1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#826 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Chmoljo »

exliberal-ex wrote: Cuj ta djeca su kolaterala steta, tako isto mogu i srbi da kazu da su jadna djeca koja su poginula u Sarajevu kolateralna steta Alijinih greski u vodjenju drzave...glupo zar ne ?
jedino je pitanje koliko je Alija kao pojedinac mogao, i koliko je nesposoban bio. ali sasvim sigurno Alija nije izazvao rat, Alijini nisu okružili gradove, Alijini nisu krenuli "trijebiti" druge, Alijini nisu utvrđivali položaje pola godine prije, itd. itd.

Identicno je da je taj isti domoljub koji se slavi bio na celu snaga koje su isto tako pravile logore prvo za srbe ( to je bilo ok jel tako ) a onda za bosnjake koji su im bili saveznici do tad....identicno zar ne ili jos gore... ?
ko je bio na čelu snaga? Busuladžić je bio ćata koji nije imao pametnija posla nego seruckati protiv Jevreja u vremenima kad im je najteže bilo. sramota je svakako da ulica nosi njegovo ime, ali je neuporedivo sa cijelim izgrađenim nacionalnim programima kojima se u temeljima nalazi genocid.
Ko je napravio taj spomenik, dosao moj pokojni caca jel...? Sa druge strane zar ni djeca nisu zasluzila da budu zajedno ni u smrti, zar je potrebno razdvajat cak i poslije rate, cak i kad su teritorije koje su bile pod srpskom kontrolom presle u federaciju...ja bi mogao reci da su rekli necemo ovdje stavit djete sa pala ( ako je bilo takve djece koja su poginula) ali ako je dijete poginulo na ilidji ili grbavici zasto ne...nisu pisali gdje je ko poginuo i cak i pored toga ispalo je ovo sto je ispalo da se nezna broj ubijenih i da se sve radi da se to nikad ni ustanovi....imam osjecaj da ti treba da fakturises a ne ja jer ako imaju obraza da lazu na djeci sta reci onda o drugim stvarima?
pa da, kozmopolitski. a onda na dan odavanja počasti ubijenoj djeci dođe svita iz RS-a da oda počast, dok istovremeno negiraju sve što se može negirati.

mislim, lako je biti širok preko tuđih leđa. jer, kako sam kažeš:
Imao sam razlog jer su me branioci iz istocne bosne i sandjaka hapsili u marisali jer sam ostao svoj na svome, "zasto nisi otisao sa svojima, sto si ostao ovdje"..samo cekam da mi kazes da su to izolovani pojedinci. Imao sam razloga jer su mi isto tako ti branioci ubijali familiju koju, po stoti put pisem jos uvijek nismo nasli. Imao sam razlog jer su mene stavili da trunem po zuci dok su te iste patriote sklonili guzice po gradu, gdje su dolazili da obijaju moju kucu dok sam ja bio na linij i gdje su htjeli da usele izbjeglice u moju kucu jer zaboga sto ce tebi toliko dok su druge bosnjacke kuce zvljale prazne....imao sam razloga kad meni usrani komsija dodje i dere se ispred kuce da treba pobit sve srbe koji su ostali u gradu a on pobjegao na pocetku rata i vratio se pred kraj i da nenabrajam druge stvari sto se desile tokom rata a i poslije.
dakle, ti si imao razlog da budeš pravcati četnik, a oni koji su izgubili djecu trebaju biti široki i ne razdvajati djecu, dok im počast sa figom u džepovima odaje... ko? oni koji su potezali konopac? oni koji negiraju? oni koji izjednačavaju?

a da, da je tako svaki Bošnjak razmišljao kao ti, bilo bi ti mnogo gore. bio si žrtva onih koji su ugrabili priliku, a ne onih koji su nastradali. a za nekoga ko je proveo rat i vrlo dobro zna kakav je haos vladao, optuživati za neko udruženo djelovanje je licemjerno. dok su na drugoj strani bageri i ostala mašinerija vrlo vrijedno radili. i ne znam u čemu je problem što si bio na Žuči, a neko nije? jesi to htio povlašteni tretman ili tvrdiš da su samo Srbi išli gore?
stavljam fasizam u navodnike jer se iza te rijeci kriju mnogi koji guraju svoj fasizam kao nesto ispravno i na kraju je ta rijec izgubila znacenje zbog toga

ma ja, ja fašista jer se ne slažem sa tobom. ti ispravan. :lol:
to mjesto je bilo na cekanju decenijama dok nije onaj iz sdp samoinicijativno rekao da ce nesto napravit, tek tad su se kobajagi sjetili da stave neku plocu dok onaj koji je direktno odgovoran za njigovu smrt ima plocu kod pivare ( ako se nevaram ) i istaknut mezar na sehidskom groblju....jel to minimizacija i negiranje ili....sta ?
nije bilo na čekanju nego je svakoga bolio kurac, jer nije mogao provocirati zato što se ne negira to što je Caco radio.
pa zasto onda nisu napisali, zasto nije isto napisano kao sto je napisano po drugim mjestima u gradu "na ovom mjestu srpsko crnogorski zlikovci su ubili.....", zasto je Benjamina prekinula svaku raspravu o tome...?
zato što ide linijom manjeg otpora. ja se prvi ne slažem sa tim, kao i dosta drugih ljudi, ali i zbog razloga koje ću navesti u nastavku.
o forumima iz BL i Mostara nemogu komentarisat jer sa tim gradovima nemam ama bas nista
ovo me podsjeća na pravdanja SDA. nemojte, kažu, porediti druge stranke sa SDA, oni su loši, ovi drugi moraju biti sve suprotno od toga.

pa ja sa kim će se porediti?

sa Dancima? sa Amerikancima? sa Tongoancima? naravno da imaš sa tim gradovima, jer su dio iste zemlje, dio istog političkog prostora. jer kroje dnevnu politiku koja se direktno odražava i na Sarajevo. jer se tamo nalaze oni koji napadaju na Sarajevo. ko sjedi u Parlamentu države? je li Sarajevo posebna država, nezavisna od svega? je li neko očekuje da ljudi neće reagovati na odvratne stvari koji dolaze iz genocidnog brloga i očekivati maksimalnu dostojanstvenost dok se piša po svemu što je normalno i ljudski? da ljudi nemaju otpor prema pomirenju i "sravnjivanju" računa dok se na drugoj strani sve zatire i negira? pa ko je toliko lud?

pa da se bar udostoje da ne minimiziraju, da se ima ljudskosti da se prizna bar nešto, onda ni ta nesretna ploča na Kazanima ne bi bila tako neodređena. ovamo na stub srama (opravdano) stavljaš lokalne šerife, vlasnike života u smrti u tim vremenima, dok za cijeli projekt istrebljenja, mašineriju smrti kažeš da su gluposti i napad na časni srpski narod. pa ne ide to tako. pogotovo da se ruka pomirenja uvijek očekuje od žrtve.

što ti ne odeš svom komšiji galamdžiji? ili tim što su te marisali. reci, jebo rat. desilo se. šta ćeš.

dakle, imbecilan argument. zato kad kritikuješ, stavljati te stvari po strani je selektivan pristup. da ne kažem licemjeran.
izvini ako iznosenje misljenja koje je mimo zvanicne matirce seruckanje onda ok sa druge straneja nisam ni jednog forumasa nazvao pogrdnim imenom dok sam ja konstantno nazivan i vrijedjan cim kazem nesto sto je kontra

naravno da je seruckanje iz svih gore navedenih razloga.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#827 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by laserShow »

kiligonzales wrote: 22/05/2022 22:39 Opet selektivno prilazis stvarima. Naveo sam ti razloge zbog kojih Smail Cekic nije naveo neka imena u svoja dva toma. Dostupna su na pocetku teme. Jel tesko otvoriti knjigu pa procitati nesto o metodologiji?

Isto tako i Tokaca je imao svoju metodologiju kako je do pomenutih brojeva dosao koji su se opet razlikovali od pomenutih.

Iznjeo i neke druge podatke vezane za ukupni broj mogucih zrtava. Broj nije pao s neba tek tako sto je i dokazano.
Ovo su sve istrazivanja pojedinaca, koji su uzeli stvari u svoje ruke?

Ima li zvanični podatak neke državne institucije, s pečatom?
halo_ba
Posts: 1582
Joined: 05/10/2005 21:06

#828 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by halo_ba »

exliberal-ex wrote: 24/05/2022 05:10 da ne citiram gluposti
Oho, sta je ovo?
Prince Charming skinuo masku?
toska
Posts: 2986
Joined: 26/09/2016 14:08

#829 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by toska »

Rasprava koja vodi uravnilovci i izjednačavanju ne bi se trebala voditi.

sa srpske Wiki, poginuli civili prešutno se izjednačavaju sa stranama u sukobu što je za srpske gubitke netačno :

Bošnjaci 31.583 цивила,
Srbi 4.179 цивила ( koliko u opkoljenom Sarajevu od granata i metaka Vrs? )
Hrvati 2.484 цивила

iz ovih brojki svakom laiku na Južnom ili Sjevernom polu sve je jasno,
za oni koji ne žele vidjeti džaba je sve i svaki argument.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16323
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#830 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by sime_cipol »

toska wrote: 24/05/2022 13:56 Rasprava koja vodi uravnilovci i izjednačavanju ne bi se trebala voditi.

sa srpske Wiki, poginuli civili prešutno se izjednačavaju sa stranama u sukobu što je za srpske gubitke netačno :

Bošnjaci 31.583 цивила,
Srbi 4.179 цивила ( koliko u opkoljenom Sarajevu od granata i metaka Vrs? )
Hrvati 2.484 цивила

iz ovih brojki svakom laiku na Južnom ili Sjevernom polu sve je jasno,
za oni koji ne žele vidjeti džaba je sve i svaki argument.
Da ne govorimo da je bilo onih medju Bošnjacima koji su prijavljivali svoje ubijene kao pripadnike vojske da bi dobili neke beneficije iako su bili civili.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#831 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Milenkov buraz »

sime_cipol wrote: 24/05/2022 14:03
toska wrote: 24/05/2022 13:56 Rasprava koja vodi uravnilovci i izjednačavanju ne bi se trebala voditi.

sa srpske Wiki, poginuli civili prešutno se izjednačavaju sa stranama u sukobu što je za srpske gubitke netačno :

Bošnjaci 31.583 цивила,
Srbi 4.179 цивила ( koliko u opkoljenom Sarajevu od granata i metaka Vrs? )
Hrvati 2.484 цивила

iz ovih brojki svakom laiku na Južnom ili Sjevernom polu sve je jasno,
za oni koji ne žele vidjeti džaba je sve i svaki argument.
Da ne govorimo da je bilo onih medju Bošnjacima koji su prijavljivali svoje ubijene kao pripadnike vojske da bi dobili neke beneficije iako su bili civili.
Da a pogotovo onih koju su sami sebe ubijali pa onda optuživali Srbe i Hrvate. :oops: Ma ti Bošnjaci su baš zli, zar ne?
Zastozato
Posts: 1001
Joined: 27/09/2014 23:18

#832 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Zastozato »

Milenkov buraz wrote: 24/05/2022 14:16
sime_cipol wrote: 24/05/2022 14:03
Da ne govorimo da je bilo onih medju Bošnjacima koji su prijavljivali svoje ubijene kao pripadnike vojske da bi dobili neke beneficije iako su bili civili.
Da a pogotovo onih koju su sami sebe ubijali pa onda optuživali Srbe i Hrvate. :oops: Ma ti Bošnjaci su baš zli, zar ne?
Sto napade covjeka bezveze.
Ovo sto je napisao je nazalost istina
Broj ubijenih bosnjackih civila je oko 40.000, ali veliki broj civila se vode kao vojnici.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16323
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#833 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by sime_cipol »

Milenkov buraz wrote: 24/05/2022 14:16
sime_cipol wrote: 24/05/2022 14:03
Da ne govorimo da je bilo onih medju Bošnjacima koji su prijavljivali svoje ubijene kao pripadnike vojske da bi dobili neke beneficije iako su bili civili.
Da a pogotovo onih koju su sami sebe ubijali pa onda optuživali Srbe i Hrvate. :oops: Ma ti Bošnjaci su baš zli, zar ne?
Kao neko kome su dvojica amidza stradala u ratu kao vojnici i brat djecaka koji je sa 9 godina ostao 60% invalid od granate, neko ko je cijeli rat proveo u Sarajevu, gdje je prva linija bila na 150m od stana, a da ne govorim o ubijenim drugovima i vrsnjacima i komsijama, necu se spustiti na ovaj nivo komunikacije.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#834 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Milenkov buraz »

sime_cipol wrote: 24/05/2022 14:34
Milenkov buraz wrote: 24/05/2022 14:16

Da a pogotovo onih koju su sami sebe ubijali pa onda optuživali Srbe i Hrvate. :oops: Ma ti Bošnjaci su baš zli, zar ne?
Kao neko kome su dvojica amidza stradala u ratu kao vojnici i brat djecaka koji je sa 9 godina ostao 60% invalid od granate, neko ko je cijeli rat proveo u Sarajevu, gdje je prva linija bila na 150m od stana, a da ne govorim o ubijenim drugovima i vrsnjacima i komsijama, necu se spustiti na ovaj nivo komunikacije.
A ti kao sada glumiš uvrijeđenu mladu šta li? Prvo da je tako kako govoriš ne bi izvalio takvu glupost a sada da ti kažem ja. Ja kao maloljetni pripadnik TO znam da nisi mogao civila prijaviti kao poginulog borca, pogovoto ne kasnije a ni ranje, jer svaki vojnik je imao svoju jedinicu, pa čak i kada je TO formirana znalo se ko je gdje, koja jedinica, komandno mjesto, tako da ta priča nije ništa drugo nego najobičnija propaganda.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16323
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#835 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by sime_cipol »

Pa imao sam komšiju koji je do pogibije švercovao na pijaci Markale. Porodica kasnije izganjala šehidsku penziju i sve beneficije. O istočnoj Bosni i tamo ubijenim na početku rata i gdje su porodice na osnovu izjava "svjedoka" slicne stvari dobili suvišno je i govoriti.
Znam i slucaj gdje se covjek demobilisao '95 nakon tri godine vojske i poginuo nedugo zatim od granate, a porodica nije dobila skoro nista.
Kao sto je bilo laznih boraca, da bi dobili neke povlastice, bilo je sigurno i laznih poginulih boraca.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#836 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Milenkov buraz »

sime_cipol wrote: 24/05/2022 14:52 Pa imao sam komšiju koji je do pogibije švercovao na pijaci Markale. Porodica kasnije izganjala šehidsku penziju i sve beneficije. O istočnoj Bosni i tamo ubijenim na početku rata i gdje su porodice na osnovu izjava "svjedoka" slicne stvari dobili suvišno je i govoriti.
Znam i slucaj gdje se covjek demobilisao '95 nakon tri godine vojske i poginuo nedugo zatim od granate, a porodica nije dobila skoro nista.
Kao sto je bilo laznih boraca, da bi dobili neke povlastice, bilo je sigurno i laznih poginulih boraca.
Muljanja imaš uvijek i u svakom ratu i ne samo kod Bošnajka, ti na osnovu 2-3 primjera tvrdiš nešto što ne stoji. Na kraju bez valjanog uzorka pretpostavljaš da je nešto bilo...mislim sigurno da ima slučajeva ali SIGURNO nisu pravilo. Ja se nekad divim ljudima kako nešto smjelo tvrde i onda na kraju sami priznaju da pretpostavljaju da je tako na osnovu komšijinog slučaja ili slučaja rodice, rođaka i slično.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#837 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by detroit-mercy »

Milenkov buraz wrote: 24/05/2022 14:40
sime_cipol wrote: 24/05/2022 14:34
Kao neko kome su dvojica amidza stradala u ratu kao vojnici i brat djecaka koji je sa 9 godina ostao 60% invalid od granate, neko ko je cijeli rat proveo u Sarajevu, gdje je prva linija bila na 150m od stana, a da ne govorim o ubijenim drugovima i vrsnjacima i komsijama, necu se spustiti na ovaj nivo komunikacije.
A ti kao sada glumiš uvrijeđenu mladu šta li? Prvo da je tako kako govoriš ne bi izvalio takvu glupost a sada da ti kažem ja. Ja kao maloljetni pripadnik TO znam da nisi mogao civila prijaviti kao poginulog borca, pogovoto ne kasnije a ni ranje, jer svaki vojnik je imao svoju jedinicu, pa čak i kada je TO formirana znalo se ko je gdje, koja jedinica, komandno mjesto, tako da ta priča nije ništa drugo nego najobičnija propaganda.
Je li stvarno vjerujes u ovo :mrgreen:.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16323
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#838 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by sime_cipol »

Milenkov buraz wrote: 24/05/2022 14:58
sime_cipol wrote: 24/05/2022 14:52 Pa imao sam komšiju koji je do pogibije švercovao na pijaci Markale. Porodica kasnije izganjala šehidsku penziju i sve beneficije. O istočnoj Bosni i tamo ubijenim na početku rata i gdje su porodice na osnovu izjava "svjedoka" slicne stvari dobili suvišno je i govoriti.
Znam i slucaj gdje se covjek demobilisao '95 nakon tri godine vojske i poginuo nedugo zatim od granate, a porodica nije dobila skoro nista.
Kao sto je bilo laznih boraca, da bi dobili neke povlastice, bilo je sigurno i laznih poginulih boraca.
Muljanja imaš uvijek i u svakom ratu i ne samo kod Bošnajka, ti na osnovu 2-3 primjera tvrdiš nešto što ne stoji. Na kraju bez valjanog uzorka pretpostavljaš da je nešto bilo...mislim sigurno da ima slučajeva ali SIGURNO nisu pravilo. Ja se nekad divim ljudima kako nešto smjelo tvrde i onda na kraju sami priznaju da pretpostavljaju da je tako na osnovu komšijinog slučaja ili slučaja rodice, rođaka i slično.
Nisam ni rekao da su pravilo :roll:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#839 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Milenkov buraz »

sime_cipol wrote: 24/05/2022 15:02
Milenkov buraz wrote: 24/05/2022 14:58

Muljanja imaš uvijek i u svakom ratu i ne samo kod Bošnajka, ti na osnovu 2-3 primjera tvrdiš nešto što ne stoji. Na kraju bez valjanog uzorka pretpostavljaš da je nešto bilo...mislim sigurno da ima slučajeva ali SIGURNO nisu pravilo. Ja se nekad divim ljudima kako nešto smjelo tvrde i onda na kraju sami priznaju da pretpostavljaju da je tako na osnovu komšijinog slučaja ili slučaja rodice, rođaka i slično.
Nisam ni rekao da su pravilo :roll:
Ja smatam da ti ni ne znaš šta si htio reći. Nisu pravilo ali si na osnovu primjera svog komšije zaključio i pretpostavio da je kod Bošnjaka bilo onih koji su svoje civile prijavljivali kao mrtve borce. Pa je li te imalo stid, imaš li ti ponosa mrvu, digniteta? Šta si htio reći? Onako bezveze da ispadneš pametan, ne kontam? Koji je motiv tvog javljanja?
User avatar
sime_cipol
Posts: 16323
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#840 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by sime_cipol »

Milenkov buraz wrote: 24/05/2022 15:21
sime_cipol wrote: 24/05/2022 15:02
Nisam ni rekao da su pravilo :roll:
Ja smatam da ti ni ne znaš šta si htio reći. Nisu pravilo ali si na osnovu primjera svog komšije zaključio i pretpostavio da je kod Bošnjaka bilo onih koji su svoje civile prijavljivali kao mrtve borce. Pa je li te imalo stid, imaš li ti ponosa mrvu, digniteta? Šta si htio reći? Onako bezveze da ispadneš pametan, ne kontam? Koji je motiv tvog javljanja?
Pa upravo sam to i pokazao. Bilo ih je, pa makar i jedan.
Motiv? Da kažem da je bilo više civilnih žrtava medju bošnjacima nego što se predstavlja.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#841 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by YouAreMyDestiny »

Nije to jedan slučaj, nego na hiljade. U vojnim evidencijama se poslije rata povećavao broj poginulih pripadnika Armije BiH.
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#842 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by internazionale »

detroit-mercy wrote: 23/05/2022 20:21
internazionale wrote: 18/05/2022 10:25

Jebalo majku...

Ono što je "zanimljivo" je kako mnogima teško pada, pa pokušavaju to da izrelativiziraju, ospore, umanje..., to što su u ratovima 90-ih Bošnjaci kao narod ispali daleko najcivilizovaniji, najnapredniji dok su druga dva naroda pokazala sumrak čovječanstva, iskazala najprimitivnije porive...
Da se razumijemo, ovo je gruba, generalna ocjena (ne svi jedni, drugi, treći), ali je u sušini tačna.
Ovaj "grijeh" Bošnjaka oni nikako ne mogu svariti. Ništa nije slučajno

Naravno da broj ubijene djece, kao i bilo koji broj ubijenih, silovanih, protjeranih, bilo kako oštećenih, treba što tačnije utvrditi i prikazati. Ali ostaje ovo gore što sam naveo
Odokativno, koliko dugo nakon rata ili koje je neko razumno vrijeme nakon rata potrebno da bi se sve ovo utvrdilo?
Davno je to trebalo uraditi. Nema opravdanja što nije.
Ustvari kad si svjestan kakve je uhljebarske službe stvorila sda stranka onda i ne čudi. Gori smo mi što se čudimo
Zastozato
Posts: 1001
Joined: 27/09/2014 23:18

#843 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Zastozato »

Milenkov buraz wrote: 24/05/2022 14:40
sime_cipol wrote: 24/05/2022 14:34
Kao neko kome su dvojica amidza stradala u ratu kao vojnici i brat djecaka koji je sa 9 godina ostao 60% invalid od granate, neko ko je cijeli rat proveo u Sarajevu, gdje je prva linija bila na 150m od stana, a da ne govorim o ubijenim drugovima i vrsnjacima i komsijama, necu se spustiti na ovaj nivo komunikacije.
A ti kao sada glumiš uvrijeđenu mladu šta li? Prvo da je tako kako govoriš ne bi izvalio takvu glupost a sada da ti kažem ja. Ja kao maloljetni pripadnik TO znam da nisi mogao civila prijaviti kao poginulog borca, pogovoto ne kasnije a ni ranje, jer svaki vojnik je imao svoju jedinicu, pa čak i kada je TO formirana znalo se ko je gdje, koja jedinica, komandno mjesto, tako da ta priča nije ništa drugo nego najobičnija propaganda.
Bosansku knjigu mrtvih mozes procitati na internetu u pdf formatu i sve se moze provjeriti.
Sto se tice gornjepodrinjskih opcina dvije trecine vojnika su poginuli kao civili.
Za Rogaticu stoji broj 760 bosnjackih poginulih civila i 690 vojnika, a ustvari broj poginulih vojnika je izmedju 200 i 250. Znam licno ljude koji su poginuli i kako su stradali. Broj poginulih civila je preko 1.000. Slicna situacija je sa Visegradom.
mirza_15
Posts: 10623
Joined: 19/01/2015 09:26

#844 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mirza_15 »

laserShow wrote: 24/05/2022 10:01
kiligonzales wrote: 22/05/2022 22:39 Opet selektivno prilazis stvarima. Naveo sam ti razloge zbog kojih Smail Cekic nije naveo neka imena u svoja dva toma. Dostupna su na pocetku teme. Jel tesko otvoriti knjigu pa procitati nesto o metodologiji?

Isto tako i Tokaca je imao svoju metodologiju kako je do pomenutih brojeva dosao koji su se opet razlikovali od pomenutih.

Iznjeo i neke druge podatke vezane za ukupni broj mogucih zrtava. Broj nije pao s neba tek tako sto je i dokazano.
Ovo su sve istrazivanja pojedinaca, koji su uzeli stvari u svoje ruke?

Ima li zvanični podatak neke državne institucije, s pečatom?
Ma pusti. Smail Čekić nije naveo neka imena i ta "neka imena" postadoše 2/3 imena odnosno 1077 od 1601, a upisa 524 imena. Kada mu ukažem na to da ne postoji zdravorazumsko obrazloženje te razlike u brojevima on nastavi da ponavlja jedno te isto. Navedem mu Ahmiće, Srebrenicu, Prijedor... gdje se broj poklapa sa spiskom imena, a gdje su se tragovi pokušali sakriti, gdje nisi imao kontrolu nad teritorijom. Njemu je sasvim logično da tu imaš tačne podatke, a da ih u Sarajevu nedostaje dvije trećine.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#845 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by kiligonzales »

Chmoljo wrote: 24/05/2022 09:57
exliberal-ex wrote: Cuj ta djeca su kolaterala steta, tako isto mogu i srbi da kazu da su jadna djeca koja su poginula u Sarajevu kolateralna steta Alijinih greski u vodjenju drzave...glupo zar ne ?
jedino je pitanje koliko je Alija kao pojedinac mogao, i koliko je nesposoban bio. ali sasvim sigurno Alija nije izazvao rat, Alijini nisu okružili gradove, Alijini nisu krenuli "trijebiti" druge, Alijini nisu utvrđivali položaje pola godine prije, itd. itd.

Identicno je da je taj isti domoljub koji se slavi bio na celu snaga koje su isto tako pravile logore prvo za srbe ( to je bilo ok jel tako ) a onda za bosnjake koji su im bili saveznici do tad....identicno zar ne ili jos gore... ?
ko je bio na čelu snaga? Busuladžić je bio ćata koji nije imao pametnija posla nego seruckati protiv Jevreja u vremenima kad im je najteže bilo. sramota je svakako da ulica nosi njegovo ime, ali je neuporedivo sa cijelim izgrađenim nacionalnim programima kojima se u temeljima nalazi genocid.
Ko je napravio taj spomenik, dosao moj pokojni caca jel...? Sa druge strane zar ni djeca nisu zasluzila da budu zajedno ni u smrti, zar je potrebno razdvajat cak i poslije rate, cak i kad su teritorije koje su bile pod srpskom kontrolom presle u federaciju...ja bi mogao reci da su rekli necemo ovdje stavit djete sa pala ( ako je bilo takve djece koja su poginula) ali ako je dijete poginulo na ilidji ili grbavici zasto ne...nisu pisali gdje je ko poginuo i cak i pored toga ispalo je ovo sto je ispalo da se nezna broj ubijenih i da se sve radi da se to nikad ni ustanovi....imam osjecaj da ti treba da fakturises a ne ja jer ako imaju obraza da lazu na djeci sta reci onda o drugim stvarima?
pa da, kozmopolitski. a onda na dan odavanja počasti ubijenoj djeci dođe svita iz RS-a da oda počast, dok istovremeno negiraju sve što se može negirati.

mislim, lako je biti širok preko tuđih leđa. jer, kako sam kažeš:
Imao sam razlog jer su me branioci iz istocne bosne i sandjaka hapsili u marisali jer sam ostao svoj na svome, "zasto nisi otisao sa svojima, sto si ostao ovdje"..samo cekam da mi kazes da su to izolovani pojedinci. Imao sam razloga jer su mi isto tako ti branioci ubijali familiju koju, po stoti put pisem jos uvijek nismo nasli. Imao sam razlog jer su mene stavili da trunem po zuci dok su te iste patriote sklonili guzice po gradu, gdje su dolazili da obijaju moju kucu dok sam ja bio na linij i gdje su htjeli da usele izbjeglice u moju kucu jer zaboga sto ce tebi toliko dok su druge bosnjacke kuce zvljale prazne....imao sam razloga kad meni usrani komsija dodje i dere se ispred kuce da treba pobit sve srbe koji su ostali u gradu a on pobjegao na pocetku rata i vratio se pred kraj i da nenabrajam druge stvari sto se desile tokom rata a i poslije.
dakle, ti si imao razlog da budeš pravcati četnik, a oni koji su izgubili djecu trebaju biti široki i ne razdvajati djecu, dok im počast sa figom u džepovima odaje... ko? oni koji su potezali konopac? oni koji negiraju? oni koji izjednačavaju?

a da, da je tako svaki Bošnjak razmišljao kao ti, bilo bi ti mnogo gore. bio si žrtva onih koji su ugrabili priliku, a ne onih koji su nastradali. a za nekoga ko je proveo rat i vrlo dobro zna kakav je haos vladao, optuživati za neko udruženo djelovanje je licemjerno. dok su na drugoj strani bageri i ostala mašinerija vrlo vrijedno radili. i ne znam u čemu je problem što si bio na Žuči, a neko nije? jesi to htio povlašteni tretman ili tvrdiš da su samo Srbi išli gore?
stavljam fasizam u navodnike jer se iza te rijeci kriju mnogi koji guraju svoj fasizam kao nesto ispravno i na kraju je ta rijec izgubila znacenje zbog toga

ma ja, ja fašista jer se ne slažem sa tobom. ti ispravan. :lol:
to mjesto je bilo na cekanju decenijama dok nije onaj iz sdp samoinicijativno rekao da ce nesto napravit, tek tad su se kobajagi sjetili da stave neku plocu dok onaj koji je direktno odgovoran za njigovu smrt ima plocu kod pivare ( ako se nevaram ) i istaknut mezar na sehidskom groblju....jel to minimizacija i negiranje ili....sta ?
nije bilo na čekanju nego je svakoga bolio kurac, jer nije mogao provocirati zato što se ne negira to što je Caco radio.
pa zasto onda nisu napisali, zasto nije isto napisano kao sto je napisano po drugim mjestima u gradu "na ovom mjestu srpsko crnogorski zlikovci su ubili.....", zasto je Benjamina prekinula svaku raspravu o tome...?
zato što ide linijom manjeg otpora. ja se prvi ne slažem sa tim, kao i dosta drugih ljudi, ali i zbog razloga koje ću navesti u nastavku.
o forumima iz BL i Mostara nemogu komentarisat jer sa tim gradovima nemam ama bas nista
ovo me podsjeća na pravdanja SDA. nemojte, kažu, porediti druge stranke sa SDA, oni su loši, ovi drugi moraju biti sve suprotno od toga.

pa ja sa kim će se porediti?

sa Dancima? sa Amerikancima? sa Tongoancima? naravno da imaš sa tim gradovima, jer su dio iste zemlje, dio istog političkog prostora. jer kroje dnevnu politiku koja se direktno odražava i na Sarajevo. jer se tamo nalaze oni koji napadaju na Sarajevo. ko sjedi u Parlamentu države? je li Sarajevo posebna država, nezavisna od svega? je li neko očekuje da ljudi neće reagovati na odvratne stvari koji dolaze iz genocidnog brloga i očekivati maksimalnu dostojanstvenost dok se piša po svemu što je normalno i ljudski? da ljudi nemaju otpor prema pomirenju i "sravnjivanju" računa dok se na drugoj strani sve zatire i negira? pa ko je toliko lud?

pa da se bar udostoje da ne minimiziraju, da se ima ljudskosti da se prizna bar nešto, onda ni ta nesretna ploča na Kazanima ne bi bila tako neodređena. ovamo na stub srama (opravdano) stavljaš lokalne šerife, vlasnike života u smrti u tim vremenima, dok za cijeli projekt istrebljenja, mašineriju smrti kažeš da su gluposti i napad na časni srpski narod. pa ne ide to tako. pogotovo da se ruka pomirenja uvijek očekuje od žrtve.

što ti ne odeš svom komšiji galamdžiji? ili tim što su te marisali. reci, jebo rat. desilo se. šta ćeš.

dakle, imbecilan argument. zato kad kritikuješ, stavljati te stvari po strani je selektivan pristup. da ne kažem licemjeran.
izvini ako iznosenje misljenja koje je mimo zvanicne matirce seruckanje onda ok sa druge straneja nisam ni jednog forumasa nazvao pogrdnim imenom dok sam ja konstantno nazivan i vrijedjan cim kazem nesto sto je kontra

naravno da je seruckanje iz svih gore navedenih razloga.
Oprosti Chmoljo sto sam se vama dvoma upetljo u pricu.

Besmisleno je Aliji adresirati neciju smjelost da ubija djecu. Primjerice pomisli kakav covjek moras biti da pucas u trudnu zenu koja zaklanja dijete, a metak prolazi kroz nju i ubija joj dijete. To ti je ukratko opisana smrt rahmetli Nermina Divovica? To je cisto zvjerstvo, kakva kolateralna steta.

Busuladzic jeste jevreje opisao lose tih ratnih godina, da ga citiram:
"Kod nas su se ljudi borili protiv Židova i njihovih špekulacija, protiv njihovih prevara i izrabljivanja. Njih je nestalo iz čaršije, ali je u čaršiji ostao židovski duh špekulacije, podvaljivanja, nabijanja cijena, sakrivanja i gomilanja robe, krijumčarenja i lihvarenja u tolikoj mjeri da pokvarenost stanovitih trgovaca, bez obzira na vjeru, zasjenjuje rad nestalih Židova." (Trgovačko poslovanje i privređivanje u svjetlu islamskih vjerskih propisa, 1944.)
Ipak se ovo vise tice kapitalizma kakvog poznajemo, vise nego njegove necim izazvane netrepeljivosti prema njima. Busuladzica ne branim, bio je naklonjen NDH i ustasama, samo mu se nekada selektivno prilazi biografiji i zaboravlja se cinjenica da je sa El hidaje organizacijom ovdasnjih muslimana, bio medju prvim potpisnicima rezolucija koje su se radjale protiv ustaskih zlocina prema jevrejima i srbima sirom BH gradova.

Djeca iz RS nisu na spisku jer ovo Sarajevo broji 4 opstine, za razliku od onoga prije koje je imalo 10 opstina. Danas neke od tih opstina pripadaju KS, a neke RS.

Sto se tice Cace ovdje sam otvorio na dan nase Armije BIH temu o njemu pod svojim starim nickom shalaedin i ispo sam veci cetnik od mnogih ovdje jer sam tako u osinjak. Sto se tice Cace smaknut je u ratu upravo radi Kazana.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#846 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by exliberal-ex »

I sta bi sa 10 000...jel ko pokupio ili sta?
zvončica5
Posts: 132
Joined: 09/03/2011 19:08

#847 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by zvončica5 »

Toliko je degutantno da je nudio novac, bilo koji iznos i bilo ko, kao na kocki bez obzira dokazao se broj ili ne. Poznavala sam četvero djece poginule u ratu, od toga dvoje bliskih, prvi rođak i drugarica iz razreda i bilo je strašno kada sam prvi put pročitala vijest.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#848 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by exliberal-ex »

zvončica5 wrote: 02/06/2022 22:37 Toliko je degutantno da je nudio novac, bilo koji iznos i bilo ko, kao na kocki bez obzira dokazao se broj ili ne. Poznavala sam četvero djece poginule u ratu, od toga dvoje bliskih, prvi rođak i drugarica iz razreda i bilo je strašno kada sam prvi put pročitala vijest.
Niko nije rekao da djeca nisu ubijena ali je bio poziv da se prestane govorit o 1601 djetetu iako je prema svim podatcima trecina od tog broja. Koliko god da je degutantno nekima njegova "novcana nagrada" jos vise je degutantno igranje sa mrtvim. Kao sto vidim svi se usutili.do iduce godine ....onda ce opet da se probudi patriotizam.
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#849 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Ripicipi »

exliberal-ex wrote: 22/05/2022 02:19
Chmoljo wrote: 22/05/2022 00:18

razlozi zbog kojih su stradala djeca u opkoljenom i "nopkoljenom" dijelu Sarajeva su različiti.

djeca nizašta kriva nisu i niko to ne umanjuje. međutim, imena te djece mogu biti sa imenima ove djece tek onda kada roditelji i njihovi najmiliji objasne iz kojih razloga uopšte postoji spomenik ubijenoj djeci.

jer djeca Sarajeva nisu ubijana jer su bili Bošnjaci. ubijana su jer su njihovi roditelji bili brana fašizmu. ubijana su kao izraz jedne politike i kao izraz težnje i vizije jednog naroda kako država treba izgledati.

djeca neopkoljenog Sarajeva su ubijana jer su se našla u unakrsnoj vatri. ni kriva, ni dužna.

još sada, baš kao što se izmišljaju brojevi ubijene djece, neki drugi ubijenu djecu neopkoljenog Sarajeva koriste kao monetu za potkosurivanje i umanjivanje tuđe žrtve.

sigurno si mnogo ponosan na sebe, kao i ostali koji to rade. bravo :thumbup:
Po cemu su razliciti..odakle ti znas da su djeca koja su poginula na grbavici kolteralna steta...jel se sjecas onog snajperiste sto ubi dvije curice na grbavici jednim metkom...znam sad ce biti on je narkoman, uhapsen...navodno sudjen...nije bio narkoman dok je sarafao prije toga, nije pucao po civila samo po onima koji su nosili uniformu ?
Mani mi te price borbe protiv fasizma..mi se borimo protiv fasizma al imena ulica I skola ce dobit nova imena boraca fasizma. Mi se borimo protiv fasizma a "ljevicarski gradjanski "predstavik ima sliku fasiste na zidu koji se borio za povratak ndh granica i jos se time hvali.....mislim daj ba.
Ja sam davno rekao ako pravite taj spomenik u gradu koji je glavni grad drzave...znaci glavni grad bhs nemojte barem djecu razdvajat, djecu koja nisu znala nista..jok nemoze.......pa eno ti I gradonacelnice koja zakikulji spomenik onim na kazanima...eto nastradali , rekao bi covjek clanovi planinarskog drustva bili...I ni tu nisu sva imena napisana.

I jesam ponosan sam na sebe jer nisam postao "pravi cetnik" iako sam imao vise nego dovoljno razloga da to postanem..vise sam kao I ovaj puhalo volim da nacionalistima mutim vodu bez obzira sa koje strane dolaze.

Ps
Nemam ja razlog da budem ponosan sto.ovo pisem ali bas ti borci protiv "fasizma" bi trebali da objasne svoj fasizam prema ubijenim I zasto (I sta )se kriju iza njihovih imena
Seres li ga pomalo...
Sta ISKRENO za tebe znaci ova tabela, tj. omjer ubijenih civila/vojnika na svim stranama??
Image
Primjecujes li neku nesrazmjernost??

Pa Bosnjaka civila je ubijeno/poginulo skoro kao Srba i Hrvata UKUPNO...
Govori li ti to ista o karakteru rata??
To da su Srbi, nazalost, znali imati problema u Sarajevu, biti odvedeni, ubijeni, pretuceni itd... posebno u cacin vakat, to niko normalan nece negirati...
Moj prvi komsija, Srbin je izasao iz grada samo zbog cace, cim je caco zavrsio kako je zavrsio, covjek se vratio u grad, dosao svojoj kuci i ostatak rata proveo ovdje..


A isto tako...
Ako si gledao dokumentarac Bosko i Admira.
Miso je na pocetku rata bio nekakav komandant, komandir ili sta vec na Kosevskom, dilao naftu itd... pa jednog dana uzeo oruzje, radio stanice, mape i smugnuo na onu stranu...

Dok su Bosnjaci ovako prolazili u "sarajevu"...

Nedeljko Prstojevic, SDS, predsjednik kriznog staba Ilidza...

"Cistice se Butmir, cistice se Sokolovic kolonija, cistice se Hrasnica"
Pa ne znam gdje s njima???
"Ima Bascarsija, molim te, sve za Bascarsiju, pjeske, zenski svijet, a musko u zatvor"
"Onaj ko prima vjeru pravoslavnu moze ostati, zensko i nejac
"...

I tebi je sve to isto, ono, fakat???
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#850 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by exliberal-ex »

I opet mjesamo jabuke I kruske.
Prica je o broju 1601...
Post Reply