1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#701 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by karanana »

hatemondays wrote: 17/05/2022 23:57
karanana wrote: 17/05/2022 23:50 alija je bio zauzet bacanjem srpske nejaci lavovima i tjeranjem preko bare onih koje ni gladni lavovi nisu htjeli primirisat jer su isuvise ljigavi za njihov ukus, pa zato nije razmisljao kao cherchil. to bi postavljac pitanja trebao da zna.

e cuj ti njega da alija evakuise djecu. gdje to? gdje to bratija nije napadala a da bi djeca bila sigurna? mozda da su izasli tamo negdje oko zenice i na satorima napisali djeca. ili mozda da su otisli na svjezi jahorinski zrak metropole pala ili ravne romanije?
Mi nismo izlazili iz Pionisrke doline ,zabavljali smo se po citav dan sa nejaci , posebno su bili aktivni Kindze i Pjevac a Hanka im je pjevala sevdalinke poslije tortura.
jos ako te hanka za muda uhvati, molices je da te bace lavovima i da te lavovi ustvari htjednu pojesti.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#702 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by exliberal-ex »

Palmalma wrote: 17/05/2022 23:32
exliberal-ex wrote: 17/05/2022 23:15

Koliko ja znam, ispravi me ako grijesim, taj tokacin broj se odnosi na grad Sarajevo tj tu su I djeca sa srpske strane ukljucena jel tako?.

Neki dan gledam emisiju o wwll I kaze Cercil je naredio da se sva djeca izmjeste iz Londona kad su njemci poceli napade na gradove jer je zelio da zastiti djecu .....a kod nas si morao ganjat stelu da bi djecu izvukao...kako to da niko nije pitao Aliju zasto to nije dozvolio ili se ni to nesmije pitat?
Evakuacija djece od strane bh vlasti je bila dozvoljena, svo vrijeme. Problem je pravila cetnicka strana koja nije dopustala prelazak konvoja, niti letove za evakuaciju. Cetnici su dozvoljavali samo izlazak preko UN baze tesko ranjenoj djeci, i to u rijetkim situacijama.

Da, Mirsad Tokaca je ukljucio broj sve djece sa podrucija prijeratnih opstina Sarajeva, do kojih je dosao.
Da bi imao pravo izlaska iz grada svako lice ( musko/zensko) je moralo imat dozvolu za izlazak iz grada a tek onda si morao trazit dozvolu kod srba. Djeca kako malodobna lica nisu podlagala tim pravilima ali svi koji su izlazili sa njima su morali imat dozvole pa cak i kad su to bile majke.
Kljujic je prvi postavio taj zahtjev da se nedozvoli izlazak iz grada jer bi time "pao moral vojnika koji bi gledali kako da se izvuku iz grada i spoje sa porodicama" i da bi izlaskom civila "cijeli grad postao legitimna vojna meta"....ima nas malo stariji koji znaju kako je bilo i ko je sta radio.

Uostalom sta se radilo vidimo sa ovim nesretnim spiskom, cak i kad su se imena stavljala na spomenik nisu uzeli Tokacin spisak jer je imao sva imena sto ukljucuje i djecu koja su nastradali na teritoriji koju su kontrolisali srbi nego su samo postavili imena djece samo sa bosnjacke strane.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#703 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by exliberal-ex »

hatemondays wrote: 17/05/2022 23:56
exliberal-ex wrote: 17/05/2022 23:15

Koliko ja znam, ispravi me ako grijesim, taj tokacin broj se odnosi na grad Sarajevo tj tu su I djeca sa srpske strane ukljucena jel tako?.

Neki dan gledam emisiju o wwll I kaze Cercil je naredio da se sva djeca izmjeste iz Londona kad su njemci poceli napade na gradove jer je zelio da zastiti djecu .....a kod nas si morao ganjat stelu da bi djecu izvukao...kako to da niko nije pitao Aliju zasto to nije dozvolio ili se ni to nesmije pitat?
Bilo je par pokusaja na pocetku rata izvlacenja djece i zena, nadam se da se sjecas, par kolona je zaustavljeno i na jednu od njih je i pucano (sa zrtvama) . Poslije toga niko nije htio svoje djete poslati u taj rizik. Ako se ne varam ti si izasao i volio bi da nam pojasnis kako (osim ako ti Alija nije nastelio).Nazalost mnogi su htjeli a nisu mogli ali eto ti si bio lucky one.
Cercil nije imao taj problem u Londonu da ima trecinu stanovnika Njemacke nacionalosti tako da mu je zadatak izvlacenja bio puno laksi a i nije bio okruzen tako da se te stvari ne mogu porediti.
Prvo ja sam izasao iza rata, kad su pocele ambasade da se otvaraju po Sarajevu i nije mi Alija nista stelio nego su kanadjani rekli ti si manjinska populacija i imas ubrzani status.
Bio je napad na konvoj tacno ali da je postojala zelja da se djeca izvuku ja ti garantujem da bi ti konvoji izasli, sa druge strane poredim Cercila koji je u doba koja su bila mnogo brutalnija ( ipak je bio svjetski rat) razmisljao kako da zastiti djecu dok su vlasti u Sarajevu svjesno koristile patnju i zrtve civilnog stanovnistva ( koliko se god to nekom svidjalo ili ne).
I trece konvoji su izlazli , ne samo na pocetku rata nego i tokom. Najpozeljniji konvoj za izlaza je bio kad su jevreji izvlacili svoj narod, taj konvoj je prosao bez ikakvih problema, drugi konvoji su bili zaustavljani na Ilidji ali su vecinom prolazili poslije.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#704 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by exliberal-ex »

karanana wrote: 17/05/2022 23:58
hatemondays wrote: 17/05/2022 23:57
Mi nismo izlazili iz Pionisrke doline ,zabavljali smo se po citav dan sa nejaci , posebno su bili aktivni Kindze i Pjevac a Hanka im je pjevala sevdalinke poslije tortura.
jos ako te hanka za muda uhvati, molices je da te bace lavovima i da te lavovi ustvari htjednu pojesti.
E pa vidis kad ljudi pocnu da se sprdaju sa ovom gluposcu koju su srbi izvalili ( a jesu izvalili ) ali i usput negiraju da su se sranja desavala po sarajevu onda se nemaju pravo bunit kad Puhalo napise sta je napisao ili kad Tokaca / Zbanicka stanu iza njega.

eto karanana ti si stari sarajlija .....eno ti Strasnog koji je ucinio za ovaj grad mnogo vise nego mnoge patriote "ala Zahiragic", niko nije odgovarao za ubistvo njegovog oca 92 , meni je familija "nestala" u gradu...nisu ih pojeli lavovi ali jest mrak.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#705 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by karanana »

exliberal-ex wrote: 18/05/2022 00:29
karanana wrote: 17/05/2022 23:58

jos ako te hanka za muda uhvati, molices je da te bace lavovima i da te lavovi ustvari htjednu pojesti.
E pa vidis kad ljudi pocnu da se sprdaju sa ovom gluposcu koju su srbi izvalili ( a jesu izvalili ) ali i usput negiraju da su se sranja desavala po sarajevu onda se nemaju pravo bunit kad Puhalo napise sta je napisao ili kad Tokaca / Zbanicka stanu iza njega.

eto karanana ti si stari sarajlija .....eno ti Strasnog koji je ucinio za ovaj grad mnogo vise nego mnoge patriote "ala Zahiragic", niko nije odgovarao za ubistvo njegovog oca 92 , meni je familija "nestala" u gradu...nisu ih pojeli lavovi ali jest mrak.
stojim i iza puhala i iza tokace i zbanicke da se razumijemo. brojevi su brojevi i fala bogu da je 500 ili 600 ili 711 a da nije 1601. nadam se da ne mislis da mi je bivol zahiragic osoba po mom ukusu.
stojim i iza toga da su idioti i zlocinci radili lose stvari iznutra i dabogda da su clanovi tvoje familije pronadjeni zivi i da su zlocince kaznili ili jedno ili drugo ili oboje da se desilo, a ne znam je li i sta se desilo i koji je epilog.
prvu stvar koju sam provjerio sa spiska sa prve-druge strane je da vidim da li je djecak danilo ristovic na listi, ubijen u velesicima zajedno sa familijom dok su rucali, ubijen od olosa i otpada kojima je trebalo odmah metak u glavu opaliti a oni se izvukli. druga stvar koju sam pogledo je da vidim da li su moji prijatelji zoran m. i vanja v. na listi, ubijeni od strane otpada nad otpadima u uniformama sa ljiljanima u navodnoj pljacki stana. vanja jeste, zoran nije. sahranjeni zajedno na groblju lav. zoran, sin nacelnika artiljerije armije bih. i pored toga, ubice i zlocinci uhvaceni i nakon dva dana kroz prozor wc-a "pobjegli" iz zatvora. kasnije nesto malo neki dobili, neki nista.
ali brate ne mogu nekog hinjskog podmetanja i neke price ovdje koja apsolutno nema nikakvog smisla. cercil je imao citavu veliku britaniju da odvede djecu u neko selo, poljanu, grad....imao je citavu logistiku i citavu drzavu iza sebe. u koju je avliju alija mogao odvesti 5-10 hiljada djece?....mislim i da je rekao hitleru, djeca su u tom i tom selu, nemoj bombardovati to selo. mislim da bi hitler imao sluha za to. za razliku od karadzica i mladica, koji bi jedva docekali da to saznaju i da roknu koju kako bi i roditeljima razvukli mozak. zaista smijesno poredjenje.
Last edited by karanana on 18/05/2022 00:56, edited 1 time in total.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#706 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by toska »

exliberal-ex wrote: 18/05/2022 00:21
hatemondays wrote: 17/05/2022 23:56
Bilo je par pokusaja na pocetku rata izvlacenja djece i zena, nadam se da se sjecas, par kolona je zaustavljeno i na jednu od njih je i pucano (sa zrtvama) . Poslije toga niko nije htio svoje djete poslati u taj rizik. Ako se ne varam ti si izasao i volio bi da nam pojasnis kako (osim ako ti Alija nije nastelio).Nazalost mnogi su htjeli a nisu mogli ali eto ti si bio lucky one.
Cercil nije imao taj problem u Londonu da ima trecinu stanovnika Njemacke nacionalosti tako da mu je zadatak izvlacenja bio puno laksi a i nije bio okruzen tako da se te stvari ne mogu porediti.
Prvo ja sam izasao iza rata, kad su pocele ambasade da se otvaraju po Sarajevu i nije mi Alija nista stelio nego su kanadjani rekli ti si manjinska populacija i imas ubrzani status.
Bio je napad na konvoj tacno ali da je postojala zelja da se djeca izvuku ja ti garantujem da bi ti konvoji izasli, sa druge strane poredim Cercila koji je u doba koja su bila mnogo brutalnija ( ipak je bio svjetski rat) razmisljao kako da zastiti djecu dok su vlasti u Sarajevu svjesno koristile patnju i zrtve civilnog stanovnistva ( koliko se god to nekom svidjalo ili ne).
I trece konvoji su izlazli , ne samo na pocetku rata nego i tokom. Najpozeljniji konvoj za izlaza je bio kad su jevreji izvlacili svoj narod, taj konvoj je prosao bez ikakvih problema, drugi konvoji su bili zaustavljani na Ilidji ali su vecinom prolazili poslije.
nije postojao način za izlaz velikog broja ljudi iz Sarajeva bez rizika, eventualno smještaj u oklopna vozila UN.

@karanana te već upita pa evo ponovo, gdje bi se to moglo izvesti desetine hiljada djece sa majkama?
jedino u treće zemlje, faktički etničko čišćenje na kvadrat, namjerno djecu rasuti po svijetu, koja budala bi to radila?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#707 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Chmoljo »

detroit-mercy wrote: 17/05/2022 15:43
mali jomu wrote: 17/05/2022 15:39 Jučer je akademik Abdulah Sidran objavio post donoseći spisak na kojem su imena više od 1.200 tokom rata ubijenih Sarajlija popraćen riječima: “A sad, đubradijo, dajte nam imena ubica!”


https://stav.ba/vijest/sidran-o-ubijeno ... u-fuj/9397
Onda opet dodjemo do institucija, je li posao Jasmile ili Srdjana da podize optuznice ili pak onih koji sjede u tuzilastvima. Zacarani krug nerada, nekompetencije, klijentelizma, kojekavih dilova u svim segmentima drustva. Al nedo bog da neko dirne u osinjak.
i osim toga, opet dođemo do spiska na kojem su dvadesetogodišnjaci.

nije ga ni letimično pogledao. mislim, čovjek je akademik i književnik i nije našao za shodno da pročita.

i što se onda ičemu čudimo?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#708 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Chmoljo »

exliberal-ex wrote: 17/05/2022 23:15
Palmalma wrote: 17/05/2022 22:19


Nije nikakva politizacija, ako neko kaze da je u Sarajevu ubijeno 1601 dijete treba da to i dokaze. Naravno spiskom.
P.S, Spisak koji navodi "najveci" broj ubijene djece je sacinio IDC-a, Mirsad Tokaca, ali tu su navedena imenom i prezimenom 711 dijete.
Koliko ja znam, ispravi me ako grijesim, taj tokacin broj se odnosi na grad Sarajevo tj tu su I djeca sa srpske strane ukljucena jel tako?.

Neki dan gledam emisiju o wwll I kaze Cercil je naredio da se sva djeca izmjeste iz Londona kad su njemci poceli napade na gradove jer je zelio da zastiti djecu .....a kod nas si morao ganjat stelu da bi djecu izvukao...kako to da niko nije pitao Aliju zasto to nije dozvolio ili se ni to nesmije pitat?
na forumu ima jedno takvo opisano iskustvo izlaska konvoja sa djecom. da sam ove pameti, nisam siguran da bih svoje dijete pustio u to.

skoči pa reci hop.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#709 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Edin H. »

Chmoljo wrote: 18/05/2022 00:55
detroit-mercy wrote: 17/05/2022 15:43
Onda opet dodjemo do institucija, je li posao Jasmile ili Srdjana da podize optuznice ili pak onih koji sjede u tuzilastvima. Zacarani krug nerada, nekompetencije, klijentelizma, kojekavih dilova u svim segmentima drustva. Al nedo bog da neko dirne u osinjak.
i osim toga, opet dođemo do spiska na kojem su dvadesetogodišnjaci.

nije ga ni letimično pogledao. mislim, čovjek je akademik i književnik i nije našao za shodno da pročita.

i što se onda ičemu čudimo?
Mator čovjek, vjerovatno hasta @Chm0ljo , ali istina prebacivalo je njega i u ratu.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#710 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Chmoljo »

Edin H. wrote: 18/05/2022 01:04
Chmoljo wrote: 18/05/2022 00:55

i osim toga, opet dođemo do spiska na kojem su dvadesetogodišnjaci.

nije ga ni letimično pogledao. mislim, čovjek je akademik i književnik i nije našao za shodno da pročita.

i što se onda ičemu čudimo?
Mator čovijek, vjerovatno hasta @Chm0ljo , ali istina prebacivalo je njega i u ratu.
i poslije rata.

gusla neku priču a miri se sa Nemanjom. sve se bojim da su se opet razjebali zbog "nepomirljivih razlika", već što nisu dogovorili tal. jebote život, guslaš u patriotske gajde i ideš kod lika koji u svakoj mogućoj prilici brani zločinačku politiku i zločince.

kao očekivo da će promijeniti mišljenje i reć mu: Avdo, ja to zbog Srba, inače mi duša pati za Goricom... :-)
Daft Haruki
Posts: 252
Joined: 05/04/2019 14:18

#711 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Daft Haruki »

Jesmo li sta skontali po ovom pitanju ili i dalje samo ublehamo na temu ubijene djece od vojske RSa?
Ima li kakav zakljucak ,inicijativa nedo Bog protest?
Ili da onom vojniku RSa moralnoj vertikali skupimo 10000km jer ispade i u pravu?
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#712 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Edin H. »

Chmoljo wrote: 18/05/2022 01:09
Edin H. wrote: 18/05/2022 01:04

Mator čovijek, vjerovatno hasta @Chm0ljo , ali istina prebacivalo je njega i u ratu.
i poslije rata.

gusla neku priču a miri se sa Nemanjom. sve se bojim da su se opet razjebali zbog "nepomirljivih razlika", već što nisu dogovorili tal. jebote život, guslaš u patriotske gajde i ideš kod lika koji u svakoj mogućoj prilici brani zločinačku politiku i zločince.

kao očekivo da će promijeniti mišljenje i reć mu: Avdo, ja to zbog Srba, inače mi duša pati za Goricom... :-)
To jeste u najmanju ruku čudno, valjda se nadao dok je još imao snage da mogu ponoviti prijašnje uspjehe, u krajnjoj liniji zaraditi, jer Emir može privući jake sponzore.
Trebao je pokušati ostvariti saradnju i nešto sa Glavom Srđanom napraviti.
User avatar
eltroxin
Posts: 2023
Joined: 30/08/2009 23:35

#713 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by eltroxin »

sime_cipol wrote: 17/05/2022 23:20 Mrš dzubre provokatorsko, sad je Alija kriv?
A nisu oni sto su granate bacali 1425 dana na grad, 300+ u prosjeku, sto su snajperima ubijali, izgladnjivali. Kakva je to zamjena teza :-)
Banujte ga vise nek ide u 100 pm.
Samo da se pridruzim lijepim zeljama! Najveca lazovcina foruma, smrad do koske.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#714 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by 90minut »

Dijete si do 14te sve poslije toga je druga prica i fizicki i mentalno.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#715 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by detroit-mercy »

Daft Haruki wrote: 18/05/2022 01:15 Jesmo li sta skontali po ovom pitanju ili i dalje samo ublehamo na temu ubijene djece od vojske RSa?
Ima li kakav zakljucak ,inicijativa nedo Bog protest?
Ili da onom vojniku RSa moralnoj vertikali skupimo 10000km jer ispade i u pravu?
Pa problem je izgleda sto je u pravu, umjesto da se je radilo kako treba pa da mu neko izbije hladno 10k iz ruku.
Ali kod nas kao i uvijek, malo o patriotizumu, malo o anomo onim a pitanja odgovornosti niko ne poteze i za sta.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#716 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by detroit-mercy »

Chmoljo wrote: 18/05/2022 00:55
detroit-mercy wrote: 17/05/2022 15:43
Onda opet dodjemo do institucija, je li posao Jasmile ili Srdjana da podize optuznice ili pak onih koji sjede u tuzilastvima. Zacarani krug nerada, nekompetencije, klijentelizma, kojekavih dilova u svim segmentima drustva. Al nedo bog da neko dirne u osinjak.
i osim toga, opet dođemo do spiska na kojem su dvadesetogodišnjaci.

nije ga ni letimično pogledao. mislim, čovjek je akademik i književnik i nije našao za shodno da pročita.

i što se onda ičemu čudimo?
Davno sam se ja prestao cuditi :skoljka:
Dead Man Walking
Posts: 6339
Joined: 28/05/2004 21:49

#717 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Dead Man Walking »

sime_cipol wrote: 17/05/2022 23:20 Mrš dzubre provokatorsko, sad je Alija kriv?
A nisu oni sto su granate bacali 1425 dana na grad, 300+ u prosjeku, sto su snajperima ubijali, izgladnjivali. Kakva je to zamjena teza :-)
Banujte ga vise nek ide u 100 pm.
Haha evo ne znam bil se smijo il plako ovom chetalju i sto jos uvijek obitava na forumu. Cim je rat stao “otjerale” ga balije iako tokom rata nije smetao.
Suzie Q
Posts: 1340
Joined: 08/04/2010 10:54

#718 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Suzie Q »

Interesantno je da se nitko nije sad nasao da kaze - "Evo sta je tu je, nemamo broj, daj da stanemo u kraj spekulacijama idemo konacno utvrditi istinu."

BiH je drzava u kojoj se formiraju komisije za komisije i potkomisije a da se sad po ovom pitanju ne moze okupiti kvalitetan kadar da utvrdi cinjenicno stanje. Vjerujem da bi i najbolji akademici, strucnjaci i sl. stali i volonterski ovo odradili. Da ne kazem o obicnim ljudima koji bi volonterski pripomogli.
OSIM ako nema interesa da se to utvrdi.

Pa ako se prica i plasirala uoci izbora, do oktobra je jos dosta vremena da se nesto poduzme. Uostalom, ovo sto se ima npr od Tokace je vec utvrdjeno, znaci pola posla je odradjeno. Ne moze me nitko ubijediti da se do kraja godine intenzivnim radom bez uplitanja politike ne bi doslo do rezultata.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#719 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Sanjarko »

90minut wrote: 18/05/2022 02:36 Dijete si do 14te sve poslije toga je druga prica i fizicki i mentalno.
nije tacno, do 25-te po nauci, a po meni neko nazalost ostane djetinjast do smrti, kao ja primjerice, imam rad u vezi ovoga

mozak sazrije u 25-toj/26-toj godini, i stane osoba rasti, pocne brze stariti
TheGodfather001
Posts: 1551
Joined: 24/05/2004 10:44
Location: Sarajevo

#720 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by TheGodfather001 »

Jednom da se odredimo:"U svrhu na koju se ova Konvencija odnosi, dijete označava svaku osobu mlađu od 18 godina, osim ako se zakonom koji se primjenjuje na dijete granica punoljetnosti ne odredi ranije." - Konvencija o pravima djeteta.
Krivični zakon Bosne i Hercegovine - "Dijete je, u smislu ovog zakona, osoba koja nije navršila 14 godina života."
Podići optužnicu za ubistvo 1601 djeteta, a naknadno licitirati (čitaj: varirati) brojem od 751 ili 429 ili 542 ili XX brojem ubijene djece je autodestrukcija i poništavanje posljedica agresije u legitimnom sudskom postupku protiv bilo koga.
Nije Sidran ni sudija ni tužilac niti je neka meritorna persona da nekome "začepi usta" nekim C/P spiskom koji mu poture političari, a on uz "masnu" naknadu to objavi. A auditorij sada to treba da popase zdravo za gotovo.
internazionale
Posts: 2203
Joined: 30/12/2009 15:52

#721 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by internazionale »

Bloo wrote: 17/05/2022 20:14
jagugu wrote: 17/05/2022 17:25 Presuda Suda BiH o zločinima u Kalinoviku otkriva: “Srđan Puhalo je donosio pozive Bošnjacima koji su, potom, zarobljavani i odvođeni u smrt”
Znači, Srđan 1991. godine maturira u Sarajevu, srednja škola "Jaroslav Černi" sa 19. godina i 1992. odlazi u Kalinovik?
I šta je tu sporno
internazionale
Posts: 2203
Joined: 30/12/2009 15:52

#722 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by internazionale »

sime_cipol wrote: 17/05/2022 23:20 Mrš dzubre provokatorsko, sad je Alija kriv?
A nisu oni sto su granate bacali 1425 dana na grad, 300+ u prosjeku, sto su snajperima ubijali, izgladnjivali. Kakva je to zamjena teza :-)
Banujte ga vise nek ide u 100 pm.
Jebalo majku...

Ono što je "zanimljivo" je kako mnogima teško pada, pa pokušavaju to da izrelativiziraju, ospore, umanje..., to što su u ratovima 90-ih Bošnjaci kao narod ispali daleko najcivilizovaniji, najnapredniji dok su druga dva naroda pokazala sumrak čovječanstva, iskazala najprimitivnije porive...
Da se razumijemo, ovo je gruba, generalna ocjena (ne svi jedni, drugi, treći), ali je u sušini tačna.
Ovaj "grijeh" Bošnjaka oni nikako ne mogu svariti. Ništa nije slučajno

Naravno da broj ubijene djece, kao i bilo koji broj ubijenih, silovanih, protjeranih, bilo kako oštećenih, treba što tačnije utvrditi i prikazati. Ali ostaje ovo gore što sam naveo
User avatar
laserShow
Posts: 4053
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#723 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by laserShow »

I sta smo skontali, je li ima spisak s 1601 imenom, ili nema? Je li jednostavno odgovoriti i zavrsiti tu pricu uz cuvanje sjecanja na zrtve?

Ili moramo jos boli nanositi onima koji su direktno pogoedjeni gubitkom? Imate li i malo suosjecanja kada bacate takve komentare botovske? Očito je da neko NAŠ nije uradio posao, a ako jeste, ima li državni spisak?
geoxx
Posts: 1090
Joined: 08/08/2015 23:39

#724 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by geoxx »

Palmalma wrote: 17/05/2022 22:01
geoxx wrote: 17/05/2022 14:30 Al kakav sugavac je SDA podguzna muha Avdo Avdic. :lol:
Avdo Avdic je placenik onih koji imaju za cilj drzati ove ljude u besvjesnom stanju.

A i sam zna:

- Da na spomeniku Ubijenoj djeci Sarajeva nalazi se imenom i prezimenom 521 dijete.

- Istazivacko dokumentacioni centar ima listu - imenom i prezimenom 711 smrtno stradale djece tokom ratne opsade Sarajeva.

- Zavoda za zdravstvenu zaštitu Bosne i Hercegovine (BiH), koji vise ne postoji, svoj izvjestaj iz 1996. godine bazira na broju od 1.601 djeteta.

- Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu objavio je 2010. godine naučnu studiju pod nazivom "Zločini nad djecom Sarajeva u opsadi". U studiji su izneseni podaci o 524 ubijena djeteta.

- Jasminko Halilović, osnivač Muzeja ratnog djetinjstva u Sarajevu za RSE je kazao kako nije istoričar, te da ne može govoriti o temi broja ubijene djece u opkoljenom Sarajevu.
On je podsjetio na objavu na Fejsbuku u kojoj je istakao kako je u tekstu prije 10 godina naveo da je tokom istraživanja za knjigu "Djetinjstvo u ratu" shvatio da za broj 1.601 "nema apsolutno nikakve potvrde".

...


I, kriv Puhalo kada pita koliko je stvarno djece ubijeno u Sarajevu u tpoku rata?

Joj, Avdo, Avdo!
Ne znam jel placen, ali lik je obicni retard. Istrazivacko novinarstvo mu ide od ruke, ali cim je usao u politicke analize i zivotne teme, vidis da je ogranicen ko balkon.

Jebe mi se i za Puhala, fakat ne pratim lika, cak stovise ovu tvitovi na koje slucajno naletim su mi iritantni, ali ne vidim problem sa pitanjem koje je postavio.

I onda se iz supka SDA nadje Avdo da mu sad, nakon ovog teksta, kopa po proslosti i na taj nacin ga pokusa diskreditirati. Kad vec ne moze argumentima. Objavio je i neki tekst prije toga, u smislu “kako niko za djecu nije odgovarao, to je najbitnije”. Standardna patetika koja uz to veze nema sa temom i pitanjem Puhala.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#725 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Sanjarko »

nikad meni Avdo nije djelovao kao neko ko radi za SDA, kako znam prozivao SDA za sto sta, sad i on SDA :roll:

"nego da revidira se i ono 10/11 hiljada ubijenih ljudi u Sarajevu, puno nesto, i posto su bili punoljetni, bili su legitimne vojne mete, vjerovatno vecina bila vojna lica, ako ih je toliko uopste ubijeno"
Post Reply