15 godina od Draženove smrti

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
sebilj
Posts: 439
Joined: 13/04/2007 11:39

#1 15 godina od Draženove smrti

Post by sebilj »

U subotu 7. juna navršava se 15 godina od tragične smrti jednog od najboljih svjetskih košarkaša svih vremena Dražena Petrovića, koji je stradao u saobraćajnoj nesreći u Njemačkoj. 1993. godine Hrvatska je igrala kvalifikacije za EP sa Poljskom. Petrović je odlučio da se ne vrati sa ekipom u zemlju, već je išao privatnim automobilom.

Dražen je karijeru počeo u rodnom Šibeniku 1979. godine. U Šibenci je proveo četiri godine. Zanimljivo je da je taj klub u sezoni 1982-83 postao prvak SFRJ u majstorici sa Bosnom. Titula je Šibenčanima naknadno oduzeta, par dana pošto su im dodijeljene medalje i pehar, jer su odbili da odigraju ponovljenu majstoricu sa KK Bosnom u Novom Sadu. Majstoricu u Šibeniku su dobili Šibenčani u dramatičnoj završnici, pogocima iz slobodnih bacanja koje je postigao upravo Dražen Petrović, tada zvijezda u nastajanju.

Prelaskom u Cibonu krenuo je vrtoglavi uspon sjajnog beka šutera. 1985. godine osvojio je sa timom iz Zagreba triplu krunu. Osvojili su Kup i prvenstvo Jugoslavije i bili najbolji u Evropi. Taj uspjeh nisu uspjeli da ponove sljedeće godine kada je prvak SFRJ bio Zadar. Ipak, Dražen je ponovo 1987. godine osvojio tri trofeja, ali ovog puta je Cibona bila najbolja u Kupu Kupova. Sa Real Madridom ima titulu u Kupu Španije i titulu u Kupu Kupova. 1990. prelazi u NBA ligu gdje je prvo nastupao za Portland, ali je u igru ulazio kao zamjena za terija Portera i Klajda Drekslera i igrao samo 12 minuta u proseku. U trostrukom trejdu sa Denverom prešao je Nju Džersi . U prvoj sezoni nije propustio nijedan meč i beležio 20.6 poena za 36.9 minuta u igri.

Image

Za reprezentaciju SFRJ je na OI u Los Anđelesu osvojio bronzu, a četiri godine kasnije srebro. Sa Hrvatskom je Barseloni bio drugi. Bio je treći na svijetu 1986. godine i prvi u Argentini 1990. Prvak Evrope bio je 1989. godine u Zagrebu, dvije godine ranije Jugoslavije je zauzela treće mesto.

Dražen Petrović će ostati upamćen i po tome što je na jednom meču postigao čak 112 poena.
Last edited by sebilj on 06/06/2008 00:02, edited 1 time in total.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#2 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by mostarac »

najveci evropski kosarkas kojeg pamtim. Drazen je jednostavno bio majstor nad majstorima.
Slava mu i pokoj dusi
vemus
Posts: 335
Joined: 14/05/2008 17:34

#3 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by vemus »

R.I.P.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#4 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by in33sa »

Kosarkaska legenda.

Bio i ostao.

Legenda kaze da i danas u Madridu od stranih kosarkasa najvise cijene i postuju Mirzu i Drazena. Oba su imala istu naviku, ostajati na solo treninzima i duboko u noc.

Pocivao u miru.
User avatar
LSD
Posts: 27297
Joined: 24/07/2007 08:26

#5 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by LSD »

Veliki majstor košarke koji je otišao u najboljim godinama i na vrhuncu karijere.
R.I.P. :(
laku noć
Posts: 580
Joined: 09/04/2008 15:09
Location: ulica

#6 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by laku noć »

Najveći evropski košarkaš kojeg sam ja upamtio :thumbup:
LongDong
Posts: 789
Joined: 22/04/2008 23:08

#7 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by LongDong »

Jedan jedini, neponovljivi... nema vise takvih poput njega koji je posle zavrsenog treninga ostajao da osuta hiljadu slobodnih bacanja
User avatar
bato99
Posts: 1946
Joined: 30/04/2008 15:04
Location: starMO
Contact:

#8 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by bato99 »

SLAVA TI DRAŽENE I POČIVAO U MIRU
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#9 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by Nosferatu »



I kamen bi suzu pustio....

Postoji li covjek s prostora ex-Yu koji moze reci da nije Drazena voljeo?

I dan danas imam pomjesana osjecanja, ne zelim prihvatiti da je to sve tako zavrsilo.

I kad shvatim da jest to tako zavrsilo, shvatim sta je zivot...
pOZz
Posts: 1865
Joined: 22/10/2007 18:01
Location: Sarajevo

#10 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by pOZz »

Veliki profesor košarke :!:
User avatar
kirby
Posts: 591
Joined: 04/04/2008 23:31

#11 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by kirby »

slava mu.samo odgledavsi ovaj video,ne vidjeh ni jednog snimka dok je igrao za rep. jugoslavije.kao da je nije bilo i kao da on nikad nije za nju igrao.ebem ti politiku .
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#12 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by Epitop »

Šteta što ne igra u današnjem NBA-u gdje bi ako evropljanin imao priliku da pokaže svoj puni potencijal.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#13 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by Jazz_Junkie »

Drazen je bio kalibar kojeg zadugo vise necemo vidjeti. Slava mu!
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#14 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by WizzardFromBOZ »

Basketball Wizard.

R.I.P.
User avatar
scheph
Posts: 511
Joined: 23/02/2008 20:45

#15 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by scheph »

Najbolji kosarkas Evrope svih vremena!Drazen LEGENDA!
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#16 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by tataratira »

ne sjećate se vi kada su Draženove sličice pljuvali i derali, kada je Šibenka ukrala titulu Bosni ( i ja se toga slabo sjećam, bio sam mali)
jest on bio igračina ali nije igrao za naš tim

čisto informativno, meni je nebitan, imamo naših većih i boljih
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#17 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by Neelix »

opet isto :-) dosadni ste i sa drazenom svake godine. iskopajte neku od 14 prethodnih tema.
User avatar
FAP mashina
Posts: 469
Joined: 04/10/2008 16:53
Location: Dolina glupana

#18 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by FAP mashina »

Epitop wrote:Šteta što ne igra u današnjem NBA-u gdje bi ako evropljanin imao priliku da pokaže svoj puni potencijal.

Bio je najbolji šuter nacionalne košarkaške asocijacije,sa vanjskih pozicija oko 50%,što reči R.I.P
User avatar
Lippenbekenntnis
Posts: 193
Joined: 08/09/2008 20:50

#19 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by Lippenbekenntnis »

Vjerovatno vam je ova informacija poznata, iako nije uopste bitna.
Tadasnja Drazenova djevojka, koja je i vozila auto kada se desio taj sudar je supruga Olivera Bierhoffa. Nije neka bitna informacija, ali pisalo je o tome kako joj je bilo tesko nakon svega itd. i da jos ima posljedice od sudara.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#20 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by Better Man »

tataratira wrote:ne sjećate se vi kada su Draženove sličice pljuvali i derali, kada je Šibenka ukrala titulu Bosni ( i ja se toga slabo sjećam, bio sam mali)
jest on bio igračina ali nije igrao za naš tim

čisto informativno, meni je nebitan, imamo naših većih i boljih
Imamo naših vrhunskih legendi, ali ipak Dražen je ispred njih.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#21 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by in33sa »

tataratira wrote:ne sjećate se vi kada su Draženove sličice pljuvali i derali, kada je Šibenka ukrala titulu Bosni ( i ja se toga slabo sjećam, bio sam mali)
Bio si mali, da.

Sibenka titulu nije ukrala, naprotiv, Sibenka je titulu osvojila na terenu, Drazen pogodio zadnja dva kosa sa slobodnih bacanja, dobili pehar, medalje, da bi sljedeceg dana disciplinska komisija KSJ oduzela titulu Sibenki i dodijelila je Bosni jer uprava i igraci Sibenke nisu pristali na odigravanje nove utakmice "majstorice" u Novom Sadu.

Kasnije se pricalo da je titula poklonjena Bosni zbog ZOI naredne godine, zbog popularizacije sporta u gradu domacinu.
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#22 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by Neelix »

ma jah, Zimske igre, kosarka, folovi, logika nema sta :D
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#23 Re: 15 godina od Draženove smrti

Post by Neelix »

When talking about people who are no longer alive it's very difficult not to romanticize and overrate their abilities. Could you please give me a brutally honest Rosen-style scouting report on the late Drazen Petrovic? — Ben Craven, London, UK

Oddly enough, I happened to interview Petro during the last week of his last NBA season, so I think I have a good handle on his game.

He was much stronger than he looked, strong enough so that he could take a hit and not get derailed on his drives to the hoop. Even so, ball-handling was not his specialty — shooting was. And, man, could he shoot, particularly in clutch situations. But what made Petro's jumper so special was the quickness of his release — he claimed he could catch and shoot (accurately) in less than 0.2 of a second.

A heady player, he maximized the effectiveness of any proffered screens, and he moved smartly without the ball. Petro was also a step slow, an OK passer, a subpar rebounder and an awful defender.

http://msn.foxsports.com/nba/story/9066 ... head-coach
Post Reply