123

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

hix123
Posts: 6
Joined: 21/10/2014 08:58

#1 123

Post by hix123 »

abc
Last edited by hix123 on 30/01/2016 15:53, edited 2 times in total.
User avatar
Bezimeni
Posts: 98
Joined: 29/11/2012 14:41
Location: Sigil
Grijem se na: Toplinu
Vozim: Paciklo

#2 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by Bezimeni »

Zar onaj Logosoftov xDSL ne ide preko optickog kabla?
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#3 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by lokalni_razdjevicar »

hix123 wrote:Stavit cu ovo pitanje i na podforume internet provajdera, mozda tamo dobijem i brži odgovor, ali i ostavljam i ovdje radi eksponiranja.
Da li postoji potrebna infrastruktura za optički internet u Federaciji ili konkretno u Sarajevu? Zašto ne - ako ne postoji. Postoje li plan po kojem će se uvesti u skoroj budućnosti? Zašto nema ponuda za privatne korisnike ukoliko takva infrastruktura postoji? Teško mi je za povjerovati da u Istočnom Sarajevu / RS-u ELTA kabel može ponuditi takvu uslugu privatnim korisnicima a da ovdje niko nije u stanju učiniti isto.
opticki internet je godinama tu. ti si izgleda prespavao zimski san
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#4 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

lokalni_razdjevicar wrote:
hix123 wrote:Stavit cu ovo pitanje i na podforume internet provajdera, mozda tamo dobijem i brži odgovor, ali i ostavljam i ovdje radi eksponiranja.
Da li postoji potrebna infrastruktura za optički internet u Federaciji ili konkretno u Sarajevu? Zašto ne - ako ne postoji. Postoje li plan po kojem će se uvesti u skoroj budućnosti? Zašto nema ponuda za privatne korisnike ukoliko takva infrastruktura postoji? Teško mi je za povjerovati da u Istočnom Sarajevu / RS-u ELTA kabel može ponuditi takvu uslugu privatnim korisnicima a da ovdje niko nije u stanju učiniti isto.
opticki internet je godinama tu. ti si izgleda prespavao zimski san
Polako, nemoj odma tako, neka čovjek pojasni šta tačno pita. Da li pita o usluzi "fiber to home" ili o optičkoj infrastrukturi do ulaza pa onda do korisnika ide preko parice? Fiber to home niko ne nudi u BiH koliko ja znam a to što ima Elta se zove "optički internet" ali ne dobiješ optiku u kuću/stan već paricu. To isto imaju manje više svi provideri, Logosoft recimo. HS i ostali imaju optičke vodove između glavne infrastrukture i glavne linkove realizovane preko optike pa se i to može zvati optički internet kao kod ELTE.
edin_the
Posts: 298
Joined: 26/08/2014 16:14

#5 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by edin_the »

Onaj Mellain neboder u Tuzli ima optičke kablove sprovedene u stanove i to je mislim prva (stambena) zgrada u BiH
Last edited by edin_the on 18/11/2014 14:58, edited 1 time in total.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#6 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by neki »

cim je napisao izraz 'opticki internet' vidjelo se da blage veze nema o cemu prica..
a sto se tice fttb infrastrukture, imaju je bar 4 providera u Sarajevu, bh telekom u nekim zgradama cak i ftth
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#7 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

neki wrote:cim je napisao izraz 'opticki internet' vidjelo se da blage veze nema o cemu prica..
a sto se tice fttb infrastrukture, imaju je bar 4 providera u Sarajevu, bh telekom u nekim zgradama cak i ftth
Dobro zato i pita, treba mu pojasniti. Btw. Volio bih i ja jedno vlakno u kuću pa spržiti kakav link od 100Mbps. :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#8 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

edin_the wrote:Onaj Mellain neboder u Tuzli ima optičke kablove sprovedene u stanove i to je mislim prva (stambena) zgrada u BiH
Moguće, ne znam za Tuzlu. Šta imaju na krajevima veze u stanovima?
edin_the
Posts: 298
Joined: 26/08/2014 16:14

#9 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by edin_the »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
edin_the wrote:Onaj Mellain neboder u Tuzli ima optičke kablove sprovedene u stanove i to je mislim prva (stambena) zgrada u BiH
Moguće, ne znam za Tuzlu. Šta imaju na krajevima veze u stanovima?
Image

Od posta 2974 dole

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... a&page=149
hix123
Posts: 6
Joined: 21/10/2014 08:58

#10 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by hix123 »

123 abc :run:
Last edited by hix123 on 30/01/2016 15:59, edited 1 time in total.
User avatar
ElRe
Posts: 10845
Joined: 12/12/2011 11:28

#11 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by ElRe »

Mozes da dobijes samo biz ponudu od npr Telemach, ali ocekuj cijenu od cca 500 KM ;)
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#12 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by Pirija »

hix123 wrote:Pojednostavit cu pitanje..
Potreban mi je paket slican ovom : 30/15 Mbps - cijena: 70KM. Da li neki internet provider u Sarajevu ima slicnu ponudu i ako nema - hoce li imati u skorije vrijeme? Akcent mi je na ovom uploadu posto svi paketi hs-a , telemacha, logosofta, bhtelecoma (koje sam nasao) sa pribliznim brzinama uploada imaju astronomske cijene.
hahhaha nazovi telekom i pitaj posto im je HDSL konekcija :)
User avatar
newphoenix
Posts: 349
Joined: 13/01/2012 20:00
Location: White Hole

#13 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by newphoenix »

Covjek ima pravo kad je u pitanje brzina uploada je dobra u odnosu na druge providere u BiH, a ako ima mogucnost opticki prikljucak za 70 KM zasto onda provideri ne nude uslugu.
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#14 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by Pirija »

newphoenix wrote:Covjek ima pravo kad je u pitanje brzina uploada je dobra u odnosu na druge providere u BiH, a ako ima mogucnost opticki prikljucak za 70 KM zasto onda provideri ne nude uslugu.

zato sto vrlo malom procentu da ne kazem promilu korisnika mogu pruzit tu uslugu
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#15 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by epik »

Ja imam ruter za opticki internet, jos samo da imam opticki internet
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#16 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by jao_situacije »

ja sam se već trznuo šta ja optički internet da nisam šta fulio u zadnjih 7 dana :shock:
da nije google nešto napravio potpuno novo i neviđeno, a on pita za infrastrukturu :roll:
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#17 Re: Optički internet u Sarajevu?

Post by epik »

https://drive.google.com/file/d/0B-AKFo ... sp=sharing

Je li ima kod nas internet da se utakne u ovaj ruter :) vidis Wan port nije RJ45 konketor nego LC connector za optiku
NikolaKZ91
Posts: 217
Joined: 30/01/2018 12:03

#18 Re: 123

Post by NikolaKZ91 »

Jel zna neko koji dijelovi Istocnog Sarajeva su pokriveni optickim internetom?
duffy_duck
Posts: 1511
Joined: 27/04/2018 09:07

#19 Re: 123

Post by duffy_duck »

Opticki internet ima Telemach Bih. Ali putem fiber to home cini mi se jel spominju razne fiber pakete i trenutno mislim da Nova Otoka, u Sarajevu da samo ona ima fiber.
Ja im stalno pricam da uvedu fiber i u ostala mjesta u Sarajevu.
Last edited by duffy_duck on 08/06/2018 22:55, edited 1 time in total.
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#20 Re: 123

Post by semirsar »

duffy_duck wrote:Opticki internet ima Telemach Bih. Ali putem fiber to home cini mi se jel spominju razne fiber pakete i trenutno mislim da samo jedna zgrada a to je Nova Otoka, u Sarajevu da samo ona ima fiber.
Ja im stalno pricam da uvedu fiber i u ostala mjesta u Sarajevu.
Adra, nijesi procit'o pitanje dobro, jes' da su sitnije sahati, ali skoncentrisi se malo, @NikolaKZ91 pita za dijelove istocnog sarajva. Sad bi bio red da danaske navratis do njihA anamotamo, svakako ti nije daleko, i poraspitajes se dje sta kako koliko su se prosirili sa optikom ako je uopste imadu, a mescini da sam nedji cit'o da imadu :mrgreen:

P.S. Ako zalutas, ne sikiraj se, necemo se ni mi puno nasekirat'. :thumbup:
User avatar
MTV
Posts: 14345
Joined: 21/08/2013 19:39

#21 Re: 123

Post by MTV »

duffy_duck wrote:Opticki internet ima Telemach Bih. Ali putem fiber to home cini mi se jel spominju razne fiber pakete i trenutno mislim da samo jedna zgrada a to je Nova Otoka, u Sarajevu da samo ona ima fiber.
Ja im stalno pricam da uvedu fiber i u ostala mjesta u Sarajevu.
Znas li ti koliko Nova Otoka ima zgrada?!
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#22 Re: 123

Post by arnes_king »

hix123 wrote:abc
Nista ti ne koristi sto si editovao post kad su te ljudi ranije quotali :D
duffy_duck
Posts: 1511
Joined: 27/04/2018 09:07

#23 Re: 123

Post by duffy_duck »

MTV wrote:
duffy_duck wrote:Opticki internet ima Telemach Bih. Ali putem fiber to home cini mi se jel spominju razne fiber pakete i trenutno mislim da samo jedna zgrada a to je Nova Otoka, u Sarajevu da samo ona ima fiber.
Ja im stalno pricam da uvedu fiber i u ostala mjesta u Sarajevu.
Znas li ti koliko Nova Otoka ima zgrada?!
Mislim da ima dosta.
User avatar
MTV
Posts: 14345
Joined: 21/08/2013 19:39

#24 Re: 123

Post by MTV »

duffy_duck wrote:
MTV wrote:
duffy_duck wrote:Opticki internet ima Telemach Bih. Ali putem fiber to home cini mi se jel spominju razne fiber pakete i trenutno mislim da samo jedna zgrada a to je Nova Otoka, u Sarajevu da samo ona ima fiber.
Ja im stalno pricam da uvedu fiber i u ostala mjesta u Sarajevu.
Znas li ti koliko Nova Otoka ima zgrada?!
Mislim da ima dosta.

Odluci se jel samo jedna ili ima dosta :pisnuo: :pisnuo:
NikolaKZ91
Posts: 217
Joined: 30/01/2018 12:03

#25 Re: 123

Post by NikolaKZ91 »

Ljudi ja sam pitao zna li neko za Istocno Sarajevo i optiku.Radim preko neta i mozda ce mi kompanija provjeravati brzinu uploada a ja u svom mjestu nemam mogucnost da povecam upload. Pa bih iznajmio stan negdje u Istocnom Sarajevu ili dole u Federaciji i odradio taj system check. Pitao sam covjeka koji u Spasovdanskoj iznajmljuje i kaze da ima optiku. Jel neko zna ovo sigurno, ne bih da me zezne a i nzm kolko ljudi uopste znaju sta znaci optika.Ustvari ne mora cak ni optika samk da je taj veseli upload oko 1.5-2 mbps bar. Hvala unaprijed ljudi.
Post Reply