12 banjalučkih beba

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

daamir
Posts: 22
Joined: 19/02/2009 15:51

#1 12 banjalučkih beba

Post by daamir »

Smrt 12 banjalučkih beba je naziv za događaj koji se za vreme rata u BiH u junu 1992. godine dogodio u Banja Luci.

Ime majke Ime bebe Pol Rođenje Smrt
Dušanka Đukić bez imena muško 22.5.1992. 22. 5.1992.
Živka Knežević bez imena muško 22.5.1992. 22. 5.1992.
Fatima Dedić bez imena muško 23.5.1992. 27. 5.1992.
Željka Tubić bez imena muško 28.5.1992. 28. 5.1992.
Zilha Murica-Delić bez imena žensko 1.6.1992. 1. 6.1992.
Safeta Medić bez imena žensko 26.5.1992. 2. 6.1992.
Nađa Puška bez imena žensko 29.5.1992. 1. 6.1992.
Dragoslava Marić bez imena žensko 3.6.1992. 5. 6.1992.
Milena Sandić bez imena žensko 15.6.1992. 16. 6.1992.
Dragica Komljenović bez imena žensko 1.6.1992. 19. 6.1992.
Majda Đuran bez imena muško 17.6.1992. 17. 6.1992.
Grozda Rauš Vladimir muško 28.5.1992. 19. 6.1992.
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2 Re: 12 banjalučkih beba

Post by VjecitiStudent »

Da li je to dogadjaj iz vremena kada su avioni nosali bombe, a ko fol nisu mogli i kiseonik?
User avatar
Slo Burner
Posts: 5289
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#3 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Slo Burner »

VjecitiStudent wrote:Da li je to dogadjaj iz vremena kada su avioni nosali bombe, a ko fol nisu mogli i kiseonik?
Da , to je taj period !
daamir
Posts: 22
Joined: 19/02/2009 15:51

#4 Re: 12 banjalučkih beba

Post by daamir »

VjecitiStudent wrote:Da li je to dogadjaj iz vremena kada su avioni nosali bombe, a ko fol nisu mogli i kiseonik?
Bitno je da su te bebe žrtve zombija koji žive na našim prostorima ... nebitno koje su nacionalnosti. Naravno političke strukture spremno manipulišu ovim i svim zlodjelima, svaka u svoju korist.
feningas
Posts: 51
Joined: 31/05/2012 02:43

#5 Re: 12 banjalučkih beba

Post by feningas »

Ja jucer bio u Banja Luci i vidio ovaj spomenik, stvarno nisam znao za to nista. Ali je tuga stvarno da se nije moglo dopremiti potreban kiseonik ili sta vec, k'o da su bebe nekome krive bile. Umirale jedna po jedna, kakva kazna ceka onoga koji je mogao, a nije pomogao
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#6 Re: 12 banjalučkih beba

Post by sinuhe »

U BL podizu spomenik, ali ne postavljaju pitanja. Istina Radosav Vukic se valjda krije u Beogradu, ali mora biti onih koji znaju.
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2619
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#7 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Ja_Ja »

RIP! Za ovo je neko morao odgovarati iz tadasnjeg politickog vrha Bosanskih Srba. Mnogo stosta se dopremalo u BL a da nisu mogli kisik!?

Sent from TapaTalk
daamir
Posts: 22
Joined: 19/02/2009 15:51

#8 Re: 12 banjalučkih beba

Post by daamir »

sinuhe wrote:U BL podizu spomenik, ali ne postavljaju pitanja. Istina Radosav Vukic se valjda krije u Beogradu, ali mora biti onih koji znaju.
Nisam u toku ... moze malo opsirnije o Radoslavu Vukicu?
Sjećam se da je tada na najslušanijem radiju (BIG) non stop išao poziv da se dostavi kiseonik, ... svi su pričali samo o tome.

Evo nešto sa Wikipedije:
U to vreme su hrvatske vojne snage pod blokadom držale „posavski koridor“, koji je povezivao Bosansku Krajinu i Srbiju. Ovim je bilo onemogućeno da se potreban kiseonik do Banje Luke dostavi kopnom. Jedni put kojim je kiseonik bilo moguće dostaviti je vazdušni, ali zbog zabrane leta nad teritorijom BiH od strane Saveta bezbednosti, avionu koji je trebao da iz Beograda dostavi kiseonik za Banja Luku nije bio dozvoljen let.
Upućeni su mnogi apeli za pomoć putem radija, televizije, Glasa Srpskog i ostalih novina, ali iako su predstavnici UNICEF-a i ostalih međunarodnih humanitarnih organizacijama bili dobro upoznati sa ovim problemom, avion sa bocama kiseonika je nekoliko dana čekao dozvolu za poletanje koju na kraju nije dobio. Nedugo zatim zbog nedostatka kiseonika umire 12 novorođenčadi na Klinici za dečije bolesti u Banjoj Luci. Iako su doktori pokušali da upotrebe „industrijski kiseonik“ kojeg su dobili od VRS i nekoliko privatnih poduzetnika, kao i od nekoliko građana, to je bilo nedovoljno da se bebe spasu.
Nakon sedam dana od datuma smrti poslednje umrle bebe, Vojska Republike Srpske uspostavlja koridor sa Srbijom, kojim se od tada kiseonik redovno mogao dostavljati.
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#9 Re: 12 banjalučkih beba

Post by rookfash »

Vidjeh neki dan na tv pricu o ovom tuznom dogadjaju...i pomislih kako bi bilo ljudski zapaliti svijecu ili poloziti cvijet za ove male bebe i ovdje negdje u sarajevu kad mi je vec banjaluka podaleko, samo sto je vec bila prosla godisnjica...ako iko na svijetu moze da ima senzibiliteta prema ovakvoj tragediji smo mi koji smo prezivjeli rat u SA, a te bebe nisu bile nista krive i bile su potpuno nemocne...volio bih kad bi raja prihvatila ovu ideju i da se iduce godisnjice sjetimo na nekom trgu/parku/ulici na prikladan način. A ovi mali andjeli neka pocivaju u miru i neka im je vječni rahmet.
daamir
Posts: 22
Joined: 19/02/2009 15:51

#10 Re: 12 banjalučkih beba

Post by daamir »

rookfash-a za predsjednika!
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#11 Re: 12 banjalučkih beba

Post by kv99 »

daamir wrote:
sinuhe wrote:U BL podizu spomenik, ali ne postavljaju pitanja. Istina Radosav Vukic se valjda krije u Beogradu, ali mora biti onih koji znaju.
Nisam u toku ... moze malo opsirnije o Radoslavu Vukicu?
Sjećam se da je tada na najslušanijem radiju (BIG) non stop išao poziv da se dostavi kiseonik, ... svi su pričali samo o tome.

Evo nešto sa Wikipedije:
U to vreme su hrvatske vojne snage pod blokadom držale „posavski koridor“, koji je povezivao Bosansku Krajinu i Srbiju. Ovim je bilo onemogućeno da se potreban kiseonik do Banje Luke dostavi kopnom. Jedni put kojim je kiseonik bilo moguće dostaviti je vazdušni, ali zbog zabrane leta nad teritorijom BiH od strane Saveta bezbednosti, avionu koji je trebao da iz Beograda dostavi kiseonik za Banja Luku nije bio dozvoljen let.
Upućeni su mnogi apeli za pomoć putem radija, televizije, Glasa Srpskog i ostalih novina, ali iako su predstavnici UNICEF-a i ostalih međunarodnih humanitarnih organizacijama bili dobro upoznati sa ovim problemom, avion sa bocama kiseonika je nekoliko dana čekao dozvolu za poletanje koju na kraju nije dobio. Nedugo zatim zbog nedostatka kiseonika umire 12 novorođenčadi na Klinici za dečije bolesti u Banjoj Luci. Iako su doktori pokušali da upotrebe „industrijski kiseonik“ kojeg su dobili od VRS i nekoliko privatnih poduzetnika, kao i od nekoliko građana, to je bilo nedovoljno da se bebe spasu.
Nakon sedam dana od datuma smrti poslednje umrle bebe, Vojska Republike Srpske uspostavlja koridor sa Srbijom, kojim se od tada kiseonik redovno mogao dostavljati.

Koja glupost i laz i ti tome vjerujes i postavljas ovdje kao neki "dokaz " ?

Hajmo iz pocetka:
- Pogledaj listu umrlih beba i vidjeces da su umrle krajem maja ili do sredine juna 1992.
- Rezolucija o zabranji vojnih letova je donesena oktobra 1992, rezolucija 781http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_781 . Obrati paznju na zabranu VOJNIH letova jer je to znacilo da su humanitarni mogli da lete. I zabrana vojnih letova je bila samo teoretska jer jer sve do APRILA 1993 se ova rezolucija iz oktobra 1992 samo nadgledala ali se nije imalo mandat da se vojno djeluje i to je dobila tek u parilu 1993 kroz rezoluciju 816 http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nat ... lution_816.
Tako da sve do aprila 1993 ni teoretske sanse da se onemoguci bilo kakav let a kamoli prakticne mogucnosti.

I ti ovdje stavljas neki clanak kao "dokaz" da su bebe umrle maja /juna 92 jer im se nije dostavio kiseonik zbog zabrane iz oktobra 93 pa reci onda kako je to moguce ? Kako je moguce da neko umre maja 1992 jer nisu mogli da lete aprila 1993 ?

Svako ko zna da cita i broji a ne samo da se sjeca svih onih letova kada su se prebacivale na tone i tone oruzja i na hiljade vojnika naoruzanih do zuba iz Smrdije do BL moze da shvati da u trenutku kada su bebe umrle nije bilo zabrane letenja i da to nije razlog njihove smrti. Za razloge neka se obrate politicarima iz Beograda i BL a mogu i doktorima iz BL koji su sa time pokusali da sakriju zbog cega i koga su te bebe umrle.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#12 Re: 12 banjalučkih beba

Post by sinuhe »

U BL nema ko da postavi pitanje, a stvar postaje opasna jer prica pocinje da zivi svoj zivot.
Da je pameti pa privesti doktore u stanicu na razgovor -za pocetak.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#13 Re: 12 banjalučkih beba

Post by zlata »

Imam rodicu koja se porodila u Banja Luki pocetkom rata.
Po njezinoj prici, zamalo sto nije umrla.

Samo se brinulo o ranjenim borcima sa novih Srpskih Frontova.
Zena (i beba joj) jedva ostadose zive.

Druga rodica mi je bila u bolnici u Banjoj Luki tijekom rata.
Bolesnija se vratila iz bolnice, neg' sto je u nju bila stigla.
Brzo nakon sto se bolesnija vratila iz bolnice, zena je umrla.

Ima jos gorih prica o posebnom tretmanu :x koji su ne-Srbi imali u krajiskim bolnicama pod srpskom kontrolom.
Pricali su mi i za slucaj bolesnog rodjaka, kojeg su Cetalji ubili u zasjedi,
znajuci da pokusava stici do doktora ili bolnice u susjednom gradu.

Rodica, lijecnica koja je izbacena iz bolnice zato sto nije Srpkinja, bi potajno lijecila bolesne starce koji nisu stigli nikamo otic, i koji su se sve do konca rata jos nalazili u okupiranoj BH Krajini. Lijekove bi krila u kosu za jaja...kad bi god krenula da ih potajno pregleda.

Ko god nasjeda na sprsku propagandu o njihovim zrtvama..... :evil:
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#14 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Sezam »

Radisav Vukic, profesionalni Velikosrbin i notorni alkoholicar, usput i direktor KBC Banjaluka te 1992. Poznat po nabacivanju starijim maloljetnicama, te ucestalom pokazivanju polnog organa medicinskom osoblju KBC, redono bi bivao zakljucavan u 'sigurnu prostoriju' dok se ne otrijezni. Volio se kurciti u kafani Mostar, mlatarajuci napunjanim pistoljem, mrtav pijan, naravno.

Prva faca koja se pojavila na televiziji PC uz 'dobrodoslicu': "Braco Srbi i sestre Srpkinje, sretna nam vasa i nasa srpska televizija!"

Ukratko, pogan od covjeka.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#15 Re: 12 banjalučkih beba

Post by mO k3 »

Zalosno ..... i sam imam djecu ne do bog nikome , Samo nesto da dopunim avionski letovi za i iz BL su isli ako se ne varam do 19 ili 21.05 , ja sam iz banjaluke "pobjegao " sa letom 17.05 za BG
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#16 Re: 12 banjalučkih beba

Post by kv99 »

Ženski Dr.Med wrote:Zalosno ..... i sam imam djecu ne do bog nikome , Samo nesto da dopunim avionski letovi za i iz BL su isli ako se ne varam do 19 ili 21.05 , ja sam iz banjaluke "pobjegao " sa letom 17.05 za BG

Samo da dopunim na ovo da se ne stekne dojam da svi avioni nisu letjeli: poslije izvacenja civila vazdusnim putem letjeli su vojni avioni i helikopteri i imali su borbene i transportne letove. Citavo ljeto , skroz do oktobra su letjeli bez ikakvih ogranicenja,zakonskih ili prakticnih. tako da je apsolutna laz da kiseonik ili bilo sta drugo nije bilo moguce prebaciti vazdusnim putem. Imali frajeri mjesta za cetnike naoruzane do zuba i borbena MTS a nisu za kiseonik :-) Ili kako to da su jedino u BL bebe umirale jer nije bilo kiesonika a bebe su se u to vrijeme radjale u bolnicama od Knina pa do Prijedora pa kako su to mogli da imaju u svim ostalim bolnicama kisika a nisu imali u BL ? Ili su se bebe jedino radjale u BL ne samo u toj regiji vec i u RSK pa su samo tu umirale ili su imali kisik u drugim bolnicama a nisu htjeli da ih salju za BL ? Ni jedan a ni druga teorija nije realna pa znaci da je ustvari bilo kisika i da je nesto drugo u pitanju, pa zato svaki od vas koji trazi odgovor zasto i u ime koga su te bebe UBIJENE pitajte prvo doktore u BL pa onda politicare u BL i Beogradu.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#17 Re: 12 banjalučkih beba

Post by mO k3 »

kv99 wrote:
Ženski Dr.Med wrote:Zalosno ..... i sam imam djecu ne do bog nikome , Samo nesto da dopunim avionski letovi za i iz BL su isli ako se ne varam do 19 ili 21.05 , ja sam iz banjaluke "pobjegao " sa letom 17.05 za BG

Samo da dopunim na ovo da se ne stekne dojam da svi avioni nisu letjeli: poslije izvacenja civila vazdusnim putem letjeli su vojni avioni i helikopteri i imali su borbene i transportne letove. Citavo ljeto , skroz do oktobra su letjeli bez ikakvih ogranicenja,zakonskih ili prakticnih. tako da je apsolutna laz da kiseonik ili bilo sta drugo nije bilo moguce prebaciti vazdusnim putem. Imali frajeri mjesta za cetnike naoruzane do zuba i borbena MTS a nisu za kiseonik :-) Ili kako to da su jedino u BL bebe umirale jer nije bilo kiesonika a bebe su se u to vrijeme radjale u bolnicama od Knina pa do Prijedora pa kako su to mogli da imaju u svim ostalim bolnicama kisika a nisu imali u BL ? Ili su se bebe jedino radjale u BL ne samo u toj regiji vec i u RSK pa su samo tu umirale ili su imali kisik u drugim bolnicama a nisu htjeli da ih salju za BL ? Ni jedan a ni druga teorija nije realna pa znaci da je ustvari bilo kisika i da je nesto drugo u pitanju, pa zato svaki od vas koji trazi odgovor zasto i u ime koga su te bebe UBIJENE pitajte prvo doktore u BL pa onda politicare u BL i Beogradu.
letovi iz Bg za BL bili su cak i 21.05 ,avioni su se vracali prazni iz begisa za bl .....
Placalo se debelo , iz mahovljana za bg avionske karte ,mi smo cekali 3 dana u mahovljanima za karte i "vezu"
Zalosno je da ova tragedija se koristi u politkce svrhe ......
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2619
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#18 Re: 12 banjalučkih beba

Post by Ja_Ja »

Možda je to jedan od razloga da ni nakon nekoliko dana ova tema nije zaživila. Stranicu i forum posjećuje veliki broj Banjalučana ali niko ne komentira a još manje da se zainteresira da otvori to pitanje u BL i traži odgovornost tadašnjeg vodstva bolnice pa na dalje. Bila bi šteta da se od ove tragedije stvori još jedan mit a odgovorni ne budu kažnjeni kako treba.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#19 Re: 12 banjalučkih beba

Post by mO k3 »

Ja_Ja wrote:Možda je to jedan od razloga da ni nakon nekoliko dana ova tema nije zaživila. Stranicu i forum posjećuje veliki broj Banjalučana ali niko ne komentira a još manje da se zainteresira da otvori to pitanje u BL i traži odgovornost tadašnjeg vodstva bolnice pa na dalje. Bila bi šteta da se od ove tragedije stvori još jedan mit a odgovorni ne budu kažnjeni kako treba.
Dovoljno je da FTV pokrene "istragu"..... ja znam covjeka licno koji je iz BG letio nazad za bl 21.05 sa 10 ljudi u putnickom avionu ,znaci mjesta je bilo
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#20 Re: 12 banjalučkih beba

Post by kv99 »

Ženski Dr.Med wrote: letovi iz Bg za BL bili su cak i 21.05 ,avioni su se vracali prazni iz begisa za bl .....
Placalo se debelo , iz mahovljana za bg avionske karte ,mi smo cekali 3 dana u mahovljanima za karte i "vezu"
Zalosno je da ova tragedija se koristi u politkce svrhe ......
2 bebe umiru 22 maja a dan prije iz BG dolazi prazan avion i cetnickoj gamadi je kriva "belosvetska zavjera i zabrana letenja " :-) Razumijem ja da se zlocinci kriju iza toga ali da ima , cak na ovom forumu ljudi , a vidi se na pocetku teme, koji vjeruju i prenose i dalje takve bljuvotine ne razumijem. Svako ko zna da cita i broji moze da shvati da zabrana letenja nema veze sa time a imalo obrazovan novinar moze da nadje svjedoke i dokaze koji moze da potvrdi kada su i kako avioni slijetali...i 20 godina se ponavljaju jedne te iste lazi i prikriva istina zasto su te bebe UBIJENE. Ako su umrle zbog nedostatka kisika a ocigleno se moglo prebaciti onda je to UBISTVO sa predumisljajem. Zasto ako niko drugi a onda roditelji ne pokrenu to pitanje odgovornosti za to ubistvo je pitanje za sebe.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#21 Re: 12 banjalučkih beba

Post by sinuhe »

Jako je to ludilo. I nakon 20 godina ne jenjava.
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#22 Re: 12 banjalučkih beba

Post by potočanka »

žao mi beba i roditelja al' malo mi mizerno i pisati o tome. znam da se kisik mogao dopremiti al' kako da obični narod dokaže zločinačkoj bagri :-)
daamir
Posts: 22
Joined: 19/02/2009 15:51

#23 Re: 12 banjalučkih beba

Post by daamir »

kv99 wrote:Koja glupost i laz i ti tome vjerujes i postavljas ovdje kao neki "dokaz " ?
Drug, pogrešno si me procjenio. Nisam ništa postavio kao dokaz. Počitao sam, kako ti kažeš znam da brojim. Nemoj me stavljati u poziciju da me bude sramota ako se interesujem vezano za nešto. Tu smo da komuniciramo, a ne da se vrijeđamo. :wink: Naravno da je tema strašno osjetljiva i da je teško hladnog srca pisati o svemu ...
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#24 Re: 12 banjalučkih beba

Post by kv99 »

daamir wrote:
kv99 wrote:Koja glupost i laz i ti tome vjerujes i postavljas ovdje kao neki "dokaz " ?
Drug, pogrešno si me procjenio. Nisam ništa postavio kao dokaz. Počitao sam, kako ti kažeš znam da brojim. Nemoj me stavljati u poziciju da me bude sramota ako se interesujem vezano za nešto. Tu smo da komuniciramo, a ne da se vrijeđamo. :wink: Naravno da je tema strašno osjetljiva i da je teško hladnog srca pisati o svemu ...
OK, sto bi se reklo u ovo vrijeme fudbalskog EP : bilo je klizeci, do mene je. Ponese me jer mi stvarno povuce zicu kako pokusavaju da ubistvo tih beba iskoriste u svojoj propagandi. Pomocu tih beba opravdavaju ubijanje i protjerivanje po Posavini a sami su prouzrokovali njihovu smrt. I da niko od roditelja ne pokrene to pitanje, po meni su oni saucesnici u tome ako sakrivaju prave uzrocnike smrti i stradanja beba.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#25 Re: 12 banjalučkih beba

Post by mO k3 »

@kv99 to ti je veliko srpska propaganda ,,,,,
Post Reply