15.maj (da se ne zaboravi)

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#1 15.maj (da se ne zaboravi)

Post by fukara_tz »

15.maj (da se ne zaboravi)

Okrugi sto na temu: ˝JESMO LI IMALI PRAVO NA OBRANU?˝

Tuzle 1992 -1995 danas je održan okrugli sto na temu ˝Jesmo li imali pravo na obranu˝. Cilj okruglog stola, kao i rada Komisije čije je ovo prvo pojavljivanje u javnosti jest da dokumentira istinu o ratnim događanjima u Tuzli kako bi se spriječilo krivotvorenje istorije, kazao je predsjednik Komisije Slavko Peričević. Da bi se bolje stekao uvid u događaje na Brčanskoj Malti 15. maja 1992. godine, o onome što im je prethodilo govorili su direktni učesnici događanja u Bijeljini, Vlasenici, Brčkom i Sarajevu, Jusuf Trbić, Midhat Huremović, prof. Šefik Mulabegović i general u penziji Jovan Divjak.
Bijeljina, u kojoj je ubijeno oko 1000 civila nesrpske nacionalnosti, a od 37 000 nesrba protjerano 35 000, bila je, prema riječima Jusufa Trbića, samo generalna proba za vojne akcije i zločine u ostalim gradovima.
Od potpisivanja Dejtonskog sporazuma prošlo je 10 godina, a o zločinima u Bijeljini još se šuti. Uz to, događanja od 15. maja na Brčanskoj Malti koriste se kao opravdanje za kasnije zločine nad nesrbima, kazo je Trbić.
Slične stvari događale su se i u Zvorniku, Bratuncu, Vlasenici, Srebrenici, a rijeke izbjeglica dolazile su u aprilu 1992. godine u Tuzlu. Svjesni sudbine gradova u istočnoj Bosni, odbornici u Skupštini općine Tuzla donose u aprilu odluku o organiziranoj obrani. Sa bivšom JNA vode se pregovori o mirnom premještanju njenih jedinica, međutim, kako je kazao član Kriznog štaba općine Tuzla i šef pregovaračkog tima sa bivšom JNA Sead Avdić, zbog stava i ciljeva druge strane sukob je bio neizbježan.
(radio slon)
Aammra
Posts: 229
Joined: 09/01/2005 11:44

#2

Post by Aammra »

nikad necu zaboraviti taj dan :(

bila sam u posjeti kod rodjaka :(

tuzno tuzno tuzno :( :( :(

ja imadoh srece
sunday_morning
Posts: 635
Joined: 23/01/2003 00:00

#3

Post by sunday_morning »

ne zaboravi da je na Bosnu i Hercegovinu izvrsena agresija po medjunarodnom ratnom pravu a danas na okruglom stolu smo ponovo culi ono sto svi znamo..tuzla je bila opkoljena sa svih strana, na Kozlovcu, Bukovcicima i ostalim okolnim brdascima bili su spremljeni rovovi sa minobacacima i sl. oruzjem. u tuzli su napeti kao i njihove puske, cekali znak rezervisti iz Srbije!!! sta ce oni tu?? jesul i to ''deca''!? namjerno cu zaobici detalje o regrutima iz kasarne, jer znamo da su bili u istim kamionima sa oruzjem - otkad se to oruzje i vojska prevozi u istim vozilima?

u tuzli je rat poceo 15. maja! u bijeljini i janji pokolj je bio 4. aprila - sarajevo je gorilo prije 15. maja ....sta smo vise trebali cekati!!! da se desi jedna foca, srebrenica, zvornik??? i na kraju oficir --> u tuzli je rat poceo jer nije ispostovan dogovor, izmedju komandanata JNA i naseg pregovarackog tima, MUP-a i ostalih sa druge strane. zato ne lupetaj!
mario-s
Posts: 9
Joined: 15/05/2005 08:49

#4 Da se ne zaboravi

Post by mario-s »

Parastos poginulima u "tuzlanskoj koloni"
BIJELJINA - Povodom 13. godišnjice stradanja pripadnika JNA u Tuzli danas će ispred spomen-kosturnice na gradskom groblju "Pučile" u Bijeljini biti služen parastos poginulima u "tuzlanskoj koloni" 15. maja 1992. godine.

Na pripadnike JNA, koja je u dogovoru sa lokalnim vlastima 15. maja 1992. godine napuštala Tuzlu u pravcu Srbije preko Bijeljine, iz zgrada na raskrsnici na Brčanskoj malti pucali su pripadnici tzv. patriotske lige.

Tačan broj poginulih u "tuzlanskoj koloni" nikada nije utvrđen, a pretpostavlja se da je stradalo više od 200 vojnika.

U Tuzli se 15. maj slavi kao Dan oslobođenja.


Parastos poginulima u "tuzlanskoj koloni"
BIJELJINA - Povodom 13. godišnjice stradanja pripadnika JNA u Tuzli danas će ispred spomen-kosturnice na gradskom groblju "Pučile" u Bijeljini biti služen parastos poginulima u "tuzlanskoj koloni" 15. maja 1992. godine.

Na pripadnike JNA, koja je u dogovoru sa lokalnim vlastima 15. maja 1992. godine napuštala Tuzlu u pravcu Srbije preko Bijeljine, iz zgrada na raskrsnici na Brčanskoj malti pucali su pripadnici tzv. patriotske lige.

Tačan broj poginulih u "tuzlanskoj koloni" nikada nije utvrđen, a pretpostavlja se da je stradalo više od 200 vojnika.

U Tuzli se 15. maj slavi kao Dan oslobođenja. (Srna)

Zasto je ovo bilo potrebno, kad je bio postignut dogovor o tome da niko nikoga ne napada i da ce se vojnici normalno povuci u Srbiju. Najgore od svega toga je sto su to bili mladi vojnici, regruti koji su se samo vracali kuci.
faaka
Posts: 94
Joined: 26/03/2004 16:22

#5

Post by faaka »

Il si ti naivan ili se pravis naivan....
Nenadv24
Posts: 940
Joined: 07/03/2005 14:07

#6

Post by Nenadv24 »

Isto se desilo i u na izlasku iz Sarajeva samo po mnogo gorem scenariju kada je na vojsku u povlačenju bačen strujni vod pa ih je dosta sprženo. Niko o tome i ne govori.
Sjećam se kada su na makedonskoj televiziji to objavili kao veliku nesreću. Nije da mi je nešto bogzna ni JNA draga pored činjenice da sam uz pomoć njih uspio izaći iz grada ali ovo graniči sa monstruoznošću.
|||||
Posts: 112
Joined: 12/04/2005 18:04

#7

Post by ||||| »

Mozda je trebalo te u Tuzli pustiti da se ukopaju dobro, pa da bude dosta vise slucajeva kao onaj kada su pobili 70 i kusur mladih osoba.
Daj covjece te sumske price pricaj nekom drugom.
Sretan vam 15 maj DAN OSLOBOĐENJA
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#8

Post by Fair Life »

Njih je trebalo davno ranije poceti klepati... sve do jednoga, jer su davno prije toga prestali biti ono za sto su se predstavljali.
User avatar
DiplomataSaSela
Posts: 1044
Joined: 20/10/2004 23:51

#9 a

Post by DiplomataSaSela »

Kad citam ovakve stvari kontam nekad najveca Alijina greska je bila sto nam je cijeli rat naredjivo da ne radimo to sto rade oni...a nekad mislim trebali smo zub za zub...ali ipak Alija je bio u pravu barem u tom pitanju...nismo mi oni...i zato smo jaci
Himera
Posts: 496
Joined: 17/01/2005 19:34

#10 Re: Da se ne zaboravi

Post by Himera »

mario-s wrote:Parastos poginulima u "tuzlanskoj koloni"
BIJELJINA - Povodom 13. godišnjice stradanja pripadnika JNA u Tuzli danas će ispred spomen-kosturnice na gradskom groblju "Pučile" u Bijeljini biti služen parastos poginulima u "tuzlanskoj koloni" 15. maja 1992. godine.

Na pripadnike JNA, koja je u dogovoru sa lokalnim vlastima 15. maja 1992. godine napuštala Tuzlu u pravcu Srbije preko Bijeljine, iz zgrada na raskrsnici na Brčanskoj malti pucali su pripadnici tzv. patriotske lige.

Tačan broj poginulih u "tuzlanskoj koloni" nikada nije utvrđen, a pretpostavlja se da je stradalo više od 200 vojnika.

U Tuzli se 15. maj slavi kao Dan oslobođenja.


Parastos poginulima u "tuzlanskoj koloni"
BIJELJINA - Povodom 13. godišnjice stradanja pripadnika JNA u Tuzli danas će ispred spomen-kosturnice na gradskom groblju "Pučile" u Bijeljini biti služen parastos poginulima u "tuzlanskoj koloni" 15. maja 1992. godine.

Na pripadnike JNA, koja je u dogovoru sa lokalnim vlastima 15. maja 1992. godine napuštala Tuzlu u pravcu Srbije preko Bijeljine, iz zgrada na raskrsnici na Brčanskoj malti pucali su pripadnici tzv. patriotske lige.

Tačan broj poginulih u "tuzlanskoj koloni" nikada nije utvrđen, a pretpostavlja se da je stradalo više od 200 vojnika.

U Tuzli se 15. maj slavi kao Dan oslobođenja. (Srna)

Zasto je ovo bilo potrebno, kad je bio postignut dogovor o tome da niko nikoga ne napada i da ce se vojnici normalno povuci u Srbiju. Najgore od svega toga je sto su to bili mladi vojnici, regruti koji su se samo vracali kuci.
Vid sad belaja evo nove legende koja če se prepričavat na ozrenu i durmitoru.Hebo te miš :-) :-) :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:
mario-s
Posts: 9
Joined: 15/05/2005 08:49

#11

Post by mario-s »

||||| wrote:Mozda je trebalo te u Tuzli pustiti da se ukopaju dobro, pa da bude dosta vise slucajeva kao onaj kada su pobili 70 i kusur mladih osoba.
Daj covjece te sumske price pricaj nekom drugom.
Sretan vam 15 maj DAN OSLOBOĐENJA
O cemu ti?
Pa ti momci su izlazili iz Tuzle, nalazili se na putu prema Srbiji, ne budalijesi.
aris_angelis
Posts: 159
Joined: 15/02/2005 19:20
Location: chicago

#12

Post by aris_angelis »

Nenadv24 wrote:Isto se desilo i u na izlasku iz Sarajeva samo po mnogo gorem scenariju kada je na vojsku u povlačenju bačen strujni vod pa ih je dosta sprženo. Niko o tome i ne govori.
Sjećam se kada su na makedonskoj televiziji to objavili kao veliku nesreću. Nije da mi je nešto bogzna ni JNA draga pored činjenice da sam uz pomoć njih uspio izaći iz grada ali ovo graniči sa monstruoznošću.
Stvarno Nenade jes ova Armija Bih monstruozna cuj bacili el. kablo na kolonu :D mogu mislit koliko ih je bilo sprzenih :lol: :lol:
p.s. ima li ti havera muje sa istoka :shock: :D
Last edited by aris_angelis on 15/05/2005 11:53, edited 1 time in total.
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#13

Post by bosniaque »

faaka wrote:Il si ti naivan ili se pravis naivan....

sere kvake!
simson
Posts: 13
Joined: 14/05/2005 10:22

#14 Re: Da se ne zaboravi

Post by simson »

[quote="mario-s"]Parastos poginulima u "tuzlanskoj koloni"
BIJELJINA - Povodom 13. godišnjice stradanja pripadnika JNA u Tuzli danas će ispred spomen-kosturnice na gradskom groblju "Pučile" u Bijeljini biti služen parastos poginulima u "tuzlanskoj koloni" 15. maja 1992. godine.

Na pripadnike JNA, koja je u dogovoru sa lokalnim vlastima 15. maja 1992. godine napuštala Tuzlu u pravcu Srbije preko Bijeljine, iz zgrada na raskrsnici na Brčanskoj malti pucali su pripadnici tzv. patriotske lige.

Tačan broj poginulih u "tuzlanskoj koloni" nikada nije utvrđen, a pretpostavlja se da je stradalo više od 200 vojnika.

U Tuzli se 15. maj slavi kao Dan oslobođenja.




SMIJESNO ZAISTA. TI ISTO KAO DA SI PRESPAVAO 1990-1995. "POVLACILI SE U SRBIJU".. NE BUDI SMIJESAN. POVLACILI SU SE NA SRPSKE POLOZAJE IZVAN GRADA. KOPIJA ONE FARSE POVLACENJA "JNA" IZ SARAJEVA. ONI KOJI SE IZASLI IZ GRADA PRIDRUZILI SU SE SVOJOJ "BRACI" U LUKAVICI. AKO JE LUKAVICA SRBIJA, ONDA SI U PRAVU.

STO SE TICE TE VIJESTI SA ALLAHOVIM VOJNICIMA. NA ZALOST IMALI SMO I MI "RISTA DJOGA". NADAM SE DA ME KONTAS.
MANI SE TIH GLUPOSTI. ZIVI SVOJ ZIVOT..
Last edited by simson on 15/05/2005 12:07, edited 1 time in total.
ledo
Posts: 1
Joined: 10/05/2005 13:39
Location: nederland

#15

Post by ledo »

Da nije rijec o Tuzli misio bih da se radi o neslanoj sali ali nazalost nije tako...Mislim da su Tuzlaci bili u pravu samo su to trebali bolje uraditi tako da niko ne napusti raskrsce osim u lezecem polozaju jer da se nezavaravamo ti sto su napustili Tuzlu samo su prebaceni na neki drugi front gdje su jos samo bolje naoruzani tukli po bosancima(zene ,dijeca ,starci,..,.)a osim toga zasto nisu se roditelji tih neduznih regruta organizirali pa nesto poduzeli da momke vrate kuci jer vecina ih je ponosna da im je dete dalo srbsku krv bre za otadzbinu ma bolesniciiii TUZLACI PRIDRUZUJEM SE CESTITKAMA I AFERIM MOMCI
User avatar
DiplomataSaSela
Posts: 1044
Joined: 20/10/2004 23:51

#16 Re: a

Post by DiplomataSaSela »

DiplomataSaSela wrote:Kad citam ovakve stvari kontam nekad najveca Alijina greska je bila sto nam je cijeli rat naredjivo da ne radimo to sto rade oni...a nekad mislim trebali smo zub za zub...ali ipak Alija je bio u pravu barem u tom pitanju...nismo mi oni...i zato smo jaci
Svaka cast na ovoj akciji...svim tuzlacima
okin
Posts: 51
Joined: 15/05/2005 11:32

#17

Post by okin »

Ko zeli da vidi sta se tad stvarno djesilo, moze videti u ovom filmu:

http://www.studio-din.com/audioteka/Vid ... 0neba1.wmv
Zreli
Posts: 352
Joined: 20/10/2003 00:00

#18

Post by Zreli »

To je bilo malo drugacije. Ja sam bio na licu mjesta. Mi smo htjeli ispostovati dogovor, medjutim, dogodilo se da srbocetnici otvorili vatru na naduznu djecu koja su se tu pored igrala kosarke i tom prilikom ubili 8 nevine djece. Mi ipak nisamo reagovali, nego samo samo ispaljivali plutone u vazduh. Poslije toga su oni krenuli tenkovima da napadaju stambene blokove i da ubijaju sta stignu. Mi smo tad rekli preko megafona, molimo vas, napustite tuzlansku opstinu, sto su oni odbili. Na to smo mi krenuli u kontranapad i uspjeli smo da pobijemo 412 boraca. Cestitam svim borcima na hraboj borbi i prije svega na strpljenju koje su pokazali u akciji.
Aammra
Posts: 229
Joined: 09/01/2005 11:44

#19

Post by Aammra »

Zreli wrote:To je bilo malo drugacije. Ja sam bio na licu mjesta. Mi smo htjeli ispostovati dogovor, medjutim, dogodilo se da srbocetnici otvorili vatru na naduznu djecu koja su se tu pored igrala kosarke i tom prilikom ubili 8 nevine djece. Mi ipak nisamo reagovali, nego samo samo ispaljivali plutone u vazduh. Poslije toga su oni krenuli tenkovima da napadaju stambene blokove i da ubijaju sta stignu. Mi smo tad rekli preko megafona, molimo vas, napustite tuzlansku opstinu, sto su oni odbili. Na to smo mi krenuli u kontranapad i uspjeli smo da pobijemo 412 boraca. Cestitam svim borcima na hraboj borbi i prije svega na strpljenju koje su pokazali u akciji.
cestitke i od mene :)
aris_angelis
Posts: 159
Joined: 15/02/2005 19:20
Location: chicago

#20

Post by aris_angelis »

Zreli wrote:To je bilo malo drugacije. Ja sam bio na licu mjesta. Mi smo htjeli ispostovati dogovor, medjutim, dogodilo se da srbocetnici otvorili vatru na naduznu djecu koja su se tu pored igrala kosarke i tom prilikom ubili 8 nevine djece. Mi ipak nisamo reagovali, nego samo samo ispaljivali plutone u vazduh. Poslije toga su oni krenuli tenkovima da napadaju stambene blokove i da ubijaju sta stignu. Mi smo tad rekli preko megafona, molimo vas, napustite tuzlansku opstinu, sto su oni odbili. Na to smo mi krenuli u kontranapad i uspjeli smo da pobijemo 412 boraca. Cestitam svim borcima na hraboj borbi i prije svega na strpljenju koje su pokazali u akciji.
SVAKA CAST MOMCI :-) :) :-)
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#21

Post by Fair Life »

okin wrote:Ko zeli da vidi sta se tad stvarno djesilo, moze videti u ovom filmu:

http://www.studio-din.com/audioteka/Vid ... 0neba1.wmv
Hvala "okin" !!
okin
Posts: 51
Joined: 15/05/2005 11:32

#22

Post by okin »

Izgleda cetnici nemogu opet mirom.

Da se podsjetimo:
Zasto su Srbi potpisali Dayton i stime priznali BiH?

Zato sto je samo malo falilo da zavrse kao Krajina.

CNN pise:

Bosnian and Croat forces push northwestward

September 18, 1995
The combined offensive of Bosnian government and Croat forces, supported by regular Croatian army units, is pushing the Serbs back along a broad front, and causing significant casualties.

Image

The battle lines are drawn along the Sana River that passes through two key towns: Sanski Most and Prijedor. Serb civilians are already fleeing both areas, but the Bosnian Serb military destroyed bridges across the Sana River and is trying to slow the offensive with tank and artillery fire

http://www.cnn.com/WORLD/Bosnia/updates/sep95/9-18/pm/
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#23

Post by zlajaBHF »

Mario, ti bi mozda bio u pravu da je istina to sto si ti napisao, medjutim kako mozes vjerovati tekstu u kojem pise da je Selim Beslagic Allahov vojnik??? :lol: :lol:
scimitar
Posts: 79
Joined: 12/12/2003 00:00

#24

Post by scimitar »

na danasnj dan 1992 muslimanski alahovi vojnici pocinli su jedan od najvecih masakara u ratu, pobili su preko 400 nevinih vojnika mladica...


Ti si faqat full of shit ...

Eh bash mi je zao shto su spržili chetnichku bagru

Ajd ba u shumadiju

:|
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#25

Post by BECHO »

Meni su najzanimljiviji ovi turbo-likovi, koji Tuzlu nikad u zivotu nisu vidili pa prenose citate iz kojekakvih trofaznih dnevnih/sedmicnih listova! Cuj Allahovi vojnici!!! :shock:
:zzzz:

Stvarno ste zabavan narod! :D
Post Reply