12 banjalučkih beba

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#26 Re: 12 banjalučkih beba

Post by kv99 »

Ženski Dr.Med wrote:@kv99 to ti je veliko srpska propaganda ,,,,,
Ma znam ja sa cime se sve gamad koristi ali da roditelji tih beba u tome svjesno ucestvuju to mi ne ide u glavu. Ako imaju toliko mozga u glavi pa da znaju citati i brojati onda mogu da shvate da zabrana letenja nije imala nista sa ubistvom tih beba i da je neko drugi taj kisik namjerno uskratio tim bebama i umjesto da postave pitanje te odgovornosti u BL i Beogradu oni svjesno ucestvuju u tim lazima. Ako ih nije stid samih sebe kako ih nije stid svoje ubijene djece :-)
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#27 Re: 12 banjalučkih beba

Post by sinuhe »

Da, mada vjerovatno nije rijec uopste o kiseoniku vec o necemu drugom. Nemar, ili nestrucnost ili ono najgore -ubistvo.
To je za BL ipak mirnodobsko vrijeme i ne umire valjda 12 djece tek tako. Vukic bi trebao znati a kad izadje i misje rupe pitati ga.
archi_a
Posts: 10329
Joined: 11/12/2011 18:11

#28 Re: 12 banjalučkih beba

Post by archi_a »

Poenta cijele price je stvaranje mita.
Nikada niko nece priznati da je bio nemar. Nikada niko nece priznati da su imali letove,kojima je svercovano sve i svasta, ali ne i kisik. Na ovaj nacin vezu smrt ovih 12 neduznih beba i "opravdavaju" agresiju i kako oni nazivaju "historijski proboj koridora" i osvajanje Dervente,Modrice i spajanje BL sa Bijeljinom i dalje, kako su oni znali reci, maticom srbijom. Kao ono, ne bi oni napali i pobili, da su bebe imale kiseonik. Zali boze malih bebica i njihovih izmanipulisanih roditelja, ali ne mogu podmetanja i cetnicke ideologije.
User avatar
Saian
Posts: 15314
Joined: 08/04/2004 21:50

#29 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Saian »

archi_a wrote:Poenta cijele price je stvaranje mita.
Nikada niko nece priznati da je bio nemar. Nikada niko nece priznati da su imali letove,kojima je svercovano sve i svasta, ali ne i kisik. Na ovaj nacin vezu smrt ovih 12 neduznih beba i "opravdavaju" agresiju i kako oni nazivaju "historijski proboj koridora" i osvajanje Dervente,Modrice i spajanje BL sa Bijeljinom i dalje, kako su oni znali reci, maticom srbijom. Kao ono, ne bi oni napali i pobili, da su bebe imale kiseonik. Zali boze malih bebica i njihovih izmanipulisanih roditelja, ali ne mogu podmetanja i cetnicke ideologije.

e ovo mi je milo vidjeti, sa zrnom soli :thumbup:

Ja_Ja wrote:Možda je to jedan od razloga da ni nakon nekoliko dana ova tema nije zaživila. Stranicu i forum posjećuje veliki broj Banjalučana ali niko ne komentira a još manje da se zainteresira da otvori to pitanje u BL i traži odgovornost tadašnjeg vodstva bolnice pa na dalje. Bila bi šteta da se od ove tragedije stvori još jedan mit a odgovorni ne budu kažnjeni kako treba.
pa stani da se odsheta za park jebi ga, protjerashe im pod nosom dugogodisnje prijatelje, komsije, kolege, podijelishe otkaze, pozatvarashe u razne manjache, digoshe u zrak sve i jednu dzamiju, izbrisashe im dvije trecine gradskog kulturno - istorijskog naslijedja, sto materijalnog, sto duhovnog i ni ne beknu niko, al evo milo mi je vidjet da je ekoloshka svijest na nivou :-) , borba za zelene povrshine, dochim kad je mrak jeo zelene ljude nit' onda nit sad, 20 godina poslije se nikom za to ne sheta, shetat u Banjaluci za neko drvo staro 100 godina, a 400 godina stare dzamije se rushile uz lagani dvokorak, pa JEBOTE, mak na konac jadni ne bili, ona silna prashina sto se digla kad su ih sve srusili im je sjebala CO2 footprint da ih 17mnes Picinih parkova ne izvadi, cccccc i da se otvori pitanje mrtvih beba u BL, pa ne otvaraju takva pitanja mishevi, a drugo i nema tamo



P.S.
Zao mi je, ako sam mozda malo energichnije ovo plasirao, na ovakvoj temi, al iza ideje koja je zapravo sustina svega svakako stojim.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#30 Re: 12 banjalučkih beba

Post by mO k3 »

Halo !!!

Park jeste zelen ,ali nije muslimanski .....kontas
Haettenschweiler
Posts: 635
Joined: 15/03/2010 18:29

#31 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Haettenschweiler »

Šta bi od onog filma o američkom diplomati koji dolazi u Banja Luku da se pokaje za svoja zlodjela? Glavnu ulogu je trabao tumačiti John Malkovich.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#32 Re: 12 banjalučkih beba

Post by kv99 »

Haettenschweiler wrote:Šta bi od onog filma o američkom diplomati koji dolazi u Banja Luku da se pokaje za svoja zlodjela? Glavnu ulogu je trabao tumačiti John Malkovich.
Ma kao i sa onim filmom o Jasenovcu , cekaju da se zavrsi autoput ili da uvedu direktne letove Los Angeles-BL da mogu da prihvate ogroman broj glumaca i rezisera iz Holivuda. Vidjecemo sta ce prije biti .
Na svu srecu za producente nema tih prepreka oni su lokalni iz Laktasvuda ali ipak treba obezbjediti glumce. Dodo ima iskustva pred kamerom ali samo po hotelskim sobama sa "omladincima" pa ne moze on sam da nosi na svojim plecima sudbinu nebeskog naroda i filmove svjetskog renomea :lol:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#33 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Lajavikrelac »

Jao što serete u PM kako vas nije sramota :twisted:
Tog ljeta u BL su umirale bebe u KBC, banjalučkih 12 zvjezdica :cry: čak ima i dio na groblju Šibovi na kojima su sahranjene...Avion sa kiseonikom i ostalim potrepštinama nije mogao da poleti iz BG jer je rezolucijom UN bilo zabranjeno prelijetanje nad teritorijom Bosne osim NATO avionima (SRJ je bila druga država, ako neko ne zna) toga ljeta BL i dio Bosanske krajine je bio odsječen od svijeta nema struje danima, nema vode, nema hrane (rafovi marketa prazni) nema cigareta raja mota sve što dimi, nema goriva....grad je sablasno pust i danju i noću samo voze vojna vozila i sluša se radio na akumulator. Tog ljeta umirali su i ranjenici i bubrežni bolesnici zbog nemogućnosti dijalize jer nema medikamenata, a nažalost umirale su i bebe :(
Ostalo mi je u sjećanju apel na TV i radiju istih bolesnika da avion poleti jer bez njega umiru....znam da su mehaničari i varioci iz firmi i radionica donosili industrijski kisik u KBC da bi se koliko-toliko pomoglo :cry:
Tu priču o lošem odnosu prema pacijentima druge nacije okačite mačku o rep...smrt je bila na sve strane i nije pitala ime i vjeru, nije bilo ni vode ni struje, lijekova ni hrane..umiralo se od sepse i ostalih zaraza po bolnici koje su bile pretrpane ranjenicima sa fronta i izbjeglicama, a nije bilo joda i zavoja....
Taj avion nije mogao da poleti jer bi bio OBOREN čim bi prešao granicu od strane NATO avijacije svaki helikopter koji je dovozio ranjenike i imao sanitetske oznake je imao "pratnju" u vidu NATO aviona odmah za njim....zato je i pokrenuta
operacija Koridor - da bi se otvorio tzv Put života. Što je za SA bio tunel , za BL i Krajinu je bio taj Koridor.
I danas kad se putuje u SRB ako se ne ide preko HR auto puta kaže se ide se preko Koridora...
Te talapnje o spajanju Srpskih zemalja sa svojom maticom Srbijom ja ovako nošalantno nabijem na qrac!!! Da nije bilo tog spajanja uskim putem raja u BL bi skapavala od gladi....
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#34 Re: 12 banjalučkih beba

Post by potočanka »

ja šta napriča, šta ti bi? gled'o nešto na petecepeu :roll:

ne moraš odgovoriti
miop
Posts: 1130
Joined: 13/10/2005 12:50

#35 Re: 12 banjalučkih beba

Post by miop »

Lajavikrelac wrote:Jao što serete u PM kako vas nije sramota :twisted:
Tog ljeta u BL su umirale bebe u KBC, banjalučkih 12 zvjezdica :cry: čak ima i dio na groblju Šibovi na kojima su sahranjene...Avion sa kiseonikom i ostalim potrepštinama nije mogao da poleti iz BG jer je rezolucijom UN bilo zabranjeno prelijetanje nad teritorijom Bosne osim NATO avionima (SRJ je bila druga država, ako neko ne zna) toga ljeta BL i dio Bosanske krajine je bio odsječen od svijeta nema struje danima, nema vode, nema hrane (rafovi marketa prazni) nema cigareta raja mota sve što dimi, nema goriva....grad je sablasno pust i danju i noću samo voze vojna vozila i sluša se radio na akumulator. Tog ljeta umirali su i ranjenici i bubrežni bolesnici zbog nemogućnosti dijalize jer nema medikamenata, a nažalost umirale su i bebe :(
Ostalo mi je u sjećanju apel na TV i radiju istih bolesnika da avion poleti jer bez njega umiru....znam da su mehaničari i varioci iz firmi i radionica donosili industrijski kisik u KBC da bi se koliko-toliko pomoglo :cry:
Tu priču o lošem odnosu prema pacijentima druge nacije okačite mačku o rep...smrt je bila na sve strane i nije pitala ime i vjeru, nije bilo ni vode ni struje, lijekova ni hrane..umiralo se od sepse i ostalih zaraza po bolnici koje su bile pretrpane ranjenicima sa fronta i izbjeglicama, a nije bilo joda i zavoja....
Taj avion nije mogao da poleti jer bi bio OBOREN čim bi prešao granicu od strane NATO avijacije svaki helikopter koji je dovozio ranjenike i imao sanitetske oznake je imao "pratnju" u vidu NATO aviona odmah za njim....zato je i pokrenuta
operacija Koridor - da bi se otvorio tzv Put života. Što je za SA bio tunel , za BL i Krajinu je bio taj Koridor.
I danas kad se putuje u SRB ako se ne ide preko HR auto puta kaže se ide se preko Koridora...
Te talapnje o spajanju Srpskih zemalja sa svojom maticom Srbijom ja ovako nošalantno nabijem na qrac!!! Da nije bilo tog spajanja uskim putem raja u BL bi skapavala od gladi....
Kako su ovi avioni onda letjeli:

[quote]Vijeće općine Zenica je protekle sedmice dalo saglasnost na Protokol o realizaciji projekta izgradnje stanova za stanare kasina u naselju Kanal, koji su ostali bez krova nad glavom prilikom avionskog bombardovanja 29. septembra i 3. oktobra 1992. godine.[/quote]

[quote]Бањалучки инцидент је инцидент који се десио 28. фебруара 1994.[1] када су амерички авиони F-16, који су дејствовали у оквиру операције НАТО пакта Deny Flight пресрели 6 авиона Ратног ваздухопловства Војске Републике Српске Ј-21 Јастреб који су се враћали након напада на фабрику муниције у Бугојну и фабрику оружја у Новом Травнику. [/quote]

a evo i helikoptera

[quote]On 8 April 1993, 300 angry Serb civilians surrounded UNPROFOR commander General Phillip Morillon. He was in a relief convoy destined for the besieged enclave of Srebrenica. Prevented from going any farther, Morillon was airlifted out in the helicopter of Serb General Manojlo Milovanovic. The flight technically violated the UN32
no-fly zone over Bosnia.[/quote]
itd

User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#36 Re: 12 banjalučkih beba

Post by dust in the wind »

jel ovdje tuga za bebam i tim jebenim vremenom ili prozivanje srba za rat.... mislim stvarno...ne znam kako mozete uopste na ovaj nacin bez pouzdanih cinjenica, dokaza da laprdate... nisam iz bl.. iz federacije sam. iz sarajeva... ali ovo sto pisete mi je rang nekih sranja koja su oni pisali i govorili... e pa stvarno...jadni mi kada se na ovoj temi mrznja rasipa sakom :run:
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#37 Re: 12 banjalučkih beba

Post by travnik »

Sramotno pisanje o smrti nevine djece, beba...tko god da je kriv, ne ulazim u to, ovi što su se bavili kriminalom, a nisu htjeli dostaviti kisik, ili ovi koji su blokirali put, rezultat je porazan, žalosan, jadan...većina komentara nije na mjestu, te bebe nisu ništa skrivile, već su one žrtve....činjenica je da su nevina bića stradala....je li u BL zbog nedostatka kisika, je li u SA zbog blokade ili u Novoj Biloj zbog totalnog okruženja, to je ipak marginalno pitanje....radi se o bebama.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#38 Re: 12 banjalučkih beba

Post by cyprus »

travnik wrote:Sramotno pisanje o smrti nevine djece, beba...tko god da je kriv, ne ulazim u to, ovi što su se bavili kriminalom, a nisu htjeli dostaviti kisik, ili ovi koji su blokirali put, rezultat je porazan, žalosan, jadan...većina komentara nije na mjestu, te bebe nisu ništa skrivile, već su one žrtve....činjenica je da su nevina bića stradala....je li u BL zbog nedostatka kisika, je li u SA zbog blokade ili u Novoj Biloj zbog totalnog okruženja, to je ipak marginalno pitanje....radi se o bebama.
Al nisu to 'naše bebe... Šta nas boli qrac za 'njihove' bebe? :oops:
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#39 Re: 12 banjalučkih beba

Post by karanana »

pa kolko vidim, od 12 beba, 4 su bile muslimanske. vjerovatno je bilo i hrvatskih.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#40 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Truba »

U svome prigodnom obraćanju biskup Komarica izrekao je posebnu zahvalnost direktoru Caritasa dr. Aničiću za sav njegov nesebičan trud i žrtve u vođenju Caritasa od samih početaka do danas.
„Zahvaljujući Tebi i Tvojim vjernim zamjenicima i suradnicima, naša je biskupija u zadnjih 25 godina svoga postojanja ispisala osobito svijetle stranice svoje svjedočke povijesti“, istaknuo je biskup Komarica i potom prvi put javno progovorio o jednom tragičnom događaju s početka rata u BiH, o čemu se i danas nerado govori.
Riječ je, naime, o tragičnoj smrti 12 beba u banjolučkom rodilištu u lipnju 1992. zbog nedostatka kisika uslijed ratne prometne blokade. Caritas Banjolučke biskupije je uspio humanitarnim konvojem iz Zagreba u Banju Luku dovesti dovoljan broj boca s kisikom za preživljavanje beba, ali su tadašnje srpske vojne vlasti oduzele sve boce i usmjerile ih u nepoznatom smkjeru.
Biskup je izrazio nadu da će Caritas i cijela mjesna Crkva i ubuduće provoditi zadaću sveopće Crkve u zauzimanju za uspostavu pravde, pomirenja, praštanja i trajnoga pravednog mira među ljudima i narodima te za izgradnju pravednog humanog društva.
Na kraju svečane akademije direktor Caritasa dr. Aničić podijelio je priznanja najzaslužnijim dobročiniteljima i djelatnicima u proteklih 25 godina, a posebna priznanja za svoje karitativno zalaganje dobili su: mr. Draženko Budimir, Žaklina Garić, vlč. mr. Pero Ivan Grgić, Manda Kujundžić, Janja Miljanović i Dušica Pleša. Potom su i djelatnici Caritasa uzvratili direktoru Aničiću posebnim priznanjem u znak zahvale za sve što je učinio i čini za Caritas.
Podsjetimo, neposredno uoči proslave ove velike obljetnice iz tiska je izišla knjiga U službi čovjeka u nevolji – 25. godina postojanja i rada Caritasa Banjalučke biskupije koju je priredio dr. Aničić, a govori o djelovanju Caritasa Banjolučke biskupije u proteklih 25 godina.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#41 Re: 12 banjalučkih beba

Post by karanana »

Black swan wrote:U svome prigodnom obraćanju biskup Komarica izrekao je posebnu zahvalnost direktoru Caritasa dr. Aničiću za sav njegov nesebičan trud i žrtve u vođenju Caritasa od samih početaka do danas.
„Zahvaljujući Tebi i Tvojim vjernim zamjenicima i suradnicima, naša je biskupija u zadnjih 25 godina svoga postojanja ispisala osobito svijetle stranice svoje svjedočke povijesti“, istaknuo je biskup Komarica i potom prvi put javno progovorio o jednom tragičnom događaju s početka rata u BiH, o čemu se i danas nerado govori.
Riječ je, naime, o tragičnoj smrti 12 beba u banjolučkom rodilištu u lipnju 1992. zbog nedostatka kisika uslijed ratne prometne blokade. Caritas Banjolučke biskupije je uspio humanitarnim konvojem iz Zagreba u Banju Luku dovesti dovoljan broj boca s kisikom za preživljavanje beba, ali su tadašnje srpske vojne vlasti oduzele sve boce i usmjerile ih u nepoznatom smkjeru.
Biskup je izrazio nadu da će Caritas i cijela mjesna Crkva i ubuduće provoditi zadaću sveopće Crkve u zauzimanju za uspostavu pravde, pomirenja, praštanja i trajnoga pravednog mira među ljudima i narodima te za izgradnju pravednog humanog društva.
Na kraju svečane akademije direktor Caritasa dr. Aničić podijelio je priznanja najzaslužnijim dobročiniteljima i djelatnicima u proteklih 25 godina, a posebna priznanja za svoje karitativno zalaganje dobili su: mr. Draženko Budimir, Žaklina Garić, vlč. mr. Pero Ivan Grgić, Manda Kujundžić, Janja Miljanović i Dušica Pleša. Potom su i djelatnici Caritasa uzvratili direktoru Aničiću posebnim priznanjem u znak zahvale za sve što je učinio i čini za Caritas.
Podsjetimo, neposredno uoči proslave ove velike obljetnice iz tiska je izišla knjiga U službi čovjeka u nevolji – 25. godina postojanja i rada Caritasa Banjalučke biskupije koju je priredio dr. Aničić, a govori o djelovanju Caritasa Banjolučke biskupije u proteklih 25 godina.
e ovo je vec chetnichki pasjaluk ako je istina. nek sude svojima za ovo.
a bosnjacki i hrvatski roditelji trebaju da pljunu na karadyzicevce zbog ovoga a ne da se optuzuju druge zaracene strane.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#42 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Lajavikrelac »

miop de objasni kakve veze imaju dešavanja iz 1994 sa ovom temom priče? Avion nije mogao da poleti IZ Beograda a to nije bio G-4 koji leti skoro dupetom malo iznad zemlje nego leteći vagon :-)
Morillon was airlifted out in the helicopter of Serb General Manojlo Milovanovic. The flight technically violated the UN32
De prevedi pa pojasni i poveži šta to znači...ne trolaj :oops:

Te krađe šverca i manipulacija ne samo lijekovima nego strujom, hranom i gorivom pa i humanitarnom pomoći...pa bilo ih je koliko hoćeš šta misliš otkuda ovoliki profiteri i buržuji poslije rata?
Komarica je obično laprdalo i šupak...nikom on nije pomogao ništa samo laprda uprazno to provjeri kod banjalučkih katolika slobodno. Pomoći je bilo iz Karitasa ali njegova uloga, koliko je on veliča, je marginalna....
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Truba »

kod kojih katolika u banjaluci
kod obojice?

prije ću njemu vjerovati nego tebi i klapi
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#44 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Lajavikrelac »

Jel ti živiš u BL ili ja? Komšinica mi do vrata Hrvatica, prijatelju mi stara Hrvatica, tetka mi Hrvatica.....eto troje :D
Radio sa Karitasom, tačnije domom za stara lica biskupije (jedan od boljih u BK) nemoj da mi pričaš o BL ne kenjam ni ja tebi o SA jer ne živim tamo....
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#45 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Truba »

de ba ne truni
komarica je bio u kućnom pritvoru šta je mogao učiniti kao takav
puko lik od terora rašinih pulena

bio sam x puta u banjaluci i upoznao sam ih sve :D mislim katolike
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#46 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Lajavikrelac »

Od terora pulena svi su redom pukli tako da to nije baš validan argument....od ovoga današnjeg tek će da se pukne :oops:
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#47 Re: 12 banjalučkih beba

Post by šatirana_ljubičica »

Crko svako ko je dozvolio da igdje ikad umre ijedna beba!
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#48 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Lajavikrelac »

Neki ljudi čitaju samo što njima paše :-) kakve veze ima sad to što si naveo godinu-dvije poslije ovog događaja? Dobro nisi naveo letove 98-99 na Kosovu, eto kako su oni mogli....
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6063
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#49 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Lajavikrelac »

U periodu dešavanja o kom je tema bile su zabrane i kontrola letova da ne bi VJ mogla pomagati VRS, sve poslije je sasvim druga tema i drugi par opanaka...znači ljeto 92 sve ostalo je off...
Ja sam sve zapamtio nisam bio toliko mlad da se ničega ne sjećam, i poslednji put ti kažem a i svima nije isto pilotiranje u borbenom vazduhoplovu i helikopteru koji leti malo nad zemljom da ga radar ne skonta i velikog teretnog aviona koji mora letjeti na velikoj visini....jbt porediš vožnju po auto putu službenim dizel kedijem i vožnju tjuningovanog sportskog auta, oba su B kategorija ali nije ista priča ;-)
Bez uvrede, nisam ni mislio da likuješ nad tom tragedijom, samo maloumnik tako nešto može da radi....
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#50 Re: 12 banjalučkih beba

Post by banjaluka078 »

Lajavikrelac wrote:Jel ti živiš u BL ili ja? Komšinica mi do vrata Hrvatica, prijatelju mi stara Hrvatica, tetka mi Hrvatica.....eto troje :D
Radio sa Karitasom, tačnije domom za stara lica biskupije (jedan od boljih u BK) nemoj da mi pričaš o BL ne kenjam ni ja tebi o SA jer ne živim tamo....
Radila ja u Caritasu '95. Lijekove i hranu su osobe u VRS uniformama češće mogle dobiti kod nas, nego u Kolu s. sestara, kod kojih je uvijek bilo "upravo podijeljeno" i "nestalo". Ne iz straha, nego kad donese na rukama dijete koje se trese od temperature i pothranjeno je, koliki kreten možeš biti da mu ne pomogneš? Ni tad nije pravljena nikakva razlika između nacija, kako među radnicima (ja nisam katilkinja/Hrvatica), tako ni među ljudima kojima je Caritas pružao pomoć u hrani i kroz ambulante (u kojima su, takođe, radili ljudi "šarenih" imena). Nismo diskriminisani ni kad se dijelila Božićnica ni kad je trebalo smjestit u krug biskupije još neku porodicu koja je izbačena iz kuće. Ponekad smo ličili na kolektivni smješta izbjeglica. Tamo su bile smještene kompletne katoličke i muslimanske porodice koje su ostale bez krova nad glavom. Tako da...nemoj, molim te.
Možda sada ima višeg interesa (čitaj: komercijale), ali i dalje nema ekskluzivnosti. Baš ako si radio sa njihovim staračkim domom, mogao si vidjeti da im se štićenici kojekako zovu. A ako ih se optužuju da zapošljavaju samo Hrvate, pa, baš ih i ne krivim. Ko će ih drugi zaposliti u BL?

Btw. biskup je prilično dobro zapisao dešavanja u tom periodu u knjizi U obrani obespravljenih: http://www.biskupija-banjaluka.org/izda ... II_pog.htm
Post Reply