1001 Koristan Savjet

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1326 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Maraschino »

Bluemore wrote:Kako se moze srebro zalijepiti
Pukla nausnica
Moze li se sa sekund ljepilom ili Nicim drugum
Ili se mora moze lemiti?
jesi pitala zlatara?
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#1327 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Rijeka_snova »

Na balkonu imamo drvenu ogradu koja je bila bordo obojena medjutim veoma je izblijedila i zeljela bih da je prefarbam. Obicno, koliko znam, preporucuju da se prvo skine sloj stare farbe pa da se stavlja nova medjutim to ovdje nije opcija. Ima li neka vrsta farbe koja moze i na staru farbu? I posto je balkon citavo ljeto direktno izlozen suncu, treba li se koristiti neka posebna farba ili slicno.

Dosad sam oko tih stvari jedino smiglala i lakirala stepeniste od drveta koje nije bilo treirano prije toga pa i nemam nekgo iskustva :D
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#1328 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Bluemore »

Maraschino wrote:
Bluemore wrote:Kako se moze srebro zalijepiti
Pukla nausnica
Moze li se sa sekund ljepilom ili Nicim drugum
Ili se mora moze lemiti?
jesi pitala zlatara?
Ima kamencic
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1329 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Maraschino »

Rijeka_snova wrote:Na balkonu imamo drvenu ogradu koja je bila bordo obojena medjutim veoma je izblijedila i zeljela bih da je prefarbam. Obicno, koliko znam, preporucuju da se prvo skine sloj stare farbe pa da se stavlja nova medjutim to ovdje nije opcija. Ima li neka vrsta farbe koja moze i na staru farbu? I posto je balkon citavo ljeto direktno izlozen suncu, treba li se koristiti neka posebna farba ili slicno.

Dosad sam oko tih stvari jedino smiglala i lakirala stepeniste od drveta koje nije bilo treirano prije toga pa i nemam nekgo iskustva :D
Jesu li daske ispucale, koja je vrsta farbe(bajc, lak farba ili...), ima li dijelova koje treba ostrugati?
Za nuzdu mozes samo malo ostrugati, oprasiti, oprati i farbati ali sve zavisi od stanja tih dasaka.
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#1330 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Rijeka_snova »

Maraschino wrote:
Rijeka_snova wrote:Na balkonu imamo drvenu ogradu koja je bila bordo obojena medjutim veoma je izblijedila i zeljela bih da je prefarbam. Obicno, koliko znam, preporucuju da se prvo skine sloj stare farbe pa da se stavlja nova medjutim to ovdje nije opcija. Ima li neka vrsta farbe koja moze i na staru farbu? I posto je balkon citavo ljeto direktno izlozen suncu, treba li se koristiti neka posebna farba ili slicno.

Dosad sam oko tih stvari jedino smiglala i lakirala stepeniste od drveta koje nije bilo treirano prije toga pa i nemam nekgo iskustva :D
Jesu li daske ispucale, koja je vrsta farbe(bajc, lak farba ili...), ima li dijelova koje treba ostrugati?
Za nuzdu mozes samo malo ostrugati, oprasiti, oprati i farbati ali sve zavisi od stanja tih dasaka.
Pojma nemam koja je farba, daska je u prilicno dobrom stanju, ne bih je mijenjala. :D Bog zna kad se to zadnji put farbalo, ne sjaji se, mat je i spala je i i izblijedila. Kontala sam da uzmem onu metalnu cetku i ocetkam i ocistim koliko mogu (jer je dobar dio daske sa sarom, nije bas ravna ploca) pa da onda farbam odgovarajucom bojom. Na ruku je jer se fasada radi i ima skela pa je lahko prici s te vanjske strane.

Hvala unaprijed :-D
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#1331 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by newklear »

Rijeka_snova wrote:
Maraschino wrote:
Rijeka_snova wrote:Na balkonu imamo drvenu ogradu koja je bila bordo obojena medjutim veoma je izblijedila i zeljela bih da je prefarbam. Obicno, koliko znam, preporucuju da se prvo skine sloj stare farbe pa da se stavlja nova medjutim to ovdje nije opcija. Ima li neka vrsta farbe koja moze i na staru farbu? I posto je balkon citavo ljeto direktno izlozen suncu, treba li se koristiti neka posebna farba ili slicno.

Dosad sam oko tih stvari jedino smiglala i lakirala stepeniste od drveta koje nije bilo treirano prije toga pa i nemam nekgo iskustva :D
Jesu li daske ispucale, koja je vrsta farbe(bajc, lak farba ili...), ima li dijelova koje treba ostrugati?
Za nuzdu mozes samo malo ostrugati, oprasiti, oprati i farbati ali sve zavisi od stanja tih dasaka.
Pojma nemam koja je farba, daska je u prilicno dobrom stanju, ne bih je mijenjala. :D Bog zna kad se to zadnji put farbalo, ne sjaji se, mat je i spala je i i izblijedila. Kontala sam da uzmem onu metalnu cetku i ocetkam i ocistim koliko mogu (jer je dobar dio daske sa sarom, nije bas ravna ploca) pa da onda farbam odgovarajucom bojom. Na ruku je jer se fasada radi i ima skela pa je lahko prici s te vanjske strane.

Hvala unaprijed :-D
ja sam imao stari ormarić, puno drvo, koji je farban 20+ puta raznim bojama. vrlo lahko sam skinuo te stare slojeve boje sa ovim proizvodom i onda ponovo prelakirao to drvo bezbojnim lakom... to izgleda fantastično na kraju...

Code: Select all

http://www.hempro-color.com/hempro.php?stranica=26
Nemoj da ti bude žao jednom ili dva puta preći to drvo sa ovim, vidjet ćeš, na kraju ispadne odlično kad na drvo nanosiš boju, nego da je nanosiš na već postojeći sloj boje...

a pogotovo što je u tebe jedan ili dva sloja stare boje, pa je tim lakše...
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#1333 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by newklear »

Šta koristite za ribanje tepiha, koji deterdžent/sredstvo?

lani kad smo ribali stavio neki deterdžent, da nije bio od suda, jedva na kraju isprao tepih... duže ispirao nego prao koliko to pjeni... ima li neka preporuka da dobro pere i da se lahko ispire?
User avatar
aribes
Posts: 353
Joined: 18/05/2012 15:31

#1334 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by aribes »

newklear wrote:Šta koristite za ribanje tepiha, koji deterdžent/sredstvo?

lani kad smo ribali stavio neki deterdžent, da nije bio od suda, jedva na kraju isprao tepih... duže ispirao nego prao koliko to pjeni... ima li neka preporuka da dobro pere i da se lahko ispire?
Kabas sapun nista vise za vunene ćilime, može i za tepihe i ako nije cista vuna stavim malo u vodu Nile deterdzent (za vunu i sareni ves), samo da zamirise... lako se ispire. Nikako deterdzent za suđe, do sudnjeg dana ispirati :run:
Prvo natopim ćilim vodom, pa istrljam kabas sapunom i onda četkom izribam, pa ispirati sa jedne strane i rolati ćilim/tepih i tako do kraja, pereš, ispireš i cijediš u isto vrijeme, kad se ocijedi prebacis ga preko nečega na cemu može da se cijedi i onda možeš još ispirati vodom... bude kao behar (taman da je šaren) :P :-D :-D
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#1335 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by newklear »

aribes wrote:
newklear wrote:Šta koristite za ribanje tepiha, koji deterdžent/sredstvo?

lani kad smo ribali stavio neki deterdžent, da nije bio od suda, jedva na kraju isprao tepih... duže ispirao nego prao koliko to pjeni... ima li neka preporuka da dobro pere i da se lahko ispire?
Kabas sapun nista vise za vunene ćilime, može i za tepihe i ako nije cista vuna stavim malo u vodu Nile deterdzent (za vunu i sareni ves), samo da zamirise... lako se ispire. Nikako deterdzent za suđe, do sudnjeg dana ispirati :run:
Prvo natopim ćilim vodom, pa istrljam kabas sapunom i onda četkom izribam, pa ispirati sa jedne strane i rolati ćilim/tepih i tako do kraja, pereš, ispireš i cijediš u isto vrijeme, kad se ocijedi prebacis ga preko nečega na cemu može da se cijedi i onda možeš još ispirati vodom... bude kao behar (taman da je šaren) :P :-D :-D
Hvala puno, baš objašnjeno!!

Kabas sapun - to onaj za haljine, veliki, svijetložute boje? Jedini u ratu jedno vrijeme :-) :-)
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1336 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Nisrin »

newklear wrote:Šta koristite za ribanje tepiha, koji deterdžent/sredstvo?

lani kad smo ribali stavio neki deterdžent, da nije bio od suda, jedva na kraju isprao tepih... duže ispirao nego prao koliko to pjeni... ima li neka preporuka da dobro pere i da se lahko ispire?

Vanish za tepihe i kabas nekad davno, sad odnesemo na tranzit :D 2X3m cilim i staza mala 1.50m 18-20KM :D I operu i osuse :D
User avatar
aribes
Posts: 353
Joined: 18/05/2012 15:31

#1337 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by aribes »

newklear wrote:
aribes wrote:
newklear wrote:Šta koristite za ribanje tepiha, koji deterdžent/sredstvo?

lani kad smo ribali stavio neki deterdžent, da nije bio od suda, jedva na kraju isprao tepih... duže ispirao nego prao koliko to pjeni... ima li neka preporuka da dobro pere i da se lahko ispire?
Kabas sapun nista vise za vunene ćilime, može i za tepihe i ako nije cista vuna stavim malo u vodu Nile deterdzent (za vunu i sareni ves), samo da zamirise... lako se ispire. Nikako deterdzent za suđe, do sudnjeg dana ispirati :run:
Prvo natopim ćilim vodom, pa istrljam kabas sapunom i onda četkom izribam, pa ispirati sa jedne strane i rolati ćilim/tepih i tako do kraja, pereš, ispireš i cijediš u isto vrijeme, kad se ocijedi prebacis ga preko nečega na cemu može da se cijedi i onda možeš još ispirati vodom... bude kao behar (taman da je šaren) :P :-D :-D
Hvala puno, baš objašnjeno!!

Kabas sapun - to onaj za haljine, veliki, svijetložute boje? Jedini u ratu jedno vrijeme :-) :-)
Da, onaj ratni zuti, a ima i "moderna" verzija Ajax (jel se ovako piše) dođu četiri sapuna u pakovanju, košta nešto manje od 5KM ali skida i mrlje, pere kao kabaš, ali ne tukne kao kabaš. Probala i kabaš i ovaj ajax i malo Nile da zamiriše... ma top!
A ima i oni prvatnih firmi, zbog obaveza nisam sama prala ćilime, dođu na adresu, operu, osuše donesu opet... mislim da je me je došlo oko 20KM po ćilimu. Ima na FB da ih ne reklamiram... mašinsko pranje ćilima... fantastično oprani, još ih napršću nećim da se ne truni sa donje strane i mirišu mjesec dana (ali ćim ih donesu obavezno ih prostrijeti da se dosuše, budu malo vlažni, ali vrlo malo).
Eto. Nadam se da sam pomogla (već evo kontam kad ću ćilime oprati, barem jedan radi ćejfa - mati me ludu odgojila :skoljka: :run:
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#1338 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by newklear »

aribes wrote: Već evo kontam kad ću ćilime oprati, barem jedan radi ćejfa - mati me ludu odgojila :skoljka: :run:
Ima u mene 5-6 komada, ako ti fali ćeifa javi se :-)
Ja ću ih kao te privatne firme, donijeti tebi na adresu, ti operi, ja ću opet doći po njih hahahaha
Svi zadovoljni
User avatar
aribes
Posts: 353
Joined: 18/05/2012 15:31

#1339 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by aribes »

newklear wrote:
aribes wrote: Već evo kontam kad ću ćilime oprati, barem jedan radi ćejfa - mati me ludu odgojila :skoljka: :run:
Ima u mene 5-6 komada, ako ti fali ćeifa javi se :-)
Ja ću ih kao te privatne firme, donijeti tebi na adresu, ti operi, ja ću opet doći po njih hahahaha
Svi zadovoljni
:lol: :lol: :lol:
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#1340 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by nookey »

Dobri i napaćeni narode :)
Ima li neko kakvih savjeta za rušenje pregradnog zida u kući. Na šta obratiti pažnju, kako krenuti itd?

Moj neki plan je, obzirom da je dole laminat i neću krvnički macolom štemati:
skinuti lajsne, zaštiti cijeli prostor najlonom, pa kartonima, pa dekama.
štemanje Hiltijevkom krenuti od gornjeg reda i pokušati vaditi blok po blok (blokovi su pregradni 12-ka betonska), obzirom da gore nije ploča, samo je 'podvučen' blok pod drvenu gredu i ići prema dole.

ako ko ima kakvih još korisnih savjeta bio bih zahvalan.

Pozdrav,
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#1341 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by lijepa u dusi »

Meni opet treba savjet kako odnosno cime uraditi pregradni zid? Rigips, siporex ili postoji nesto jeftinije? Kvalitet ne ganjam jer mi nije bitna izolacija, vec samo da se vizuelno pregradi i eto da sto manje od obje sobe oduzme taj zid :D
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#1342 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by nookey »

lijepa u dusi wrote:Meni opet treba savjet kako odnosno cime uraditi pregradni zid? Rigips, siporex ili postoji nesto jeftinije? Kvalitet ne ganjam jer mi nije bitna izolacija, vec samo da se vizuelno pregradi i eto da sto manje od obje sobe oduzme taj zid :D
ja ću raditi rigipsom, to je najjeftinija varijanta, a nije uopšte loša ni zvučno ni estetski...
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#1343 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by lijepa u dusi »

nookey wrote:
lijepa u dusi wrote:Meni opet treba savjet kako odnosno cime uraditi pregradni zid? Rigips, siporex ili postoji nesto jeftinije? Kvalitet ne ganjam jer mi nije bitna izolacija, vec samo da se vizuelno pregradi i eto da sto manje od obje sobe oduzme taj zid :D
ja ću raditi rigipsom, to je najjeftinija varijanta, a nije uopšte loša ni zvučno ni estetski...
:thumbup: tako smo i mislili, ali eto rekoh opet da provjerimo, mozda neko ima bolje rjesenje :)
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#1344 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by nookey »

lijepa u dusi wrote:
nookey wrote:
lijepa u dusi wrote:Meni opet treba savjet kako odnosno cime uraditi pregradni zid? Rigips, siporex ili postoji nesto jeftinije? Kvalitet ne ganjam jer mi nije bitna izolacija, vec samo da se vizuelno pregradi i eto da sto manje od obje sobe oduzme taj zid :D
ja ću raditi rigipsom, to je najjeftinija varijanta, a nije uopšte loša ni zvučno ni estetski...
:thumbup: tako smo i mislili, ali eto rekoh opet da provjerimo, mozda neko ima bolje rjesenje :)
ima boljih naravno ali nisu jeftiniji, a i rigips se može uraditi tanko da zid bude oko 7 cm ;)
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#1345 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by lijepa u dusi »

Ma kad kazem bolje, mislim jeftinije :D jer je stvarno funkcija samo vizuelno da se pregradi, a da sto manje zauzme.
Sretno s radom i hvala :mrgreen:
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#1346 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by nookey »

lijepa u dusi wrote:Ma kad kazem bolje, mislim jeftinije :D jer je stvarno funkcija samo vizuelno da se pregradi, a da sto manje zauzme.
Sretno s radom i hvala :mrgreen:
hvala, također :)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1347 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Maraschino »

nookey wrote:Dobri i napaćeni narode :)
Ima li neko kakvih savjeta za rušenje pregradnog zida u kući. Na šta obratiti pažnju, kako krenuti itd?

Moj neki plan je, obzirom da je dole laminat i neću krvnički macolom štemati:
skinuti lajsne, zaštiti cijeli prostor najlonom, pa kartonima, pa dekama.
štemanje Hiltijevkom krenuti od gornjeg reda i pokušati vaditi blok po blok (blokovi su pregradni 12-ka betonska), obzirom da gore nije ploča, samo je 'podvučen' blok pod drvenu gredu i ići prema dole.

ako ko ima kakvih još korisnih savjeta bio bih zahvalan.

Pozdrav,

budi oprezan. betonski blokovi lako pucaju gdje ne planiras a svaki veci komad kada padne, probija sve. tezak je i svaki komad je ostar.
ako si na tom zidu zavrsavao laminat i ide paralelno sa zidom, povadi 1-1,5m tog laminata a ako udara po duzini u taj zid, probaj naci neke ploce pa ga zastiti. tamo gdje se prodaje laminat imaju ploce iste kao laminat koje se koriste u pakovanju laminata na palete.
nije ti skupo ni rigips ploce poloziti ako je laminat skup.
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#1348 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by nookey »

Maraschino wrote:
nookey wrote:Dobri i napaćeni narode :)
Ima li neko kakvih savjeta za rušenje pregradnog zida u kući. Na šta obratiti pažnju, kako krenuti itd?

Moj neki plan je, obzirom da je dole laminat i neću krvnički macolom štemati:
skinuti lajsne, zaštiti cijeli prostor najlonom, pa kartonima, pa dekama.
štemanje Hiltijevkom krenuti od gornjeg reda i pokušati vaditi blok po blok (blokovi su pregradni 12-ka betonska), obzirom da gore nije ploča, samo je 'podvučen' blok pod drvenu gredu i ići prema dole.

ako ko ima kakvih još korisnih savjeta bio bih zahvalan.

Pozdrav,

budi oprezan. betonski blokovi lako pucaju gdje ne planiras a svaki veci komad kada padne, probija sve. tezak je i svaki komad je ostar.
ako si na tom zidu zavrsavao laminat i ide paralelno sa zidom, povadi 1-1,5m tog laminata a ako udara po duzini u taj zid, probaj naci neke ploce pa ga zastiti. tamo gdje se prodaje laminat imaju ploce iste kao laminat koje se koriste u pakovanju laminata na palete.
nije ti skupo ni rigips ploce poloziti ako je laminat skup.
mislio sam stiropor peticu poredati ispod deka, trebalo bi ublažiti eventualni pad. drug će štemati a ja ću držati blok po blok u nadi da će ići glatko
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#1349 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by realna do boli »

Moze li se regips zid (uska pregrada) skracivati po visini. Napravili smo pregradni zid od regipsa..ali oduzima svjetlost, pa sada razmisljam da ga skratim na visinu kuhinjskih elemenata. Da li je to izvodivo, jer bi mi bas odgovarao taj niski L zidic.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1350 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Maraschino »

realna do boli wrote:Moze li se regips zid (uska pregrada) skracivati po visini. Napravili smo pregradni zid od regipsa..ali oduzima svjetlost, pa sada razmisljam da ga skratim na visinu kuhinjskih elemenata. Da li je to izvodivo, jer bi mi bas odgovarao taj niski L zidic.
Pretpostavimo da mu je ''rostilj'' od stafli postavljen vertikalno, moze se isjeci izmedju stafli ili 1-2 stafle skratiti.
Moze li sve? Ne, zato sto konstrukcija od stafli drzi tu pregradu...a mozda je konstrukcija radjena od limenih profila.

Nadji nekog majstora koji radi rigips da to sve pregleda i predlozi ti rjesenje.
Post Reply