtici...Vrlo mi je dobro poznata razlika izmedju pape i patrijarha., nema potrebe da mi objasnjavas. Jeste bila je inkvizicija i protiv pravoslavnih.
Pa nisam ja nigdje ni rekao da su Osmanlije srusile svaku crkvu koja im je bila na putu, no da nisu rusili, to ne mozes nikako reci. U Bursi (nju cu izdvojiti kao primjer posto je bila prvi glavni grad Osmanskog carstva) danas stoji samo jedna crkva koja je izgradjena u 19. stoljecu, tzv. Francuska crkva. U njoj postoje jos 3 sinagoge koje su izgradjene tokom Osmanskog carstva za Sefarde.

Kako bilo, Bizantinci su vidjeli manju opsanost u Osmanlijama nego u katoliicma, i to je kraj price. Tvoj problem ako se ne mozes pomirit sa cinjenicama da su Osmanlije bili tolerantni.
Preseljavanje Pavlicana nije usamljen slucaj, preseljavanje ikonoboraca, preseljavanje raznih pokrstenih turskih klanova nije uslmljen slucaj...preseljavni su iz jednog kraja imperije na drugi...
Kako manju opasnost u Osmanlijama? Gdje to ima da jedna drzava u potencijalnom okupatoru ne vidi opasnost? Okupatori se izgleda samo u Bosni slave, no Bizant nije Bosna. Bizant se krvavo branio protiv Osmanlija, no njegov pad je poceo mnogo ranije. U doba kada su se Turci pojavili pred zidinama Bizanta, to vise nije bila ona sila kao u doba Konstantina Porfirogeneta i malo poslije njega. Da su mogli istrajati, ne bi pali. U vanjskom neprijatelju ne vidis manju ili vecu opasnost nego opasnost. Osmanlije su u nekim stvarima bili tolerantniji, ali ti pokusavas iste predstaviti kao zlato. Pitam se sto su sirom carstva postojali ustanci protiv njih. Cak su se i Arapi borili protiv osmanske okupacije, od Egipta do Iraka.
Katolici na istoku???? :?
Ko su to bili katolici na istoku u to vrijeme, nesto ne mogu da se sjetim.
Sto je sa Litvanijom, Latvijom, Estonijom? Poljaci van granica danasnje Poljske prema istoku? Nijemci koji su u sklopu kolonizacije pod vodstom Teutonskog viteškog reda isli cak do ruskog Novgoroda gdje ih je zaustavio Aleksandar Nevski? Balticke zemlje sam spomenuo zato sto su bile usko povezani sa Kijevskim Rusom (prva ruska drzava, osnovana od skandinavskih, poslije slaviziranih, Rjurikoviča).



Seldzuci su skupina plemena, ne pleme, u pocetku su nasljeni u pogranicne predjele prema Bizantu od strane Abasijskog halifata u Bagdadu...
Jeste, tu sam pogrijesio. Bili su skupina plemena ouskih Turaka koji su kao nomadi naseljavali podrucja Male Azije, a ne pod pokroviteljstvom Abasijskog kalifata.

Halil Inalcık i İlber Ortaylı su svaremeni historicari Osmanskog Crastva, prije cu njih uzet kao izvor su izvori a ne rijeka pri uscu...
Ne bih necije studiranje u Istanbulu nazvao ''branje pameti'', ipak je to danas jedna moderna metropola sa jako kvalitetnim univerzitetima svjetskog glasa. Ko sam i sta sam ja, to nije bitno, imam pravo na anonimnost na ovom forumu.
Istanbul jeste moderna metropola i ne sumnjam da ima kvalitetnih univerziteta, no sloboda pisane rijeci i govora tamo nije bas u najboljem polozaju. Ne zaboravi da je Turska drzava u kojoj ultranacionalisticki militaristi drze istinsku vlast i u kojoj se negira genocid nad Armenima. Ja ovdje u Becu imam turski TRT Int kanal, znaci njihov drzavni, na kojem se citav dan Turska zaklijeva u zvijezde i vode emisije (pazi: sa engleskim prijevodom!) gdje se negira genocid nad Armenima, pa da vidis njihovih pseudo-povjesnicara kada pocnu iznositi teze i "dokaze". Znaci kada takvo razmisljanje drzi javni monopol, kako je tek na fakultetima za povijest. Sigurno imaju kvalitetne medicinske, naucne, geoloske itd. fakultete, no sto se tice povijesti, ona se diktira iz sefova kabineta. Orhan Pamuk je u Turskoj nepozeljna osoba, knjige Richarda Dawkinsa su zabranjene (nakon pobjede retardiranog kreacioniste Adnana Oktara kojeg poznajes i kao Haruna Yahyju), tako da Turska ima jos dug put ka istinskoj demokraciji i modernizaciji.

Osmanlije nikad nisu imali puni suverenitet nad Transilvanijom, placal im je porez i to je to, stanovnistvo pola Madjarske i dijelova Hrvatske koji su bili pod Osmanlijama vjerovtano za njih nije predstavljalo neki znajcajan faktor, ali zna se dobro da s u uzivali ista pravo kao i pravoslavni, pa ih je makarski biskup Bartol Kacic tada htio izopcit iz crkve, jer koriste Osmanske sudove za vjencanja , razvode i medjusobne razmirice.
Nije istina, ali nije ni vazno. Ovo mi postaje pravo dosadno.

Jok eto, mnoge carske porodice su imale obicaj pustit djecu da rastu u divljini sa krmadima. :lol:
Rekoh ti ljudi se smatrali nasljednicima Bizanta tako da nije bilo potebe da bilo sta unistvajau ili ne prihvate sva njgeova pozitivna dostignuca.
Smatrali se nasljednicima, ali nisu bili nasljednici.

pitanje je kolko iznosi to ''gotovo nestali''???
Ne znam, reci mi ti. Ti si poceo s tom tvrdnjom.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#102 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Jazz_Junkie »

Bosanac sa dna kace wrote: Osmansko Carstvo je pozitivno za BiH kolko i Austro-Ugarska koja nam jeste donijela prugu al nam je odnijela i sumska i rudna bogatstva, donijela nam je pismenost i doktore obrazovane u Becu, ali i sifilis i javne kuce itd...
Ne znam da li nam je donijela sifilis i javne kuce. Sto imas protiv bordela? :-D Naravno, Austrijanci su nesto ostavili, nesto pokupili. Bili su osvajaci, pljackaci
i okupatori kao i Turci. Ili mislis da su Turci 500 godina narodima u BiH dnevno dijelili zlato?
Dokmentacija Osmanskog carstva ima svugdje tamo gdje je ono vladalo, protiv zakonito bi bilo da su Osmanlije donijele arhiv grada Skoplja u Istanbul, ili arhiv Bejruta... :)
Pa kako ce sa sobom nositi arhive Skoplja ili Bejruta kad nisu njihovi? Nisu oni stvorili Skoplje i Bejrut. Da li Amerikanci danas trebaju nakon sto se povuku iz Iraka sa sobom nositi arhiv Bagdada?
Arebica dolaskom Austrije nije bila na popisu, nije se vodila evidencija o tome da li ko zna citati i pisati arebicu, iako je postojao vidan broj stanovnistva koji je koristio to pismo.
Ako je nepismenost u BiH bila 80% za vrijeme dolaska Austrije, ispade da smo tokom tog doba stagnirali po pitanju nepismenosti, jer prema statistikama, u Vrbaskoj banovini koja je bila uglavnom na podrucju BiH 99% je bilo nepismeno, dok se za citavu BiH procjenjuje 90%, a prema nekima 95% stanovnistva je bilo nepismeno. Nepismenost jeste bila normalna pojava u 19. vijeku u Evropi, da nije onda pisari kao zanat ne bi postojao do 20. vijeka.
Potreba za masovnim opismenjavanjem javlja se u 19. vijeku sa masovnom industrijalizacijom, masovna pismenost uzima maha tek pocetkom 20. vijeka.
Arebica s dolaskom Austrijanaca vise nije bila sluzbeno pismo, ali je i dalje bila u upotrebi. Dakle, nije bila zabranjena, no nova vlast iz prakticnih i adminstrativnih razloga nije imala nikakav razlog da arebicu zadrzava kao sluzbeno pismo. U ostalom, arebica uopce nije bosansko pismo. Kada bacis pogled na razglednice bosanskih gradova iz perioda Austrougarske, vidjet ces da su ispisani latinicom i cirilicom. Austrijanci su pokusali kreirati bosanski jezik i bh. naciju pod imenom Bosnjaka, cega se tadasnji muslimani ne bi sami sjetili. Sjetilo se par ljudi poput Mehmeda Ljubusaka i Basagica koji su studirali u Zagrebu i Becu, te bili u dodiru sa Ilirskim pokretom odnosno hrvatskim nacionalnim preporodom.
Sto se tice arebice, znali su je kadije, begovi, klerus. Znaci visi sloj. Obicni narod je znao samo hrmbaciti na njivi od zore do mraka da bi hranio bega i njegovu obitelj. Sa boldiranim cu se donekle sloziti, no nepismenost na Zapadu nije bilo normala posto su sa industrijalizacijom nastale nove okolnosti, nove profesije i potrebe za edukacijom nizih slojeva, pa i proletarijata. Ovdje je bio razvijen proletarijat dok se Bosna jos nalazila stanju srednjeg vijeka, znaci feudalstva.
Kad vec dovodis Ataturka u kontekst svega ovoga, ne zaboravi da je osnivac ideologije koja na svaki nacin zeli da raskrsti sa Osmanskim carstvom.
Kolko je stanonistva bilo pismeno u doba njihovog dolaska kriju ko guja noge, jer svaki grad je imao svoje novine, knjizevne kulbove za zene i muskarce, ruždije (svjetovne škole), medrese, mnoga sela su imala osnovne škole ... Prema nekim podacima procenat onih koji su bili pismeni koristeci se arapskim alfabetom prilagođenim osmanskom jeziku prelazi 25%, ovo nije moja teorija već činjenice koje slabo ko smije i želi iznijet u javnost u današnjoj Turskoj.
Ne osmanskom nego turskom jeziku. Cisto sumnjam da vlast u Turskoj presucuje tih 25% o kojima govoris. Pozitivna postignuca Ataturka je konacni slom sa osmanskom tradicijom i barem pokusaj modernizacije, negativna su nacionalizam, militarizam i genocid nad Armenima. Njegov koncept turskog ustava je danas dan na snazi koji Tursku jos uvijek oslikava kao pseudo-demokraciju koja ne priznaje nacionalne manjine i njihova prava u modernom i slobodnom svijetu te ne tolerise bilo kakvu kritiku drzave.
Baščaršija nema veze sa današnjicom?
Stari most, Stolac, blagaj Počitelj nemaju veze sa sadašnjošću?
Kult komšiluka i poštivanja drugog i drugačijeg nema veze sa današnjicom?
Manastiri Ozren, Tavna, Papraća, Mošćanica itd..nemaju veze sa stavrnošću?
Nisi me razumio. Rekao sam da uslovi i zakoni proslosti nemaju veze sa danasnjicom. Stare gradjevine ne odlucuju o zivotu ljudi nego obrnuto.
O da, svakako, trebamo ga rušiti kao što se rušio Stari most u Mostaru, paliti kao što se palio Stolac, Dubravska visoravan, granatirati kao što se granatiralo Sarajevo, minirati poput Ferhadije, ili mosta u Brčkom, klati i mučiti kao što se to radilo u Omarskoj, Batkoviću, Dretelju...
Opet ti k´o Maksim po diviziji.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#103 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by dr.gog »

hrabren miloradovic wrote:Meni ovde spočitavaju Karadžića,Mladića i ostale zlikovce , jer sam rekao činjenicu koja je jasna ko' dan!!
Što se mene tiče ja bih ukinuo RS-zločinačku tvorevinu jer je i to činjenica isto jasna ko' dan!! , ali ako neko misli da treba okrenuti glavu na ovakve mitomanije kao što je ovaj topik grdno se vara , i pomiriti se sa time jer bio rat i samim time se opravdava bošnjački unitarizam , koji hoće predstaviti svoje iskonsko pravo na Bosnu , a oni koji nose ona bosanska imena "doseljeni Vlasi" su rušitelji Bosne , a vi koji ih odričete pravi naslednici! :roll:
@hrabrene , tema je takva kakva jest i ako imaš štogod reći u vezi same teme, izvoli.Ako nemaš, ne ulazi u off-topic.
Možeš otvoriti novu temu uvijek, koju možeš postaviti kako ti odgovara, u skladu sa veoma jednostavnim forumskim pravilima :) .Ok? Ok.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#104 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by hrabren miloradovic »

dr.gog wrote:
hrabren miloradovic wrote:Meni ovde spočitavaju Karadžića,Mladića i ostale zlikovce , jer sam rekao činjenicu koja je jasna ko' dan!!
Što se mene tiče ja bih ukinuo RS-zločinačku tvorevinu jer je i to činjenica isto jasna ko' dan!! , ali ako neko misli da treba okrenuti glavu na ovakve mitomanije kao što je ovaj topik grdno se vara , i pomiriti se sa time jer bio rat i samim time se opravdava bošnjački unitarizam , koji hoće predstaviti svoje iskonsko pravo na Bosnu , a oni koji nose ona bosanska imena "doseljeni Vlasi" su rušitelji Bosne , a vi koji ih odričete pravi naslednici! :roll:
@hrabrene , tema je takva kakva jest i ako imaš štogod reći u vezi same teme, izvoli.Ako nemaš, ne ulazi u off-topic.
Možeš otvoriti novu temu uvijek, koju možeš postaviti kako ti odgovara, u skladu sa veoma jednostavnim forumskim pravilima :) .Ok? Ok.
Jes' u pravu si , izvinjam se!!
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#105 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by hrabren miloradovic »

Da se zna!! , ima fotografija velike džamije u današnjem centru Beograda , tamo gde je narodno pozorište , ne mogu naći na netu , ali sam je video i bio sa frapiran , jer je impozantno zdanje u pitanju!

Fotka je starog tipa , vide se stubovi ispred jer je zamišljena kao grčka bazilika!! , a ne kao klasična džamija sa vizantijskim uticajem na balkanu što se nalaze!

U pitanju je stara tehnologija fotografije(186?)?!!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#106 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by Ahmmed »

hrabren miloradovic wrote:
Ma nemoj mi reći.....Čuj, problem imate s činjenicom da neko daje djeci imena kakva hoće , a ne pita Srbe? Pa, se Srbi onda naljute, jerbo davanjem turskih, perzijskih, arapskih imena, slavenski muslimani se odriču iskona,te logično, gube pravo i na zemlju i na dom. Nego, ne znam da li si ti čuo za imena Marija, Petar, Jovan, Pavle, Ilija, Ivan, Konstantin,Filip, Andrija...a sva ih i Srbi nose, a ona sve onako srpska da srpskija ne mogu biti.....I da li Srbe koji nose ova imena treba proglasiti stranim faktorom, oduzeti im pravo na zemlju, jerbo su izdali slavenski iskon?

I uvjerili smo se koliko ste kad je o Albancima riječ, uvažili činjenicu da , zadržavajući i imena albanskoga korijena, čuvaju svoj iskon....Doduše, potrudili ste se dobro, da shvate da nikako nije lijepo da kao Albanci, smiju da se zovu Azem, Hašim, Fadilj, Bajram...Jer to "prosečnog" Srbina ljuti.

Ja se divim tvom bezobrazluku.
Ne ljuti!!

Niko ti ne brani da daješ imena koja hoćeš !! niti je ikad to neko i branio!! , ali biti jedini koji neće da koristi imena koja ti "PROISTIČU IZ TVOGA JEZIKA ROĐENOG BOSANSKOG" je neviđen endem u istoriji civilizacije!!!

A sad ti objasni zašto je to tako!!?? , jel su gadna ta imena?? , jel ti to brani vera?? , what's the catch??

Posle ću ja dati svoje obrazloženje ovog jedinstvenog dobrovoljnog odricanja svojih imena u istoriji čovečanstva.

Još samo ovo glede imena, pa neću više, Tita mi :D

idi masiraj Srbe,pa kad njima objasnis da petar i marija ne poticu iz
srpskog jezika, pa kad njih natjeraš da se odreknu ovih imena kao svojih; kad oni odbace biblijska imena kao svoja; kad oni se vrate svojoj veri pradedovskoj pa se pocnu moliti perunu a ne isusu... e onda, dodji nama pa nas uveseljavaj budalastinama. do tada, providan si i ti i tvoji motivi...

Uz mahsuz selam :D
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#107 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by saibaba »

Ne kontam ovoga sa imenima ? Kakve gluposti čovjek priča..
Pa ako analiziraš srpska imena i tu ima dosta stranih uticaja pogotovo ruskih. Ne zovu se ni oni svi Slobodan i Ratko i Nebojša.. ima tu i Olja i Kolja i Saša i Štaša i Anita i Nataša Ana ..
Jel ona proističu iz Starog srpskog jezika ?
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#108 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by shalaedin »

hrabren miloradovic wrote:
saibaba wrote:hrabrene

Podvučeno nisam napisao niti tako mislim.

Ponavljam, mislim da Turci nemaju nikakve više veze s nama nego sa Srbima.
To srpskim radikalima i onim koji i danas ruše džamije očigledno nije jasno pa to pakuju pod firmom osvete prema Tucima.. U tom smislu im dobro dođu legende i mitovi o dahijama kosovskom boju i slične stvari koje su bile ili nisu bile prije 1000 godina.

Sta si se ba ti prihvatio Save ko je taj lik i kakve veze on ima s temom ?
A šta je tema ova nego upravo tendeciozna bezvezarija koja hoće prikazati da Srbi imaju 500 godišnji pakleni plan uništavanja džamija i svega bošnjačkog , jer je na kraju uvodnog posta zaključak da se istorija ponavlja sa Mladićem i ekipom!

Ovde je zamena teza na najgori način , proglasiti potlačenog kako uništava porobitelja je barem glupa i bezobrazna!
Srbi od osmanske vlasti su dobili samo zlo i progon , a ostatak živeći po planičinama je našlo spas , tako da ono što je po gradovima bilo je simbol ugnjetavanja! , jedino ako ne misliš da su Srbi sve izmislili jer su iskonski zli i vole da ruše!
Nema opravdanja za rušenja , ali pogledaj koje vreme bilo ,i da ne zaboraviš da je to srpska zemlja , a da je zavojevač došao iz daleke Anadolije , i gradio gradove za sebe , a ne za domicilno stanovništvo koje bi trebalo biti osnov stanovništva!

Ja niti sam radikal niti bila šta tako , ali reagujem na ovakve mitomanije kao što reagujem i na srpske!

Sv.Sava je "lik" narodne duhovnosti , za sve narode "naše" je bio simbol samosvojnosti,duhovnosti i na kraju državnosti!
Njega su tradicionalno poštovali pravoslavci ,muhamedanci i katolici! , iz zbog tadašnjih ustanaka i ratova Sinan paša mu odnosi mošti iz Mileševe i spaljuje ih na Vračaru!
Uostalom evo ti pozadine svega http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%91%D0 ... 0%B0%D0%BA
Srbi nisu dobili samo zlo od Osmanlija... To bi dobili samo oni koji su se protiv njihove vlasti bunili. Turci nisu bezrazlozno ubijali stanovnistvo, ako i ima takvih primjera onda ih slabo mozemo nabrojati. Ustanke su gusili radikalno, poznat je slucaj bosanskog ustanka, kada je Turksa vlast pobila tadasnje najbolje sinove Bosne na celu sa begom-Gradasevicem. U BiH-a nisu ostavili đele kulu kao sto je bio slucaj sa jednim od mnogih ugusenih srpskih ustanaka. Prvi su izdali andhamu o toleranciji ispovjedanja vjera u BiH-i.
Da su ubijali Srbe onako kako sami Srbi pricaju o njihovim zlocinima, pa danas nebi srba bilo 10 miliona ili koliko vec, vec bi ih bilo dvaput ili triput manje. Nebi bilo manastira i njihovih spomenika kulture starijih od 200 godina. A da su vrsili nasilnu islamizaciju srbija bi danas bila turska broj dva. Nijedan osvajac nije bio nalik njima, one koje su osvajali bez borbe njima bi nametnuli porez ili dzizju, a protiv onih koji bi se borili podcinili bi ih i nebi im se svetili. Bune bi zestoko gusili, ma ko god ih pravio sto je slucaj sa svim ustancima koji su pravili svi od bosnaca, srba albanaca i drugih naroda u njihovom carstvu. Sveti Sava znaci srpskome narodu i ima posebnije mjesto od Isusa u srpskom dozivljaju pravoslavlja i krscanstva. On bosanskim katolicima, bogumilima i patarenima nije nista znacio, a da negovorimo koliko je bitan bio poslje onima koji su primili Islam. Sveti Sava je za mnoge Srbe Bog, hram srpstva, stub religije i same srpske drzavnosti kao sto su i ostali Nemanjici. On je preneseno staro srpsko predkrscansko vjerovanje u danasnjoj srpsko-pravoslavnoj krscanskoj dogmi . I vecina tih predkrscanskih bozanstava dozivjeli su reinkarnaciju u srpskoj pravoslavnoj dogmi od Svetog Save, Mitra, Djordja i naslijedili njihove osobine zbog nepismenosti i manjka znanja tadasnjeg svestenstva. Sveti Sava ili Rastko Nemanjic (albanci kazu nemanji) je covjek od krvi i mesa, bitna historijska licnost u kulturi i religiji Srba, mit i bozanstvo, cuvar vukovai td. Zbog njega na badnjak u mnogim ruralnim djelovima Srbije na badnjak kolac iznesu na prag kao sledovanje za vuka jer on je bio cuvar i zastitnik tih zivotinja.
Nisu svi Srbi losi, losi su oni koji su bas u toj historiji trazili nacina da se svete lokalnim, pa potom bosanskim a onda i albanskim muslimanima i katolicima kao da su oni sami Turci. Koji su bas na mitovima a ne na cinjanicama gradili svoju historiju, koji su se svetili obicnoj raji (izraz za sve one koji nisu imali titula i zivjeli su pod feudalcem), dzamijama i svim spomenicima jedne kulture... koji su i pored nepravdi nad njima sebi dopustili da nepravdu cine drugima, koji su od balkanskih ratova na ovamo od Sandzaka, BIH-a i Kosova uvijek velicali nasilnike i ubice obicnog zivlja, koji su nacinili hiljade monstruoznih zlocina tj. govorim o onima koji su velicali i danas velicaju Dzelate poput Draze i drugih vojvoda, Milosevica, Karadzica, Mladica, Seselja i drugih slicnih i sanjaju pored svoje lose realnosti o nekoj modernoj reinkarnaciji Srbije iz 12 vijeka koja bi bila od Vitmirice, Karlobaga pa do Tokija...
Nije bitno odakle je osvajac vec sta je donjeo... On nije pokorio samo Srbe, vec i druge balkanske narode. Prema tome Srbi nisu najvece zrtve. Kroz ono sto su prosli Srbi prosli su i drugi narodi toga doba... ono sto su oni uradili mogli su da urade Grci, Albanci, Bosanci, Makedonci, Rumuni, Bugari, Crnogorci i ostali narodi koji su bili pod njihovom okupacijom a nisu bili na balkanu... Zaboravio si cinjenicu da su Srbi na Kosovu imali saveznike iz Bosne, Hrvatske, Albanije i da su svi oni zeljeli da stanu u kraj osvajacu, ali svi su pali zajedno... Srbi su postali nebeski narod svi ostali nisu... prema tome historija nije iluzija ni mit vec cinjenica, ne cita se jednostrano... Turci su napravili mnostvo nepravde, ali su Srbi od balkanskih ratova na ovamo napravili mozda i daleko vise ... Zadnji rat u BiH-a je imao 250 000 zrtava, u drugom svijetskom ratu oko 80 000 zrtava vecinom Bosanskih muslimana,kojih su mahom pobili ustase i ravnogorci, da uzmemo statistike iz drugih zemalja Srbije, Crne gore, Hrvatske, Kosova vidjeli bi da se broj povecava zrtava i izraz destruktivnosti povecava...
Od zrtve do dzelata, kada narod predje takav put, onda nije narod vec sramota... svi ti spomenici zlocina od Jasenovca, Vukovara do Srebrenice i drugih gradova su izraz nase balkanske tolerantnosti. Sarajevo opet od mnogih gradova na balkanu je pokazalo da je najaci stub multietnicnosti i multikulturanlnosti iako je proslo kroz stravicnu ratnu opsadu... mogli smo mi popaliti sve te objekte koji danasnjem vecinskom stanovnistvu u Sarajevu ne treba, ali mi nismo takvi... jer mi svoje branimo, tudje nediramo...
Eto ti najbolje paralele izmedju porusenih 217 beogradskih dzamija i nijedne zapaljene crkve u Sarajevu, iste ako ne i vece razloge za takvo postupanje smo i mi imali ali to nismo uradili... jer nama to netreba ... zelimo sacuvati covjecnost u nama nakon svih nepravdi koje su nam ucinjene... nas nema za sta biti stid...

Zato mi Bosanci volimo Cedu Jovanovica ali mrzimo Nikolica, postujemo Tadica, ali mrzimo Slobu i svakoga koji dobro zamjenjuje losim, a istinu lazima, pamet gluposcu, a mir ratom...
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#109 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by IZVANZEMALJAC »

Turci su bili ne nivilizirani barbari. Zamisli pravili mostove pa šta če nam kad je narod znao plivati (zato su danas jake vaterpolo reprezentacije na balkanu). Onda zamisli javna kupatila koja su isto nepotrebna jer svi znamo na kojem nivou je bila higijena u ta doba a več sam spomenuo da je narod znao plivati. Onda ona vjerska tolerancija -čisti plagijat to su ukrali od evrope pogledajte samo razne vjere i rase u EU. Svima je poznato koliko su mrzili ne muslimane da su naj više ratovali protiv Perzije. Ima toga još ali da ne zamaram narod.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#110 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by hrabren miloradovic »

Srbi nisu dobili samo zlo od Osmanlija... To bi dobili samo oni koji su se protiv njihove vlasti bunili. Turci nisu bezrazlozno ubijali stanovnistvo, ako i ima takvih primjera onda ih slabo mozemo nabrojati. Ustanke su gusili radikalno, poznat je slucaj bosanskog ustanka, kada je Turksa vlast pobila tadasnje najbolje sinove Bosne na celu sa begom-Gradasevicem. U BiH-a nisu ostavili đele kulu kao sto je bio slucaj sa jednim od mnogih ugusenih srpskih ustanaka. Prvi su izdali andhamu o toleranciji ispovjedanja vjera u BiH-i.
Da su ubijali Srbe onako kako sami Srbi pricaju o njihovim zlocinima, pa danas nebi srba bilo 10 miliona ili koliko vec, vec bi ih bilo dvaput ili triput manje. Nebi bilo manastira i njihovih spomenika kulture starijih od 200 godina. A da su vrsili nasilnu islamizaciju srbija bi danas bila turska broj dva. Nijedan osvajac nije bio nalik njima, one koje su osvajali bez borbe njima bi nametnuli porez ili dzizju, a protiv onih koji bi se borili podcinili bi ih i nebi im se svetili. Bune bi zestoko gusili, ma ko god ih pravio sto je slucaj sa svim ustancima koji su pravili svi od bosnaca, srba albanaca i drugih naroda u njihovom carstvu. Sveti Sava znaci srpskome narodu i ima posebnije mjesto od Isusa u srpskom dozivljaju pravoslavlja i krscanstva. On bosanskim katolicima, bogumilima i patarenima nije nista znacio, a da negovorimo koliko je bitan bio poslje onima koji su primili Islam. Sveti Sava je za mnoge Srbe Bog, hram srpstva, stub religije i same srpske drzavnosti kao sto su i ostali Nemanjici. On je preneseno staro srpsko predkrscansko vjerovanje u danasnjoj srpsko-pravoslavnoj krscanskoj dogmi . I vecina tih predkrscanskih bozanstava dozivjeli su reinkarnaciju u srpskoj pravoslavnoj dogmi od Svetog Save, Mitra, Djordja i naslijedili njihove osobine zbog nepismenosti i manjka znanja tadasnjeg svestenstva. Sveti Sava ili Rastko Nemanjic (albanci kazu nemanji) je covjek od krvi i mesa, bitna historijska licnost u kulturi i religiji Srba, mit i bozanstvo, cuvar vukovai td. Zbog njega na badnjak u mnogim ruralnim djelovima Srbije na badnjak kolac iznesu na prag kao sledovanje za vuka jer on je bio cuvar i zastitnik tih zivotinja.
Nisu svi Srbi losi, losi su oni koji su bas u toj historiji trazili nacina da se svete lokalnim, pa potom bosanskim a onda i albanskim muslimanima i katolicima kao da su oni sami Turci. Koji su bas na mitovima a ne na cinjanicama gradili svoju historiju, koji su se svetili obicnoj raji (izraz za sve one koji nisu imali titula i zivjeli su pod feudalcem), dzamijama i svim spomenicima jedne kulture... koji su i pored nepravdi nad njima sebi dopustili da nepravdu cine drugima, koji su od balkanskih ratova na ovamo od Sandzaka, BIH-a i Kosova uvijek velicali nasilnike i ubice obicnog zivlja, koji su nacinili hiljade monstruoznih zlocina tj. govorim o onima koji su velicali i danas velicaju Dzelate poput Draze i drugih vojvoda, Milosevica, Karadzica, Mladica, Seselja i drugih slicnih i sanjaju pored svoje lose realnosti o nekoj modernoj reinkarnaciji Srbije iz 12 vijeka koja bi bila od Vitmirice, Karlobaga pa do Tokija...
Nije bitno odakle je osvajac vec sta je donjeo... On nije pokorio samo Srbe, vec i druge balkanske narode. Prema tome Srbi nisu najvece zrtve. Kroz ono sto su prosli Srbi prosli su i drugi narodi toga doba... ono sto su oni uradili mogli su da urade Grci, Albanci, Bosanci, Makedonci, Rumuni, Bugari, Crnogorci i ostali narodi koji su bili pod njihovom okupacijom a nisu bili na balkanu... Zaboravio si cinjenicu da su Srbi na Kosovu imali saveznike iz Bosne, Hrvatske, Albanije i da su svi oni zeljeli da stanu u kraj osvajacu, ali svi su pali zajedno... Srbi su postali nebeski narod svi ostali nisu... prema tome historija nije iluzija ni mit vec cinjenica, ne cita se jednostrano... Turci su napravili mnostvo nepravde, ali su Srbi od balkanskih ratova na ovamo napravili mozda i daleko vise ... Zadnji rat u BiH-a je imao 250 000 zrtava, u drugom svijetskom ratu oko 80 000 zrtava vecinom Bosanskih muslimana,kojih su mahom pobili ustase i ravnogorci, da uzmemo statistike iz drugih zemalja Srbije, Crne gore, Hrvatske, Kosova vidjeli bi da se broj povecava zrtava i izraz destruktivnosti povecava...
Od zrtve do dzelata, kada narod predje takav put, onda nije narod vec sramota... svi ti spomenici zlocina od Jasenovca, Vukovara do Srebrenice i drugih gradova su izraz nase balkanske tolerantnosti. Sarajevo opet od mnogih gradova na balkanu je pokazalo da je najaci stub multietnicnosti i multikulturanlnosti iako je proslo kroz stravicnu ratnu opsadu... mogli smo mi popaliti sve te objekte koji danasnjem vecinskom stanovnistvu u Sarajevu ne treba, ali mi nismo takvi... jer mi svoje branimo, tudje nediramo...
Eto ti najbolje paralele izmedju porusenih 217 beogradskih dzamija i nijedne zapaljene crkve u Sarajevu, iste ako ne i vece razloge za takvo postupanje smo i mi imali ali to nismo uradili... jer nama to netreba ... zelimo sacuvati covjecnost u nama nakon svih nepravdi koje su nam ucinjene... nas nema za sta biti stid...
Jel ti vidiš ono boldovano?? , znači Srbi su zaista bili zlikovci! , jer buniti se na SVOJOJ ZEMLJI protov ogromnog zavojevača zaslužuje kaznu , SA RAZLOGOM ,aa??!! :roll:
Zaista raja srpska nije umela da ceni napredak koji im je pružen od osmanlija , toliki silne škole po planinčinama za nezahvalnu Vlašadiju vratili su spaljivanjem 218 džamija! , ne ume Vlah videti pravdu jer suštinski zao!
Ili fora da su nas zapravo ubijali bilo bi nas 2-3 miliona , a ne 10 kao danas! , pa da nas nisu ubijali i proterivali bilo bi nas 50mil kao i ostale velike evropske nacije!
Sačuvane crkve i manastiri kažeš?? , svaka je više puta rušena i doziđivan joj minaret , većina manastira je obnovljena u 19.veku i kasnije , kako su oslobađale teritorije!!

A za sv.Savu , evo šta to kaže hrvatski najveći klasik , fratar(katolik)Andrija Kačić-Miošić , dosta pre Garašanina,Karađorđa... ,on nije mitoman valjda , ali je SIGURNO ZASLUŽIO kaznu od tolerantnih Turaka!
Još je napisana na finoj staroj bosanskoj ikavici , naravno ćirilicom , da ne kažem bosančicom! :roll:
Zadnja strofa je zanijmljiva za Hercegovce u latinskoj jeresi! , da izleti tako nešto od strane Rvata je poprilično deprimirujuće!!


Četvrti je ruža izabrana
od kolina Nemanić Stipana,
slovinskoga kralja i cesara,
od istočnih strana gospodara,

po imenu kaluđere Sava,
kruna, dika, poštenje i slava
slovinskoga puka i naroda,
pustinjaka kriposni vojvoda,

koji poče ljubit Gospodina
mlado dite od malo godina,
pokazuje pokorno zlamenje,
tlači biser i drago kamenje.

Svlači Savo sa zlatom haljine,
kaluđerske oblači mantije
i ostavlja starca, babu svoga,
rad ljubavi Boga velikoga.

Tere biži u luge zelene,
neka njemu bilo lišce vene
travu jiduć, hladnu vodu pijuć,
teškim bičem svoje tilo bijuć.

Zemlja Savi prostirač bijaše,
a vedrim se nebom pokrivaše,
Boga moli, nigda ne pristaje,
svomu tilu pokoja ne daje.


Vesele se dubrave jordanske
i ostale pustinje izvanjske
gledajući Ivu Krstitelja,
kako hvali svoga Stvoritelja.


Raduje se još i Gora sveta
kazat pravo niko mi ne smeta
gledajući Savu pokornika,
Nemanića Božjeg svećenika,


kako plače i suze proliva,
na pokoru grišnike doziva;
u pustinji kano sunce sjaje,
dobar izgled pokornikom daje.


Malo vrime postajalo biše,
za biskupa Savu učiniše;
posveti ga grčki patrijarka
viruj, pobre, ovo nije čarka


po naredbi Pape velikoga,
svega svita oca duhovnoga,
komu Grci podložni bijahu,
za glavara tada poznavahu.


Svoju oblast Savi pokloniše
i državu srpsku podložiše,
da obraća i kara grišnike,
focijane i sve nevirnike.


Savo drugi Ilija bijaše,
ljubav Božja u njemu goraše;
na pokoru svakoga dozivlje,
zle proklinje, dobre blagosivlje.


Zakon brani, puku propovida,
viru svetu Savo ispovida.
Kada svaka ispunio biše,
starešine koja narediše,


skide s glave mitru od bisera,
ah moj Bože, čudna kaluđera,
svuče sebe vladičke haljine
pak pobiže gori u planine.


On ostavi svoje bile dvore
po pustinjam ter čini pokore,
suze roni, plače brez pristanka
od večera ter do bila danka.


Kada li se naplakao biše,
nabesa se njemu otvoriše:
Bog mu daje krunu od blaženstva
i pristolje svojega kraljevstva.

Mileševo manastir se zvaše,
gdi svetoga Savu ukopaše.
Poče činit velika čudesa,
kad mu duša pođe na nebesa.

Savino se ne raspada tilo,
nego posta puno godin' cilo
i stalo bi do sudnjega danka,
svega svita zbora i sastanka,

ali Božji nevirnici Turci
smamiše se gore nego vuci,
svetogrđe teško učiniše,
sveto tilo na vatru baciše.

Brzo se je Savo osvetio
i desnicu svoju posvetio,
jer podiže ter do malo dana
Karavlaha i Karabogdana,

da udare slobodno na Turke
i junačke okrvave ruke
pod barjakom Save pokornika,
Nemanića Božjeg svećenika.

Viteški se oni podnesoše,
sto hiljada glava odsikoše,
osvetiše Nemanića tilo,
koje skoro biše izgorilo.

Rad čudesa kaluđera Save
slovinskega sve države slave,
a najveće hercega Stipana,
svetog Save banovina zvana.





shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#111 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by shalaedin »

hrabren miloradovic wrote:
Srbi nisu dobili samo zlo od Osmanlija... To bi dobili samo oni koji su se protiv njihove vlasti bunili. Turci nisu bezrazlozno ubijali stanovnistvo, ako i ima takvih primjera onda ih slabo mozemo nabrojati. Ustanke su gusili radikalno, poznat je slucaj bosanskog ustanka, kada je Turksa vlast pobila tadasnje najbolje sinove Bosne na celu sa begom-Gradasevicem. U BiH-a nisu ostavili đele kulu kao sto je bio slucaj sa jednim od mnogih ugusenih srpskih ustanaka. Prvi su izdali andhamu o toleranciji ispovjedanja vjera u BiH-i.
Da su ubijali Srbe onako kako sami Srbi pricaju o njihovim zlocinima, pa danas nebi srba bilo 10 miliona ili koliko vec, vec bi ih bilo dvaput ili triput manje. Nebi bilo manastira i njihovih spomenika kulture starijih od 200 godina. A da su vrsili nasilnu islamizaciju srbija bi danas bila turska broj dva. Nijedan osvajac nije bio nalik njima, one koje su osvajali bez borbe njima bi nametnuli porez ili dzizju, a protiv onih koji bi se borili podcinili bi ih i nebi im se svetili. Bune bi zestoko gusili, ma ko god ih pravio sto je slucaj sa svim ustancima koji su pravili svi od bosnaca, srba albanaca i drugih naroda u njihovom carstvu. Sveti Sava znaci srpskome narodu i ima posebnije mjesto od Isusa u srpskom dozivljaju pravoslavlja i krscanstva. On bosanskim katolicima, bogumilima i patarenima nije nista znacio, a da negovorimo koliko je bitan bio poslje onima koji su primili Islam. Sveti Sava je za mnoge Srbe Bog, hram srpstva, stub religije i same srpske drzavnosti kao sto su i ostali Nemanjici. On je preneseno staro srpsko predkrscansko vjerovanje u danasnjoj srpsko-pravoslavnoj krscanskoj dogmi . I vecina tih predkrscanskih bozanstava dozivjeli su reinkarnaciju u srpskoj pravoslavnoj dogmi od Svetog Save, Mitra, Djordja i naslijedili njihove osobine zbog nepismenosti i manjka znanja tadasnjeg svestenstva. Sveti Sava ili Rastko Nemanjic (albanci kazu nemanji) je covjek od krvi i mesa, bitna historijska licnost u kulturi i religiji Srba, mit i bozanstvo, cuvar vukovai td. Zbog njega na badnjak u mnogim ruralnim djelovima Srbije na badnjak kolac iznesu na prag kao sledovanje za vuka jer on je bio cuvar i zastitnik tih zivotinja.
Nisu svi Srbi losi, losi su oni koji su bas u toj historiji trazili nacina da se svete lokalnim, pa potom bosanskim a onda i albanskim muslimanima i katolicima kao da su oni sami Turci. Koji su bas na mitovima a ne na cinjanicama gradili svoju historiju, koji su se svetili obicnoj raji (izraz za sve one koji nisu imali titula i zivjeli su pod feudalcem), dzamijama i svim spomenicima jedne kulture... koji su i pored nepravdi nad njima sebi dopustili da nepravdu cine drugima, koji su od balkanskih ratova na ovamo od Sandzaka, BIH-a i Kosova uvijek velicali nasilnike i ubice obicnog zivlja, koji su nacinili hiljade monstruoznih zlocina tj. govorim o onima koji su velicali i danas velicaju Dzelate poput Draze i drugih vojvoda, Milosevica, Karadzica, Mladica, Seselja i drugih slicnih i sanjaju pored svoje lose realnosti o nekoj modernoj reinkarnaciji Srbije iz 12 vijeka koja bi bila od Vitmirice, Karlobaga pa do Tokija...
Nije bitno odakle je osvajac vec sta je donjeo... On nije pokorio samo Srbe, vec i druge balkanske narode. Prema tome Srbi nisu najvece zrtve. Kroz ono sto su prosli Srbi prosli su i drugi narodi toga doba... ono sto su oni uradili mogli su da urade Grci, Albanci, Bosanci, Makedonci, Rumuni, Bugari, Crnogorci i ostali narodi koji su bili pod njihovom okupacijom a nisu bili na balkanu... Zaboravio si cinjenicu da su Srbi na Kosovu imali saveznike iz Bosne, Hrvatske, Albanije i da su svi oni zeljeli da stanu u kraj osvajacu, ali svi su pali zajedno... Srbi su postali nebeski narod svi ostali nisu... prema tome historija nije iluzija ni mit vec cinjenica, ne cita se jednostrano... Turci su napravili mnostvo nepravde, ali su Srbi od balkanskih ratova na ovamo napravili mozda i daleko vise ... Zadnji rat u BiH-a je imao 250 000 zrtava, u drugom svijetskom ratu oko 80 000 zrtava vecinom Bosanskih muslimana,kojih su mahom pobili ustase i ravnogorci, da uzmemo statistike iz drugih zemalja Srbije, Crne gore, Hrvatske, Kosova vidjeli bi da se broj povecava zrtava i izraz destruktivnosti povecava...
Od zrtve do dzelata, kada narod predje takav put, onda nije narod vec sramota... svi ti spomenici zlocina od Jasenovca, Vukovara do Srebrenice i drugih gradova su izraz nase balkanske tolerantnosti. Sarajevo opet od mnogih gradova na balkanu je pokazalo da je najaci stub multietnicnosti i multikulturanlnosti iako je proslo kroz stravicnu ratnu opsadu... mogli smo mi popaliti sve te objekte koji danasnjem vecinskom stanovnistvu u Sarajevu ne treba, ali mi nismo takvi... jer mi svoje branimo, tudje nediramo...
Eto ti najbolje paralele izmedju porusenih 217 beogradskih dzamija i nijedne zapaljene crkve u Sarajevu, iste ako ne i vece razloge za takvo postupanje smo i mi imali ali to nismo uradili... jer nama to netreba ... zelimo sacuvati covjecnost u nama nakon svih nepravdi koje su nam ucinjene... nas nema za sta biti stid...
Jel ti vidiš ono boldovano?? , znači Srbi su zaista bili zlikovci! , jer buniti se na SVOJOJ ZEMLJI protov ogromnog zavojevača zaslužuje kaznu , SA RAZLOGOM ,aa??!! :roll:
Zaista raja srpska nije umela da ceni napredak koji im je pružen od osmanlija , toliki silne škole po planinčinama za nezahvalnu Vlašadiju vratili su spaljivanjem 218 džamija! , ne ume Vlah videti pravdu jer suštinski zao!
Ili fora da su nas zapravo ubijali bilo bi nas 2-3 miliona , a ne 10 kao danas! , pa da nas nisu ubijali i proterivali bilo bi nas 50mil kao i ostale velike evropske nacije!
Sačuvane crkve i manastiri kažeš?? , svaka je više puta rušena i doziđivan joj minaret , većina manastira je obnovljena u 19.veku i kasnije , kako su oslobađale teritorije!!

A za sv.Savu , evo šta to kaže hrvatski najveći klasik , fratar(katolik)Andrija Kačić-Miošić , dosta pre Garašanina,Karađorđa... ,on nije mitoman valjda , ali je SIGURNO ZASLUŽIO kaznu od tolerantnih Turaka!
Još je napisana na finoj staroj bosanskoj ikavici , naravno ćirilicom , da ne kažem bosančicom! :roll:
Zadnja strofa je zanijmljiva za Hercegovce u latinskoj jeresi! , da izleti tako nešto od strane Rvata je poprilično deprimirujuće!!


Četvrti je ruža izabrana
od kolina Nemanić Stipana,
slovinskoga kralja i cesara,
od istočnih strana gospodara,

po imenu kaluđere Sava,
kruna, dika, poštenje i slava
slovinskoga puka i naroda,
pustinjaka kriposni vojvoda,

koji poče ljubit Gospodina
mlado dite od malo godina,
pokazuje pokorno zlamenje,
tlači biser i drago kamenje.

Svlači Savo sa zlatom haljine,
kaluđerske oblači mantije
i ostavlja starca, babu svoga,
rad ljubavi Boga velikoga.

Tere biži u luge zelene,
neka njemu bilo lišce vene
travu jiduć, hladnu vodu pijuć,
teškim bičem svoje tilo bijuć.

Zemlja Savi prostirač bijaše,
a vedrim se nebom pokrivaše,
Boga moli, nigda ne pristaje,
svomu tilu pokoja ne daje.


Vesele se dubrave jordanske
i ostale pustinje izvanjske
gledajući Ivu Krstitelja,
kako hvali svoga Stvoritelja.


Raduje se još i Gora sveta
kazat pravo niko mi ne smeta
gledajući Savu pokornika,
Nemanića Božjeg svećenika,


kako plače i suze proliva,
na pokoru grišnike doziva;
u pustinji kano sunce sjaje,
dobar izgled pokornikom daje.


Malo vrime postajalo biše,
za biskupa Savu učiniše;
posveti ga grčki patrijarka
viruj, pobre, ovo nije čarka


po naredbi Pape velikoga,
svega svita oca duhovnoga,
komu Grci podložni bijahu,
za glavara tada poznavahu.


Svoju oblast Savi pokloniše
i državu srpsku podložiše,
da obraća i kara grišnike,
focijane i sve nevirnike.


Savo drugi Ilija bijaše,
ljubav Božja u njemu goraše;
na pokoru svakoga dozivlje,
zle proklinje, dobre blagosivlje.


Zakon brani, puku propovida,
viru svetu Savo ispovida.
Kada svaka ispunio biše,
starešine koja narediše,


skide s glave mitru od bisera,
ah moj Bože, čudna kaluđera,
svuče sebe vladičke haljine
pak pobiže gori u planine.


On ostavi svoje bile dvore
po pustinjam ter čini pokore,
suze roni, plače brez pristanka
od večera ter do bila danka.


Kada li se naplakao biše,
nabesa se njemu otvoriše:
Bog mu daje krunu od blaženstva
i pristolje svojega kraljevstva.

Mileševo manastir se zvaše,
gdi svetoga Savu ukopaše.
Poče činit velika čudesa,
kad mu duša pođe na nebesa.

Savino se ne raspada tilo,
nego posta puno godin' cilo
i stalo bi do sudnjega danka,
svega svita zbora i sastanka,

ali Božji nevirnici Turci
smamiše se gore nego vuci,
svetogrđe teško učiniše,
sveto tilo na vatru baciše.

Brzo se je Savo osvetio
i desnicu svoju posvetio,
jer podiže ter do malo dana
Karavlaha i Karabogdana,

da udare slobodno na Turke
i junačke okrvave ruke
pod barjakom Save pokornika,
Nemanića Božjeg svećenika.

Viteški se oni podnesoše,
sto hiljada glava odsikoše,
osvetiše Nemanića tilo,
koje skoro biše izgorilo.

Rad čudesa kaluđera Save
slovinskega sve države slave,
a najveće hercega Stipana,
svetog Save banovina zvana.





Pa ti nevidis dalje od svoga nosa... opet cu ti ponoviti tekst... nema neki skriveni smisao bio sam jasan... boldiracuti jer negeneralizujem ljude... procitaj ga opet... Meni nije bitan Sv.Sava tebi jeste, to sto je jedan o njemu pjesmu napisao to ne znaci govori o obicnom covjeku koji nije imao mogucnost da cuje o njemu nesto kako moze cuti danas. O njemu su tako mogli pisati samo oni koji su nesto znali o njemu. Bosanski, hrvatski puk je imao neke druge brige jer da su ga hvalili svi kao ti koji su nesto znali o njemu, hvalili bi ga i danas. Ne znam imaju li Hrvati hram svetog Save :) Vau velike mudrosti, halo Turci su do 1912 i 1913 bili jos na Balkanu, Berlinski kongres ih je otjero iz Bosne, ali nije iz Srbije i Crne gore. U pojedinim krajevima oni su ostali tj. u juznim djelovima srbije i sjevernim i istocnim dijelovima crne gore, tada je Kosovo jos bilo pod Turskom okupacijom...sigurno manastiri na Kosovu su stari 200 godina ili su obnavljani iz temelja... i mnogi manastiri u juznim djelovima srbije, a kolijevka su vase historije i kulture... poredis jednu spaljenu crkvu i 217 dzamija samo u Beogradu, kao da one nisu imale znacaj kao da tada etnicka struktura BG-a nije bila drugacija... sigurno ni muslimani iz Republike Srpske i njihove dzamije nisu tebi bitne, ni stotine hiljade ubijenih bosnjaka i hrvata... ali ces se rado sjetiti Jasenovca i reci da Srbi su jedine zrtve tu kao da drugih nije bilo... bitan je jedan srbin, a hiljade drugih nisu... to je tendeciozno i fasisticko misljenje... i tako se nebrani svoje.
Srbi nisu dobili samo zlo od Osmanlija... To bi dobili samo oni koji su se protiv njihove vlasti bunili. Turci nisu bezrazlozno ubijali stanovnistvo, ako i ima takvih primjera onda ih slabo mozemo nabrojati. Ustanke su gusili radikalno, poznat je slucaj bosanskog ustanka, kada je Turksa vlast pobila tadasnje najbolje sinove Bosne na celu sa begom-Gradasevicem. U BiH-a nisu ostavili đele kulu kao sto je bio slucaj sa jednim od mnogih ugusenih srpskih ustanaka. Prvi su izdali andhamu o toleranciji ispovjedanja vjera u BiH-i.
nebitni su nisu srbi
Da su ubijali Srbe onako kako sami Srbi pricaju o njihovim zlocinima, pa danas nebi srba bilo 10 miliona ili koliko vec, vec bi ih bilo dvaput ili triput manje. Nebi bilo manastira i njihovih spomenika kulture starijih od 200 godina. A da su vrsili nasilnu islamizaciju srbija bi danas bila turska broj dva. Nijedan osvajac nije bio nalik njima, one koje su osvajali bez borbe njima bi nametnuli porez ili dzizju, a protiv onih koji bi se borili podcinili bi ih i nebi im se svetili. Bune bi zestoko gusili, ma ko god ih pravio sto je slucaj sa svim ustancima koji su pravili svi od bosnaca, srba albanaca i drugih naroda u njihovom carstvu. Sveti Sava znaci srpskome narodu i ima posebnije mjesto od Isusa u srpskom dozivljaju pravoslavlja i krscanstva. On bosanskim katolicima, bogumilima i patarenima nije nista znacio, a da negovorimo koliko je bitan bio poslje onima koji su primili Islam. Sveti Sava je za mnoge Srbe Bog, hram srpstva, stub religije i same srpske drzavnosti kao sto su i ostali Nemanjici. On je preneseno staro srpsko predkrscansko vjerovanje u danasnjoj srpsko-pravoslavnoj krscanskoj dogmi . I vecina tih predkrscanskih bozanstava dozivjeli su reinkarnaciju u srpskoj pravoslavnoj dogmi od Svetog Save, Mitra, Djordja i naslijedili njihove osobine zbog nepismenosti i manjka znanja tadasnjeg svestenstva. Sveti Sava ili Rastko Nemanjic (albanci kazu nemanji) je covjek od krvi i mesa, bitna historijska licnost u kulturi i religiji Srba, mit i bozanstvo, cuvar vukovai td. Zbog njega na badnjak u mnogim ruralnim djelovima Srbije na badnjak kolac iznesu na prag kao sledovanje za vuka jer on je bio cuvar i zastitnik tih zivotinja.
Nisu svi Srbi losi, losi su oni koji su bas u toj historiji trazili nacina da se svete lokalnim, pa potom bosanskim a onda i albanskim muslimanima i katolicima kao da su oni sami Turci. Koji su bas na mitovima a ne na cinjanicama gradili svoju historiju, koji su se svetili obicnoj raji (izraz za sve one koji nisu imali titula i zivjeli su pod feudalcem), dzamijama i svim spomenicima jedne kulture... koji su i pored nepravdi nad njima sebi dopustili da nepravdu cine drugima, koji su od balkanskih ratova na ovamo od Sandzaka, BIH-a i Kosova uvijek velicali nasilnike i ubice obicnog zivlja, koji su nacinili hiljade monstruoznih zlocina tj. govorim o onima koji su velicali i danas velicaju Dzelate poput Draze i drugih vojvoda, Milosevica, Karadzica, Mladica, Seselja i drugih slicnih i sanjaju pored svoje lose realnosti o nekoj modernoj reinkarnaciji Srbije iz 12 vijeka koja bi bila od Vitmirice, Karlobaga pa do Tokija...
Nije bitno odakle je osvajac vec sta je donjeo... On nije pokorio samo Srbe, vec i druge balkanske narode. Prema tome Srbi nisu najvece zrtve. Kroz ono sto su prosli Srbi prosli su i drugi narodi toga doba... ono sto su oni uradili mogli su da urade Grci, Albanci, Bosanci, Makedonci, Rumuni, Bugari, Crnogorci i ostali narodi koji su bili pod njihovom okupacijom a nisu bili na balkanu... Zaboravio si cinjenicu da su Srbi na Kosovu imali saveznike iz Bosne, Hrvatske, Albanije i da su svi oni zeljeli da stanu u kraj osvajacu, ali svi su pali zajedno... Srbi su postali nebeski narod svi ostali nisu... prema tome historija nije iluzija ni mit vec cinjenica, ne cita se jednostrano... Turci su napravili mnostvo nepravde,
ali su Srbi od balkanskih ratova na ovamo napravili mozda i daleko vise ... Zadnji rat u BiH-a je imao 250 000 zrtava, u drugom svijetskom ratu oko 80 000 zrtava vecinom Bosanskih muslimana,kojih su mahom pobili ustase i ravnogorci, da uzmemo statistike iz drugih zemalja Srbije, Crne gore, Hrvatske, Kosova vidjeli bi da se broj povecava zrtava i izraz destruktivnosti povecava...ovo ti nevidis nisu srbi
Od zrtve do dzelata, kada narod predje takav put, onda nije narod vec sramota... svi ti spomenici zlocina od Jasenovca, Vukovara do Srebrenice i drugih gradova su izraz nase balkanske tolerantnosti. Sarajevo opet od mnogih gradova na balkanu je pokazalo da je najaci stub multietnicnosti i multikulturanlnosti iako je proslo kroz stravicnu ratnu opsadu... mogli smo mi popaliti sve te objekte koji danasnjem vecinskom stanovnistvu u Sarajevu ne treba, ali mi nismo takvi... jer mi svoje branimo, tudje nediramo...
Eto ti najbolje paralele izmedju porusenih 217 beogradskih dzamija i nijedne zapaljene crkve u Sarajevu, iste ako ne i vece razloge za takvo postupanje smo i mi imali ali to nismo uradili... jer nama to netreba ... zelimo sacuvati covjecnost u nama nakon svih nepravdi koje su nam ucinjene... nas nema za sta biti stid..
.
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#112 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by IZVANZEMALJAC »

hrabren miloradovic wrote:
Srbi nisu dobili samo zlo od Osmanlija... To bi dobili samo oni koji su se protiv njihove vlasti bunili. Turci nisu bezrazlozno ubijali stanovnistvo, ako i ima takvih primjera onda ih slabo mozemo nabrojati. Ustanke su gusili radikalno, poznat je slucaj bosanskog ustanka, kada je Turksa vlast pobila tadasnje najbolje sinove Bosne na celu sa begom-Gradasevicem. U BiH-a nisu ostavili đele kulu kao sto je bio slucaj sa jednim od mnogih ugusenih srpskih ustanaka. Prvi su izdali andhamu o toleranciji ispovjedanja vjera u BiH-i.
Da su ubijali Srbe onako kako sami Srbi pricaju o njihovim zlocinima, pa danas nebi srba bilo 10 miliona ili koliko vec, vec bi ih bilo dvaput ili triput manje. Nebi bilo manastira i njihovih spomenika kulture starijih od 200 godina. A da su vrsili nasilnu islamizaciju srbija bi danas bila turska broj dva. Nijedan osvajac nije bio nalik njima, one koje su osvajali bez borbe njima bi nametnuli porez ili dzizju, a protiv onih koji bi se borili podcinili bi ih i nebi im se svetili. Bune bi zestoko gusili, ma ko god ih pravio sto je slucaj sa svim ustancima koji su pravili svi od bosnaca, srba albanaca i drugih naroda u njihovom carstvu. Sveti Sava znaci srpskome narodu i ima posebnije mjesto od Isusa u srpskom dozivljaju pravoslavlja i krscanstva. On bosanskim katolicima, bogumilima i patarenima nije nista znacio, a da negovorimo koliko je bitan bio poslje onima koji su primili Islam. Sveti Sava je za mnoge Srbe Bog, hram srpstva, stub religije i same srpske drzavnosti kao sto su i ostali Nemanjici. On je preneseno staro srpsko predkrscansko vjerovanje u danasnjoj srpsko-pravoslavnoj krscanskoj dogmi . I vecina tih predkrscanskih bozanstava dozivjeli su reinkarnaciju u srpskoj pravoslavnoj dogmi od Svetog Save, Mitra, Djordja i naslijedili njihove osobine zbog nepismenosti i manjka znanja tadasnjeg svestenstva. Sveti Sava ili Rastko Nemanjic (albanci kazu nemanji) je covjek od krvi i mesa, bitna historijska licnost u kulturi i religiji Srba, mit i bozanstvo, cuvar vukovai td. Zbog njega na badnjak u mnogim ruralnim djelovima Srbije na badnjak kolac iznesu na prag kao sledovanje za vuka jer on je bio cuvar i zastitnik tih zivotinja.
Nisu svi Srbi losi, losi su oni koji su bas u toj historiji trazili nacina da se svete lokalnim, pa potom bosanskim a onda i albanskim muslimanima i katolicima kao da su oni sami Turci. Koji su bas na mitovima a ne na cinjanicama gradili svoju historiju, koji su se svetili obicnoj raji (izraz za sve one koji nisu imali titula i zivjeli su pod feudalcem), dzamijama i svim spomenicima jedne kulture... koji su i pored nepravdi nad njima sebi dopustili da nepravdu cine drugima, koji su od balkanskih ratova na ovamo od Sandzaka, BIH-a i Kosova uvijek velicali nasilnike i ubice obicnog zivlja, koji su nacinili hiljade monstruoznih zlocina tj. govorim o onima koji su velicali i danas velicaju Dzelate poput Draze i drugih vojvoda, Milosevica, Karadzica, Mladica, Seselja i drugih slicnih i sanjaju pored svoje lose realnosti o nekoj modernoj reinkarnaciji Srbije iz 12 vijeka koja bi bila od Vitmirice, Karlobaga pa do Tokija...
Nije bitno odakle je osvajac vec sta je donjeo... On nije pokorio samo Srbe, vec i druge balkanske narode. Prema tome Srbi nisu najvece zrtve. Kroz ono sto su prosli Srbi prosli su i drugi narodi toga doba... ono sto su oni uradili mogli su da urade Grci, Albanci, Bosanci, Makedonci, Rumuni, Bugari, Crnogorci i ostali narodi koji su bili pod njihovom okupacijom a nisu bili na balkanu... Zaboravio si cinjenicu da su Srbi na Kosovu imali saveznike iz Bosne, Hrvatske, Albanije i da su svi oni zeljeli da stanu u kraj osvajacu, ali svi su pali zajedno... Srbi su postali nebeski narod svi ostali nisu... prema tome historija nije iluzija ni mit vec cinjenica, ne cita se jednostrano... Turci su napravili mnostvo nepravde, ali su Srbi od balkanskih ratova na ovamo napravili mozda i daleko vise ... Zadnji rat u BiH-a je imao 250 000 zrtava, u drugom svijetskom ratu oko 80 000 zrtava vecinom Bosanskih muslimana,kojih su mahom pobili ustase i ravnogorci, da uzmemo statistike iz drugih zemalja Srbije, Crne gore, Hrvatske, Kosova vidjeli bi da se broj povecava zrtava i izraz destruktivnosti povecava...
Od zrtve do dzelata, kada narod predje takav put, onda nije narod vec sramota... svi ti spomenici zlocina od Jasenovca, Vukovara do Srebrenice i drugih gradova su izraz nase balkanske tolerantnosti. Sarajevo opet od mnogih gradova na balkanu je pokazalo da je najaci stub multietnicnosti i multikulturanlnosti iako je proslo kroz stravicnu ratnu opsadu... mogli smo mi popaliti sve te objekte koji danasnjem vecinskom stanovnistvu u Sarajevu ne treba, ali mi nismo takvi... jer mi svoje branimo, tudje nediramo...
Eto ti najbolje paralele izmedju porusenih 217 beogradskih dzamija i nijedne zapaljene crkve u Sarajevu, iste ako ne i vece razloge za takvo postupanje smo i mi imali ali to nismo uradili... jer nama to netreba ... zelimo sacuvati covjecnost u nama nakon svih nepravdi koje su nam ucinjene... nas nema za sta biti stid...
Jel ti vidiš ono boldovano?? , znači Srbi su zaista bili zlikovci! , jer buniti se na SVOJOJ ZEMLJI protov ogromnog zavojevača zaslužuje kaznu , SA RAZLOGOM ,aa??!! :roll:
Zaista raja srpska nije umela da ceni napredak koji im je pružen od osmanlija , toliki silne škole po planinčinama za nezahvalnu Vlašadiju vratili su spaljivanjem 218 džamija! , ne ume Vlah videti pravdu jer suštinski zao!
Ili fora da su nas zapravo ubijali bilo bi nas 2-3 miliona , a ne 10 kao danas! , pa da nas nisu ubijali i proterivali bilo bi nas 50mil kao i ostale velike evropske nacije!
Sačuvane crkve i manastiri kažeš?? , svaka je više puta rušena i doziđivan joj minaret , većina manastira je obnovljena u 19.veku i kasnije , kako su oslobađale teritorije!!

A za sv.Savu , evo šta to kaže hrvatski najveći klasik , fratar(katolik)Andrija Kačić-Miošić , dosta pre Garašanina,Karađorđa... ,on nije mitoman valjda , ali je SIGURNO ZASLUŽIO kaznu od tolerantnih Turaka!
Još je napisana na finoj staroj bosanskoj ikavici , naravno ćirilicom , da ne kažem bosančicom! :roll:
Zadnja strofa je zanijmljiva za Hercegovce u latinskoj jeresi! , da izleti tako nešto od strane Rvata je poprilično deprimirujuće!!


Četvrti je ruža izabrana
od kolina Nemanić Stipana,
slovinskoga kralja i cesara,
od istočnih strana gospodara,

po imenu kaluđere Sava,
kruna, dika, poštenje i slava
slovinskoga puka i naroda,
pustinjaka kriposni vojvoda,

koji poče ljubit Gospodina
mlado dite od malo godina,
pokazuje pokorno zlamenje,
tlači biser i drago kamenje.

Svlači Savo sa zlatom haljine,
kaluđerske oblači mantije
i ostavlja starca, babu svoga,
rad ljubavi Boga velikoga.

Tere biži u luge zelene,
neka njemu bilo lišce vene
travu jiduć, hladnu vodu pijuć,
teškim bičem svoje tilo bijuć.

Zemlja Savi prostirač bijaše,
a vedrim se nebom pokrivaše,
Boga moli, nigda ne pristaje,
svomu tilu pokoja ne daje.


Vesele se dubrave jordanske
i ostale pustinje izvanjske
gledajući Ivu Krstitelja,
kako hvali svoga Stvoritelja.


Raduje se još i Gora sveta
kazat pravo niko mi ne smeta
gledajući Savu pokornika,
Nemanića Božjeg svećenika,


kako plače i suze proliva,
na pokoru grišnike doziva;
u pustinji kano sunce sjaje,
dobar izgled pokornikom daje.


Malo vrime postajalo biše,
za biskupa Savu učiniše;
posveti ga grčki patrijarka
viruj, pobre, ovo nije čarka


po naredbi Pape velikoga,
svega svita oca duhovnoga,
komu Grci podložni bijahu,
za glavara tada poznavahu.


Svoju oblast Savi pokloniše
i državu srpsku podložiše,
da obraća i kara grišnike,
focijane i sve nevirnike.


Savo drugi Ilija bijaše,
ljubav Božja u njemu goraše;
na pokoru svakoga dozivlje,
zle proklinje, dobre blagosivlje.


Zakon brani, puku propovida,
viru svetu Savo ispovida.
Kada svaka ispunio biše,
starešine koja narediše,


skide s glave mitru od bisera,
ah moj Bože, čudna kaluđera,
svuče sebe vladičke haljine
pak pobiže gori u planine.


On ostavi svoje bile dvore
po pustinjam ter čini pokore,
suze roni, plače brez pristanka
od večera ter do bila danka.


Kada li se naplakao biše,
nabesa se njemu otvoriše:
Bog mu daje krunu od blaženstva
i pristolje svojega kraljevstva.

Mileševo manastir se zvaše,
gdi svetoga Savu ukopaše.
Poče činit velika čudesa,
kad mu duša pođe na nebesa.

Savino se ne raspada tilo,
nego posta puno godin' cilo
i stalo bi do sudnjega danka,
svega svita zbora i sastanka,

ali Božji nevirnici Turci
smamiše se gore nego vuci,
svetogrđe teško učiniše,
sveto tilo na vatru baciše.

Brzo se je Savo osvetio
i desnicu svoju posvetio,
jer podiže ter do malo dana
Karavlaha i Karabogdana,

da udare slobodno na Turke
i junačke okrvave ruke
pod barjakom Save pokornika,
Nemanića Božjeg svećenika.

Viteški se oni podnesoše,
sto hiljada glava odsikoše,
osvetiše Nemanića tilo,
koje skoro biše izgorilo.

Rad čudesa kaluđera Save
slovinskega sve države slave,
a najveće hercega Stipana,
svetog Save banovina zvana.






Znači svi oni slaveni što su prešli na Islam nisu bili na svojoj zemlji več na vekovno Srbskoj. Promjenom vjere su izgubili sva svoja prava. Sa prelazkom na Islam su promjenili genetski kod i postali su Turci tako da su posve legalno protjerani, ubijani, njihova imovina oduzeta ili uništena. Ipak se tu našo poneki liberalni Srbin koji je želijo da vrati njihov stari genetski kod pa je te Turke pokrštavao a one što nisu htjeli da vide istinu su pobili jer su to svakako bili Turci a ne Božji narod.
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#113 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by shalaedin »

pa prema tekstu doticnog to ispade tako... na srpskoj zemlji treba da bude samo srbin, srpska kuca i bogomolja, treba se cijeniti samo srpski zivot srpsko sve... srbin smije biti jedino zrtva i srbin je jedino pripadnik nebeskog naroda itd...

mislim da oni samo filozofiju i lazi razumiju, prazna obecanja, a jasan govor ne... cast izuzetcima medju njima ... napises normalan tekst on nerazumije i to pokusa izokrenuti...
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#114 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by hrabren miloradovic »

Pa ti nevidis dalje od svoga nosa... opet cu ti ponoviti tekst... nema neki skriveni smisao bio sam jasan... boldiracuti jer negeneralizujem ljude... procitaj ga opet... Meni nije bitan Sv.Sava tebi jeste, to sto je jedan o njemu pjesmu napisao to ne znaci govori o obicnom covjeku koji nije imao mogucnost da cuje o njemu nesto kako moze cuti danas. O njemu su tako mogli pisati samo oni koji su nesto znali o njemu. Bosanski, hrvatski puk je imao neke druge brige jer da su ga hvalili svi kao ti koji su nesto znali o njemu, hvalili bi ga i danas. Ne znam imaju li Hrvati hram svetog Save :) Vau velike mudrosti, halo Turci su do 1912 i 1913 bili jos na Balkanu, Berlinski kongres ih je otjero iz Bosne, ali nije iz Srbije i Crne gore. U pojedinim krajevima oni su ostali tj. u juznim djelovima srbije i sjevernim i istocnim dijelovima crne gore, tada je Kosovo jos bilo pod Turskom okupacijom...sigurno manastiri na Kosovu su stari 200 godina ili su obnavljani iz temelja... i mnogi manastiri u juznim djelovima srbije, a kolijevka su vase historije i kulture... poredis jednu spaljenu crkvu i 217 dzamija samo u Beogradu, kao da one nisu imale znacaj kao da tada etnicka struktura BG-a nije bila drugacija... sigurno ni muslimani iz Republike Srpske i njihove dzamije nisu tebi bitne, ni stotine hiljade ubijenih bosnjaka i hrvata... ali ces se rado sjetiti Jasenovca i reci da Srbi su jedine zrtve tu kao da drugih nije bilo... bitan je jedan srbin, a hiljade drugih nisu... to je tendeciozno i fasisticko misljenje... i tako se nebrani svoje.
Definitivno su imali druge brige!! , jer biti deo "carskih vera" kojima je STRANAC patron ne ostavlja prostora za hvalu jednog usamljenog "vlaškog" sveca bez igde ikoga osim svoga puka , koji je imao samo sebe i nikoga više!
Fala Bogu pa je postojao tokom istorije barem jedan koga je bilo briga!! , Mehmed paša je znao ko i šta je , pa je za njegova vremena obnovljena SPC! , međutim odmah nakon njega je počelo ponovni teror i progoni!
Kažeš jedna crkva naspram famoznih 217?? , ako je tako , nek' ti bude!! , Srbi znaju fino uživati u mitomaniji , pa tako i vi!!

Kako ide ona "naša" stara! :"Dočeko me ko' Vlah s'ko'ca!!" , to mora da je zbog one jedne crkve naspram 218!?

p.s
Ako nije problem ne spominji nedavne ratove , jer je tema code-217 , a i ja sam se izjasnio po tom pitanju!!
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#115 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by shalaedin »

IZVANZEMALJAC wrote:Turci su bili ne nivilizirani barbari. Zamisli pravili mostove pa šta če nam kad je narod znao plivati (zato su danas jake vaterpolo reprezentacije na balkanu). Onda zamisli javna kupatila koja su isto nepotrebna jer svi znamo na kojem nivou je bila higijena u ta doba a več sam spomenuo da je narod znao plivati. Onda ona vjerska tolerancija -čisti plagijat to su ukrali od evrope pogledajte samo razne vjere i rase u EU. Svima je poznato koliko su mrzili ne muslimane da su naj više ratovali protiv Perzije. Ima toga još ali da ne zamaram narod.
Ma Turci nisu nista donjeli na Balkan sve su odnjeli u Istanbul, pa cak i drvlje i kamenje... carsije su nam sagradili srbi, skole, biblioteke, tvrdjave,dzamije,hamame... takodje i mostove u Mostaru, Visegradu, na Zepi i negdje drugo. Nijedan znak kulture nije njihov... dok su se drugi parfemisali i nisu se kupali po godinama, oni su bili bezobrazni i svakodnevno se prali po pet puta, bili su barbari cija je tiranija i 500 godisnje vlasce poniklo u anarhiji i bunilu... zaista su Turci fuj i radi toga su jedna od najspomenjenijih i najstarijih drzava na svijetu sa fuj fuj historijom :)

a da negovorim o njihovoj toleranciji nema oni su ubijali sve sto je bilo razlicite boje i religije od njih, sa punoljetnoscu ubijali bi i sopstvene majke, ma nema najgori su ... jos imaju neku fuj religiju da me Bog sacuva od nje :)
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#116 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by zonbirile »

mislim da bi najbolje bilo zaključati temu.
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#117 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by shalaedin »

Pitaju danasnjeg Njemca sta ima reci o progonu jevreja i rusenju sinagoga. On im odgovara: "to je nas sramotni dio historije. Sreca pa mi nismo isti danas." On nedaje opravdanje jednoj politici koja je prvo prognala Jevreje koji su mozda bili ili nisu bili starosjedioci i ne daje opravdanje za srusenih 150 berlinskih sinagoga. On ne kaze da su to Njemci imali pravo jer to je Njemacka zemlja, na njoj mora biti samo Njemac domacin, na njoj mora biti crkva sa Njemackim predznakom. Ne trazi opravdanje za zlocin... isto sto su turci zapalili po osvajanju Kosova manastir svetog Save (kako ti kazes) isto tako je sramota srusiti jednu crkvu ili neki drugi sakralni objekt. Ali jedna crkva nije ko 217 dzamija... kao sto nisu ni ta dva broja ista. Jedna crkva ili jedna dzamija nije isto sto i 217 crkvi i dzamija... jedna je steta, a drugo je kolateralna steta. Za takve postupke nema opravdanja. Ovdje je bilo dosta opravdanja za nesto sto se desilo, a sto se nemoze opravdati... kao sto se ni za sto godina nece oprati generacije koje su od krvi prljave na ovim prostorima. Opravdanja nema.
Sta ce reci Beogradjanin kad ga neko pita sta se desilo sa tim srednjovjekovnim osmanlijskim Beogradom? Zasto se to moralo tako desiti?
Tako se nemogu opravdati losi momenti srpske historije ili bilo cije druge. To govori samo o tolerantnosti vecine prema manjini i glupome revansizmu koji nam nista bolje nije donjeo... takvi se nebrane niti se smiju braniti...

Tesko je pogledati istini u oci i postati covjek, a lako je traziti opravdanja za vlastite gluposti i greske... Tako se samo jos veca nepravda sebi cini...
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#118 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by shalaedin »

hrabren miloradovic wrote:
Pa ti nevidis dalje od svoga nosa... opet cu ti ponoviti tekst... nema neki skriveni smisao bio sam jasan... boldiracuti jer negeneralizujem ljude... procitaj ga opet... Meni nije bitan Sv.Sava tebi jeste, to sto je jedan o njemu pjesmu napisao to ne znaci govori o obicnom covjeku koji nije imao mogucnost da cuje o njemu nesto kako moze cuti danas. O njemu su tako mogli pisati samo oni koji su nesto znali o njemu. Bosanski, hrvatski puk je imao neke druge brige jer da su ga hvalili svi kao ti koji su nesto znali o njemu, hvalili bi ga i danas. Ne znam imaju li Hrvati hram svetog Save :) Vau velike mudrosti, halo Turci su do 1912 i 1913 bili jos na Balkanu, Berlinski kongres ih je otjero iz Bosne, ali nije iz Srbije i Crne gore. U pojedinim krajevima oni su ostali tj. u juznim djelovima srbije i sjevernim i istocnim dijelovima crne gore, tada je Kosovo jos bilo pod Turskom okupacijom...sigurno manastiri na Kosovu su stari 200 godina ili su obnavljani iz temelja... i mnogi manastiri u juznim djelovima srbije, a kolijevka su vase historije i kulture... poredis jednu spaljenu crkvu i 217 dzamija samo u Beogradu, kao da one nisu imale znacaj kao da tada etnicka struktura BG-a nije bila drugacija... sigurno ni muslimani iz Republike Srpske i njihove dzamije nisu tebi bitne, ni stotine hiljade ubijenih bosnjaka i hrvata... ali ces se rado sjetiti Jasenovca i reci da Srbi su jedine zrtve tu kao da drugih nije bilo... bitan je jedan srbin, a hiljade drugih nisu... to je tendeciozno i fasisticko misljenje... i tako se nebrani svoje.
Definitivno su imali druge brige!! , jer biti deo "carskih vera" kojima je STRANAC patron ne ostavlja prostora za hvalu jednog usamljenog "vlaškog" sveca bez igde ikoga osim svoga puka , koji je imao samo sebe i nikoga više!
Fala Bogu pa je postojao tokom istorije barem jedan koga je bilo briga!! , Mehmed paša je znao ko i šta je , pa je za njegova vremena obnovljena SPC! , međutim odmah nakon njega je počelo ponovni teror i progoni!
Kažeš jedna crkva naspram famoznih 217?? , ako je tako , nek' ti bude!! , Srbi znaju fino uživati u mitomaniji , pa tako i vi!!

Kako ide ona "naša" stara! :"Dočeko me ko' Vlah s'ko'ca!!" , to mora da je zbog one jedne crkve naspram 218!?

p.s
Ako nije problem ne spominji nedavne ratove , jer je tema code-217 , a i ja sam se izjasnio po tom pitanju!!
Ti kazes da je taj broj mit... pa Sarajevo je tih godina imalo oko 100-tinjak starih dzamija, mozda i vise... a Beograd je puno veci grad od Sarajeva tada bio. Ako je taj broj i nesto manji, budi siguran da nije mit kao sto to nisu ni manastiri na Kosovu ili negdje drugo.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#119 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by hrabren miloradovic »

Ti kazes da je taj broj mit... pa Sarajevo je tih godina imalo oko 100-tinjak starih dzamija, mozda i vise... a Beograd je puno veci grad od Sarajeva tada bio. Ako je taj broj i nesto manji, budi siguran da nije mit kao sto to nisu ni manastiri na Kosovu ili negdje drugo.
Ja ti govorim da je pristup mitomanski pa makar bilo i 2,217 ili 5 spaljenih džamija!
Ugao gledanja je drugačiji na taj istorijski period! , jer su se ljudi oslobađali od TUĐINA , i simbol toga su bile džamije(NAŽALOST , ali tako je)!!
Džamije koje su Srbi rušili je posle oslobođenja u 19.veku , tako da je rušilaki greh daleko ispod cifre 217!
A ti muslimani u Beogradu nisu stali uz domicilno stanovništvo , i zajedničkim snagama oslobodili se azijskog zavojevača , već bili njegova policija i dželat sirotinji sa planina!
A crkve i manastiri su tu bili odvajkada i deo duha domicilnog naroda , pa ih je zavojevač STRANAC rušio!! , tako da ne možeš tako nešto usporediti!
Za ovo u današnjici što se dešavalo nema opravdanja , jer je situacija obrnuta i pravda na vašoj strani!
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#120 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by IZVANZEMALJAC »

hrabren miloradovic wrote:
Ti kazes da je taj broj mit... pa Sarajevo je tih godina imalo oko 100-tinjak starih dzamija, mozda i vise... a Beograd je puno veci grad od Sarajeva tada bio. Ako je taj broj i nesto manji, budi siguran da nije mit kao sto to nisu ni manastiri na Kosovu ili negdje drugo.
Ja ti govorim da je pristup mitomanski pa makar bilo i 2,217 ili 5 spaljenih džamija!
Ugao gledanja je drugačiji na taj istorijski period! , jer su se ljudi oslobađali od TUĐINA , i simbol toga su bile džamije(NAŽALOST , ali tako je)!!
Džamije koje su Srbi rušili je posle oslobođenja u 19.veku , tako da je rušilaki greh daleko ispod cifre 217!
A ti muslimani u Beogradu nisu stali uz domicilno stanovništvo , i zajedničkim snagama oslobodili se azijskog zavojevača , već bili njegova policija i dželat sirotinji sa planina!
A crkve i manastiri su tu bili odvajkada i deo duha domicilnog naroda , pa ih je zavojevač STRANAC rušio!! , tako da ne možeš tako nešto usporediti!
Za ovo u današnjici što se dešavalo nema opravdanja , jer je situacija obrnuta i pravda na vašoj strani!
Nije ni čudno što su bili na turskoj strani jer kad pogledaš ostale djelove Osmanskog carstva iz kojeg su se turci povukli nisu ostali ne muslimani ne njihovi vjerski objekti(mađarska, hrvatska...).
Ti muslimani u Beogradu su bili domicilno stanovništvo (po tebi nisu domicilno jer su muslimani) i predstavljali su večino stanovništva grada.
Prema tebi je pravoslavlje naj starija religija i na ovim prostorima nikad nije bilo nešto drugo prije nje.
Reci mi koliko crkvi i manastira su Turci srušili i koliko se jih je gradilo i obnavljalo na tada njihovim teritoriju?
Koliko se je đamija srušilo a koliko obnovilo ili novih sagradilo nakon povlačenja osmanlija?
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#121 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by hrabren miloradovic »

Nije ni čudno što su bili na turskoj strani jer kad pogledaš ostale djelove Osmanskog carstva iz kojeg su se turci povukli nisu ostali ne muslimani ne njihovi vjerski objekti(mađarska, hrvatska...).
Ti muslimani u Beogradu su bili domicilno stanovništvo (po tebi nisu domicilno jer su muslimani) i predstavljali su večino stanovništva grada.
Prema tebi je pravoslavlje naj starija religija i na ovim prostorima nikad nije bilo nešto drugo prije nje.
Reci mi koliko crkvi i manastira su Turci srušili i koliko se jih je gradilo i obnavljalo na tada njihovim teritoriju?
Koliko se je đamija srušilo a koliko obnovilo ili novih sagradilo nakon povlačenja osmanlija?
Domicilno stanovništvo kažeš?? , a to "domicilno" ubija zarad tuđina takođe domicilno stanovništvo koje hrišćansko i ovde odvajkada!
Ako su domicilni što ne zaštitiše takođe domicilne?? , a druže!!???? :roll:

Koja zamena teza , strašno! , ispade sirotinja raja gora od gospodara , ko' da je ona vladala terorom njima a ne suprotno :roll: :roll: !

Ja ne govorim o religiji , niti sam vernik! , samo o odnosu tlačitelja i potlačenog , a ovde se to na najbezvezniji način izvrće!
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#122 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by IZVANZEMALJAC »

hrabren miloradovic wrote:
Nije ni čudno što su bili na turskoj strani jer kad pogledaš ostale djelove Osmanskog carstva iz kojeg su se turci povukli nisu ostali ne muslimani ne njihovi vjerski objekti(mađarska, hrvatska...).
Ti muslimani u Beogradu su bili domicilno stanovništvo (po tebi nisu domicilno jer su muslimani) i predstavljali su večino stanovništva grada.
Prema tebi je pravoslavlje naj starija religija i na ovim prostorima nikad nije bilo nešto drugo prije nje.
Reci mi koliko crkvi i manastira su Turci srušili i koliko se jih je gradilo i obnavljalo na tada njihovim teritoriju?
Koliko se je đamija srušilo a koliko obnovilo ili novih sagradilo nakon povlačenja osmanlija?
Domicilno stanovništvo kažeš?? , a to "domicilno" ubija zarad tuđina takođe domicilno stanovništvo koje hrišćansko i ovde odvajkada!Ako su domicilni što ne zaštitiše takođe domicilne?? , a druže!!???? :roll:

Koja zamena teza , strašno! , ispade sirotinja raja gora od gospodara , ko' da je ona vladala terorom njima a ne suprotno :roll: :roll: !

Ja ne govorim o religiji , niti sam vernik! , samo o odnosu tlačitelja i potlačenog , a ovde se to na najbezvezniji način izvrće!
Kažeš da ne govoriš o religiji a stalno je spominješ. Ponovno ponavljaš da je to hrišćansko stanovništvo odvajkada i da prije tu nije bilo ne drugog stanovništva ne drugih religija.
Istina je da su Osmanlije bili okupator i to nemože niko negirati niti ja to pokušavama ali je takođe istina da su ti Turci vladali ovim prostorima 500 godina pa se u tih 500 godina sačuvala religija, kultura i jezik lokalnog stanovništva. Čim su Osmanlije otišli u vrlo kratkom vremenu je bilo uništeno skoro sve što je podsječalo na njih od bogomolja pa do stanovništva koje je bilo iste vjere.
Nekima i danas hođa riče ne da bi ustvari znali o čemu se radi. To je samo neki azijski barbarin kojega treba protjerati. Ne sanja jim se šta je Islam i šta je ta civilizacija uradila za čovječanstvo. Znaju samo rušiti, paliti, klati i silovati jer imaju pravo na osvetu nad Turcima. Hoče da izbrišu Turke sa ovih prostora jer oni ovdje nemaju šta da rade. Oni su to isto uradili Srbima (skoro pa izumrli) zato jih je danas manje u Hrvatskoj, Bosni i Tokiju.
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#123 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by hrabren miloradovic »

Kažeš da ne govoriš o religiji a stalno je spominješ. Ponovno ponavljaš da je to hrišćansko stanovništvo odvajkada i da prije tu nije bilo ne drugog stanovništva ne drugih religija.
Istina je da su Osmanlije bili okupator i to nemože niko negirati niti ja to pokušavama ali je takođe istina da su ti Turci vladali ovim prostorima 500 godina pa se u tih 500 godina sačuvala religija, kultura i jezik lokalnog stanovništva. Čim su Osmanlije otišli u vrlo kratkom vremenu je bilo uništeno skoro sve što je podsječalo na njih od bogomolja pa do stanovništva koje je bilo iste vjere.
Nekima i danas hođa riče ne da bi ustvari znali o čemu se radi. To je samo neki azijski barbarin kojega treba protjerati. Ne sanja jim se šta je Islam i šta je ta civilizacija uradila za čovječanstvo. Znaju samo rušiti, paliti, klati i silovati jer imaju pravo na osvetu nad Turcima. Hoče da izbrišu Turke sa ovih prostora jer oni ovdje nemaju šta da rade. Oni su to isto uradili Srbima (skoro pa izumrli) zato jih je danas manje u Hrvatskoj, Bosni i Tokiju.
Znači tvoj je zaključak , Srbi su iskonski zli i obožavaju da obaljuju bogomolje svojih dobrotvora koji su liberalno vladali nad njima vekovima!
Islam je mnogo uradio za čovečanstvo uopšte! , ali ovde je kao vladajuća religija donela samo jad, čemer i antagonizam koji i dan danas traje!
Jesi se ikad zapitao kako je to domicilno muslimansko stanovništvo moglo sebi dozvoliti da zarad okupatora dere kožu s'leđa svome narodu??? , ili je to po tebi normalno?!

Rušilo se na sve strane , ali molim te 217 puta da ne upoređuješ okupatora i ovdašnji narod!!

Opet se vrti sve u krug i vraća na početak! , čega se trebaju Srbi odreći da bi im se grehovi ublažili šta su uradili svojim jednojezičnicima u zadnjem ratu?? , šta to trebaju Bošnjaci i Rvati uraditi da ih ne smatraju večno izdajnicima svoga roda i dželatima svojih jednojezičnika zarad stranaca ??

A znaš šta treba učiniti? , ništa!!!! , tama je tako kako se zaslužuje! , nisam religiozan i zato verujem u sudbinu , a ona je ovakva kakva jes'!
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#124 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by IZVANZEMALJAC »

hrabren miloradovic wrote:
Kažeš da ne govoriš o religiji a stalno je spominješ. Ponovno ponavljaš da je to hrišćansko stanovništvo odvajkada i da prije tu nije bilo ne drugog stanovništva ne drugih religija.
Istina je da su Osmanlije bili okupator i to nemože niko negirati niti ja to pokušavama ali je takođe istina da su ti Turci vladali ovim prostorima 500 godina pa se u tih 500 godina sačuvala religija, kultura i jezik lokalnog stanovništva. Čim su Osmanlije otišli u vrlo kratkom vremenu je bilo uništeno skoro sve što je podsječalo na njih od bogomolja pa do stanovništva koje je bilo iste vjere.
Nekima i danas hođa riče ne da bi ustvari znali o čemu se radi. To je samo neki azijski barbarin kojega treba protjerati. Ne sanja jim se šta je Islam i šta je ta civilizacija uradila za čovječanstvo. Znaju samo rušiti, paliti, klati i silovati jer imaju pravo na osvetu nad Turcima. Hoče da izbrišu Turke sa ovih prostora jer oni ovdje nemaju šta da rade. Oni su to isto uradili Srbima (skoro pa izumrli) zato jih je danas manje u Hrvatskoj, Bosni i Tokiju.
Znači tvoj je zaključak , Srbi su iskonski zli i obožavaju da obaljuju bogomolje svojih dobrotvora koji su liberalno vladali nad njima vekovima!
Islam je mnogo uradio za čovečanstvo uopšte! , ali ovde je kao vladajuća religija donela samo jad, čemer i antagonizam koji i dan danas traje!
Jesi se ikad zapitao kako je to domicilno muslimansko stanovništvo moglo sebi dozvoliti da zarad okupatora dere kožu s'leđa svome narodu??? , ili je to po tebi normalno?!

Rušilo se na sve strane , ali molim te 217 puta da ne upoređuješ okupatora i ovdašnji narod!!

Opet se vrti sve u krug i vraća na početak! , čega se trebaju Srbi odreći da bi im se grehovi ublažili šta su uradili svojim jednojezičnicima u zadnjem ratu?? , šta to trebaju Bošnjaci i Rvati uraditi da ih ne smatraju večno izdajnicima svoga roda i dželatima svojih jednojezičnika zarad stranaca ??

A znaš šta treba učiniti? , ništa!!!! , tama je tako kako se zaslužuje! , nisam religiozan i zato verujem u sudbinu , a ona je ovakva kakva jes'!
Nisam rekao da su Srbi zli pročitaj šta sam napisao. Nisu te bogomolje nikome ništa uradile a ko je kome dero kožu s leđa pokazuje jednostavna činjenica da su ti pravoslavci i sada tu a muslimana skoro pa nema. Taj ovdašnji narod muslimanske vjeroizpovjedi je bio na svojoj zemlji i ne okupator. A ne vjerujem da bi Srbi dozvolili da se ti Turski okupatori bore na njihovoj strani jer svi su postali izdajice i đelati čim su primili Islam. Svi znaju da je tu pravoslavlje od vazda, bilo je prije tih Turaka, prije Rimljana i prije Ilira pa i prije Adama. To je zemlja istinskih Srba a ne izdajica.
Ponovno ponavljaš da nisi religiozan ali kažeš da vjeruješ u sudbinu znači sve je več predodređeno samo me zanima ko je onda to predodredio veliki beng ili...
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#125 Re: 217 BEOGRADSKIH DŽAMIJA

Post by dr.gog »

:oops:
Post Reply