15.10.2004 najavljeno zatvaranje Zemaljskog Muzeja!

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#1 15.10.2004 najavljeno zatvaranje Zemaljskog Muzeja!

Post by Pooll »

Naime, psoto nije jos uvijek rijesen status najstarije institucije u Bosni i Hercegovini, radnici Zemaljskog Muzeja su odlucili zatvoriti instituuciju za posjete gradana. Tuzno.. vrlo tuzno.. kao odredili su milion KM ali odjednom u nepoznatom su pravcu sredstva preusmjerena?! Osim sto vec godinama nemaju grijanje ( hladnocu sam osjetio na vlastitoj kozi, a zamislite kako naucni radnici u januaru u rukavicama pisu dragocjene radove u biblioteci ZM-a )

Ko je barem jedanput bio u ZM zna o kakvom se blagu radi...

Pogledajte ovu prekrasnu sliku Zemaljskog Muzeja.... Izgleda ovi nasi nece doci pameti dok upravni odbor Zemaljskog Muzeja potpuno ne zatvori ovu instituciju... ili to oni ustvari i hoce?!


Tuga... :cry:

Image

(foto by: V. Dizdarevic)

( http://www.zemaljskimuzej.ba/ )
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#2

Post by Lace »

a zasto ga zatvaraju...moze li se kako pomoc muzeju?
Equinox
Posts: 29
Joined: 30/09/2004 21:00

#3

Post by Equinox »

Moj otac je bio Nadzornik Zgrada od 1963 i od tada zivimo u Muzeju.
Ja znam najbolje kako se ovdje smrzavati.
Problem je u rukovodstvu Muzeja pa onda u vladi.
metastasio
Posts: 215
Joined: 16/02/2004 00:00

#4

Post by metastasio »

Ovdje problem vise nije u tome ko snosi vecu krivicu, vec je sramotno da je najstarija naucna ustanova u zemlji dovedena u ovakvu situaciju. A krivicu snosimo po mom misljenju svi. Okretanjem glave i opcom nebrigom, ne samo o Zemaljskom muzeju, vec o svim gorucim problemima u drzavi! Volio bih kad bi se svi zapitali da li zele jednog dana odgajati svoju djecu u gradu koji ne posjeduje nijedan muzej dok gradovi u okruzenju (npr. Bec ili Berlin) imaju preko 100 muzejskih institucija i iz godine u godinu obaraju rekorde u posjetama...
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#5

Post by Pooll »

Lace wrote:a zasto ga zatvaraju...moze li se kako pomoc muzeju?
Prvi od problema je to sto nakon dejtona niko nije podrzao ovu instituciju, ustvari nije rijesen njen status...

_____

Equinox - Vjerujem i da je do uprave, oni svake godine strajkuju i salju faxove tj saopstenja da nemaju grijanje... ali bi trebali vise javno istupati... kad bi se neko energican nasao iz uprave i istinski se borio mislim da bi se stvari mogle poraviti!
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#6

Post by winetou »

Para bi trebalo biti kad je u pitanju muzej. Sramota :(
Muratovića za kustosa :D
Equinox
Posts: 29
Joined: 30/09/2004 21:00

#7

Post by Equinox »

Pooll wrote:
Lace wrote:a zasto ga zatvaraju...moze li se kako pomoc muzeju?
Prvi od problema je to sto nakon dejtona niko nije podrzao ovu instituciju, ustvari nije rijesen njen status...

_____

Equinox - Vjerujem i da je do uprave, oni svake godine strajkuju i salju faxove tj saopstenja da nemaju grijanje... ali bi trebali vise javno istupati... kad bi se neko energican nasao iz uprave i istinski se borio mislim da bi se stvari mogle poraviti!
U Muzeju postoji podstanica za parno grijanje koja je prikljucena na Skupstinu. Ta podstanica se moze sa modifikacijom napraviti da radi na plin i da bude samostalna. Novac koji su imali za obnovu fasade mogli su iskoristiti za te svrhe.
Direktorica Muzeja je ukinula plin bojeci se explozije. Prosle godine su lozili drva a ove godine nema ni toga. Za ovakve institucije se moraju izdvojiti sredstva jer takvo blago nebi smjeli izgubiti a bez grijanja sve ce vlaga unistiti.
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#8

Post by winetou »

U Muzeju postoji podstanica za parno grijanje koja je prikljucena na Skupstinu. Ta podstanica se moze sa modifikacijom napraviti da radi na plin i da bude samostalna. Novac koji su imali za obnovu fasade mogli su iskoristiti za te svrhe.
Direktorica Muzeja je ukinula plin bojeci se explozije. Prosle godine su lozili drva a ove godine nema ni toga. Za ovakve institucije se moraju izdvojiti sredstva jer takvo blago nebi smjeli izgubiti a bez grijanja sve ce vlaga unistiti.
Godina 2004 i da se grije na drva :oops: Valjda će se grijati na struju kad naprave onih 60 hidrocentrala :lol:
Equinox
Posts: 29
Joined: 30/09/2004 21:00

#9

Post by Equinox »

I da naprave centrale opet nam dodje isto jer ce onda da izvezu struju pa opet nama nista bolje.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#10

Post by kekec »

SRAMOTA,SRAMOTA i opet SRAMOTA !
Polako, ali sigurno nam unistavaju i zemlju i drzavu. Unistavaju prirodne ljepote i dobra ove zemlje, a sada i kulturno istorijska dobra.
Muzej je od neprocijenljive vrijednosti i vaznosti za BiH i samo degenerisan um i debilni ljudi mogu dozvoliti njegovo zatvaranje. Jer kad se jednom zatvori, biti ce zaboravljen i dolazi do potpunog propadanja.
Sta radi ta "Vlada", gdje je to Ministarstvo na nauku...
Ministre javi se, kucu ti ruse.
Ima li neko ko moze organizovati proteste ispred zgrade Muzeja i zgrade Vlade.
Studenti, djaci, normalni ljudi i oni koji dobro zele ovoj zemlji, sta cekate.
Protest moze zapoceti jedna grupa sa par transparenata. Brzo ce im se pridruziti i drugi. A i TV ce to registrovati i objaviti. Drugi mediji takodje.
Mozda ce to pokrenuti snage koje mogu uciniti mnogo vise.
P.S.
Novaca za izgradnju crkvi i dzamija ne manjka.
Last edited by kekec on 13/10/2004 22:09, edited 1 time in total.
Equinox
Posts: 29
Joined: 30/09/2004 21:00

#11

Post by Equinox »

kekec wrote:SRAMOTA,SRAMOTA i opet SRAMOTA !
Polako, ali sigurno nam unistavaju i zemlju i drzavu. Unistavaju prirodne ljepote i dobra ove zemlje, a sada i kulturno istorijska dobra.
Muzej je od neprocijenljive vrijednosti i vaznosti za BiH i samo degenerisan um i debilni ljudi mogu dozvoliti njegovo zatvaranje. Jer kad se jednom zatvori, biti ce zaboravljen i dolazi do potpunog propadanja.
Sta radi ta "Vlada", gdje je to Ministarstvo na nauku...
Ministre javi se, kucu ti ruse.
Ima li neko ko moze organizovati proteste ispred zgrade Muzeja i zgrade Vlade.
Studenti, djaci, normalni ljudi i ono koji dobro zele ovoj zemlji, sta cekate.
Protest moze zapoceti jedna grupa sa par transparenata. Brzo ce im se pridruziti i drugi. A i TV ce to registrovati i objaviti. Drugi mediji takodje.
Mozda ce to pokrenuti snage koje mogu uciniti mnogo vise.
P.S.
Novaca za izgradnju crkvi i dzamija ne manjka.
U pravu si :D
Engram:X
Posts: 47
Joined: 12/10/2004 01:48

#12

Post by Engram:X »

Uzasna je svijest onih koji mogu uciniti nesto a to ne cine... :-?
kekec wrote:P.S.
Novaca za izgradnju crkvi i dzamija ne manjka.
E jeste, garant drzava dize crkve i dzamije..dajte ba.. rijesite se tog komunistickog kompleksa religije :-?
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#13

Post by manijak1 »

:D Jeko i jesi i nisi u pravu ali to nije tema :D
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#14

Post by kekec »

Engram:X wrote:Uzasna je svijest onih koji mogu uciniti nesto a to ne cine... :-?
kekec wrote:P.S.
Novaca za izgradnju crkvi i dzamija ne manjka.
E jeste, garant drzava dize crkve i dzamije..dajte ba.. rijesite se tog komunistickog kompleksa religije :-?
E eto, nije nikako.
Pogledaj malo bolje. Otvara se novoizgradjena crkva (ili dzamija), prisutni su maltene svi najvisi predstavnici Vlade, clan Predsjednistva i desetine "politicara".
A Muzej je tu, u Sarajevu, njima pred nosom, a oni ni repom da mrdnu.
A kako bi i mrdnuli, kada, siguran sam, vecina od njih i nije nikada usla u Muzej, a vjerovatno i ne zna sta je u njemu. O znacaju, vrijednostima, a i mogucnostima istog sigurno pojma nemaju.
P.S.
A ko to onda gradi (finansira) ?
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#15

Post by manijak1 »

E Kekec tu je problem :D - politika :D gradi i finansira od sprege znaš da ne idem dalje........
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#16

Post by pitt »

Ma *ebo Muzej. Bolje nek se suljo, boro i onaj herko fino obuku i fina auta vozaju :x Kome je jos do kulture i umjetnosti :(
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#17

Post by manijak1 »

Ma haj nek' se provalim , jel to onaj kod ajkule iz Istre ? :D
Equinox
Posts: 29
Joined: 30/09/2004 21:00

#18

Post by Equinox »

Ako se do tada ne smrznes pa i sam postanes stub.
Equinox
Posts: 29
Joined: 30/09/2004 21:00

#19

Post by Equinox »

zmijaIzmaj wrote:negdje sam u prizemlju
Ulazna zgrada gdje je camac?
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#20

Post by tempora »

Ma nisam jutros mogla da vjerujem kada sam cula na vjestima, a onda sam se opet cudila svome cudjenju! :?
Pa zaista krajnja sramota! Ostajem bez rijeci! :(
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#21

Post by kekec »

zmijaIzmaj wrote:meni ne smeta hladnoca u muzeju...ah, nisam se predstavio, jedini romanicki stub u Muzeju :)
Samo se ti tjesi.
Nije ti hladno, tacno je. Ali ako se muzej zatvori,
tebe ce prekriti snjegovi, ruzmarin i sas. I nema te.
A ni tvojih jarana-drugih eksponata. :(

A nama ostaju tvoje " UBICE ", koji idu dalje... do sljedeceg muzeja,
kulturnog ili istorijskog objekta. :x

A u troskovima njihovih reprezentacija stoje stavke: "grudnjaci i gacice".
Za njih su jedini kulturni i istorijski objekti guzice njihovih "ljepsih polovina".

A mi ih biramo. Ipak je do nas.
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#22

Post by winetou »

Treba ko fol iskopati nešto što bi dokazalo da je islam u Bosni od pamtivijeka i eto donacije za muzej :D
ventoli
Posts: 71
Joined: 06/10/2004 09:33

#23

Post by ventoli »

:( Tuga i sramota nekih pojedinaca..sad se i muzeji zatvaraju?

:( :roll:
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#24

Post by Prenj »

Samo desetina novca koje su likovi iz SDA, HDZ i SDS potrosili na odijela, poklone, benzin bi bila dovoljna.
Seljacka revolucija se nastavlja ...
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#25

Post by alek »

ventoli wrote::( ..sad se i muzeji zatvaraju?
:( :roll:
sad??? pa to vec traje.... doduse, nedavno je opet otvoren 'olimpijski muzej' (ili ono sto je ostalo od njega), koliko znam u zetri; muzej revolucije je 'uzurpiran' kolekcijom 'ars aevi' za koju postoji lokacija, ali ne i zgrada (nazalost!), pa onda je tu jos i muzej grada koji kao da ne postoji... a sve to zahvaljujuci nemaru 'nadleznih'. bojim se da bi se isto uskoro moglo desiti i umjetnickoj galeriji i ostalim, tako da uopste ne cudi cijela prica oko zemaljskog muzeja. cini mi se da je samo bilo pitanje dana... katastrofa, u svakom slucaju.
Post Reply