2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#51 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by Fudo Bosna »

TheGodfather001 wrote:
Fudo Bosna wrote:
Prpa.ba wrote:Postavljac teme da ima na umu da je ovo narod koji je i u maju 1992. "mislio" da nece biti rata, sto govori o sirini i dubini promisljanja.

U prevodu, dzaba upozoravas, isti forumski nadimci ce za godinu kmecati kada im se racuni utrostruce i zapitkivati se "nedime, sta nam ovo rade" i "otkud ovo, zasto niko nije sprijecio". Kalimero narod. :-D

:thumbup: !

Da upravo, ovi koji imaju grijanje kao i ja , a koji me "miniraju" i ismijavaju/trolaju , kada im za nekih 12 mjeseci dodju racuni od nekoliko stotina km, kmecat ce i kukati ?!

A borba J .Preduzeca i gradjanina tj KJKP iza kojeg stoji drzava i stranacki kadrovi i potrosaca sa druge strane tj; radnika, sluzbenika, studenta, penzionera je borba ; "Davida i Golijata" , tj; uvijek nagrebe potrosac tj ; "sitna buranija".


Ne lipsi magarce dok ti ne nabiju dug od par hiljada km sa kamatama za 7 grejnih mjeseci a ti se ganjaj po sudu , ako imas jos para za tuzbu a ishod ?
Ti Fudo k'o Tetka Zilha, brineš o nama... Drugo, sve je posredno što si iznio (član porodice, prijatelj, svemirci). Pošalji upit Toplanama i pitaj da li će te obuhvatiti taj projekat, ostalo sve možeš svesti na 2 rečenice teške filozofije o kojoj ti tomove pišeš.
A kada već pitaš, tangira me samo ono što mi se dešava. Kada ne budem mogao plaćati režije, prodam 4-sobni stan i odselim u brvnaru jerbo tamo ću zagrijavati prostor kako želim, neću tugovati na forumu i galamiti o nečemu što će stići 2020.
Imaš još jedan problem od 2020., možeš i o tome otvoriti temu pa se snebivati: nemogućnost prolaska tehničkog pregleda za vozila ispod EURO3 norme.
Prvo nije nista posredno.

I sam sam dobivao te racune, na basloslovni iznos zbog cega sam , kada je dobila moja familija i neki prijatelji i isao , jos tada, u Toplane, i rekli mi, potvrdili , kao tek ce od 2020, jer je to bilo prije nekoliko godina i da moja zgrada i vecina ostalih, nema uslove za pojedinacni mjerac.

Nemam sta "pitati" to je vec najavljeno.

Razligu ako nemas ovaj problem sa teme , ili nekog drugog provociraj/ sprdaj se , nekoga, ko nema ovaj problem a ne mene, a ako mislis da je tako " lako" prodati desetke hiljada stanova u Kantonu Sarajevo svima koje ce Toplane "guliti" jer se ne mogu ugraditi pojedinacni mjeraci, onda si stvarno smijesan , da ne kazem da ti je teorija za osnovne skole...

Znaci , guli te neko komunalno preduzece i puca racun cijeloj zgradi na zajednickom satu , ti prodas stan, guli te drzava ti pobjegnes iz drzave, stvarno ti je teorija "pametna i odrziva"...I sta da se , po tebi svi sa zajednickim satom "nazigu" Toplanama i da svi , svih 50 - 70 hiljada prodamo stanove i odselimo na planine ili iz odemo iz zemlje? :-)

Euro 3 norma je nesto normalno i nema veze sa ovim lopovlukom i placanjem djuture sa zajednickim mjerilom na 30/50 ljudi , bez mogucnosti da se iskljucis sa usluge , jer imas opet penale od 40% racuna...

I euro 3 nije tema rasprave !
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#52 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by Fudo Bosna »

lissics wrote:Dzaba kad nemas nikakvih dokaza da ce toliko biti. Sva ti prica uzalud

Imam dokaze. Nazalost nemam kod sebe te eksperimentalne racune jer je proslo nekoliko godina i nismo ih cuvali...


Kada sam dobio to , shvatio sam kao salu ...


Kada su moji dobili, moja najbliza familija i kada sam cuo od mojih prijatelja da su dobili iste racune i kolike su cifre na njima , otisao platiti racun u Semira Fraste u Toplane i usput nisam bio lijen , da se raspitam...

Rekli;" ne sekirajte se, nece to tako brzo", pitao kada , rekli ; "vjerovatno 2020 ", mislim da je tada bila 2015 ili 2014 nisan siguran...
Pitao, pa hoce li biti ovoliki iznos , lik mi kaze ;"hoce ako nemate uslove za pojedinacni mjerac i mogucnost da potrosnju kontrolisete..."
Kada sam pojasnio koje su zgrade kod mene i kod mojih u pitanju i kada mi je lik pojasnio sta znaci jednocjev sistem i da nemam uslove , moja zgrada, da bi mogao ugraditi "solo" mjerac, sve mi je bilo jasno.


Reakcije u mojoj zgradi, " Ma ko ih grebe mi im to necemo placati"....

U prevodu; "Znas ti nas, "grebo" ti nas!"

Nadam se da je sada jasno?
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#53 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by konektovan »

Ma druze fudo, nerealne su cifre. Zamisli jednog penzionera koji zivi u zgradi i koji placa grijanje, i sad bi trebao tri penzije dati za grijanje?! Ako poskupi, poskupice nam par maraka, nerealno je par stotina maraka..
User avatar
kloniran
Posts: 12180
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#54 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by kloniran »

Kad se ovo uvede onda mora porasti i svijest tih stanara.
Zgrade su privatno vlasništvo i vrijeme je da takvi izdvoje malo za fasade ako se žele jeftinije grijati.
Nije fer da plaćaju isto oni koji na zgradi imaju 15 cm fasade i oni koji je nemaju nikako ili je malter fasada.
Nije fer ni od države/kantona/toplana nešto tražiti, jer su sve zgrade privatizovane, znači isključiva odgovornost stanara i korisnika istih.
Ko ne želi grupno mjerenje imaju se kupiti individualni mjerači koji mjere svaki radijator posebno.
Image

I uvijek neka vadiona na penzionere.
Ne mora penzioner zivjeti u stanu od 70 kvadrata sam ili samo njih dvoje.
Ima i manjih stanova.
Ako već taj stan čuva porodici da se cerupa nakon njihove smrti nek i ta porodica snosi dio troškova.

Meni se čini da je ovdje narod previše navikao na merhamet i humanitarnu, zato niko guzicom ne mrda.

A za te probleme koliko se stanova praznih grije vam nisu krive toplane, nego upravitelj i etažni predstavnik, pa se njima obratite.
Uostalom i ti prazni stanovi će plaćati isto kao i vi.

Jedini lijek je individualni mjerač ili mjerači za stan i inicirati utopljavanje zgrade, ostalo je palamuđenje.

Sretna nova godina!
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#55 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by CPT »

holowey wrote:ja cu da jedem kupus, komsija ce da jede meso ali cemo zajedno placati kao da jedemo sarmu...genijalno :bih:
U zgradama nemas drugog izbora. Svako soliranje sa satovima = veci racun i problemi. Cak i kad imas "svoj" mjerac samo jedan (manji) dio potrosnje je variabilan. Sve ostalo je i dalje zajednicko. Izracun potrsonje po stanu je znanost cak i za novije zgrade (orientacija, povrsina, izolacija, itd, itd). Izracun tj. analiza nije jeftina ili jednostavna. Kad se jednom uvede mjerace prva reakcija je "zategnuti". Pa onda nahebu staneri izmedju stedisa, pojavi se vlaga, itd, itd, itd.

ako zelis placati sarmu, kupi kucu :wink:
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#56 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by holowey »

CPT wrote:
holowey wrote:ja cu da jedem kupus, komsija ce da jede meso ali cemo zajedno placati kao da jedemo sarmu...genijalno :bih:
U zgradama nemas drugog izbora. Svako soliranje sa satovima = veci racun i problemi. Cak i kad imas "svoj" mjerac samo jedan (manji) dio potrosnje je variabilan. Sve ostalo je i dalje zajednicko. Izracun potrsonje po stanu je znanost cak i za novije zgrade (orientacija, povrsina, izolacija, itd, itd). Izracun tj. analiza nije jeftina ili jednostavna. Kad se jednom uvede mjerace prva reakcija je "zategnuti". Pa onda nahebu staneri izmedju stedisa, pojavi se vlaga, itd, itd, itd.

ako zelis placati sarmu, kupi kucu :wink:
grijesis... svi cemo da jedemo meso, niko nece zavrtati ventile, otvaracemo prozore... oni koji nisu do sada placali ce nastaviti sa neplacanjem, a oni koji su do sada placali ce se prorijediti a mozda i svi predju u neplatise... bas se pitam koliko ce trebati da se sistem urusi...
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#57 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by Fudo Bosna »

kloniran wrote:Kad se ovo uvede onda mora porasti i svijest tih stanara.
Zgrade su privatno vlasništvo i vrijeme je da takvi izdvoje malo za fasade ako se žele jeftinije grijati.
Nije fer da plaćaju isto oni koji na zgradi imaju 15 cm fasade i oni koji je nemaju nikako ili je malter fasada.
Nije fer ni od države/kantona/toplana nešto tražiti, jer su sve zgrade privatizovane, znači isključiva odgovornost stanara i korisnika istih.
Ko ne želi grupno mjerenje imaju se kupiti individualni mjerači koji mjere svaki radijator posebno.
Image

I uvijek neka vadiona na penzionere.
Ne mora penzioner zivjeti u stanu od 70 kvadrata sam ili samo njih dvoje.
Ima i manjih stanova.
Ako već taj stan čuva porodici da se cerupa nakon njihove smrti nek i ta porodica snosi dio troškova.

Meni se čini da je ovdje narod previše navikao na merhamet i humanitarnu, zato niko guzicom ne mrda.

A za te probleme koliko se stanova praznih grije vam nisu krive toplane, nego upravitelj i etažni predstavnik, pa se njima obratite.
Uostalom i ti prazni stanovi će plaćati isto kao i vi.

Jedini lijek je individualni mjerač ili mjerači za stan i inicirati utopljavanje zgrade, ostalo je palamuđenje.

Sretna nova godina!



Ti si taj koji palamudis.

Ako je neko rodjen u ovom gradu i roditelji mu tu rodjeni i grad nije napustio i branio i u vrijeme agresije, nije bitno je li u stanu stanuje nas troje ili cetvero i uopste nisu spominjani neki extra veliki stanovi nego normalan, prosjecan stan od 60m2.
I sta treba ; student , penzioner ili svako ko nije politicar ili biznismen ici na selo ili zivjeti u stali.
Druze i ja i moji roditelji smo citav zivot ulagali u ovu drzavu i ovaj grad i zdravlje sam zijanio u ratu..
A mjerace ne mozes ugraditi barem ne u vecini stanova. Sta mi predlazes, da u moj stan od 60 tak kvadrata gdje nije jednocjevni sistem sam ugradim 3 grijaca po cijeni od 690 km?

I kakva korist , pisao sam to u predhodnom postu , isao u Toplane , rekli mi, imam vise ulaza u stanu i ne mogu imati svoj vec zajednicki sat, imam vertikale i ne mogu se ni iskljuciti jer ce mi opet slati "penal racune" 40% iznosa...
A da trebam se odseliti , otkud meni, rodjenom sarajliji i mojoj porodici pravo da se bunim na nepravdu , otkud mi pravo da zivim u "ogromnom" stanu od 60m2?

Da komplet finansiram obnovu zgrade koju nisam unistavao ja 4 godine , nego cetnici.Uostalom sve analize pokazuju da su potrebne godine i godine a da se pocne vracati ta investicija jer je toplotna izolacija neisplativa investicija i ona nece sama po sebi umanjiti racune, i nece se isplatiti godinama, pogotovu sto na zajednickom kalorimetru kakav je u mojoj zgradi niko nije zainterisovan da stedi kada ce , svejedno, dobivati astronomski racun. I sada imam zajednicki sat za vodu pa placam 4 puta vise nego raja u individualnim stambenim prostorima.

I odgrebite vise vi koji ne zivite u stanu ili zivite ali mozete ugraditi svoj sat ili , zato sto nemate vertikalu kroz stan , se mozete jednostavno iskljuciti sa Toplana..

Ova bahatost i sprdanje sa problemima koje nemam ja, tj; "da komsiji crkne krava" , ce ti se kad tad obiti o glavu.
Ako ti nemas taj problem, sutra ce imati tvoje djete , tvoj brat ili tvoj ahbab, pa cete tada boljeti.

Slicno kao i sa svim ostalim problemima; Dragicevic, Memic, problemi studenata, penzionera, nezaposlenih.

Ma mene boli cosak , nisam zainteresovan idem sve koji imaju problem provocirati, nemam njihove probleme i kao "boli me cosak" ...

E pa stice i tebe neki komunalni ili porodicni ili pravni problem. Ili nekog tvog. Pa neces ostalim palamuditi...
SD7
Posts: 234
Joined: 16/11/2018 06:18

#58 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by SD7 »

Fudo Bosna wrote:
kloniran wrote:Kad se ovo uvede onda mora porasti i svijest tih stanara.
Zgrade su privatno vlasništvo i vrijeme je da takvi izdvoje malo za fasade ako se žele jeftinije grijati.
Nije fer da plaćaju isto oni koji na zgradi imaju 15 cm fasade i oni koji je nemaju nikako ili je malter fasada.
Nije fer ni od države/kantona/toplana nešto tražiti, jer su sve zgrade privatizovane, znači isključiva odgovornost stanara i korisnika istih.
Ko ne želi grupno mjerenje imaju se kupiti individualni mjerači koji mjere svaki radijator posebno.
Image

I uvijek neka vadiona na penzionere.
Ne mora penzioner zivjeti u stanu od 70 kvadrata sam ili samo njih dvoje.
Ima i manjih stanova.
Ako već taj stan čuva porodici da se cerupa nakon njihove smrti nek i ta porodica snosi dio troškova.

Meni se čini da je ovdje narod previše navikao na merhamet i humanitarnu, zato niko guzicom ne mrda.

A za te probleme koliko se stanova praznih grije vam nisu krive toplane, nego upravitelj i etažni predstavnik, pa se njima obratite.
Uostalom i ti prazni stanovi će plaćati isto kao i vi.

Jedini lijek je individualni mjerač ili mjerači za stan i inicirati utopljavanje zgrade, ostalo je palamuđenje.

Sretna nova godina!



Ti si taj koji palamudis.

Ako je neko rodjen u ovom gradu i roditelji mu tu rodjeni i grad nije napustio i branio i u vrijeme agresije, nije bitno je li u stanu stanuje nas troje ili cetvero i uopste nisu spominjani neki extra veliki stanovi nego normalan, prosjecan stan od 60m2.
I sta treba ; student , penzioner ili svako ko nije politicar ili biznismen ici na selo ili zivjeti u stali.
Druze i ja i moji roditelji smo citav zivot ulagali u ovu drzavu i ovaj grad i zdravlje sam zijanio u ratu..
A mjerace ne mozes ugraditi barem ne u vecini stanova. Sta mi predlazes, da u moj stan od 60 tak kvadrata gdje nije jednocjevni sistem sam ugradim 3 grijaca po cijeni od 690 km?

I kakva korist , pisao sam to u predhodnom postu , isao u Toplane , rekli mi, imam vise ulaza u stanu i ne mogu imati svoj vec zajednicki sat, imam vertikale i ne mogu se ni iskljuciti jer ce mi opet slati "penal racune" 40% iznosa...
A da trebam se odseliti , otkud meni, rodjenom sarajliji i mojoj porodici pravo da se bunim na nepravdu , otkud mi pravo da zivim u "ogromnom" stanu od 60m2?

Da komplet finansiram obnovu zgrade koju nisam unistavao ja 4 godine , nego cetnici.Uostalom sve analize pokazuju da su potrebne godine i godine a da se pocne vracati ta investicija jer je toplotna izolacija neisplativa investicija i ona nece sama po sebi umanjiti racune, i nece se isplatiti godinama, pogotovu sto na zajednickom kalorimetru kakav je u mojoj zgradi niko nije zainterisovan da stedi kada ce , svejedno, dobivati astronomski racun. I sada imam zajednicki sat za vodu pa placam 4 puta vise nego raja u individualnim stambenim prostorima.

I odgrebite vise vi koji ne zivite u stanu ili zivite ali mozete ugraditi svoj sat ili , zato sto nemate vertikalu kroz stan , se mozete jednostavno iskljuciti sa Toplana..

Ova bahatost i sprdanje sa problemima koje nemam ja, tj; "da komsiji crkne krava" , ce ti se kad tad obiti o glavu.
Ako ti nemas taj problem, sutra ce imati tvoje djete , tvoj brat ili tvoj ahbab, pa cete tada boljeti.

Slicno kao i sa svim ostalim problemima; Dragicevic, Memic, problemi studenata, penzionera, nezaposlenih.

Ma mene boli cosak , nisam zainteresovan idem sve koji imaju problem provocirati, nemam njihove probleme i kao "boli me cosak" ...

E pa stice i tebe neki komunalni ili porodicni ili pravni problem. Ili nekog tvog. Pa neces ostalim palamuditi...
Mislim da si ipak ti taj koji palamudis. Kloniran je sve lijepo objasnio, ali naravno, ovde se vodi diskusija sa balkanezerima...
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#59 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by Fudo Bosna »

SD7 wrote:
Fudo Bosna wrote:
kloniran wrote:Kad se ovo uvede onda mora porasti i svijest tih stanara.
Zgrade su privatno vlasništvo i vrijeme je da takvi izdvoje malo za fasade ako se žele jeftinije grijati.
Nije fer da plaćaju isto oni koji na zgradi imaju 15 cm fasade i oni koji je nemaju nikako ili je malter fasada.
Nije fer ni od države/kantona/toplana nešto tražiti, jer su sve zgrade privatizovane, znači isključiva odgovornost stanara i korisnika istih.
Ko ne želi grupno mjerenje imaju se kupiti individualni mjerači koji mjere svaki radijator posebno.
Image

I uvijek neka vadiona na penzionere.
Ne mora penzioner zivjeti u stanu od 70 kvadrata sam ili samo njih dvoje.
Ima i manjih stanova.
Ako već taj stan čuva porodici da se cerupa nakon njihove smrti nek i ta porodica snosi dio troškova.

Meni se čini da je ovdje narod previše navikao na merhamet i humanitarnu, zato niko guzicom ne mrda.

A za te probleme koliko se stanova praznih grije vam nisu krive toplane, nego upravitelj i etažni predstavnik, pa se njima obratite.
Uostalom i ti prazni stanovi će plaćati isto kao i vi.

Jedini lijek je individualni mjerač ili mjerači za stan i inicirati utopljavanje zgrade, ostalo je palamuđenje.

Sretna nova godina!



Ti si taj koji palamudis.

Ako je neko rodjen u ovom gradu i roditelji mu tu rodjeni i grad nije napustio i branio i u vrijeme agresije, nije bitno je li u stanu stanuje nas troje ili cetvero i uopste nisu spominjani neki extra veliki stanovi nego normalan, prosjecan stan od 60m2.
I sta treba ; student , penzioner ili svako ko nije politicar ili biznismen ici na selo ili zivjeti u stali.
Druze i ja i moji roditelji smo citav zivot ulagali u ovu drzavu i ovaj grad i zdravlje sam zijanio u ratu..
A mjerace ne mozes ugraditi barem ne u vecini stanova. Sta mi predlazes, da u moj stan od 60 tak kvadrata gdje nije jednocjevni sistem sam ugradim 3 grijaca po cijeni od 690 km?

I kakva korist , pisao sam to u predhodnom postu , isao u Toplane , rekli mi, imam vise ulaza u stanu i ne mogu imati svoj vec zajednicki sat, imam vertikale i ne mogu se ni iskljuciti jer ce mi opet slati "penal racune" 40% iznosa...
A da trebam se odseliti , otkud meni, rodjenom sarajliji i mojoj porodici pravo da se bunim na nepravdu , otkud mi pravo da zivim u "ogromnom" stanu od 60m2?

Da komplet finansiram obnovu zgrade koju nisam unistavao ja 4 godine , nego cetnici.Uostalom sve analize pokazuju da su potrebne godine i godine a da se pocne vracati ta investicija jer je toplotna izolacija neisplativa investicija i ona nece sama po sebi umanjiti racune, i nece se isplatiti godinama, pogotovu sto na zajednickom kalorimetru kakav je u mojoj zgradi niko nije zainterisovan da stedi kada ce , svejedno, dobivati astronomski racun. I sada imam zajednicki sat za vodu pa placam 4 puta vise nego raja u individualnim stambenim prostorima.

I odgrebite vise vi koji ne zivite u stanu ili zivite ali mozete ugraditi svoj sat ili , zato sto nemate vertikalu kroz stan , se mozete jednostavno iskljuciti sa Toplana..

Ova bahatost i sprdanje sa problemima koje nemam ja, tj; "da komsiji crkne krava" , ce ti se kad tad obiti o glavu.
Ako ti nemas taj problem, sutra ce imati tvoje djete , tvoj brat ili tvoj ahbab, pa cete tada boljeti.

Slicno kao i sa svim ostalim problemima; Dragicevic, Memic, problemi studenata, penzionera, nezaposlenih.

Ma mene boli cosak , nisam zainteresovan idem sve koji imaju problem provocirati, nemam njihove probleme i kao "boli me cosak" ...

E pa stice i tebe neki komunalni ili porodicni ili pravni problem. Ili nekog tvog. Pa neces ostalim palamuditi...
Mislim da si ipak ti taj koji palamudis. Kloniran je sve lijepo objasnio, ali naravno, ovde se vodi diskusija sa balkanezerima...
Znaci , ako su stanovi sada otkupljeni svako komunalno preduzece ima pravo da te grebe u zdrav mozak, ispostavlja racun na cijelu zgradu ili haustor ako nema tehnickih uslova za sat u stanu, a ako zelis da se iskljucis a prolaze ti vertikale placaj sam sebi i snadji se za grijanje ali Toplanama moras placati legalni reket na nepostojecu uslugu opet 40 % racuna.

Znaci mi stanari smo krivi sto smo zivi i svaka firma nas moze .ebati u zdrav mozak. Bravo... :-)
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#60 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by konektovan »

Ma fudo, stipu ove provokatore,....
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#61 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by r_faruk »

Postavljanje individualnih mjeraca toplote u stare zgrade je suludo.... Onaj na desetom spratu ce placati mnogo manji racun u odnosu na onoga na prvom spratu. Ne postoji izolacija izmedju stanova.....

Rjesenje je utopljavanje zgrada, tj. promjena stolarije i postavljanje fasade (dobre stolarije i dobre fasade, a ne jaranske stolarije i jaranske fasade). Potrebno je izraditi projekat/studiju u kojem ce biti prikazana sva uradjena mjerenja, definisani gubici, ocekivani rezultati i ustede...... a ustedu bi imali u vidu manje potrosnje plina kojeg koristi toplana za zagrijavanje vode, a zagrijavao bi se isti prostor kao i prije, placali bismo iste racune kao i prije, ali bi trosili manje plina u toplanama. Ovo je jedini nacin ostvarenja ustede za zgrade kolektivnog stanovanje kakve su npr. na alipasinom polju, vojnickom itd...
Ako se u moj stan ugradi mjerac toplote..... Ja sam kao redovni platisa da prostite najeb'o.

Ovdje je standardni recept na djelu... "Sta cemo", " ma ugradi mjerac, najlakse je" "sta cemo sa zagadjenjem", " ma daj par nepar" treba ti 15 min. da doneses ovu odluku, ali treba puno posla da rijesimo problem grijanja, zagadjenja itd...
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#62 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by konektovan »

Ma udri po narodu, dok nas sve ne rasele.. :-)
Cesto vidim porsche macan parkiran u krugu toplana na Alipašinu, gdje je rampa, da li je njihovo auto ili samo cuvaju nekom hadziji?!
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#63 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by Edin H. »

r_faruk wrote:
...... a ustedu bi imali u vidu manje potrosnje plina kojeg koristi toplana za zagrijavanje vode, a zagrijavao bi se isti prostor kao i prije, placali bismo iste racune kao i prije, ali bi trosili manje plina u toplanama. ...

Ti si meni isti Winston Churchill - ne pitaj sta Toplane mogu uciniti za tebe, nego sta ti mozes uciniti za Toplane :oops:
r_faruk
Posts: 4661
Joined: 20/01/2003 00:00

#64 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by r_faruk »

U zgradama na alipasinom polju ne mozes nista ustediti. Zato sam i spomenuo zgrade kolektivnog stanovanja na ap i vojnickom i sl. i kontekst ustede... Ostalo mozes batalit.....
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#65 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by CPT »

holowey wrote:
CPT wrote:
holowey wrote:ja cu da jedem kupus, komsija ce da jede meso ali cemo zajedno placati kao da jedemo sarmu...genijalno :bih:
U zgradama nemas drugog izbora. Svako soliranje sa satovima = veci racun i problemi. Cak i kad imas "svoj" mjerac samo jedan (manji) dio potrosnje je variabilan. Sve ostalo je i dalje zajednicko. Izracun potrsonje po stanu je znanost cak i za novije zgrade (orientacija, povrsina, izolacija, itd, itd). Izracun tj. analiza nije jeftina ili jednostavna. Kad se jednom uvede mjerace prva reakcija je "zategnuti". Pa onda nahebu staneri izmedju stedisa, pojavi se vlaga, itd, itd, itd.

ako zelis placati sarmu, kupi kucu :wink:
grijesis... svi cemo da jedemo meso, niko nece zavrtati ventile, otvaracemo prozore... oni koji nisu do sada placali ce nastaviti sa neplacanjem, a oni koji su do sada placali ce se prorijediti a mozda i svi predju u neplatise... bas se pitam koliko ce trebati da se sistem urusi...
Govorim iz prakse. Reakcija iz novijih zgrada i puno uredjenije drzave. Od ukupne potrosnje samo je manji dio variabilan. Znaci od 100KM (karikiram) samo 30% placas po mjeracu. Sve ostalo je i dalje zajednicki (ulaz, hodnici, podrum, itd, itd). Sva reakcija ce biti da svak zavrne i tako smanji svoj dio. Mimininalno al eto.... Taj dio ce platiti njegov komsija koji ce morati dodatno grijati da bude ma istom. U prosjeku je rezultatu je bilo da neki imaju minimalno manji racun, neki puno veci, pojavila se vlaga... Sve skupa ukinuto nakon sezone jer se pojavila vlaga.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#66 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by CPT »

holowey wrote:
CPT wrote:
holowey wrote:ja cu da jedem kupus, komsija ce da jede meso ali cemo zajedno placati kao da jedemo sarmu...genijalno :bih:
U zgradama nemas drugog izbora. Svako soliranje sa satovima = veci racun i problemi. Cak i kad imas "svoj" mjerac samo jedan (manji) dio potrosnje je variabilan. Sve ostalo je i dalje zajednicko. Izracun potrsonje po stanu je znanost cak i za novije zgrade (orientacija, povrsina, izolacija, itd, itd). Izracun tj. analiza nije jeftina ili jednostavna. Kad se jednom uvede mjerace prva reakcija je "zategnuti". Pa onda nahebu staneri izmedju stedisa, pojavi se vlaga, itd, itd, itd.

ako zelis placati sarmu, kupi kucu :wink:
grijesis... svi cemo da jedemo meso, niko nece zavrtati ventile, otvaracemo prozore... oni koji nisu do sada placali ce nastaviti sa neplacanjem, a oni koji su do sada placali ce se prorijediti a mozda i svi predju u neplatise... bas se pitam koliko ce trebati da se sistem urusi...
Btw, samo analiza zgrade je nekoliko hiljada KM + 600KM/stan (na cca 5 godina) + trosak remote obrade + .... Usteda je bila samo takva :-) :lol:



To u teoriji jeste moguce ali samo ako te zaboli q. za zakone i komsije. I da ti upravnik dozvoli.
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#67 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by Fudo Bosna »

CPT wrote:
U zgradama nemas drugog izbora. Svako soliranje sa satovima = veci racun i problemi. Cak i kad imas "svoj" mjerac samo jedan (manji) dio potrosnje je variabilan. Sve ostalo je i dalje zajednicko. Izracun potrsonje po stanu je znanost cak i za novije zgrade (orientacija, povrsina, izolacija, itd, itd). Izracun tj. analiza nije jeftina ili jednostavna. Kad se jednom uvede mjerace prva reakcija je "zategnuti". Pa onda nahebu staneri izmedju stedisa, pojavi se vlaga, itd, itd, itd.

ako zelis placati sarmu, kupi kucu :wink:
grijesis... svi cemo da jedemo meso, niko nece zavrtati ventile, otvaracemo prozore... oni koji nisu do sada placali ce nastaviti sa neplacanjem, a oni koji su do sada placali ce se prorijediti a mozda i svi predju u neplatise... bas se pitam koliko ce trebati da se sistem urusi...[/quote]

Btw, samo analiza zgrade je nekoliko hiljada KM + 600KM/stan (na cca 5 godina) + trosak remote obrade + .... Usteda je bila samo takva :-) :lol:



To u teoriji jeste moguce ali samo ako te zaboli q. za zakone i komsije. I da ti upravnik dozvoli.[/quote]


:( :( :( !

























Uzas za nas potrosace kako god. Najbolje bi bilo da ostane sadasnji nacin naplate i da se to ne mijenja.
A da se postepeno kroz deceniju uradi utopljavanje zgrada i izmjena PVC stolarije , da se radi postepeno, godinana. Naravo uz veliko ucesce Kantona, jer je to sve , fasade/stokarija, dodatno unisteno ratnim stetama , pa te ogromne troskove mora snositi i drzava. Zašto, zato jer su to ratne stete na zgradama i iz razloga sto je prosjecna placa oko 830 km a penzija oko 380km i mi smo presiromasni da te troskove sami isfinansiramo , to su , PVC stolarija i toplotna, troskovi od cc 10000 km sto je SF za vecinu gradjana ; radnika, studenata , penzionera...

Drugo, ta investicija nije nikakav carobni stapic . Ulaganje u izolaciju je izuzetno skupo i sve analize pokazuju da su potrebne godine da se investicija isplati jer ulozis hiljade i hiljade km a "vrati se" kroz manji racun tek za 15 tak ili mozda i 20 godina. Znaci ne ulazes, srednja generacija, sebi, vec potomcima, a zavljujes se u dugove i to "momacki"...

Trece, mnoge zgrade i ako ugradis individualne mjerace, kako vidimo iz primjera barem duplo od nas bogatije i standardom jace Hrvarske , nece nista dobra donijeti, stedice se na grijanju/smrzavati , ali uz maltene iste racune, unistavace se vec amortizovane zgrade vlagom usljed stednje na grijanu i nista od te " ustede".

Jos je veca katastrofa zajenicki mjeraci na nivou haustora/zgrade, jer tehnicki , na mnogim zgradama individualni mjerac nije moguc i to ce dovesti do drasticnog povecanja racuna, poslije mozda do stednje,
jer ce vecina drasticno stediti i otkazivati grijanje zbog skupoce, pa opet problem.vlaga i velike stete na stanovima i cijeloj zgradi.


Uzas !!!
Last edited by Fudo Bosna on 01/01/2019 20:10, edited 1 time in total.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#68 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by CPT »

To svakako. Ne postoji opcija po kojoj toplane uzimaju manje love tako da je pitanje ko od potrosaca ce platiti (puno) vise. Svi ostali ce u najboljem slucaju biti na istom sto se tice troska. Raditi to sa zgradama od 30+ godina je ... :roll:
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#69 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by Fudo Bosna »

CPT wrote:To svakako. Ne postoji opcija po kojoj toplane uzimaju manje love tako da je pitanje ko od potrosaca ce platiti (puno) vise. Svi ostali ce u najboljem slucaju biti na istom sto se tice troska. Raditi to sa zgradama od 30+ godina je ... :roll:

Niko od potrosaca tu nece prifitirati, samo od manje loseg prema gorem...

Tu se 100% slazemo .

A Toplane , ce, ako ustraju, zbog neplacanja imati velike sudske troskove, i na kraju ce nam oduzeti, sudskim rjesenjima stanove, zbog neplacanja, i postati vlasnici istih... :( :-) !
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#70 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by un1ted »

Bože dragi, koje odsustvo razmišljanja i uvažavanja drugog.

Može li mi neko navesti, da li je normalno i da li treba okretati glavu od činjenice da Mujo, Huso, ti, ili ja NE MOŽEMO ugraditi mjerač i plaćati koliko potrošimo već ide 'kolektivno' mjerenje na nivou zgrade. Je li težite ka takvoj državi?

Još veća nebuloza da mjerač moram ja kupiti, ali samo od toplana,. Podržavate monopolisticki način?

I tih famoznih 40% za cijevi. Pa evo gospodo, dođite izmjestite cijevi i onda svi sretni? Pa valjda bi toplane trebale meni plaćati jer kroz moj stan prolaze instalacije za uslugu koju ja ne koristim?
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#71 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by CPT »

un1ted wrote:Bože dragi, koje odsustvo razmišljanja i uvažavanja drugog.

Može li mi neko navesti, da li je normalno i da li treba okretati glavu od činjenice da Mujo, Huso, ti, ili ja NE MOŽEMO ugraditi mjerač i plaćati koliko potrošimo već ide 'kolektivno' mjerenje na nivou zgrade. Je li težite ka takvoj državi?

Još veća nebuloza da mjerač moram ja kupiti, ali samo od toplana,. Podržavate monopolisticki način?

I tih famoznih 40% za cijevi. Pa evo gospodo, dođite izmjestite cijevi i onda svi sretni? Pa valjda bi toplane trebale meni plaćati jer kroz moj stan prolaze instalacije za uslugu koju ja ne koristim?
1) jeste, zivi u "zajednici" i takvoj soliranje je obicno kradja
2) kompatibilne mjerace neces moci kupiti kao zvake, jos manje atestirati (navedena cijena nije nesto posebno)
3) te cijevi su bile tu prije tebe i sastavni su dio zgrade, te cijevi ti koristi u svakom slucaju (pasivno grijanje)
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#72 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by CPT »

un1ted wrote:Bože dragi, koje odsustvo razmišljanja i uvažavanja drugog.

Može li mi neko navesti, da li je normalno i da li treba okretati glavu od činjenice da Mujo, Huso, ti, ili ja NE MOŽEMO ugraditi mjerač i plaćati koliko potrošimo već ide 'kolektivno' mjerenje na nivou zgrade. Je li težite ka takvoj državi?

Još veća nebuloza da mjerač moram ja kupiti, ali samo od toplana,. Podržavate monopolisticki način?

I tih famoznih 40% za cijevi. Pa evo gospodo, dođite izmjestite cijevi i onda svi sretni? Pa valjda bi toplane trebale meni plaćati jer kroz moj stan prolaze instalacije za uslugu koju ja ne koristim?
Usput, uz mjerace obicno ide i usluga (remote obrada potrosnje). Teoretski 15 razlicitih mjeraca, 15 providera.... Rahatluk :lol:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#73 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by un1ted »

Ne bih dodatno da trošim vrijeme na nebullze uhljebske.
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#74 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by CPT »

un1ted wrote:Ne bih dodatno da trošim vrijeme na nebullze uhljebske.
Ne zivim u BiH... Uveo satove jer sam morao... Koji su kostali 600KM.

Cijena je zavisila (prije svega od kolicine) i remote modula, da sam ga sam kupio prosao bi puno gore :wink: Isto vazi za obradu.
Ako bude isti provider za citavu zgradu (isti mjerac) onda mozda prodjete sa 1KM na mjesec (karikiram). Ako si jedini u toj zgradi niko se sa tobom nece zezati za 1KM.

pika li to sta? :wink:
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#75 Re: 2020 Toplane uvode(zajednicke)mjerace, sta to znaci u praksi, (racune od nekoliko stotina KM mjesecno?)

Post by Edin H. »

un1ted wrote:Bože dragi, koje odsustvo razmišljanja i uvažavanja drugog.

Može li mi neko navesti, da li je normalno i da li treba okretati glavu od činjenice da Mujo, Huso, ti, ili ja NE MOŽEMO ugraditi mjerač i plaćati koliko potrošimo već ide 'kolektivno' mjerenje na nivou zgrade. Je li težite ka takvoj državi?

Još veća nebuloza da mjerač moram ja kupiti, ali samo od toplana,. Podržavate monopolisticki način?

I tih famoznih 40% za cijevi. Pa evo gospodo, dođite izmjestite cijevi i onda svi sretni? Pa valjda bi toplane trebale meni plaćati jer kroz moj stan prolaze instalacije za uslugu koju ja ne koristim?

A sta ako izrezes cijevi koje prolaze kroz stan kada prestane sezona grijamja i stavis cepove?
Post Reply