1001 Koristan Savjet

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1251 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by moonca »

Maraschino wrote:
moonca wrote:
Maraschino wrote:


:jbt:

izvini, sto pises kada nesto ne znas? dovodis ljude u zabljudu da imaju veci problem nego sto su imali.
Zabluda za tebe. I, po cemu je veci problem?Mislim da je ostao isti. Dodati cu,da sam ja licno plastiku izbjeljivala bleach_ om i tekucinom za skidanje rdje. Ta plastika je bila ,skalamerija za cijedjenje sudja. :-D
Lutko, to su sve abrazivna sredstva koja ostecuju zastitni sloj na stolariji od plastike.
To za sudje mozes eksperimentisati i ako ne uspije, bacis i kupis novo za par maraka.

Kod tebe je ispalo ovako:

- kako da ocistim unutrasnjost motora
- ima ona pasta za felge
- pa kako djeluje na to
- ne znam ja sam super ocistila felge :D

sad, vozdra :run:
:zoka: Po cemu sam ja ugrozila izbjeljvanje plastike? ………… Navela sam kako cistim odjecu i radi perfektno. Hidrogen 3% nikakvu stetu plastici nece nanijeti. A ti pises , jer ti je dosadno, eto samo nesto da napises. Nikakav izvodljiv savjet. Aj sad vozdra i tebi. :kiss:
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#1252 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by lijepa u dusi »

Pa moze uzeti komad plastike i vidjeti ostecuje li i tek onda prenijeti na prozore. Nemam iskustva s tim, cinjenica je da je H2O2 toksican, nositi rukavice obavezno, ali 3%tni mislim da nije toliko abrazivan, sigurniji je nego vecina deterdzenata i sredstava za ciscenje koje ionako koristimo u domacinstvu. Nisam probala cistiti plastiku s time, ali druge tvrde povrsine se odlicno izbjeljuju s navedenom kombinacijom. Takodjer, kombinacija sode i limuna je vrijedna probanja.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1253 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

Ja evo danas nastupam sa čišćenjem pa vam javim sta je uspjelo.
Rekose mi da ima u obiju neka pasta za čišćenje pvc-a pa možda svratim i to da uzmem.


:metla:
User avatar
newklear
Posts: 1384
Joined: 10/12/2009 15:59

#1254 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by newklear »

manekenka u penziji wrote:Ja evo danas nastupam sa čišćenjem pa vam javim sta je uspjelo.
Rekose mi da ima u obiju neka pasta za čišćenje pvc-a pa možda svratim i to da uzmem.


:metla:
Ako nađeš nešto za sigurno čišćenje PVC-a javi, i meni treba....
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1255 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

newklear wrote:
manekenka u penziji wrote:Ja evo danas nastupam sa čišćenjem pa vam javim sta je uspjelo.
Rekose mi da ima u obiju neka pasta za čišćenje pvc-a pa možda svratim i to da uzmem.


:metla:
Ako nađeš nešto za sigurno čišćenje PVC-a javi, i meni treba....

Evo mene tek sad
Mellerud sredstvo za čišćenje pvc-a ima u obiju, 12 KM bočica. Meni je dala svekrva, nisam išla provjeriti cijenu.

Onako, fino čisti ali tanka plastika na baglamama je ostala žuta.
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#1256 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by superiska »

Imate li preporuku za efikasno sredstvo za čišćenje bijele kuhinje?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1257 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by triconja »

superiska wrote:Imate li preporuku za efikasno sredstvo za čišćenje bijele kuhinje?
probaj krpom ili spuzvicom pa javi
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#1258 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by superiska »

triconja wrote:
superiska wrote:Imate li preporuku za efikasno sredstvo za čišćenje bijele kuhinje?
probaj krpom ili spuzvicom pa javi

Ma šta kažeš? :shock:
Krpom i spužvicom? Moglo bi se očistiti a?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1259 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by holowey »

superiska wrote:
triconja wrote:
superiska wrote:Imate li preporuku za efikasno sredstvo za čišćenje bijele kuhinje?
probaj krpom ili spuzvicom pa javi

Ma šta kažeš? :shock:
Krpom i spužvicom? Moglo bi se očistiti a?
pljucnes i trljas spuzvicom...
na kraju huknes i uglancas krpom...
ima da se cakli :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1260 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by triconja »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#1261 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Maraschino »

superiska wrote:
triconja wrote:
superiska wrote:Imate li preporuku za efikasno sredstvo za čišćenje bijele kuhinje?
probaj krpom ili spuzvicom pa javi

Ma šta kažeš? :shock:
Krpom i spužvicom? Moglo bi se očistiti a?
prefarbaj kuhinju
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1262 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Hadzi Lojo »

manekenka u penziji wrote:ma sve sam ja to uradila ali mi je ona smjesa nabubrila i iscurila na te rupe :shock:
Ima bolji recept od kvasca.

Uzmes 2 litarsku bocu od kole i odrezes gornji dio i okrenes naopacke i ucvrstis, moze sa onim plasticnim spojnicama za kablove ili zicom. Cep se skine nije potreban.

U bocu naspes pivo i njega dvije kasike secera, i jednu malu kasiku sirceta i malo promuckas.

Ose i muhe ulaze kroz otvor flase kojo je naopacke okrenut ali od vrenja se opiju i nemogu izaci za dva dana bude puno osa da se mora ponovo zamjeniti. Interesantno je da pcele ne vole ovaj proces vrenja i da ne ulaze u bocu paa ovaj sistem koriste pcelari da zastite kosnice .
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1263 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by triconja »

Hadzi Lojo wrote:
manekenka u penziji wrote:ma sve sam ja to uradila ali mi je ona smjesa nabubrila i iscurila na te rupe :shock:
Ima bolji recept od kvasca.

Uzmes 2 litarsku bocu od kole i odrezes gornji dio i okrenes naopacke i ucvrstis, moze sa onim plasticnim spojnicama za kablove ili zicom. Cep se skine nije potreban.

U bocu naspes pivo i njega dvije kasike secera, i jednu malu kasiku sirceta i malo promuckas.

Ose i muhe ulaze kroz otvor flase kojo je naopacke okrenut ali od vrenja se opiju i nemogu izaci za dva dana bude puno osa da se mora ponovo zamjeniti. Interesantno je da pcele ne vole ovaj proces vrenja i da ne ulaze u bocu paa ovaj sistem koriste pcelari da zastite kosnice .
More i ota varijanta. Ali nemaju svi sirce u podrumu od preklani moj lojo, pa more i kvasac kao zamjena. Na kraju ispadne nije govno veg se pas posro u oba slucaja, i sirce u sebi ima kao i kvasac aktivnih kultura koje razrade pivo i secer. :thumbup:
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#1264 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Hadzi Lojo »

Obicno sirce iz prodavnice za salatu, a ne germa pa prekipi na sve strane!
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1265 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by cendlerbing »

Imam ja par savjeta al ne znam jel se ovdje pise samo o ciscenju kuce i okolice, ja se u to bas i ne razumijem :D

DakleN, za suhe usne krema Pantenol, moze se naci u bilo kojoj apoteci, kosta haman nula maraka. Nanositi pred spavanje, do ujutro upije tako fino da sve mrtve celije sa usana spadnu jednim pokretom ruke.

Za perut, sampon iz apoteke Rekonazol, ima nekad i drugih naziva ali istog sastava. Koristi se povremeno, od par pranja kose nestane sva perut, zavisi koliko je imate. Ja ga uvijek imam u rezervi mada mi vec duze vrijeme bas dugo ne treba nikako. Predobra stvar.

Za suhu kozu, kokosovo ulje. Meni se ne svidja bas miris al nahrani kozu fino.

Za lijep ten, maska za lice od sjemenki lana. Potopite zlicicu-dvije mljevenog lana u casu provrelom vodom i pustite da se stvori sluzava tecnost (oko 24h). Nanosite na lice tuferom i kad se osusi ponoviti sloj, jedno 5-6 puta. Tretman ponavljati desetak dana.
Edin25
Posts: 418
Joined: 01/06/2012 07:57

#1266 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Edin25 »

cendlerbing wrote:Imam ja par savjeta al ne znam jel se ovdje pise samo o ciscenju kuce i okolice, ja se u to bas i ne razumijem :D

DakleN, za suhe usne krema Pantenol, moze se naci u bilo kojoj apoteci, kosta haman nula maraka. Nanositi pred spavanje, do ujutro upije tako fino da sve mrtve celije sa usana spadnu jednim pokretom ruke.

Za perut, sampon iz apoteke Rekonazol, ima nekad i drugih naziva ali istog sastava. Koristi se povremeno, od par pranja kose nestane sva perut, zavisi koliko je imate. Ja ga uvijek imam u rezervi mada mi vec duze vrijeme bas dugo ne treba nikako. Predobra stvar.

Za suhu kozu, kokosovo ulje. Meni se ne svidja bas miris al nahrani kozu fino.

Za lijep ten, maska za lice od sjemenki lana. Potopite zlicicu-dvije mljevenog lana u casu provrelom vodom i pustite da se stvori sluzava tecnost (oko 24h). Nanosite na lice tuferom i kad se osusi ponoviti sloj, jedno 5-6 puta. Tretman ponavljati desetak dana.
Rekonazol i nije bas za perut, vise je za seboreicni dermatitis. Nije bas ni super stvar posto je ketokonazol, haman da hoce ostetiti herciku i jetru.
Za ove ostale Djurine kucne carolije nemam pojma:D
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1267 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by cendlerbing »

Edin25 wrote:
cendlerbing wrote:Imam ja par savjeta al ne znam jel se ovdje pise samo o ciscenju kuce i okolice, ja se u to bas i ne razumijem :D

DakleN, za suhe usne krema Pantenol, moze se naci u bilo kojoj apoteci, kosta haman nula maraka. Nanositi pred spavanje, do ujutro upije tako fino da sve mrtve celije sa usana spadnu jednim pokretom ruke.

Za perut, sampon iz apoteke Rekonazol, ima nekad i drugih naziva ali istog sastava. Koristi se povremeno, od par pranja kose nestane sva perut, zavisi koliko je imate. Ja ga uvijek imam u rezervi mada mi vec duze vrijeme bas dugo ne treba nikako. Predobra stvar.

Za suhu kozu, kokosovo ulje. Meni se ne svidja bas miris al nahrani kozu fino.

Za lijep ten, maska za lice od sjemenki lana. Potopite zlicicu-dvije mljevenog lana u casu provrelom vodom i pustite da se stvori sluzava tecnost (oko 24h). Nanosite na lice tuferom i kad se osusi ponoviti sloj, jedno 5-6 puta. Tretman ponavljati desetak dana.
Rekonazol i nije bas za perut, vise je za seboreicni dermatitis. Nije bas ni super stvar posto je ketokonazol, haman da hoce ostetiti herciku i jetru.
Za ove ostale Djurine kucne carolije nemam pojma:D
Hmm..sve o cemu sam pisala sam sama isprobala i djelovalo je. Definitivno nemam seboreicni dermatitis a ne znam kako ce mi ostetiti srce i jetru, ako ga nanosim na glavu a ne u sebe. Ne preporucuje se koristenje tog sampona stalno nego samo po potrebi. Vjerovatno nece pomoci ama bas svakome, ali ako nekome hoce, drago mi je da sam pomogla.
Edin25
Posts: 418
Joined: 01/06/2012 07:57

#1268 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by Edin25 »

cendlerbing wrote:
Edin25 wrote:
cendlerbing wrote:Imam ja par savjeta al ne znam jel se ovdje pise samo o ciscenju kuce i okolice, ja se u to bas i ne razumijem :D

DakleN, za suhe usne krema Pantenol, moze se naci u bilo kojoj apoteci, kosta haman nula maraka. Nanositi pred spavanje, do ujutro upije tako fino da sve mrtve celije sa usana spadnu jednim pokretom ruke.

Za perut, sampon iz apoteke Rekonazol, ima nekad i drugih naziva ali istog sastava. Koristi se povremeno, od par pranja kose nestane sva perut, zavisi koliko je imate. Ja ga uvijek imam u rezervi mada mi vec duze vrijeme bas dugo ne treba nikako. Predobra stvar.

Za suhu kozu, kokosovo ulje. Meni se ne svidja bas miris al nahrani kozu fino.

Za lijep ten, maska za lice od sjemenki lana. Potopite zlicicu-dvije mljevenog lana u casu provrelom vodom i pustite da se stvori sluzava tecnost (oko 24h). Nanosite na lice tuferom i kad se osusi ponoviti sloj, jedno 5-6 puta. Tretman ponavljati desetak dana.
Rekonazol i nije bas za perut, vise je za seboreicni dermatitis. Nije bas ni super stvar posto je ketokonazol, haman da hoce ostetiti herciku i jetru.
Za ove ostale Djurine kucne carolije nemam pojma:D
Hmm..sve o cemu sam pisala sam sama isprobala i djelovalo je. Definitivno nemam seboreicni dermatitis a ne znam kako ce mi ostetiti srce i jetru, ako ga nanosim na glavu a ne u sebe. Ne preporucuje se koristenje tog sampona stalno nego samo po potrebi. Vjerovatno nece pomoci ama bas svakome, ali ako nekome hoce, drago mi je da sam pomogla.
Mislim da se apsorbira kroz kozu, tako je barem meni dermtolog objasnio.
Nemoj da se odmah ljutis, nako kazem,da neko ne pomisli da je neki cudotvorni lijek za perut.
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#1269 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by cendlerbing »

Edin25 wrote: Mislim da se apsorbira kroz kozu, tako je barem meni dermtolog objasnio.
Nemoj da se odmah ljutis, nako kazem,da neko ne pomisli da je neki cudotvorni lijek za perut.
Ma sta se imam ljutiti, nego prvi put cujem da se koristi za tu bolest. Ja sam ga duze vrijeme koristila, samo nikad vise od 3-4 pranja kose uzastopno. Nikad nisam imala problema. Doduse, nemam bas pretjerano osjetljivu kozu, vjerovatno ima razlike od osobe do osobe. Preporucila sam ga nedavno drugu koji ima peruti vise nego sto sam ja ikad imala, jednom oprao kosu i vec ima duplo manje peruti.
Naravno da nije cudotvoran lijek, al opet kazem, ako je meni pomogao sto ne bi jos nekome.
Ko ima osjetljivu kozu, sa svime sto stavlja na nju, nazalost mora paziti.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1270 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

Rekonazol ima kortikosteroide, definitivno ga ne treba koristiti bez prijeke potrebe.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1271 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by holowey »

manekenka u penziji wrote:Rekonazol ima kortikosteroide, definitivno ga ne treba koristiti bez prijeke potrebe.
otkud to? procitaj jos jednom sastav, pa uputstvo gdje se spominju kortikosteroidi...

rekonazol sadrzi 2% ketokonazola, istog je sastava kao i mycoseb (bh proizvodnja), i ima antifungalno dejstvo...sad kad to znas, mozes shvatiti vezu izmedju ovog LIJEKA i drugih lijekova koji sadrze kortikosteroide

nije tebi upuceno ali da se osvrnem na prethodne postove - jako je neodgovorno preporucivati lijekove ako se nema formalno obrazovanje u medicini ili farmaciji, a posebno preporucivati bez pregleda

btw, ketokonazol negativno utice na erekciju...
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#1272 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by manekenka u penziji »

holowey wrote:
manekenka u penziji wrote:Rekonazol ima kortikosteroide, definitivno ga ne treba koristiti bez prijeke potrebe.
otkud to? procitaj jos jednom sastav, pa uputstvo gdje se spominju kortikosteroidi...

rekonazol sadrzi 2% ketokonazola, istog je sastava kao i mycoseb (bh proizvodnja), i ima antifungalno dejstvo...sad kad to znas, mozes shvatiti vezu izmedju ovog LIJEKA i drugih lijekova koji sadrze kortikosteroide

nije tebi upuceno ali da se osvrnem na prethodne postove - jako je neodgovorno preporucivati lijekove ako se nema formalno obrazovanje u medicini ili farmaciji, a posebno preporucivati bez pregleda

btw, ketokonazol negativno utice na erekciju...

Ako je tako ja priznajem grešku. Moguće je da sam Rekonazol pomiješala sa nekim drugim šamponom koji ima kortikosteroide, jer taj Rekonazol i jos par drugih, su propisani mojoj mami za liječenje seboreje, a jedan od tih sto je dobila ima kortikosteroide sigurno.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3046
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#1273 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by suad-sarajevo »

Jedan koristan savjet bih trebao a radi se o tome kako ukloniti gorčinu iz gljiva? Danas je supruga kupila na pijaci i da probamo samo onako u rerni da se posole i u tepsiju. Nakon nekog vremena kada smo ih probali osjeti se gorčina. Kako to riješiti? Hvala.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1274 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by moonca »

manekenka u penziji wrote:
holowey wrote:
manekenka u penziji wrote:Rekonazol ima kortikosteroide, definitivno ga ne treba koristiti bez prijeke potrebe.
otkud to? procitaj jos jednom sastav, pa uputstvo gdje se spominju kortikosteroidi...

rekonazol sadrzi 2% ketokonazola, istog je sastava kao i mycoseb (bh proizvodnja), i ima antifungalno dejstvo...sad kad to znas, mozes shvatiti vezu izmedju ovog LIJEKA i drugih lijekova koji sadrze kortikosteroide

nije tebi upuceno ali da se osvrnem na prethodne postove - jako je neodgovorno preporucivati lijekove ako se nema formalno obrazovanje u medicini ili farmaciji, a posebno preporucivati bez pregleda

btw, ketokonazol negativno utice na erekciju...

Ako je tako ja priznajem grešku. Moguće je da sam Rekonazol pomiješala sa nekim drugim šamponom koji ima kortikosteroide, jer taj Rekonazol i jos par drugih, su propisani mojoj mami za liječenje seboreje, a jedan od tih sto je dobila ima kortikosteroide sigurno.
Meni je taj sampon prepisla na recept -dr- dermatolog ne mogu se sjetiti imena -na Kosevskom brdu je imala salon-zbog seboreje koje je vidjela na tjemenu= :? jos uvijek imam dvije bocice i ponekad operem kosu i lice -rekla mi je da i lice mogu s njim prati :?

Inace , mislim da za perut treba samo dobar -kvalitetan hidrantni shampon.
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#1275 Re: 1001 Koristan Savjet

Post by pukepuke »

suad-sarajevo wrote:Jedan koristan savjet bih trebao a radi se o tome kako ukloniti gorčinu iz gljiva? Danas je supruga kupila na pijaci i da probamo samo onako u rerni da se posole i u tepsiju. Nakon nekog vremena kada smo ih probali osjeti se gorčina. Kako to riješiti? Hvala.
Nisam neki stručnjak ali ovisi koje su gljive u pitanju.
Koliko se razumijem, mliječnice i sunčanice se posole i idu na vruću platu/roštilj. Mliječnice su gorkaste i moraju biti mlade da bi se mogle jesti. Vrganji i lisičarke nisu gorki ali su najbolji prodinstani s lukom i preliveni jajima.
Bukovače i šampinjoni nisu gorki.
Mimo ovih nekih standardnih ne znam koje je još druge tvoja supruga mogla kupiti. Imaju one tamno smeđe, u obliku trubice, trubače, tako nekako, njih nisam kušala, kao ni smrčke.
Post Reply