2018 prijelomna godina?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#1 2018 prijelomna godina?

Post by CrayOn »

Iz ugla islama.
Imate li vi neki osjećaj, ili, mislite li da je ova godina nekako prijelomna? U smislu kretanja stvari prema gorem, na svaki način, i na svakom nivou; od ličnog preko porodice pa do globalnog. :?
Danas baš razmišljam, dva petka su prošla od ramazana, a kao da je godina već prošla, ni traga ni glasa od ramazana :( . Nekako mi ovaj ramazan i prethodni kao nebo i zemlja, mada je meni lično ovaj bio jedan od najboljih u životu, ove dvije sedmice su mi baš bile teške, šejtani :evil: su se baš prihvatili posla, neću dalje o tome. :arrow:
Sami broj džematlija u džematima je totalno opao prema 2017, ili šta je meni još gore jest nedostatak dijece, prije bi bilo dosta dijece, pa makar se smijali i trčali, bili su tu. Sada ih slabo ili nikako nema, napolju su, na telefonima, iako se dosta njih spremilo u džamiju, djevojke pokrivene. Nema ljudi na teraviji, a kamo li na drugim namazima, slabije se poštuje post, a i post nestaje.

Obuzeo nas je neki dunaljuk, zaronili smo u njega, i nekako nam smo dopustili da nam se vjera uspava, stiša, dani prođu a da se na Boga i ne podsjetimo, pa čak na namazima nekad se uhvatim u tom snu. :oops:

Volim misliti da vidim malo bolje, ne na neki genijalni način ili da sam pametniji od drugi ljudi, već iz razloga što sam isključen iz socijalnih mreža već odavno, par godina ne koristim fejs, instagrama nisam malte ne nikad vidio, snapchat itd.. viber je jedini alat kojim se koristim, nemojte pogršno shvatiti nisam star, reći ćemo samo da nisam davno završio srednju, a imam dobar dodir sa vjerom i tehnologijom. Na neki način gledam na stvari iz zadnjeg reda učionice. Još uvijek osjećam poslijedice korištenja fejsa, želja za fejsom se zna vratit i dan danas :skoljka: , čak i nakon par godina ne korištenja :cry: , mogu zamislit kako je tek sad teško udaljiti se od socijalnih mreža :?: , ili makar da se kontroliše njihovo korištenje.

Djeca su zaronula u instagram, youtube, itd., i tu je malo stvari koje vuku na dobro, i naravno, roditelji takodjer, facebook i instagram, pa čak i ovi preko 50 godina što su prešli, da ne pričam o pojavi koju bi nazvao "leksilijum" i o onoj skivenoj zvanoj "spam spam". Kakva će biti djeca, koja bivaju odgojena kroz youtube, instagram, itd. :run:
Mislim da će socijalna strana interneta istiha da uništi sve od pojedinaca do društava. I mislim da će se poslijedice ovog uskoro početi pojavljivati na svakom koraku. Kladionice, muzika, politika, sve odražava jednu ogromu truhlost u društvu. Naravno da interent nije samo problem, tu je krug faktora koji nas guraju dublje i dublje. Kako se samo nargile proširiše :!: :?:
Nema više tog skromnijeg života, sve je preraslo u "Bill Gates" očekivanja, o dosta tih pojava bi se dalo pričati, mislim samo da su se socijalni znaci sudnjeg dana počeli pojavljivati na svakom koraku, pitanje je samo do kada će Allah dž.š. dopustiti ovo da se nastavi :?:
Vidim grupice ljudi kako pozivanju na dobro, ali društveno pozivanje na dobro i upozoravanje na zlo je umrlo. Riječi su se počele odbijati od ljudi, postale su kao kanta vode na šumski požar.
Meni je ovo tako teška ova godina, i nekako je doživljavam i vidim kao prijelomnu, previše je stvari koje se otišle predaleko, ko prije je i bilo neke borbe, sad nisam siguran. Jesam li sam, ili i vi također vidite te neke stvari?

Vjera je do prije par godina bila samo ugalj u rukama, bojim se da je počeo da dobija na vrelini.
Volio bi, ako bi bilo moguće, da se izvadi podatak o broju postova na temi o religiji kroz godine, to bi moglo dati fin uvid u neke stvari.
Selam
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by ExNihilo »

Počeli su te obuzimati mesijanski i armegedonski kompleksi.

Godina nije prelomna već se stvar lomi u tebi. Počeo si svoju vjeru doživljavati kao teret i lomiš se poput onog štapa u Muhamedovoj ruci kada objašnjava pristup vjeri.

Ako nastaviš s eksternalizacijom uzroka svega što osjećaš, postat ćeš ogorčen ili radikalan, a najprije - oboje.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#3 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by arzuhal »

Što se tiče konkretne godine kao prelomne, to može biti dosta subjektivan osjećaj, nešto što je posljedica stvari, dešavanja i okolnosti u tvom vlastitom životu, ali svako od nas može biti na tom tragu, da ovu ili neku drugu godinu osjeća prelomnom, na neki način.
Dosta si stvari detektovao, primijetio, istaknuo, ima tu raznih činjenica o kojima se da pričati...S obzirom na to da si usmjeren ka IT području, primjećuješ širenje ovisnosti o internetu i društvenim mrežama, ali ima tu jedna stvar o kojoj bi se dalo diskutovati...Skoro sam ponovo čitao Ilhamijinu pjesmu Čudan zeman nastade koja je nastala s početka 19. stoljeća i koja je bila razlogom, između ostalog, da ga osude na smrt. Maksuz sam zašao da čitam neke pjesme koje su poslije nastajale, neka pisma, osvrte, i vidim da nema tog doba, tih godina, a da nisu bile "najgore" za sudionike tog doba i tih godina, odnosno da ljudi nisu govorili "ovo ovako nikada dosad nije bilo, na šta će ovo izaći!?".
I tako stalno.

"...svaki nagovještaj ima svoje vrijeme, i vi ćete znati!" (el-En'am, 67)
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#4 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by sekerbay »

CrayOn wrote:Selam
Ve alejkumu selam ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Prije negoli odgovorim na ovaj tvoj post, imo bih dva pitanja.
Prvo, koliko često iscitavaš kur'an, i drugo, koliko si često u džematu.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#5 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by CrayOn »

ExNihilo wrote:Počeli su te obuzimati mesijanski i armegedonski kompleksi.

Godina nije prelomna već se stvar lomi u tebi. Počeo si svoju vjeru doživljavati kao teret i lomiš se poput onog štapa u Muhamedovoj ruci kada objašnjava pristup vjeri.

Ako nastaviš s eksternalizacijom uzroka svega što osjećaš, postat ćeš ogorčen ili radikalan, a najprije - oboje.
ExNihilo wrote:Počeli su te obuzimati mesijanski i armegedonski kompleksi.

Godina nije prelomna već se stvar lomi u tebi. Počeo si svoju vjeru doživljavati kao teret i lomiš se poput onog štapa u Muhamedovoj ruci kada objašnjava pristup vjeri.

Ako nastaviš s eksternalizacijom uzroka svega što osjećaš, postat ćeš ogorčen ili radikalan, a najprije - oboje.
Sigurno da dio ovog ima uzroka iz mog života, ima nekih tereta koji me pritiskaju ali srećom vjera nije jedna od tih. A ko ih nema?
A o napominjanje o sudnjem danu je, pa reklo bi se i pohvalno danas, jer su ljudi i zaboravili na to, a sa mimbera se malo govori o tome, a izgleda da svaki čovjek koji šta kaže o tim temama, postaje taj koji ima "mesijanski i armegedonski kompleksi." -- spomenuo sam jednu rečenicu i obojio si cijeli post tom rečenicom?
Hoćeš baš reći da je ovo sve čisto subjektivno, i da nema uporišta u stvarnosti, zar ne vidiš morfizam prema zlu, zar se stvari ne mijenjaju? Volio bi vidjet u kojem ti cvijetnom vrtu živiš, pa da se i ja okusim, ili si možda "sheep" pa ne vidiš kako nas sve ove stvari okivaju i ne daju da mislima idemo prema ahiretu? Da se ti nisi prihvatio dunjaluka kao zlatnog teleta?

Prije nekog vremena idući sa sabaha jedan me čovjek, kog znam samo iz viđenja, zaustavi i veli mi; "ovo još 10 godina i gotovo(nekim sugstijama) dok ove generacije narasu" pa reko zašto, kaže nema odgoja, odgoj je nestao, veli išao radio u Mostaru i nagledao se svakakve djece, po stanovima radi nešto.

Ogorčen jesam, radikalne stvari zahtjevaju radikalne stvari (ne idi tamo na onu radikalnost, odgoj i pristup podučavanju vjere te razne druge stvari u sistemu zahtjevaju radikalne promjene). Ummet, muslimani, propadaju na svakom koraku zemaljske kugle, nemir nam stvaraju, i nemir sami sebi stvaramo i hvala Bogu da se ne mogu pomiriti sa tim, jer bi to bilo jednako smrti.

Dugo tražim sagovornike na neke te teme, od vjere preko tehnologiji i niti između, ali kako god da priđem ljudima odbijaju me, slabo je voljnih da razmišlja o tim stvarima i da iznalazi riješenja koja bi bila od pomoći, svak voli ljuljašku u kojoj se nalazi, teško mrdnut guzicu za drugog.
User avatar
FAP mashina
Posts: 469
Joined: 04/10/2008 16:53
Location: Dolina glupana

#6 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by FAP mashina »

Iskusenja, nedace... dolaze i odlaze, po univerzalnom i nepromijenjenom pravilu, ali opet nista sto se ne moze da podnese. Nisu sve stvari, niti ce biti povoljne po ummet, ali pokusavam da pozitivno gledam i djelujem, onliko koliko mogu. Prijatelju tebi je potrebno drustvo, dzemat, neko s kim ces podijeliti misli. Citaj tefsir i pozitivno misli o Allahu Subhanehu Ve Teala i dovi da odgna od tebe sve sto te cini nemirnim.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#7 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by CrayOn »

arzuhal wrote:Što se tiče konkretne godine kao prelomne, to može biti dosta subjektivan osjećaj, nešto što je posljedica stvari, dešavanja i okolnosti u tvom vlastitom životu, ali svako od nas može biti na tom tragu, da ovu ili neku drugu godinu osjeća prelomnom, na neki način.
Dosta si stvari detektovao, primijetio, istaknuo, ima tu raznih činjenica o kojima se da pričati...S obzirom na to da si usmjeren ka IT području, primjećuješ širenje ovisnosti o internetu i društvenim mrežama, ali ima tu jedna stvar o kojoj bi se dalo diskutovati...Skoro sam ponovo čitao Ilhamijinu pjesmu Čudan zeman nastade koja je nastala s početka 19. stoljeća i koja je bila razlogom, između ostalog, da ga osude na smrt. Maksuz sam zašao da čitam neke pjesme koje su poslije nastajale, neka pisma, osvrte, i vidim da nema tog doba, tih godina, a da nisu bile "najgore" za sudionike tog doba i tih godina, odnosno da ljudi nisu govorili "ovo ovako nikada dosad nije bilo, na šta će ovo izaći!?".
I tako stalno.

"...svaki nagovještaj ima svoje vrijeme, i vi ćete znati!" (el-En'am, 67)
arzuhal wrote:Što se tiče konkretne godine kao prelomne, to može biti dosta subjektivan osjećaj, nešto što je posljedica stvari, dešavanja i okolnosti u tvom vlastitom životu, ali svako od nas može biti na tom tragu, da ovu ili neku drugu godinu osjeća prelomnom, na neki način.
Dosta si stvari detektovao, primijetio, istaknuo, ima tu raznih činjenica o kojima se da pričati...S obzirom na to da si usmjeren ka IT području, primjećuješ širenje ovisnosti o internetu i društvenim mrežama, ali ima tu jedna stvar o kojoj bi se dalo diskutovati...Skoro sam ponovo čitao Ilhamijinu pjesmu Čudan zeman nastade koja je nastala s početka 19. stoljeća i koja je bila razlogom, između ostalog, da ga osude na smrt. Maksuz sam zašao da čitam neke pjesme koje su poslije nastajale, neka pisma, osvrte, i vidim da nema tog doba, tih godina, a da nisu bile "najgore" za sudionike tog doba i tih godina, odnosno da ljudi nisu govorili "ovo ovako nikada dosad nije bilo, na šta će ovo izaći!?".
I tako stalno.

"...svaki nagovještaj ima svoje vrijeme, i vi ćete znati!" (el-En'am, 67)
Može bit. Za viđenje svog doba kao najgoreg slažem se u potpunosti :arrow: , i ako odemo i dalje u prošlost isti pattern se ponavlja. Samo nisam siguran da se to može prenijeti i na ovo doba, ovo je po svemu karakteristično, svaka stvar ima globalni odijek, loša i dobra stvar ima mogućnost odlaska do zadnjeg komadića zemlje, samo što loše stvari klize kao podmazane, a dobre jedva. Stvari više nisu lokalizovane, ništa više ne ostaje u selu, i sve se pretvara u tu jednu jednoličnu kulturu, a sve posredstvom interneta(mislići na sve) a interet sam po sebi puno više teži ka zlu (u tom nekom smislu, da je prije vjerovatno da ćeš otvoriti da gledaš film ili nešto gore, nego li da pustiš Kur'an, dalo bi se duboko razlagati) Mislim da su, Ilhamija i ostali, samo prepoznali taj neki civilizacijski nazadak, i to je bio uzrok njihovih pitanja. Rat ili revolucija ili ta neka vjerska obnova, su djelovale kao reset društa, samo što one već dugo izostaju, i bojim se da će zlo u ovom globalnom društvu metastazirati. Pošto dolazim iz tog tehničkog ugla, ja gledam na internet kao jedno od sredstava koje je šejtan najviše iskoristio za svoje ciljeve (možda postoji nešto drugo veće??), i naravno da ne smatram da je internet ili tehnologija sama po sebi zla već da se koristi za te stvari. Potrebni su ljudi koji će kroz edukaciju prići ovim stvarima, inace, bojim se da, ako se stvari ovako ostave, bit će crnih vremena.
:evil: Postoji i u tehnologiji ta stvar kad su se pojavile novine; novine, prvi telefoni, prvi kompjuteri, "aaaa kraj će uzrokovati", gledao sam diskusije i vele da ovaj današni način korištenja interneta je vrlo loš i ni nalik na bilo šta prije. Koroz sve aspekte čovjeka i društva, i mislim da mi to osjećamo.

Nedavno mi se pojavilo jedno pitanja, gdje su pjesnici? Nema Ilhamija, nema tih stubova društva.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#8 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by CrayOn »

sekerbay wrote:
CrayOn wrote:Selam
Ve alejkumu selam ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Prije negoli odgovorim na ovaj tvoj post, imo bih dva pitanja.
Prvo, koliko često iscitavaš kur'an, i drugo, koliko si često u džematu.

Poprilično često, i jedno i drugo.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#9 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by CrayOn »

FAP mashina wrote:Iskusenja, nedace... dolaze i odlaze, po univerzalnom i nepromijenjenom pravilu, ali opet nista sto se ne moze da podnese. Nisu sve stvari, niti ce biti povoljne po ummet, ali pokusavam da pozitivno gledam i djelujem, onliko koliko mogu. Prijatelju tebi je potrebno drustvo, dzemat, neko s kim ces podijeliti misli. Citaj tefsir i pozitivno misli o Allahu Subhanehu Ve Teala i dovi da odgna od tebe sve sto te cini nemirnim.
"ali pokusavam da pozitivno gledam i djelujem" :thumbup: Ima društva, hvala Bogu, vjerskog, ali se slabo dijele misli. Čitam, kad stignem, a glupo bi bilo misliti drugačije osim pozitivno, hvala na savjetima. Selam
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#10 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by seln »

Tesko je umrijeti. Tesko je prihvatiti cinjenicu da vlastita egzistencija prestaje. Ovo "estagfirullah, nikad nije bilo losije vrijeme" nam olaksava prelaz na drugu stranu.
Novo vrijeme, novi klinci, neki novi sleng, nova muzika, adeti, moda... ljudi kojima si se divio, umiru jedan za drugim... i onda shvatis da to vise nije tvoj svijet. I onda, kad vidis Azraila, kazes "elahmdulillah".
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#11 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by sekerbay »

CrayOn wrote:Poprilično često, i jedno i drugo.
Hm, ovo je prilično rasteziv pojam.
Recimo, kad bi ashabi poželjeli da im se Allah obrati, čitali bi kur'an, jer se u njemu nalazi lijek za srca.
Dakle, kad neko govori ili razmišlja poput tebe, a i samom mi se ponekad vrzmaju slične misli, preporučuje se čitanje kur'ana.
Drugo, vjernik ne može imati loš završetak.
Za vjernika je u svemu hajr.
Budući da žurim, samo ću se kratko osvrnuti na ovaj loš vakat.
Istina da se prenosi da je poslanik rekao da će pred sudnji dan svaki dan biti gori od prethodnog, kao i to da će živi zavidjeti mrtvima, ali je bitno to da mi ne znamo kad je sudnji dan. Šta znaš, možda će proći hiljade godina prije negoli se spusti.
Istina da će se svijet pomalo kvariti i to iz generacije u generaciju, ali je istina da će uvijek biti onih pravih skupina koje su na istini.
Uglavnom, čuvaj se džemata) množina) koji pozivaju na dobro i čine ga, makar to bila trojica, a izbjegavaj one koji dijele makar izgledali kao evlije.
Gledaj da obraduješ fukaru i svoju porodicu i Allah će ti dati radost u srcu.
Mi smo karavana koja nailazi na mnoge prepreke i poteškoće, ali znaj da je ništa neće spriječiti na putu ka odredištu.
I da, kad pomisliš ili vidiš ružno kod ljudi, sjeti se svojih grešaka i biće ti lakše.
Kad pomisliš da nam broj opada, pogledaj statistike.
Pogledaj da je u titinom vaktu rijetko koja džamija imala više od jednog dzumanskog safa.
Danas su pune.
I ako poželiš da pričaš a ne nađeš nikoga, slobodno se javi.
Kada te uhvati tuga jer su svijet napustili poslanik, ebu-bekr, omer, osman, alija i drugi koji su ih slijedili u dobru, pomisli da možda živiš u vremenu i susrećeš se sa ljudima koji će imati nagradu 50 ashaba.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#12 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by CrayOn »

Čuvam beš vakata. Kur'an se trudim dnevno, ponekad kao i svakog zavedu stvari, pa promakne. Da te Allah nagradi, fine si mi savjete dao, dotakli su me, svaki je nas svom mjestu. Ako Bog da, kad budem trebao kakve razgale, javit ću se.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#13 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by sekerbay »

Fino :)
Eto, ako negdje zapne, slobodno se javi :kiss:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#14 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by Challenger_ »

Sad prelomna, hajde da ne pretjerujemo, ali da se velike stvari kotrljaju "iza scene", definitivno.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#15 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by Irsar »

CrayOn wrote:Iz ugla islama.
Imate li vi neki osjećaj, ili, mislite li da je ova godina nekako prijelomna? U smislu kretanja stvari prema gorem, na svaki način, i na svakom nivou; od ličnog preko porodice pa do globalnog. :?
Ne. Dno smo davno dotakli i sada se valjamo u blatu, stvar je samo što ili to neki ne vide ili im je tako fino pa im je svejedno.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#16 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by Irsar »

ExNihilo wrote:Ako nastaviš s eksternalizacijom uzroka svega što osjećaš, postat ćeš ogorčen ili radikalan, a najprije - oboje.
Hmmm, šta li mu ovo "nastaviš s eksternalizacijom uzroka" znači? Čovjek kao sada ne smije niti reći da stvari ne valjaju, ma sve je super i sjajno, unatoč tome što je ovo najgore vrijeme za vjernike u zadnjih bar 500 godina. Ali ono, ako kao probaš neki prigovor napraviti na postojeće stanje odmah si na putu ka ogorčenosti i "radikalizaciji".
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#17 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by славянин »

Moglo bi se “prijelomit” ove godine :D
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#18 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by sekerbay »

Samo malo pojašnjenje u vezi džemata kojih se treba držati a što je upitao jedan brat.
Uglavnom, radi se o dzematima koji se drže suneta.
Budući da svi tvrde da se drže suneta i prilažu dokaze iz kur'ana i hadisa kako bi potvrdili svoja učenja, red je da se malo detaljnije osvrne na iste.
I Allah reče u kur'anu "Svi se čvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte!"
Dakle, ovo je prvi uslov. Što se tiče gore pomenutog užeta, radi se o kur'anu.
Drugo, u kur'anu nam zapovijeda da ne budemo od onih koji su se podijelili u stranke....
Ovo je teži dio i ono opasno jer, kako kaže kur'an, svaka stranka je zadovoljna onim što ispovijeda.
Dakle, ne znam kakav da je džemat, ako pričaju protiv drugih, treba ga se kloniti pa makar ostala djela bila odlična.
A ako se ne možeš kloniti, barem ne učestvovati u onome što rade.
To je opasna rabota, ta silna istraživanja tuđih mahana.

Pa koga se onda držati?
Držati se onih koji zagovaraju zajedništvo makar bili neugledni.
Dakle, svaki džemat koji te neće ispitivati koje si grupe nego će se zadovoljiti time što si musliman.
Jer, naš je onaj ko dijeli našu kiblu.
Kratko rečeno, ako imaš selefijski koji nije tekfirski - odlično, naučiti će te udjeljivanju.
Sunijski će te poučiti kako proći kroz dunjalučke nepogode.
Ako nađeš sufijski, opet odlično. Oni su ljudi koji te mogu podučiti blagosti i mudrosti, dok će ti šija pokazati dubinu kur'ana.
A ako nađeš šejha koji se izjašnjava kao musliman a uronio je u znanja svih grupa i ni jednu ne odbacuje, mislim da ti je Allah ukazao milost.
To je džemat zbog kojeg vrijedi putovati.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#19 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by CrayOn »

Nemaš pojma koliko mi je ovo puta napravilo "problem", u smislu da mi okupira 100% mozga pa danima o tim stvarima razmišljam, vjerovatno zato što sam tačno na sredini, jedan dio šire porodice otišo na sufijsku stranu, jedan na selefijsku, a moja uža porodica vala i ne mari, ni tamo ni vamo, već IZ ko što je uvijek i bilo. Nakon tih razmišljanja osto sam na tome da ako čovjek kaže da je musliman tu se priča završava, imam prema njemu obaveze koje slijeduju. Pa čak i šije,jer ipak i od kršćana će biti "muslimana" bez obzira na njihov pristup propisima al su imali temelj tevhida i nisu prelazili te neke granice prema ljudima, pa što ne bi bilo i od šija, propisi ko propisi, nećeš naći potpuno slaganje i kad bi ga tražio, tu dok ti je nijet čist bit ćeš na hajru, a ta druga uvrnuta razmišljanja, neka od šija neka od sunija itd.. to ostaje da Allah presudi. Kad bi samo očistili svoja srca od zlobe, ljubomore, i predrasuda, gdje bi nam bio kraj.

Neki dan pričam sa kolegom i skontali smo da ne postoji danas strana na čijoj strani možeš biti 100%, svako ima nešto što ne stoji kako treba. Upućivat na dobro, opraštati, ne odvajati se, čuvati bratstvo kao da smo u rovovima, i meni se čini kad bi se rodila samo ta jedna nit bratstva Allah bi nam oprostio sve grijehe iste sekunde, bez obzira nosio ili ne nosio bradu, išao ili ne išao u tekiju itd... temelj je isti, srce je zakucalo za drugoga.
šarf
Posts: 793
Joined: 20/12/2012 00:35

#20 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by šarf »

Što je prelomna godina,budućnost će pokazati.
Prelomni događaji koji su se zbili u prošlosti ali koji su utjecali na veliki dio ljudske populacije 1914,1939.
Prije toga prvo stoljeće rođenje Isusa,nastanak kršćanstva.
Šesto stoljeće pojava islama......
Ako idemo tim redom vidjet ćemo mnoštvo prelomnih godina ,događaja čiji utjecaj osjetimo dan danas.
Ne zaboravimo niti godine velikih otkrića,velikih izuma,koji su mnogo toga promijenili na Zemlji i još uvijek mijenjaju.
Ono što se događa 2018 je odraz onoga što se prelomilo prošlih godina.
2018- te samo izlazi na površinu ono što je posijano davno prije,sada to ili smrdi ili miriše,sada to ili nas privlači ili odbija.
Istorija je također pokazala da onome što vidimo danas ,nema popravka.Ništa se ne može učiniti ,mlado drvo se savija.
sekerbay
Posts: 3748
Joined: 04/01/2017 22:45

#21 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by sekerbay »

CrayOn wrote:Nemaš pojma koliko mi je ovo puta napravilo "problem", u smislu da mi okupira 100% mozga pa danima o tim stvarima razmišljam, vjerovatno zato što sam tačno na sredini, jedan dio šire porodice otišo na sufijsku stranu, jedan na selefijsku, a moja uža porodica vala i ne mari, ni tamo ni vamo, već IZ ko što je uvijek i bilo.
Ček, ček, ima onaj jedan ajet...
Da nije, ti sa svakim u raspravu :mrgreen:
Ili, ti sa svima ružno :?
Naravno da nije.
Ajet kaže, ti sa svakim - lijepo!
Neki kažu, ajet je objavljen poslaniku.
Ja im kažem da poslanik ne hoda dunjalukom a da je kur'an do sudnjeg dana i uputa bogobojaznima.
Dakle, ajet je za svakog od nas.
Lijepo je to što u porodici imaš više pravaca.
Samo, Allah je uz džemat, kako na mikro nivou tj uz ovaj džamijski, tako i na globalnom tj uz umet.
Hajde da svi mi napravimo džemat u svom mikrokosmosu, džemat u kojem će biti članovi porodice i prijatelji.
Hoćemo na predavanje? Ok, nikakav problem.
Prvo ćemo neni hanifi unijeti ćumur, malo zasjesti i popiti sok na mućenje, pa onda na tuširanje i na džumu u recimo selefijski mesdzid.
Nemoj biti crna ovca, nego se raskorači i veži ruke iznad pupka.
Dižeš ih poslije tekbira.
Drugi put ćemo u tekiju da okrenemo onaj kilometarski tespih.
Neki se nećka i dvoumi? Pokloni mu nešto makar to bila olovka.
Pozovi ili otiđi na ručak.
Sjetimo se abdullaha, r.a. koji je davao poklone poslaniku, s.a.v.s, a kad ne bi imao para, nosio bi poklon i govorio poslaniku da ga sam plati.
Ako neko ima mahana, pa imamo ih i mi, možda čak i većih. Pokriti bratu i ne zamjeriti. Ako kod ljudi vidiš loše i dobro, izvagaj. Ako pretegne dobro, zadrži ga, a ako pretegne loše, otjeraj ga.
Samo, kad se odlučiš da vagaš, sjeti se da su dva šehadeta teža od čitavog dunjaluka.
Pa, isti taj gore spomenuti Abdullah, r.a. je bio alkoholičar pa opet ga je poslanik volio i branio.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#22 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by arzuhal »

sekerbay wrote: Ček, ček, ima onaj jedan ajet...
Da nije, ti sa svakim u raspravu :mrgreen:
Ili, ti sa svima ružno :?
Naravno da nije.
Ajet kaže, ti sa svakim - lijepo!
Neki kažu, ajet je objavljen poslaniku.
Ja im kažem da poslanik ne hoda dunjalukom a da je kur'an do sudnjeg dana i uputa bogobojaznima.
Dakle, ajet je za svakog od nas.
Jučer malo listao šejh Sadijev Đulistan, kadasallahu sirrehu, pa naiđoh na jedan stih koji me razvalio, a otprilike govori, odnosno može se reći da tumači ovaj ajet (da je vezan uz istinu ovog ajeta), kontam nema me ba niđe :mrgreen: Kada ga ponovo nađem, okačit ću ga ovdje...
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#23 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by Irsar »

sekerbay wrote:Ček, ček, ima onaj jedan ajet...
Da nije, ti sa svakim u raspravu :mrgreen:
Ili, ti sa svima ružno :?
Naravno da nije.
Ajet kaže, ti sa svakim - lijepo!
Neki kažu, ajet je objavljen poslaniku.
Ja im kažem da poslanik ne hoda dunjalukom a da je kur'an do sudnjeg dana i uputa bogobojaznima.
Dakle, ajet je za svakog od nas.
Lijepo je to što u porodici imaš više pravaca.
Samo, Allah je uz džemat, kako na mikro nivou tj uz ovaj džamijski, tako i na globalnom tj uz umet.
Hajde da svi mi napravimo džemat u svom mikrokosmosu, džemat u kojem će biti članovi porodice i prijatelji.
Hoćemo na predavanje? Ok, nikakav problem.
Prvo ćemo neni hanifi unijeti ćumur, malo zasjesti i popiti sok na mućenje, pa onda na tuširanje i na džumu u recimo selefijski mesdzid.
Nemoj biti crna ovca, nego se raskorači i veži ruke iznad pupka.
Dižeš ih poslije tekbira.
Drugi put ćemo u tekiju da okrenemo onaj kilometarski tespih.
Neki se nećka i dvoumi? Pokloni mu nešto makar to bila olovka.
Pozovi ili otiđi na ručak.
Sjetimo se abdullaha, r.a. koji je davao poklone poslaniku, s.a.v.s, a kad ne bi imao para, nosio bi poklon i govorio poslaniku da ga sam plati.
Ako neko ima mahana, pa imamo ih i mi, možda čak i većih. Pokriti bratu i ne zamjeriti. Ako kod ljudi vidiš loše i dobro, izvagaj. Ako pretegne dobro, zadrži ga, a ako pretegne loše, otjeraj ga.
Samo, kad se odlučiš da vagaš, sjeti se da su dva šehadeta teža od čitavog dunjaluka.
Pa, isti taj gore spomenuti Abdullah, r.a. je bio alkoholičar pa opet ga je poslanik volio i branio.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#24 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by -Chesterfield- »

CrayOn wrote: 03/07/2018 02:55 Iz ugla islama.
Imate li vi neki osjećaj, ili, mislite li da je ova godina nekako prijelomna? U smislu kretanja stvari prema gorem, na svaki način, i na svakom nivou; od ličnog preko porodice pa do globalnog. :?
Danas baš razmišljam, dva petka su prošla od ramazana, a kao da je godina već prošla, ni traga ni glasa od ramazana :( . Nekako mi ovaj ramazan i prethodni kao nebo i zemlja, mada je meni lično ovaj bio jedan od najboljih u životu, ove dvije sedmice su mi baš bile teške, šejtani :evil: su se baš prihvatili posla, neću dalje o tome. :arrow:
Sami broj džematlija u džematima je totalno opao prema 2017, ili šta je meni još gore jest nedostatak dijece, prije bi bilo dosta dijece, pa makar se smijali i trčali, bili su tu. Sada ih slabo ili nikako nema, napolju su, na telefonima, iako se dosta njih spremilo u džamiju, djevojke pokrivene. Nema ljudi na teraviji, a kamo li na drugim namazima, slabije se poštuje post, a i post nestaje.

Obuzeo nas je neki dunaljuk, zaronili smo u njega, i nekako nam smo dopustili da nam se vjera uspava, stiša, dani prođu a da se na Boga i ne podsjetimo, pa čak na namazima nekad se uhvatim u tom snu. :oops:

Volim misliti da vidim malo bolje, ne na neki genijalni način ili da sam pametniji od drugi ljudi, već iz razloga što sam isključen iz socijalnih mreža već odavno, par godina ne koristim fejs, instagrama nisam malte ne nikad vidio, snapchat itd.. viber je jedini alat kojim se koristim, nemojte pogršno shvatiti nisam star, reći ćemo samo da nisam davno završio srednju, a imam dobar dodir sa vjerom i tehnologijom. Na neki način gledam na stvari iz zadnjeg reda učionice. Još uvijek osjećam poslijedice korištenja fejsa, želja za fejsom se zna vratit i dan danas :skoljka: , čak i nakon par godina ne korištenja :cry: , mogu zamislit kako je tek sad teško udaljiti se od socijalnih mreža :?: , ili makar da se kontroliše njihovo korištenje.

Djeca su zaronula u instagram, youtube, itd., i tu je malo stvari koje vuku na dobro, i naravno, roditelji takodjer, facebook i instagram, pa čak i ovi preko 50 godina što su prešli, da ne pričam o pojavi koju bi nazvao "leksilijum" i o onoj skivenoj zvanoj "spam spam". Kakva će biti djeca, koja bivaju odgojena kroz youtube, instagram, itd. :run:
Mislim da će socijalna strana interneta istiha da uništi sve od pojedinaca do društava. I mislim da će se poslijedice ovog uskoro početi pojavljivati na svakom koraku. Kladionice, muzika, politika, sve odražava jednu ogromu truhlost u društvu. Naravno da interent nije samo problem, tu je krug faktora koji nas guraju dublje i dublje. Kako se samo nargile proširiše :!: :?:
Nema više tog skromnijeg života, sve je preraslo u "Bill Gates" očekivanja, o dosta tih pojava bi se dalo pričati, mislim samo da su se socijalni znaci sudnjeg dana počeli pojavljivati na svakom koraku, pitanje je samo do kada će Allah dž.š. dopustiti ovo da se nastavi :?:
Vidim grupice ljudi kako pozivanju na dobro, ali društveno pozivanje na dobro i upozoravanje na zlo je umrlo. Riječi su se počele odbijati od ljudi, postale su kao kanta vode na šumski požar.
Meni je ovo tako teška ova godina, i nekako je doživljavam i vidim kao prijelomnu, previše je stvari koje se otišle predaleko, ko prije je i bilo neke borbe, sad nisam siguran. Jesam li sam, ili i vi također vidite te neke stvari?

Vjera je do prije par godina bila samo ugalj u rukama, bojim se da je počeo da dobija na vrelini.
Volio bi, ako bi bilo moguće, da se izvadi podatak o broju postova na temi o religiji kroz godine, to bi moglo dati fin uvid u neke stvari.
Selam
Haman da je 2018. bila prijelomna. Čak si i Gejca spomenuo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#25 Re: 2018 prijelomna godina?

Post by Sanjarko »

:arrow: +1 @CrayOn i mnogi, nisam ni znao za ovu temu tad. Tad sam s @CrayOn razgovarao dosta o klimatskim promjenama na svojoj temi o tome.

@-Chesterfield- +1 za bump teme.
Post Reply