1001 Koristan Savjet

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#1351 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by realna do boli »

Kostur je od nekakvog metala.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1352 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Maraschino »

neka neko proba sa metal detektorom odrediti pozicije profila, obiljezi i mozda se moze izmedju isjeci ako ne sve onda 2,3 ili 4 manja prozora odnosno nadsvjetla.

Image

ovako nesto mozete ocekivati.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#1353 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by realna do boli »

Ja znam da je kostur takav, jer radila sam to prije par godina, samo me zanima moze li se taj metal rezati..i cime. To smo mislili muz i ja..onako..iz zaleta :D . Zid nije nesto veik, mozda 1,5m sirine. Majstor koji je to radio..nije tu.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1354 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Maraschino »

Naravno da moze. Iscrtajte dokle vam pase, brusilicu sa sajbom za metal u ruke i to ce ici kao kroz tortu.
User avatar
dajdza-ze
Posts: 312
Joined: 23/10/2012 12:48

#1355 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by dajdza-ze »

Moze brusilicom ali nema potrebe da citav stan uprase jer posao mogu odraditi obicnim makazama za lim. Rigips isjeci do limenog profila rucnom testericom a onda makazama za lim i eto ga. :kiss:
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#1356 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Nastasia »

Maraschino wrote:
nookey wrote:Dobri i napaćeni narode :)
Ima li neko kakvih savjeta za rušenje pregradnog zida u kući. Na šta obratiti pažnju, kako krenuti itd?

Moj neki plan je, obzirom da je dole laminat i neću krvnički macolom štemati:
skinuti lajsne, zaštiti cijeli prostor najlonom, pa kartonima, pa dekama.
štemanje Hiltijevkom krenuti od gornjeg reda i pokušati vaditi blok po blok (blokovi su pregradni 12-ka betonska), obzirom da gore nije ploča, samo je 'podvučen' blok pod drvenu gredu i ići prema dole.

ako ko ima kakvih još korisnih savjeta bio bih zahvalan.

Pozdrav,

budi oprezan. betonski blokovi lako pucaju gdje ne planiras a svaki veci komad kada padne, probija sve. tezak je i svaki komad je ostar.
ako si na tom zidu zavrsavao laminat i ide paralelno sa zidom, povadi 1-1,5m tog laminata a ako udara po duzini u taj zid, probaj naci neke ploce pa ga zastiti. tamo gdje se prodaje laminat imaju ploce iste kao laminat koje se koriste u pakovanju laminata na palete.
nije ti skupo ni rigips ploce poloziti ako je laminat skup.
Mi smo to upravo uradili u kući. Srušili pregradni zid između spavaće i dnevne sobe, isto je zid samo podvučen pod gredu.
Mi smo jednostavno izbacili namještaj, digli laminat, onda krvnički štemali Hiltijevkom zid (jednu smo i pokvarili :D ) izbacili sav otpad, obradili finim gotovim malterom ono gdje je bio zid, okrečili, izbetonirali na podu prorez koji je ostavio zid, i onda ponovo položili laminat.

Ako ništa, laminat je lahko i dići i vratiti, plus što smo svakako morali dokupiti laminata da bi popunili prostor gdje je bio zid, i nismo imali nikakvu drugu ideju šta ćemo po podu osim laminata.

A novi pregradni zid čini mi se da je neko pitao, rigips ploče. Najjednostavnije, najmanje prostora zauzima, cjenovno prihvatljivo, i jako lijepo estetski izgleda. Još ako između dvije ploče se ubaci staklena vuna ona iz rolni, fina i izolacija :chmoljava:
User avatar
Phosphorus
Posts: 523
Joined: 02/05/2010 18:03

#1357 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Phosphorus »

Pozdrav,
nemam iskustva sa toplanama i radijatorima, pa me zanima zašto zidovi pocrne oko radijatora.
Kako to najbolje očistiti prije krečenja, a i spriječiti ubuduće?

Hvala :kiss:
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1358 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by mali Ninja »

Phosphorus wrote:Pozdrav,
nemam iskustva sa toplanama i radijatorima, pa me zanima zašto zidovi pocrne oko radijatora.
Kako to najbolje očistiti prije krečenja, a i spriječiti ubuduće?

Hvala :kiss:
to je prasina ne brini, ne mozes sprijeciti...
User avatar
Phosphorus
Posts: 523
Joined: 02/05/2010 18:03

#1359 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Phosphorus »

mali Ninja wrote: to je prasina ne brini, ne mozes sprijeciti...
Aha :thumbup: hvala

Iskreno ne znam ni kada se zadnji put taj stan krečio :)
A kući imam centralno i radijatore a tih crnih mrlja nema nikako, pa mi je to izgledalo 'sumnjivo' :)
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1360 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by mali Ninja »

Phosphorus wrote:
mali Ninja wrote: to je prasina ne brini, ne mozes sprijeciti...
Aha :thumbup: hvala

Iskreno ne znam ni kada se zadnji put taj stan krečio :)
A kući imam centralno i radijatore a tih crnih mrlja nema nikako, pa mi je to izgledalo 'sumnjivo' :)
treba dosta vremena da se to stvori, ako se ne odrzava tj ne kreci i ne cisti, ali nista opasno po zivot mozda svakako okreciti prije nego uselis dijete ako imas..
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1361 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Qler »

Ljudi, kako oprati stari bosanski ćilim?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1362 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by moonca »

Vjerovatno je tkani i vec izgazen dovoljno. Ja bih ipak to prepustila -hemiskoj cistioni.

Naravno moze vodom,blagim deterdjentom i dodala bih sirceta da boje ne bi posandrcale. :-)

Jednom sam vunenu stazu u velikoj masini strpala da operem i sva se raspala. :-)
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1363 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Qler »

Ma imam dva stara bosanska ćilima, jedan tkala jedna Nena drugi druga, i moram ih oprati ali ne strah da ih ne uništimo.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1364 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by mali Ninja »

Qler wrote:Ma imam dva stara bosanska ćilima, jedan tkala jedna Nena drugi druga, i moram ih oprati ali ne strah da ih ne uništimo.
druze odneses u praonicu i naglasis o cemu se radi, sto je do tebe ti si uradio, nemoj se vezati za stvari jer nisu vjecne, tvoje nene su pravili veci majstori od njih pa opet nece vjecno, a nisu stvari i puno su vrjednije od cilima...

skontao si poentu, uglavnom i oni u praonici preuzimaju rizik i vjerovatno znaju da ce odgovarati novcano ako se sta desi istim..

sretno, imao sam slican slucaj sa starom rucnoradjenom stazom i sve je proslo zadovoljavajuce :)
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1365 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Qler »

Oprao ga ja :D eno vec i suh kuci na svom mjestu :)
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1366 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by mali Ninja »

Qler wrote:Oprao ga ja :D eno vec i suh kuci na svom mjestu :)
bravo majstore, ma sta ce mu bit nema potrebe da te hemijska cistiona uzima lopatom :)
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#1367 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by ho oponopono »

ho oponopono wrote:...za ove čistunice...diplo-limun...skida Boga oca...gdje god da spricneš....:pusi2:
...kurve ga iskvarile, nije više to to...pih...:pusi2:
User avatar
BadSanta
Posts: 387
Joined: 30/11/2011 22:43
Location: Sarajevo

#1368 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by BadSanta »

Kako izvući žućkaste mrlje ( od kreme za sunčanje valjda) na bijelom kupaćem kostimu?
Kupila sam čak i Vanish pa ga oprala s njim u mašini na 90, al ništa!

Da probam krvnički s Arijelom ili šta?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1369 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by moonca »

BadSanta wrote:Kako izvući žućkaste mrlje ( od kreme za sunčanje valjda) na bijelom kupaćem kostimu?
Kupila sam čak i Vanish pa ga oprala s njim u mašini na 90, al ništa!

Da probam krvnički s Arijelom ili šta?
Pokusaj mjesavinu -sode bikarbone i hidrogena 3%/ ili limun (ja nisam sa limunom)- napraviti smjesu i utljati- kada se prosusi smjesa dodavati hidrogena da bude vlazno- trebati ce ti par sati da dodjes do rezultata


Meni uspjeva na bijelim majcama ispod pazuha---- zute fleke od desodoranta.
User avatar
BadSanta
Posts: 387
Joined: 30/11/2011 22:43
Location: Sarajevo

#1370 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by BadSanta »

moonca wrote:
BadSanta wrote:Kako izvući žućkaste mrlje ( od kreme za sunčanje valjda) na bijelom kupaćem kostimu?
Kupila sam čak i Vanish pa ga oprala s njim u mašini na 90, al ništa!

Da probam krvnički s Arijelom ili šta?
Pokusaj mjesavinu -sode bikarbone i hidrogena 3%/ ili limun (ja nisam sa limunom)- napraviti smjesu i utljati- kada se prosusi smjesa dodavati hidrogena da bude vlazno- trebati ce ti par sati da dodjes do rezultata


Meni uspjeva na bijelim majcama ispod pazuha---- zute fleke od desodoranta.
tnx, opet sam se vratila na trljanje Vanishom pa probam i ovo čim završim, valjda se kupaći neće raspasti :D
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1371 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Nisrin »

BadSanta wrote:Kako izvući žućkaste mrlje ( od kreme za sunčanje valjda) na bijelom kupaćem kostimu?
Kupila sam čak i Vanish pa ga oprala s njim u mašini na 90, al ništa!

Da probam krvnički s Arijelom ili šta?

Joj, meni kosulja sva zuta bila :D i fino je natopim VANISHOM tecnim...a onda je stavim na otkuhavanje jer je bijela na 90 stepeni i eno je k'o nova :)

Mozda da probas onaj DMov sapun za skidanje fleka, sto se mame kunu da skida sve? ako ne, probaj otkuhati, valjda se ne raspadne ili DAJ/ODNESI MAMI. one uvijek znaju sta ce :D
User avatar
aribes
Posts: 353
Joined: 18/05/2012 15:31

#1372 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by aribes »

Qler wrote:Ljudi, kako oprati stari bosanski ćilim?
Hladna voda i stari dobri kabas sapun, ravna podloga istrljati sapunom samo i ispirati... ne trljati cekom jer crvena boja ce obojiti sve ostalo, ostaviti da se susi na ravnom, kad se osusi onda rese oprati...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1373 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by moonca »

Nisrin wrote:
BadSanta wrote:Kako izvući žućkaste mrlje ( od kreme za sunčanje valjda) na bijelom kupaćem kostimu?
Kupila sam čak i Vanish pa ga oprala s njim u mašini na 90, al ništa!

Da probam krvnički s Arijelom ili šta?

Joj, meni kosulja sva zuta bila :D i fino je natopim VANISHOM tecnim...a onda je stavim na otkuhavanje jer je bijela na 90 stepeni i eno je k'o nova :)

Mozda da probas onaj DMov sapun za skidanje fleka, sto se mame kunu da skida sve? ako ne, probaj otkuhati, valjda se ne raspadne ili DAJ/ODNESI MAMI. one uvijek znaju sta ce :D
Ako joj se se raspadne kupaci kostim- morati ce na nudisticku plazu sljedece ljeto. :wink: :-D
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1374 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Nisrin »

moonca wrote:
Ako joj se se raspadne kupaci kostim- morati ce na nudisticku plazu sljedece ljeto. :wink: :-D

Ma tamam da kupi novi, jos bolji :D A ima dobra nudisticka na Bolu heh
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1375 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by moonca »

Nisrin wrote:
moonca wrote:
Ako joj se se raspadne kupaci kostim- morati ce na nudisticku plazu sljedece ljeto. :wink: :-D

Ma tamam da kupi novi, jos bolji :D A ima dobra nudisticka na Bolu heh
Nesto nudi 'specificno'? :-D :-)
Post Reply